Jump to content
ALX™

Το πλυσιμο της μοτοσυκλετας μας. ©

Recommended Posts

Μερικες αποριες ακομα.

1) Για πλυσιμο μηαχνης (και ζελατινας) με νερο+σαπουνι, τα πανακια με Μικροινες ειναι αποδεχτα ή μπορει να προκαλεσουν ζημια. Ειναι καλυτερα σφουγκαρι;

2) Σαπουνι απλο (πλακα) ειναι αποδεκτο για να κανεις σαπουναδα; Καποιο συγκεκριμενο;

3) Ξερει κανεις προιοντα για καθαρισμο/συντηρηση/αναζωογωνηση δερματος; Εχω δερματινες σελες.

4) Θελω να απομακρυνω μικρες γρατζουνιες. Υπαρχουν κατι αλοιφες. Ενα τετοιο προοιον μπορει να κανει και κακο αν δεν προσεξεις;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Απορια.... Δεν ξερω αν ηδη εχει απαντηθει αν ναι ζητω συγγνωμη...

Στα γυμνα... που το ψυγειο ειναι φορα παρτιδα πως το καθαριζουμε??? Καμια ιδεα.. Αυτο το συρματινο πλεγματακι ειναι τιγκα στο μυγακι τη μπιχλα και τη χλετσα και τη μπεκορατσα !!! Τι μπορω να κανω?? Ξερω οτι δεν μπορω να παρω λαστιχο και να αρχισω να βρεχω γι'αυτο αν καποιος εχει καμια καλη ιδεα ας την ριξει!!!

Απορια 2) :offtopic:

Για το κρανος... Στις γωνιες των αεραγωγων surprise surprise.... παλι εχει μαζευτει το γλυτσικο πρασινο του εντομου η και μερικες μαυριλες... Δοκιμασα με μπατονετα αλλα δεν κανει πολυ καλη δουλεια... Αν καποιος εχει ιδεα ας την ριξει και εδω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μερικες αποριες ακομα.

1) Για πλυσιμο μηαχνης (και ζελατινας) με νερο+σαπουνι, τα πανακια με Μικροινες ειναι αποδεχτα ή μπορει να προκαλεσουν ζημια. Ειναι καλυτερα σφουγκαρι;

2) Σαπουνι απλο (πλακα) ειναι αποδεκτο για να κανεις σαπουναδα; Καποιο συγκεκριμενο;

3) Ξερει κανεις προιοντα για καθαρισμο/συντηρηση/αναζωογωνηση δερματος; Εχω δερματινες σελες.

4) Θελω να απομακρυνω μικρες γρατζουνιες. Υπαρχουν κατι αλοιφες. Ενα τετοιο προοιον μπορει να κανει και κακο αν δεν προσεξεις;

Και εγώ ενδιαφέρομαι για τα παραπάνω, κανείς ? :P

Kαι επειδή θα περάσω σήμερα μια βολτίτσα απο τα praktiker, εχει δοκιμάσει κανείς τα εξής σαμπουάν ? 1) (το "απλό") 2) (το "γυαλιστικό") 3) Με κερί - αλήθεια παιδιά, οι τιμές πως σας φαίνονται ?

Και κατι τελευταίο : Ποιος είναι ο "καλύτερος" τρόπος κατα εσάς για τον καθαρισμό των εξατμίσεων (τελικών) ? Έχει μαζευτεί αρκετή μπίχλα απο την μέσα πλευρά βλέπετε... :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγώ ενδιαφέρομαι για τα παραπάνω, κανείς ? :P

Kαι επειδή θα περάσω σήμερα μια βολτίτσα απο τα praktiker, εχει δοκιμάσει κανείς τα εξής σαμπουάν ? 1) (το "απλό") 2) (το "γυαλιστικό") 3) Με κερί - αλήθεια παιδιά, οι τιμές πως σας φαίνονται ?

Και κατι τελευταίο : Ποιος είναι ο "καλύτερος" τρόπος κατα εσάς για τον καθαρισμό των εξατμίσεων (τελικών) ? Έχει μαζευτεί αρκετή μπίχλα απο την μέσα πλευρά βλέπετε... :grin:

Οι μικροΐνες δεν πιστεύω ότι κάνουν ζημιά. Καθάριζα κι εγώ με ένα τέτοιο πανάκι παλιότερα και δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Γενικώς στα διάφανα κρύσταλλα (ζελατίνα μοτοσυκλέτας, ζελατίνα κράνους) αποφεύγουμε τα αλκοολούχα καθαριστικά, ή αυτά τύπου ΑΖΑΧ. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να θολώσουν ανεπανόρθωτα.

Επίσης για τις γρατσουνιές, δεν φαντάζομαι να μιλάτε για τις αλοιφές που είναι για το χρώμα τον αυτοκινήτων? Δεν κάνει αυτό το προϊόν σε ζελατίνες γιατί θα τις γδάρει χειρότερα.

Αντ' αυτού, υπάρχουν κάποιες αλοιφές, (όπως το purple metal polish) που είχαμε κάνει τότε ομαδική παραγγελία για καθαρισμό των λαιμών των εξατμίσεων, το οποίο κάνει εξαιρετική δουλειά στη ζελατίνα! Γυάλισμα σαν καινούρια και εξαφάνιζε τις επιφανειακές μικρογρατσουνιές. (υπάρχει στο ebay πια και μπορείτε να το αναζητήσετε πλέον εκεί)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι μικροΐνες δεν πιστεύω ότι κάνουν ζημιά. Καθάριζα κι εγώ με ένα τέτοιο πανάκι παλιότερα και δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Γενικώς στα διάφανα κρύσταλλα (ζελατίνα μοτοσυκλέτας, ζελατίνα κράνους) αποφεύγουμε τα αλκοολούχα καθαριστικά, ή αυτά τύπου ΑΖΑΧ. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να θολώσουν ανεπανόρθωτα.

Επίσης για τις γρατσουνιές, δεν φαντάζομαι να μιλάτε για τις αλοιφές που είναι για το χρώμα τον αυτοκινήτων? Δεν κάνει αυτό το προϊόν σε ζελατίνες γιατί θα τις γδάρει χειρότερα.

Αντ' αυτού, υπάρχουν κάποιες αλοιφές, (όπως το purple metal polish) που είχαμε κάνει τότε ομαδική παραγγελία για καθαρισμό των λαιμών των εξατμίσεων, το οποίο κάνει εξαιρετική δουλειά στη ζελατίνα! Γυάλισμα σαν καινούρια και εξαφάνιζε τις επιφανειακές μικρογρατσουνιές. (υπάρχει στο ebay πια και μπορείτε να το αναζητήσετε πλέον εκεί)

Nα'σαι καλά φίλτατε ALX για τις διευκρινίσεις, εύγε τέκνο μου :_thumbsup::grin:

Δε μου λες, εχεις αποψη για τα προιοντα του Praktiker που ανεφερα πιο πάνω ? Για τις τιμές ιδίως, μήπως είναι καλύτερα να τα προμηθευτώ από αλλού ?

Ευχαριστώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα Sonax είναι γενικώς καλά προϊόντα. Τώρα για τιμές δεν ξέρω. Πάντως εγώ πάντα προτιμούσα (και προτιμώ) τα απορρυπαντικά πιάτων.

Και καθαρίζουν καλά και γυαλίζουν το χρώμα (αφού κι εκείνα περιέχουν γυαλιστικά πρόσθετα που γυαλίζουν τα πιάτα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το πλυσιμο της μοτοσυκλετας μας.

Ενα κειμενο που θα σας υποδειξει καποιες λεπτομερειες που ισως αγνοουσατε για την σωστη διαδικασια πλυσιματος της μοτοσυκλετας σας.Παντα με μια δοση χιουμορ φυσικα.

[2-recipe]motowash.jpg

Ανανεώθηκε Fri, Feb 3 2006 8:44 pm

Κατ αρχην χρειαζεστε:

Βρυση με λαστιχο κοντα σας,

ενα απλο πιστολι νερου που θα το προσαρμοσετε ευκολα στο λαστιχο και θα εχετε μια αρκετα καλη αλλα οχι καταστροφικη πιεση.

(Ειμαι αντιθετος στα πιεστικα.Μια φορα τον χρονο σε πλυντηριο με πιεστικο και παλι μονο σε "σκληρα" και κρυφα σημεια,οπως κινητηρας (ψυκτρες) μοχλικο και κατω απο τα φτερα-ποδιες που δεν μπαινει χερι.)

Εναν κουβα,

Ενα ευμεγεθης σφουγκαρι (μην παρετε πιατων ),

...αλλα παρτε....απορυπαντικο πιατων (γυαλιζει μονο του μετα το πλυσιμο και ειναι "απαλο" με τα πλαστικα και τα βερνικια)

Ενα αντισκωριακο σπρει για ευκολια ή καθαρο πετρελαιο αν μπορειτε.

Ενα πινελακι (εκτος κι αν εχετε αξονα)

Ενα δερμα για το στεγνωμα

Ενα σπρει σιλικονης και μια βαμβακερη παλια σας μπλουζα που θα την κανετε πατσαβουρια.

Ξεκιναμε (και θα γραφω πλεον σε πρωτο ενικο προσωπο...ειναι ποιο οικειο νομιζω)

Βρεχεις καλα ολη την μοτοσυκλετα με ρυθμισμενο το πιστολι σε ψεκασμο.

Ρυθμιζεις το πιστολι στην ευθυβολη ριπη νερου και επιμενεις σε σημεια που δεν φτανει ευκολα το χερι (φτερα-ποδιες).

Απεφυγε να χτυπας με πιεση νερου τα κατωθι σημεια προς αποφυγην "παρεξηγησεων" μαζι τους

1)Τσιμουχες και ρουλεμαν τροχων.

2)Τσιμουχες πιρουνιου και μπουκαλας πισινου αμορτισερ.

3)Την αλυσιδα κινησης

4)Διακοπτες

5)Οργανα

Αφου λοιπον εχεις βρεξει καλα το μηχανακι και εχεις μουλιασει την βρωμα και τα μυγακια,φτιαχνεις μια ωραια παχια σαπουναδα και αρχιζεις να τριβεις παντου το μηχανακι ξεκινωντας απο ψηλα για να φτασεις χαμηλα.(Μην πλυνεις πρωτα τον κινητηρα που χανει λαδια και μετα τα πλαστικα...αμαρτια ειναι )

Ξεβγαζεις τακτικα για να μην στεγνωσει η σαπουναδα σε καποια σημεια ενω εσυ επιμενεις να ξεκολησεις το μυγακι απο το φαναρι που εχει γινει σαν μπετον.

Αφου τελειωσεις με ολο το μηχανακι,ξεβγαζεις και στεγνωνεις με το δερμα για να μην μεινει νερο και στεγνωσει και σου αφησει αλατα.

Αν εχεις αλυσιδα κι οχι αξονα θα παρεις ενα κυπελακι με καθαρο πετρελαιο και με το πινελακι θα την "περασεις" καλα.

Αφου θα εχουν φυγει τελειως τα γρασα/λαδια απο πανω της,την πλενεις με ενα παλιο σφουγκαρι με νερο και σαπουνι.

Την σκουπιζεις με τα βαμβακερα πατσαβουρια που εχεις κανει απο το παλιο σου T-shirt και την λιπαινεις κατα προτιμηση με σπρει γρασσου.Τα αλλα "ειδικα" σπρει που κολλανε τα εχει φοβηθει το ματι μου!!!

Το πλυσιμο της αλυσιδας πρεπει να γινεται τακτικα για να γλυτωσεις την συντομη αλλαγη της.Αυτης αλλα και των γραναζιων που κοστιζουν αρκετα.

Αφου τελειωσεις με την αλυσιδα,παιρνεις το σπρει σιλικονης και ψεκαζεις ολες της μπροστινες επιφανειες της μοτοσυκλετας (φερινγκ-ζελατινα-πιρουνι-φτερο-φαναρι κτλ)

Απλωνεις την σιλικονη με ενα καθαρο βαμβακερο πατσαβουρι ωστε να παει παντου.

Στεγνωνοντας η σιλικονη θα σχηματισει ενα λεπτο φιλμ εκει οπου απλωθηκε.

Το τι δουλεια κανει δεν σου το λεω.

Θα το καταλαβεις στο επομενο κι ολας πλυσιμο,οταν τα μυγακια και η βρωμα του δρομου θα ξεκολλανε με ενα απλο περασμα με το σφουγκαρι κι οχι να τριβεις με τις ωρες.

Επισης με σπρει σιλικονης,θα περασεις προσεκτικα και την πισω ζαντα ωστε να καθαριζει πολυυυυυυ ευκολα απο τα γρασσα της αλυσιδας κατα το πλυσιμο.(Καθαριζεις την ζαντα με ενα απλο χαρτι κουζινας μετα.Ουτε καν νερο και σαπουνι.)

Το προσεκτικα κολλαει στο να μην παει στο πελμα του λαστιχου καθως μετα θα παντιλικιαζεις σαν R1 με το 50αρι σκουτερ

Εεεελπιζω να βοηθησα

ΥΓ: Το αντισκωριακο μπορεις να το χρησιμοποιησεις ωστε να αφαιρεσεις λαδια που εχουν λερωσει τον κινητηρα.ΟΧΙ ομως και στην αλυσιδα.Εκει μονο με με καθαρο πετρελαιο.

ALX ©

αντισκωριακο εννοεις σκοροκτονο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν δεν θα φανταστείς με την αλοιφή για γρατζουνιές της SONAX (λευκή με 6,5 ευρώ) από το practiker τι έχω κάνει. Σε 4 αυτοκίνητα όπου ήταν κίτρινα τα φανάρια από την πολυκαιρία τα έκανα καινούργια. Επίσης, η ζελατίνα που έχω στην bmw και η οποία είναι 15 ετών, ήταν κίτρινη και θαμπή από την πολυκαιρία. Την έκανα καινούργια και διαυγή σαν το νερό! Το ίδιο έκανα και σε ένα Piaggio zip που είχαν γίνει κίτρινα από τον ήλιο καντράν και φωτιστικό σώμα.

Συμπέρασμα: Η αλοιφή για γρατζουνιές κάνει πολύ καλή δουλειά στα φωτιστικά σώματα από πλαστικό και όχι μόνο.

Υ.Γ. Να σημειώσω ότι λίγες μέρες πριν πήρα χαμπάρι ότι υπάρχει ειδική αλοιφή της SONAX για γρατζουνιές πλαστικών!!!! Εξειδικευμένη δηλαδή, με ο,τι αυτό συνεπάγεται...

ALX που χρησιμοποιείς υγρό για το πλυντήριο πιάτων?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εδω και καιρο χρησιμοποιω Overlay κρεμα, με ενα μαλακο πανακι και λιγη κρεμα εξαφανιζονται ακομα και οι μικροσκοπικες γρατζουνιες και επισης γυαλιζει τη μοτοσυκλετα απιστευτα. Δεν ξερω αν το εχει δοκιμασει κανεις απο εσας. Δε το αλλαζω για καμια γυαλιστικη κρεμα του εμποριου!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα υγρα πιατων εχουν διαφορετικο ph πο τα σαμπουνα που ειναι καταλληλα και εξιδικευμενα για το χρωμα και τα μεταλικα μεροι του οχηματος

Αποψη μου οτι τα υγρα πιατων δεν κανουν

Υπαρχουν σαμπουαν για την σιγκεκριμενη φροντιδα που εχεις και το κεφαλι σου ησυχο

με λιγα λευτα του εμπορια καλη ωρα sonax ,auto gloum ,3m και διαφορα επαγκελματικα για προχωρημενους

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα υγρα πιατων εχουν διαφορετικο ph πο τα σαμπουνα που ειναι καταλληλα και εξιδικευμενα για το χρωμα και τα μεταλικα μεροι του οχηματος

Αποψη μου οτι τα υγρα πιατων δεν κανουν

Υπαρχουν σαμπουαν για την σιγκεκριμενη φροντιδα που εχεις και το κεφαλι σου ησυχο

με λιγα λευτα του εμπορια καλη ωρα sonax ,auto gloum ,3m και διαφορα επαγκελματικα για προχωρημενους

πόσο είναι το ph των μηχανών και πόσο του (AVA)? ? ?

τι λες φίλος ? ?

πόσα θες να μας τρελάνεις ? ? ?

μην τσιμπάτε με τις μακακιες περί ph (ακόμα και τα σαμπουάν που λενε ουδέτερο ph 5,5 δεν στέκει γιατί κάθε άνθρωπος - δέρμα έχει διαφορετικό ph , οπότε τι ουδέτερο ? ? ?? ? )

διαφημιστική π@π@ρια είναι το ελεγμένο ( και καλά ) ph

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εκατσα και διαβασα τα περισσοτερα ποστ και ζαλιστικα,αν ειναι να κανω ολα αυτα για να πλυνω την μηχανη μου τοτε αστα να πανε

ρε παιδες λιγο σαπουνι πιατων και ενα σφουγγαρι και καθάρισες

η μηχανη ειναι για να μας υπηρετει και οχι για να της κανουμε spa με εξειδικευμένα σαπουνια και κρεμες χαλαρωσης η αποτριχωσης

για ονομα δηλ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εκατσα και διαβασα τα περισσοτερα ποστ και ζαλιστικα,αν ειναι να κανω ολα αυτα για να πλυνω την μηχανη μου τοτε αστα να πανε

ρε παιδες λιγο σαπουνι πιατων και ενα σφουγγαρι και καθάρισες

η μηχανη ειναι για να μας υπηρετει και οχι για να της κανουμε spa με εξειδικευμένα σαπουνια και κρεμες χαλαρωσης η αποτριχωσης

για ονομα δηλ.

Έεεετσιιι!

Kαι να φανταστείς ότι εγώ που έγραψα όλο αυτό το κείμενο, πλένω τη μηχανή μου 2 φορές το χρόνο :tooth:

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

απλα πραγματα...

λεκανη με σαπουναδα απο υγρο πιατων(οποιοδηποτε)

σφουγγαρακι παλιο (δικο μου απο το μπανιο μου)

ενα πετσι η συνθετικο για στεγνωμα

μια παλια βαμβακερη φανελα για τελειωμα και συντηρηση μετα απο τις σκονες..

αντε στα μεγαλα κεφια και σπρευ σιλικονης στα ματ πλαστικα και απλωμα με την ιδια βαμβακερη φανελα.

αν δειτε το μοτορι μου ειναι λες και το πηρα χθες απο τη βιτρινα.

αυτο μια φορα το μηνα.αν φυγουν τα χοντρα,μετα με 3 λεπτα τη μερα το κρατας οσο θες σε τετοια κατασταση το μηχανακι.

ολοκληρη η διαδικασια επαναλαμβανεται αν φαω βροχη,η μετα απο καλη βολτα.

ομορφα κ ωραια...

Τροποποιήθηκε από τον Τσοςμή

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εδω και καιρο χρησιμοποιω Overlay κρεμα, με ενα μαλακο πανακι και λιγη κρεμα εξαφανιζονται ακομα και οι μικροσκοπικες γρατζουνιες και επισης γυαλιζει τη μοτοσυκλετα απιστευτα. Δεν ξερω αν το εχει δοκιμασει κανεις απο εσας. Δε το αλλαζω για καμια γυαλιστικη κρεμα του εμποριου!!

Το overlay ενδείκνυται και για τις τριχοειδής κυκλικές μικρογρατζουνιές τύπου ''αράχνη'' που δημιουργούνται στο καντράν από επαναλαμβανόμενες κινήσεις συνήθως μετά από το πλύσιμο; ή υπάρχει συγκεκριμένη αλοιφή αποκλειστικά για την αράχνη;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το overlay ενδείκνυται και για τις τριχοειδής κυκλικές μικρογρατζουνιές τύπου ''αράχνη'' που δημιουργούνται στο καντράν από επαναλαμβανόμενες κινήσεις συνήθως μετά από το πλύσιμο; ή υπάρχει συγκεκριμένη αλοιφή αποκλειστικά για την αράχνη;

Δεν ξερω αν υπαρχει αλλη αλοιφη, 4 ευρω εχει περιπου η κρεμα παρε να τη δοκιμασεις. Συνηθως τις μικρογρατζουνιες αν τις περασεις με μαλακο πανι και Overay ψιλοεξαφανιζονται. Δεν κανει και θαυματα βεβαια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχω καποιες αμφιβολιες για το υγρο πιατων αν και το εχω κανει.οσο για το σπρει σιλικονης μονο επωνυμο τα αλλα ειναι μουφα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχω καποιες αμφιβολιες για το υγρο πιατων αν και το εχω κανει.οσο για το σπρει σιλικονης μονο επωνυμο τα αλλα ειναι μουφα

Για το υγρό πιάτων ξέρω πως δεν κάνει γιατί περιέχει μέσα συστατικά (για την αφαίρεση λίπων κλπ από σκεύη) τα οποία ναι μεν γυαλίζουν το χρώμα αλλά παράλληλα του κάνουν και μεγάλη ζημιά με μακροχρόνια χρήση .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σήμερα έχει πλυσιματάκι γιατί η μοτό έχει γίνει μΠ@τάνα :grin: :grin: :grin:

Ερώτησις : Τσίμπησα ενα γυαλιστικό σπρέϊ για ταμπλό αυτοκινήτου της Guard (με άρωμα καρύδας για έξτρα sexiness) που το είχε προσφορά στα Praktiker (4.10 euro), υποθέτω πως δεν θα κάνει "ζημιά" στα πλαστικά και στα ζαντικά της μοτό (εστω και μακροπρόθεσμα), σωστα ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάρε της ιδιας εταιρίας αλλα αυτό για τους προφυλακτίρες. Κάνει παπάδες στα ματ πλαστικά. Του ταμπλό παπαριά είναι έχω με άρωμα πορτοκάλι και όποτε βάζω μου το χέσουν τα περιστέρια :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

• Create New...