Jump to content
Sign in to follow this  
funk

Φίλτρα λαδιού filtrex

Recommended Posts

Στο ψάξιμο λοιπόν για να βρω οικονομικά αναλώσιμα για το μεγάλο service της μοτο, έπεσα στο amazon.co.uk πάνω στα φίλτρα filtrex.

Το site της εταιρείας είναι αυτό: www.filtrexoem.com . Το κόστος των φίλτρων είναι περί τα 5 ευρώ όταν το μαμά Kawasaki φίλτρο και

το αντίστοιχο KN έχουν περίπου 10 ευρώ.

Την εταιρεία αυτή εγώ πρώτη φορά την συναντώ. Την ξέρετε εσείς? Θα την εμπιστευόσασταν?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

απο ξενα φορουμ που μπαινω ,τα χρησιμοποιουν εδω και πολυ καιρο χωρις να εχει αναφερθει προβλημα!,κατα τη γνωμη μου προτιμησε το μαμα,γιατι δεν ειναι να παιζουμε με το συγκεκριμενο αναλωσιμο!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς? Μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι το ιντερνετ είναι γεμάτα από δαύτα τα φίλτρα. Επίσης πουλιούνται και στα πιο γνωστά ξένα ιντερνετομάγαζα.

Επίσης μια φίρμα με φίλτρα είναι και η HiFlo. Την ξέρουμε? Τιμές γύρω στα 5 ευρώ!

Τροποποιήθηκε από τον funk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς? Μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι το ιντερνετ είναι γεμάτα από δαύτα τα φίλτρα. Επίσης πουλιούνται και στα πιο γνωστά ξένα ιντερνετομάγαζα.

Επίσης μια φίρμα με φίλτρα είναι και η HiFlo. Την ξέρουμε? Τιμές γύρω στα 5 ευρώ!

Τα HIFLO,μην τα φοβασαι...... :shades: Για τα filtrex δεν εχω αποψη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μα καλά, τα 5 λιγότερα ευρώ σε κάψανε ή έχεις στόλο μηχανάκια και θα γλυτώσεις τόσα πολλά?

Μια στραβή στο φίλτρο και ψάχνεις μοτέρ καθώς πάνε άχρηστα όλα τα εντόσθια...

Η Σουμπαρού αμερικής είχε παλιότερα πασάρει φτηνιάρικα φίλτρα με εσωτερικό σκελετό από πεπιεσμένο χαρτί και πολλοί εκεί κλάψανε τα μποξερομοτόρια τους...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε μου δεν είναι 5 ευρώ μονο...

Για service θέλω:

α. 2 λίτρα λάδι, συμβατική τιμή 13x2=26 ευρώ, το βρίσκω (ίδια μάρκα και μοτνέλο) και με 8x2=16 ευρώ, όφελος 10 ευρώ

β. 2 μπουζί, τα μαμά έχουν 17x2=34 ευρώ, τα βρίσκω (ακριβώς τα ίδια που προτείνει και η Kawa) με 9x2=18 ευρώ, όφελος 16 ευρώ

γ. φίλτρο λαδιού, το μαμά έχει 10 ευρώ, βρίσκω συμβατό με 5 ευρώ, όφελος 5 ευρώ

δ. υγρά φρένων, στην kawa θέλουν 10 ευρώ, τα βρίσκω με 5 ευρώ, όφελος 5 ευρώ

Συνολικό όφελος: 10 + 16 + 5 + 5 = 36 ευρώ

για μένα τα 36 ευρώ είναι χρήματα... για σένα δεν ξέρω τι αξία μπορεί να έχουν.Προτεειμώ να πάω μια βόλτα με τα 36 ευρώ και όχι να

τα δώσω κερατιάτικα ;)

Εν τέλει μάλλον για HiFlo πάω στο φίλτρο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aν ψάξεις στην αγορά, θα βρεις επώνυμα φίλτρα που ταιριάζουν στο μηχανάκι σου. Εγώ πχ δεν βάζω φίλτρο λαδιού της BMW που κοστίζει 18€ αλλά βάζω φίλτρο της champion με 8€

Γενικώς, ψάξου σε αυτές τις εταιρίες που είναι σοβαρές μεγάλες παλιές και αξιόπιστες.

Champion - MAN κτλ oi oποίες έχουν όλων των ειδών τα φίλτρα (λαδιού - αέρος - βενζίνης). Οι τιμές τους είναι πάρα πολύ καλές σε σχέση με των μαμά.

Το filtrex μου θυμίζει πλυντηρέξ :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμένα το Απρίλια, μόνο στα 1Κ χλμ το είδε το συνεργείο της αντιπροσωπείας..... :whistling:

Στα 5Κ χλμ που ήταν αλλαγή για λαδάκια κτλ. πετάχτηκα μέχρι την Γιαμάχα, και πήρα φίλτρακι Γιαμάχα με 7 ευράκια. :_thumbsup: (Η Απρίλια το είχε χρεώσει 15.............. :mB_faskelo: )

Ε, μετά και από αυτό βάζω το αντίστοιχο της Hiflo με 4,5 ή 5 ευράκια. (Αυτό μου έδωσε ο "μουρλός", αυτό εμπιστεύομαι... Οι Πατρινοί ξέρετε ποιόν λέω!!! :thumbsup: )

Τροποποιήθηκε από τον DrDoom

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμένα το Απρίλια, μόνο στα 1Κ χλμ το είδε το συνεργείο της αντιπροσωπείας..... :whistling:

Στα 5Κ χλμ που ήταν αλλαγή για λαδάκια κτλ. πετάχτηκα μέχρι την Γιαμάχα, και πήρα φίλτρακι Γιαμάχα με 7 ευράκια. :_thumbsup: (Η Απρίλια το είχε χρεώσει 15.............. :mB_faskelo: )

Ε, μετά και από αυτό βάζω το αντίστοιχο της Hiflo με 4,5 ή 5 ευράκια. (Αυτό μου έδωσε ο "μουρλός", αυτό εμπιστεύομαι... Οι Πατρινοί ξέρετε ποιόν λέω!!! :thumbsup: )

Δεν ξέρουμε... Ποιος είναι ο μουρλός? :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
... όχι να τα δώσω κερατιάτικα ;)...

Από το ένα άκρο πας στο άλλο.

Άλλο να σκας αέρα για τα γκόλντεν μπόης της εταιρείας και άλλο να βάζεις ότι να'ναι σε ένα απλό αλλά κρίσιμο εξάρτημα σαν το φίλτρο.

Εν τέλει μάλλον για HiFlo πάω στο φίλτρο!

Άσε που και της αντιπροσωπείας το φίλτρο μπορεί να είναι μούφα - π.χ. η Σουμπαρού αμερικής έδινε τα σκάρτα φίλτρα ως επίσημο ανταλλακτικό στο δίκτυο διανομής της μέχρι που πληθύναν τα σπασίματα.

Γι'αυτό γκουγκλάρισμα στις φίρμες πρώτα.

Σε σχέση με το φίλτρο, δυσεύρετο αλλά χρήσιμο στοιχείο είναι η πίεση της βαλβίδας εκτόνωσης που συνήθως εμπεριέχει να μην είναι πολύ χαμηλότερη του μαμά φίλτρου γιατί με κρύα πηχτά λάδια μπορεί να ανοίγει πρόωρα και να μην πρεσσάρεται σωστή πίεση σε στρόφαλο πράγμα επίφοβο αν από κρύος βάζεις μπροστά και φεύγεις ατάκα. Αλλά άντε να το βρεις αυτό το στοιχείο και βέβαια παίζει ρόλο στα χειμωνιάτικα κρύα βεβαίως βεβαίως.

Τροποποιήθηκε από τον Mi_ka

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοίτα, το να βάλω ένα φίλτρο που έχει χρησιμοποιηθεί και από άλλους (ιδιοκτήτες και συνεργεία) δεν το βλέπω ως ρίσκο. Εντάξει το filtrex εκτός από αστείο όνομα ίσως να είναι και μη αξιόπιστο. Τα HiFlo πάντως χρησιμοποιούνται ευρυτατα και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

Στο ebay έχω δει και προσφορες του τύπου: 5 λίτρα Motul 5100 10w40 και ένα φίλτρο HiFlo σύνολο --> 37 ευρώ! Τσάμπα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχμ, έχει πάρει το αυτί μου χωρίς να ξεύρω το αληθές αυτού, πως υπάρχουν τα καλά Motoύλια εκ Γαλλίας και τα κακά εκ Τουρκίας( ή κάτι τέτοιο) αλλά μπορεί να είναι και βρώμα...

Μην ξεχνάς πως η έννοια "συνθετικό" έχει εκφυλιστεί μετά τις πρόσφατες αμερικάνικες νομικίστικες μαϊμουδιές της Mobil και "συνθετικό" μπορεί να σημαίνει απλά προϊόν διαδικασίας εξελιγμένης σύνθεσης αντί για "συνθετικής βάσης".

Αλλά θα μου πεις πως το 5100 ημισυνθετικό είναι οπότε δεν πειράζει ούτως ή αλλέως.

Τροποποιήθηκε από τον Mi_ka

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα