Jump to content
gardelis

Λίγο γκάζι και..ώπ

Recommended Posts

Άλλο ένα πρωί, στην καθιερωμένη διαδρομή για την δουλειά. Έχει κάποια σημεία που τα απολαμβάνω κάθε πρωί, ειδικά όταν δεν πετυχαίνω άλλα αυτοκίνητα..

Ο περιφερειακός, στο ρεύμα για Ηλιούπολη για παράδειγμα το πρωί,έχει την ανηφόρα, αν δεν έχει και πολύ κίνηση, έχει και ωραίες στροφές.. Η 1η πλατεία στην Ηλιούπολη, επίσης ωραία κλειστή στροφή, αν δεν έχει και αυτοκίνητα μπορείς να δοκιμάζεις και να την πλαγιάζεις, κάθε μέρα και καλύτερα.

Αλλά πάντα η κουβέντα θα περιέχει ευθείες και στροφές. Όλα αυτά μέχρι σήμερα..

Στην συνέχεια της διαδρομής συναντάω την Αργυρουπόλεως, η οποία στην κάθοδο μετά το φανάρι έχει στο κέντρο του δρόμου ένα σημείο το οποίο έχει πιο απότομη κλίση κατηφορική από ότι ο υπόλοιπος δρόμος.

Σήμερα λοιπόν, το φανάρι πράσινο, κανένα αυτοκίνητο εκείνη την στιγμή (!!!), σημαδεύω το πιο απότομο σημείο και.... επιταχύνω. Αυτό ήταν, η μηχανή πρέπει να ξεκόλλησε 5-10 πόντους από το έδαφος, για 1-2sec ξέρω γω, ενστικτωδώς και από όσα θυμάμαι από τις χωμάτινες βόλτες μου, πάτησα και σηκώθηκα από την σέλα τραβώντας το τιμόνι πίσω, αφήνοντας το γκάζι για να μην έχουμε παρατράγουδα.. Airborne!!

*Θέλω να πω σε όσους κατηγορούν τους ελληνικούς δρόμους για ανωμαλίες, απότομα σημεία, σημεία που είναι γυαλί, πως αν δεν προνοούσαν οι υπεύθυνοι του κράτους, δεν μας δίνονταν η ευκαιρία για off road μέσα στην πόλη, άλματα και burn out's..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Σα δε ντρέπεσαι παλιοχαρακτήρα...angel_not.gif

Τροποποιήθηκε από τον ax_ena_honda

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

xaaxaxa

το εχω κανει απειρες φορες στο συγκεκριμενο σημειο..

στο αντιθετο ρευμα ειναι καλυτερο..για δοκιμασε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εκεί στην πλατεία της Ηλιούπολης (κυκλική), που λες ότι το πλαγιάζεις, ένα βράδυ που ψιλό έβρεξε, είδα το Χριστό φαντάρο που λένε...δεν έχω ιδέα πως το γλίτωσα στο τέλος, πάντως η γιαγιά, στης οποίας το panda πήγα να σκάσω επάνω, είχε γουρλώσει τα μάτια σαν να είδε τον Άη Γιάννη τον Πρόδρομο να την καλεί για τρέλες....

Προς γνώσιν και συμμόρφωση...

Old%2BLady.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

xaaxaxa

το εχω κανει απειρες φορες στο συγκεκριμενο σημειο..

στο αντιθετο ρευμα ειναι καλυτερο..για δοκιμασε

Συμφωνώ και επαυξάνω!!! Στο ανέβασμα είναι all the money!! Και εχεις δίκιο και για την πρωτη πλατεια της Ηλιουπολης. Μετα απο κοντα 10 χρονια καθημερινο δρομολογιο ξυνω αυτια!!

Πρόσεχε μόνο τους κουτακηδες που βγαίνουν απο το στενό που ειναι τα εκπαιδευτηρια με τις καλογριες... Βγαίνουν οοοοοολοι μες στην πλατεια...

Τροποποιήθηκε από τον Surveyor

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η 1η πλατεία στην Ηλιούπολη, επίσης ωραία κλειστή στροφή, αν δεν έχει και αυτοκίνητα μπορείς να δοκιμάζεις και να την πλαγιάζεις, κάθε μέρα και καλύτερα.

......

Στην συνέχεια της διαδρομής συναντάω την Αργυρουπόλεως, η οποία στην κάθοδο μετά το φανάρι έχει στο κέντρο του δρόμου ένα σημείο το οποίο έχει πιο απότομη κλίση κατηφορική από ότι ο υπόλοιπος δρόμος.

Καλημέρα. Να προσέχεις γιατί και στα 2 σημεία που αναφέρεις έχει κακοτεχνίες που ευκολα μπορουν να σε κάνουν να φύγεις. :closedeyes:

Στην πλατεία να μήν παίρνεις πολύ κλειστά τη στροφή γιατι έχει ένα μπάλωμα που μπορεί να σου πετάξει το μπροστινό.

Στην ευθεία που κατηφορίζει απότομα έχουνε φύγει άτομα. Και στο φανάρι μετά την ευθεία, έχει ένα εκκλησάκι πάνω στην νησίδα και άλλο ένα απο το αντίθετο ρεύμα. Και τα 2 είναι απο πιτσιρικάδες με μηχανάκια.

Πρόσεχε!

Φιλικά,

Δημήτρης. :/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η αλήθεια είναι ότι ειρωνικά άνοιξα το θέμα αυτό. Και αυτό που είπα για τους δρόμους, ένας θεός ξέρει πόσες χριστοπαναγιες κάθε μέρα ρίχνω στους εργολάβους, που στρώνουν και ξαναστρώνουν τους ίδιους δρόμους και κάθε φορά και χειρότερα..

Κάθε μέρα, με κράνος, μπουφάν, γάντια, ζέστή-κρύο, 3 χρόνια τώρα η διαδρομή αυτή είναι κ@λοδιαδρομή..Το ξέρω. Και κάθε μέρα σκέφτομαι ότι χρειάζεται περισσότερη προσοχή από την προηγούμενη, αφού αν είναι να την πατήσεις θα είναι σε γνωστή διαδρομή, που την θεωρείς δεδομένη και προσέχεις λιγότερο..

Παρόλα αυτά, η ρουτίνα της καθημερινότητας δεν παλεύεται καμιά φορά... όπως σήμερα!

@karaflodaimon Προσοχή πάντα, συμφωνώ και επαυξάνω φίλε μου.. :cheers:

@gks Με βροχή δεν το συζητάμε κάν, για κανένα σημείο της διαδρομής φίλε μου.. :_zeppelin:

@surveyor ..και έχει και κάτι σχολικά εκεί,επίσης ενοχλούν τα πρωινά.. :ranting3:

Άντε πείτε για κανένα άλλο σημείο στην Αθήνα που προσφέρεται για... άλματα! :_innocent:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα. ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΛΠΑ ΓΚΡΡΡΡΡ ΜΠΡΑΟΥ.....

Φιλικά,

Δημήτρης. :/

Βλεπω καλα????? Μαλλον δεν ξυπνησα ακομη και ονειρευομαι... Ο καφες πολυ ελαφρυς μου φαινεαι, παω να φτιαξω αλλον...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βλεπω καλα????? Μαλλον δεν ξυπνησα ακομη και ονειρευομαι... Ο καφες πολυ ελαφρυς μου φαινεαι, παω να φτιαξω αλλον...

:worshippy: χαχαχαχαχα!!!!! Ο καφές στη Σαλονίκ δεν είναι ποτέ αλαφρύς!!!!!! :victory:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ένα χάλι είναι οι Ελληνικοί δρόμοι παντού... Και εδώ Θεσσαλονίκη και καμιά με το scooterάκι το 50άρι, νομίζεις ότι οδηγάς 250άρι SM αφού χθές κατάφερα πάνω σε στροφή να παντιάσω με το γκάζι!!!! Γυαλί χάραξη παντού!!!

Γι αυτό παίδες... ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! (Βέβαια θα μου πείτε όλοι λέμε προσοχή και όλοι τα χτυπάμε τα καγκουριλίκια μας... :lipssealed: :lipssealed: )

@ Κι όμως Σταύρε μια χαρά είναι ο καφές σου, γιατί και εγώ Καραφλοδαίμονες βλέπω πρωινιάτικα και έχω πιεί 2!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε εκεινο το αλαματακι στην αργυρουπολεως στην καθοδο να προσεχεις πολυ...ειδικα αν εισαι στην δεξια λωριδα

γιατι αν τυχει και εχει σταματησει το λεωφορειο στην σταση ή για να τριψει αμεσως μετα δεξια εσυ ΔΕΝ το βλεπεις και αν το εχεις παρακανει με το γκαζι μαλλον δεν θα προλαβεις να σταματησεις εγκαιρως.... ή παιζει απο την κλιση και το φρεναρισμα να μπλοκαρεις το μπροστινο με αποτελεσμα να εχεις πτωση και ασχημη κιολας...

Στα γραφω γιατι μια φορα την γλιτωσα στο τσακ την αφησοκολληση στο λεωφορειο. _thumbsup.gif

Βεβαια την γλιτωσα γιατι ειμαι πρωτος ξαδερφος του rossi οποτε καταλαβαινειςuglystupid2.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιλούσα με ένα ξάδερφο απο Γερμανία

- Ωραίους δρόμους έχετε εδώ ρε, γυαλί!!! Και γαμώ τα μπαντιλίκια κάνεις εδώ!!

- Ε ναι...Αλλά γλυστράνε, δε πλαγιάζεις ούτε για πλάκα, εσείς έχετε ωραίους δρόμους πάνω για πλαγιάσματα κτλ

- Τι λες ρε, εδώ βγάζεις γούστα. Πάνω κολλάς στην άσφαλτο

:P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

- Τι λες ρε, εδώ βγάζεις γούστα. Πάνω κολλάς στην άσφαλτο

:P

Καλά σου λέει. Εδω κολλάμε στην άσφαλτο + μετά πάμε απάνω. Πολυ πάνω όμως....:stunned::scared: :scared:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλικη συμβουλη... Οσο και να παιδευεσαι μπακ φλιπ δεν βγαζεις!!!

Εκτος αν πας Παπάγου στα σαμαρακια :whistling:

Τροποποιήθηκε από τον BlackmanGR

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραιος!!!!!! τα πρωινα κατα τις 8 περναω και εγω απο εκει, προσεχε μην τσουγκρισουμε:D ,αυτο το δρομολογιο το κανω 4 φορες την καθημερινα οντως ειναι λιγο ζορικο αν δεν ξερεις τον δρομο .........

Τροποποιήθηκε από τον vagelis-

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλικη συμβουλη... Οσο και να παιδευεσαι μπακ φλιπ δεν βγαζεις!!!Εκτος αν πας Παπάγου στα σαμαρακια :whistling:

η αλήθεια είναι από Παπάγου ξεκινάω φίλε μου.. εκεί μένω βλέπεις.. πάντως, back flip δεν θα κάνω, θα φύγουν τίποτα πράγματα από τις τσέπες μου.. :2funny:

Ωραιος!!!!!! τα πρωινα κατα τις 8 περναω και εγω απο εκει, προσεχε μην τσουγκρισουμε:D ,αυτο το δρομολογιο το κανω 4 φορες την καθημερινα οντως ειναι λιγο ζορικο αν δεν ξερεις τον δρομο .........

εγώ στις 9. δεν νομίζω να έχουμε πρόβλημα. ο δίας επίσης έχει περίπολο μετά από την στάση στα εβερεστ κατά τις 9 παρά από ότι έχω παρατηρήσει.. σκεφτόμουν σήμερα να το πάρει κανένας το σημείο με 160 χλμ ξέρω γω να κάνει άλμα και να περάσει δίπλα από τον ΔΙΑΣ στον αέρα με κανένα θηρίο, Varadero , tiger ή κανένα hayabusa .. θα μείνουν κόκκαλο οι τύποι!! :2funny:

Τροποποιήθηκε από τον gardelis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η αλήθεια είναι από Παπάγου ξεκινάω φίλε μου.. εκεί μένω βλέπεις.. πάντως, back flip δεν θα κάνω, θα φύγουν τίποτα πράγματα από τις τσέπες μου.. :2funny:

εγώ στις 9. δεν νομίζω να έχουμε πρόβλημα. ο δίας επίσης έχει περίπολο μετά από την στάση στα εβερεστ κατά τις 9 παρά από ότι έχω παρατηρήσει.. σκεφτόμουν σήμερα να το πάρει κανένας το σημείο με 160 χλμ ξέρω γω να κάνει άλμα και να περάσει δίπλα από τον ΔΙΑΣ στον αέρα με κανένα θηρίο, Varadero , tiger ή κανένα hayabusa .. θα μείνουν κόκκαλο οι τύποι!! :2funny:

Που να δεις απο την απεναντι οταν ανεβαινεις με χλμ τι πεταγμα κανεις....:angel_not::sweatdrop::tooth:

Τροποποιήθηκε από τον vagelis-

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Που να δεις απο την απεναντι οταν ανεβαινεις με χλμ τι πεταγμα κανεις....:angel_not::sweatdrop::tooth:

Δεν φοβασει ρε Βαγγο; Εγω το μονο που κανω αν με πιασει φαναρι, ειναι να το περασω με σουζαblush2.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα