Jump to content
originalksd

Μάχη για τη ζωή του δίνει διανομέας φαγητού

Recommended Posts

tromaktiko.jpg

Διασωληνωμένος στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του Βενιζέλειου Νοσοκομείου,

βρίσκεται ο 29χρονος διανομέας φαγητού,

ο οποίος χθες βράδυ ενεπλάκη σε σοβαρό τροχαίο στο Ηράκλειο.

Ο άτυχος άντρας από τον Κατσαμπά Ηρακλείου,

ενώ βρισκόταν εν ώρα εργασίας, συγκρούστηκε πλαγιομετωπικά με μοτοσικλέτα,

με οδηγό έναν 37χρονο και συνεπιβάτη ένα 10χρονο παιδί.

Ο 29χρονος αρχικά διακομίστηκε στο ΠΑΓΝΗ κι από εκεί, λόγω έλλειψης κλινών στη ΜΕΘ,

στο Βενιζέλειο, όπου και νοσηλεύεται, δίνοντας μάχη για τη ζωή του,

ενώ ο 37χρονος και ο 10χρονος τραυματίστηκαν ελαφρά.

Πηγή : "http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=378926&cid=4"

:shock::blink::sorry::cry2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά για τους διανομείς τι να πεις. Δεν φτάνει που κάνουν μια επικίνδυνη δουλειά ένα μεγάλο μέρος αυτών την κάνουν και εντελώς παραβατικά. Ακράνοτοι, σφήνες παντού και όπως, ανάποδα, χωρίς φώτα και μάλλον κακοσυντηρημένα μηχανάκια. Κρίμας.

Παρεπιμπτόντως έχω απορία παίζει κάποιο Βonus και πάνε έτσι ή μόνο για την φάση τους?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

έχω κάνει courier και όχι μόνο....

μπόνους τίποτα...

μόνο ο φόβος για τη δουλειά σου (μη σε διώξουν για να πάρουν κανένα γρήγορο, αν σε "βρούν" αργό)

και η μικρή ελπίδα για μπουρμπού που και αυτό πλέων "δεν παίζει"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να γινει καλα το παιδι και οι περισσοτεροι διανομεις πρεπει να κοψουν τις σφηνες γιατι ολοι μας εχουμε παει να συγκρουστουμε με μερικους ηλιθιους...παλαιοτερα εκαναν σφηνες στα αμάξια,τωρα κανουν και στις μηχανες....ελεος...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά για τους διανομείς τι να πεις. Δεν φτάνει που κάνουν μια επικίνδυνη δουλειά ένα μεγάλο μέρος αυτών την κάνουν και εντελώς παραβατικά. Ακράνοτοι, σφήνες παντού και όπως, ανάποδα, χωρίς φώτα και μάλλον κακοσυντηρημένα μηχανάκια. Κρίμας.

Παρεπιμπτόντως έχω απορία παίζει κάποιο Βonus και πάνε έτσι ή μόνο για την φάση τους?

Επειδή για πολλά χρόνια κάνω σαν 2η δουλειά διανομέας και τα ξέρω απο πρώτο χέρι , σου λέω οτι έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο σε αυτά που λές και αντικατοπτρίζει το 95% των διανομέων. Υπάρχει και το 5% που είναι καραπροβλεπέ αλλά είναι υπερβολικά μικρό ποσοστό!!!!

Κανένα μπόνους δεν υπάρχει! Οι διανομείς πληρώνονται με την ώρα και με τα φιλοδορήματα! Και φιλοδόρημα δεν παίρνεις άμα πάς γρήγορα την παραγγελία. Παίρνεις άν είσαι ευγενικός, χαμογελάστός, μετρημένος και καθαρός.

Απο κεί και πέρα άν του δώσουνε την παραγγελία απο το μαγαζί και του πούνε τσακίσου να την πάς γρήγορα γιατί τον έχουμε αργήσει τον πελάτη είναι στην κρίση του διανομέα να τους πεί να πά να ''συνουσιαστούν'' ή να ριψοκινδυνέψει τη ζωή του!

Ένας σωστός εργοδότης μου είχε πέι κάποτε το εξής ....Μήν τρέχεις ΠΟΤΕ και μήν παρανομείς. Προτιμώ να χάσω 1-2 πελάτες επειδή τους καθυστέρησα παρά έναν συνεργάτη.

Anyway..... ελπίζω να γινει καλά το παλικάρι. Ανάγκη για αίμα υπάρχει???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κράνος φόραγε;;; :whistling:

Μάρτυρας υπάρχει να μας πει ποιος έκανε τη λαλακία;;;

Κρίμας το παλικάρι αλλά όλοι ξέρουμε πως κυκλοφορούν στους δρόμους (δεν μιλάω για τον συγκεκριμένο αλλά γενικά)...:(

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μακάρι να ξέραμε περισσότερα, αλλά..... :what:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παιδια.... γιατι καθε λιγο και λιγακι ανεβαινει ενα τετοιο θεμα στο mybike; καθε μερα γινονται τραγικα ατυχηματα.. ειναι αναγκη να τα μαθαινουμε;

συγνωμη αν φαινεται ακομψο αυτο που λεω, αλλα πραγματικα δεν γουσταρω να διαβαζω τετοια θεματα εδω μεσα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παιδια.... γιατι καθε λιγο και λιγακι ανεβαινει ενα τετοιο θεμα στο mybike; καθε μερα γινονται τραγικα ατυχηματα.. ειναι αναγκη να τα μαθαινουμε;

συγνωμη αν φαινεται ακομψο αυτο που λεω, αλλα πραγματικα δεν γουσταρω να διαβαζω τετοια θεματα εδω μεσα...

:_w00t::tooth:

ο σκοπός δεν είναι η παρενόχληση αλλά ο "παραδειγματισμός".....

Τροποποιήθηκε από τον originalksd

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και η ενημέρωση. Ενημερώνεις την βάση με τα στατιστικά σου. Αν βλέπεις όλους να πηγαίνουν σαν τρελλοί αλλά δεν έχεις ακούσει ποτε για κανένα ατύχημα πιθανόν να μην είναι ευθυγραμμισμένη η αντίληψη σου. Και εφημερίδα αν διαβάζεις καταθλίβεσαι αλλά αν θες να έχεις επαφή με το γίγνεσθαι καλό είναι να ρίχνεις καμιά ματιά. Στην τελική σε όποιον δεν αρέσει κάποιο θέμα είναι ανάγκη να το διαβάζει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:_w00t::tooth:

ο σκοπός δεν είναι η παρενόχληση αλλά ο "παραδειγματισμός".....

Κοιταξε να δεις... καλος και ο παραδειγματισμος, αλλα αυτα τα τοπικ δεν παραδειγματιζουν και πολυ...winking.gif

πιο πολυ υπαρχουν γα να γινεται λαικο δικαστηριο και ο καθενας να λεει την γνωη του...σωστη, ή λαθος. Μετα ερχεται ο τσακωμος συνηθως

Οσο για το βιντεο.... ως απαντηση... τι να πω.. Λογω θεσης οι αποφασεις που πρεπει να παιρνω εγω και μερικοι αλλοι εχουν μονο δυο ακρα....winking.gif

δεν μ αρεσει ν αβλεπω προκλητικες απαντησεις... Τωρα αν καταλαβα λαθος, ζηταω συγνωμηbye.gif

Και η ενημέρωση. Ενημερώνεις την βάση με τα στατιστικά σου. Αν βλέπεις όλους να πηγαίνουν σαν τρελλοί αλλά δεν έχεις ακούσει ποτε για κανένα ατύχημα πιθανόν να μην είναι ευθυγραμμισμένη η αντίληψη σου. Και εφημερίδα αν διαβάζεις καταθλίβεσαι αλλά αν θες να έχεις επαφή με το γίγνεσθαι καλό είναι να ρίχνεις καμιά ματιά. Στην τελική σε όποιον δεν αρέσει κάποιο θέμα είναι ανάγκη να το διαβάζει?

Αυτο ξαναλεω δεν ισχυει για ολους. δυστυχως ή ευτυχως.......!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οσο για το βιντεο.... ως απαντηση... τι να πω.. Λογω θεσης οι αποφασεις που πρεπει να παιρνω εγω και μερικοι αλλοι εχουν μονο δυο ακρα....winking.gif

δεν μ αρεσει ν αβλεπω προκλητικες απαντησεις... Τωρα αν καταλαβα λαθος, ζηταω συγνωμηbye.gif

όχι Ηλία, το βιντεάκι δεν μπήκε για "να στην πω",

αλλά για να δηλώσω τη συμμόρφωσή μου με τις απαιτήσεις σου / σας (του φόρουμ),

καθώς απ' ότι είδα δεν είσαι ένα απλό μέλος αλλά εκφράζεις τα "μεγάλα κεφάλια" της κοινότητας...

γι αυτό και τα smileys από κάτω....

ο γραπτός λόγος πολλές φορές δεν αποτυπώνει την διάθεση / το συναίσθημα - σε αντίθεση με τον προφορικό...

:respekt: :respekt:

Τροποποιήθηκε από τον originalksd

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτο ειναι το προβλημα, οτι αυτα γινονται καθε μερα και δεν τα βλεπει κανενας εκτος απο τους αμεσα εμπλεκομενους.

Τα παλιοκαναλια επρεπε να βγαζουν δελτιο τροχαιων. Περσι 1280 νεκροι, 1755 βαρια τραυματιες. Πολεμος στην ασφαλτο...

http://www.vlioras.gr/Philologia/Composition/Auto.htm

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή για πολλά χρόνια κάνω σαν 2η δουλειά διανομέας και τα ξέρω απο πρώτο χέρι , σου λέω οτι έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο σε αυτά που λές και αντικατοπτρίζει το 95% των διανομέων. Υπάρχει και το 5% που είναι καραπροβλεπέ αλλά είναι υπερβολικά μικρό ποσοστό!!!!

Κανένα μπόνους δεν υπάρχει! Οι διανομείς πληρώνονται με την ώρα και με τα φιλοδορήματα! Και φιλοδόρημα δεν παίρνεις άμα πάς γρήγορα την παραγγελία. Παίρνεις άν είσαι ευγενικός, χαμογελάστός, μετρημένος και καθαρός.

Απο κεί και πέρα άν του δώσουνε την παραγγελία απο το μαγαζί και του πούνε τσακίσου να την πάς γρήγορα γιατί τον έχουμε αργήσει τον πελάτη είναι στην κρίση του διανομέα να τους πεί να πά να ''συνουσιαστούν'' ή να ριψοκινδυνέψει τη ζωή του!

Ένας σωστός εργοδότης μου είχε πέι κάποτε το εξής ....Μήν τρέχεις ΠΟΤΕ και μήν παρανομείς. Προτιμώ να χάσω 1-2 πελάτες επειδή τους καθυστέρησα παρά έναν συνεργάτη.

:_thumbsup: με καλυψες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θελω να ξεκαθαρισω 1-2 πραγματακια γιατι ειχα μια κουβεντα και με ενα αλλο μελος, οποτε θεωρω σωστο να τα γραψω και δημοσια.

όχι Ηλία, το βιντεάκι δεν μπήκε για "να στην πω",

Ωραια αρα ισχυει η συγνωμη που σου εγραψα στο προηγουμενο post μιας και παρεξηγησα το υφος σου.

αλλά για να δηλώσω τη συμμόρφωσή μου με τις απαιτήσεις σου / σας (του φόρουμ),

Εγω ΔΕΝ ζητησα να συμμορφωθεις πανω σε αυτα τα θεματα...ουτε σου εκανα καποια παρατηρηση σε προσωπικο επιπεδο αλλα ουτε και γενικα, απλως εξεφρασα την αποψη μου πανω σε τετοιου ειδους θεματα.Μιας και οπως και να εχει τετοιου ειδους θεματα ''πονανε'' και εχουν υπαρξει και στο παρελθον απειρα τετοια θεματα και απειρες τετοιες αντιδρασειςwinking.gif

καθώς απ' ότι είδα δεν είσαι ένα απλό μέλος αλλά εκφράζεις τα "μεγάλα κεφάλια" της κοινότητας...

Και εγω ενα απλο μελος ειμαι.. δεν ειμαι καποιος ανωτερος εδω μεσα, απλα ναι εχω καποιες παραπανω επιλογες/δυνατοτητες....

Και ξανατονιζω οτι δεν εξεφρασα την γνωμη των ''μεγαλων κεφαλιων'' αλλα την γνωμη μου... Υπαρχουν αλλα θεματα που θα εκφρασω την γνωμη της διαχειρηστικης/συντονιστικης ομαδαςwinking.gif

γι αυτό και τα smileys από κάτω....

ο γραπτός λόγος πολλές φορές δεν αποτυπώνει την διάθεση / το συναίσθημα - σε αντίθεση με τον προφορικό...

Αυτο ισχυει γενικα . Τελος παντων το θεμα πιστευω πως εληξε και τωρα εγινε και πιο κατανοητος ο σκοπος του προηγουμενου μου ποστ!

cheers.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όσο αφορά για παραδειγματισμό το οποίο αναφέρατε Ορίστε στατιστικά

749 νεκροί, 1010 σοβαρά τραυματισμένοι, 7833 ελαφριά τραυματισμένοι. Αυτά για φέτος. Στο αρχείο μπορείτε να δείτε και τον λόγο του τροχαίου, όπως επίσης αν ήταν με αυτοκίνητο, φορτηγό, μότοσακό ή αν ήταν επιβάτες ή ακόμα και πεζοί.

Παρόλα αυτά η κατάσταση όντως είναι τραγική, και ειδικά τώρα τελευταία που άρχισαν να κάνουν σφήνες και στις μηχανές/μηχανάκια. Εντάξει ρε παιδιά εσείς θέλετε να πάτε την παραγγελία σας αλλά και εγώ θέλω να φτάσω σώος σπίτι μου. Γιατί ο δικός σας λόγος αξίζει παραπάνω απο τον δικό μου δλδ? Και αν δεν θέλετε να φοράτε κράνος, πάλι δικαίώμα σας. Εμένα γιατί να μου κλείσετε τον δρόμο, ή να μου πεταχτήτε με κόκκινο ή απο στοπ ή ανάποδα σε μονόδρομο και να με σκοτώσετε για ένα γ@μημένο σκατοσουβλάκι? Ας σοβαρευτούμε βρε παιδιά...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οταν ημουν 16 και εγω δουλεψα πακετας και τοτε οπως και τωρα ειναι οπως τα περιγραφουν οι απο πανω.

Δυστυχως.

Και δεν βγαζω την ουρα μου απ'εξω. Καμια φορα μαλακιες εκανα και εγω. Τουλαχιστον ομως φορουσα παντα κρανος για να μεγιστοποιησω τις πιθανοτητες να βγαλω το 6ωρο. Τα καταφερα παντως και ας με κοροιδευαν ολοι οι υπολοιποι "συναδελφοι"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μακάρι να γίνει καλά το παιδί. :mellow:

έχοντας και εγώ προσωπική εμπειρία, πιστεύω πως το delivery με μοτοσυκλέτα είναι η πιο επικίνδυνη δουλειά που μπορεί να κάνει άνθρωπος.

1ον γιατί δεν φαίνεται επικίνδυνη (συνήθως εργάζονται νεα παιδιά, που το αίμα τους βράζει).

2ον γιατί οι περίσσοτεροι δεν τηρούν τα στοιχειώδη μέτρα ασφαλείας τους.

3ον γιατί στην κυριολεξία τρέχουν για να πιάσουν το χρήμα.

και τέλος, θεωρώ ότι τέτοια θέματα είναι αναγκαία στο mybike ώστε να μας θυμίζουν την δυστυχία που μπορεί να προκαλέσει η μοτοσυκλετα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρώτα από όλα περαστικά στο παιδί.Το έχω ξαναγράψει σε άλλο θέμα παλιότερα και θα το ξαναπώ:

Πιο πολύ φοβάμαι τα μηχανάκια που πετάγονται μέσα στην κίνηση,παρά τα αυτοκίνητα.

Πολύ σωστά έγραψε ο φίλος Gelinos

Εμένα γιατί να μου κλείσετε τον δρόμο, ή να μου πεταχτήτε με κόκκινο ή απο στοπ ή ανάποδα σε μονόδρομο και να με σκοτώσετε ( και να σκοτωθείτε,λέω εγώ ) για ένα γ@μημένο σκατοσουβλάκι ?

Τροποποιήθηκε από τον tre

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μόνο πίεση. Απίστευτη πίεση από τους Εργοδότες. Πίεση και απειλές και σπάσιμο νεύρων εάν μέσα σε ένα λεπτό δεν έχεις πάει από Παγκράτι - Κυψέλη και πάλι πίσω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

tromaktiko.jpg

Διασωληνωμένος στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του Βενιζέλειου Νοσοκομείου,

βρίσκεται ο 29χρονος διανομέας φαγητού,

ο οποίος χθες βράδυ ενεπλάκη σε σοβαρό τροχαίο στο Ηράκλειο.

Πηγή : "http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=378926&cid=4"

:shock::blink::sorry::cry2:

Συγνώμη αλλά ουτε και γω συμφώνω. Όχι μόνο με την δημοσίευση του συγκεκριμένου θέματος αλλά και των υπολοίπων παρόμοιων θεμάτων γενικότερα... Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχουμε επικεντρωθεί στο γεγονός οτι ο οδηγός ήταν διανομέας... Στον καθένα μπορεί να συμβεί ατύχημα με την μηχανή... Συμφωνώ οτι ειδικά οι διανομείς βρίσκονται πολλές ώρες πάνω στο μηχανάκι αλλά ειδικά απο εδώ είναι πολλά άτομα ( όπως εγώ ) που η μηχανή είναι το μόνο μέσο μεταφοράς ( και διασκέδασης )... Όποτε μάλλον γίνετε θέμα χωρίς ουσιαστικό λόγο ( κατα την γνώμη μου )

Επίσης αυτό που λες οτι αν κάποιον τον ενοχλεί το θέμα, μπορεί να μην το διαβάσει νομίζω οτι δεν στέκει.... Γιατί απο την στιγμή που θα μπω στο mybike και διαβάσω σε κάποιους τίτλους:

"Μάχη για τη ζωή του δίνει διανομέας φαγητού" ή

"Πέθανε άτυχος μοτοσυκλετιστής σε ατύχημα" ή.... κλπ

έμενα μου έχει πέσει η ψυχολογία χωρίς λόγο... Ατυχήματα γίνονται συνέχεια... Δεν μου αρέσει να μπαίνω στο mybike και να διαβάζω για οτι ατυχημά γίνετε... Υπάρχει το θέμα με τα ατυχήματα των μελών ( :pray: ) και αυτό μπορώ να το δεκτώ γιατί ορίσμενοι κάνουμε παρέα εντός και εκτός φόρουμ και θέλουμε να μάθουμε ή να μοιραστούμε αν μας συμβεί κάτι άσχημο... Αλλά όχι να μαθαίνω και για τα άσχετα... Μου πέφτει πολύ βαρύ...:thumbsdown:

Τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη και δεν σου την λέω για κανένα λόγο... Απλά με χαλάνε πολύ τέτοια θέματα... :cheers:

Τροποποιήθηκε από τον NERRY

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαιρεται! Βασικα δεν νομιζω οτι ειναι ασχετο θεμα ατυχημα με μηχανακι σε site με μηχανες και τα χαρακτηριστηκα τους αλλα αναφερεται και στους οδηγους που τις καβαλανε. Εδω μιλαμε για εναν "συναδελφο" μοτοσυκλετηστη που στην προκειμενη περιπτωση ασκουσε την εργασια του και πανω απο ολα για εναν συνανθρωπο μας! Η ενημερωση σε καμια περιπτωση δεν ειναι κακη καμια φορα μας προφυλαζει! Εν τελη ο Αδαμ (το συγκεκριμενο παιδι), ειναι ξαδερφος μου και γνωριζω το περιστατικο απο πρωτο χερι, δεν φορουσε κρανος και ειναι χωρις υπερβολες σε παρα πολυ κρισιμη κατασταση. Απλα ευχομαστε για το καλυτερο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εν τελη ο Αδαμ (το συγκεκριμενο παιδι), ειναι ξαδερφος μου και γνωριζω το περιστατικο απο πρωτο χερι, δεν φορουσε κρανος και ειναι χωρις υπερβολες σε παρα πολυ κρισιμη κατασταση. Απλα ευχομαστε για το καλυτερο!

Tι να πούμε ρε ψηλέ, καλή τύχη και καλή ανάρρωση, μακάρι να πάνε όλα δεξιά.

Και εάν έχει την πυγμή να ξανακαβαλήσει το παλικάρι πάρτε του ένα κρανάκι δώρο, ο διάολος έχει πολλά ποδάρια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μενω Ραφηνα απο τα 60 μηχανακια (οσα ειναι τελος παντων εδω) συνολικα, οι 3-4 φορανε ΜΟΝΟ το κρανος τους (κατι ειναι και αυτο)!

Και ρωταω εγω τα παιδια που λιγο πολυ τα ξερω φατσικα! γιατι δεν φορας κρανος ρε φιλε? Η απαντηση ειναι η εξης απο ολους...

Γιατι πρεπει να βγαζω και να το βαζω συνεχεια και δεν βολευει!

Οκ παρε ενα τζετ, παρε ενα ανοιγομενο, εχε ενα κρανος ρε φιλε, κανεις την χειροτερη δουλεια που υπαρχει στους δρομους (σε θεμα επικυνδινοτητας). 2η απαντηση, ε τι να κανουμε? Προσεχω παντος, και δεν κανω βλακειες!

Εγω λεω παντος... :bash::sorry::thumbsdown::mB_faskelo:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα