Jump to content
Vagner_xD

Εσυ τι θα εκανες;

78 ψήφοι

1. 1. Τι θα εκανες λοιπον;

• Θα του την χαριζα απο την στιγμη που θα μου πληρωνε την ζημια.
      25
    • Θα το πηγαινα δικαστικα.
      35
    • Αλλο.Θα σας πω στα σχολια!
      11

Recommended Posts

Ας παρουμε μια υποθετικη κατασταση. Οδηγας το αμαξι σου στον δρομο κανονικα και καποιος με μηχανη σε χτυπαει.Το λαθος καθαρα δικο του.

Τελικα ο οδηγος της μηχανης δεν εχει διπλωμα.Η ζημια ειναι κοντα στα 400 ευρω και το παιδι σε παρακαλαει να μην φωναξεις αστυνομια και σου λεει πως θα σου δωσει τα λεφτα για την ζημια οσο πιο συντομα μπορει.

Το ερωτημα ειναι, θα του την χαριζες και θα τελειωνες την υποθεση κανονιζοντας για την ζημια με τους γονεις του ή θα τον ετρεχες δικαστικα γιατι ειναι παρανομος;

Η απορια μου ηρθε σημερα, καθως τουλαχιστον 15 παιδια στο σχολειο μου οδηγουν μηχανη χωρις διπλωμα (Και χωρις κρανος ή με το κρανος στον αγκωνα :thumbsdown: :thumbsdown: )

ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΠΩΣ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΘΕΤΙΚΗ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ :_thumbsup:

Τροποποιήθηκε από τον Vagner_xD

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αναλόγος

Κόβεις πρώτα λίγο φάτσα. Άμα είναι τσογλανάκι δικαστικά σίγουρα

Για να μην το πάω εγώ προσωπικά δικαστικά θα έπρεπε να εγγυηθώ ότι θα μου πληρώσει 100% τις ζημίες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αστυνομία για καταγραφή του γεγονότος για να είμαι καλυμμένος εγώ και μετά ας κουρεύεται. Επειδή καβαλάμε μηχανάκι, δεν σημαίνει ότι είμαστε ίσα και όμοια.

Και άμα είναι μάγκας, θεριακλής, βαρύς και ασήκωτος και οδηγάει χωρίς να είναι καλυμμένος νομικά, όταν έρθει ώρα να κάτσει να την φάει σαν άντρας και όχι να παρακαλάει σαν μυξοπαρθένα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σου λέω τι θα έκανα εγώ :

Σε εποχή κρίσης βρε κοθώνι,άμα σου κάτσει τέτοιο λαχείο δεν το αφήνεις ανεκμετάλλευτο.Τρως,τρως,τρως και ξανατρως για χρόοοονια.Και άμα σου κάτσει και πλουσιόπαιδο;ΜΠΟΜΠΑ!Παρατάς το σχολείο και γίνεσαι εισοδηματίας,στην υγειά του λαλάκα :thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα τον έβαζα να μου υπογράψει κάτι επιτόπου και θα κανόνιζα την ζημιά με τους γονείς του. Το αντίθετο στην Ελλάδα λέγεται και ρουφιανιά. Αλλιώς θα μπορούσαμε/ θα έπρεπε να καταγγέλλομε οποιοδήποτε παραβατεί ή παρανομεί. Ξεκολλήστε με αυτό το θέμα του διπλώματος υπάρχουν και σημαντικότερα. Όποιος οδηγάει χωρίς δίπλωμα κυρίως κακό στον εαυτό του κάνει. Θα μπορούσε και να έχει αλλά να οδηγάει ανασφάλιστος ή να οδηγάει επιπόλαια και επικίνδυνα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σου λέω τι θα έκανα εγώ :

Σε εποχή κρίσης βρε κοθώνι,άμα σου κάτσει τέτοιο λαχείο δεν το αφήνεις ανεκμετάλλευτο.Τρως,τρως,τρως και ξανατρως για χρόοοονια.Και άμα σου κάτσει και πλουσιόπαιδο;ΜΠΟΜΠΑ!Παρατάς το σχολείο και γίνεσαι εισοδηματίας,στην υγειά του λαλάκα :thumbsup:

Το αμάξι είπαμε να σου τρακάρει, όχι το ιδιωτικό σου jet

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φυσικά και δεν θα του τη χάριζα. Η παρανομία είναι παρανομία. Όπως εγώ οφείλω να είμαι νόμιμος και να μην με αγγίζει τίποτα, έτσι οφείλει και ο άλλος. Ας την πάθει λοιπόν μπας και μάθει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπάρχει και άλλο κυνήγι πέρα απ'τις ζημιές...Ειδικά άμα είναι τσογλανάκι πλουσιόπαιδο διεκδικείς πολλά,όχι μόνο τα υποτιθέμενα 400 της ζημιάς ;)

(ψυχική οδύνη από κάθε μέλος της οικογένειας ξεχωριστά, δημιουργία φοβίας και πολλά άλλα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η αλήθεια είναι πως σε αυτή τη ζωή, όλοι δικαιούνται μια δεύτερη ευκαιρία, πόσο μάλλον αν πρόκειται για νέο παιδί.

Αυτό που δεν μπορώ να δικαιολογήσω με τίποτα, είναι οι γονείς και η στάση τους.....θα τους τραβούσα όλους μαζί......τέλος!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν θα τον πήγενα δικαστικά, αλλά θα του έτρωγά πολλά γκαφρά...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεν καταγραψει τιποτα η αστυνομια μετα αν δεν σε πληρωσει δεν μπορεις να αποδειξεις τιποτα ! Οποτε μενεις με το ΠΛΙ στο χερι και αυτος φευγει μαγκας και παρανομος !

Οι νομοι για καποιο λογο υπαρχουν ! Χεστηκα αν με λενε ρουφιανο αν κανω το σωστο και γλυτοσω και 2-3 τυπους απο τα χερια ενως μαλακα ! Αυτα μας εχουν φαει εδω στην ελλαδα ... βλεπουμε τον γειτονα να κοβει το δεντρο στο δρομο .. ελα μωρε τωρα μην καρφωσω και ρουφιανεψω τον κυρ τασο ! Ο αλλος αλλαζε τα λαδια στην ακρη του δρομου και τα μισα ηταν στο πατομα ... αν περναγα με την μηχανη εγω απο κει θα γινομουν πουρες ... ε ας μην τον ρουφιανεψω και αυτον ... Δεν νομιζω τακη ! Καπου πρεπει να μαθουμε τη συμαινει σοβαροτητα και συνηδηση !

Τελος ειμαι συγουρος οτι ο καθενας θα βγει και θα πει την αλλη μερια ... που ειναι "Εδω αλλοι εχουν δυπλωμα και σκοτωνονται και σκοτωνουν .." Δεν ειπα οτι ΟΠΟΙΟΣ εχει δυπλωμα ξερει να οδηγει .. αλλα δεν μπορουμε να ακυρωσουμε τον θεσμο του δυπλωματος για αυτον τον λογο !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να σου αντιπαραβάλλω πραγματικό συμβάν μπροστά μου:

Σφαιράτο τελικιασμένο πενηντάρι σκούτεράκι περνάει με κόκκινο μπροστά στον ΣΚΑΙ και σκάει σε γυαλισμένη Τζιπούρα που μόλις ξεκίνησε κανονικά με πράσινο από το άνευ ορατότητας στενό του.

Διελύεται το σκούτερ, φαρδύ πλατύ το παληκάρι κάτω (με ανοικτό κράνος) τρέχουμε οι αυτόπτες να βοηθήσουμε...

Τη γλύτωσε με μώλωπες καθώς η Τζιπούρα είναι νέας εσοδείας με μαλακές λαμαρίνες-πλαστικά και απορρόφησε την κρούση (να μια φορά που η στούκα σε Τζιπούρα ήτο πλεονέκτημα-σε νορμάλ τουτού θα είχε χτυπήσει πολύ χειρότερα, μούτρα αυχένες κλπ)

Ζημιά το κόβω περί το 1μιση χιλιάρικο κέρατα...

"Μη φωνάζεις το 100" λέει το ειλικρινά φαινόμενο παληκάρι αμέσως μόλις συνήλθε λίγο "καθώς έτρεχα στο νοσοκομείο στη μάνα μου-το μηχανάκι είναι της αδελφής μου που είναι φυλακή και δεν έχει ασφάλεια ούτε εγώ έχω δίπλωμα - τη ζημιά θα στην πλερώσω".

Λέγω λοιπόν στον κουστομάτο Τζιπουράτο:

" Αν φωνάξεις τα παιδιά με τα μπλε, θα μπλέξει άσχημα το παληκάρι, που ειλικρινά φαίνεται να έχει πέσει ο ουρανός στο κεφάλι του, και λεφτά θα πάρεις αν θα πάρεις του οσίου πέους όταν θα τελεσιδικήσει, αν έχει το (ταπεινά ντυμένο) παληκάρι και δεν τα φάει όλα ο δικηγόρος του...

Καλύτερα κράτα τον εδώ και βάλτον να φωνάξει γνωστό του με φορτηγό να κάνει δήλωση ότι σε τράκαρε σε μανούβρα για να είσαι εσύ ΟΚ οικονομικά και αυτός ο ατυχής να μην μπλέξει άσχημα, είναι που είναι στα χάλια του, ματωμένος με διαλυμένο μηχανάκι, μαμά στο νοσοκομείο και αδερφή στη φυλακή..."

Ο κοστουμάτος όμως άρχισε τη μανούρα και τις φωνές, έπρεπε και εγώ να τρέξω το δρομολόγιο μου και τους άφησα να παρακαλάει ο ένας και να φωνάζει ο άλλος...

Τροποποιήθηκε από τον Mi_ka

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το αμάξι είπαμε να σου τρακάρει, όχι το ιδιωτικό σου jet

Κιομως αν κερδισεις το δικαστηριο .. μεχρι και οτι για 5 μηνες πηγαινες με ταξι στην δουλεια σου μπορεις να πεις και να σε πληρωνει για αυτο ! Γιατι φοβοσουν μην τρακαρεις !!

Φυσικα ολα αυτα θελουν αποδηξεις απο γιατρους/φαρμακα/νοσοκομεια και χαρτια με σφραγιδες ... Αν ΔΕΝ κερδισεις πληρωνεις τα ΦΠΑ εσυ ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

όποιος έχει τη μάνα του στο νοσοκομείο, δικαιούται να σφάζει το κόκκινο δηλαδή?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δικαστικά. Γιατί κάποτε πρέπει να σταματήσει αυτό το πράμα, όπως και πολλά άλλα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα καλούσα την αστυνομία κατευθείαν!!! Για δυο λόγους:

πρώτον γιατί τίποτα δεν με κατοχυρώνει ότι θα με πληρώσει τελικά ή δεν θα το κάνει γαργάρα μετά

και δεύτερον για να του γίνει μάθημα και αυτουνού αλλά και των γονιών του.

Ακριβώς αυτό έγινε σε φιλαράκι μου προ διμήνου: Ετοιμαζόταν να ξεπαρκάρει και τότε έπεσε πάνω του ένας ντελιβεράς με το παπάκι του χωρίς δίπλωμα και ασφάλεια. Ο μικρός τον χιλιοπαρακάλεσε να μην καλέσει αστυνομία, του έδωσε το τηλέφωνό του και του είπε ότι θα του πληρώσει την ζημιά. (410 ευρώ) Ε ο μικρός μετά άρχισε τα "τώρα δεν έχω θα στα δώσω την Δευτέρα κλπ κλπ" αργότερα δεν αναγνώριζε τίποτα! Δεν δέχτηκε να πληρώσει τίποτα και είπε το εξής θεϊκό: Αν με ξαναενοχλήσεις θα πω στην αστυνομία ότι εσύ έπεσες πάνω μου!

Ο φίλος μου το άφησε το θέμα παρά τα δικά μου μπινελίκια και τις συμβουλές.

Όποιος και αν σας χτυπήσει να καλέσετε ΑΜΕΣΩΣ την αστυνομία! Να μην δεχτείτε δικαιολογίες του στυλ θα στα πληρώσω, ούτε να δεχτείτε να πείτε πως οδηγούσε ο πατέρας του που έχει δίπλωμα!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

όποιος έχει τη μάνα του στο νοσοκομείο, δικαιούται να σφάζει το κόκκινο δηλαδή?

Όντως φαινότανε πελαγωμένο το παληκάρι και όχι μόνο από τη στούκα.

Εσύ δεν έκανες ποτέ οδηγικό λάθος με κεφάλι γεμάτο σκοτούρες?

Δικαστικά. Γιατί κάποτε πρέπει να σταματήσει αυτό το πράμα, όπως και πολλά άλλα...

Δικαστικά - πολύ μακρυυυυυυυύ ανέκδοτο στο Ελλάντα.Σωστή σκέψη, λάθος χώρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα καλούσα την αστυνομία κατευθείαν!!! Για δυο λόγους:

πρώτον γιατί τίποτα δεν με κατοχυρώνει ότι θα με πληρώσει τελικά ή δεν θα το κάνει γαργάρα μετά

και δεύτερον για να του γίνει μάθημα και αυτουνού αλλά και των γονιών του.

Ακριβώς αυτό έγινε σε φιλαράκι μου προ διμήνου: Ετοιμαζόταν να ξεπαρκάρει και τότε έπεσε πάνω του ένας ντελιβεράς με το παπάκι του χωρίς δίπλωμα και ασφάλεια. Ο μικρός τον χιλιοπαρακάλεσε να μην καλέσει αστυνομία, του έδωσε το τηλέφωνό του και του είπε ότι θα του πληρώσει την ζημιά. (410 ευρώ) Ε ο μικρός μετά άρχισε τα "τώρα δεν έχω θα στα δώσω την Δευτέρα κλπ κλπ" αργότερα δεν αναγνώριζε τίποτα! Δεν δέχτηκε να πληρώσει τίποτα και είπε το εξής θεϊκό: Αν με ξαναενοχλήσεις θα πω στην αστυνομία ότι εσύ έπεσες πάνω μου!

Ο φίλος μου το άφησε το θέμα παρά τα δικά μου μπινελίκια και τις συμβουλές.

Όποιος και αν σας χτυπήσει να καλέσετε ΑΜΕΣΩΣ την αστυνομία! Να μην δεχτείτε δικαιολογίες του στυλ θα στα πληρώσω, ούτε να δεχτείτε να πείτε πως οδηγούσε ο πατέρας του που έχει δίπλωμα!!

Πλακα κανεις ? τον παρατησε ?

Εγω θα τον εβρισκα και θα εκανα το κλασικο κολπο με το υπογειο ... που τον βαρας για 1 μηνα και μετα βαζεις μια γρια συχαμενη να τον βιαζει !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΘΑ ΤΟΝ ΠΗΓΕΝΑ ΔΙΚΑΣΤΗΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΟΒΟΥΝΤΕ ΟΛΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΖΗΜΙΑ 400 ΑΥΡΙΟ 4000 ΚΑΙ ΜΕΤΗΑΥΡΙΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ Η ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ

:yeahright:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πλακα κανεις ? τον παρατησε ?

Εγω θα τον εβρισκα και θα εκανα το κλασικο κολπο με το υπογειο ... που τον βαρας για 1 μηνα και μετα βαζεις μια γρια συχαμενη να τον βιαζει !

Ναι ρε φίλε! το θράσσος του ήταν απίστευτο!!! Προσωπικά θα τον έσπαγα στο ξύλο, θα έπερνα τα χρήματα και μετά αφού θα είχα πάρει τα χρήματα θα του έκαιγα και το παπί για το γμτ! Δεν θα ανεχόμουν να με κλέψει ΚΑΝΕΙΣ!!! Αλλά ακριβώς επειδή δεν θα ήθελα να φτάσουν εκεί τα πράγματα, θα καλούσα την αστυνομία για καταγραφή του συμβάν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα