Jump to content
ALX™

Το πλυσιμο της μοτοσυκλετας μας. ©

Recommended Posts

Το πλυσιμο της μοτοσυκλετας μας.

Ενα κειμενο που θα σας υποδειξει καποιες λεπτομερειες που ισως αγνοουσατε για την σωστη διαδικασια πλυσιματος της μοτοσυκλετας σας.Παντα με μια δοση χιουμορ φυσικα.

[2-recipe]motowash.jpg

Ανανεώθηκε Fri, Feb 3 2006 8:44 pm

Κατ αρχην χρειαζεστε:

Βρυση με λαστιχο κοντα σας,

ενα απλο πιστολι νερου που θα το προσαρμοσετε ευκολα στο λαστιχο και θα εχετε μια αρκετα καλη αλλα οχι καταστροφικη πιεση.

(Ειμαι αντιθετος στα πιεστικα.Μια φορα τον χρονο σε πλυντηριο με πιεστικο και παλι μονο σε "σκληρα" και κρυφα σημεια,οπως κινητηρας (ψυκτρες) μοχλικο και κατω απο τα φτερα-ποδιες που δεν μπαινει χερι.)

Εναν κουβα,

Ενα ευμεγεθης σφουγκαρι (μην παρετε πιατων ),

...αλλα παρτε....απορυπαντικο πιατων (γυαλιζει μονο του μετα το πλυσιμο και ειναι "απαλο" με τα πλαστικα και τα βερνικια)

Ενα αντισκωριακο σπρει για ευκολια ή καθαρο πετρελαιο αν μπορειτε.

Ενα πινελακι (εκτος κι αν εχετε αξονα)

Ενα δερμα για το στεγνωμα

Ενα σπρει σιλικονης και μια βαμβακερη παλια σας μπλουζα που θα την κανετε πατσαβουρια.

Ξεκιναμε (και θα γραφω πλεον σε πρωτο ενικο προσωπο...ειναι ποιο οικειο νομιζω)

Βρεχεις καλα ολη την μοτοσυκλετα με ρυθμισμενο το πιστολι σε ψεκασμο.

Ρυθμιζεις το πιστολι στην ευθυβολη ριπη νερου και επιμενεις σε σημεια που δεν φτανει ευκολα το χερι (φτερα-ποδιες).

Απεφυγε να χτυπας με πιεση νερου τα κατωθι σημεια προς αποφυγην "παρεξηγησεων" μαζι τους

1)Τσιμουχες και ρουλεμαν τροχων.

2)Τσιμουχες πιρουνιου και μπουκαλας πισινου αμορτισερ.

3)Την αλυσιδα κινησης

4)Διακοπτες

5)Οργανα

Αφου λοιπον εχεις βρεξει καλα το μηχανακι και εχεις μουλιασει την βρωμα και τα μυγακια,φτιαχνεις μια ωραια παχια σαπουναδα και αρχιζεις να τριβεις παντου το μηχανακι ξεκινωντας απο ψηλα για να φτασεις χαμηλα.(Μην πλυνεις πρωτα τον κινητηρα που χανει λαδια και μετα τα πλαστικα...αμαρτια ειναι )

Ξεβγαζεις τακτικα για να μην στεγνωσει η σαπουναδα σε καποια σημεια ενω εσυ επιμενεις να ξεκολησεις το μυγακι απο το φαναρι που εχει γινει σαν μπετον.

Αφου τελειωσεις με ολο το μηχανακι,ξεβγαζεις και στεγνωνεις με το δερμα για να μην μεινει νερο και στεγνωσει και σου αφησει αλατα.

Αν εχεις αλυσιδα κι οχι αξονα θα παρεις ενα κυπελακι με καθαρο πετρελαιο και με το πινελακι θα την "περασεις" καλα.

Αφου θα εχουν φυγει τελειως τα γρασα/λαδια απο πανω της,την πλενεις με ενα παλιο σφουγκαρι με νερο και σαπουνι.

Την σκουπιζεις με τα βαμβακερα πατσαβουρια που εχεις κανει απο το παλιο σου T-shirt και την λιπαινεις κατα προτιμηση με σπρει γρασσου.Τα αλλα "ειδικα" σπρει που κολλανε τα εχει φοβηθει το ματι μου!!!

Το πλυσιμο της αλυσιδας πρεπει να γινεται τακτικα για να γλυτωσεις την συντομη αλλαγη της.Αυτης αλλα και των γραναζιων που κοστιζουν αρκετα.

Αφου τελειωσεις με την αλυσιδα,παιρνεις το σπρει σιλικονης και ψεκαζεις ολες της μπροστινες επιφανειες της μοτοσυκλετας (φερινγκ-ζελατινα-πιρουνι-φτερο-φαναρι κτλ)

Απλωνεις την σιλικονη με ενα καθαρο βαμβακερο πατσαβουρι ωστε να παει παντου.

Στεγνωνοντας η σιλικονη θα σχηματισει ενα λεπτο φιλμ εκει οπου απλωθηκε.

Το τι δουλεια κανει δεν σου το λεω.

Θα το καταλαβεις στο επομενο κι ολας πλυσιμο,οταν τα μυγακια και η βρωμα του δρομου θα ξεκολλανε με ενα απλο περασμα με το σφουγκαρι κι οχι να τριβεις με τις ωρες.

Επισης με σπρει σιλικονης,θα περασεις προσεκτικα και την πισω ζαντα ωστε να καθαριζει πολυυυυυυ ευκολα απο τα γρασσα της αλυσιδας κατα το πλυσιμο.(Καθαριζεις την ζαντα με ενα απλο χαρτι κουζινας μετα.Ουτε καν νερο και σαπουνι.)

Το προσεκτικα κολλαει στο να μην παει στο πελμα του λαστιχου καθως μετα θα παντιλικιαζεις σαν R1 με το 50αρι σκουτερ

Εεεελπιζω να βοηθησα

ΥΓ: Το αντισκωριακο μπορεις να το χρησιμοποιησεις ωστε να αφαιρεσεις λαδια που εχουν λερωσει τον κινητηρα.ΟΧΙ ομως και στην αλυσιδα.Εκει μονο με με καθαρο πετρελαιο.

ALX ©

• Like 9

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αλεξανδρε με ενδιαφερει καποια παραπανω πληροφορια για αυτο που αναφερεις ως "σπρεϊ σιληκονης"... ειναι εγγυημενο δοκιμασμενο;

Σε HONDA θα κανει ή ειναι μονο για BMW; :P

Απο που ακριβως το ψωνιζω, πως ακριβως το ζηταω, μαρκα κτλ ...

Μην παρω καμια λαμακια και κανω και κακο στο μοτο τελικα ... :blush:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το πλυσιμο της μοτοσυκλετας μας. ©

ΟΚ ΑΛΧ, αφού έχεις το copyright, να μην παρανομήσω και την πλύνω μόνος μου.

Πότε να σου την φέρω; :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μια ένσταση!

Πετρέλαιο για καθαρισμό αλυσίδας? :nono:

παραφίνη κύριοι! Πολύ καλύτερη και φυσικά ακίνδυνη! Το πετρέλαιο έχω ακούσει ότι καταστρέφει τα ring!

Άλλωστε εσύ έχεις ΙΜΑΝΤΑ :angry: που μου έμαθες για αλυσίδες? :lol:

Υ.Γ Δεν λέω που μπορεί να βρει κάποιος παραφίνη έτσι για να ρωτάει ο JavaΚΟΛΑΣ (μίξη ντε του javaneze με το Νικόλας ) :grin: :lol:

Πάντως μακράν καλύτερη η παραφίνη! :cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλεξανδρε με ενδιαφερει καποια παραπανω πληροφορια για αυτο που αναφερεις ως "σπρεϊ σιληκονης"... ειναι εγγυημενο δοκιμασμενο;

Σε HONDA θα κανει ή ειναι μονο για BMW; :P

Απο που ακριβως το ψωνιζω, πως ακριβως το ζηταω, μαρκα κτλ ...

Μην παρω καμια λαμακια και κανω και κακο στο μοτο τελικα ... :blush:

<{POST_SNAPBACK}>

Oτι να ναι βρε.Σπρει σιλικονης θα βρεις σε πολλες μαρκες.Εγω καποια στιγμη ειχα παρει ενα της Valvoline.Τωρα εχω ενα αλλο,οχι τοσο γνωστο.Την δουλεια ομως την κανει σωστα.

Υποψιν...δεν κραταει για παντα!Ειναι για να καθαρισεις ευκολα τα μυγακια κτλ μετα απο ενα ταξιδι.Αν την αφησεις κανα μηνα ετσι...τα ιδια προβληματα θα εχεις σαν να μην ειχες βαλει σιλικονη!

μια ένσταση!

Πετρέλαιο για καθαρισμό αλυσίδας?  :nono: 

παραφίνη κύριοι! Πολύ καλύτερη και φυσικά ακίνδυνη! Το πετρέλαιο έχω ακούσει ότι καταστρέφει τα ring!

Άλλωστε εσύ έχεις ΙΜΑΝΤΑ  :angry:  που μου έμαθες για αλυσίδες?  :lol:

Υ.Γ Δεν λέω που μπορεί να βρει κάποιος παραφίνη έτσι για να ρωτάει ο JavaΚΟΛΑΣ  (μίξη ντε του javaneze με το Νικόλας )  :grin:  :lol:

Πάντως μακράν καλύτερη η παραφίνη!  :cheers:

<{POST_SNAPBACK}>

Μιχαλακηηηηηηηηηη οχι στα βαθια παιδι μου! :grin:

Βρε συ...τι ειναι το ΚΑΘΑΡΟ πετρελαιο? :rolleyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι βρε παιδι μου ... αλλα ειναι κατι που αγοραζεις απο συγκεκριμενα μαγαζια;

Μοτο-αξεσουαρο-μαγαζα δλδ;

ή και στο σουπερ μαρκετ εχει;

Και αν εχει στο σουπερ μαρκετ, κανει για την μηχανη ή ειναι μονο για τραπεζια;

Περισσοτερο γι αυτο σε ρωτησα παρα για τις μαρκες ... ^_^

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Βρε συ...τι ειναι το ΚΑΘΑΡΟ πετρελαιο? :rolleyes:

<{POST_SNAPBACK}>

Δηλαδή εννοείς φωτιστικό πετρέλαιο ?

Εγώ για σιγουρια , μέχρι σήμερα έπαιρνα λιπαντικό σπρέϋ αλυσίδας για ΜΧ μηχανάκια , το οποίο το χρησιμοποιούσα για να ξεπλένω την αλυσίδα . Ακριβή λύση μεν , αλλα οταν ρωτάς με τη να την πλύνης και ο ένας σου λεει πετρέλαιο ενώ ο άλλος βενζίνη , :/ δεν έχεις και πολλές επιλογες ....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδή εννοείς φωτιστικό πετρέλαιο ?

Εγώ για σιγουρια , μέχρι σήμερα έπαιρνα λιπαντικό σπρέϋ αλυσίδας για ΜΧ μηχανάκια , το οποίο το χρησιμοποιούσα για να ξεπλένω την αλυσίδα . Ακριβή λύση μεν , αλλα οταν ρωτάς με τη να την πλύνης και ο ένας σου λεει πετρέλαιο ενώ ο άλλος βενζίνη , :/ δεν έχεις και πολλές επιλογες ....

<{POST_SNAPBACK}>

Έχω την αίσθηση πως τα Spray του εμπορίου δεν μπορούν να υποκαταστήσουν το πετρελαιάκι κυρίως γιατί είναι ακριβά οπότε τι να κάνεις? Να αδειάζεις κάθε φορά ένα μπουκαλάκι για να γίνει καθαρισμός σε βάθος? Σίγουρα πιστεύω πως μπορεί να φανούν αρκετά χρήσιμα σε κάποιο ταξίδι που περνάμε κάνα χωματόδρομο για επιτόπου καθαρισμό και λάδωμα ή για ενδιάμεσα καθαρίσματα με προγραμματισμό μια φορά στο τόσο να κάνουμε την αλυσίδα ένα καλό μπανάκι με πετρελαιο :_thumbsup:

Έγώ προσωπικά χρησιμοποιώ ένα μαλακό πινέλο για να καθαρίζω μέχρι βαθιά τις αρθρώσεις τις αλυσίδας. Προσοχή όμως, όχι πάνω σε δρόμο που περνάνε άνθρωποι ή οχήματα γιατί γλυστράει απίστευτα, αν υπάρχει κάποιο σημείο με χωματάκι ή κάτι παρόμοιο που να μη δημιουργηθεί πρόβλημα

Μην ξεχνάμε επίσης τις λιπαντικές ιδιότητες του πετρελαίου πέρα απο το καθάρισμα καθώς περιέχει σε μεγάλο ποσοστό λάδι..

:cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

efxaristo poly

den h3era oti ta piestika den kanoun kalo

kai einai krima to bmw dakar na ponesei

oso gia tin alisida 8a dokimasw to ka8aro petreleo kai pinelaki pou eipate

efxaristw polyyyyyy

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για να κανω και εγω καπως εμφανη την παρουσια μου εδω, παραθετω μερικα link σε βιντεο για αυτους που βαριουντε να διαβασουν. Αν και διαφωνο για τo wd40 + αλυσιδα.

1)

2)

3)

4)

5)

Ειναι σωστος ο τροπος που καθαριζει ο τυπος τα δισκοφρενα ? Φανταζομαι ο καθαρισμος του θα πρεπει να γινει

με κατι που δεν λιπενει . Προτασεις για καθαρισμος δισκοφρενων και πλαστικων που εχουν γεμισει με σταμπες απο λαδια ?

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αλεχ θα μου επιτρεψεις να συμπληρώσω μια ακομα συμβουλη στο ιδη κατατοποιστικο σου τοπικ, πριν ξεκινησουνε να βρεχουνε την μοτοσυκλετα μας καλο ειναι να παρουμε ενα πατσαβουρακι και με αυτο να βουλώσουμε τιν τρυπα της εξατμισης,δεν ειναι οτι καλυτερο να περναει με το πλυσιμο νερο μεσα στο τελικο ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
αλεχ θα μου επιτρεψεις να συμπληρώσω μια ακομα συμβουλη στο ιδη κατατοποιστικο σου τοπικ, πριν ξεκινησουνε να βρεχουνε την μοτοσυκλετα μας καλο ειναι να παρουμε ενα πατσαβουρακι και με αυτο να βουλώσουμε τιν τρυπα της εξατμισης,δεν ειναι οτι καλυτερο να περναει με το πλυσιμο νερο μεσα στο τελικο ;)

ετσι την πατησα πριν μερικές μέρες.....

επισεις ανακαληψα πριν μερικες μερες ενα καλο κολπακι για τους απελπισμενα βρομιαριδες(οπως το kle μου) που ειχε να πλυθει πανω απο 9 μήνες.....

αφου ηταν χαλια η ζαντα ,ιδικα η πισω και αφου ειχα απελπιστει απο το τριψιμο και μονο το σφουγγαρι βρομιζε,αντι να καθαριζει η ζαντα...επεσε στο ματι μου ενα καθαριστικο που εχει η μανα μου για τα λιπη και τα αλατα (οπως λεει),το οποιο ψεκαζετε και κανει αφρο,ψεκασα ολη σχεδον την μηχανη και αφου το αφησα 1-2 λεπτα να δρασει την πλακοσα με το νερο, βαζοντας το δακτυλο για να δημουργει πιεση και εγινε το ΑΠΙΣΤΕΦΤΟ εφιγαν σχεδον ΟΛΑ!!!!!!!και χωρις τριψιμο!!!!!!!!!

παντος παιδια οποιος το προσπαθισει να προσεξει τα πλαστικα γιατι στο δικο μου δεν χαλασανε αλλα ποτε δεν ξερεις....

ιδικα το μοτερ και η ζαντα.... εγιναν απιστευτα

ακομα ενα κολπακι για "ομορφα" , μαυρα λαστιχα ειναι να τα ψεκασεις γυρο γυρο με ζαχαρονερο και απλα να το περασεις με ενα σφουγγαρη για να μην τρεχει και να παει παντου ομιομορφα...,απλα μην βαλετε πολυ ζαχαρη γιατι θα γιαλιζει πολυ , βαλτε γυρο στο 1/5-1/6 του νερου..

αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ ,ελπιζω να βοηθεισα....και να με καλοδεχτητε στην ωραια σας παρεα σας αν και ειμαι μικρος.....(εχω ενα KLE 250 anhelo) :lol: :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά μήπως μπορείτε να δώσετε και ένα παράδειγμα για το που μπορούμε να βρούμε το καθετί από αυτά που προτείνετε (πχ super-market, μαγαζί με σιδηρικά/βερνίκια, κτλ);

Ευχαριστώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάποια απο αυτά μπορεις να τα βρεις στα μαγαζια που αναφέρεις καθώς και σε βενζινάδικα ή μαγαζιά με αξεσουάρ και λιπαντικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όλα καλά, εκτός από 2 θέματα:

α) Ζήτησα κηροζίνη από 3-4 βενζινάδικα και το μόνο που είχαν είναι ένα μπετόνι που γράφει κηροζίνη - φωτιστικό πετρέλαιο. Κάνει δουλειά ή να ψάξω αλλού;

β) Ζήτησα σπρέι αλυσιδας και όλοι μου έδειχναν ένα σπρέι που είναι γενικά για γρανάζια και δεν είχε πουθενά την ένδειξη o-ring. Μάλλον δεν μου κάνει, ε;

Ευχαριστώ.

Τροποποιήθηκε από τον faif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εντάξει, όλα καλά.

Ενημερωτικά:

α) Ως κηροζίνη αγόρασα τελικά το μπετόνι κηροζίνη-φωτιστικό πετρέλαιο. Έκανε καλoύτσικη δουλειά στην αλυσίδα.

β) Σπρέι αλυσίδας βρήκα της motul που είναι ειδικό για αλυσίδες o-ring, z-ring, κτλ.

;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

να κανω και εγω μια ερωτηση: Θελω να πλυνω την δικια μου που ειναι naked με πιεστικο. Επιτρεπεται ή θα της κανω ζημια? Και αν επιτρεπεται, τι πρεπει να προσεξω????

Thank's...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
να κανω και εγω μια ερωτηση: Θελω να πλυνω την δικια μου που ειναι naked με πιεστικο. Επιτρεπεται ή θα της κανω ζημια? Και αν επιτρεπεται, τι πρεπει να προσεξω????

Thank's...

καλο ειναι σε ολες της μοτοσυκλετες να αποφευγουμε το πλυσιμο με πιεστικο ειτε εχουν φερινκ ειτε οχι για να αποφυγουμε στραβες ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Πετρέλαιο για καθαρισμό αλυσίδας? :nono:

Άλλωστε εσύ έχεις ΙΜΑΝΤΑ :angry: που μου έμαθες για αλυσίδες? :lol:

Τελικά γιά την αλυσίδα καταλήξαμε στη παραφίνη? ή υπάρχουν κι άλλες ιδέες?

Γιά τον ιμάντα? Χρειάζεται κάποια συντήρηση ή όχι? τι χρησιμοποιούμε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν καταλιγεις πουθενα σε αυτο το θεμα. ο καθενας παντα τα δικα του θα σου λεει. εχω ψαξει σε ελληνικα και ξενα φορουμ, ενας παραφινη, αλλος κιροζινη αλλος δεν ξερω και εγω τι. Εγω το κανω με κεροσαν ακουγοντας τους παλαιοτερους μου.

Απλα εκανα το λαθος τις πρωτες φορες να καθαριζω με το πινελο και την μεσα πλευρα και οχι μονο τα πλαγια, κατι που απο οσο εμαθα δεν ειναι καλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τελικά γιά την αλυσίδα καταλήξαμε στη παραφίνη? ή υπάρχουν κι άλλες ιδέες?

Γιά τον ιμάντα? Χρειάζεται κάποια συντήρηση ή όχι? τι χρησιμοποιούμε?

Το καλύτερο κατά την άποψη μου είναι αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής στο εγχειρίδιο της μοτοσυκλέτας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

• Create New...