Jump to content
grassogr

Απαραδεκτη συμπεριφορα

Recommended Posts

Απ'όσο ξέρω η διαταγή πληρωμής δεν πάει σε δικαστήριο.

Επίσης:

Το βρήκα εδώ http://www.exipno.gr...-01-24-16-42-45 μπορεί να λέει πίπες.

Νομίζω ότι μέχρι 12000 πας ειρηνοδικίο. Πάντως αυτό για τον μήνα ισχύει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω ότι μέχρι 12000 πας ειρηνοδικίο. Πάντως αυτό για τον μήνα ισχύει.

Συγνώμη γράψε λάθος. Το άρθρο λέει πως εκδίδεται από δικαστήριο, αλλά δεν γίνεται δίκη.

Ο θεσμός αυτός καλύπτει και τις μισθώσεις με τη διαταγή απόδοσης μισθίου και τη διαταγή απόδοσης μισθωμάτων. Δίνεται έτσι η δυνατότητα στους δανειστές με τη γρήγορη αυτή διαδικασία και εφόσον έχουν τις προϋποθέσεις να επιτύχουν την έκδοση διαταγής πληρωμής από το δικαστήριο που είναι εκτελεστός τίτλος χωρίς να γίνει δικαστήριο και χωρίς καν να κλητευθεί η άλλη πλευρά. Στη συνέχεια αρκεί να κοινοποιηθεί η διαταγή αυτή στον αντίδικο με επιταγή προς πληρωμή της απαίτησης και των εξόδων. Από τη στιγμή αυτή, εάν ο οφειλέτης δεν θέλει να εξοφλήσει το χρέος του και δεν θέλει να δει την περιουσία του να κατάσχεται-

το ζήτημα φαντάζομαι είναι εάν καλύπτονται οι προϋποθέσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα.

Επανέρχομαι μετά από καιρό για να ενημερώσω σχετικά με την εξέλιξη του θέματος με το γνωστό "Παγκοσμιο" μπουρδ...,εεε μαγαζί εννοώ, στην Αλεξάνδρας.

Ο τύπος απλά δεν παίζεται! Είναι γεννημένος απατεώνας, ψεύτης και κλέφτης.

Μετά από πάρα πολύ πίεση, καταγγελίες όπου υπήρχε αρμόδιος φορέας κλπ, κατάφερα να φτάσω στο σημείο να μου υπογράψει συναλλαγματικές για τα λεφτά που μου χρωστάει. Μάλιστα, για να μπορεί να ανταποκριθεί και να τις πληρώνει, βάλαμε ένα μέρος του ποσού να λήγει κάθε μήνα μέχρι να εξοφλήσει.

Έλα όμως που έληξε η πρώτη συναλλαγματική και δεν την πλήρωσε. Όχι ότι περίμενα κάτι διαφορετικό, αλλά τώρα πάω full για διαταγή πληρωμής (ήδη οι συναλλαγματικές είναι στο δικηγόρο) και για κατασχέσεις.

Πραγματικά απορώ πώς τέτοιοι άνθρωποι είναι στην αγορά και γιατί δεν υπάρχει ένα ελεγκτικός μηχανισμός να τους τα κλείσει τα μαγαζάκια και να πάνε σπίτι τους τα λαμόγια.

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ!!!!!

ΥΓ. Να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τα παιδιά της ΜΟΤΕΚ για την καθοδήγηση και τη βοήθειά τους!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλα θα του κανεις φιλε μου, σου ευχομε τα καλυτερα......και μακαρι να το κλεισει το μπο....δελο.......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά για να προχωρήσεις σε κατασχέσεις πρώτα απ'όλα θα πρέπει να έχει κάτι στο όνομα του και δεύτερον εάν και εφόσον έχει, να το βρείς....

Καλά ξεμπερδέματα!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Kανε του και dislike στο facebook!Περα απο την πλακα παρτου και τα σωβρακα του κερατα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

+άπειρο στην λύση του παππού βάτραχου από έναν άλλον παππού και είμαι μέσα.

Να κλείσει το παλιολαμόγιο και να αποζημιώσει τους ανθρώπους που ταλαιπωρεί.

Άει σιχτήρ, ανοχή τέλος, είμαστε κορόιδα του καναπέ τέλος.

Δεν συνεχίζω γιατί σέβομαι το φόρουμ ! :ranting3:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πωωω, και ήταν να κάνω ανταλλαγή σε αυτόν, πριν 3-4 χρόνια την προηγουμενη μηχανή μου με ένα Aprilia Pegaso Factory!

Αλλά 2-3 μέρες πριν την ανταλλαγή έκανα την μηχανή ...τροπέτο και το ακύρωσα!

Πάλι καλά, σε σημείο να λέω ευτυχώς που τράκαρα! :_zeppelin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πωωω, και ήταν να κάνω ανταλλαγή σε αυτόν, πριν 3-4 χρόνια την προηγουμενη μηχανή μου με ένα Aprilia Pegaso Factory!

Αλλά 2-3 μέρες πριν την ανταλλαγή έκανα την μηχανή ...τροπέτο και το ακύρωσα!

Πάλι καλά, σε σημείο να λέω ευτυχώς που τράκαρα! :_zeppelin:

Αυτό πάει να πεί τύχη μέσα στην ατυχία σου !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά για να προχωρήσεις σε κατασχέσεις πρώτα απ'όλα θα πρέπει να έχει κάτι στο όνομα του και δεύτερον εάν και εφόσον έχει, να το βρείς....

Καλά ξεμπερδέματα!!

Υπαρχουν ανθρωποι που ειδικευονται σε αυτες τις δουλειες κ δεν μιλαω για ντεντεκτιβ και δικηγορους.Ειχα γνωρισει γνωρισει 2-3 οταν δουλευα το 97 σε ασφαλιστικη εταιρεια.

Τροποποιήθηκε από τον Peiraiwths

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπαρχουν ανθρωποι που ειδικευονται σε αυτες τις δουλειες κ δεν μιλαω για ντεντεκτιβ και δικηγορους.Ειχα γνωρισει γνωρισει 2-3 οταν δουλευα το 97 σε ασφαλιστικη εταιρεια.

Είναι μεγάλη νίλα φίλε μου πάντως, τόχω κάνει και πίστεψέ με μιλάμε για απίστευτη νίλα.

Παράδειγμα του τι γίνεται :

-Εισαγγελική εντολή

-Ομάδα δικηγόρων καταγράφει τα πάντα (μέχρι και το στυλό)

-Τα πάς σε αποθήκη με δικά σου έξοδα μεταφοράς - φύλαξης μέχρι να εκδικασθεί η υπόθεση.

-Εκδικάζεται η υπόθεση και σου δίνουν το δικαίωμα να εκποιήσεις μέχρι του ποσού που σου χρωστάει.

Πιθανώς αν η αποτίμηση των κατασχεθέντων υπερβαίνει τα χρεωστούμενα νάχει και άλλη συνέχεια που δεν ξέρω ποιά είναι.

Θέλει σιδερένια νεύρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλαρακι χωρις να θελω να σε στεναχωρησω ,αυτη την στιγμη στην Ελλαδα κυκλοφορουν πανω απο 2,5 δις επιταγες-συναλαγματικες ακαλυπτες ,που περιμενουν την σειρα τους να εκδικαστουν (βρασε ρυζι δλδ)Η αγορα εχει κατακλυστει απο τετοια αχρηστα χαρτια που το μονο που καταφερνεις ειναι να ταιζεις δικηγορο και να αφηνεις τον τυπο ανενοχλητο.Βρες αλλη μεθοδο.[Ο σύνδεσμός μου

Τροποποιήθηκε από τον ΠΕΤΡΙΤΗΣ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΦΦΦΦιουυυ! Ζαχαρωνα με ενα ΤΤR600 πριν κανα μηνα στο συγκεκριμενο μαγαζι..

Κιομως το μαγαζι δεν μου γεμιζε το ματι... Χωρις να εχω ακουσει-διαβασει-μαθει τιποτα για το συγκεκριμενο "μαγαζι".

Καλα που ειπα <δεν γ@μιεται?!?! Θα ψαχτω λιγο ακομα> και τελικα συνεργαστηκα με εναν αψογο μαγαζατορα και ανθρωπο!

Και επειτα εμαθα γιαυτο το μαγαζι που μιλαμε.. Και ακουω συνεχως τα χειροτερα!

Τροποποιήθηκε από τον anotherface

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πρωτα απο ολα φιλε μου μακαρι πραγματικα να του παρεις τα σωβρακα και εσυ και οσοι τους χρωσταει...

ειναι πραγματικα απορειας αξιο πως επιβιωνει αυτο το μαγαζι και δεν το εχουνε κλεισει ακομα...

το κακο ειναι οτι σε αυτες τις καταστασεις ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα...δεν μπορεις περα απο νομικα να του κανεις τιποτα...

φιλος στενος που στην ουσια του φαγε μαντρας το μεταχειρισμενο του αυτοκινητο μιας και πιστεψε τον μαντρα του εκανε την μεταβιβαση και δεν ειδε λεφτα ποτε του...εβαλε μεχρι και μπραβους να τον "χωσουνε"...τελικα οι μπραβοι πηγανε του ρηξανε, μπροστα του, τις ψηλες και τους ειπε σκοτωστε με λεφτα δεν εχω...

τι να λεμε οι τυποι αυτοι ειναι θρασητατοι...ετσι επιβιωνουν...!!!

ποιος απο εμας θα εδινε το οκ να φανε καποιον για 8χιλιαρικα...???

και αντε και το εδωσες το οκ τι κερδισες...???

εκτος και αν εισαι χωμενος σε αυτα και πιασεις προσωπα της στενης οικογενειας του...παιδια, γονεις κ.ο.κ αλλα ποιος απο εμας (νομιμους) θα μπει σε τετοια διαδικασια...???

αρα δυστηχως μενουμε στα ενδικα μεσα που στην χωρα μας ειναι πιο αργα και απο χελωνα...

Μακαρι φιλε να βγαλεις την ακρη και ολα αυτα να ειναι απλα μια μεγαλη περιπετεια που θα ληξει προς το καλο σου...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το γνωρίζω φίλε τι παίζει, αλλά τα λαγωνικά αυτά θέλουν και αντίστοιχο "τάισμα"..Και ναι μεν για το παιδί τα 8 χιλιάρικα είναι πολλά λεφτά και για όλους μας, αλλά μετά δεν ξέρω αν θα τον συμφέρει να πληρώσει για να κάνει κάτι τέτοιο..

Εγώ φίλε θα σε συμβούλευα, ρώτα και τον δικηγόρο σου, μην του βγάλεις διαταγή πληρωμής για το ένα γραμμάτιο, καλύτερα προτείνε του να του γυρίσεις τα γραμμάτια και να σου κόψει ΜΙΑ συνναλαγματική για όλο το ποσό με διάστημα πληρωμής το τέλος των γραμματίων. Γιατί έτσι τώρα όπως το έχεις κάνει, κάθε συναλλαγματική που θα σκάει θα πρέπει να βγάζεις εκ νέου διαταγή συν οτί αν τον πας ποινικά θα πρέπει να πληρώνεις παράσταση κτλ για κάθε μία συναλλαγματική, βάζε 2 αναβολές σε κάθε δικαστήριο τουλάχιστον + καμιά έφεση, καταλαβαίνεις που πάει...

Τώρα αν σου προτείνει επιταγή τρίτου (γιατί δικιά του αποκλείεται να έχει) με οπισθογραφή δικιά του ΜΑΚΡΙΑ!

Καλύτερα ένα γραμμάτιο των 8000€ για να έχεις και την επιλογή να πάρεις ένα μηχανάκι στα αντίστοιχα λεφτά από το μαγαζί του (αν έχει) χωρίς να μπλέξεις με δικαστήρια...

Όλα αυτά στα λέω φιλικά και θέλοντας να σε βοηθήσω, ρώτα και τον δικηγόρο σου (αν τον θεωρείς ΤΙΜΙΟ και αυτόν και τον ξέρεις καλά...)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οταν αγοραζουμε μηχανη ειτε απο ιδιωτη ειτε απο εμπορο τα λεφτα τα βγαζουμε απ την τσεπη ΜΟΝΟ στις εξης περιπτωσεις:

1) Βγαινοντας απ το ΚΕΠ και αφου εχουμε κανει τη διαδικασια για να βγει η αδεια κυκλοφοριας στο ονομα μας (οπου δεν ειναι κακο να χουμε και μια υπευθυνη δηλωση του τυπου''ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΩΡΑ ΤΑΔΕ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠ ΤΟΝ ΤΑΔΕ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ'' και ο αλλος ''ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΩΡΑ ΤΑΔΕ ΠΩΛΗΣΑ ΣΤΟΝ ΤΑΔΕ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ''.

2) Βγαινοντας απ τη Διευθυνση Συγκοινωνιων και εχοντας την αδεια κυκλοφοριας με το ονομα μας.

Οτιδηποτε αλλο ενεχει κινδυνους...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστηχως παιδια εχω και εγω μια τετοια ιστορια που κραταει απο τον Δεκεμβριο του 2008 στη Θεσσαλονικη.Το μαγαζι λεγετε μοτο Κοζης και βρισκετε στο Κορδελιο.Ειχα παει να αγορασω ενα gsx1200 και θα εδινα ενα klr 650 που ειχα και το υπολοιπο ποσο θα το επαιρνα απο δυο τραπεζες που ηταν τοτε 7400.το μηχανακι αργουσε να ερθει και πηγα και τον ρωτησα τι γινετε και μου ειπε οτι δεν το εχει η αντιπροσωπεια και εγω λεει θελω να στο δωσω του κουτιου.Τελικα πηρα τ/φ την αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι υπαρχει κανονικα στοκ της μοτοσυκλετας και καλο ηταν να συμβουλευτω εναν δικηγορο.Πηγα στον Κοζη τελικα καιμ ζητησα τα λεφτα μου πισω και μου εδωσε μετα απο τεσσερις μηνες 3 επιταγες οι οποιες εληγαν Ιουνιο ,Ιουλιο και αυγουστο.τελικα ηταν ακαλυπτες επιταγες και πηγα να του ζητησω τουλαχιστιν να μου πληρωνει τη δοση η οποια ηταν 185 ε μετα απο πολλα τηλεφωνα τα οποια τις περισσοτερες φορες δεν απαντουσε η εκανε οτι δεν ηταν εκειτου ειπα οτι αν δεν με παρει τηλεφωνο να δουμε τι θα κανουμε θα το δημοσηοποιησω το θεμα.ουτε φωνη ουτε ακροαση και το εστειλα στο περιοδικο Μοτο πριν απο ενα χρονο περιπου ,τους πηρανε τηλεφωνο για να τους ρωτησουν τι εγινε και αυτοι δεν εδιναν σημασια ,τελικα το θεμα δημοσιοποιηθηκε και οταν τον βρηκα μου ειπε οτι δεν επρεπε να το δημοσιοποιησω και οτι θα δεις τι θα παθεις και κατι τετοια ,τσακωθηκαμε πηγα να τον μουνταρω αλλα συγκρατηθηκα και του εχω κανει μυνηση για απατη και για ακαλυπτες επιταγες και ακομα να φανταστεις δεν εχουν εκδικαστει.Το μαγαζι του το εκλεισε ο τυπος αλλα δεν εχει σημασια εγω θα συνεχισω να τον κυνηγαω μεχρι τελους.

Παντως θα σας κραταω ενημερους για την υποθεση μπας και βοηθησω μερικους ομοιοπαθεις.Τη δοση την πληρωνω μεχρι σημερα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aδερφε πριν 3 χρονια πηγα συστημενος και εγω να παρω το κ8 που εχω.Τον ρωτησα αν υπαρχει ετοιμοπαραδοτο και μου ειπε οτι εχει ενα τελευταιο.Τη μηχανη την πηρα τελικα μετα απο 3 μηνες απο τον τυπο.Δυστηχως ειναι πολιτικη του καταστηματος να κοροιδευει τον κοσμο.

Δες το πρωτο θεμα που ειχα ανοιξει τοτε σχετικα με τη μηχανη ολο χαρα

και δες και το επομενο στα καπακια

Μιλαμε για τραγωδια.

Τροποποιήθηκε από τον gkalas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οταν αγοραζουμε μηχανη ειτε απο ιδιωτη ειτε απο εμπορο τα λεφτα τα βγαζουμε απ την τσεπη ΜΟΝΟ στις εξης περιπτωσεις:

1) Βγαινοντας απ το ΚΕΠ και αφου εχουμε κανει τη διαδικασια για να βγει η αδεια κυκλοφοριας στο ονομα μας (οπου δεν ειναι κακο να χουμε και μια υπευθυνη δηλωση του τυπου''ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΩΡΑ ΤΑΔΕ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠ ΤΟΝ ΤΑΔΕ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ'' και ο αλλος ''ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΩΡΑ ΤΑΔΕ ΠΩΛΗΣΑ ΣΤΟΝ ΤΑΔΕ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ''.

Οτιδηποτε αλλο ενεχει κινδυνους...

αυτη η υπευθυνη δηλωση ειναι απολυτως απαραιτιτη και για την φορολογικη σας δηλωση...μιας και η αγορα και το ποσο θα πρεπει να ετιολογουνται...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μετά από την ανάγνωση όλων των περιπτώσεων το topic μάλλον ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ έπρεπε να λέγεται και όχι "απαράδεκτη συμπεριφορά" μιας και ο τύπος δνε μίλησε άσκημα ή κατι τέτοιο, είναι απλά απατεώνας....

Καλά ξεμπερδέματα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστηχως παιδια εχω και εγω μια τετοια ιστορια που κραταει απο τον Δεκεμβριο του 2008 στη Θεσσαλονικη.Το μαγαζι λεγετε μοτο Κοζης και βρισκετε στο Κορδελιο.Ειχα παει να αγορασω ενα gsx1200 και θα εδινα ενα klr 650 που ειχα και το υπολοιπο ποσο θα το επαιρνα απο δυο τραπεζες που ηταν τοτε 7400.το μηχανακι αργουσε να ερθει και πηγα και τον ρωτησα τι γινετε και μου ειπε οτι δεν το εχει η αντιπροσωπεια και εγω λεει θελω να στο δωσω του κουτιου.Τελικα πηρα τ/φ την αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι υπαρχει κανονικα στοκ της μοτοσυκλετας και καλο ηταν να συμβουλευτω εναν δικηγορο.Πηγα στον Κοζη τελικα καιμ ζητησα τα λεφτα μου πισω και μου εδωσε μετα απο τεσσερις μηνες 3 επιταγες οι οποιες εληγαν Ιουνιο ,Ιουλιο και αυγουστο.τελικα ηταν ακαλυπτες επιταγες και πηγα να του ζητησω τουλαχιστιν να μου πληρωνει τη δοση η οποια ηταν 185 ε μετα απο πολλα τηλεφωνα τα οποια τις περισσοτερες φορες δεν απαντουσε η εκανε οτι δεν ηταν εκειτου ειπα οτι αν δεν με παρει τηλεφωνο να δουμε τι θα κανουμε θα το δημοσηοποιησω το θεμα.ουτε φωνη ουτε ακροαση και το εστειλα στο περιοδικο Μοτο πριν απο ενα χρονο περιπου ,τους πηρανε τηλεφωνο για να τους ρωτησουν τι εγινε και αυτοι δεν εδιναν σημασια ,τελικα το θεμα δημοσιοποιηθηκε και οταν τον βρηκα μου ειπε οτι δεν επρεπε να το δημοσιοποιησω και οτι θα δεις τι θα παθεις και κατι τετοια ,τσακωθηκαμε πηγα να τον μουνταρω αλλα συγκρατηθηκα και του εχω κανει μυνηση για απατη και για ακαλυπτες επιταγες και ακομα να φανταστεις δεν εχουν εκδικαστει.Το μαγαζι του το εκλεισε ο τυπος αλλα δεν εχει σημασια εγω θα συνεχισω να τον κυνηγαω μεχρι τελους.

Παντως θα σας κραταω ενημερους για την υποθεση μπας και βοηθησω μερικους ομοιοπαθεις.Τη δοση την πληρωνω μεχρι σημερα

Κανένας οίκτος στα λαμόγια. Δημοσιοποίηση όπωσδηποτε για να τους χαλάσουμε τη σούπα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μετά από την ανάγνωση όλων των περιπτώσεων το topic μάλλον ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ έπρεπε να λέγεται και όχι "απαράδεκτη συμπεριφορά" μιας και ο τύπος δνε μίλησε άσκημα ή κατι τέτοιο, είναι απλά απατεώνας....

Καλά ξεμπερδέματα...

+1000 και καλό είναι όσοι έχουν τέτοια προβλήματα να προφυλάσσουν τους άλλους_boredom.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα