Jump to content
Andreasf2

Μουδιασμα χεριου

Recommended Posts

Παιδια παρατηρησα τωρα τελευταια οτι μουδιαζει γρηγορα το δεξι χερι μου απο τον καρπο προσ τα δαχτυλα. Αυτο που οφειλεται το παθαινω κυριωσ οταν οδηγαω σταθερα για κανα 20λεπτο και βαλε. Μηπωσ ειναι απο τισ αναταραξεισ του τιμονιου ή επειδη για να ανοιξει τερμα το γκαζι μου πρεπει να "τεντωσω" πληρωσ τον καρπο μου? Ασχετη απορια την εχω καιρο και απλα ειπα να ακουσω καμια γνωμη..

Τροποποιήθηκε από τον Andreasf2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

δοκιμασε: να ρυθμισεις την μανετα σε μερος που να μην κουραζεται το χερι οταν πατας φρενο,

να ποιανεις πιο πανω το χερουλι του γκαζιου,

το παθαινω και γω το μουδιασμα στο δεξι αλλα λιγο σπανια, και στο δεξι γονατο αλλα ειναι αλλο θεμα αυτο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολλές φορές η θέση των χειριστηρίων (γκάζι, μανέτες φρένου - συμπλέκτη) είναι σε θέση ακατάλληλη για το σώμα μας...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κιταξε αντρεα, απλα μην σπας τον καρπο σου, δηλαδη γιρνα το γκαζι, και ισιοσε τον καρπο σου παλυ, και κουνα το λιγο που και που..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το παθαίνω εδώ και πολλά-πολλά χρόνια!..

Πάντα με σταθερή ταχύτητα και πολύ ήρεμη οδήγηση (δηλαδή όταν είμαι δικάβαλος με την Ασπασία! :grin: ).

Σταματάει αμέσως όταν αρχίζω και αυξομειώνω την ταχύτητά μου.

Τροποποιήθηκε από τον Stomu Yamashta

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάντα με σταθερή ταχύτητα και πολύ ήρεμη οδήγηση (δηλαδή όταν είμαι δικάβαλος με την Ασπασία! :grin: ).

ναι λογικο ειναι! διοτι οι καρποι πιεζοντε απο το βαρος του σωματος, και ακομη περισσοτερο οταν εχουμε συνεπιβατη!

το καλυτερο ειναι να κουναμε τον καρπο να κλεινουμε το γκαζι, στις ευθιες να αφηνουμε το γκριπ λιγακι να κανουμε μια γιρα τον καρπο και κλπ :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το παθαίνω και εγώ μετά από κανα εικοσάλεπτο συνεχόμενης οδήγησης, φταίνε και οι κραδασμοί ολίγον τι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1)Δοκίμασε να αλλάξεις την κλίση που έχουν μανέτες φρένου και συμπλέκτη ως προς τα grips, ώστε τα δάχτυλα να είναι σε φυσική συνέχεια του χεριού / καρπού και όχι σε άβολη κλίση.

2)Πολύ πιθανό να ευθύνονται οι δονήσεις. Απλή λύση είτε να αλλάξεις τα grips με κάποια μαλακά, είτε να βάλεις κάτι σαν μανίκι από αφρό / νεοπρεν που μπαίνει "φορετό". Είχα πριν λίγο καιρό τα grip puppies και κάνανε φοβερή δουλειά. Αφρώδης, ανθεκτικότατη λαβή που μείωνε δονήσεις, αύξανε την διάμετρο των grips -κάτι που προσωπικά με βόλευε πάρα πολύ-, τα προστάτευε από την φυσιολογική φθορά (και δεν είναι καθόλου φθηνά στην αλλάγή τους) και δεν είχε καμία παρεμβολή στα θερμαινόμενα.

Και όλα αυτά με μόλις 12 λίρες!

Μετά την τούμπα μου δυστυχώς έπρεπε να τα βγάλω και δεν τα ξαναβρίσκω. Το ebay shop που τα είχα πάρει σταμάτησε να στέλνει Ελλάδα, από Αμερική έχουν κάτι τρελά μεταφορικά και εδώ δεν παίζει τίποτα από όσο έχω ρωτήσει.

Είδα κάτι παραπλήσιο στο motoraid και μάλλον θα το δοκιμάσω.

3)Στάση του σώματος στην μηχανή (το σημαντικότερο).

Απ' ότι βλέπω οι περισσότεροι που παραπονιόμαστε έχουμε από λίγο ως πολύ σκυφτά μηχανάκια. Η λύση είναι σφίξιμο των ποδιών στο ντεπόζιτο, στήριγμα του βάρους με πόδια και μέση, χαλαροί ώμοι, αρκετά λυγισμένοι αγκώνες και κατά το δυνατόν ελάχιστη πίεση και σφίξιμο στο τιμόνι. Άλλωστε έτσι στρίβουμε και καλύτερα.

Στην πόλη αρκετές φορές είναι δύσκολο με τα σταμάτα-ξεκίνα, αλλά για μεγαλύτερες βόλτες είναι το καλύτερο και πιο ασφαλές φυσικά από το να έχεις το μυαλό σου στη μουδιασμένη σου παλάμη και τα δάχτυλα και να μην νιώθεις το φρένο με ακριβεια. Απλά θέλει λίγο συνήθεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ότι είπαν τα παιδιά παραπάνω, αλλά αν το μούδιασμα παραμένει αρκετές ώρες αφού ξεκαβαλήσεις τότε αλλάζουν τα πράγματα.

Είχα κάτι τέτοιες ενοχλήσεις-μουδιάσματα από τον Αύγουστο (πέρσι) και μετά από 1 μήνα άρχισαν να πονάνε τα 3 πρώτα δάχτυλα ακόμα και το βράδυ που κοιμόμουν.

Τσίμπησα μία στένωση καρπιαίου σωλήνα αλλά την σκαπούλαρα με νάρθηκα για μερικούς μήνες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κι εγω που εχω σκουτερ και δεν καμπουριαζω οπως οι περισοτεροι, ρυθμιζω τον καρπο αναλογα με το ανοιγμα του γκαζιου.Βασικα το δικο μου προβλημα ειναι στον αντιχειρα και στον δεικτη του δεξιου χεριου που μουδιαζουν.εκειΔεν το εχω ψαξει σε γιατρο ακομα (ισως θα επρεπε) αλλα φροντιζω να κατεβαζω το χερι μου τελειως απο το γκριπ και κανοντας καμια περιστροφη και καπως ηρεμω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όταν αρχίζει το μούδιασμα, προσπάθησε να κουνήσεις τα δάχτυλα σου για να τρέξει το αίμα στην παλάμη σου. Εγώ αυτό κάνω και περνάει κάπως αν και είναι σύντομο. Το καλύτερο που, νομίζω εγώ, έχεις να κάνεις, είναι να κατεβάσεις το χέρι σου τελείως κάτω (αφήνεις το γκριπ) μέχρι να ξεμουδιάσει. Αλλιώς πιάσε το γκριπ από πιο "μπροστά".

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

προσπάθησε να στηρίζεσαι περισσότερο με πόδια σου και λιγότερο με τα χέρια σου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

προσπάθησε να στηρίζεσαι περισσότερο με πόδια σου και λιγότερο με τα χέρια σου

Και εγώ αυτό κάνω (συμβουλή παλιότερου) και πιάνει.. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω δεν το ειχα ποτε αυτο και οδηγαω τη μηχανη μου αρκετα χρονια...Ξεκινησε ομως περυσι μολις αγορασα μπουφαν μηχανης με προστασια στους ωμους..τα χερια ερχονται σε καμψη προς τα εμπρος και τα "κοκαλα" του μπουφαν πιεζουν στους ωμους και μειωνει την κυκλοφορια του αιματος..μολις κατεβασω το χερι απο τη μανετα και εφαρμοζω καλυτερα τον ωμο μου μεσα στο προστατευτικο τοτε σταματαει το μουδιασμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είδα κάτι παραπλήσιο στο motoraid και μάλλον θα το δοκιμάσω.

Αυτά εδώ εννοείς Mid ? http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=1279&osCsid=10e3c80c68e157476f0d375aa1478079

23 ευρω ? Ήμαρτον μαμω την Ελλάντα μου...

Έχεις δίκιο πάντως, τα grip puppies έχουν εξαφανιστεί απο παντού (στο ebay που έψαξα τουλάχιστον).

Μου φαίνεται θα πάω να ρίξω καμία ταινία τιμονιού ποδηλάτου ή ταινία χειρολαβής ρακέτας τένις σε Gel , έχω διαβάσει ότι βοηθάει, τώρα, τι να πώ...

Τροποποιήθηκε από τον klem578

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτά εδώ εννοείς Mid ? http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=1279&osCsid=10e3c80c68e157476f0d375aa1478079

23 ευρω ? Ήμαρτον μαμω την Ελλάντα μου...

Έχεις δίκιο πάντως, τα grip puppies έχουν εξαφανιστεί απο παντού (στο ebay που έψαξα τουλάχιστον).

Μου φαίνεται θα πάω να ρίξω καμία ταινία τιμονιού ποδηλάτου ή ταινία χειρολαβής ρακέτας τένις σε Gel , έχω διαβάσει ότι βοηθάει, τώρα, τι να πώ...

Ναι αυτά λέω. Και όντως τα 23 ευρώ είναι ολίγον τι κλεψιά για ένα κομμάτι αφρού. Από Αμερική πάλι που τα βρήκα κάτω από 10$ ζητάνε 25$ μεταφορικά :uglystupid2:

Οι ταινίες που λες δεν νομίζω να κάνουν την ίδια δουλειά με τα grip puppies. Tο αποτέλεσμα ήταν πραγματικά πολύ καλό.

Πλάκα πλάκα μου φαίνεται θα πάω να βγάλω τις χειρολαβές από τις ρακέτες παραλίας από το intersport... :2funny: :2funny: :2funny:

Τροποποιήθηκε από τον midnek

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είχα τέτοιο πρόβλημα μετά από πτώση. Είχε στραβώσει το τιμόνι: μόλις το άλλαξα σταμάτησε.

Η αληθεια ειναι οτι το μηχανακι ηταν πεσμενο οταν το πηρα ελαφρωσ. Δεν βλεπω ομωσ το τιμονι στραβο.. Αν ηταν στραβο δεν θα φαινοτανε ?

Περα απο αυτο οντωσ εχω δοκιμασει να στηριζομαι περισσοτερο με τα ποδια και να χαλαρωνω τα χερια μου αλλα μετα απο λιγο παλι ξεχνιεμαι.. Περα απο αυτο οπωσ ειπατε χαλαρωνω το χερι αφηνοντασ το να "κρεμεται" αλλα μετα κοβει το μηχανακι και σε ευθειεσ οταν ειμαι ειναι λιγο επικυνδυνο..

Τεσπα αυτο με το τιμονι το ειχα σκεφτει αλλα νομιζω οτι ολα τριζουν σωστα? Δεν γινεται να μην εχει αναταραξεισ το τιμονι?

Εκτοσ και αν θελει ζυγοσταθμιση γιατι αλλαξα λαστιχα προσφατα αλλα μου ειπανε οτι στο δικο μου δεν θελει ζυγοσταθμιση , υπαρχει ενα κιτρινο σαν βελακι το οποιο απλα πρεπει να ειναι εκει που ειναι η βαλβιδα αερα του λαστιχου.

Τροποποιήθηκε από τον Andreasf2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στην περίπτωσή μου ήμουν σίγουρος πως είχε στραβώσει το τιμόνι γιατί το πρόσεξα μετά από πτώση και μόλις το άλλαξα εξαφανίστηκε το μούδιασμα. Το στραβό τιμόνι δεν το βλέπεις, το νιώθεις. Βάλε κάποιον άλλον να το οδηγήσει και να σου πει αν του συμβαίνει το ίδιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εβαλα 2-3 δεν καταλαβανε τιποτα ουτε ο μηχανικοσ μου.. Περα απο αυτο ασ σταθω λιγο στο θεμα το αλλο.

Μηπωσ θελει ζυγοσταθμιηση επειδη αλλαξα λαστιχα και τα εκανα χωρισ σαμπρελα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν ηταν στραβο δεν θα φαινοτανε ?

Ελα που δεν φενεται ομως...

κτοσ και αν θελει ζυγοσταθμιση γιατι αλλαξα λαστιχα προσφατα αλλα μου ειπανε οτι στο δικο μου δεν θελει ζυγοσταθμιση , υπαρχει ενα κιτρινο σαν βελακι το οποιο απλα πρεπει να ειναι εκει που ειναι η βαλβιδα αερα του λαστιχου.

αυτο πρωτη φορα το ακουο! μετα απο αλλαγη ολα τα λαστιχα θελουν! αμαξια η μηχανες!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σταυρο μου στην υλικια σου και με τισ ταχητητες που πας ......

ενω εμεις τα οργισμενα νιατα δεν πασχουμε απο το χερι μας γιατι δουλευει τερμα το γκαζι....

τελικα πας καμια βολτα η σε επιασαν τα γεραματα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ελα που δεν φενεται ομως...

αυτο πρωτη φορα το ακουο! μετα απο αλλαγη ολα τα λαστιχα θελουν! αμαξια η μηχανες!

Ρε εσυ αυτο 3 ατομα μου το επιβεβαιωσαν 3 διαφορετικοι μηχανικοι τοσο εξω να πεφτουν για την ζυγοσταθμιση ? Και περα απο αυτο οσον αφορα το τιμονι δηλαδη τι να αλλαξω σε αυτο την πλακετα ή τισ ραβδουσ ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα