Jump to content
lost_angel

Βελιγραδι η Κωνσταντινουπολη

27 ψήφοι

1. 1. βελιγραδι η Κωνσταντινουπολη

• βελιγραδι
      15
    • Κωνσταντινουπολη
      9

Recommended Posts

Γεια σας.....εχω να ποσταρω αρκετο καιρο....λιγο η δουλεια λιγο το οτι δεν εχω μηχανη για λογους ανοτερας βιας και εχω λυσαξει... νιωθω εγγλοβισμενος... . δεν ξερω παντος τα ονειρα μου και οι προσδικιες μου περιλαμβουν μηχανη και για αυτο θα σας ταλεπορισω..

Συνιθος κανει καποιος μια δημοσκοπιση οταν εχει ενα δειλημα ετσι λοιπον και εγω σπαω το κεφαλι μου για το που θα παω....οπως ανεφερα δεν εχω την μηχανη μαζι μου βρησκομαι 490 χλμ μακρια της αυτη στο σπιτι μου ξεκουραζετε και εγω ειμαι για δουλεια και θα ειμαι μεχρι το τελος του καλοκαιριου...οπου και θα πραγμοτοποιηθει και το ταξιδακι ......

Λοιπον.....εχω στο νου μου δυο προορισμους ο ενας ειναι η Κωνσταντινουπολη και ο αλλος ειναι το βελιγραδι.....

Χμμμμμ περιση σημασια εχει για μενα ο προορισμος ταξιδευω με την μηχανη για την διαδρομη και οχι για τον προορισμο ετσι λοιπον το θετω

Ανατολικη ρωμμυλια (βορια βουλγαρικη θαρακη ) και ανατολικη θρακη (τουρικικη θρακη) και μια διανυκτερευση στο νηση της Τενεδου με τελικο προορισμο την Κωνσταντινουπολη

Η κεντρικα βαλκανια σκοπια Νις Τσουπρια με προορισμο το βελιγραδι

Και η δυο προορισμοι εχουν κατι μου πουν σαν Νικο και σαν Ελληνα

Απο τα χωρια της ανατολικης Θρακης ηρθε το μισο μου Σοι 1922 και το αλλο μισο απο την Κωνσταντινουπολη το 1925 οπου εχω φωτογραφιες περιγραφες διευθηνσεις ιστοριες ακομα και μια εσθηση σαν μυροδια απο εκεινα τα μεροι και ας μην εχω παει ποτε μου και ας μην ξεριζοθικα εγω ποτε και ας μην τραβιξα στην ζωη μου το ελαχιστο απο αυτο που τραβιξαν τα παππουδια μου Οι παπουδες μας.Οπως επισεις και στο νησακι τις τενεδου...τουρκικο πλεον αλλα εχω εναν φιλο κατα εκει και μια προσκληση να παω...βλεπετε οι ανταλαγες δεν ισχυσαν για αυτο το νηση αλλα ουτε και για τους Κωνσταντινουπολιτες τυπικα τουλαχοστπμ ετσι κρατισαν τις περιουσιες τους οι ελληνες που εφυγαν με εμμεσους εκβιαστικους τροπους το 40 το 56 το 74 απο εκεινα τα μεροι......οσο για την ανατολικη ρωμιλια...χμμ σαν συνχρονος θρακιωτης κατι εχω να δω πιστεβω να δω μπαιντουσκες εμεις μπαιντουσκες και αυτοι γκαιντες εμεις γκαιντες και αυτοι καβουρμαδες εμεις καβουρμαδες και αυτοι ζουρναδες εμεις ζουρναδες και αυτοι μουσουλμανικη μειονοτητα στην ελληνικη θρακη μουσουλμανικη μειονοτιτα και στην βορεια θρακη η αλλιος ανατολικη ρωμυλια σιγουρα κατι θα εχω να δω κατι να ακουσω απο κατι να ξαφνιαστω και εκει..........και τελος η πολη τον πολεων οποως την λεγαν καποτε η Κωνσταντινουπολη με το σπιτι του προπαπου μου με την αγια Σοφια της με το φαναρι τα πριγγιπονισα τα σαλονικιοτικα γλυκα της..........

Παμε λοιπον στην δευτερη επιλογη χμμμμ τι παιζει κατα Σκοπια......πολι με μεγαλη ιστορικη συμασια....πολυ θα περασαν λιγοι θα ξερουν Οτι ο Ιουστινιανος το 458 γενιθικε εκει.......στην τοτε ρωμμαικη πολη Σκουπη η οποια καταστραφικε απο σεισμο 518 μην με πειτε αιρετικο η Σλαβοι κατεβηκαν και την κατελαβαν στα Τελοι του 7ου αιονα .......

Χμμμμ μ τι αλλο μπορει να εχει το μενου μα ναι το Νις....ξερατε οτι ηταν η γενετηρα του μεγαλου Κωνσταντινου το 247τοτε λεγοταν Ναισος και ξαναλαιο μην πειτε αιρετικο οι σλαβοι ηρθαν στα βαλκανια τον 7ο αιονα δεν εχουν καμια σχεση με εμας Οχι ΟΧΙ δεν ειμαι ιστορικος....λογο δουλειας συνανστρεφομαι μονιμος με Σερβους οπου μου εχουν αναφερει παρα πολλα πραγματα τα οποια και εχω διαστραβοσει..........μου εχουν εξαψει την φαντασια να δω τα αλλα βαλκανια πριν ερθουν οι σλαβοι λενε οτι τα χωματα τις πατριδας τους μοιριζουν ελλαδα γιατι εχει μια ελλαδα θαμενη μεσα να δω το βομβαρδιμενο βελιγραδι να παω στην σταθμο του οριεντ εξπραις και να πιο εναν καφε στο ομονημο καφε εκει που μεγαλοι διανουμενοι του προιγουμενο αιονα αραζααααν εξαλου εχω ξαναπαει σε αυτο το μερος οχι με την μηχανη μου οχι με καποιο αλλο μεσον αλλα νοερα με το βιβλιο τις Αγγαθα κριστι...χμμ να ξανα δω τον Δουναβη τον ειχα δει στο προιγουμενο μου μεγαλο ταξιδι στο Βουκουρεστι και αυτην την φορα να τον εξερευνισω....μια φιλη μου σερβιδα μου εδωσε τηλεφωνα και οδηγιες και πληροφοριες για το πως μπορω να κανω μια μινι κρουαζιερα βελιγραδι Βουδαπεστι με ελαχιστος κοστος και με μια διανικτερυση στο ποταμοπλοιο.......μεχρι βιεννη μπορεις να πας με αυτο το πλοιο........ακομα και μεχρι αμεστενταρμ να δω αυστρουγρικα καστρα στα παραλια του εγγαταλελιμενα μαισεονικα φρουρια και ολοκληρα μεσαιονικα χωρια...............

Δεν ξερω ρε παιδια................

Πειτε μου την γνωμη σας και τα δυο ταξιδια θα πραγματοποιηθουν το θεμα ειναι ποιο θα ειναι πρωτο.....????????

Τι προτινετε

Καβαλα Σκοπια νις βελιγραδι(βουδαπεστι με πλοιο)επιστροφη βελιγραδι και καβαλα

Καβαλα πανω νευροκοπι (το βουλγαρικο νευροκοπι) ντοσπατ φιλιπουπολη σβιλιγραντ αδριανουπολη κωνσταντινουηπολη μαλγαρα κεσσανη κανακκαλε τενεδος καβαλα

Τροποποιήθηκε από τον lost_angel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ φίλε θα σου πρότεινα να πας φέτος Κωνσταντινούπολη.

Και του χρόνου - πρώτα ο θεός - να είσαι γερός και να πας Σερβία.

Ότι κι αν αποφασίσεις καλά να περάσεις και να βγάλεις πολλές φωτογραφίες να μας δείξεις, για να κάνουμε και εμείς νοερά το ταξίδι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

να σαι καλα.......φιλε μου

ξεκινισα να σχεδιαζω το ταξιδι για σερβια ομως μετα μου εβαλε ο πατερας μου ιδεες για την Κωνσταντινουπολη....

ε και δεν ξερω νομιζω πως οι ιδδες του πατερα μου πιανουν τοπο.....

Τροποποιήθηκε από τον lost_angel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

geia soy apo serbia!

postaro mono kai mono mias kai to eida sto phone kai sory gia ta greekeglish.

file moy parata kai kostantinoypolh kai istories kai ela na paixeis kanena gkomenaki sto beligradi poy ginete o xamos!den prolabainoyme leme!

kalhmera

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

geia soy apo serbia!

file moy parata kai kostantinoypolh kai istories kai ela na paixeis kanena gkomenaki sto beligradi poy ginete o xamos!den prolabainoyme leme!

kalhmera

Ε τι καλυτερος λογος :clapping2:

Μπραβο ο βοσκος :thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

geia soy apo serbia!

kalhmera

Αυτά είναι! :shades: Τωρα απο προορισμό δεν ξέρω...δεν έχω πάει πουθενά...αλλά ξέρω πολλούς που πήγαν Κωνσταντινούπολη και είπαν οτι ήταν πολύ ωραία...είναι όμως και τα γκομενάκια στη Σερβία που περιμένουν... :whistling:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νικο οτι και να κανεις σου ευχομαι να το ευχαριστηθεις..

Σημειωσε οτι η βενζινη στην Τουρκια ειναι λιγο πανω απο 2 ευρω..

Edit:Αντε κανονισε καμια βολτα προς τα δω τωρα που ειμαι Ξανθη..

Τροποποιήθηκε από τον John The Son

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

geia soy apo serbia!

kalhmera

ποσο παει το μαλι;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φιλε μου πλαταμωνα ειμαι .......εχει γεμισει ο τοπος με σερβιδες πολενεζες βουλγαρες σκοπιανες τσεχες ΠΑΝΙΚΟΣ ΓΙΝΕΤΕ

θελω να πω χωρτατος ειμαι ......χιχιχιχι δεν ειναι ο βασικος λογος για μενα οι γυναικες για το ταξιδι

ποσο παει το μαλι;;

αν ενοεις αυτο π καταλαβα ελα πλαταμωνα λιγο γκρικ λαβερ και τζαμπα παει....το μαλι...μην τρεχεις ως το βελιγραδι

Νικο οτι και να κανεις σου ευχομαι να το ευχαριστηθεις..

Σημειωσε οτι η βενζινη στην Τουρκια ειναι λιγο πανω απο 2 ευρω..

Edit:Αντε κανονισε καμια βολτα προς τα δω τωρα που ειμαι Ξανθη..

ετσι οπως το κοβω για κωνσταντινουπολη με βλεπω.... αμα θες ψησου....

τωρα ειμαι πλαταμωνα για δουλεια...και θα ειμαι μεχρι τελοι αυγουστου!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για'μενα ενα ταξίδι στη πόλη θα ηταν πολυ φορτισμένο και δεν παίζει να πατήσω το πόδι μου ποτέ εκεί.

Βελιγράδι!

Κανόνισα να πάω το Σεπτέμβρη,να δούμε..θα ζήσω με το xt....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βελιγράδι έχω πάει και τα σπάει άγρια! όμορφη διαδρομή και τοπία, η πόλη και οι άνθρωποι εκπληκτικοί, έχει να κάνεις και να δεις πολλά και είναι και φτηνά.

Κωνσταντινούπολη δεν έχω πάει αλλά θέλω. όσοι ε΄χουν πάει μου έχουν πει τα καλύτερα και επίσης να βιαστώ να πάω γιατί αλλάζει άρδην.

με όλα όσα είπες θα πρότεινα να πας Κωνσταντινούπολη αλλά η επιλογή είναι δική σου. εύχομαι ό,τι κι αν επιλέξεις να περάσεις super! :_thumbsup:

υγ: ψάξε στα θέματα θα δείς πολύ κατατοπιστικά τόπικ για το βελιγράδι σίγουρα απ'όσο θυμάμαι με πολλές φωτογραφίες και πληροφορίες!

Τροποποιήθηκε από τον slaine

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχω να σου πω:Αν εισαι επιρρεπης στα γλυκα μην πας Τουρκια και αν εισαι επιρρεπης στις ωραιες γυναικες μην πας Σερβια! Παντως καθε ενα απο τα ταξιδια που λες, ειναι ξεχωριστο! Λοιπον, εγω προτεινω να παρεις ενα νομισμα και να το στριψεις, μολις ομως εισαι ετοιμος και φορτωμενος για να φυγεις! Εχει περισσοτερη πλακα ετσι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο 3-4 άτομα που έχουν πάει Κωνσταντινούπολη μου έχουν πει τα καλύτερα λόγια. Έχει τρομερα φαγητά, τα κτήρια είναι όμορφα κ.α. Για βελιγράδι δεν ξέρω να σου πώ. Καλά να περάσεις όπου και αν πάς. :_thumbsup: :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα