Jump to content
nuntius

Ε και? (Πώς να δικαιωθείς από ασφαλιστική)

Recommended Posts

Απο τοτε που το ξυλο εγινε "παρανομο" και οι νομοι χιλιαδες, το "Ε και?" φοριεται παρα πολυ... :closedeyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αλλά ρε πστ μου ειλικρινά απορώ με το θράσος/βλακεία κάποιων. Κάνεις την μαλακία, κάθεται η στραβή κι ευτυχώς για όλους με τις μικρότερες δυνατές συνέπειες. Τι κάθεσαι και το παίζεις ιστορία, φώναξε τον εμπειρογνώμονα βγάλτε δυο φωτογραφίες και κάνε του ανθρώπου μια δήλωση να τελειώσει εκεί το συμβάν.

+1

Πραγματικά, κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν καταλάβει γιατί πληρώνουν κάθε χρόνο ασφάλεια στο όχημα τους... Και ειδικά σε περιπτώσεις όπως αυτή που ο φταίχτης δεν είχε καμμία απολύτως ζημιά στο όχημα του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πρωτα απο ολα να'σαι παντα καλα κ παντα να γλυτωνεις με απλα υλικες ζημιεσ :_thumbsup:

δευτερον συγχαρητηρια για την ψυχραιμια σου(επρεπε να του φορεσεις το κρανος αναποδα να σου πω εγω "ε και" :ranting3: )

κ μια συμβουλη...μιλα με δικηγορο...κ σκιστον...οσο δεν παει...παρ'του κ τα σωβρακα...κ μετα πεσ του...ε και; :clapping:

παντα ορθιος αδερφε :thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Περαστικά αδερφέ και ευτυχώς που γλίτωσες τα χειρότερα. Το τι καφρίλα παίζει εκεί έξω.....πλέον είναι ασύληπτο

Πάντως το χαρτί του τροχαίου που κρατάς είναι πολύ δυνατό χαρτί (όπως και στην δική μου περίτπωση) , δείχνει οτι το τρακάρισμα οφείλεται 100% στην μαλακία του αλλου.

Δεν μας είπες όμως....ο άλλος τι δήλωση έκανε? Αρνητική ή θετική? Εχει σημασία στο πως θα κινειθείς από δω και μετά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ λέω να πάμε να του σπάσουμε το αμάξι και να του αφήσουμε άθικτο μόνο τον αναπτήρα ... :devil:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άκουσα το μπάπ πίσω μου και ήταν ίδιο με το χτεσινό δικό μου. Σε είδα απο τον καθρέφτη να σέρνεσαι στη στροφή. Πόνεσα μαζί σου. "Όλα κομπλέ" μου είπες οταν σηκώθηκες.

Το μόνο που δεν ήταν κομπλέ ρε φίλε ήταν η τρέντυ βερμουδίτσα, το κοντομανικάκι και η ακράνωτη κεφάλα σου.

Τη γλύτωσες φτηνά αλλά στους δρόμους - γυαλί που έχουμε πόσο ακόμα θα την γλυτώνεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξεθάβω το θέμα (πραγματικό ξεθάψιμο μιας και η μηχανή έχει ήδη πουληθεί και έχουν προλάβει να με κοπανήσουν και με την καινούργια) για ένα σύντομο feedback.

Η ζημιά βγήκε στα 210 €. Πήγα να εισπράξω απο την ασφαλιστική του τυπά, με τα τιμολόγια μου, κύριος. Και ενημερώθηκα οτι είναι τακτική ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ όταν δεν υπάρχει επαφή να αποζημιώνει κατά 50%.

Όσοι έχετε Εθνική μήπως να το ξανασκεφτείτε?

Όπως και να έχει, για ηθικούς λόγους, έχω ξεκινήσει διαδικασία αγωγής. Ναι, για 105 €. Ναι, μάλλον θα μου φύγουν σε δικαστικά έξοδα και ναι, μάλλον τελικά θα μείνω με το αρχικό κατοστάρικο αν όχι λιγότερα. Αλλά κάποιος πρέπει να το κάνει για να μην αυθαιρετούν για να κερδίζουν, να πάψουν να βασίζονται στο ότι είναι πιο δυνατοί και στο ότι δεν θα μπούμε στον μπελά να διεκδικήσουμε το δίκιο μας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μα δυστιχως αυτο ειναι το κολπο ! Σου λεει η πληρωνουμε 100ευρο η παμε σε δικαστηριο .. αν εχει νομικη καληψη ο τυπος δεν πληρωνει ΤΙΠΟΤΑ παραπανω ! Οποτε χεστικε .. ακομα και να κερδισεις η ασφαλεια του θα τα πληρωσει ! Αυτος παλι ΧΕΣΤΗΚΕ !

Γιαυτο ειναι τελειως ΜΑΛΑΚΙΑ το συστημα .. κανονικα επρεπε οποιος χανει να επιβαρυνετε τουσ δικηγορους του αλλου και να πληρωνει και τα λεφτα απο την τσεπη του .. γιατι αν ειχε κανει δηλωση και ηταν ενταξει θα τον καλυπτε η ασφαλεια !

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΦΟΥ ΘΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΡΕ ΒΛΑΜΕΝΕ ΓΕΡΟ ΚΑΝΕ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΠΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ !

Πιεση χωρις λογο ... παμε αναπνοες !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μα δυστιχως αυτο ειναι το κολπο ! Σου λεει η πληρωνουμε 100ευρο η παμε σε δικαστηριο .. αν εχει νομικη καληψη ο τυπος δεν πληρωνει ΤΙΠΟΤΑ παραπανω ! Οποτε χεστικε .. ακομα και να κερδισεις η ασφαλεια του θα τα πληρωσει ! Αυτος παλι ΧΕΣΤΗΚΕ !

Γιαυτο ειναι τελειως ΜΑΛΑΚΙΑ το συστημα .. κανονικα επρεπε οποιος χανει να επιβαρυνετε τουσ δικηγορους του αλλου και να πληρωνει και τα λεφτα απο την τσεπη του .. γιατι αν ειχε κανει δηλωση και ηταν ενταξει θα τον καλυπτε η ασφαλεια !

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΦΟΥ ΘΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΡΕ ΒΛΑΜΕΝΕ ΓΕΡΟ ΚΑΝΕ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΠΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ !

Πιεση χωρις λογο ... παμε αναπνοες !

Μάλλον δεν το έκανα εγώ ξεκάθαρο.

Ο τυπάς έχει κάνει δήλωση, με το χαρτί της τροχαίας που είχα δεν τον έπαιρνε να μην κάνει.

Η ασφαλιστική του είναι που με αποζημιώνει με το 50% επειδή έτσι γουστάρει και σε αυτή θα κάνω αγωγή..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο τυπάς έχει κάνει δήλωση, με το χαρτί της τροχαίας που είχα δεν τον έπαιρνε να μην κάνει.

Η ασφαλιστική του είναι που με αποζημιώνει με το 50% επειδή έτσι γουστάρει και σε αυτή θα κάνω αγωγή..

Ααααααααααααααααα ! Μαλιστα ... δεν το ηξερα αυτο ! Οτι η ασφαλιστικη δεν σε πλερωνει ολο το ποσσο! κοιτα τη μαθενουμε ...

Εμενα μου ειχε τυχει το αλλο που ειπα για αυτο και ανεβασα πιεση uglystupid2.gif !

Καλα θα κανεις μονο και μονο για το ηθικο μερος της ιστοριας ! Απο δω και περα μαγκες δηλαδη δεν αποφευγουμε τους μαλακες. .. ΠΕΦΤΟΥΜΕ πανω τους και σκοτωνομαστε τουλαχιστον για να μας πληρωσουν ... Τι καλα που περναμε ..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κάποτε στην εθνική ασφαλιστική στον πειραιά θα τους πέταγα τις καρέκλες και τα γραφεία από το παράθυρο.

ενώ είχαν συμφωνήσει στο αρχικό ποσο 190.000 δραχμές,otaqn πήγα να "ειπραξο" μου έλεγαν 110.000...έτσι γιατί τους κάπνισε...με τις απειλές επιτόπου το έκαναν 150.000...αλλα εγώ είχα ανεβάσει τέτοια θερμοκρασία....που έφυγα κλοτσώντας πόρτες...

δικηγόρος μήνυση ...και είπραξη 250.000 δραχμών έναντι 190.000 τα 50 τα τσίμπησε ο δικηγόρος έβγαλα και ένα 10ρίκο εγώ...

δικαστήριο δεν έγινε...οικειοθελώς έδωσαν το ποσο για να μην πληρώσουν και τα δικαστικά...είναι σίγουρο ότι θα έχαναν θα πλήρωναν..

(λογικά ο δικηγόρος σου θα βάλει και αλλα έξοδα που είχες-έκανες κλπ κλπ...δεν θα ζητήσει μονο 210 euro.)

για την ιστορία

δεν μπορούν να σου κόψουν από το αρχικό ποσο τις αποζημίωσις λόγο παλαιότητας τις μηχανής...αυτό είναι ΠΑΠΑΤΖΙΛΙΚΙ

ισα ισα υπάρχει ακριβώς το ανάποδο,βγαίνει έξτρα ποσο λόγο απαξίωσης την μηχανής από το τρακάρισμα

βασίζονται όμως στο ότι σπανια πάει ο κόσμος σε δικηγόρο ,για να πάρει τα χρήματα 1 και 2 χρονια μετά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξεθάβω το θέμα

Όπως και να έχει, για ηθικούς λόγους.....

Και καλά έκανες.

Οι ηθικοί λόγοι είναι που εκλείπουν στην Ελλάδα. Αν υπήρχαν σε όλους μας, θα είμασταν πολυ μπροστά. Σε όλα. :_thumbsup:

Το γεγονός ότι τα ''κουκιά'' θα σου πάνε παραπάνω, δεν προσμετράται σαν αξία, αλλά σαν επένδυση στον εαυτό σου.

Απο μένα, μπράβο για την κίνηση.

Στάλα στον ωκεανό, αλλά καταδεικνύει το ποιόν σου. :respekt:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πραγματικά αν αντέχεις τα οικονομικά κάνε το... Γουστάρω! :bash:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έτσι μπράβο!Αν το έκαναν όλοι αυτό το πράγμα τόσα χρόνια δεν θα μας τα έφτιαχναν αυτά!

Καραγκιόζηδες...καμία ανοχή, τέλος η ανοχή!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ σωστός ο φίλος!!!

Αυτό το "δε μαμιέται" και "ωχ αδερφέ" ευθύνονται κατά πολύ για τη σημερινή κατάντιά μας...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπραβο ρε nuntius....ετσι θελουν....Οι εποχες που λεγαμε "δε βαριεσαι" περασαν,οχι τιποτα αλλο δηλαδη,μην περνιουντε για εξυπνοι και νομιζουν οτι εχουν να κανουν με μ@λ@κες......πανε αυτα :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Tα δέοντα. Παρέμεινε με την απειλή της τροχαίας.

Ο τροχαίος μοτοσυκλετιστής που ήρθε τον έσκισε με τις μαλακίες που έλεγε, ειδικά όταν τον άκουσε να λέει οτι δεν έφταιγε.

Στο χαρτί του συμβάντος, παρόλο που δεν είναι πόρισμα, έγραψε "ελιγμός αποφυγής και πτώση μοτοσυκλετιστή [...] το όχημα τάδε βρισκόταν σε δρόμο που στην αρχή είχε απαγορευτικό [...].

Προσπάθησε να εξηγήσει στον παπάρα οτι έφταιγε, ο οποίος θεωρούσε οτι δεν έχει ευθύνη μιας και δεν υπήρξε σύγκρουση.

-Άσε που ο τροχαίος ήρθε και αυτός ανάποδα στο μονόδρομο για να εξυπηρετήσει κλήση για τροχαίο.

-Άσε που δεν υπήρξε σύγκρουση

-Άσε που μάλλον κάνω την ίδια δουλειά με τον αστυνομικό για αυτό πήρε το μέρος μου

-Άσε που δεν έπεσα

-Άσε που είναι άσχετο οτι ήταν ανάποδα

-Ε μα τί, σε λίγο θα μας ζητήσεις να σου πληρώσουμε και τις ζημιές!!!!

Ναι ρε γέρο, όχι μόνο θα μου τις πληρώσεις αλλά θα σε σκίσω κιόλας, γιατί ένα ρημάδι συγνώμη δεν ζήτησες...

Να γιατί πρέπει ΠΑΝΤΑ να καλούμε Τροχαία κλπ. :shoot:

Well done Nuntius ! :afro:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειναι πολυ βασικο να μαθουμε να διεκδικούμε το δίκαιο και το σωστό,ακόμα και αν τα αποτέλεσμα δεν ειναι αυτό που θα έπρεπε.Βεβαια ευτυχως αυτη τη φορα το αποτελεσμα ειναι επιτυχες.

Ο αδερφός μου εκανε μια κίνηση για το ηθικό μερος του ζητημάτος,το οποιο θεωρώ και το σημαντικότερο μιας και η μέχρι τώρα πολιτικοί αλλα και γενικά το σύστημα "αξιών" που κυριαρχεί στη χώρα μας θα το (τους) χαρακτηριζα ανήθικο(ους).Δεν ειναι το λαμογιλικη και το θρασος η αιτια της καταντιας μας,αλλα η ανηθικοτητα της πλειοψηφιας του πολιτικου κοσμου αλλα και των διαφορων εταιρειων,επιχειρησεων που μας κοιμησαν και δινοντας την εντυπωση οτι το yes sir ειναι η σωστοτερη αντιμετωπιση.

Μας δίνεται μια ευκαιρία να θυμηθούμε οτι η καθημερινη διεκδικηση του πιο απλού πραγματος εως το πιο συνθετου,ειναι η μοναδικη και σωτηρια λυση για την κατασταση που βιωνει ο καθενας μας ξεχωριστα αλλα και γενικα το συνολο των πολιτων.

Απο τα 210 ευρω ενος τρακαρισματος μεχρι την αποζημιωση μιας απολυσεως και απο την συνταξη που δικαιουμαστε μεχρι τα ενσημα που δουλεψαμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα