Jump to content
ALX™

Yπάρχει κάνα γ#!μ$%αδιάβροχο που να μην βάζει νερό στο καβάλο???

Recommended Posts

:ranting3::ranting:

Υπάρχει ρε πστη μου κανένα??? Έχω βαρεθεί να αγοράζω και να αγοράζω αδιάβροχα που σε κάνα χρόνο και μετά από 10-15 χρήσεις, αρχίζουν και βάζουν νερό στο καβάλο! Και να πεις ότι αγοράζω φτηνιάρικα? Κάθε άλλο! Μάρκες... Spidi, UVEX, κτλ! Να πεις ότι δεν τα προσέχω στο βάλε βγάλε? Λες κι είναι από αλουμινόχαρτο τα προσέχω όταν τα φοράω μη και πάθουν τίποτα! :surrender:

Περσινό αδιάβροχο παντελόνι...χρησιμοποιημένο 10-15 φορές όλο κι όλο και στη χτεσινή βροχή που με έπιασε, έβαλε νερό στο καβάλο, μέσα σε 5 χιλιόμετρα διαδρομής! :ranting:

40€ μόνο το παντελόνι αγορασμένο από MotoMarket! Τα γμημένα τα πάνω, δεν καταλαβαίνουν Χριστό... τα παντελόνια όμως είναι για το φούτσο!

Υπάρχει ρε παιδιά κανένα και δεν το έχω ανακαλύψει? Να το πληρώσω το γμημένο όσο κι αν κάνει... αλλά να μου ζήσει μια 5ετία!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Bering δοκιμασες?

Εγω το εχω αρκετα χρονια και ειναι μια χαρα!!!

Βγαζει 2 τυπους ομως προτιμησε αυτο που ειναι πιο παχυ το υφασμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πω ρε ψηλε τι λες τωρα;;;; και πηγα και το πηρα και εγω γιατι εδειχνε καλο και ποιοτικο....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το δικό μου είναι μια περίεργη μάρκα...Suzuki Swift μου φαίνεται λέγεται... :2funny:

Εγώ ένα της Πόλο έχω και μου είναι μια χαρά εδώ και 2-3 χρόνια

Τροποποιήθηκε από τον Ravendark

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το πρόβλημα Άλεξ είναι πως στο επίμαχο σημείο έρχονται και "διασταυρώνονται" και πανωτίζουν τέσσερεις ραφές. Για τον λόγο αυτό και η σιλικονούχα ταινία που αδιαβροχοποιεί τις ραφές σηκώνεται λίγο στις άκρες της, φυτιλιάζει. Επίσης σε μηχανάκια με την δική μας θέση οδήγησης, ανάμεσα στα πόδια μας την σέλα και το ρεζερβουάρ δημιουργείται μια αρκετά βαθειά λιμνούλα που μετά απο λίγη βροχή έχει μαζέψει όλα τα στραγγίσματα του ρεζερβουάρ και του μπουφάν. Και έτσι, επειδή ακριβώς το νερό δεν τρέχει αλλά μένει στάσιμο, περνάει μέσα. Και εγώ δεν έχω βρεί ακόμα παντελόνι που μετά απο λίγες χρήσεις να μην έχει ευαισθησία εκεί. Αυτό που κάνω είναι να ανασηκώνομαι συχνά ώστε να αδειάζει η λιμνούλα και πριν απο κάθε μεγάλο ταξίδι, να γυρνάω το παντελόνι ανάποδα και να "στρώνω" την αδιαβροχοποιητική ταινία σικόνης στις ραφές με ένα πιστολάκι. Όταν προβλέπεται μεγάλο ταξίδι με πολύ βρόχα (Καβάλα- Ηγουμενίτσα πχ) ενισχύω το σημείο και εξωτερικά με ίδια ταινία που έχω βρεί στο εμπόριο και δεν μπάζει πλέον τίποτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Targa απο Αγγλια κανα 25αρι ευρω εκανε και το εχω βαλει μεχρι τωρα καμμια 35αριά φορες σε βροχη καλη.Δεν εχει παθει τιποτα.Ειναι και ομορφο,οχι σαν κατι σακουλες που κυκλοφορουν...:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Bering δοκιμασες?

+1150 :_thumbsup: :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επισης ενα σπραυ αδιαβροχοποιησης φερμουαρ και ραφων για σκηνες θα βοηθησει

περασμα μια φορα το χρονο και ολα καλα (εχει δοκιμαστει σε αδιαβροχα πεζοποριας και οχι μοτο)

edit το βρίσκεις σε μαγαζια με ορειβατικά είδη

Τροποποιήθηκε από τον Al_Bandy

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Bering δοκιμασες?

Και εγώ το Bering έχω, το σκληρό ύφασμα, θυμάσαι ψηλέ από την βόλτα στο Μέτσοβο, εδώ και 3 χρόνια και δεν έχει μπάσει ποτέ......εκτός αν δεν το φοράς καλά...το χρησιμοποιούσα όλο το χειμώνα πέρυσι που πήγαινα για δουλειά στον Α.Στέφανο.

Είναι δύσκολο στο φόρεμα όμως γιατί είναι πολύ σκληρό και αν τύχει και βγει ήλιος, την έκατσες.....θα μουσκέψεις από τον ίδιο σου τον ιδρώτα.

Δεν ήταν ακριβό όμως, νομίζω κάπου στα 40~50 ευρώ το είχα πάρει από το 2-Ride.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πω ρε ψηλε τι λες τωρα;;;; και πηγα και το πηρα και εγω γιατι εδειχνε καλο και ποιοτικο....

Ναι...γμησέτα! Ποιοτικό έδειχνε! :mB_faskelo:

Επίσης σε μηχανάκια με την δική μας θέση οδήγησης, ανάμεσα στα πόδια μας την σέλα και το ρεζερβουάρ δημιουργείται μια αρκετά βαθειά λιμνούλα που μετά απο λίγη βροχή έχει μαζέψει όλα τα στραγγίσματα του ρεζερβουάρ και του μπουφάν.

Το ξέρω ρε συ... κι εγώ σηκώνομαι κάθε λίγο και λιγάκι αν ρίχνει πολύ βροχή για να φεύγουν τα νερά. Παρόλα αυτά όμως... :/

Η ΒΜW εχει ενα καλο...εχει ομως 90 ευρω

Άσε,... το είδαμε και της BMW. Το έχει πάρει σερί δύο φορές(την πρώτη φορά το θεώρησε ατυχία) φίλος και συνάδελφος στη δουλειά , και πάλι του έβαλε στο καβάλο και το δεύτερο μέσα σε μερικές χρήσεις!

Bering δεν έχω πάρει, αλλά έχω ξενερώσει ρε πστη μου! Όλα τα κοιτάζω καχύποπτα πια! Κάλλιο να δίνω 10€ και να παίρνω ένα που ξέρω θα αντέξει 2 βόλτες, παρά να δίνω 60άρες να πάρω καλό για να νομίζω ότι θα είναι για χρόνια!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα.

Προσωπική εμπειρία και ολίγον προτροπή..Δεκέμβρη του 2008 ξεκινάω απο Λευκάδα με κ α τ α ρ ρ α κ τ ώ δη βροχή που στην πορεία δυναμώνει όλο και περισσότερο (όσοι είναι απο εκεί ξέρουν!) και με συνοδεύει αμείωτη μέχρι Αντίρριο. Πέραν του ότι έφτασα Αθήνα 100% αδιάβροχος πάνω (IXON μπουφάν - γάντι το σύνολο 130?-140? ευρώ) ο φόβος μου ήταν για κάτω.. Παντελόνι ACERBIS φτηνό (περί τα 95?-100? ευρώ) με αφαιρούμενη επένδυση. Δεν πέρασε σταγόνα και το εννοώ! Το έχω απο τότε και κάθε ταξίδι χειμώνα μέχρι Άνοιξη, και όποθ κι άν το έχω χρησιμοποιήσει και με έχει βγάλει καθαρό και στεγνό. Με επένδυση ή και χωρίς.

Όσο για αδιάβροχα έχω δοκιμάσει λόγω δουλειάς πολλά και δεν έχω μείνει καθόλου ευχαριστημένος απο COLORI ενώ φοβερό ήταν το ενσωματωμένο της RICHA στο καλοκαιρινό της (πάνω). Σε κάθε περίπτωση το συνιστώ ανεπιφύλακτα για πάνω κομμάτι και για κάτω μια είναι για εμένα η εταιρία..IXON. respect..Δεν με έχει κρεμάσει ποτέ. Το αδιάβροχό της παντελόνι έμπασε νερό μετά απο 3 χρόνια σκληρής χρήσης (λόγω δουλειάς το κουβαλάω διπλωμένο απο φθινόπωρο μέχρι Άνοιξη στην μπαγκαζιέρα δίχως απλώματα - στεγνώματα κτλ) που όμως? όχι στον καβάλο, αλλα στις ραφές που εφάπτονται στο ρεζερβουάρ και τρίβονταν τόσα χρόνια.

Εν τέλει για εμένα, πλέον μόνο IXON..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

.. Παντελόνι ACERBIS φτηνό (περί τα 95?-100? ευρώ) με αφαιρούμενη επένδυση...

:surrender:

σιγουρα οτι αξια εχει, αντιστοιχης ποιοτητας θα ειναι αλλα 100€ δεν ειναι λιγα για ενα αδιαβροχο παντελονι.

:)

Τροποποιήθηκε από τον xourafis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εννοώ πως το παντελόνι δεν είναι αδιάβροχο μόνο, έχει και επένδυση και προστασία στα γόνατα, απλά αν του αφαιρέσεις την επένδυση φοριέται και σαν σκέτο αδιάβροχο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Revit το φόραγα όλο το χειμώνα και δεν πήρε τίποτα από νερά... το έχει σε καλή τιμή η Yamaha στην Καλλιρρόης...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προς το παρον εδω και κανα 2 χρονια,βολευομαι με ενα σετ της Tucano Urbano τα οποια μεχρι στιγμης δεν εχουν κανει κιχ...μονη προυποθεση βεβαια πως σε μεγαλες διαδρομες με πολυ νερο ανασηκωνομαι που και που και αδειαζει το νερο που λιμνιαζει χαμηλα...

Τωρα το επομενο εαν δεν ξαναπαρω τα ιδια,θα ειναι αυτο το οποιο το ειχε ενας φιλος και οταν το ειδα επαθα πλακα απο την ποιοτητα του...σιγουρα καποια στιγμη θα το δοκιμασω....Θα σου προτεινα να ριξεις και εσυ μια ματια... :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παρτο λιγο μεγαλυτερο απο το νουμερο που θελεις, γιατι και εγω την ειχα πατησει αρκετες φορες, οταν ειναι στα μετρα σου ζοριζεται και ανοιγει στον καβαλο.

εγω τωρα εχω ενα απο την colori, με 12 ευρω νομιζω, εδω και 3 χρονια δεν εχει παθει τιποτα.

το ιδιο που το ειχα παλιοτερα στο νουμερο μου, 2 φορες ειχε ανοιξει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παντελονακι τυπου μουσαμα σαν αυτο περιπου και χοντρο και δεν σκιζετε ποτε

Ναι ξερω ειναι ασχημο αλλα κανει δουλεια... μπορεις να το βρεις και σε μαυρο...

Ασε που δεν κοστιζει και πολλα.whistling.gif

Η ομοσπονδια των ντελιβεραδων αυτο συνηστα_zeppelin.gif

Υ.γ. και εχουν δικιοwinking.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο Colori full set, εδώ και 2 χρόνια, χρήση όλο το χειμώνα όποτε χρειάζεται, κανένα πρόβλημα..

ALX, μάλλον χρειάζεσαι μεγαλύτερο νούμερο για να μην ζορίζεται στο επίμαχο σημείο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αλεξ μηπως εχεις ''περιεργες ορεξεις'' πρωινιατικα και δημιουργει χαραμαδα;rotfl.gifrotfl.gifrotfl.gifrotfl.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τώρα εγώ πώς ν' αντισταθώ να γράψω σε τέτοιο θεματάκι? :type:

.......................

Τί έγινε αγοράκι? :shades: Μας ενοχλεί τελικά το βροχίδι? Εσύ που απολαμβάνεις το άνοιγμα των ουρανών και δε μασάς μία να βγαίνεις με μηχανή? :whistling:

Απ' τα καντίλια (emoticons) που κατεβάζεις, μου φαίνεται ότι σε κούρασε πλέον το θέμα ΒΡΟΧΗ. :sopase:

:tease: :P

Το δικό μου είναι μια περίεργη μάρκα...Suzuki Swift μου φαίνεται λέγεται...

Εγώ ένα της Πόλο έχω και μου είναι μια χαρά εδώ και 2-3 χρόνια

Κι εγώ έχω δύο περίεργης μάρκας: ένα Citroen C2 κι ένα Seat Ibiza. Στα συνιστώ και τα δύο ανεπιφύλακτα, δε μπάζουν σταγόνα. :2funny:

Θεϊκή ατάκα. +1

Παντελονακι τυπου μουσαμα σαν αυτο περιπου και χοντρο και δεν σκιζετε ποτε

Ναι ξερω ειναι ασχημο αλλα κανει δουλεια... μπορεις να το βρεις και σε μαυρο...

Ασε που δεν κοστιζει και πολλα.

Η ομοσπονδια των ντελιβεραδων αυτο συνηστα

Υ.γ. και εχουν δικιο

Ε ρε πόσα έχεις μάθει εσύ στο "Ζαχούκο". :thumbsup:

Λοιπόν συνάδελφε στρατιώτη Πυροβολικού, ένα έχω πάρει έως σήμερα εδώ και χρόνια :surrender: - δε θυμάμαι μάρκα, θα πάω να το δω - και δεν έχει μπάσει ποτέ.

Τώρα θα μου πεις "πόσες φορές το έχω φορέσει" και θά 'χεις και δίκιο, αφού το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι. Βλέπεις προτιμάω τα άλλα "περίεργης μάρκας" :rotfl:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ALX, μάλλον χρειάζεσαι μεγαλύτερο νούμερο για να μην ζορίζεται στο επίμαχο σημείο..

+500

Αυτο ειναι πολυ βασικο :_thumbsup:

Με τα αδιαβροχα δεν κοιταμε να ειμαστε μοντελακια :whistling:

Ουτε παμε με 150+ :whistling::whistling:

Φαρδια να μη ζοριζοντε οι ραφες στην οδηγηση αλλα και πιο ευκολα στο βαλε βγαλε.

Και ενα tip που πολλοι δεν ξερουν:

Tο παντελονι δεν το βγαζουμε τραβοντας απο κατω, το πιανουμε απο την μεση και βγαζουμε ετσι ωστε να γυρισει το μεσα-εξω οταν βγει. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

+500

Αυτο ειναι πολυ βασικο :_thumbsup:

Με τα αδιαβροχα δεν κοιταμε να ειμαστε μοντελακια :whistling:Σωστό! Και φαντάσου όταν το είχα πάρει χτυπιόμουνα που μου ήτανε μεγάλο. :thumbsup:

Ουτε παμε με 150+ :whistling:Αυτό που επηρεάζει? :_boredom:

Φαρδια να μη ζοριζοντε οι ραφες στην οδηγηση αλλα και πιο ευκολα στο βαλε βγαλε.

Και ενα tip που πολλοι δεν ξερουν:

Tο παντελονι δεν το βγαζουμε τραβοντας απο κατω, το πιανουμε απο την μεση και βγαζουμε ετσι ωστε να γυρισει το μεσα-εξω οταν βγει. :_thumbsup:Κι εγώ έτσι το βγάζω γιατί λόγω νάϋλον κολλάει πάνω μου και δε βγαίνει. Οπότε το κατεβάζω γυρνώντας το ταυτόχρονα μέσα-έξω. Πού νά 'μουνα και έμπειρος με το θέμα!!! :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αλεξ μηπως εχεις ''περιεργες ορεξεις'' πρωινιατικα και δημιουργει χαραμαδα;rotfl.gifrotfl.gifrotfl.gifrotfl.gif

Μπορεί το παιδί να είναι "προικισμένο"!

Αλήθεια τώρα ALX, αυτό δεν ήθελες να διαβάσεις? Εκεί δε το πήγαινες?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα