Jump to content
ALX™

Το πλυσιμο της μοτοσυκλετας μας. ©

Recommended Posts

Στα πλαστικα βαλε. Στη ζαντα γιατι?

Γυαλιστερό ζαντικό = σίγουρο sex το βράδυ, όλοι οι γόηδες το κάνουν :grin: :grin: :grin:

Πρέπει ρε φούστη μου να παραγγείλω επιτέλους το super resin polish Autoglym απο τον Αμαζόνιο (μόλις 11 ευρώ το λίτρο) γιατί, ναι, οι τιμές στην Ελλάδα για τέτοια προιόντα είναι απλά "καληνύχτα"...

Πέρα πο την πλακα, ευχαριστώ μάγκες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως την μηχανή δεν την πλένω, όταν είναι για πλύσιμο ...της ρίχνω ένα βάψιμο! Ture story! :uglystupid2:

Την έβαψα μαύρη πέρυσι τέτοια εποχή, κατά τη διαρκεί του χρόνου δεν την έπλυνα ποτε!

Οτι καθάριζε με τη βροχή!

Και φέτος πριν λίγες μέρες την έβαψα πάλι μαύρη (αλλα αυτή τη φορα ματ)

του χρόνου το καλοκαίρι που θα είναι πάλι για πλύσιμο μπορεί να την βάψω μπλε (να λείπουν τα σχόλια από Hondaκιδες :D )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γυαλιστερό ζαντικό = σίγουρο sex το βράδυ, όλοι οι γόηδες το κάνουν :grin: :grin: :grin:

Πρέπει ρε φούστη μου να παραγγείλω επιτέλους το super resin polish Autoglym απο τον Αμαζόνιο (μόλις 11 ευρώ το λίτρο) γιατί, ναι, οι τιμές στην Ελλάδα για τέτοια προιόντα είναι απλά "καληνύχτα"...

Πέρα πο την πλακα, ευχαριστώ μάγκες...

Στέλιο, επειδή το γυάλισμα της ζάντας είναι μααααστ και επειδή το μοτόρι παναθεμά το έχει θέμα αν γυαλίζει ...θα σου πω τι κάνω εγώ:

Πλύσιμο με νερό να φύγουν τα χοντράδια (λάδια από την αλυσίδα, σκόνες και μαυρίλα από τα τακάκια).

Σκούπισμα με κάποια παλιά μπλούζα.

Στην συνέχεια πέρασμα με μωρομάντηλα (είναι απίστευτο το πως καθαρίζουν την μαυρίλα) και αφού κάνουν για μωρουδίσιο πωπό γιατί να μην κάνουν και για το "μωρό" σου!

Σκούπισμα από το υγρό που αφήνουν τα μωρομάντηλα με καθαρή παλιά μπλούζα.

...και τέλος...κρέμα (όχι σπρέυ) overlay για τα έπιπλα πάνω σε καθαρό πανί.

Θα μου πείς: "Τι λες ρε, αυτά τα βάζει στο σκρίνιο η γιαγιά μου...Τι το πέρασες το μοτόρι;;"

Κι όμως...γυαλίζει δεν καταστρέφει και κοστίζει λιγότερο από 3 γιούρο.

Η μπροστινή ζάντα είναι παίδεμα γιατί οι δίσκοι κάνουν την ζωή εύκολη στο φρενάρισμα και δύσκολή στο πλύσιμο...χαλάλι όμως.

Προσωπικά κάθε Κυριάκή την "περνάω" ένα χεράκι και το σύστημα δουλεύει.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα, αλλά δέχομαι και κριτική αν υπάρχει καλύτερη μέθοδος.

ΥΓ : Αλήθεια;;;;ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ όλοι οι γόηδες;;;; Ρε τι μαθαίνω στα γεράματα.... :afro1:

Τροποποιήθηκε από τον Ducartist
  • Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μονος σου την βαφεις, ή εχεις κανα κωνε με καναν φανοποιο;;;

Μόνος μου! Θα ανεβάσω και φωτο με το total matt black new look!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επειδη εχω ξαναδιαβασει εδω μεσα γι αυτη την κρεμα, μπορεις να μου πεις ποια ειναι γιατι δεν τη βρισκω σε κανενα σουπερ μαρκετ?

λινκ,φωτο, κατι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στέλιο, επειδή το γυάλισμα της ζάντας είναι μααααστ και επειδή το μοτόρι παναθεμά το έχει θέμα αν γυαλίζει ...θα σου πω τι κάνω εγώ:

Πλύσιμο με νερό να φύγουν τα χοντράδια (λάδια από την αλυσίδα, σκόνες και μαυρίλα από τα τακάκια).

Σκούπισμα με κάποια παλιά μπλούζα.

Στην συνέχεια πέρασμα με μωρομάντηλα (είναι απίστευτο το πως καθαρίζουν την μαυρίλα) και αφού κάνουν για μωρουδίσιο πωπό γιατί να μην κάνουν και για το "μωρό" σου!

Σκούπισμα από το υγρό που αφήνουν τα μωρομάντηλα με καθαρή παλιά μπλούζα.

Θα μου πείς: "Τι λες ρε, αυτά τα βάζει στο σκρίνιο η γιαγιά μου...Τι το πέρασες το μοτόρι;;"

Κι όμως...γυαλίζει δεν καταστρέφει και κοστίζει λιγότερο από 3 γιούρο.

Η μπροστινή ζάντα είναι παίδεμα γιατί οι δίσκοι κάνουν την ζωή εύκολη στο φρενάρισμα και δύσκολή στο πλύσιμο...χαλάλι όμως.

Προσωπικά κάθε Κυριάκή την "περνάω" ένα χεράκι και το σύστημα δουλεύει.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα, αλλά δέχομαι και κριτική αν υπάρχει καλύτερη μέθοδος.

ΥΓ : Αλήθεια;;;;ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ όλοι οι γόηδες;;;; Ρε τι μαθαίνω στα γεράματα.... :afro1:

Για να καταλάβεις τι εγινε σήμερα :

1) παραφινέλαιο+πανι+οδοντοβουρτσα και καθάρισμα αλυσίδας.

2) Πλυσιμο μηχανής.

3) Ξέβγαλμα.

4) Στέγνωμα.

5) Εφαρμογή κεριου/spray.

6) buff-αρισμα.

7) γρασαρισμα αλυσίδας.

4 μαμημένες ωρες σήμερα, ΟΚ, είχα και την αλυσίδα, αλλά και πάλι...

Απο την άλλη, 10/12 ευρω δεν δίνω για να μου το πλύνουν αφού στην τελική, μόνος μου, το αποτέλεσμα βγαίνει πολύ καλύτερο (λογικό, αφού είναι δικό μου το "μωρό").

Είναι θέμα τα γυμνά μοτόρια αφου είναι "όλα στη φόρα"...

Αυριο έχει πάλι πέρασμα λίγο την ζάντα γιατί μου εφτυσε λίιιιγο η αλυσίδα...

Σχετικά με το Overlay ρε Γιάννο, λες να δημιουργήσει πρόβλημα στη βαφή των πλαστικών μακροπρόθεσμα ? Δεν ξέρω φίλε, εδώ αποφευγω να κάνω πλύσιμο π.χ με απορρυπαντικό πιάτων...

ΥΓ : τσίμπησα ενα γράσο σε spray της Castrol και είναι μούρλια, διάφανο/άχρωμο, κάθεται με την μία και δεν στάζει...

ΥΓ 2 : uber-σπαζ@ρχιδιά το καθάρισμα/γρασαρισμα της αλυσίδας δίχως stand (κλασσικά)...

ΥΓ3 : Πλάκα-πλάκα, το γυαλιστικό ταμπλό της Guard έκανε καλύτερη δουλειά απο το κανονικό κερί σε spray της turtlewax που είχα πριν (που είχε και ενα 10-άρικο γιούρια), χμμμμ...

Τροποποιήθηκε από τον klem578
  • Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για ζάντες πάρτε ένα σφουγκάρι ψεκάστε λίγο WD40 και καθαρίστε, μετά το πλύσιμο. Μετά σκουπίστε με στεγνό πανί και έχουν φύγει τα πάντα.

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επειδη εχω ξαναδιαβασει εδω μεσα γι αυτη την κρεμα, μπορεις να μου πεις ποια ειναι γιατι δεν τη βρισκω σε κανενα σουπερ μαρκετ?

λινκ,φωτο, κατι

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό το προϊόν. Overlay crema το οποίο μου δίνει ικανοποιητική γυαλάδα στις μαύρου χρώματος ζάντες μου. Για να είμαι ειλικρινής βάζω και στα πλαστικά, αλλά με διαφορετικό πανάκι. Γιατί ακόμα και μετά από σχολαστικό πλύσιμο, μπορεί να έχει μείνει λίγη μουτζούρα στο πανί από τις ζάντες, που δεν θα ήθελες να δεις στα πλαστικά σου.

Για να καταλάβεις τι εγινε σήμερα :

1) παραφινέλαιο+πανι+οδοντοβουρτσα και καθάρισμα αλυσίδας.

2) Πλυσιμο μηχανής.

3) Ξέβγαλμα.

4) Στέγνωμα.

5) Εφαρμογή κεριου/spray.

6) buff-αρισμα.

7) γρασαρισμα αλυσίδας.

4 μαμημένες ωρες σήμερα, ΟΚ, είχα και την αλυσίδα, αλλά και πάλι...

Απο την άλλη, 10/12 ευρω δεν δίνω για να μου το πλύνουν αφού στην τελική, μόνος μου, το αποτέλεσμα βγαίνει πολύ καλύτερο (λογικό, αφού είναι δικό μου το "μωρό").

Είναι θέμα τα γυμνά μοτόρια αφου είναι "όλα στη φόρα"...

Αυριο έχει πάλι πέρασμα λίγο την ζάντα γιατί μου εφτυσε λίιιιγο η αλυσίδα...

Σχετικά με το Overlay ρε Γιάννο, λες να δημιουργήσει πρόβλημα στη βαφή των πλαστικών μακροπρόθεσμα ? Δεν ξέρω φίλε, εδώ αποφευγω να κάνω πλύσιμο π.χ με απορρυπαντικό πιάτων...

ΥΓ : τσίμπησα ενα γράσο σε spray της Castrol και είναι μούρλια, διάφανο/άχρωμο, κάθεται με την μία και δεν στάζει... Αν είναι καλύτερο από το Bel-Ray πες μου να το πάρω κι εγώ...έχω βαρεθεί να καθαρίζω την αριστερή εξάτμιση...

ΥΓ 2 : uber-σπαζ@ρχιδιά το καθάρισμα/γρασαρισμα της αλυσίδας δίχως stand (κλασσικά)...Ω ΘΕΟΙ!!ΔΙΚΙΟ ΔΙΚΙΟ ΔΙΚΙΟ

ΥΓ3 : Πλάκα-πλάκα, το γυαλιστικό ταμπλό της Guard έκανε καλύτερη δουλειά απο το κανονικό κερί σε spray της turtlewax που είχα πριν (που είχε και ενα 10-άρικο γιούρια), χμμμμ...Είναι πολλά τα λεφτά Άρη!! :mB_kalo_e:

Διάβασα τη λίστα σου και ένα δάκρυ κύλησε στο μάγουλό μου... :grin:

Ακριβώς τα ίδια, με την ίδια σειρά και με τα γόνατα να με πεθαίνουν όταν καθαρίζω το κάτω μέρος του κάρτερ και τα δυσπρόσιτα μέρη του κινητήρα, λασπωτήρα και της αλυσίδας. Το αποτέλεσμα όμως αποζημιώνει.

Γιατί πως να το κάνουμε ρε αδερφέ, το πλύσιμο είναι η Κυριακάτικη ψυχοθεραπεία μου. Ούτε ο χειρούργος δεν χρησιμοποιεί τόσα εργαλεία (που λέει ο λόγος) στη δουλειά του.

Το τετράωρο θα το φας άνετα εάν έχεις καθάρισμα αλυσίδας...τεράστιο μαμήσι!! Άσε... γιατί πλησιάζουν τα χιλιόμετρα και σε λίγο πρέπει να το κάνω κι εγώ :plaf:

Για την αλυσίδα χρησιμοποιώ αυτό στο καθάρισμα (πέρα από το πανί και την οδοντόβουρτσα). Κάνει καλή δουλειά άλλα δυστυχώς μία φιάλη ποτέ δεν φτάνει (ή φτάνει πολύ οριακά) ρε γκαμώτο.

Απορρυπαντικό Στέλιο μου ούτε για πλάκα..την κρέμα την χρησιμοποιώ με φειδώ, αλλά αντικειμενικά γράφοντας δεν νομίζω ότι βλάπτει.

Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα πανί με μικροΐνες ,το οποίο καθαρίζει ακόμα και τζάμια μόνο με αγνό νεράκι.

Το συγκεκριμένο το "δουλεύω" σαν τελικό καθάρισμα των πλαστικών και λίγο πριν την κρέμα.

Προς το παρόν δεν έχω παρατηρήσει θαμπάδα ή αποχρωματισμό. Βέβαια μετά από τόσο τρίψιμο κανονικά θα έπρεπε να είχε βγεί το desmo-τζίνι και να με κοπάναγε κάθε Κυριακή που το ξυπνάω :bash: .

Προς το παρόν την έχω γλιτώσει :vv:.

Εαν το φοβάσαι μην το κάνεις. Και για να πω και την πάσα αλήθεια, το πανί με τις μικροΐνες κάνει σούπερ δουλειά στα πλαστικά από μόνο του κατά το στέγνωμα...απλά τρώγομαι με τα ρούχα μου και το περνάω ελαφριά που και που. Άσε που από την άλλη, μόλις βάλεις στο πανί την κρέμα απορροφάται αμέσως, οπότε στο τέλος μόνο με την "ιδέα" το περνάω και λιγότερο με την ουσία. Γι' αυτό και ένα μπουκάλι μου κρατάει περίπου ένα χρόνο (για να μην πω και παραπάνω). Οπότε αντικαθιστώ απλά το κερί που βάζεις εσύ με αυτό.

Ενδεχομένως ο τρόπος να είναι λίγο "κομποΓΙΑΝΝΗτικος"... αλλά το είδα από πριν κανά 2 χρόνια από παλαιά καραβάνα... το εφαρμόζω με επιφύλαξη και δουλεύει. Προς θεού δεν θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου και να ακούω κατάρες μετά. :vava::whip:

Τροποποιήθηκε από τον Ducartist

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο το Manual του NC ❙

Καθαρισμός και λίπανση

Μετά την επιθεώρηση του τζόγου, καθαρίστε την

αλυσίδα και τα γρανάζια περιστρέφοντας τον πίσω

τροχό. Χρησιμοποιήστε ένα στεγνό πανί με καθαριστικό

αλυσίδας σχεδιασμένο ειδικά για τα τους δακτυλίους Oring της αλυσίδας ή ουδέτερο απορρυπαντικό.

Χρησιμοποιήστε μια μαλακή βούρτσα, στην περίπτωση

που η αλυσίδα είναι βρώμικη.

Μετά τον καθαρισμό, σκουπίστε και λιπάνετε με το

συνιστώμενο λιπαντικό.

Μη χρησιμοποιήσετε μηχάνημα καθαρισμού με

ατμό, μηχάνημα καθαρισμού με υψηλή πίεση,

συρματόβουρτσα, πτητικά διαλυτικά όπως βενζίνη

και βενζόλιο, καθαριστικό με αποξεστικά,

καθαριστικό αλυσίδας ή λιπαντικό που ΔΕΝ είναι

σχεδιασμένο ειδικά για αλυσίδες με δακτυλίους Oring, καθώς αυτά μπορεί να προκαλέσουν ζημιά

στις ελαστικές τσιμούχες των δακτυλίων O-ring.

Φροντίστε ώστε να μην ακουμπήσει λιπαντικό στα

φρένα ή τα ελαστικά.

Αποφύγετε την εφαρμογή υπερβολικής ποσότητας

λιπαντικού αλυσίδας ώστε να αποφύγετε τον

ψεκασμό του στα ρούχα σας και τη μοτοσυκλέτα

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το πλυσιμο της μοτοσυκλετας μας.

Ενα κειμενο που θα σας υποδειξει καποιες λεπτομερειες που ισως αγνοουσατε για την σωστη διαδικασια πλυσιματος της μοτοσυκλετας σας.Παντα με μια δοση χιουμορ φυσικα.

[2-recipe]motowash.jpg

Ανανεώθηκε Fri, Feb 3 2006 8:44 pm

Κατ αρχην χρειαζεστε:

Βρυση με λαστιχο κοντα σας,

ενα απλο πιστολι νερου που θα το προσαρμοσετε ευκολα στο λαστιχο και θα εχετε μια αρκετα καλη αλλα οχι καταστροφικη πιεση.

(Ειμαι αντιθετος στα πιεστικα.Μια φορα τον χρονο σε πλυντηριο με πιεστικο και παλι μονο σε "σκληρα" και κρυφα σημεια,οπως κινητηρας (ψυκτρες) μοχλικο και κατω απο τα φτερα-ποδιες που δεν μπαινει χερι.)

Εναν κουβα,

Ενα ευμεγεθης σφουγκαρι (μην παρετε πιατων ),

...αλλα παρτε....απορυπαντικο πιατων (γυαλιζει μονο του μετα το πλυσιμο και ειναι "απαλο" με τα πλαστικα και τα βερνικια)

Ενα αντισκωριακο σπρει για ευκολια ή καθαρο πετρελαιο αν μπορειτε.

Ενα πινελακι (εκτος κι αν εχετε αξονα)

Ενα δερμα για το στεγνωμα

Ενα σπρει σιλικονης και μια βαμβακερη παλια σας μπλουζα που θα την κανετε πατσαβουρια.

Ξεκιναμε (και θα γραφω πλεον σε πρωτο ενικο προσωπο...ειναι ποιο οικειο νομιζω)

Βρεχεις καλα ολη την μοτοσυκλετα με ρυθμισμενο το πιστολι σε ψεκασμο.

Ρυθμιζεις το πιστολι στην ευθυβολη ριπη νερου και επιμενεις σε σημεια που δεν φτανει ευκολα το χερι (φτερα-ποδιες).

Απεφυγε να χτυπας με πιεση νερου τα κατωθι σημεια προς αποφυγην "παρεξηγησεων" μαζι τους

1)Τσιμουχες και ρουλεμαν τροχων.

2)Τσιμουχες πιρουνιου και μπουκαλας πισινου αμορτισερ.

3)Την αλυσιδα κινησης

4)Διακοπτες

5)Οργανα

Αφου λοιπον εχεις βρεξει καλα το μηχανακι και εχεις μουλιασει την βρωμα και τα μυγακια,φτιαχνεις μια ωραια παχια σαπουναδα και αρχιζεις να τριβεις παντου το μηχανακι ξεκινωντας απο ψηλα για να φτασεις χαμηλα.(Μην πλυνεις πρωτα τον κινητηρα που χανει λαδια και μετα τα πλαστικα...αμαρτια ειναι )

Ξεβγαζεις τακτικα για να μην στεγνωσει η σαπουναδα σε καποια σημεια ενω εσυ επιμενεις να ξεκολησεις το μυγακι απο το φαναρι που εχει γινει σαν μπετον.

Αφου τελειωσεις με ολο το μηχανακι,ξεβγαζεις και στεγνωνεις με το δερμα για να μην μεινει νερο και στεγνωσει και σου αφησει αλατα.

Αν εχεις αλυσιδα κι οχι αξονα θα παρεις ενα κυπελακι με καθαρο πετρελαιο και με το πινελακι θα την "περασεις" καλα.

Αφου θα εχουν φυγει τελειως τα γρασα/λαδια απο πανω της,την πλενεις με ενα παλιο σφουγκαρι με νερο και σαπουνι.

Την σκουπιζεις με τα βαμβακερα πατσαβουρια που εχεις κανει απο το παλιο σου T-shirt και την λιπαινεις κατα προτιμηση με σπρει γρασσου.Τα αλλα "ειδικα" σπρει που κολλανε τα εχει φοβηθει το ματι μου!!!

Το πλυσιμο της αλυσιδας πρεπει να γινεται τακτικα για να γλυτωσεις την συντομη αλλαγη της.Αυτης αλλα και των γραναζιων που κοστιζουν αρκετα.

Αφου τελειωσεις με την αλυσιδα,παιρνεις το σπρει σιλικονης και ψεκαζεις ολες της μπροστινες επιφανειες της μοτοσυκλετας (φερινγκ-ζελατινα-πιρουνι-φτερο-φαναρι κτλ)

Απλωνεις την σιλικονη με ενα καθαρο βαμβακερο πατσαβουρι ωστε να παει παντου.

Στεγνωνοντας η σιλικονη θα σχηματισει ενα λεπτο φιλμ εκει οπου απλωθηκε.

Το τι δουλεια κανει δεν σου το λεω.

Θα το καταλαβεις στο επομενο κι ολας πλυσιμο,οταν τα μυγακια και η βρωμα του δρομου θα ξεκολλανε με ενα απλο περασμα με το σφουγκαρι κι οχι να τριβεις με τις ωρες.

Επισης με σπρει σιλικονης,θα περασεις προσεκτικα και την πισω ζαντα ωστε να καθαριζει πολυυυυυυ ευκολα απο τα γρασσα της αλυσιδας κατα το πλυσιμο.(Καθαριζεις την ζαντα με ενα απλο χαρτι κουζινας μετα.Ουτε καν νερο και σαπουνι.)

Το προσεκτικα κολλαει στο να μην παει στο πελμα του λαστιχου καθως μετα θα παντιλικιαζεις σαν R1 με το 50αρι σκουτερ

Εεεελπιζω να βοηθησα

ΥΓ: Το αντισκωριακο μπορεις να το χρησιμοποιησεις ωστε να αφαιρεσεις λαδια που εχουν λερωσει τον κινητηρα.ΟΧΙ ομως και στην αλυσιδα.Εκει μονο με με καθαρο πετρελαιο.

ALX ©

gia

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

• Create New...