Jump to content
ALX™

Για να δουμε καταναλωσεις....

Recommended Posts

Να το μετρήσεις ρε παλήκαρε γιατί αυτό που γράφεις δεν βγαίνει...

Η μέση κατανάλωση σου είναι γύρω στο 7 εντός πόλης......

Κάτι δεν υπολογίζεις σωστά....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Πώς δεν βγαίνει! Αφού 4κύλινδρα καίνε κάτω από 4λ/100, το παπάκι πώς να μην κάψει 0,5λ/100? :hunter:

Και ξαναλέω, αν δεν ξέρετε μερικοί να υπολογίζετε σωστά την κατανάλωση μην γράφετε ό,τι κατεβάσει η κούτρα σας....

Υποτίθεται ότι αυτό το thread λειτουργεί σαν ασφαλής οδηγός για το τι καίει το κάθε μοντέλο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πώς δεν βγαίνει! Αφού 4κύλινδρα καίνε κάτω από 4λ/100, το παπάκι πώς να μην κάψει 0,5λ/100? :hunter:

Και ξαναλέω, αν δεν ξέρετε μερικοί να υπολογίζετε σωστά την κατανάλωση μην γράφετε ό,τι κατεβάσει η κούτρα σας....

Υποτίθεται ότι αυτό το thread λειτουργεί σαν ασφαλής οδηγός για το τι καίει το κάθε μοντέλο...

Μην ορκίζεσαι και σ' αυτό. Πιο πολύ λειτουργεί σαν οδηγός για το τι κατανάλωση έχει ο κάθε mybiker.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η ειρωνια σου δε μ αρεσει.

Χειροτερο της αμαθειας ειναι η ημιμαθεια ελεγε ο σοφός.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η μέση κατανάλωση σου είναι γύρω στο 7 εντός πόλης......

Κάτι δεν υπολογίζεις σωστά....

εδω -> http://motormouth.com.au/myvehicle/consumptioncalculator.aspx

που το εκανα στο περιπου μου βγαζει 0,6-0,7 στα 100 χλμ.

καπου εκει ειναι αλλα δε ξερω ακριβως, αλλα λογικο νουμερο για παπί μου φενεται.

υπολογισα οτι κανω γυρω στα 250 χλμ τις 10 μερες,

3 ευρω με 1,67 το λιτρο βγαινει γυρω στα 1.8 λιτρα

(χονδρικα τα νουμερα παντα)

αμα τα βαλεις κατω ειναι 0.6-0.7 lt/100km

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αμα τα βαλεις κατω ειναι 0.6-0.7 lt/100km

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω φίλε μου αλλά 0,6-0,7 δεν καίνε ούτε τα πειραματικά του Πολυτεχνείου.

Κάνε μια μέτρηση στα 100 χλμ από γεμάτο σε γεμάτο και θα καταλάβεις.

Αν βγάλεις τα ίδια ο χιλιομετρητής σου γράφει για κάθε 1 πραγματικό χλμ 4-5 τουλάχιστον.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η ειρωνια σου δε μ αρεσει.

Χειροτερο της αμαθειας ειναι η ημιμαθεια ελεγε ο σοφός.

Συμφωνώ απόλυτα!

Γι' αυτό αναγκάστηκα να γίνω λιγάκι ειρωνικός. Γιατί μερικοί ημιμαθείς γράφουν ο,τι να ναι και επιμένουν κιόλας...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κακά τα ψέματα,φίλε Σάτυρε,δε παίζει να καίει τόσο λίγο.όχι μόνο το δικό σου,αλλά κανένα 4κ που σέβεται τον εαυτό του.ειδικά όταν μιλάμε για 100+άλογα.και με νεκρά στην κατηφόρα να είσαι 5-6 λίτρα τα θες στο χαλαρό!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ωραια. θα το μετρησω κ θα δω τι πραγματικα καιει, αν και αληθεια ξεχναω να πηγαινω σε πρατηριο.

να τονισω οτι καρμπ φοραει 16αρι και την βελονα την εχω αλλαξει λιγο προς το οικονομικοτερο + οτι ειναι μονο 100cc.

θα δειξει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κακά τα ψέματα,φίλε Σάτυρε,δε παίζει να καίει τόσο λίγο.όχι μόνο το δικό σου,αλλά κανένα 4κ που σέβεται τον εαυτό του.ειδικά όταν μιλάμε για 100+άλογα.και με νεκρά στην κατηφόρα να είσαι 5-6 λίτρα τα θες στο χαλαρό!

Εγινε φιλε, κανενα προβλημα, ασε μας να λεμε χαζομαρες. Δε μου αρεσουν οι ειρωνιες απλως. :blush2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το Dinamik μου που απλως εχει μαγαλυτερο ζιγκλερ αμα το παω χαλαρα με γεματο ντεποζιτο 100αρα παντα μου βγαζει 110 χλμ..σπασμενο μου βγαζει 60-70 χλμ!...Πριν με το Daytona 100αρι εβγαζα με ενα ντεποζιτο σχεδον 200 χλμ!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Α,όλα κ όλα,εγώ ούτε για χαζομάρες μίλησα ούτε για τίποτα.Απλά δε γίνεται.Πόσο δε στο δικό μου,που έχει καρμπυρατερ....τα 5 και είναι άπιαστο όνειρο,όχι τ 4~!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όπως και να το έχω πάει κάτω από 5 λίτρα δεν καίει με τίποτα. Μην τρελαθούμε και τελείως , ακούγονται εξωπραγματικές ( προς τα κάτω ) καταναλώσεις απο 4κύλινδρα !!!

Απλά όσοι τα ισχυρίζεστε αυτά :

ή δεν κάνετε καλή μέτρηση

ή είστε συνέχεια σε κατηφόρα και πηγαίνει με νεκρά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

6lt/100km, 100km εντος πολης, 80 σε επαρχιακο και 20 στην εγνατια

που περιελαμβαναν και ενα τελικιασμα. Μολις ενα μηνα εχω την μοτο

και ειναι η πρωτη μου, οποτε πιστευω οτι σιγα σιγα θα πεσω λιγο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ αυτό που θέλω να πω με τις καταναλώσεις των 4κ των 100+ αλόγων ότι το κάτω απο 4 είναι όνειρο απο την άποψη μην πάει και το αγοράσει κάποιος και δει τιποτα 6αρια,7αρια και του φανουν παράλογα..

Αν τώρα κάποιος κάποτε κάπου λόγω ανάγκης είδε,οκ εκεί ίσως ναι,αλλά και πάλι κρατάω κάποιες επιφυλάξεις!

Γενικά πάντως ας είμαστε όσο μπορούμε λιγάκι πιο συγκεκριμένοι.Και όταν μιλάμε για κατανάλωση μη λέμε πόσο είδαμε 1 φορά! Ας βάζουμε το μέσο όρο για να καταλαβαίνει ο υποψήφιος αγοραστής

ΥΓ1 Πιστεύω ότι η κατανάλωση επηρεάζεται ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ (ειδικά στα 4κ) από το δεξί καρπό!

ΥΓ2 Για την κατανάλωση του 0,6-0,7 απλά.... :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όπως και να το έχω πάει κάτω από 5 λίτρα δεν καίει με τίποτα. Μην τρελαθούμε και τελείως , ακούγονται εξωπραγματικές ( προς τα κάτω ) καταναλώσεις απο 4κύλινδρα !!!

Απλά όσοι τα ισχυρίζεστε αυτά :

ή δεν κάνετε καλή μέτρηση

ή είστε συνέχεια σε κατηφόρα και πηγαίνει με νεκρά

Εσυ με τα 1255 κυβικα πρεπει να αισθανεσαι πολυ τυχερος που βλεπεις και 5.... :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εσυ με τα 1255 κυβικα πρεπει να αισθανεσαι πολυ τυχερος που βλεπεις και 5.... :tooth:

ΔΕΝ έχω δει ΠΟΤΕ 5 . Από 5.5 το λιγότερο σε ανοιχτό δρόμο και ταχύτητες από 80-120 χωρίς ανοίγματα και χωρίς φανάρια

και φυσικά πραγματική κατανάλωση έχω από 6 έως 7 με μικτή οδήγηση με 70% οδήγηση σε ανοιχτούς δρόμους και όχι κέντρο αθήνας σε ώρες αιχμής.

κάτω από 5,5 απλά δεν γίνεται ( στο δικό μου τουλάχιστον )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον εκανα και εγω την πρωτη μετρηση της cbf 250:

Την ειχα φουλαρει πριν καμια βδομαδα και σημερα εχοντας κανει 328χλμ (ειχε και αλλο βενζινη μεσα) την ξανα-γεμισα και πηρε 12,35lt

Οποτε συμφωνα με τους υπολογισμους μου εκαψα: 3,77 l/100km

Αρκετα καλα νομιζω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

honda ax1

απο 3.5 εως 5 λιτρα τα 100 km. μεσο ορο καιει 4 /100.

βαζω ενα δεκαρικο με τις σημερινες τιμες και κανω γυρω στα 160 km

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΔΕΝ έχω δει ΠΟΤΕ 5 . Από 5.5 το λιγότερο σε ανοιχτό δρόμο και ταχύτητες από 80-120 χωρίς ανοίγματα και χωρίς φανάρια

και φυσικά πραγματική κατανάλωση έχω από 6 έως 7 με μικτή οδήγηση με 70% οδήγηση σε ανοιχτούς δρόμους και όχι κέντρο αθήνας σε ώρες αιχμής.

κάτω από 5,5 απλά δεν γίνεται ( στο δικό μου τουλάχιστον )

Kαι στο GSX1250FA η καταναλωση κυμαινεται συνηθως απο 5,5 εως 6,2 σε συνθηκες αυτοκινητοδρομου ,επαρχιακων και ορεινων οδων .

Μια φορα ομως ειδα και λιιιιιγο κατω απο 5,5 !!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

...Και οι μετρήσεις συνεχίζονται, σε προχθεσινό γέμισμα μετά από 327.4 km έβαλε 19.95 λίτρα που μας κάνει 6.1lt/100km, μάλλον ήμουν λίγο απρόσεκτος αυτή τη φορά... :wallbash:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα