Jump to content
Sign in to follow this  
lost_angel

λαστιχα enduro σε on-off

Recommended Posts

λοιπον.........καθοτη ερχετε ο χειμονας και ο ρολος της μηχανης θα γινει πιο ψυχαγογικος .........και οχι τοσο χρηστικος εχουμε και λεμε

προσανατολιζομαι οπως καθε χειμονα το kle na γινει πιο χωματινο

ετσι λοιπον εχουμε μια δωρεα!!!!!!!!!!!!

απο εναν καλο φιλο μ εντουρισια λαστιχα με τακουνι σε εξαιρετικη κατασταση.

στο διαταυτα λοιπον

ενω το μπρωστα λαστιχο ειναι ακριβος στις ιδιες διαστασης με αυτη που φοραει το kle 90/80/21 το 21 ειναι που με εδιαφερει και οχι το προφιλ και το πελμα καθοτη δεν εχω ιδιαιτερες απετησεις καθοτη θα μεταμορφοθει σε ψηλοφτερο .........δλδ θα αντικατασταθει το υπαρχον φτερο με ενα εντουρισιο

απο εκει και μετα το σκαλομα μου ειναι !!!!!!!!!

οτι το πισω λαστιχο ειναι 130/90/18 ενω αυτο που φοραει το kle ειναι 130/90/17 δλδ μοναδικη διαφοροποιηση ειναι το τελευτεο νουμερο που εινια η διαμετρος της ζαντας σε ιντσες

ποιο πρακτικα 18αρι λαστιχο σε 17αρι τροχο μπαινει ????

Τροποποιήθηκε από τον lost_angel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

ποιο πρακτικα 18αρι λαστιχο σε 17αρι τροχο μπαινει ????

Οχι δεν μπαινει αλλά μπορεις καλλιστα να βρεις ελαστικο που να ταιριαζει στη ζαντα σου.Δυστυχως το "δωρο" απ'τον φιλο σου δεν σου κανει αλλά κοιτα να βρεις απο λαστιχαδικο ενα στα μετρα του KLE σου :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οχι δεν μπαινει αλλά μπορεις καλλιστα να βρεις ελαστικο που να ταιριαζει στη ζαντα σου.Δυστυχως το "δωρο" απ'τον φιλο σου δεν σου κανει αλλά κοιτα να βρεις απο λαστιχαδικο ενα στα μετρα του KLE σου :_thumbsup:

ευχαριστω μαθο!!!!!!!!!! και οπως παντα ευγενικοτατος

κατι τετοιο θα παιχτει!!!!!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πως δεν μπαίνει.Χωρίς εργαλεία!! :tooth:

:2funny::2funny::2funny:

΄

Στο θέμα: Φίλε μου καταρχήν όπως σου είπαν και τα παιδιά δεν μπαίνει αυτη η διάσταση στο δικό σου φυσικά.

Πες μας όμως και τί λάστιχα είναι. Ένα καθαρό εντούρο λάστιχο στο ΚΛΕ θα ήταν έγκλημα! Απο τα 80km/h θα κούναγε σαν τρελό!

Στο δικό σου μπορείς να βάλεις ένα λάτιχο τύπου Michelin T63 ή Pirelli MT21.

Demi λάστιχο δηλαδή δρόμου-χώματος και θα είσαι άρχοντας για παντού

Αν πας και βά΄λεις κάνα Bridgestone 403-404, Pirelli MX κλπ τέτοια λάστιχα ξεκίνα να μετράς τούμπες!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σωστος ο Βαγγελης ,ειδικα μολις πιασει η πρωτη βροχη...θα αρχισεις να πεφτεις πριν βρεξει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καταρχην θεωρω λαθος να βαλεις καθαρα χωματινα λαστιχα σε ον οφ μηχανη εφοσον αυτη θα κυκλοφορει και ασφαλτο Περαν οτι στην ασφαλτο θα σκορπισουν λιαν συντομως, ειναι και επικινδυνα ειδικα στο βρεγμενο Επισης επικινδυνα στη βρεγμενη ασφαλτο θα χαρακτηριζα τα ΜΤ21 που προτεινει ο TC-drift (τα Michelin T63 δεν τα εχω δοκιμασει)

Εγω θα σου προτεινα εφοσον θελεις να πατας χωμα με το KLE να χαρισεις με την σειρα σου τα λαστιχα που σου δωρησαν σε καποιον που θα τα αξιοποιησει και να τοποθετησεις τα Continental TCK 80 Προκειτε για λαστιχο που δεν θα σε απογοητευσει οπου μπορει να κινηθει το KLE To πισω βγαζει απο 5000-8000 χλμ (αναλογως ποσο βαρυ χερι εχεις) ενω το μπροστα πανω απο 20000 χλμ Αρα για 2-3 χρονια μπορεις να εχεις μονιμα πανω τακουνατα λαστιχα που δεν θα σε προδωσουν (υπο προυποθεσεις) πουθενα

Καλες ονοφαδες!! bye.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συμφωνων με τους προλαλησαντες. Μπορεις να κανεις την ιδια δουλεια πιο οικονομικα βαζωντας τα Mitas E07.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδια θα ειναι καθαρα για χωματοβολτες εντουραδες οπως προαναφερα !!!!!!!!!

αντε και μεχρι το περιπτερο τπτ παραπανω

χειμονας κρια βροχες λασπες = η παιδικη μου χαρα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

απο εκει και μετα το περπατιμα στην ασφαλτο θα ειναι οσο για να παω στην χωματοδιαδρομη!!!!!

περιση τον χειμονα την εβγαλα με τα shahara στο χωμα με 50-50 αρκετες φορες εχασα η ενιωθα οτι εχανα τα μπροστινα στο βουνο

φετος ειπα να γινει ακομα ποιο χωματινα ...........και εφωσον ειναι δωρεα και σε καλη κατασταση θα βαλω το μπροστινο και για πισω θα προσανατολιστο παλι σε κατι με τακουνι!!!!!!!!!!!!!!

οταν ξαναερθει η ανοιξη βλεπουμε !!!!!!!!!

τι προτεινετε για πισω φυσικα και παντα με τακουνι !!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καταρχην θεωρω λαθος να βαλεις καθαρα χωματινα λαστιχα σε ον οφ μηχανη εφοσον αυτη θα κυκλοφορει και ασφαλτο Περαν οτι στην ασφαλτο θα σκορπισουν λιαν συντομως, ειναι και επικινδυνα ειδικα στο βρεγμενο Επισης επικινδυνα στη βρεγμενη ασφαλτο θα χαρακτηριζα τα ΜΤ21 που προτεινει ο TC-drift (τα Michelin T63 δεν τα εχω δοκιμασει)

Εγω θα σου προτεινα εφοσον θελεις να πατας χωμα με το KLE να χαρισεις με την σειρα σου τα λαστιχα που σου δωρησαν σε καποιον που θα τα αξιοποιησει και να τοποθετησεις τα Continental TCK 80 Προκειτε για λαστιχο που δεν θα σε απογοητευσει οπου μπορει να κινηθει το KLE To πισω βγαζει απο 5000-8000 χλμ (αναλογως ποσο βαρυ χερι εχεις) ενω το μπροστα πανω απο 20000 χλμ Αρα για 2-3 χρονια μπορεις να εχεις μονιμα πανω τακουνατα λαστιχα που δεν θα σε προδωσουν (υπο προυποθεσεις) πουθενα

Καλες ονοφαδες!! bye.gif

πολύ ωραίο λάστιχο το TKC-80, λίγο πιο ασφάλτινα απο τα ΜΤ21 και Τ63.

Πάντως τα ΜΤ-21 σίγουρα θέλουν προσοχή στο βρεγμένο αλλά δεν είναι επικίνδυνα όπως ένα καθαρό MX λάστιχο. Έχω ταξιδεψει 200Km υπο καταρρακτώδη βροχή με ΜΤ-21 και δεν είχα πρόβλημα. Με Pirelli MX σε KLX 250 έριξε 2 σταγόνες και είχα πέσει πριν φτάσουν οι σταγόνες άσφαλτο.. :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παιδια θα ειναι καθαρα για χωματοβολτες εντουραδες οπως προαναφερα !!!!!!!!!

αντε και μεχρι το περιπτερο τπτ παραπανω

χειμονας κρια βροχες λασπες = η παιδικη μου χαρα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

απο εκει και μετα το περπατιμα στην ασφαλτο θα ειναι οσο για να παω στην χωματοδιαδρομη!!!!!

περιση τον χειμονα την εβγαλα με τα shahara στο χωμα με 50-50 αρκετες φορες εχασα η ενιωθα οτι εχανα τα μπροστινα στο βουνο

φετος ειπα να γινει ακομα ποιο χωματινα ...........και εφωσον ειναι δωρεα και σε καλη κατασταση θα βαλω το μπροστινο και για πισω θα προσανατολιστο παλι σε κατι με τακουνι!!!!!!!!!!!!!!

οταν ξαναερθει η ανοιξη βλεπουμε !!!!!!!!!

τι προτεινετε για πισω φυσικα και παντα με τακουνι !!!

Φιλε μου χωματοβολτες με το KLE ναι Εντουραδες ομως ΟΧΙ!! Και οχι γιατι δεν μπορεις εσυ (δεν σε γνωριζω εξαλου) αλλα γιατι εκεινο αρνειται!

Τα shahara που αναφερεις θεωρω οτι ειναι απαραδεκτα λαστιχα ειδικα το μπροστα που γλυστραει αποτομα στην ασφαλτο! Για χωμα δε κανουν παρα μονο για καμια απλη διελευση απο ΣΤΕΓΝΟ δασικο δρομο

Την γνωμη μου για το τι λαστιχα να βαλεις την εγραψα παραπανω Εδω να σου τονισω μονο την αντιθεση μου στην προθεση σου να βαλεις μπροστα το αμιγως χωματινο και πισω καποιο αλλο (ον οφφ?) λαστιχο Κατα αυτον τον τροπο αυξανεις κατακορυφα τον κινδυνο της σαβουρας!!

Α! Και υπολογισε οτι βαζοντας το 90/80/21 λαστιχο θα αλλαξεις και προς το πιο γρηγορο την γεωμετρια της μοτο σου αφου η διαφορα στο υψος με το 90/90/21 που -αν δεν κανω λαθος- φοραει το KLE ειναι 9χιλ Eiναι λοιπον σαν να κατεβαζεις την τιμονοπλακα κατα σχεδον 1 εκατοστο

Και μην υποτιμας το περπατημα στην ασφαλτο μεχρι την χωματοδιαδρομη εκτος κι αν αυτη η χωματοδιαδρομη βρισκεται ακριβως διπλα στο σπιτι σου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πολύ ωραίο λάστιχο το TKC-80, λίγο πιο ασφάλτινα απο τα ΜΤ21 και Τ63.

Πάντως τα ΜΤ-21 σίγουρα θέλουν προσοχή στο βρεγμένο αλλά δεν είναι επικίνδυνα όπως ένα καθαρό MX λάστιχο. Έχω ταξιδεψει 200Km υπο καταρρακτώδη βροχή με ΜΤ-21 και δεν είχα πρόβλημα. Με Pirelli MX σε KLX 250 έριξε 2 σταγόνες και είχα πέσει πριν φτάσουν οι σταγόνες άσφαλτο.. :D

Το περιεργο ειναι οτι το βολευτηκα περισσοτερο απο το ΜΤ21 σε ξερο και ειδικα σε πετρωδες εδαφος ενω στην αρχη δεν μου γεμιζε το ματι λογω των πυκνων και ρηχων συγκριτικα με το ΜΤ21 τακουνιων του

Τα οποια ΜΤ21 στην στεγνη ασφαλτο και σε στροφες δεν παιζονται! Επειδη ομως εχω γραψει μερικες δεκαδες χιλ. χλμ με αυτα (με το LC4 και το TA) επιμενω πως τα θεωρω επικινδυνα στη βροχη Και ειδικα στην πολη Αλλα ενταξει οχι τοσο οσο MX λαστιχο!

Για το Michelin T63 πια ειναι η αποψη σου? (Ισως ειναι το επομενο στο ΤΑ Τωρα εχω παλι ΜΤ21rolleyes.gif)

Τροποποιήθηκε από τον konkost

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το περιεργο ειναι οτι το βολευτηκα περισσοτερο απο το ΜΤ21 σε ξερο και ειδικα σε πετρωδες εδαφος ενω στην αρχη δεν μου γεμιζε το ματι λογω των πυκνων και ρηχων συγκριτικα με το ΜΤ21 τακουνιων του

Τα οποια ΜΤ21 στην στεγνη ασφαλτο και σε στροφες δεν παιζονται! Επειδη ομως εχω γραψει μερικες δεκαδες χιλ. χλμ με αυτα (με το LC4 και το TA) επιμενω πως τα θεωρω επικινδυνα στη βροχη Και ειδικα στην πολη Αλλα ενταξει οχι τοσο οσο MX λαστιχο!

Για το Michelin T63 πια ειναι η αποψη σου? (Ισως ειναι το επομενο στο ΤΑ Τωρα εχω παλι ΜΤ21rolleyes.gif)

Δυσττυχώς τα Τ63 δεν τα εχω δοκιμάσει, απο φίλους που το έχω κουβεντιάσει είναι πιο μαλακό λάστιχο απο τα ΜΤ-21 και έχω δει 2-3 φορές σε πιο βαριές μηχανές (π.χ.TENERE) να κόβουν τακούνια (κακό αυτό).

Για την δικιά σου μηχανή τα TKC-80 νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή. Λίγο πιο ακριβά αλλά σε μια τέτοια μηχανή χρειάζεται το πιο μεγάλο τακούνι για σταθερότητα και λιγότερους κραδασμούς.

Και για το KLE το΄ίδιο. Όλα βέβαια εξαρτονται απο τι διαδρομές κάνει ο καθένας.

Το MT-21 πιστεύω είναι το πιο ανθεκτικό απ όλα στην κακομεταχείριση (φυτευτές, κροκκάλα κλπ)

Για την βροχή τα παμε. Όλα αυτα τα λάστιχα είναι για να κάτσεις σπίτι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυσττυχώς τα Τ63 δεν τα εχω δοκιμάσει, απο φίλους που το έχω κουβεντιάσει είναι πιο μαλακό λάστιχο απο τα ΜΤ-21 και έχω δει 2-3 φορές σε πιο βαριές μηχανές (π.χ.TENERE) να κόβουν τακούνια (κακό αυτό).

Επιβεβαιωνειςλοιπον και εσυ οτι εχω (δυστυχως μονο) ακουσει!

Για την δικιά σου μηχανή τα TKC-80 νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή. Λίγο πιο ακριβά αλλά σε μια τέτοια μηχανή χρειάζεται το πιο μεγάλο τακούνι για σταθερότητα και λιγότερους κραδασμούς.

Μεχρι και τα 160 δεν ειχα ποτε προβλημα σταθεροτητας ουτε με τα ΜΤ21 Αλλα με τετοιες ταχυτητες απλα αποχερετουσα τα τακουνια!

Και για το KLE το΄ίδιο. Όλα βέβαια εξαρτονται απο τι διαδρομές κάνει ο καθένας.

Σωστο αυτο!

Το MT-21 πιστεύω είναι το πιο ανθεκτικό απ όλα στην κακομεταχείριση (φυτευτές, κροκκάλα κλπ)

Μπα το TKC υπερτερει σ'αυτον τον τομεα

Για την βροχή τα παμε. Όλα αυτα τα λάστιχα είναι για να κάτσεις σπίτι!

Ακομα πιο σωστο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τ63 εχω χρησιμοποιησει εγω σε 2 μηχανακια

σε ασφαλτο καλυτερα απο τα Mt21 σε χωμα χειροτερα

ειναι οντως πιο μαλακα και φαγωνονται πιο ευκολα

στο xr250 που ειχα απο θεμα φθορας δεν καταλαβαιναν τιποτα αλλα στο ttr600 φανηκε σχετικα συντομα καποια (οχι μεγαλη) φθορα ,βεβαια και τα mt21 που ειχε αρχικα το ttr τα εφαγα σε 3000χλμ :whistling: ενω ηταν σχετικα καινουρια ,οποτε ειναι κυριως θεμα δεξιου χεριου και χρησης

αν κραταγα το ttr παντως το πειραμα που ειχα στο μυαλο μου για την επομενη αλλαγη ηταν mt21 εμπρος και τ63 πισω ,για καλυτερη αποδοση στο χωμα κυριως μιας και με το t63 εχανα συχνα το μπροστινο οταν πιεζα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για την αντοχή των TKC-80. Αν όντως αντέχουν περισσότερο απο τα ΜΤ-21 τότε αξίζουν ακόμα περισσότερο! Απλά λόγω τακουνιού θα στομώσουν πιο νωρίς στην λάσπη. Διαλέγεις και παίρνεις.

Για τα Τ63 όπως είπα έχω δει κάμποσα να κόβουν τακούνια (απο τη ρίζα).Ουσιαστικά αχρηστεύοντας το λάστιχο. Θα τα έβαζα μόνο σε μονοκύλινδρο πολιτικό, μέχρι εκεί (TTR, Dr, XT κλπ) Για βαριά μηχανή έχουν πρόβλημα θεωρώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν πας σε TKC80 θα μεινεις εκει και δεν προκειται να αλλαξεις παλι τυπο ελατσικου,ειδικα για μικτη χρηση χωμα-ασφαλτο που θελεις να κανεις.Σαν πιο φθηνη λυση με λιγο υποδεεστερες επιδοσεις ειναι τα T63...Για μενα σε αυτα τα δυο να παιξεις :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

λοιπον.....τελικα αλλα ηθελα να κανω αλλα εκανα !!!!!!!!!!!!!

πειγα και εβαλα τo mt 80 δεν μπορω να πω οτι ηταν το χωματινο λαστιχο που ηθελα πισω αλλα το ειχε σε προσφορα ...........οπως και να εχει το πισω δεν με καιει τρελα

ας υπογραφει κατω!!!!!!!!!!!!!! ταχα τοσο καιρο στις παλαβες ανηφορες πχ βατες αντιπυρικες με ον οφφ λαστιχο δεν ειμουν???

τα τιμονια δεν θελω να χανω θα προσανατολιστω μαλλον σε οτι ποιο χωματινο ονν οφφ μαλλον στο μιτας που βγενει 60ευρος !!!!!!! και βλεπουμε !!!!!!!!!!!!!!

μολις βεβαια τα οικονομικα το επιστρεψουν ελπιζω αμεσα

ευχαριστω που με σωσατε απο τις τουμπες που δεν εφαγα !!!!!!!!!!!!!!!!

αν και ρε παιδια τοσα χρονια με το cr ος που να παω στην χωματοδιαδρομη ειτε κοντα ειτε μακρια απο το σπιτι μου ποτε δεν μ ετειχε κατι τετοιο και οχι με εντουρισια με μοτοκροσαδικα

θεου θελοντος θα ψαχτω καλητερα για λαστιχα στο καινουριο μηχανακι τωρα ειμαι στην φαση να γινετε η δουλεια οσο ποιο φθηνα γινετε

μπας και παρουμε το απριλια (dreambike) ΜΙΑ ΩΡΑ ΑΡΧΗΤΕΡΑ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν χρειαζεται να κανεις βιαστικες κινησεις...καλυτερα ειναι συνηθως να κραταμε 1 δραχμη,να βρισκουμε αλλες δυο και να σπαμε και τον κουμπαρά να βαζουμε αλλη μια και να πηγαινουμε για κατι ΚΑΛΟ με 5 δραχμες,παρα να χαλαμε 1 δραχμη σημερα και να μην κανουμε σωστες αγορες μονο και μονο επειδη δεν εχουμε υπομονη...

Ειλικρινα δεν θεωρω οτι εκανες σωστη επιλογη ΜΤ80 εμπρος και οπως εισαι πισω και...βλεπουμε και εχει ο Θεος...:yeahright: Βεβαια δικο σου το θεμα αλλά μιας και θετεις ενα ερωτημα απλα λεω την αποψη μου:think:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

για την βιασυνη εχεις δικιο μαθο αλλα εγινε με την λογικη να βγαλουμε τον χειμονα για οσο κρατεισει και οσες βολτες κανουμε γιατι μετα ερχοντε μεγαλητερες αγορες αχνοφενετε το dreambike κουτα

αλλα το mt 80 το εβαλα πισω και οχι μπροστα και ηταν επιτακτικη αναγγη να αλαχτει σε λιγο θα εμφανιζοταν τα λυνα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το MT-80 δεν μου φαίνεται και πολύ για χώμα..

το ξερω ρε γμτ αλλα και ενα 60ευρο ηταν αρκετα δελαιαστικο απο τα υπολοιπα που ηταν 100++

τα μονα - οτι εχει περσυνη ημερομηνια και με το ζ0ρι 100χλμ περπατημενο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα