Jump to content
grassogr

Απαραδεκτη συμπεριφορα

Recommended Posts

Είναι όλες αυτές οι περιπτώσεις που το φθηνό σου βγαίνει ακριβό.

Φίλε μου ήταν μεγάλο λάθος σου πληρώσεις μια μηχανή που δεν είναι στα χέρια σου!

Πάνε τσίμπα οτιδήποτε βρεις μέσα στο μαγαζί για να καλύψεις το ποσό που έδωσες. Πήγαινε σε εντελώς φιλικό στυλ χάζεψε τι έχει και πάρε τα λεφτά σου σε είδη μέσα από το μαγαζί! Αν πας σε δικη και αποδείξεις με κάποιο τρόπο οτι σου έφαγε αυτά τα χρήματα θα πρέπει το δικαστήριο να του κατάσχει κάτι για να τα πάρεις. Αν λοιπόν δεν έχει τίποτα στο ονομά του (αν το μαγαζί είναι γραμμένο στης γυναίκας του π.χ) δεν μπορείς να του πάρεις τίποτα. Φυσικά δικηγόρος δεν είμαι αλλά σε παρόμοια περίπτωση από κάποιον που μου χρωστούσε εγώ κάπως έτσι την έπαθα. Ο απατεώνας καταδικάστηκε να πληρώει το χρέος και το δικαστήριο θα προχωρούσε σε κατασχέσεις για να αποζημειωθώ αφού αυτός δεν ενδιαφερόταν να πληρώσει, αλλά το λαμόγιο ήταν έξυπνο και είχε φροντίσει να τα έχει όλα σε άλλα ονόματα κι αυτός να κάνει αρπαχτές.

Γι αυτό πήγαινε και σήκωσε οτι βρεις για να είσαι σίγουρος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

global mpc αλεξανδρας 85 Θα ελεγα να μπει και στον τιτλο!! Αδιανοητο που υπαρχουν τετοια λαμογια !!

Τροποποιήθηκε από τον sorips

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλύτερα πληρωμή με κάρτα αν γίνει στραβή πας ακυρώνεις την συναλλαγή και άντε γεια!

Αγωγή θα πάρει κατι χρόνια για το δικαστήριο.

Μου ανέβηκε η πίεση διαβάζοντας το μήνυμα σου...

Ρε παιδία από που να αγοράσουμε, ψάχνω κι εγω να βρω ένα κατάστημα της προκοπής να πάρω ένα gilera αλλά με όλα αυτά που διαβάζω φοβάμαι! Πως μπορεί κάποιος άσχετος 100% με μηχανές να βρεί ένα κατάστημα αξιόπιστο. Εγω δεν έχω κανέναν γνωστό να με βοηθήσει αν και από οτι φαίνεται αυτόι είναι χερότερη στην συγκεκριμένη περίπτωση αλλά και σε ένα άλλο μήνυμα που διάβασα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε μου αξιοπιστα μαγαζια υπαρχουν κ μαλιστα πασιγνωστος εμπορος που στο παρελθον ειχε κατηγορηθει απο καποιους για λαμογιες κ αθλια συμπεριφορα σε υποψηφιους αγοραστες,εδω κ κατι χρονια ειναι απο τους πιο φερέγγυους.Την δυσφημιση που του εκανε ο global με τον καραγκιοζη την θυμαται κανεις?

Τροποποιήθηκε από τον Peiraiwths

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε μου αξιοπιστα μαγαζια υπαρχουν κ μαλιστα πασιγνωστος εμπορος που στο παρελθον ειχε κατηγορηθει απο καποιους για λαμογιες κ αθλια συμπεριφορα σε υποψηφιους αγοραστες,εδω κ κατι χρονια ειναι απο τους πιο φερέγγυους.Την δυσφημιση που του εκανε ο global με τον καραγκιοζη την θυμαται κανεις?

φιλε εννοεις αυτον στη Γρηγοριου Λαμπρακη στην ανηφορα επανω???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Oχι δεν λεω αυτον με το μουσι...αλλα τον αλλον που οποια εφημεριδα κ περιοδικο κ ανοιξεις τον βλεπεις μεσα.Ελπιζω να καταλαβες :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Oχι δεν λεω αυτον με το μουσι...αλλα τον αλλον που οποια εφημεριδα κ περιοδικο κ ανοιξεις τον βλεπεις μεσα.Ελπιζω να καταλαβες :winking:

σε παρακαλω στειλε πμ με την επωνυμια να τσεκαρω κατι ,ευχαριστω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γενικα δεν ειναι κακο να λεμε για τετοια μαγαζια γιατι δεν αγοραζουμε σαντουιτσ να μην μας το δωσουν να σηκωθουμε να φυγουμε ! Το παλικαρι (ητε απο δικο του ητε απο αλλου λαθος ) χανει 8κ ευρο δν ειναι λιγα!

Πες μας αν εχεις νεα παιχτη γιατι εχω ξενερωσει για παρτυ σου !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προς το παρόν έχω απευθυνθεί στη ΜΟΤΕΚ (www.motek.gr). Τα παιδιά εκεί ήταν άψογα και προσφέρθηκαν να με βοηθήσουν άμεσα. Μου είπαν ότι επί έξι μήνες είχανε 2-3 καταγγελίες την εβδομάδα για το συγκεκριμένο μαγαζί. Για το λόγο αυτό με γράμμα που κάνανε σε όλες τις αντιπροσωπείες του απαγορεύτηκε η αγορά οποιασδήποτε νέας μοτοσυκλέτας και έτσι για ένα εξάμηνο σταματήσανε οι καταγγελίες αφού πουλούσε μόνο μεταχειρισμένα.

Τώρα όμως από ότι φαίνεται βρήκε άκρη με κάποια μαγαζιά (π.χ. ένα στη Μιχαλακοπούλου στο οποίο βρίσκεται αυτή τη στιγμή η μηχανή μου) τα οποία αγοράζουν για πάρτη του τη μηχανή και αυτός δε φαίνεται πουθενά. Και θα έπρεπε να ντρέπονται και αυτά τα μαγαζιά γιατί ξέρουνε τι λαμόγιο είναι και τον εξυπηρετούν να τσιμπάει τα λεφτά του κόσμου.

Το ζητούμενο είναι ότι εγώ τη Δευτέρα κάνω καταγγελία στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή, ενώ έχω ήδη κοινοποιήσει την ίδια καταγγελία στο εν λόγω κατάστημα, αλλά και στη Suzuki και στο κατάστημα στη Μιχαλακοπούλου που τον βοηθάει στην όλη ιστορία.

Επίσης, μόλις ανοίξουν δικαστήρια κλπ ξεκινάω αγωγές και αίτημα ακρόασης στον Εισαγγελέα για να καταλάβει ο συγκεκριμένος τύπος ότι δε θα ξεμπερδέψει εύκολα.

Τη λύση να μπω μέσα στο μαγαζί και να πάρω μια μηχανή να φύγω την έχω σκεφτεί και εγώ. Αλλά επειδή πάνε διάφοροι και του αφήνουν τη μηχανή του να την πουλήσει, χωρίς να του τη μεταβιβάζουν, είναι κρίμα να πάρω τη μηχανή κανενός ανθρώπου που δε φταίει.

Θα σας κρατήσω ενήμερους για ό,τι εξέλιξη έχω..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε κουράγιο και ψυχραιμία!

Οτι έγινε, έγινε! Κοίτα από δώ και μπρος να κινηθείς όσο πιο σωστά γίνεται!

(αναφέρθηκε πως δεν πληρώνεις κάτι αν δεν το πάρεις πρώτα. Στην αγορά καινούριας μοτο & καινούριου αυτ/του, ζητάνε (είμαι κάθετα αντίθετος όμως είναι πάγια τακτική τους) την εξόφληση πριν βγάλουν πινακίδες για να είναι σίγουροι (λέει) πως δεν θα ακυρώσεις

κι'έτσι τι θα το κάνουν μετά το όχημα, αφού θα φαίνεται ως δεύτερο χέρι).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα σε όλους!!!

Είμαι νέο μέλος στην παρέα σας και θα ήθελα με την σειρά μου να προσθέσω, το δικό μου πρόβλημα το οποίο δυστυχώς έχει να κάνει με το καθόλα γνωστό κατάστημα (της Λ. Αλεξάνδρας). Όπως καταλαβαίνεται την πάτησα και εγώ και μάλιστα σχετικά πρόσφατα!

Συνοπτικά λοιπόν σας αναφέρω ότι θέλησα να αγοράσω μια καινούργια μηχανή μεγάλου κυβισμού δίδοντας ως αντάλλαγμα την μηχανή που ήδη έχω και φυσικά το υπόλοιπο των χρημάτων το οποίο πήρα με καταναλωτικό δάνειο (4.000 euro). Αυτό ξεκίνησε στις 18 Ιουλίου και μέχρι σήμερα 2 Σεπτέμβρη μηχανή δεν έχω πάρει στα χέρια μου. Έτσι ο τύπος του εν λόγω καταστήματος έχει πάρει τα χρήματα από τις 20 Ιουλίου και εγώ πληρώνω την δόση του δανείου!!!!

Στις 23 Αυγούστου (δυστυχώς πολύ αργά πια) ανακάλυψα το forum και την σχεδόν ίδια περίπτωση του grassogr με την δική μου…

Όπως καταλαβαίνεται η συμβουλή κάποιου που έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα είναι πολύτιμη για μένα δεδομένου ότι δεν ξέρω πώς να το αντιμετωπίσω…με απειλές ή νομικά που θα πάρει και χρόνια; Επίσης όποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο μπορεί να επικοινωνήσει και με email! Ειλικρινά θα είναι πολύτιμη η βοήθεια για μένα!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μα καλα ρε γαμωτο δεν υπαρχει ενας εισαγγελεας να του το κλεισει το ρημαδι,αυτος εχει δαγκωσει κοσμο και κοσμακι!!!!!!:wallbash:

Τροποποιήθηκε από τον vagelisv

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η πιεση μου εχει φτασει στα κοκκινα.. και μονο που διαβασα τη συζητηση.!@!@$%!$%@#$%@#5

Μου θυμιζει τη δικη μου ταλαιπωρια που ευτυχως ειχε αισιο τελος αφου τη μηχανη πηγε και την αγορασε απο αλλο μαγαζι για να μου τη παραδοσει. Τοτε πιστευω οτι ειχε να κανει με ταπροβληματα που αφορουσαν τη πρωτη παραδοση των Vstrom650 ABS k7( αν θυμαστε το καραβι ..οχι απο τη περσια που χαλασε και γυρισε πισω....) και οχι τοσο στο οτι ηταν απατεώνας το λαθος οτυ ηταν που μου την υποσχεθηκε σε 5 μερες και περασανε 4 μηνες

Τροποποιήθηκε από τον dialpistis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατί δεν μαζευόμαστε καμμιά 300άρα άτομα, να πάμε έξω από το μαγαζί και να απαιτήσουμε να αποζημιωθούν τα παιδιά, αλλιώς θα του το κάνουμε καλοκαιρινό...???

Στους καφέδες και στις μάσες πρώτοι είμαστε...

Θα μπορούσαμε όλοι να είμαστε στη θέση των παιδιών...

Λίγη αλληλεγγύη, δεν έβλαψε ποτέ κανέναν...

'Αμα δεί 300 νοματαίους έξω από το μαγαζί, να δεις για πότε βρίσκει τα λεφτά και τις μηχανές...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατί δεν μαζευόμαστε καμμιά 300άρα άτομα, να πάμε έξω από το μαγαζί και να απαιτήσουμε να αποζημιωθούν τα παιδιά, αλλιώς θα του το κάνουμε καλοκαιρινό...???

'Αμα δεί 300 νοματαίους έξω από το μαγαζί, να δεις για πότε βρίσκει τα λεφτά και τις μηχανές...

Δεν χρειαζεται κουβεντα παμε ,οχι μονο λογια αντε να βλεπω συμμετοχες:knuppel2: .......:kill:αν μαζευτουνε εστω και 50 εγω μεσα ειμαι......

Τροποποιήθηκε από τον vagelisv

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν μαζευτούμε 50 και εγώ έρχομαι.αν γίνει αυτό το θαύμα και πάμε δεν έχω τι άλλο να πω.

1.vagelisv

2.Anubis

...

χαχαχχαχα.θα προτιμηθεί ο καναπές κλασσικά. :drunk:

Τροποποιήθηκε από τον Anubis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παλικάρια με 300 κράτησε ο Λεωνίδας τις Θερμοπύλες. Σιγά να μην καλέσετε και την εθνοφρουρα για να τρομάξετε έναν μαγαζάτορα. Πφφ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παλικάρια με 300 κράτησε ο Λεωνίδας τις Θερμοπύλες. Σιγά να μην καλέσετε και την εθνοφρουρα για να τρομάξετε έναν μαγαζάτορα. Πφφ.

πες μου μόνο πότε γελάμε.να ξέρουμε και εμείς.πφφφφ. :thumbsdown:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άμα δει 300 θα φωνάξει αστυνομία, εάν η αστυνομία ακούσει "300 συγκεντρωμένοι" θα φωνάξει τα ΜΑΤ, εάν έρθουν τα ΜΑΤ και δουν 300 με κράνη θα αρχίσουν τα κεράσματα, εάν αρχίσουν τα κεράσματα θα λιώσετε στο τρέξιμο με τα δερμάτινα, εάν λιώσετε στο τρέξιμο με τα δερμάτινα θα αφυδατωθείτε εάν αφυδατωθείτε θα χρειαστεί να αράξετε να ξεκουραστείτε και να πιείτε τίποτα.

Συμπέρασμα, πηγαίντε για κανά καφέ.

Σοβαρότερα, εάν μαζευτούν οι παραπονεμένοι δεν μπορούν ομαδικά να κινηθούν νομικά ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άμα δει 300 θα φωνάξει αστυνομία, εάν η αστυνομία ακούσει "300 συγκεντρωμένοι" θα φωνάξει τα ΜΑΤ, εάν έρθουν τα ΜΑΤ και δουν 300 με κράνη θα αρχίσουν τα κεράσματα, εάν αρχίσουν τα κεράσματα θα λιώσετε στο τρέξιμο με τα δερμάτινα, εάν λιώσετε στο τρέξιμο με τα δερμάτινα θα αφυδατωθείτε εάν αφυδατωθείτε θα χρειαστεί να αράξετε να ξεκουραστείτε και να πιείτε τίποτα.

Συμπέρασμα, πηγαίντε για κανά καφέ.

Σοβαρότερα, εάν μαζευτούν οι παραπονεμένοι δεν μπορούν ομαδικά να κινηθούν νομικά ?

Le Flwr νομικά μετά από 5 χρόνια που θα γίνει το δικαστήριο και αν γίνει τι περιμένεις. :whistling:

υ.γ Έχεις ακούσει για τους 300 του mybike; :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν είμαι δικηγόρος αλλά διαταγές πληρωμών και ασφαλιστικά μέτρα εκδικάζοντε πολύ σύντομα και είναι και η μόνη λύση στο θέμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν είμαι δικηγόρος αλλά διαταγές πληρωμών και ασφαλιστικά μέτρα εκδικάζοντε πολύ σύντομα και είναι και η μόνη λύση στο θέμα.

ναι οκ. :whistling: δεν μας είπες σε πόσα χρόνια; :sopase:

Τροποποιήθηκε από τον Anubis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ναι οκ. :whistling: δεν μας είπες σε πόσα χρόνια; :sopase:

Απ'όσο ξέρω η διαταγή πληρωμής δεν πάει σε δικαστήριο.

Επίσης:

Οι προϋποθέσεις για έκδοση της διαταγής πληρωμής είναι: α. Η απαίτηση να είναι χρηματική, β. Το οφειλόμενο ποσό να αποδεικνύονται με δημόσιο ή ιδιωτικό έγγραφο (συμβόλαιο, ιδιωτικό συμφωνητικό, αξιόγραφο όπως η επιταγή ή η συναλλαγματική κ.λ.π.), γ. Να μην εξαρτάται από καμία προϋπόθεση διότι τότε θα πρέπει να γίνει δικαστήριο που θα βεβαιώνει την πλήρωση αυτής της προϋπόθεσης, και δ. Αυτοί κατά των οποίων στρέφεται να διαμένουν στην Ελλάδα και να γνωρίζουμε τη διεύθυνσή τους. Ο χρόνος έκδοσης μιας διαταγής πληρωμής κυμαίνεται από 1 ημέρα έως και ένα μήνα, ανάλογα το δικαστήριο και το φόρτο εκκρεμών διαταγών πληρωμής που έχει. Ο οφειλέτης έχει βεβαίως πολλές δυνατότητες άμυνας, αλλά θα πρέπει να ενεργήσει γρήγορα, να μπει πλέον με δική του πρωτοβουλία σε δικαστικό αγώνα, και να έχει πολύ ισχυρά επιχειρήματα για να ακυρώσει τη διαταγή πληρωμής ή ακόμη περισσότερο για να αποτρέψει την άμεση εκτέλεσή της.

Το βρήκα εδώ http://www.exipno.gr/index.php/property/law/1201-2011-01-24-16-42-45 μπορεί να λέει πίπες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα