Jump to content
Sign in to follow this  
rockxk

er6n vs transalp vs f650gs

Recommended Posts

γεια σας, εχω τρανσαλπ 650 2 χρονια.ηταν η πρωτη μου μηχανη και λογω υψουσ-ειμαι 1.67- την εχω μονο για ταξιδια.απλα την πηρα απο φοβο λογω του οτι δε παταγα καλα κατω. τωρα επειδη θελω να πηγαινοερχομαι αθηνα μεσα στη κινηση σκεφτηκα την er6n.

τα κριτιρια ειναι κυριως μεσα στη πολη και αρκετα ταξιδια κυριως τωρα το καλοκαιρι....

οποτε εχουμε και λεμε:

1.μαρεσουν ΤΡΕΛΑ!!! οι on-off...

2.εχω υψοσ 1.67

3.θελω να παταω καλα κατω.

4.εχω προβλημα με τη μεση...

αρα ειναι καλη επιλογη η er6n? η μηπως f? διοτι δεν ειναι πολυ σκυφτη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Για μέση δεν ξέρω δεν θα έχεις πρόβλημα λογικά αλλά αφού θέλεις και αρκετά όπως είπες ταξιδάκια τότε το f γιατί να πάρεις το n?

:wub: :wub: ER6 RULEZ :wub: :wub:

Τροποποιήθηκε από τον FullUp

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το er6n δεν ειναι street γυμνο?

αμα σου αρέσουν πολύ τα ον-φ νομιζω εισαι πιο κοντα στο versys. Δε ξερω απο θεμα υψους τι λεει, αλλά εχει τόσο χαμηλό κέντρο βάρους που σου δινει μια σιγουρια οταν το οδηγας. Το πήρα μια βολτα και δε το πιστευα ποση σιγουρια ειχα στην ισορροπια και στο στριψιμο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

F υψος σέλας 820mm ,δηλ πιο χαμηλή απο το trans,αλλά και πιο στενή η σέλα

πιθανό να σου τα πρίζει σε πολύωρο ταξίδι ...αλλά όρθια θέση σε σχέση με το er

ευκολοδήγητο ...το F

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

λοιπόν άκου τι θα κάνεις

θα πας σε ενα καλό σελά και θα του ζητήσεις να σου χαμηλώσει τη σέλα. Δε θα το πιστεύεις πόσο καλά θα φθάνεις μετά.

Με ένα πενηνταρικάκι θα γίνεις. Μην το δώσεις το ΤΑ. Θα το καταευχαριστηθείς μετά δεν έχεις ακόμα εκτιμήσει τις δυνατότητες του.

Πάντα όρθιος και καλές βόλτες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

λοιπόν άκου τι θα κάνεις

θα πας σε ενα καλό σελά και θα του ζητήσεις να σου χαμηλώσει τη σέλα. Δε θα το πιστεύεις πόσο καλά θα φθάνεις μετά.

Με ένα πενηνταρικάκι θα γίνεις. Μην το δώσεις το ΤΑ. Θα το καταευχαριστηθείς μετά δεν έχεις ακόμα εκτιμήσει τις δυνατότητες του.

Πάντα όρθιος και καλές βόλτες

To ΕR έχει σαν έξτρα χαμηλότερη σέλα αν θέλεις αλλά τσέκαρε πρώτα σε σελά που λέει και ο φίλος γιατί μπορεί από την Kawa να την πάρεις διπλή τιμή :S

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν λες ταξιδια και πολη, θα ελεγα το Τρανσαλπ. Εγω θα προτιμουσα το ER6n για γρηγορες βολτουλες παντως :_zeppelin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οσο αφορα τα χρηματα θα δωσω την τρανσαλπ 2800€ και αντε να δωσω κανα 3500αρι€ για το ερ6ν που σε αυτο κατεληξα.διοτι σε σχεση με το φ650γσ ειναι πιο καινουργιο μοντελο. το αβσ παιζει μεγαλο ρολο? αλλα εκει θα πρεπει να ανεβω στα 4000€.

πιστευω πως το ερ6ν θα μπορει να πηγαινει και σε απλο χωματοδρομο αμα χρειαστει ετσι?

οποτε επειδη εγω θελω να ειναι ειτε πρασινο ειτε πορτοκαλι ποιο ετοε πρεπει να κοιταω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οσο αφορα τα χρηματα θα δωσω την τρανσαλπ 2800€ και αντε να δωσω κανα 3500αρι€ για το ερ6ν που σε αυτο κατεληξα.διοτι σε σχεση με το φ650γσ ειναι πιο καινουργιο μοντελο. το αβσ παιζει μεγαλο ρολο? αλλα εκει θα πρεπει να ανεβω στα 4000€.

πιστευω πως το ερ6ν θα μπορει να πηγαινει και σε απλο χωματοδρομο αμα χρειαστει ετσι?

οποτε επειδη εγω θελω να ειναι ειτε πρασινο ειτε πορτοκαλι ποιο ετοε πρεπει να κοιταω?

Το Versys γιατι το απερριψες? Απο εμφανιση ή επειδη το οδηγησες και δεν σου αρεσε?

Για το ER μπορω να σε βοηθησω αλλα πιστευω οτι στα θελω σου ταιριάζει περισσοτερο το Versys.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είμαι 1,70. Είχα transalp 700 δυο χρόνια και από την άνοιξη του 2008 οδηγώ πολλές φορές το Varadero φίλου μου - υπήρξαν φορές που βλαστήμησα λόγω ύψους. Δηλαδή, προσεχω που πάρκαρω, που σταματαω, από που περναω, σταματηματα-ξεκινηματα σε ανηφορες κλπ κλπ. Η μόνη φορά που μου πέρασε από το μυαλό ότι δεν το έχω το μηχανάκι ήταν όταν κατέβηκα από πεζοδρόμιο με 1χλμ/ώρα και πάτησα ελαφρά με μύτες και τραντάχτηκε το πόδι μου για να το κρατήσω. Αλλά πιστεύω ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ότι δεν θέλει φόβο η μηχανή. Η χαμηλή σέλα στην Honda εχει 120 ευρώ. Δώστα αν είναι να κρατήσεις το transalpaki σου λιγο ακόμα, ειναι απίστευτο μηχανάκι κρίμα να το σκοτώσεις για 2800.

Υ.Γ. Συμφωνώ για Versys αλλά χωρίς ABS μην το σκεφτεσαι, κι αυτό το έχει γνωστός μου και συνέχεια βρίζει τα φρένα του. Με ABS λέει είναι άλλο μηχανάκι. Εγώ στο μηχανάκι του δεν 'καθομαι' καλά, με ενοχλεί στα γόνατα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είμαι 1,70. Είχα transalp 700 δυο χρόνια και από την άνοιξη του 2008 οδηγώ πολλές φορές το Varadero φίλου μου - υπήρξαν φορές που βλαστήμησα λόγω ύψους. Δηλαδή, προσεχω που πάρκαρω, που σταματαω, από που περναω, σταματηματα-ξεκινηματα σε ανηφορες κλπ κλπ. Η μόνη φορά που μου πέρασε από το μυαλό ότι δεν το έχω το μηχανάκι ήταν όταν κατέβηκα από πεζοδρόμιο με 1χλμ/ώρα και πάτησα ελαφρά με μύτες και τραντάχτηκε το πόδι μου για να το κρατήσω. Αλλά πιστεύω ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ότι δεν θέλει φόβο η μηχανή. Η χαμηλή σέλα στην Honda εχει 120 ευρώ. Δώστα αν είναι να κρατήσεις το transalpaki σου λιγο ακόμα, ειναι απίστευτο μηχανάκι κρίμα να το σκοτώσεις για 2800.

Υ.Γ. Συμφωνώ για Versys αλλά χωρίς ABS μην το σκεφτεσαι, κι αυτό το έχει γνωστός μου και συνέχεια βρίζει τα φρένα του. Με ABS λέει είναι άλλο μηχανάκι. Εγώ στο μηχανάκι του δεν 'καθομαι' καλά, με ενοχλεί στα γόνατα.

Το Versys εχει και αναρτησεις και φρενα ΑΛΛΑ θελει καλα λαστιχα για να δουλεψουν και ίσως ένα ποιο μαλακο σετ τακακια μπροστα (οργανικα Ferodo,EBC κτλ)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα