Jump to content
bms

Επεισόδια με μοτοσικλετιστές στη Σκιάθο

Recommended Posts

Πριν καποια χρονια-2008- ειχα γραψει για ενα παραπλησιο θεμα τα παρακατω,

Την καλημέρα μου σε όλους σας .

Είναι λυπηρό να εμφανίζονται τέτοιες συμπεριφορές γιατί με βάζουν σε σκέψεις πως κάθε πέρσι και καλυτέρα.

Στα 42 μου σήμερα έχω να διηγηθώ αρκετά αλλά δεν θα σας κουράσω, απλός θέλω να πιστεύω ότι είναι τυχαία γεγονότα από άτομα που δεν αγαπούν αυτή την κοινότητα δηλαδή εμάς που οι μηχανές είναι τουλάχιστον η μισή ζωή μας.

Πρώτη φορά τιμόνι έπιασα δεν θυμάμαι και εγώ. Ίσως τότε που ο πατέρας μου(ας είναι καλά εκεί που είναι), με έβαλε μπροστά στο ντεπόζιτο ενός DΚW 80CC δεκαετίας 60’.

Από τότε μέχρι σήμερα θέλω να πιστεύω ότι η ψυχή όλων μας για τα δικιά αγάπη παραμένει ταξιδιάρα και αχαλίνωτη.

Μονό αυτό μου μένει στο τέλος, μαζί με την αγάπη για την μηχανή μας να μην χάσουμε και την ανθρωπιά μας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Λυπάμε που σας το λέω αγαπητοί κύριοι της ΜΟΤΟΕ, αλλά κάπως αργά ξυπνήσατε. Τόσα χρόνια επωάζατε "το αυγό του φιδιού", και τώρα το φίδι αυτό μεγάλωσε και δεν μπορείτε να το αποκόψετε. Τί πάει να πεί "αυτούς δεν τους θέλουμε"; Τώρα το καταλάβατε πως οι υγιείς μοτοσυκλετιστές σας έχουν εγκαταλείψει εξ΄αιτίας αυτών των φαινομένων; Τώρα θυμηθήκατε τον ΚΟΚ; Τώρα σας ενόχλησε η ηχορύπανση, οι καγκουριές, οι κόντρες; Για να μην αναφερθώ και σε "άλλα" θέματατα που εμπίπτουν στον ποινικό κώδικα. Τώρα;

Τί έγινε, ξεμείνατε απο "πελάτες" στις συγκεντρώσεις; Είδατε πως το υγειές κομμάτι του μοτοσυκλετισμού δεν θέλει πλέον καμμία σχέση με το πανηγυράκι καγκουριάς που είχε καταντήσει την Πανελλήνια με την ανοχή σας και την συνενοχή σας;

Είναι πολύ αργά πλέον. Όπως στρώσατε, έτσι θα κοιμηθείτε. Αυτούς θέλατε τόσα χρόνια, με τις υγείες σας............... Απλά σκεφτείτε τί έγιναν οι δεκάδες χιλιάδες συμμετοχών που μέχρι πριν απο δέκα χρόνια μαζεύατε...........

+ όσα θες!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν και νεος σχετικα στο χωρο της μοτοσυκλετας, 4 χρονια οδηγω ενα παπι, καθε χρονο μαθαινα νεα απο την πανελληνια,

1)ποσοι σκοτωθηκανε

2) ποοσοι αποκτησανε κουσουρια απο τραυματισμους

3) ποιος εκανε τις περισσοτερες καγκουριες

4) ποιος εκανε μεγαλητερη χρηση ουσιων....

.

.

.

.

και παει λεγοντας, θα ηθελα πολυ να βρεθω με ατομα που εχουν λιωσει πανω στη μηχανη, να ρωτησω,να μαθω, να γνωρισω, να ενημερωθω. να κανω φιλους, να γελασω, να χορεψω, να διασκεδασω.... και αλλα πολλα

Πιστευω υπαρχουν πολλοι που θελουν κατι παρομοιο. Μονο που αυτο δεν θα το βρεις στην πανελληνια. και οταν εγω που δεν ασχολουμε πολυ καιρο γνωριζο κατι τετοιο πως θα πανε ατομα του χωρου οι οποιοι δεν γουσταρουν τις μ@@@@κιες που γινοντε εκει? χερομε που βλεπω μεσα απο το φορουμ να κανονιζουν καφεδακια και συναντησεις. αν βολεψει θα ηθελα να βρεθω σε μια τετοια συναντηση ΑΛΛΑ οχι σε αυτη την πανελληνια.

Δεν ειναι τυχαιο λοιπον που γινετε οτι γινετε στο νησι, γιατι και περσι εγιναν διαφορα, προπερσι εγιναν αλλα, καθε χρονια κατι γινετε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εσυ ησουν παναγιωτη;:angel_not:

Γιάννη τελευταία Πανελλήνια (ΜΟΤΟΕ) που πήγα, ήταν Ηγουμενίτσα το 1998, με το ΧΧ ήμουν ακόμα............ 12.000 συμμετοχές. Ένα βράδυ αντέξαμε στο κάμπινγκ (μερικά ξερά πήραν παραμάζωμα τα πασαλάκια της σκηνής, μαστουρώσαμε απο τις "πίπες της ειρήνης" διάφορων "εναλλακτικών", μείναμε άυπνοι απο τα γκαρίδια κάποιων άλλων). Το άλλο πρωί πήραμε την σκηνή μας και φύγαμε. Τότε είπα στον εαυτό μου πως πανελλήνιες τέλος, πράγμα που ακόμα κρατάω. Τέτοιες που κατάντησαν, να τις χαίρονται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λυπάμε που σας το λέω αγαπητοί κύριοι της ΜΟΤΟΕ, αλλά κάπως αργά ξυπνήσατε. Τόσα χρόνια επωάζατε "το αυγό του φιδιού", και τώρα το φίδι αυτό μεγάλωσε και δεν μπορείτε να το αποκόψετε. Τί πάει να πεί "αυτούς δεν τους θέλουμε"; Τώρα το καταλάβατε πως οι υγιείς μοτοσυκλετιστές σας έχουν εγκαταλείψει εξ΄αιτίας αυτών των φαινομένων; Τώρα θυμηθήκατε τον ΚΟΚ; Τώρα σας ενόχλησε η ηχορύπανση, οι καγκουριές, οι κόντρες; Για να μην αναφερθώ και σε "άλλα" θέματατα που εμπίπτουν στον ποινικό κώδικα. Τώρα;

Τί έγινε, ξεμείνατε απο "πελάτες" στις συγκεντρώσεις; Είδατε πως το υγειές κομμάτι του μοτοσυκλετισμού δεν θέλει πλέον καμμία σχέση με το πανηγυράκι καγκουριάς που είχε καταντήσει την Πανελλήνια με την ανοχή σας και την συνενοχή σας;

Είναι πολύ αργά πλέον. Όπως στρώσατε, έτσι θα κοιμηθείτε. Αυτούς θέλατε τόσα χρόνια, με τις υγείες σας............... Απλά σκεφτείτε τί έγιναν οι δεκάδες χιλιάδες συμμετοχών που μέχρι πριν απο δέκα χρόνια μαζεύατε...........

ΔΥΣΤΥΧΩΣ για τον υγιη μοτοσυκλετισμο,εχεις απολυτο δικιο στα οσα λες.Συμφωνω και επαυξανω!Οταν δεν χτιζεις ενα Θεσμο καποια στιγμη απλα καταρρεει και μαλιστα με τον τροπο που τον εχεις μεγαλωσει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχουμε από καιρό χάσει το μυαλό μας σαν λαός Βαλκανικός, Μεσογειακός και γενικά θερμόαιμος(μισότρελος λέει ένας φίλος).

Ψυχραιμία παλικάρια γιατί μας βλέπω να γυρνάμε και πάλι στα "πέτρινα χρόνια" του δικυκλισμού, κατά τα οποία η αστυνομία έβγαζε το άχτι της(και την ανικανότητά της να αστυνομεύσει τους δρόμους) επάνω στους αναβάτες.

Με δεδομένο ότι όταν υπάρχει δράση, θα πρέπει να περιμένεις αντίδραση, δεν θέλει φαντασία να καταλάβει κανείς, που μπορεί να οδηγήσουν όλα αυτά.

Παράλληλα, να μην πιστεύουμε ότι διαβάζουμε στα blog γιατί η παραπληροφόρηση πάει σύννεφο. :mB_faskelo:

Καλώ κάποιους που έχουν φίλους, οι οποίοι συμμετέχουν στην Πανελλήνια της Σκιάθου να τους τηλεφωνήσουν για να έχουμε και την άποψη της άλλης πλευράς.

Δεν πιστεύω ότι κάποιοι "τρελάθηκαν" ξαφνικά και θέλουν να εξαφανίσουν το νησί ή να δέρνουν έναν αντιδήμαρχο για τρεις ημέρες :whistling:

γενικά τα μπλογκ είναι υπεύθυνα σε μεγάλο βαθμό για την (υπερ)-παραπληροφόρηση που υπάρχει σήμερα στην ελλάδα.

επίσης είναι πολύ θετικό το οτι η αστυνομία πλέον έχει αρκετό κόσμο που δουλεύει με μηχανές οι οποίοι ως μηχανόβιοι δεν είναι ξένοι ως προς στη νοοτροπία μας και ξέρουνε πάνω κάτω τι γίνεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παλια οταν ακουγα MOTOE , στο μυαλο μου εφερνα τους οργανωμενους γερμανους μηχανοβιους, με τα EVents, τον σεβασμο, την οργανωση κλπ...

σημερα, οταν ακουω ΜΟΤΟΕ , στο μυαλο μου ερχεται αυτο :

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κι απο διαφορα βιντεακια που εχουμε δει ολοι απο τους ιδιους νομιζω εχουμε παρει μια ιδεα του τι παιζει , διαγωνισμος φραπε , ζελε , σαγιοναρα και burn out...

Ακριβως Βασιλη....

Η λεξεις επικιδυνος και ανευθυνος μαλλον του ειναι λιγες... :thumbsdown:

Τροποποιήθηκε από τον GeorStrat

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το κακο στην Ελλαδα ειναι οτι οταν γινετε θεσμος κατι μετα καταρεει. και αυτο γιατι οι οργανωτες ειναι χαλαροι στα μετρα και στις απετησεις στην αρχη και κανουν τα στραβα ματια σε πολλα. και ερχετασι μια στιγμη που το τρενο εχει φυγει και το μονο που μπορει να κανεο καποιος ειναι να βλεπει τον "θεσμο" να αλλαζει προς το χειροτερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ετσι ακριβως Παναγιωτη, εκανα το λαθος και πηγα μια φορα απο τοτε δεν ξαναεχει.:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εδώ δες

Κόντρες κάνανε πέρυσι, κράνη φυσικά ΔΕΝ φοράνε

Και για όσους ρωτάνε "που ειναι η αστυνομια;;;" απλά δειτε το vid

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

στο παρακατω βιντεο φαινεται ο σκοπος της πανελληνιας συγκεντρωσεις που ειναι " η σύσφιξη των σχέσεων των μοτοσυκλετιστών, τη γνωριμία και την ανταλλαγή απόψεων, την προώθηση του υγιούς μοτοσυκλετισμού την ανάπτυξη της κοινωνίας των μοτοσυκλετιστών και του συνδικαλισμού."

http://www.youtube.com/watch?v=U5QyOpXI6Oc&NR=1

αν μπορει καποιος ας μου λυσει μια απορεια. δεν τους ποναει η ψυχη οταν κανουν τετοιες καγκουριες? ολοι εχουν τοσα πολλα φραγκα και τα σπανε τα μηχανακια τους? ειναι δυνατον? τοσο πλουσιοι ειμαστε και δεν το ξερω?

Τροποποιήθηκε από τον Carp82

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aκριβως ετσι :ok:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

eγω παντως οφειλω να πω οτι ζουσα σε μαυρα μεσανυχτα,ολα αυτα ουτε καν που τα γνωριζα,το ολο σκηνικο θυμιζει αμερικη 70s.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ακριβως για ολα τα παραπανω προτιμω με παρεακι γνωστο συναντησεις, απο φορουμ η την απο χρονια μοτοπαρεα μου.:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα τελευταία χρόνια ό,τι ακούω από τις Πανελλήνιες συγκεντρώσεις μου προκαλούν θλίψη...

Κρίμα, για την έννοια του μοτοσυκλετισμού.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω απο τετοιες συγκεντρωσεις δεν ξερω αλλα και μενα οτι φτανει στα αυτια μου ειναι λυπηρο και ειναι κριμα, ενω θα επρεπε να ειναι γιορτη του μοτοσυκλετισμου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστυχώς η πανελλήνια είναι η ευκαιρία του κάθε αποτυχημένου, να πάει να δείξει το εγώ του. Όσο περισσότερες μλκίες κάνει στην πανελλήνια, τόσο μεγαλώνει το πουλί του. (Έτσι πιστεύει)

Όταν όμως βρεθεί στο νοσοκομείο ή ακόμα χειρότερα στο νεκροτομείο, τότε αλλάζουν τα πράγματα. Το κακό είναι ότι μπορεί να πάρει κι άλλους μαζί του που δεν φταίνε. (αν και αυτοί που στέκονται σε απόσταση αναπνοής για να δουν τους καραγκιόζηδες που κάνουν ζογκλερικά λες κι είναι τίποτα επαγγελματίες, τα θέλει ο κώλος τους)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πανελλήνια Μοτοσυκλετιστική στη Σκιάθο με 12 χιλ/τρα οδικό δίκτυο και τοοοσο συνωστισμό, κόσμο, ενοικιαζόμενα σκούτερ-τζιπάκια-γουρούνες, λεωφορεία.. Εκεί δε μπορείς ν΄αγιάσεις τις καλές μέρες! Ηθελα να μαι από κάπου μακριά να βλέπω τι γίνεται κι άμα ήμουν και ψυχολόγος θα πήγαινα μπάς και βγάλω και καμιά διατριβή!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:clapping2: Χα και να συμπληρώσω ότι σε λίγο δεν θα γίνεται η πανελλήνια λόγο του ότι δεν θα τους δέχονται πουθενά. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι τα τελευταία χρόνια η συγκεντρώσεις γινόταν συνέχεια στους ίδιους και στους ίδιους προορισμούς. Ασε που το κόστος είναι πλέον απαγορευτικό. Κάτι άκουσα για 60€ το κεφάλι!!!!! Πάμε καλά....120 τα δυο άτομα....Και δεν πάω στην ξενοδοχειάρα μου 2 βράδια να κάτσω 100€ δεν θα πληρώσω με το ντουζάκι μου την ησυχία μου και το μαλακό στρωματάκι μου.... :surrender: Και θα έχω και τζάμπα πρωινό (και τρώω πολύ ο πο$%^ης το πρωί) :whistling: )

Τροποποιήθηκε από τον Kakos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και δεν πάω στην ξενοδοχειάρα μου 2 βράδια να κάτσω 100€ δεν θα πληρώσω με το ντουζάκι μου την ησυχία μου και το μαλακό στρωματάκι μου.... :surrender: Και θα έχω και τζάμπα πρωινό (και τρώω πολύ ο πο$%^ης το πρωί) :whistling: )

Δεν σου φαινεται παντως :shades:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

στο παρακατω βιντεο φαινεται ο σκοπος της πανελληνιας συγκεντρωσεις που ειναι " η σύσφιξη των σχέσεων των μοτοσυκλετιστών, τη γνωριμία και την ανταλλαγή απόψεων, την προώθηση του υγιούς μοτοσυκλετισμού την ανάπτυξη της κοινωνίας των μοτοσυκλετιστών και του συνδικαλισμού."

http://www.youtube.com/watch?v=U5QyOpXI6Oc&NR=1

αν μπορει καποιος ας μου λυσει μια απορεια. δεν τους ποναει η ψυχη οταν κανουν τετοιες καγκουριες? ολοι εχουν τοσα πολλα φραγκα και τα σπανε τα μηχανακια τους? ειναι δυνατον? τοσο πλουσιοι ειμαστε και δεν το ξερω?

οι τύποι είναι για πολλές σφαλιάρες, αυτό και τίποτα άλλο....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πω πω πω..... τί έκανε ρε ο παίκτουρας ρε......... Πρέπει να μεγάλωσε το πουλί του ίσα με δέκα πόντους ναούμμμμμμμ........

kaaaala.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα