Jump to content
ALX™

Φτιαξίματα (ανέβασμα ιπποδύναμης κτλ) σε ήδη δυνατά μηχανάκια.

Recommended Posts

Γιατι ο κοσμος ειναι γεματος ρόσσιδες, γιαυτο

Αδικίες που κάνει ο θεός .....αντί να μας πήξει στις Ρωσσίδες μας πήζει με ρόσσιδες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

ο καθένας ανάλογα με την κ@υλα του. Αλλος γουσταρει πατεντες-μαστοράκος, αλλος τσιπάκια-άλογα, άλλος ταξίδια και άλλος κόντρες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αδικίες που κάνει ο θεός .....αντί να μας πήξει στις Ρωσσίδες μας πήζει με ρόσσιδες.

Χαχαχ ακριβως! Για την ακριβεια μας εχει πηξει στις Ρωσσιδες αλλα μας στερησε τα ευρω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η πληθώρα αυτών που ρίχνουν λεφτά για να ανεβάσουν την ιπποδύναμη είναι οι ίδιοι που στο σχολείο μετρούσαν την τσουτσού τους με το χάρακα για να κουνηθούν στους φλώρους οτι τήν έχουν μεγαλύτερη! Γιατι ώς γνωστόν οι γκόμενες τον θέλουν ΤΕΡΑΣΤΙΟΟΟΟΟ!!!! :mB_faskelo:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ειναι αναλογα τον ανθρωπο..για καπιους η μυχανη τους ταιζει ειτε νομιμα ειτε παρανομα αλλοι το κανουνε για γκομενοπαγιδα καιαλλη για το βιτσιο τουσ και γτ τους αρεσει τογκαζι και δυναμη πολυ περισοτερο απο αυτο που δινι το μαμα μυχανακι..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμενα πάντως αυτό που με απασχολεί περισσότερο, ανεξαρτήτως κυβικών, αλόγων, τελικών και 0-100, είναι να παραμείνουμε όλοι οι μοτοσικλετιστές μια

"παρέα" και να συνεχίσουμε να ανάβουμε τα φώτα μας ο ένας στον άλλο όταν διασταυρωνόμαστε στην εθνική, πράγμα που απ ότι βλέπω αρχίζει να εκλείπει

Αυτό όντως ισχύει τελευταία. Χαιρετάς και μόνο που δε σε βρίζουν κιόλας που τους έκανες σήμα.

Πολύ λίγοι έχουν χαιρετήσει πίσω είτε έχουν χαιρετήσει πρώτοι σε ψιλο ταξίδια μου τελευταία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παιδιά... πάντα μου έκανε εντύπωση αυτό το πράγμα. Είναι πολλοί που αγοράζουν μια μεγάλη/ογκώδη μοτοσυκλέτα με πολλά cc και κιλά, και μετά αρχίζουν να χώνουν πάνω ένα σωρό πράγματα για να την κάνουν ακόμα ογκωδέστερη. Κάγκελα, διπλές ζελατίνες, προβολάκια, βαλίτσες τεράστιες κλπ.

Δηλαδή μια μοτοσυκλέτα 250 κιλών και όγκο αυτοκινήτου, δεν είναι αρκετά μεγάλη για "αυτούς"?

Και στο φινάλε, τα περισσότερα ογκώδη αξεσουάρ υπάρχουν για να σου βγάλουν περισσότερη χωρητικότητα αλλά κυρίως πρακτικότητα σε ταξίδια, αλλά γιατί?

Μια μοτοσυκλέτα τέτοιου όγκου, ήδη έχει μια αυτονομία και μια τεράστια μεταφορική ικανότητα που για μας που είμαστε μέσοι καθημερινοί αναβάτες, αυτά τα νούμερα είναι πραγματικά πολύ μεγάλα.

Στους δρόμους της Ελλάδας ειδικά, πέρα από τις καλές εθνικές με μεγάλες ευθείες, για μένα είναι παντού άχρηστος αυτός ο υπερβολικά μεγάλος όγκος. Κι εντάξει... έχεις κ@υλώσει κάποια στιγμή κι έκανες ένα ταξίδι μέχρι το CapoNord καραφορτωμένος. Δηλαδή για μια δυο φορές που θα πας ένα τέτοιο ταξίδι φορτωμένος και έτοιμος για μετακόμιση, αξίζει όλο αυτό το πλεόνασμα όγκου και κιλών?

Δεν την λέω σε κανέναν φυσικά, απλά αναρωτιέμαι. Ο καθένας σκέφτεται διαφορετικά, όπως διαφορετικά είναι και τα θέλω του, αλλά πραγματικά αναρωτιέμαι!

Έχω γίνει 38 χρονών... οδηγώ μηχανάκια 25 χρόνια και ποτέ δεν αναζήτησα τις τόσο μεγάλες και ογκώδεις μοτοσυκλέτες, γιατί πάντα πίστευα και πιστεύω πως ακόμα και ένα μικρότερο μηχάνημα (κυρίως σε όγκο), με καλύπτει εντελώς!

Καλύπτει τις ανάγκες μου ως μοτοσυκλετιστή, για το 99% αυτών που κάνω. Δεν έχω την πολυτέλεια της μεγάλης μεταφορικής ικανότητας όταν θα την ήθελα (ε, δε μετακομίζω και κάθε χρόνο), αλλά δεν με νοιάζει κιόλας. Άλλωστε πόσες φορές θα πας με 250-270 κιλά φόρτωμα στην καθημερινότητά σου αλλά και σε μια βόλτα με φίλους ένα ΣΚ?

Και βλέπω ανθρώπους με μηχανάκια που πραγματικά αν είχα τον μαμά όγκο και ικανότητα φόρτωσης, θα ήμουν υπέρ-ευχαριστημένος, να τα τουμπανιάζουν όσο δεν πάει! Βασικά το θεωρώ πολύ ματαιόδοξο κάτι τέτοιο (και φυσικά είναι η άποψή μου αυτή) επειδή ακόμα και η από τη μαμά τους ικανότητα στο να κουβαλήσουν τα πάντα, είναι ανεκμετάλλευτη απ' όλους αυτούς στο 99% της καθημερινότητάς τους. (εκτός κι αν το μηχανάκι το έχουν καθαρά ταξιδιάρικο ή για εβδομαδιαίο Paris-Dakar και μπαίνουν συνεχώς στον πειρασμό να το φορτώνουν και να πετάγονται μέχρι το Dakar)

Θα με ενδιέφερε λοιπόν να ακούσω την γνώμη αυτών που το κάνουν. :_thumbsup:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

:rolleyes:

Alex, ελπίζω να μη με παρεξήγησες. Έκανα μερικές αλλαγές, λίγες πιστεύω, για να δείξω τελικά πως η γραμμή με τα τονισμένα γράμματα (bold) είναι και η γενική άποψη.

Ο καθένας μας σκέφτεται διαφορετικά και διαφορετικά κάνει.

Πόσο μάλλον όταν δε μιλάμε για πράγματα/προϊόντα χαμηλής συναισθηματικής επαφής με τον ιδιοκτήτη (πχ πλυντήρια, σκούπες κλπ).

Οι μοτοσυκλέτες ξυπνούν πάθη και αισθήσεις, οπότε όλα επιτρέπονται και όλοι έχουν το δικαίωμα να κάνουν αυτό που γουστάρουν!

Και το παλικαράκι των 16 ετών που θα χαλάσει χαρτζιλίκια μηνών για να κάνει το παπί του να πηγαίνει 110km/h αντί για 103km/h.

Και ο παλικάρι που θα βάλει τούρμπο στο Busa, θα μακρύνει το ψαλίδι 30cm και θα το παρκάρει στην πλατεία και μόνο.

Και το παλικάρι που θα ξεκινήσει με παπί από τη Θεσ/κη να φτάσει στο Μόναχο.

Και το παλικάρι που θα πάρει στα 50 του, πρώτο μηχανάκι, το GS1200Adv, θα το φορτώσει με 3βάλιτσο και φώτα xenon και κάγκελα και τουριστική ζελατίνα για να πηγαίνει στο γραφείο του.

Και το παλικάρι που θα πάρει GSXR1000 ή 1098 για να πηγαίνει ταξίδια ή να κάνει delivery το αμόρε από την καφετέρια στο σπίτι της.

Τροποποιήθηκε από τον ksino1100

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι περισσοτεροι που το κανουν ειναι στανταρ νεοι κατω απο 35. ΚΑι ειναι κυριωσ

α) αυτοι που θελουν να σου την λενε σε σενα στον αλλον παραδιπλα και γενικοτερα οτι ειναι πιο γρηγοροι απο σενα στην ευθεια παντα.

β) αυτοι που πραγματικα τουσ αρεσει η ταχυτητα και απλα θελουν κιαλλη αποδοση απο την μηχανη τουσ , ειτε γιατι μετα απο ενα σημειο και 200 αλογα να εχεισ σου φαινονται "λιγα" και θελεισ κατι παραπανω , ειτε γιατι απλα τουσ αρεσει.

γ) και η μιξη των δυο απο πανω μαζι υποθετω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παιδια,το να σκαλιζεις το μηχανακι σου και να του φορας καλουδια,αποτελει χαρακτηριστικο αγαπης και υπερτατης ψυχοθεραπειας.Ουτε χαρακες που μετρανε αντρικα μορια,ουτε βαρελια καφε σε καφετεριες,ουτε αρες-μαρες-κουκουναρες.

Εδω εχει αρχισει ο σχολιασμος κατα οσων,θελουν πανω απο 650 κυβικα και πανω απο 45 αλογα ,λες και η αρετη στο μοτοσυκλετιστη ειναι συναρτηση της λιτοτητας,της ταπεινοτητας και την ομοιομορφιας στις μοτοσυκλετες.Αν καποιος δεν προσπαθει να κανει συνεχως κατι παραπανω για το μηχανακι του ,απλα δεν το γουσταρει..κανονας και τελος.

gtrtunning1te0.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Alex, ελπίζω να μη με παρεξήγησες. Έκανα μερικές αλλαγές, λίγες πιστεύω, για να δείξω τελικά πως η γραμμή με τα τονισμένα γράμματα (bold) είναι και η γενική άποψη.

Ο καθένας μας σκέφτεται διαφορετικά και διαφορετικά κάνει.

Δεν παρεξηγώ και καταλαβαίνω τι λες, απλά κάνεις ένα σημαντικό λάθος. Δεν μίλησα για το τι μοτοσυκλέτα θα επιλέξεις, αλλά γιατί στις ήδη πολύ δυνατές μοτοσυκλέτες, επεμβαίνεις με διάφορους τρόπους να τις κάνεις δυνατότερες όταν ήδη σε καλύπτουν και με το παραπάνω από μαμά.

Αυτός που θα πάρει το GS ή το Varadero το παίρνει για τους δικούς του λόγους όπως παίρνει ο καθένας μας μια διαφορετική μοτοσυκλέτα. Είναι βαριά και φαρδιά από τη μάνα της,... δεν την φαρδαίνει άλλο :P

Οι βαλίτσες που φαρδαίνουν το μηχανάκι, φαρδαίνουν το ίδιο όλες τις μοτοσυκλέτες που οι ιδιοκτήτες τους αποφασίσουν να ταξιδέψουν με αποσκευές (εκτός των SS που κι εκεί τους χώνουν κάνα σαμάρι αν είναι να πάνε διακοπές)

Άρα δεν είναι αυτό το θέμα μας.

Το θέμα μας είναι στο ανέβασμα της ήδη μεγάλης ιπποδύναμης και σε καμιά περίπτωση δεν είναι το ίδιο με αυτό που λες.

Ούτε μπορείς να συγκρίνεις το ανέβασμα του παπιού να πάει από τα 10 άλογα στα 12 με το ανέβασμα ενός R1 να πάει από τα 180 στα 185! Το ένα είναι λογικό και το άλλο παράλογο. (γνώμη μου πάντα)

Ο βασικός σκοπός του θέματος ήταν απλά να δω πως σκέφτονται αυτοί που το κάνουν αυτό χωρίς να θέλω να πω ότι κάνουν λάθος. (αλίμονο δηλαδή) Ο καθένας όπως γουστάρει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα παιδια,

Ημουν ετοιμος και εγω να αναρτησω παρομοιο ποστ σημερα υστερα απο την αναγνωση του ποστ του κομπρεσορατου Hayabusa...(αληθεια αυτο το πραγμα υπαρχει πιθανοτητα να στριψει??). Εγω το παω ακομα ενα βημα πιο μακρυα και αναρωτιεμαι ΓΙΑΤΙ να παρεις μηχανη ΠΑΝΩ απο 600cc αντε 800??

Καταλαβαινω μονο τις επιλογες των on/offαδων που γουσταρουν τα ταξιδια και η αληθεια ειναι πως αν θες να πας ανετο ταξιδι 600αρα on/off δεν σε φτανει. Καταλαναινω και τις επιλογες αυτων που πανε πιστα συχνα πυκνα.. Αντε να καταλαβω και τους κοντρακιδες των 0-400(παρ'οτι διαφωνω μαζι τους)! Αλλα ολοι οι υπολοιποι γιατι περνετε ενα ss η ενα streetfighter με ιπποδυναμη ΠΑΝΩ ΑΠΟ 100 αλογα? Ποσο μαλλον να το φτιαξετε??

Εγω προσωπικα θεωρω τη μηχανη μου ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΗ και ωρες ωρες μου 'ρχετε να το μετανιωσω οταν τη βλεπω να ζεματαει πηγαινοντας μεσα στην αφιλοξενη αθηνα! (μου φευγει γρηγορα βεβαια οταν βλεπω τα δυο πανεμορφα στρογγυλα φαναρια της να με κοιταζουν διστακτικα πριν την καβαλησω). Το επομενο μου μηχανακι (σαν δευτερο) θα ειναι το FMX !!!

Πλεον εχω αρχισει να αναρωτιεμαι ποιος ειναι ο λογος (υπο τις παρουσες συνθηκες σε αυτη τη χωρα) να παρεις πανω απο δικυλινδρο!!! Οπως λεει και ο ΑLX τετοια μηχανακια,φτιαξιματα κτλ σε οσους απο εμας δεν ειμαστε πιστοβιοι η παμε 1 ταξιδι το χρονο χρησημευουν στο 10%. Το υπολοιπον 90% γινεται ΚΑΛΥΤΕΡΑ με ενα εντουρακι 600cc

Τροποποιήθηκε από τον galaver

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με αυτο το σκεφτηκο δεν εχει νοημα να γινονται αγωνες (οποιουδηποτε ειδους ,μηχανοκινητο, μπαλα, στιβος κτλ) Τι θελουν να αποδειξουν;

Δεν εχει νοημα να υπαρχουν τοσες μηχανες. Επρεπε να υπαρχει μια που θα εκανες την δουλεια σου και τιποτα παραπερα.

Δεν εχει νοημα να υπαρχουν τηλεορασεις 20 ιντσων και 80 ιντσων..

Δεν εχει νοημα το high end με την προσεκτικη τοποθετηση και διαρυθμιση του χωρου για καλιτερη μουσικη απολαυση.. Και το τρανστιστορ αρκει.

Δεν εχει...

δεν εχει...

Μπορω ολο το βραδυ να λεω παραδειγματα. Κατι που δεν ενδιαφερει εσενα για καποιον αλλο ειναι σημαντικο.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχεις αυτη την ανησυχια.Οπως λες παραπανω απλα ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απλά ήθελα να σου δείξω πως βλέπεις τα πράγματα με την δική σου οπτική γωνία που για σένα είναι σωστή και για άλλους 1000 λάθος.

Και αντίστροφα βεβαίως!!

Ο καθένας, μπορεί να επιλέγει μια βάση (ένα μοντέλο μοτοσυκλέτας), αλλά από εκεί και μετά, αν έχει χρόνο και κυρίως χρήμα, θα κάνει τροποποιήσεις στην βάση για την προσαρμόσει στα μέτρα του και τα θέλω του!

Δεν παρεξηγώ και καταλαβαίνω τι λες, απλά κάνεις ένα σημαντικό λάθος. Δεν μίλησα για το τι μοτοσυκλέτα θα επιλέξεις, αλλά γιατί στις ήδη πολύ δυνατές μοτοσυκλέτες, επεμβαίνεις με διάφορους τρόπους να τις κάνεις δυνατότερες όταν ήδη σε καλύπτουν και με το παραπάνω από μαμά.

Να σου πω ένα δύο πραγματάκια και θα καταλάβεις.

Παίρνεις μια μοτοσυκλέτα ως αντικατάσταση μιας προηγούμενης που επίσης είχε πολύ γκάζι αλλά είχε καρμπυρατέρ.

Λόγω euro3 και κανόνων για ηχορύπανση κοκ, τα περισσότερα ψεκαστά (βασικά όλα) έχουν κούφιες χαμηλές και χειρότερο άρπαγμα σε σχέση με τα καρμπυρατέρ.

Μία λύση είναι η αλλαγή εξατμίσεων (για καλύτερη ευστροφία, χαμηλότερες θερμοκρασίες και βάρος).

Για να κάνεις όμως fine tuning, τόσο για λόγους αξιοπιστίας όσο και για να αποδώσει τα μέγιστα το σετ των εξατμίσεων, βάζεις και ένα PC και ένα ελεύθερο φίλτρο.

Αυτά θα βελτιώσουν χαμηλά το μηχανάκι και ναι θα δώσουν και ψηλά.

Δεν σημαίνει απαραίτητα πως ο 1ος στόχος ήταν η ιπποδύναμη ψηλά.

Συνεπώς, ο αναβάτης δεν καλυπτόταν από τον τρόπο παροχής της ισχύος και έκανε αλλαγές.

Γιατί σου κάνει εντύπωση αυτό Αλέξανδρε?

Και δεν σου κάνει πχ εντύπωση που κυκλοφορούν GS με 3βάλιτσο καθημερινά στην πόλη?

Ή ακόμα χειρότερα με μία πλαϊνή βαλίτσα?

Ή ψηλά on-off με αναβάτες μέτριου αναστήματος που έχουν διπλή ζελατίνα λες και η μαμά δεν τους κάλυπτε?

Κι όμως.

Ο καθένας όπως νιώθει κάνει.

Γουστάρει να αλλάξει πράγματα, να δώσει λίγο διαφορετικό χαρακτήρα, ηχητικό ή αισθητικό, πρακτικό κοκ

Αυτός που θα πάρει το GS ή το Varadero το παίρνει για τους δικούς του λόγους όπως παίρνει ο καθένας μας μια διαφορετική μοτοσυκλέτα. Είναι βαριά και φαρδιά από τη μάνα της,... δεν την φαρδαίνει άλλο :P

Οι βαλίτσες που φαρδαίνουν το μηχανάκι, φαρδαίνουν το ίδιο όλες τις μοτοσυκλέτες που οι ιδιοκτήτες τους αποφασίσουν να ταξιδέψουν με αποσκευές (εκτός των SS που κι εκεί τους χώνουν κάνα σαμάρι αν είναι να πάνε διακοπές)

Μια GS ή μια Varadero, που κυκλοφορεί καθημερινά στην πόλη, δεν χρειάζεται 3βάλιτσο Αλέξανδρε.

Επομένως οι πλαϊνές είναι περιττές.

Δηλαδή ένα εκ των πραγμάτων πολύ φαρδύ μηχανάκι το κάνουν ακόμα πιο φαρδύ χωρίς πρακτικό όφελος.

Και αν μπω σε διαδικασία σύγκρισης, ένα μηχανάκι τύπου VFR/ZZR με 3βάλιτσο, δε φαρδαίνει τόσο όσο ένα GS με τις βαλίτσες αλουμινίου της Adventure!!!

Για να πάει τη διαδρομή Κολωνάκι-Κηφισιά......

Οι γιγαντο-on-off θα μπορούσαν επίσης να «κακοχαρακτηρισθούν» αν παραλληλίσουμε τις σκέψεις σου για τους επιπλέον ίππους με τα επιπλέον κιλά και όγκο.

Όσο σε παραξενεύει εσένα μια εξάτμιση και ένα PC, άλλο τόσο παραξενεύει εμένα μια GS με κάγκελα, 3βάλιτσο, μεγάλη ζελατίνα στο φέρινγκ, προβολάκια ομίχλης, κάγκελα στα φώτα κοκ

Άρα δεν είναι αυτό το θέμα μας.

Το θέμα μας είναι στο ανέβασμα της ήδη μεγάλης ιπποδύναμης και σε καμιά περίπτωση δεν είναι το ίδιο με αυτό που λες.

Ούτε μπορείς να συγκρίνεις το ανέβασμα του παπιού να πάει από τα 10 άλογα στα 12 με το ανέβασμα ενός R1 να πάει από τα 180 στα 185! Το ένα είναι λογικό και το άλλο παράλογο. (γνώμη μου πάντα)

Ο βασικός σκοπός του θέματος ήταν απλά να δω πως σκέφτονται αυτοί που το κάνουν αυτό χωρίς να θέλω να πω ότι κάνουν λάθος. (αλίμονο δηλαδή) Ο καθένας όπως γουστάρει.

Σου ανέφερα το θέμα της ιπποδύναμης.

Πολύ ενδιαφέρονται να έχουν το πιο δυνατό μηχανάκι στην καφετέρια. Και μάλιστα δυναμομετρημένο!

Άλλοι ενδιαφέρονται το μηχανάκι τους να είναι πολύ ογκώδες και εντυπωσιακό για να το θαυμάζουν στην καφετέρια και να σχολιάζουν «πω πω ένα τούμπανο GS»

Άλλοι αγοράζουν τουριστικά μηχανάκια, υπεράνετα, και αλλάζουν....σέλα για πιο άνετη μετακίνηση.

Άλλοι αγοράζουν μοτοσυκλέτες και βάζουν...τρέιλερ.

Άλλοι έχουν αργές μοτοσυκλέτες και βάζουν εξατμίσεις απολύτως ελεύθερες για να ακούγεται το ντούπου-ντούπου 300m από την καφετέρια.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

OK... κατανοητά όλα αυτά. Όπως είπα, απλά ήθελα να ακούσω και την άλλη πλευρά για να έχω εικόνα.

Πάντως όσοι κυκλοφορούν με τριβάλιτσα στην Αθήνα, είναι άρρωστοι :D (σήμερα είδα κι έναν με GS ADV 1200 ακράνωτο που είχε αναμμένα και τα προβολάκια ομίχλης μες το καταμεσήμερο :uglystupid2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

OK... κατανοητά όλα αυτά. Όπως είπα, απλά ήθελα να ακούσω και την άλλη πλευρά για να έχω εικόνα.

Πάντως όσοι κυκλοφορούν με τριβάλιτσα στην Αθήνα, είναι άρρωστοι :D (σήμερα είδα κι έναν με GS ADV 1200 ακράνωτο που είχε αναμμένα και τα προβολάκια ομίχλης μες το καταμεσήμερο :uglystupid2:

Μήπως έριχναν τα ματ τίποτα χημικά πάλι? :2funny:

Γιατί ομίχλη νομίζω πως δεν βρήκε.

Δεν είμαι βέβαια 100% σίγουρος, ας μας το επιβεβαιώσει κάποιος από Αθήνα :greece:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παιδια,το να σκαλιζεις το μηχανακι σου και να του φορας καλουδια,αποτελει χαρακτηριστικο αγαπης και υπερτατης ψυχοθεραπειας.

Εδώ θα συμφωνήσω και θα προσθέσω ότι κάτα βάθος είναι και ένας τρόπος να κάνεις το μηχανάκι σου ξεχωριστό, όπως ακριβώς αισθάνεσαι κι εσύ κάτα βάθος ότι είσαι. Απολύτως ανθρώπινη συμπεριφορά η μετατροπή των βιομηχανικών προϊόντων ακόμη και αν οι βελτιώσεις γίνονται σε τομείς στους οποίους το προϊόν αποδίδει ικανοποιητικά. Από τα αυτοκόλλητα πάνω στα laptop μέχρι τα σκισήματα στα τζήν.

Με άλλα λόγια το σημαντικό δεν είναι ότι το μηχανάκι μου με καλύπτει λειτουργικά περισσότερο, αλλά ότι είναι διαφορετικό από το δικό σου.

Από εκεί και πέρα έρχονται τα γούστα και ο χαρακτήρας του καθενός.

Απαιχτο νίνζα για άλλη μία φορά.... :thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εδώ θα συμφωνήσω και θα προσθέσω ότι κάτα βάθος είναι και ένας τρόπος να κάνεις το μηχανάκι σου ξεχωριστό, όπως ακριβώς αισθάνεσαι κι εσύ κάτα βάθος ότι είσαι. Απολύτως ανθρώπινη συμπεριφορά η μετατροπή των βιομηχανικών προϊόντων ακόμη και αν οι βελτιώσεις γίνονται σε τομείς στους οποίους το προϊόν αποδίδει ικανοποιητικά. Από τα αυτοκόλλητα πάνω στα laptop μέχρι τα σκισήματα στα τζήν.

Με άλλα λόγια το σημαντικό δεν είναι ότι το μηχανάκι μου με καλύπτει λειτουργικά περισσότερο, αλλά ότι είναι διαφορετικό από το δικό σου.

Από εκεί και πέρα έρχονται τα γούστα και ο χαρακτήρας του καθενός.

++++++

fz1 με racefit 2 υπαρχουν στο ελλαντα...ενα ocean depth κ ενα lava red στην αθηνα :tease::grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατι θελω να ανεβαινω πανω και να απογειωνομαι στα συννεφα σουπερμαν φαση.

Κοιτα πιστευω οτι αν το μηχανακι δεν ειναι 25000 κυβικα τουλαχιστον ειναι σαραβαλο, και αν δεν 400αριζει σε 5 sec ειναι σαλιο, βημα και καλυτερα βαψτο μπλε και πετα το εκει που αρμενιζουν οι βαρκουλες.

Α και ξεχασα να σας πω, το τερας μου ειναι 65000 κυβικα, 9999 αλογα και σας εχω ολους στην ευθεια. Α ναι και την εχω και μικρη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aν δεν υπαρχουν και αυτοι που τα σκανε για βελτιωσεις,πως θα δουλευουν μηχανικοι,εμποροι αξεσουαρ και special parts,δυναμομετρα,και ξερω εγω τι αλλο?Πολλα τα λ7.Ο καθενας κανει τα χρηματα του οτι νομιζει,εγω προσωπικα δεν τα ριχνω σε βελτιωσεις,προτιμω να τα βαλω για αγορα καλυτερης μοτο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παντως ενω σε γενικες γραμμες θεωρω τα πολλα αλογα περιττα , θεωρω πολυ ενοχλητικο τον τροπο που απαντησε αρκετος κοσμος ... χαρακτηριζετε ως κομπλεξικους μια ομαδα ανθρωπων , κυριως βγαζωντας χολη , ειρωνια και μικροπρεπεια ...

αν δεν κανω λαθος ζητηθηκε απαντηση απο ατομα που υποτιθεται εχουν προχωρησει σε τετοιου ειδους μετατροπες και παρολαταυτα , οι απαντησεις δωθηκαν απο ατομα που ουδεμια επαφη με το atrget group ,ισχυριζονται πως εχουν ...

:closed-topic:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

είδα ένα vmax χθες υπερτούμπανο... και τι δεν του χε βάλει/αλλάξει... έιναι που είναι άγριο, είναι και γυμνό... όλα αυτά που έκανε δε θα τα χαρεί ποτέ στην οδήγηση... ωστόσο το χάζευα κάμποση ώρα... εγώ και όλος ο κόσμος... αυτός μας κοιτούσε με τη σειρά του που κοιτούσαμε το μηχανάκι του....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

O μονος που ηταν ειλικρινης ηταν ο bastard με το busa compresor

Ειχε πει οτι θελει να εχει ενα μηχανακι που ''τον εχει'' και θα ειναι παντα εξωτικο για αυτον, καθε φορα που το καβαλαει

ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥ

Οταν ομως ακουω οτι ''δεν φτανουν'' τα αλογα οταν μιλαμε για 130+, τοτε ενα απο τα 2 συμβαινει

Ή ο αναβατης ειναι κλασικος ευθειακιας που δεν ασχολειται με τιποτα λιγοτερο απο 10χλμ ευθεια ή 2χλμ απο το σπιτι του, ή θελει τρελο γκαζι για την ευθεια μετα την στροφη γιατι κατα την διαρκεια αυτης εχει τσαγιαστει και απο παπι(πραγματικο γεγονος), και ειναι υποστηρικτης της φρασης ''τα αλογα ειναι ο φερετζες του κουλου''

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

...αρα συμπεραναμε οτι

τα πολλα αλογα κρυβουν κουλαμαρα,μικροπουτσιαση και ο οδηγος εχει πρισμενη την κοιλια του ητε απο τα τσαγια που τον ποτιζουν οι παπιες στις στροφες,ητε απο τους αμετρητους καφεδες στις καφετεριες ενω απο την αλλη τα παπια κανουν παγανια ψαχνωντας για κουλα busa στις στροφες και φυλαγωμαστε απο παρταλια σερναμενα στην ασαφλτο γιατι πισω τους κρυβουν εναν Ροσι.

Γιατρε μου να παρω και τα ροζ χαπακια ;; :blink:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα