Jump to content
ALX™

Το πλυσιμο της μοτοσυκλετας μας. ©

Recommended Posts

Το ΣΚ θα κάνω την απόπειρα να το καθαρίσω, μουχαχα.

Θα δοκιμάσω το castrol wax για την αλισύδα που μου σύστησε ένας φίλος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

nai ontws to aporipantiko piatwn kanei apistefta pragmata oson afora to gialisma meta to plisimo,na kanw kai mia erwthsh kserei kaneis kamia kali aloifi gia ta nikel giati me oses exw dokimasei mou exei vgei o kwlos na trivw kai kalo apotelesma den vlepw

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα και απο εμένα είναι το πρωτο μου post σε αυτό το forum και εχω να αναφερθω στο θεμα καθαρισμός με πετρέλαιο ΟΛΕΣ οι εταιρίες (BP, SHELL, EKO κλπ) απαγορεύουν την οποιαδήποτε χρήση των καυσίμων τους (εκτος για αυτήν την οποία προορίζονται -καυση) και αυτό γιατί πλεόν δεν είναι καθαρό καύσιμο έχουν πάρα πολλα πρόσθετα τα οποία καταστρέφουν τα εξαρτήματα με τα οποία έρχονται σε επαφή και οχι μονο τα εξαρτήματα της μηχανής αλλα και του δέρματος σας. Παλαιότερα τα συνεργεία για καθαρισμό των χεριών ειχαν πετρέλαιο και ΤIDE. Εχουν καταργηθεί πλεόν αυτά. Καθαρα προσωπική συμβουλή -παρόλη τη μάστιγα της ακρίβειας- καλύτερα να πληρώσεις λιγο παραπάνω για την αγορά του οποιουδήποτε καθαριστικού είτε ειναι αλυσίδας είτε πλαστικών παρα να πάρεις 1 μπιτόνι πετρέλαιο και μετά να λες είμαι για αλλαγη αλυσογράναζων ή άλλων εξαρτημάτων

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

merikes fwres trwo kolima me ton ka8arismo ths alusidas,,,,,,,dld kana 20-30 lepta,,,,,,

exw dokimasei to white spirit ( neuth ) ,,,,, mhpws kanw la8os? den exw problhma mexri sthgmhs kai kanei polu kali douleia!!!!

to white spirit einai me mple gramata einai pio elafry apo ta alla .... etsi mou eipane dld

akouw gnomes!

AFRICA TWIN 750 !

NA POULISW THN GUNAIKA KALUTERA?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ρε γαμοτο εγω πρωτη φορα ακουω για πλυσιμο αλισδας (οχι πωσ εχω ασχολιθει).

τι μπορει να παθει??? εγω μια φορα το μηνα τι λαδωνω.....αυτο μονο.

παντος καθε 3μηνο περναω κερι στα πλαστικα γιατι γιαλιζουν και καθαριζουν με στεγνο πανι.

μπορω να γραφω με λατινικους χαρακτηρες?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
ρε γαμοτο εγω πρωτη φορα ακουω για πλυσιμο αλισδας (οχι πωσ εχω ασχολιθει).

τι μπορει να παθει???

εγω μια φορα το μηνα τι λαδωνω.....αυτο μονο.

παντος καθε 3μηνο περναω κερι στα πλαστικα γιατι γιαλιζουν και καθαριζουν με στεγνο πανι.

Συντήρηση αλυσίδας

μπορω να γραφω με λατινικους χαρακτηρες?

Πειράζει! Καλύτερα Ελληνικά και ανορθόγραφα, παρά γκρικλισ!

Τροποποιήθηκε από τον dimitrishndsm

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

aV2fefqS.jpg

εγώ βάζω την ξαδελφούλα μου και μου το πλένει.

ΠΑΝΤΑ ΚΟΥΒΑ ΚΑΙ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ :wub:

και ο ALX λέει στο αρχικό post κάτι για σπρέϊ γράσσου????? :unsure:

που το πουλάνε αυτό ρε παιδιά?

όπου κι αν ρώτησα δεν το βρήκα :blush:

Τροποποιήθηκε από τον curvebendus rapidicus

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
σπρέϊ γράσσου????? :unsure:

που το πουλάνε αυτό ρε παιδιά?

όπου κι αν ρώτησα δεν το βρήκα :blush:

Εγώ πρόσφατα πήρα ένα από το Praktiker!...για ρίξε κι εκεί μια ματιά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ALX ευχαριστώ για τον αναλυτικο τροπο πλυσιματος . Alarm ty για τα link γιατι ειμαι πρακτικος τυπος αν κ για να κανω ενα τετοιο πλυσιμο ισως χρειαστω κανενα 4ωρο+εχω κ ενα θεμα με τον χωρο που θα βαλω την μηχανη γιατι κακα τα ψεμματα δεν μπορεις να κλεισεις το πεζοδρομιο για τωση ωρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
merikes fwres trwo kolima me ton ka8arismo ths alusidas,,,,,,,dld kana 20-30 lepta,,,,,,

exw dokimasei to white spirit ( neuth ) ,,,,, mhpws kanw la8os? den exw problhma mexri sthgmhs kai kanei polu kali douleia!!!!

to white spirit einai me mple gramata einai pio elafry apo ta alla .... etsi mou eipane dld

akouw gnomes!

AFRICA TWIN 750 !

NA POULISW THN GUNAIKA KALUTERA?

Όχι νέφτι ρε μεγάλε, θα τα κάψεις όλα! Κηροζίνη, καθαρό ή φωτιστικό πετρέλαιο είναι το ίδιο πράγμα! Μόνο αυτό είναι κατάλληλο για την αλυσίδα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οντως πολυ χρησιμο και ενδιαφερον θεμα...μονο εχω μια ενσταση για τον ALX...

"(...θα γραφω πλεον σε πρωτο ενικο προσωπο...ειναι ποιο οικειο νομιζω)

Βρεχεις..."

Με πεθανες λεμεεε.... :P :lol: :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδά εμένα σαν αρχάριο το βιντεάκι αυτό με βοήθησε αρκετά όσον αφορά το "πως" καθαρίζω την αλυσίδα ελπίζω να φανεί και σε άλλους χρήσιμο :baby:

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πολύ κατατοπιστικά όλα, έχω να δηλώσω για το αμφισβητούμενο θέμα με το τι καυσιμο να πληθεί η αλυσίδα, να διαβάσετε όλοι τα βιβλιαράκια της μηχανής το λέει καθαρά, εγω σε χτ600ε λέει για κιροζίνη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα παίδες...μια από τα ίδια και εγώ ετοιμάζομαι για το πρώτο πλύσιμο (Yupeee!! :P ) ...ευχαριστώ για το πόστ είναι όντως πολύ κατατοπιστικό και θα βοηθήσει...γρήγορα ερώτηση όμως...όσον αφορά την αλυσίδα έψαξα για κηροζίνη (praktiker k sia) αλλά τίποτα...οπότε μάλλον πάω για πετρέλαιο..τώρα..να πάρω από τον βενζινά δίπλα μου δεν υπάρχει πρόβλημα ναι? επίσης για τα σημεία που αναφέρει ο αλξ να αποφύγουμε δεν πρέπει να πάει καθόλου νερό εκεί? ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Καλησπέρα παίδες...μια από τα ίδια και εγώ ετοιμάζομαι για το πρώτο πλύσιμο (Yupeee!! :P ) ...ευχαριστώ για το πόστ είναι όντως πολύ κατατοπιστικό και θα βοηθήσει...γρήγορα ερώτηση όμως...όσον αφορά την αλυσίδα έψαξα για κηροζίνη (praktiker k sia) αλλά τίποτα...οπότε μάλλον πάω για πετρέλαιο..τώρα..να πάρω από τον βενζινά δίπλα μου δεν υπάρχει πρόβλημα ναι? επίσης για τα σημεία που αναφέρει ο αλξ να αποφύγουμε δεν πρέπει να πάει καθόλου νερό εκεί? ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

οχι πετρελαιο!!!!!!!!!!!!

τραβα σε μαγαζι με εκκλησιαστικα ειδη κ παρε ενα μπουκαλι παραφινελαιο,ποτισε με αυτο ενα πινελο ή ακομη καλυτερα μωρομαντηλο περνα την αλυσιδα ολη 2 φορες να φυγουν τα παντα μετα παλι με μωρομαντηλο σκετο,κανε μια συντομη βολτα να ζεσταθει λιγο η αλυσιδα κ ψεκασε με σπρευ γρασσου λιθιου κ εισαι κομπλε :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κιροζινη βρισκεις σε βενζιναδικα . Πες τους κεροσαν , σχεδον ολη εχουν.

Και δεν χριαζεται να πνηξεις την αλυσιδα στην κιροζινη, θα δεις οτι φευγουν ολα πολυ ευκολα.

Μετα πολυ καλο ξεπλυμα για να μπορει να κατσει πανω το νεο λυπαντικο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

hehe...μολις συνειδητοποίησα ότι δεν έχω όρθιο σταντ οπότε πως θα πλύνω την αλυσίδα?!?!?!..ούτε πόντιοι δεν κάνουν τέτοια :P ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
hehe...μολις συνειδητοποίησα ότι δεν έχω όρθιο σταντ οπότε πως θα πλύνω την αλυσίδα?!?!?!..ούτε πόντιοι δεν κάνουν τέτοια :P ...

λογικα το xj6 σου εχει τρυπες για να μπουν ανταπτορες πισινου σταντ αγωνιστικου τυπου

κοιτα εκει που ειναι οι ρεγουλατοροι που ρυθμιζεις την αλυσιδα κ θα δεις τις τρυπες :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ναι αυτή ήταν η πρώτη μου σκέψη...πρέπει να πάρω πίσω σταντ...λέτε να βρώ κανένα φτηνό σε praktiker ή πουθενά αλλού? βρίσκομαι περιοχή βούλα..αν γνωρίζει κάποιος μαγαζί εδω τότε please share it!! ευχαριστώ!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
ναι αυτή ήταν η πρώτη μου σκέψη...πρέπει να πάρω πίσω σταντ...λέτε να βρώ κανένα φτηνό σε praktiker ή πουθενά αλλού? βρίσκομαι περιοχή βούλα..αν γνωρίζει κάποιος μαγαζί εδω τότε please share it!! ευχαριστώ!!

οπως την καθαριζουν ολη που εχουν μονο σταντ. πας την μηχανη συνεχεια λιγο μπρος να γυρισει η αλυσιδα.

μετα την πας πισω κλπ κλπ κλπ . αν το βαριεσαι αγορασε σταντ . Εγω ενα+ χρονο ετσι την καθαρω οπως και πολυ αλλοι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

• Create New...