Jump to content
Sign in to follow this  
steven_04

Επισκευη ελαστικου Αν.Θεσσαλονικη

Recommended Posts

Σηκωθηκα το πρωι να παρω τη μηχανη να παω στο ΤΕΙ και διαπιστωσα με μεγαλη εκπληξη οτι το πισω ελαστικο ηταν σχεδον αδειο απο αερα :(

Η ζαντα δεν ακουμπουσε στο δρομο, με τον ελαχιστο αερα που ειχε δεν ειχε χασει το σχημα του το ελαστικο. Ομως εχθες βραδυ οταν και παρκαρα τη μηχανη το λαστιχο ηταν μια χαρα και επιστρεφοντας απο κεντρο καναμε και παιχνιδακια. ΑΛΛΑ υποψιαζομαι οτι η ζημια προκληθηκε απο γιαλι μιας και με μια προχειρη ματια δεν ειδα καποιο καρφι σφυνομενο ενω θυμαμαι οτι ειχε κατι θραυσματα στο δρομο μπροστα απο τη ΜΕΝΤ τα οποια ομως και δεν πατησα.

Τι επισκευες μπορει να δεχθει το λαστιχο και σε ποιο βουλκανιζατερ να παω στις περιοχες Χαριλαου-Τουμπα-Πυλαια, γνωριζει καποιος βορειος να μου πει? Βεβαια το πως θα παω το μηχανακι ειναι αλλο story....

Υ.Γ: Φοραω τα Pirelli Diablo H και εχουν πανω περιπου 12500χλμ

Υ.Γ2: Φανταζομαι η λυση να βαλω αερα και να το παω τσουκου τσουκου οδηγωντας απορριπτεται :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ηρθε η αφορμη,για να το αλλαξεις μαλλον αδερφε..... :shades: Με 12500 στην πλατη του,και μια επισκευη.... :nono:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πανε στο Νικητα να στο μπαλωσει ....διπλα ειναι....αν δε μπορεις θα ερθω εγω να το ριμουλκισουμε με το BMW

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ηρθε η αφορμη,για να το αλλαξεις μαλλον αδερφε..... :shades: Με 12500 στην πλατη του,και μια επισκευη.... :nono:

Σωστος αλλα αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα (εδω ενα ζευγαρι καλοκαιρινα γαντια θελω να παρω και το σκεφτομαι). Σκοπευα κατα το φθινοπωρο να πραγματοποιησω την αντικατασταση τους αφου βγαλω το καλοκαιρι μου, αλλωστε εχουν ακομη ψωμι.

πανε στο Νικητα να στο μπαλωσει ....διπλα ειναι....αν δε μπορεις θα ερθω εγω να το ριμουλκισουμε με το BMW

Δεν παω στον Νικητα φιλε, πολυ προχειροδουλεια και δεν γουσταρω. Για το αμαξι οκ αλλα εκει εχεις και 4 ροδες.

Οσο για τη ρυμουλκηση ασε καλυτερα γιατι με τοσο βαρος που θα τραβαει ο μποξερ (260 κιλα το GS + 200 το ER + εμεις) δεν θ'αντεξει και θα τον μαζευουμε μετα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σωστος αλλα αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα (εδω ενα ζευγαρι καλοκαιρινα γαντια θελω να παρω και το σκεφτομαι). Σκοπευα κατα το φθινοπωρο να πραγματοποιησω την αντικατασταση τους αφου βγαλω το καλοκαιρι μου, αλλωστε εχουν ακομη ψωμι.

Δεν παω στον Νικητα φιλε, πολυ προχειροδουλεια και δεν γουσταρω. Για το αμαξι οκ αλλα εκει εχεις και 4 ροδες.

Οσο για τη ρυμουλκηση ασε καλυτερα γιατι με τοσο βαρος που θα τραβαει ο μποξερ (260 κιλα το GS + 200 το ER + εμεις) δεν θ'αντεξει και θα τον μαζευουμε μετα.

:grin: δεν παθαινει τιποτα....αλλωστε κ να παθει θα εχουμε μαζι μας κανα τελαρο μπυρες,σουβλακια κτλπ ....θα την πεσουμε εκει που θα μεινουμε ...κ ολα οκ....ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΞΕΡ !......

αν δε θες νικητα αναγκαστικα κατεβαινεις κατω εκει που πας για σερβις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:grin: δεν παθαινει τιποτα....αλλωστε κ να παθει θα εχουμε μαζι μας κανα τελαρο μπυρες,σουβλακια κτλπ ....θα την πεσουμε εκει που θα μεινουμε ...κ ολα οκ....ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΞΕΡ !......

αν δε θες νικητα αναγκαστικα κατεβαινεις κατω εκει που πας για σερβις

Μιλησα με το δημοκριτο (το κωστη) μου προτεινε να παω στον ΟΚ Wheel και να κανω "μανηταρι".Δεν ξερω τι μεθοδο μπαλοματος ειναι αυτη αλλα το σκεφτομαι. Βεβαια το προβλημα ειναι οτι το μαγαζι βρισκεται αρκετα μακρια απο το σπιτι και πως πανε μεχρι εκει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιλησα με το δημοκριτο (το κωστη) μου προτεινε να παω στον ΟΚ Wheel και να κανω "μανηταρι".Δεν ξερω τι μεθοδο μπαλοματος ειναι αυτη αλλα το σκεφτομαι. Βεβαια το προβλημα ειναι οτι το μαγαζι βρισκεται αρκετα μακρια απο το σπιτι και πως πανε μεχρι εκει.

το μακαρονι ειναι η προχειρη λυση ....το ΜΑΝΗΤΑΡΙ ειναι κατι σαν μονιμο μπαλωμα....βγαζει το ελαστικο ...βρισκει την τρυπα....βαζει ενα κομματι λαστιχο (σαν μανηταρη) πανω απο την τρυπα στην εσωτερικη πλευρα του ελαστικου....το λιωνει κ οταν θα στεγνωσει θα εχεις ενα ''μονιμο''και πιο ασφαλες μπαλομα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μακαρονι ή τσιβι ειναι λυση αναγκης. Με λιγα λογια η συστολη-διαστολη του δεν ειναι και πολυ συμβατη με αυτη του ελαστικου με αποτελεσμα, εκτος του οτι θα εχεις προβλημα πολυ γρηγορα (ξανα χασιμο αερα), ειναι και ακαταλληλη για γρηγορη οδηγηση (aka μεγαλυτερη θερμανση του ελαστικου). Απο την αλλη το μανιταρι ειναι μακραν πιο ασφαλες και μπορει να θεωρηθει και μονιμο αν γινει σωστη δουλεια. Φυσικα η waayyyy καλυτερη λυση ειναι το νεο ελαστικο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

OK Wheel πολυ καλος και full εξυπηρετικος.Αλλος καλος που εμπιστευεομαι ειναι μολις μπαινεις Τριανδρια (οπως ανεβαινεις απο την Κατσιμηδη) μετα απο το σχολειο στο φαναρι στο δεξι σου το χερι.Χρονια στη δουλεια και καλο παιδι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

OK Wheel πολυ καλος και full εξυπηρετικος.Αλλος καλος που εμπιστευεομαι ειναι μολις μπαινεις Τριανδρια (οπως ανεβαινεις απο την Κατσιμηδη) μετα απο το σχολειο στο φαναρι στο δεξι σου το χερι.Χρονια στη δουλεια και καλο παιδι.

Και φτηνοτερος :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

για δοσε στιγμα στο google maps.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οντως, το κυριοτερο ξεχασα!!Το παιδι που ειναι εκει μεσα στο μαγαζι, με τον αδερφο του ημασταν ολα τα χρονια στο σχολειο μαζι και ξερω οτι ειναι κυμπαριδες στις δουλειες τους.Αυτος με τα λαστιχα, ο αλλος αδερφος με μπαταριες αυτοκινητων/μηχανων (αν και τωρα πλεον με μπαταριες μηχανων σταματησε) και γουσταρουν τις δουλειες τους:_thumbsup:

για δοσε στιγμα στο google maps.

Πατα με:_thumbsup:

Τροποποιήθηκε από τον spinas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
.................Δεν ξερω τι μεθοδο μπαλοματος ειναι αυτη αλλα το σκεφτομαι. Βεβαια το προβλημα ειναι οτι το μαγαζι βρισκεται αρκετα μακρια απο το σπιτι και πως πανε μεχρι εκει.

Για τις μεθόδους επισκευής: ΕΔΩ

Απο την στιγμή που η ζάντα δεν έχει πατήσει, σημαίνει πως το λάστιχό σου κρατάει αέρα (και πιθανώς τον χάνει σίγα-σιγά). Βάλε μια-δυό αμπούλες αέρα, πήγαινε στο κοντινό βενζινάδικο, βάλε 40-42 και καρφί για επισκευή. Αν χρεαστεί ξαναβάλε και άλλο αέρα στον δρόμο. Το πιο βασικό είναι να βρεθεί η αιτία. Αν είναι καρφί τότε το μανιτάρι (ή ομπρελίτσα) είναι ΟΚ. Αν είναι κόψινο, τότε μασόνι και όσο πιο σύντομα μπορείς ΑΛΛΑΓΗ. Και μέχρι τότε, πολύ χαλαρά. Εξαρτάται βέβαια απο το βάθος του κοψίματος, καθώς και απο το πού βρίσκεται. Αν είναι στο μάγουλο, άμεση αλλαγή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλα ρε δεν έχεις οδική ?? μονο σε εμάς την πουλάς ???

δεν προτείνω σε καμία περίπτωση μακαρόνι.. μιας και χαλάει τα λινά οπως τρυπάει το σουβλι για να σφίξει.. !

μανιτάρι.. και αλλαγή σύντομα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλα ρε δεν έχεις οδική ?? μονο σε εμάς την πουλάς ???

δεν προτείνω σε καμία περίπτωση μακαρόνι.. μιας και χαλάει τα λινά οπως τρυπάει το σουβλι για να σφίξει.. !

μανιτάρι.. και αλλαγή σύντομα..

Μαλλον αυτο θα κανω, θα τους παρω τηλ να μου κανουν τη μεταφορα γιατι δεν θελω να ρισκαρω περαιτερω ζημια

bike therapy απεναντι απο το moto market

thank's Denni, ξερω που ειναι ο Βασιλης αλλα στα κουτουρου δεν νομιζω να με δεχτει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βγάλε τον πίσω τροχό και πάνε για να μην πολύμπλέκεις με μεταφορές ...βέβαια αν έχεις την όρεξη να λερωθείς .....λίγο :closedeyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βγάλε τον πίσω τροχό και πάνε για να μην πολύμπλέκεις με μεταφορές ...βέβαια αν έχεις την όρεξη να λερωθείς .....λίγο :closedeyes:

Δεν εχω το πολύγωνο για να ξεβιδώσω το μπουλονι του πισω τροχου. Αν θυμαμαι καλα ειναι 27αρι και εγω εχω μεχρι 24.

Αλλα δεν πειραζει, αφου πληρωνω οδικη και θα πληρωσω που θα την πληρωσω την επισκευη ας μην ανακατευτω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σταύρο ξεκόλλα δε χρειάζεται να μπεις σε ταλαιπωρία με οδικές και ξεμονταρίσματα τροχού βάλε αέρα και πάνε οδηγώντας αλλά προσεκτικά. Για το που ξέρεις τις προτιμήσεις μου Motonewland Μπότσαρη 1. θα πάω κι εγώ σήμερα εκεί, ρίξε αν θέλεις τηλ και πάμε μαζί αν βολέψει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σημερα δεν προλαβα με την καμια να παω για επισκευη μιας και ειχα μαθημα απο τις 10 μεχρι τις 2+ και το απογευμα καποιες σημαντικες δουλειες. Πηγα εβαλα αερα στο λαστιχο να μην ειναι τελειως flat και παραμορφωθει και ανακαλυψα οτι εχει καρφωμενη πανω του αλουμινοβιδα (αυτες τις κοντες που εχουμε για να βιδωνουμε ραφια κτλ)!!! Οποτε με την βιδα πανω δεν το ρισκαρω και θα φωναξω οδικη αυριο πρωι πρωι να με παει για επισκευη.

Το που θα το κανω και ποσο θα μου κοστισει θα σας πω αυριο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σταύρε, μην ψαρώνεις. Αφήνεις την βίδα στην θέση της, ξαναβάζεις αέρα και πάς κανονικά μέχρι το λαστιχάδικο. Εγγυημένα δεν τρέχει μία.........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ασε την βίδα στη θέση της,φούσκωσέ το και πήγαινε σιγά σιγά να το φτιάξεις.Το έκανα και εγώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα