Jump to content
Ravendark

Καινούριο ΚΤΜ Adventure??

Recommended Posts

Αν έτσι θα δείχνει το καινούριο Adv...θα απογοητευθώ πολύ...

Σαν πορτοκαλί GS είναι... :thumbsdown:

40986.jpg

από εδώ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
εμενα με αρεσει παντως

Και εμενα....

Το θεωρω πανεμορφο.

Αν έτσι θα δείχνει το καινούριο Adv...θα απογοητευθώ πολύ...

Σαν πορτοκαλί GS είναι...

Ναι, θυμιζει πολυ GS... :_zeppelin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεν είναι φωτοσοπιά,

τότε το ρύγχος έχει τρελή πέραση στις μέρες μας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεν είναι φωτοσοπιά,

τότε το ρύγχος έχει τρελή πέραση στις μέρες μας.

cartoon_hornet.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμένα μου μοιάζει με διασταύρωση Multi 1200 και GS, δεν είναι καθόλου κακό αλλά δεν είναι KTM :thumbsdown:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εκτός από το μπροστινό φτερό είναι κουκλί ρε παιδιά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πιστεύετε ότι η ΚΤΜ θα εγκαταλείψει μία φόρμα η οποία βγήκε μέσα από τους αγώνες και η οποία αφενός είναι ένδοξη και αναγνωρίσιμη αφετέρου έχει τεράστια λειτουργικά πλεονεκτήματα [βλέπε χαμηλό κέντρο βάρους] για να μοιάσει στον ανταγωνισμό;

Εγώ όχι.

Ενδιαφέρον έχει το σχέδιο, δε λέω, απλώς δεν βλέπω πως θα μπορούσε να χωρέσει στην γκάμα της εταιρείας.

Και για να πω και την κακιούλα μου το σχέδιο είναι σαφέστατα ΚΤΜ γιατί το διακρίνει η συνέπεια, η ροή και το ζύγισμα σε όλα τα πλαστικά σχήματα τα οποία απαρτίζουν το σύνολο, κάτι το οποίο πιστεύω δεν ισχύει καθόλου στον εξ Ευρώπης ανταγωνισμό. :lipssealed:

Πιο πολύ SMT μου θυμίζει και ας έχει το ρύγχος το οποίο, μην το ξεχνάμε, ήταν πρωτοτυπία της Suzuki.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και για να πω και την κακιούλα μου το σχέδιο είναι σαφέστατα ΚΤΜ γιατί το διακρίνει η συνέπεια, η ροή και το ζύγισμα σε όλα τα πλαστικά σχήματα τα οποία απαρτίζουν το σύνολο, κάτι το οποίο πιστεύω δεν ισχύει καθόλου στον εξ Ευρώπης ανταγωνισμό. :lipssealed:

Τι εννοείς;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λες και εχεις παντρεψει gs με multistrada ειναι..Πιστευω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να βγει ετσι αλλα και ετσι να βγει ωραιο φαινεται..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι εννοείς;

Οτι για τους προαναφερθέντες λόγους η ΚΤΜ κατά την άποψη μου αριστεύει στην αισθητική σχεδίαση μοτοσυκλετών [στο ντύσιμο της μοτό με πλαστικά δηλαδή] ενώ η BMW και η Triumph [μιας και μιλάμε για Mega ON/OFF] όχι.

Συνέπεια: Να είναι κατασκευασμένο άπο τα ίδια βασικά σχήματα, να μην αλλάζει το 'λεξιλόγιο' της φόρμας. Οχι πρίσματα και ακμές τύπου RC8 μπροστά και καμπύλες τύπου Gladius πίσω. Το σύνολο εκφράζει τις λεπτομέρειες και οι λεπτομέρειες το σύνολο.

Ροή: Να υπάρχει μία ομαλή σχέση ανάμεσα στα έπι μέρους σχήματα και άρα μία ροή μεταξύ τους χωρίς μεγάλα κενά ή απότομες εναλλαγές. Να μην σου δίνει την αίσθηση ότι λείπει κάτι. Εχει σχέση με την δυναμική εντύπωση και την κίνηση ενός σχήματος, κάτι το οποίο είναι ιδιαίτερα σημαντικό σε οχήματα τα οποία εκ φύσεως έχουν σχέση με την κίνηση.

Ζύγισμα: Η ισορροπία όγκων, τόσο ανάμεσα στα πλαστικά μέρη όσο του συνόλου των πλαστικών με τα υπόλοιπα μηχανικά μέρη της μοτοσυκλέτας. Εχει σχέση με την στατική εντύπωση ενός σχήματος.

Ολα τα παραπάνω κατά την άποψη μου συντρέχουν ώστε το τελικό σχήμα μίας μοτό να είναι χαρακτηριστικό, μοναδικό, αναγνωρίσιμο. Ενα τέτοιο σχήμα αποτυπώνεται στον εγκέφαλο μας και αποτελεί μία οντότητα την οποία μπορούμε εύκολα να αναπαράξουμε.

Ενα μέτρο σύγκρισης είναι το πόσο επιτυχημένα θα μπορούσαμε να σκιτσάρουμε σε ένα λευκό χαρτί με λίγες γραμμές και ελάχιστη λεπτομέρεια μία μοτό της οποίας την εικόνα μελετήσαμε για 5 λεπτά και μετά καλούμαστε να αναπαράξουμε άπο μνήμης. Κάτι τέτοιο πιστεύω ότι είναι πολύ πιο εύκολο να γίνει για ένα 990ADV παρά για ένα GS1200, ή ακόμα χειρότερα για ένα XC800.

Σόρρυ για την διατριβή αλλά you asked for it! :tooth:

ΥΓ. Ολα τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις οπότε αισθανθείτε ελεύθεροι να με πάρετε με τις ντομάτες αν διαφωνείτε! :tomato::cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Kατι ειχα ακουσει απο τον χειμωνα οτι το νεο adv θα φορουσε κινητηρα απο RC8 αλλα τωρα το βλεπω.....

Δεν ειναι ασχημο παντως αλλα δεν θυμιζει τοσο τα προηγουμενα adv....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάτι δεν μου πήγαινε καλά με αυτό το δικτύωμα, κάτι με ενοχλούσε, δεν μου θύμιζε καθόλου δικύλινδρο,

40986.jpg

μα φυσικά,

η πλατφόρμα πάνω στην οποία έπαιξε ο φέρελπις σχεδιαστής δεν είναι άλλη από το 690 Duke R.

w.jpg

Λέτε να ψάχνεται για 690ADV;

Αν ναι και δεν βγάλει το Dakar στην παραγωγή [του οποίου άλλωστε έχουν έτοιμα τα καλούπια], και βγάλει κάτι σαν το παραπάνω, πραγματικά, να πάνε στο δι@ολο οι Αυστριακοί!!!

KTM_690_Rally_2007_01_1024x768.jpg

Τροποποιήθηκε από τον tzoutz

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

είπαμε ότι είναι φωτοσοπιά...

το πλαίσιο σαφώς και είναι από το 690 απλά εγώ σχολιάζω το σουλούπι που για μένα δεν είναι ΚΤΜ...

σχεδιαστικά και είμαι αντικειμενικός σε αυτό, δεν το λέω επειδή έχω ΚΤΜ, τα ΚΤΜ έχουν κάτι το ξεχωριστό και μοναδικό συννάμα...

το σχέδιο αυτό δεν έχει αυτή την μοναδικότητα αλλά είναι αντιγραφή...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμενα παλι μου θυμιζει το SMT στο πιο ψηλο του.

+1 και εμενα μου μοιαζει με ''πρησμενο'' SMT...την ομοιοτητα με το GS που την ειδατε... :uglystupid2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

.......................................

...........................................

Σόρρυ για την διατριβή αλλά you asked for it! :tooth:

ΥΓ. Ολα τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις οπότε αισθανθείτε ελεύθεροι να με πάρετε με τις ντομάτες αν διαφωνείτε! :tomato::cheers:

Τι πας να εξηγήσεις τώρα? Είσαι τρελός? :uglystupid2:

Περιττό να πω ότι ακόμα και αυτή η "φωτοσοπιά" είναι εξαιρετικής μορφής και μακάρι να βγει κάπως έτσι! Κουκλί! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ωραίο, κουκλί είναι.

Αν βγει αυτό το μηχανάκι στην παραγωγή η αξία του 990 (του παλιού για να εξηγούμαστε) θα ανεβεί κατακόρυφα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χμμμμμ!!!!

Ενδιαφέρον δείχνει...

ΓΙα να δούμε και τη συνέχεια, έχει κανείς παραπάνω στοιχεία, κυβισμό κτλ;;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα