Jump to content
μάθο...

Μιλησε μας για την μοτοσυκλετα σου...(πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα)

Recommended Posts

πριν 7 λεπτά, το μέλος -TRANE- έγραψε:

32159996_1907954975881239_43872711983675

Καίει πάρα πολύ ρε συ αν καίει 7 ευρώ στα 120χλμ. Είσαι σίγουρος ότι καίει τόσο; Αυτό είναι πάνω από 4λιτρα/100χλμ. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 2 ώρες, το μέλος ΤάκηςΜπ έγραψε:

Καίει πάρα πολύ ρε συ αν καίει 7 ευρώ στα 120χλμ. Είσαι σίγουρος ότι καίει τόσο; Αυτό είναι πάνω από 4λιτρα/100χλμ. 

Mπορει να ειναι και 7ε/150κμ.Αλλα νομιζω πως ναι,ψιλα κυμαινεται η καταναλωση του γενικα.Και δε το εχω μετρησει με τον official τροπο.Με τις γραμμουλες του δεικτη της βενζινης λεω :P οποτε ίιιιιιισως να ειμαι και λιγο λαθος αλλα δε το πιστεω :yes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 7/5/2018 at 6:13 ΜΜ, το μέλος Smias έγραψε:

Οι WP πάντως δε λένε κάτι τρελό, έχει και η Showa φοβερά usd που τα βρίσκεις πχ από drz400, crf250/450 κοκ.

πολυ καλυτερη η αναρτηση showa που βαζουν οι ιαπωνες. 

στα ktm ειναι το πλαισιο, το μοτερ και οχι τοσο η "αναρτησαρα" που νομιζουμε πως ειναι η wp (αλλα δεν ειναι σε καμια περιπτωση) που τα κανει τοσο "ευλολοδηγητα".

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Husqvarna ΤΕ410Ε

Θετικα: πλαισιο και αναρτησεις, βραχος, παταει καλα στην ασφαλτο, στο χωμα καταπινει οτι βρεθει.
Φρενα με πολυ αισθηση και δυναμη.
Δυνατος κινητηρας για 400ρι μονοκυλινδρο, και με καλη καταναλωση καυσιμου (Περιπου 20 χλμ ανα λιτρο)
Αρνητικα: Aβολη σελα, μετρια φωτα, καθως και καποια χαζοθεματακια (πχ καιει λαμπες στοπ καθε λιγο). Επισεις οτι και να κανεις η κεφαλη ακουγεται σα να ειναι ετοιμη να σπασει, αλλα δεν εχει θεμα, απλα ειναι λιγο εκνευριστικο (σε αλλους αρεσει).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Suzuki Vstrom 650 2ης γενιάς, το αγόρασα λόγω περιορισμών των επιλογών μου λόγω δανείου και οτι είναι δημοφιλές (δεν καταλαβαίνω το γιατί) :

Κυκλοφορούν πάρα πολά και νοιώθεις οτι οδηγάς ταξί Skoda octavia και όχι μια ωραία sexy μοτοσυκλέτα.
Κακή γεωμετρία, πολυ ψηλό με μεγάλες ρόδες, το κάνει δυσκίνητο στις μανούβρες μέσα στην πόλη.
Ο κινητήρας έχει πολύ μικρό ωφέλιμο εύρος λειτουργίας.
Έχει δύο μπουζί ανα κύλινδρο , πράγμα αντιοικονομικό,
Το δοχείο διαστολής του ψυγείου είναι ακριβώς κάτω απο το ρεζερβουάρ.
Η εργοστασιακή σχάρα του, δέν αντέχει  πολύ βάρος και είναι τοποθετημένη αντιεργονομικά και πρέπει να αφαιρεθει ολόκληρη για να βάλεις μια ρημάδα μπαγκαζιέρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος Kostakis88 έγραψε:

Suzuki Vstrom 650 2ης γενιάς, το αγόρασα λόγω περιορισμών των επιλογών μου λόγω δανείου και οτι είναι δημοφιλές (δεν καταλαβαίνω το γιατί) :

Κυκλοφορούν πάρα πολά και νοιώθεις οτι οδηγάς ταξί Skoda octavia και όχι μια ωραία sexy μοτοσυκλέτα.
Κακή γεωμετρία, πολυ ψηλό με μεγάλες ρόδες, το κάνει δυσκίνητο στις μανούβρες μέσα στην πόλη.
Ο κινητήρας έχει πολύ μικρό ωφέλιμο εύρος λειτουργίας.
Το δοχείο διαστολής του ψυγείου είναι ακριβώς κάτω απο το ρεζερβουάρ.
Η εργοστασιακή σχάρα του, δέν αντέχει  πολύ βάρος και είναι τοποθετημένη αντιεργονομικά και πρέπει να αφαιρεθει ολόκληρη για να βάλεις μια ρημάδα μπαγκαζιέρα

Θα σταθώ μόνο στα 2 μπουζί ανά κύλινδρο: νομίζω ότι εξαιτίας τους το μηχανάκι έχει απίστευτα χαμηλή κατανάλωση για τα κυβικά του, οπότε την οικονομία την βλέπεις εκεί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος Kostakis88 έγραψε:

8€ παραπάνω στα 30.000χλμ που θέλουν αλλαγή?????

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

8€ παραπάνω στα 30.000χλμ που θέλουν αλλαγή?????

καλα , ισως σε αυτο το σημεο ειμουν υπερβολικος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραίο θέμα!

Ξεκινάω με το πρώτο μου μηχανάκι!

Yamaha DT 125R 1997

Θετικά:

1) Βάρος. Ελαφρύ σαν ποδήλατο. Ευκίνητο και ευέλικτο τόσο σε συνθήκες πόλης όσο και επαρχίας.

2) Άνετη θέση οδήγησης και άνετο για τον συνεπιβάτη. 

3) Ικανοποιητική για τα κυβικά του ισχύς.

4) Ποιότητα υλικών και κατασκευής που δεν συναντάς πλέον σε μικρού κυβισμού μοτοσυκλέτες. 

5) Ικανότητα φορτώματος. Σηκώνει τα πάντα σαν να ήταν μουλάρι. Ενδεικτικά αναφέρω: Σκηνή δύο ατόμων, ρούχα για 3 μέρες, στρώμα ( από αυτά που φουσκώνουν) και δεύτερο άτομο να βάλετε στην σκηνή ( όχι από αυτά που φουσκώνουν, κανονικό). 

6) Η ανεκτίμητη αίσθηση να νιώθεις σαν τον Μπίλια το 2020. 

Αρνητικά

1) Κάποιοι θα πούνε την κατανάλωση, σε σύγκριση με τα σύγχρονα μοντέλα. 

2) Πολύ μαλακές αναρτήσεις για χρήση δρόμου. 

3) Μυρωδιά καπνας. Κάνεις μπάνιο, βάζεις άρωμα και μέχρι να φτάσεις στην καφετέρια, έχει αντικατασταθεί από οσμή καμμένου δίχρονου λαδιού. Γκόμενα έτσι δεν βρίσκεις, οπότε όσοι πιτσιρικάδες το θέλετε για παγίδα, να αγοράσετε πάπια. 

Υγ Α ναι! Δεν έχει και βαλβίδες που θέλουν ρύθμιση και γλιτώνεις πολλά λεφτά από τα σέρβις🤑 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος DIAMAPA έγραψε:

Θα σταθώ μόνο στα 2 μπουζί ανά κύλινδρο: νομίζω ότι εξαιτίας τους το μηχανάκι έχει απίστευτα χαμηλή κατανάλωση για τα κυβικά του, οπότε την οικονομία την βλέπεις εκεί.

Αγόρι τρελό 

Και η 4τροχη Ιταλιάνικη κατσαρόλα σε σχήμα νεκροφόρας που έχω, 2 μπουζιΑ έχει, αλλά καίει τον κwλο της

:tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επόμενη μηχανή

Yamaha TT 600E Belgarda

Θετικά:

1) Βάρος. Ελαφρύ σε σχέση με τον κυβισμό του μια και φέρει τα απολύτως απαραίτητα. 

2) Μοτέρ. Αξιόπιστο, με ροπή από χαμηλά, ωραίο (για τα γούστα μου) ήχο και σηκώνει σκάλισμα όσο δεν πάει. 

3) USD μπροστινά και φουλ ρυθμιζόμενη ανάρτηση πίσω. Τι άλλο να ζητήσεις....

* 4) Η ομορφιά είναι υποκειμενική όποτε την βάζω με αστεράκι

Αρνητικά:

1) Κόβει το ψαλίδι. 

2) Έχει βγεί από τον κατάλογο ανταλλακτικών της Yamaha, όποτε αν χρειαστεί κάτι καλό ψάξιμο. Βέβαια το καλό είναι ότι μοιράζεται αρκετά κομμάτια με το ΧΤ 600.

3) Άβολη σέλα, διακοσμητική θέση συνεπιβάτη. 

4) Ιταλικά ηλεκτρικά. Όλο το  ηλεκτρολογικό κύκλωμα είναι για πέταμα. Η ποιότητα των καλωδίων θυμίζει φωτάκια από Χριστουγεννιάτικο δέντρο. Κόβονται για πλάκα, σπάνε σαν μακαρόνια και γενικά η όλη εγκατάσταση με την ηλεκτρονική να εκτίθεται στο πλάι στα στοιχεία της φύσης και τα καλώδια να περνάνε στριμωχτα κάτω από το τιμόνι και  το ντεπόζιτο είναι ερασιτεχνικού επιπέδου. 

5) Φώτα. Η μπροστινή λάμπα είναι επίσης διακοσμητική. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Αγόρι τρελό 

Και η 4τροχη Ιταλιάνικη κατσαρόλα σε σχήμα νεκροφόρας που έχω, 2 μπουζιΑ έχει, αλλά καίει τον κwλο της

:tooth:

Χάχα ναι αλλά έβγαζε και 120 άλογα από 1600 ατμόσφαιρα που για την εποχή ήταν σούπερ + ότι είναι και σχετικά βαρύ σκάφος 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 17 ώρες, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

3) Μυρωδιά καπνας. Κάνεις μπάνιο, βάζεις άρωμα και μέχρι να φτάσεις στην καφετέρια, έχει αντικατασταθεί από οσμή καμμένου δίχρονου λαδιού. Γκόμενα έτσι δεν βρίσκεις, οπότε όσοι πιτσιρικάδες το θέλετε για παγίδα, να αγοράσετε πάπια.

Ναι, αλλά η μυρωδιά είναι εθιστική, οπότε το γκομενάκι δεν θα ξεκολλάει μετά με τίποτα!

Αν είστε "σχεσάκιας" αυτό μπορεί να είναι και καλό, αν πάλι είστε της "ξεπέτας", μάλλον όχι και τόσο.😂

Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες λένε ότι η ΑΧΕ (μετά τις υπόλοιπες μ@λ@κίες με ευφάνταστους τίτλους που έβγαλε) ετοιμάζεται να βγάλει νέα σειρά υπό τον τίτλο "AXE PREMIX".🤣

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Honda cbr 954rr

Θετικά:

Βάρος . Ένα από τα ελαφρύτερα ss λίτρου ακόμα και σήμερα.

Διαστάσεις. Mέγεθος 600ριου.

Φρένα. 330 δίσκοι μπροστά

Ψαλίδι. Αντιγραφή από nsr 500.

Αρνητικά :

Νευρικό(λόγω κοντού μεταξονίου) σε σημείο που η τοποθέτηση stabi κρίνεται απαραίτητη.

Ιπποδύναμη. Η χαμηλότερη της χρονολογίας. Βέβαια είχε και λιγότερα κυβικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τρίτο και τελευταίο: Suzuki Gsx 1300R Hayabusa 2005.

Το έχω τρία χρόνια και έχω κάνει περίπου 18.000 χλμ. 

Θετικά:

1) Αντικειμενικά όμορφη.

2) Αντικειμενικά γρήγορολη. 

3) Αντικειμενικά η καλύτερη μηχανή στον κόσμο. 

4) Σηκώνει τα πάντα από φόρτωμα.

5) Καλή οδηγική συμπεριφορά για το μήκος και τα κιλά της. 

6) Ποιότητα και ακρίβεια κατασκευής που δεν συναντάς εύκολα. 

7) Μοτέρ διαμάντι.

8/ Αεροδυναμική σχεδίαση που σου επιτρέπει να κινείσαι με μεγάλες ταχύτητες χαλαρός.

Αρνητικά: 

Δεν έχει. ( Αστειεύομαι)

1) Κάποιος που θέλει να πιέσει σε ρυθμούς πίστας θα βρει τα φρένα ανεπαρκή.

2) Πλέον το κόστος απόκτησης είναι χαμηλό, αλλά το κόστος κτήσης και συντήρησης είναι μεγάλο. 

Σε αυτή την μοτοσυκλέτα δυστυχώς δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός. Κάνει όλα όσα θέλω και με το παραπάνω. Ήμουν και τυχερός γιατί ενώ την πήρα μεταχειρισμένη δεν έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα κληρονομιά από τους προηγούμενους. 

Αν γράψω οκτώ), προκύπτει αυτό 😎

Ποτςγκενεν αφτο???

Τροποποιήθηκε από τον HLIAS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλος, sorry που θα σε "πληγώσω", αλλά από ομορφιά εμένα δεν μου άρεσε ποτέ.🙄
Δεν αντέχω το "καρούμπαλο" στο πίσω μέρος με τίποτα και πάντα μου έδινε την αίσθηση ότι αναλογικά είναι πολύ "μακριά" σαν μοτοσυκλέτα.

Αλλά εντάξει, είμαι και εγώ "περίεργος".🤣

Γερός να είσαι να την χαίρεσαι και μην σε νοιάζει τι λένε οι άλλοι.

*Αν θες διόρθωσε τα "Αντικείμενα" σε "Αντικειμενικά" και κάνα δυο ακόμα για να διαβάζεται καλύτερα.🧐

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το Χαγιαμπούσα είναι καλό μηχανακι για φορέβερ. Το έλεγα τοοοτε που είχε πρωτοβγεί, οτι θα το αποκτήσω στα 45 μου, αλλά τωρα διαμένω σε μέρος που μου είναι παντελώς άχρηστο. Εσύ ελπίζω να το κρατήσεις και να το προσέχεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 57 λεπτά, το μέλος Canardo έγραψε:

Φίλος, sorry που θα σε "πληγώσω", αλλά από ομορφιά εμένα δεν μου άρεσε ποτέ.🙄
Δεν αντέχω το "καρούμπαλο" στο πίσω μέρος με τίποτα και πάντα μου έδινε την αίσθηση ότι αναλογικά είναι πολύ "μακριά" σαν μοτοσυκλέτα.

Αλλά εντάξει, είμαι και εγώ "περίεργος".🤣

Γερός να είσαι να την χαίρεσαι και μην σε νοιάζει τι λένε οι άλλοι.

*Αν θες διόρθωσε τα "Αντικείμενα" σε "Αντικειμενικά" και κάνα δυο ακόμα για να διαβάζεται καλύτερα.🧐

Πρώτον με αναγκασες να κάνω αναφορά στον εαυτό μου. 

Δεύτερον η χαγιαμπουσα είναι η πιο όμορφη του κόσμου. Ρώτησα τον καθρέφτη και μου το είπε!

πριν 46 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

διαμένω σε μέρος που μου είναι παντελώς άχρηστο.

Δυστυχώς σε λίγο θα μένω και εγώ σε τέτοιο μέρος....

Πέρα από την πλάκα το τι είναι όμορφο ή όχι για τον καθένα είναι διαφορετικό. Τα αντικειμενικά τα έγραψα με χιούμορ. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Αν γράψω οκτώ), προκύπτει αυτό 😎

Ποτςγκενεν αφτο???

Είναι το emoticon για την φάτσα με τα γυαλιά 8 ) οπότε το μετατρέπει αυτόματα, σαν το : ) που το κάνει 🙂 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 λεπτά, το μέλος spyrosk42 έγραψε:

Είναι το emoticon για την φάτσα με τα γυαλιά 8 ) οπότε το μετατρέπει αυτόματα, σαν το : ) που το κάνει 🙂 

Ναι αλλά σε τι συσκευή, με τι λειτουργικό, με ποιο keyboard layout;;;

Χωρίς να θέλω να κάνω mini-mod, αλλά προς διευκόλυνση δικής μας αλλά και των developers, καλό θα είναι να δίνουμε όσο το δυνατόν περισσότερα στοιχεία και να ποστάρουμε τα προβλήματα στα σχετικά topics.

Συγνώμη και πάλι αν "ακούγομαι" σαν moderator.😷

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

cbr 250r 2012

θετικα:

-μικρος ογκος και βαρος

-φιλικο σε υπερβολικο σημειο

-πολυ καλο φρενο, πλαισιο, αναρτηση

-απιστευτα οικονομικο σε κατανανωση και συντηρηση

-αξιοπιστος κινητηρας

αρνητικα:

-Honda 😆

-χαλια σχεδιασμος για να κανεις την οποιαδηποτε εργασια πανω του (απο μια λαμπα, μεχρι σερβις στο μοτερ).

τα παντα ειναι δυσπροσιτα σε σημειο που χωραει μονο χερι μωρου, ειπαμε Honda.

-χαμηλες επιδωσεις του κινητηρα (ολο το υπολοιπο συνολο, φωναζει πως αντεχει πολυ, αλλα το μοτερ "φρεναρει" ολο το μηχανακι)

για το gixxer δε λεω τπτ. εχω ξεχασει πως ειναι😁😁😁

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μετά απο 4 χρόνια με το Addressακι ας αναφέρω και εγω τα θετικά και τα αρνητικά του. Παπί είναι μεν, αλλά δεν είναι και κακό για έναν υποψήφιο αγοραστή να τα δει.

Suzuki Address FL125 λοιπόν (μοντέλο 2008 το δικό μου, 1ης γενιάς δηλαδή)

Κινητήρας: 124.5cc (53.5mm x 55.2mm διάμετρος επί διαδρομή), 2βάβλιδος SOHC προφανώς, αερόψυκτος, 4ταχυτος

Επιδόσεις: 10ΗΡ @ 8000RPM / Ροπή: 1 κιλό @ 7800RPM / Τελική ταχύτητα: 100 με 110 km/h τυπικά (120 σε κατήφορο οπού και έχει κόφτη). 

Τροφοδοσία καυσίμου: Ηλεκτρονικός ψεκασμός Mikuni (Mikuni DCP-FI) με 24mm σώμα ψεκασμού

Βάρος: 105 κιλά γεμάτο

Ντεπόζιτο: 4.3L

Κατανάλωση (με βάση την Suzuki): 2.8L /100km Euro 3 μοτέρ

Eκκίνηση: μίζα και μανιβέλα σαν καλό παπάκι που είναι

Κοντέρ: ταχύμετρο, ολικός χιλιομετρητής, δείκτης βενζίνης, επιλεγμένη ταχύτητα στο κιβώτιο, φλας, μεγάλη σκάλα στα φώτα, σφάλμα ψεκασμού (FI)

Θετικά

- ροπάτο μοτεράκι ειδικά στις μεσσαίες στροφές

- οικονομικό, Λιβάδι Ολύμπου - Mεσοχώρι (το χωριό μου) μισό ντεπόζιτο έκαψε και είναι διαδρομή βουνίσια κυρίως. Σε ευθείες το πάταγα. Δεν το λες και άσχημο για παπί.

- καλά φώτα

- σχεδίαση που ακόμα και σήμερα δείχνει όμορφη

- άνετη σέλα και για τον οδηγό αλλά και για τον συνοδηγό

- στιβαρή αίσθηση, ευχάριστο στις βόλτες (πάντα για τα δεδομένα ενός παπιού), καλά κρατήματα

- δυνατό μπροστά δισκόφρενο

- πολύ καλή ποιότητα πλαστικών

- το κοντέρ είναι ακριβές (2-3 km/h περισσότερα σε σχέση με GPS)

Αρνητικά

- απο τις 8000RPM και πάνω μόνο θόρυβος και 0 ουσία.  Το θέμα βελτιώνεται κάπως με μια καλή aftermarket εξάτμιση που το ελευθερώνει λίγο.

- το ταμπούρο πίσω μέτριο σε αίσθηση και δύναμη. Απλά λειτουργεί, αλλά ως εκεί. Επίσης έχει την κακή τάση να τρώει τα συνεμπλοκ εύκολα

- μέτρια πίσω αμορτισέρ απο το εργοστάσιο. Απο κάποια χλμ και μετά γίνονται σώβρακα και θέλουν αλλαγή. Κατά προτίμηση με aftermarket YSS/KYB. Φυσικά με ένα σέρβις στα μπροστά (τσιμουχάκια, πιο χοντρό λάδι κλπ).

- η 1η γενιά είχε θέματα με το σασμάν ή θα κούρευε τα γρανάζια της 3ης και της 2ας ή θα έσπαγε ο άξονας με τα γρανάζια του σασμάν πάνω ή θα χαλούσε ο επιλογέας

- περίεργη σχεδίαση ψεκασμού...αντλία, μπεκ και ελεγκτής μίγματος 3 σε 1. Αν σου παρουσιάσει βλάβη η αντλία (και σε πολλά μοντέλα έβγαινε η βλάβη αυτή) τότε όλο το εξάρτημα είναι για πέταμα. Γνήσια 250-300€. Οι πλέον γνήσιες είναι ίδιες με αυτές που είχανε τα 2ης γενιάς Address και δεν βγάζουν το θέμα του ρεταρίσματος.

- αν το θες για κόντρες, πείραγμα και 0-400 τότε κοιτάς λάθος μηχανάκι. Ελάχιστες επιλογές σε aftermarket.

- ακριβά ανταλλακτικά σχετικά

- ο δείκτης βενζίνης είναι για γέλια. Με ένα λίτρο ακόμα μέσα στο ντεπόζιτο έδειχνε οτι είναι άδειο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το adressακι είναι κατά την γνώμη μου το καλύτερο παπί, από τα σύγχρονα. Το λέω πολύ σοβαρα. Συμφωνώ στα περισσότερα, ειδικά στα θετικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@HLIAS Δεν θα κρυφτώ πίσω απο το δάχτυλο μου, όταν ήμουν ακόμα 1ο έτος για τον 19χρονο κάγκουρα ευατό μου τότε δεν με κάλυπτε. ΄Ήθελα και γκάζια, ήθελα να περνάω τα Crypton-X και τα φτιαγμένα GLX που με φτερά στον άνεμο στο βάρος. Με τον καιρό σιγά σιγά, με τα χιλιόμετρα, με τις βόλτες εκτός πόλης, κατάλαβα την αξία του σαν μηχανάκι. Απο μοτέρ, τυπικό παπί, πάει όπως όλα τα 125αρια, απειροελάχιστες διαφορές μεταξύ τους. Του κάνω τα σέρβις του στην ώρα τους, δεν βγάζει κανέναν ύποπτο θόρυβο, αποδίδει σαν καινούριο πλέον, και αυτό με νοιάζει. Ούτε να κοπανάνε μέταλλα μέσα ούτε τίποτα, μόνο το φιλτροκούτι και η εξάτμιση ακούγονται. Το κυλινδροπίστονο είναι 1μιση χρόνου, το injection του καινούριο, αμορτισέρ, ζάντες, λάστιχα καινούρια, εξάτμιση που να μην κάνει σαματά, σωστά φώτα, νέο δισκόφρενο μπροστά (όχι oversize), νέα δισκάκια και ελατήρια συμπλέκτη. Δεν του λείπει τίποτα, πραγματικά. Πλέον είμαι φουλ εντάξει μαζί του.

Μου έμαθε και αρκετά πράγματα στις βόλτες. Πως να κάθομαι σωστά πάνω στο μηχανάκι, πότε να πατήσω φρένο πριν την στροφή, να έχω χαλαρά τα χέρια μου και όχι σφιγμένα (βασικό), πότε να κατεβάσω ταχύτητα, πότε και πως να ανοιχτώ πριν στρίψω κλπ. Μέχρι και λίγο χώμα έμαθα πάνω στην σέλα του.

Και όταν με το καλό έρθει και η μηχανή, θα το κρατήσω ως έναν αξιόπιστο εργάτη για την πόλη....δεν θα κατέβαινα πχ για ψώνια και λογαριασμούς κάτω με ένα στριτάδικο και να βάλω τις σακούλες πάνω στα clip on...αμαρτία είναι, το Addressακι θα έχω για αυτές τις δουλειές.

Γενικά ένα πραγματικά τίμιο και ποιοτικό μηχανάκι και παράλληλα (για εμένα) ένα καλό σχολείο οδήγησης για αρχή.

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα