Jump to content
gliout

Αθηνα, Κύθηρα, Λευκάδα

Recommended Posts

Περίπου στο τέλος Ιουλίου θα ξεκινήσουν οι διακοπές.

Προορισμός τα Κύθηρα, από Αθήνα και έπειτα η Λευκάδα.

Επιβάτες εγώ, η συνοδηγός μου(!!!!!!!!!) και όχημα η Tenere.

Διαδρομή:

Ιωάννινα-Αθήνα (εγώ!)

Αθήνα-Ναύπλιο (διανυκτέρευση, εγώ και η κοπέλα μου)

Ναύπλιο-Κύθηρα (όπως παραπάνω!)

Κύθηρα-Γύθειο-Λευκάδα (?????)

1ον:Διαμονή στα Κύθηρα. Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό στα Κύθηρα, κατά προτίμηση στην χώρα???

2ον:Επιστροφή προς Λευκάδα. Για προτείνετε διαδρομή, λαμβάνοντας υπόψη και τις αντοχές???????

Σας ευχαριστώ!

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Προσθήκη ετικετών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Φιλε μου εγω καθε καλοκαιρι ερχομαι Κυθηρα στην χωρα δεν εχει ξενοδοχεια ουσιαστικα....εχει δωματια να ενοικιασεις αν θελεις ενα καλο μερος να μεινεις και κοντα στην χωρα ςιναι το καψαλι εχει διαφορα ξενοδοχεια με πισινες και τα ρεστα....(καψαλι-χωρα με τα ποδια 10-15 λεπτα(χωρα-καψαλη με τα ποδια 5-10 λεπτα)το ενα ειναι ανηφορα και το αλλο κατηφορα)το καψαλι ειν αι περιοχη διπλα απο τη θαλασσα με ωραιες παραλιες....ωραιες καφετεριες και ωραιες τουριστριες.....αλλα εφοσον θα πας τη φιλεναδα σου δεν σε ενδιαφερει.Λοιπον μερικα ξενοδοχεια στο καψαλι ειναι το el sol hotel,το porto delfino(με πισινα)χωρις πισινα ειναι το aronis και δωματια προς ενοικιασει στο καψαλι ειναι τα bungalows basilis.Αν ακομα θες να μεινεις χωρα ομως,διαλεξε το margarita hotel ή το castello apartments

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχω την τιμη να ειμαι απο τα Κυθηρα :angel_not:

Μην ξεχασεις να επισκεφτεις τα παρακατω μερη

Μυλοποταμο(χωριο)

Αμηρ Αλη(Βολτα με τα ποδια διπλα σε ρυακι γεματο με καβουρακια)

Καστρο Χωρας(απιστευτη θεα, αν εχει καλο καιρο φαινονται ανετα Αντικυθηρα και Κρητη)

Κακη λαγκαδα(απο Αγια Πελαγια, ειναι ψιλοεντουραδα, και με street πας αν πας χαλαρα)

Καλαδι(παραλια, απο τις ομορφοτερες της Ελλαδας)

Καραβα(χωριο)

Αυλεμωνας-Παλαιοπολη(παραθαλασσιο χωριο)

Καψαλι(το ομορφοτερο παραθαλασσιο χωριο του νησιου, η σημαια των Κυθηρων, το πιο τουριστικο μερος του νησιου) (αλλα παντα χαλαρα)

Αγια Πελαγια(παραθαλασσιο χωριο)

Γενικα θα παθεις πλακα απο τους δρομους του νησιου με την καλη ασφαλτο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κυθηρα για ελευθερο λεει η θα σε κυνηγανε ? για μας π δεν θελουμε ξενοδοχεια κλπ θα εχει καποιο ησυχος μερος να στησεις, αλλα να μπορεις να ερχεσαι σε "επαφη" ( :devil: ) με τον πολιτισμο ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχει στο καψαλι λλα δεν ειναι ελευθερο πληρωνεις 20 ευρα....για ελευθερω δεν γνωριζω συγγνωμη..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Eιχε και στον Αυλεμωνα(Παλαιοπολη) ενα καμπινγκ, δεν ξερω αν εχει ξανανοιξει

Ηταν το ΤΕΛΕΙΟ καμπινγκ για μοτοσυκλετιστες, φλατ κατασταση και με απειρο χωρο για να κατεβασεις κινητηρα αμα θες

Ρωτα μηπως μπορειτε να πατε εκει, ακομα και αν ειναι κλειστο(σαν λειτουργια)

Αμα θες μπορω να σε στειλω σε συγγενεις μου που ειναι εκει(χωριο Ποταμος) να σε βοηθησουν καλυτερα, γιατι εγω φετος λογω φορτου εργασιας δεν θα παω καθολου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1. Διαμονή στα Κύθηρα. Για τη Χώρα που θέλεις δεν ξέρω αλλά στην Αγία Πελαγία (στο βόρειο μέρος του νησιού) είχαμε μείνει σε αυτό εδώ, το οποίο και σου συστήνω. Στουντιάκια, περιποιημένα από την ιδιοκτήτρια και με λογική τιμή.

2. Διαδρομή Κύθηρα - Λευκάδα:

- Πάρε το καράβι από Κύθηρα για Γύθειο

- Γύθειο - Αρεόπολη (Σπήλαια Διρού)

- Αρεόπολη - Καλαμάτα - Πύλος - Κυπαρισσία - Πάτρα

- Γέφυρα - Αστακός - Βόνιτσα - Λευκάδα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σας ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας. Ψάχνοντας βρήκα αυτό:

http://abramis.gr/?page_id=5

βέβαια δεν είναι στην χώρα, είναι στο κέντρο του νησιού...

Δεν ξέρω τους δρόμους και τις αποστάσεις, αλλά σαν μέρος μου άρεσε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν λες για τα δωματια στα Μητατα, ΠΟΛΥ ωραια ειναι με απιστευτη πανοραμικη θεα σε φαραγγι και στο βαθος το πελαγος αλλα να ξερεις οτι ειναι πολυ μακρια απο την θαλασσα

Τυχαια βρηκα και ενα αλμπουμ φωτο εδω http://picasaweb.google.com/smordav/KYTHIRADHMOSIO

Για να κατεβεις Καψαλι απο Μητατα, υπολογιζε κανα 30λεπτο

Εισαι ομως πολυ κοντα στον Αυλεμωνα και στην παραλια Καλαδι

Δες τις φωτο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε ευχαριστώ...Μου άρεσαν σαν δωμάτια, και συνήθως δεν θέλω να είμαι σε πολύ τουριστικά μέρη.Επειδή δεν ξέρω τι γίνεται με τον τουρισμό στο νησί, κοιτάω και κάπου πιο έξω απο την χώρα....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε ευχαριστώ...Μου άρεσαν σαν δωμάτια, και συνήθως δεν θέλω να είμαι σε πολύ τουριστικά μέρη.Επειδή δεν ξέρω τι γίνεται με τον τουρισμό στο νησί, κοιτάω και κάπου πιο έξω απο την χώρα....

Oπου και να πας ειναι χαλαρα

Κυριως οικεγενειες και ζευγαρια

Αν δεις ξενο θα ειναι πολυ ματσο

Καγκουραιους και πιπινοκυνηγους δεν προκειται να δεις

Οσοι μοτοσυκλετιστες εχουν παει(που δεν ειναι του show of) το εχουν λατρεψει το ΤΣΙΡΙΓΟ

Ισως ειναι το τελειο νησι για μικρα εντουρο

Μικρος ολο το καλοκαιρι(καθε) το εβγαζα εκει, τωρα δυστυχως εχω πολυ καιρο να παω

ΤΙΠ

Θα σου προτεινα να πας στην ΜΥΛΑΠΗΔΕΑ

http://www.kythera.gr/en/whattosee/milapidea.php#.TgewW4Lcxg8

Ειναι ενα ερημομενο(χαλασματα) Αγγλικο σχολειο απο τον προπερασμενο αιωνα

Θα το βρεις πηγαινοντας απο εναν χωματοδρομο(πολυ βατο) μεταξυ των χωριων Λιβαδι & Φατσαδικα, σε 5-10 λεπτα δηλαδη εχεις φτασει

Μεσα ειναι σκαλισμενα στον τοιχο ονοματα πολλων γεννεων, δηλαδη εννοω τα εχουμε σκαλισει μονοι μας

Αν πας και δεις τα αρχικα Γ.Φ. ειναι τα δικα μου

Το πιο παλιο που θα δεις ειναι του 1944

Νιωθεις καπως εκει μεσα.... :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ALARM Τσιριγιώτης ε ;

Εγώ καψουρεύτηκα τα Κύθηρα το 95.

Είχαν σπίτι κάτι ξαδέρφια μου πάνω στην θάλασσα στον 2ο κόλπο του Καψαλίου.

Φέτος τελειώνουμε το δικό μας στο Κουσουνάρι.

Από του χρόνου θα βουλιάξει το νησί από το βάρος μου χα,χα.

Για τον φίλο gliout, θα περάσεις ωραία και χαλαρά.

Παραλίες όσες αντέξεις να γυρίσεις.

Ψαροντούφεκο........δεν σου λέω :) τις καβάτζες μου.

Καλά να περάσεις, που καλά θα είναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παίδες πείτε κι άλλα για Κυθήρα! Θέλουμε να πάμε με τη δικιά μου, Αθήνα - Μονεμβασιά - Κύθηρα και χθες που ψάχναμε για ξενοδοχεία με φυσιολογικές τιμές για αρχές Αυγούστου δε βρήκαμε και πολλά. Αυτά που αναφέρατε πιο πάνω (el sol + porto) ήταν αρκετά ακριβά για 3 νύχτες. Τίποτα πιο φτηνό δεν παίζει; Γιατί δε θέλουμε να αλλάξουμε τώρα προορισμό, τώρα που ψηθήκαμε και οι δυό αλλά να δώσω 100+ τη βραδιά, συγγνώμη δεν τα δίνω (δεν μπορούμε κιόλας).

Σήμερα πάντως θα ψάξουμε καλύτερα και θα πάρουμε και καμιά 10αρια τηλεφωνάκια να δούμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

.......................

Για τον φίλο gliout, θα περάσεις ωραία και χαλαρά.

.....

Ψαροντούφεκο........δεν σου λέω :) τις καβάτζες μου.................!!!

Χαχαχαχ αυτή είναι εβδομάδα απεξάρτησης από το ψαροντούφεκο...Μάλλον ούτε μάσκα δεν θα φέρω!!!!!

Κάτι είχα διαβάσει παλιότερα ότι έχουν απαγορέψει σε μεγάλο μέρος του νησιού το ψαροντούφεκο..ισχύει???

Τροποποιήθηκε από τον gliout

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να σου πω την αλήθεια έχω να ψαρέψω πολλά χρόνια στον νησί, αλλά τέτοιες απαντήσεις πας και τις παίρνεις από το επί τόπου λιμεναρχείο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Lim - Lim, φτηνό κατάλυμα και Κύθηρα ήταν ασύμβατες έννοιες τουλάχιστον παλιότερα, για αυτό μέναμε σε γνωστούς-συγγενείς κλπ.

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω, τι να σου πω καλό ψάξιμο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επανέρχομαι στο θέμα..

Είδα οτι τα δρομολόγια για Γύθειο είναι απόγευμα..

Οπότε και με δεδομένο την διαδρομή που είπε ο Αιγαιοπλόος!, θα πρέπει να αναζητήσω κάποιο κατάλυμα για ενα βράδυ. Σκέφτομαι να είναι προς Καλαμάτα μεριά. Για πείτε...

@Klab..Πάντως στα μέρη μου (Λευκάδα) την τσίμπησα την δοντού (3,5 κιλά!!!)

Τροποποιήθηκε από τον gliout

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νομίζω ότι πλέον το Κύθηρα Γύθειο και τούμπαλιν έχει πολύ αραιά δρομολόγια.

Γιατί δεν το κάνεις από Νεάπολη που είναι καθημερινά ;

Και μιας και περνάς από εκεί κάνε και ένα μπλουμ στην παραλία του Αη Σίμου στην Ελαφόννησο, τρομερή παραλία.

3,5 ξεδοντιάρα ε ;

Άψογος :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν εγώ έψαξα να βρω σχετικά φτηνό δίκλινο και στα κύθηρα και στη λευκάδα και ρε παιδία τα φτηνότερα που βρήκαμε ήταν 70 ευρώ. ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΚΛΙΝΟ 70 ΕΥΡΩ! Συγγνώμη αλλά δεν πήραμε. Θα πάμε με 50 ευρώ στη Σαντορίνη και ας μη βολτάρω με τη μηχανή τόσο πολύ, δεν πειράζει.

70 Ευρώ για ένα δίκλινο στα Κήθυρα, δεν τα δίνω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα, πήγα πριν 10 μέρες Κύθηρα για 3 μέρες. Εγώ πήγα από Νεάπολη. Αν θυμάμαι καλά έχει σε καθημερινή βάση δρομολόγια για Νεάπολη ή Γύθειο. Για διαμονή θα μείνεις στο Καψάλι που είναι και το πιο κοσμοπολίτικο. Μετά από το Καψάλι είναι το χωριό Ποταμός, σαν κοσμοπολίτικο, και μετά η Αγ. Πελαγία. Για διανυκτέρευση εμείς πληρώσαμε 40 € την βραδιά. Η Χώρα ψιλοέρημη ήταν από κόσμο. Στο κάστρο όντως έχει ωραία θέα. Στο χωρίο Μυλοπόταμος αξίζει, να πας αρκεί να προσέχεις τον δρόμο που είναι αρκετά στενός. Οι πηγές του Αμηρ Αλί, θα σε ενθουσιάσουν να πας στην "πηγή της Πορτοκαλιάς". Επίσης στον Μυλοπόταμο να επισκεφτείς τον καταρράκτη (Καταράχτη τον γράφουν σε μια σήμανση) με την λιμνούλα. Έχει αρκετές παραλίες, θα σου πουν και οι ντόπιοι, γιατί εγώ σε 3 μέρες λίγα είδα. Πάντως κάποιες παραλίες έχουν χωματόδρομο, όχι και πολύ καλό, αλλά π.χ. παραλία Καλαδί, Χαλκός, κ.α. Στην παραλία Καλαδί, έχει αρκετά σκαλάκια, αλλά θα σε εντυπωσιάσει. Στους χωματόδρομους ευχαριστήθηκα το ΧΤ με την ανάρτηση την σπέσιαλ, όπου οι κουτάκηδες έκανα στην άκρη και "τρώγαν την σκόνη μου" :grin: Στου Αμπράμη που είδες τα δωμάτια τα είχα βάλει και εγώ στο μάτι. Το θέμα είναι ότι είχαν μια μυρωδιά μουχλας, αν δεν έχεις πρόβλημα, και είχαν μέσα ιονιστές. Σαν δωμάτια ήταν εντυπωσιακά, αλλά υπήρχε και ένα άλλο θέμα, στο χωριό αυτό υπήρχε μόνο ένα παντοπωλείο και ένα εστιατόριο. Το οίκημα που είναι τα δωμάτια ήταν του 1850, αν θυμάμαι καλά.Από παραλίες όπως σου προανέφερα έχει αρκετές, η Κακή Λαγκάδα, είναι παραλία με βότσαλο, όπου ενώνεται με το τελείωμα ενός ποταμού από ένα μικρό φαράγγι. Τώρα υπήρχε μια λιμνούλα, 10 μέτρα από την θάλασσα, αλλά είχε γίνει σαν έλος. Ο δρόμος είναι χωματόδρομος (Α!ρε ΧΤ....). Στροφιλίκια πολλά, (όπου και εκεί ευχαριστήθηκα το XT και ας ήμουν με :bop: ). Αν είναι να πας στο σπήλαιο της Αγ. Σοφίας, να ξέρεις ότι είναι κλειδωμένο, και πρέπει να ειδοποιήσεις στο χωριό (μάλλον εννοούσαν τον Λιμνιώνα) για να έρθει ξεναγός και να ξεκλειδώσει και να σας κάνει περιήγηση μέσα στο σπήλαιο. Η παραλία του Λιμνιώνα δεν με εντυπωσίασε. Για γυμνισμό άκουσα ότι μάλλον κάνουνε στην παραλία Μελιδόνι. Αυτά προς το παρών. Αν θυμηθώ και κάτι άλλο θα στο γράψω. Καλά να περάσετε. :bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φιλε μου η λευκαδα ειναι ακριβη εγω ειμαι απο πρεβεζα που ειναι 15 λεπτα απο λευκαδα ποιο φτηνα οτι θελεις ρωτα να σου πω κ για λευκαδα να σε καλα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα, ................................Καλά να περάσετε. :bye:

Εκλεισα στου Αμπράμη, με 40€ το βράδυ.....Τώρα αυτό που είπες με την μούχλα......Θα δώ...και εαν όντως είναι ενοχλητική θα δώ τι θα κάνω...(κάποιο αρωματικό ίσως!!!!)....

Το επέλεξα γιατί είναι στο κέντρο του νησιού...!!!! Επίσης εαν το χωριό έχει παντοπωλείο και εστιατόριο καλά θα είναι..Ούτως ή άλλως σκοπεύω να γυρίζω αργά το βραδάκι στο δωμάτιο..

Ελπίζω το Tenere να πάει καλά!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγώ με το ίδιο σκεπτικό πήγα να το κλείσω. Το κακό είναι ότι είναι απομονωμένο το χωριό, όχι όμως άσχημο. Να κοιτάξετε εκεί που θα μείνετε να βλέπετε την χαράδρα, στα κάτω δωμάτια να του πείτε, που βλέπουν προς την χαράδρα, γιατί έχει δύο κτίρια με ενοικιαζόμενα. Το TENERE θα το ευχαριστηθείς με τους χωματόδρομους. Να προσέχεις μην το αφήσεις στο κατήφορο, αν σας πάει στα κάτω δωμάτια, γιατί είναι λίγο απότομος, και μπορεί να πάρει πρωτοβουλία για βόλτα. :bye:

Τροποποιήθηκε από τον MANOLITO

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλα να περασετε

Μην ξεχασεις την Μιλαπιδεα(Αναμεσα απο Λιβαδι και Φατσαδικα), θα με θυμηθεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα