Jump to content
tzoutz

Σούπερ Ντούπερ Βορείου Υμηττού Ονοφάδα Vol.2

Recommended Posts

Η μέρα που όλοι εναγωνίως περιμέναμε ήρθε και η Σούπερ Ντούπερ Βορείου Υμηττού Ονοφάδα αναγεννιέται από τις στάχτες της.

Η μέρα της μαρμότας; Η αυτοκρατορία αντεπιτίθεται; Η επιστροφή των Τζεντάι;

Οι απαντήσεις θα δοθούν το Σάββατο 21 Μαΐου 2011 στις 11:30 για όσες και όσους έχουν το θράσος, το κατάλληλο μηχανάκι και τον κατάλληλο εξοπλισμό να ορθώσουν το ανάστημα τους απέναντι στον πέτρινο γίγαντα που σκιάζει την Αθήνα και ονομάζεται Υμμητός ή Τρελός.

route1.jpg

Αρχή / Τέλος : Πιστάκια Παπάγου

Μηκος Κύκλου: 45,9 Km

Ασφαλτος: 25,2 Km

Χωματόδρομος: 20,7 Km

Προγραμμα:

Συνάθροιση στα Πιστάκια Παπάγου, 21/5/2011, 11:30. Αναχώρηση 12:00.

1ο Σκέλος [Μπλε], Ασφαλτος, Ανάβαση προς Κεραίες. 9,1 Km.

Καλή άσφαλτος και μπόλικες στροφές με ωραία θέα προς λεκανοπέδιο. Δημόσιος δρόμος άρα προσοχή, ιδίως τα Σ/Κ, ανεβαίνει πολύς κόσμος.

2ο Σκέλος [Κόκκινο], Χωματόδρομος, Κεραίες - Μεσόγεια. 11.9 Km.

Χωματόδρομος αρκετά βατός, προσβάσιμος και με αυτοκίνητο. Σε σημεία αρκετά χαλασμένος με πολλά βράχια και φυτευτές πέτρες. Κυρίως χαλίκι και κατά τόπους κροκάλα. Κατάληξη σε στενό χωματόδρομο/μονοπάτι επίσης βατά, με κροκάλες και χαλίκι. Πανέμορφή θέα. Κατάληξη σε εντουράδικο πιστάκι όπου οι γενναίοι μπορούν να ανμετρηθούν με τον καταστροφέα των πάντων, τον χρόνο.

3ο Σκέλος [Κίτρινο], Ασφαλτος, Υμμητός - Κορωπί. 6,91 Km.

Ασφαλτος ανάμεσα σε χωράφια και αγροικίες.

Ξεκούραση / Καφές / Φαί / Ανεφοδιασμός κάπου στο Κορωπί μετά από 27,9 Km μεικτής οδήγησης!!! Οχι πολλά κοψίδια γιατί μένουν άλλα 18 Km...

4ο Σκέλος [Μώβ], Ασφαλτος, Κορωπί - Σπήλαιο Παιανίας. 9,2 Km.

Ασφαλτος ανάμεσα σε χωράφια και αγροικίες, ζέσταμα για το τελευταίο σκέλος της διαδρομής.

5ο Σκέλος [Πορτοκαλί], Χωματόδρομος, Σπήλαιο Παιανίας - Παπάγου. 8,8 Km.

Φαρδύς χωματόδρομος για πολλά γκάζια. Κατά τόπους χαλασμένος. Ενίοτε πεζοί.

Ανασύνταξη Πιστάκια Παπάγου, όποιος αντέχει κι άλλο ε, ας κάνει και λίγο MX!!

1ο Σκέλος [Μπλε], Ασφαλτος, Ανάβαση προς Κεραίες. 9,1 Km

route1a.jpg

2ο Σκέλος [Κόκκινο], Χωματόδρομος, Κεραίες - Μεσόγεια. 11.9 Km

route1b.jpg

3ο Σκέλος [Κίτρινο], Ασφαλτος, Υμμητός - Κορωπί. 6,91 Km

route1c.jpg

4ο Σκέλος [Μώβ], Ασφαλτος, Κορωπί - Σπήλαιο Παιανίας. 9,2 Km

route1d.jpg

5ο Σκέλος [Πορτοκαλί], Χωματόδρομος, Σπήλαιο Παιανίας - Παπάγου. 8,8 Km

route1e.jpg

ΥΓ. Μην κάνετε παράθεση αυτό το μήνυμα, θα πήξουμε στις φωτό. Κάνετε υπομονή και θα ανεβάσω την λίστα συμμετοχών η οποία είναι ήδη φουσκωμένη χάρη σε υπογείες διαβουλεύσεις και μακιαβελισμούς.

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
διορθωση όρους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

1. Asheth
  2. Vaelsod
  3. Dirty_Girl
  4. Tzoutz
  5. Billanti
  6. Le Flwr
  7. Μενιδιάτης
  8. Keikenhate [με χωμάτινα λάστιχα]
  9. Motoris
  10. Fotis1908

Οι κυρίες προηγούνται! :whip:

Μερικές πληροφορίες για το τερέν εδώ.

Τροποποιήθηκε από τον tzoutz

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:clapping2: :clapping2: :clapping2: γιεεεεεεεεεεεεεε !!!

-να μην ξεχάσουν οι χαρούμενοι εκδρομείς να έχουν μαζί τους τα νεράκια και το κατιτίς τους που θα τσιμπήσουν σε ενδοιάμεσες στάσεις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και οπως σας ειπα κολοπαιδαραδες, θελω μια φωτογραφια σουζας απο την βολτα. :grin:

Οχι τιποτα αλλο, να μου φυγει ο καημος που δεν θα οδηγαω τοσες μερες. :afro1:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

_thumbsup.gif_thumbsup.gif_thumbsup.gif θα έχω και εκπληξούλα κέρασμα!!!

ΥΓ: Δανάη αν δεν έχω μέχρι τότε εξοπλισμό θα με εξοπλίσεις πάλι?laugh.gif

Αρκεί βεβαια να έχω το μηχανάκι έτοιμο και δριμύτερο!!!

ΥΓ2: tzoutz γούσταρα τρελλά την περιγραφή!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είδα στη λίστα συμμετοχών τον Fotis 1908!Τι έγινε ρε παιδιά;

Πήρε εντουράκιον ο Φώτης;Και δε μιλάει;Τα πετάνει!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είδα στη λίστα συμμετοχών τον Fotis 1908!Τι έγινε ρε παιδιά;

Πήρε εντουράκιον ο Φώτης;Και δε μιλάει;Τα πετάνει!

Γκουχ... γκουχ κάτι χάσαμε :)

Transalp ανεβαίνει εκεί πάνω;;; Έτσι, εγκυκλοπαιδικά ρωτάω μπας και ακολουθήσω σε επόμενη γιατί θα λείπω εκείνο το Σ/Κ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γκουχ... γκουχ κάτι χάσαμε :)

Transalp ανεβαίνει εκεί πάνω;;; Έτσι, εγκυκλοπαιδικά ρωτάω μπας και ακολουθήσω σε επόμενη γιατί θα λείπω εκείνο το Σ/Κ.

Μάλιστα!Ωραίος.Ενημερώθηκα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΥΓ: Δανάη αν δεν έχω μέχρι τότε εξοπλισμό θα με εξοπλίσεις πάλι?laugh.gif

εννοείται αυτό :victory:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και οπως σας ειπα κολοπαιδαραδες, θελω μια φωτογραφια σουζας απο την βολτα. :grin:

Οχι τιποτα αλλο, να μου φυγει ο καημος που δεν θα οδηγαω τοσες μερες. :afro1:

Αμα μέχρι τότε καταφέρω να μάθω να τραβάω φωτό ενώ κάνω σούζα στο εγγυώμαι. Αλλιώς πρέπει να βρεθεί φωτογράφος.

ΥΓ2: tzoutz γούσταρα τρελλά την περιγραφή!!!

Ε, μιας και είμαστε κουλάδια ας κάνουμε τουλάχιστον χολιγουντιανή υπερπαραγωγή!

Aν δε πάω στα βουνά της Αρκαδίας (προγραμματισμένο), θα έρθω!

Αν με θέλετε!

Η διαδρομή είναι βατή για κάποιον με Mega On/Off που έχει μία σχέτική εμπειρία και κατάλληλα λάστιχα. Η απάντηση όμως στο ερώτημα 'με παίρνει' δεν είναι εύκολο να απαντηθεί. Πιστεύω οτί για κάποιον με μικρή εμπειρία και ακατάλληλα λάστιχα εγκυμονεί κινδύνους, δεν είναι μία entry level φλαταδούρα. Υπάρχουν σημεία τα οποία είναι δυσκολούτσικα με πολύ πέτρα, γλύστριμα και κοπάνημα. Δεν ξέρω αν έχει χαλάσει και άλλο λόγω έντονων βροχών αλλά θα το μάθουμε αυτό το ΣΚ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω δεν δηλωνω συμμετοχη γιατι θα με κοροϊδευετε παλι ! :tooth:

Έλα τώρα, τα ίδια έλεγες και στην προηγούμενη απόπειρα της διαδρομής :P (είμαι χαφιές τρελός).

Πάντως νομίζω πως αυτή η βόλτα είναι δικαίως χαρακτηρισμένη "ονοφάδα", φαίνεται πολύ ομαλή.

Εν πάση περιπτώση, η dirty_girl κάνει πόρτα και ο tzoutz ξέρει τι παίζει με τον δρόμο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν φωτό....

Υπ΄όψιν οι φωτό, λόγω ερασιτεχνικής διαστροφής, είναι τραβηγμένες είτε σε κακοτράχαλα σημεία, είτε σε σημεία που έχω πέσει.

Προς υποψήφιους οικοπεδοφάγους το οικόπεδο μου μαρκάρεται κατά μήκος του δρόμου, αρχικά από την γραμμή πλαγιολίσθησης και μετά από τις γραμμές που αφήνει το συρόμενο μηχανάκι. :knuppel2:

route1b2.jpg

Σκέλος 2ο, το πιο δύσκολο.

ΑΒ: Βατό

ΒΓ: Κακοτράχαλο με πολλά φυτευτά βράχια. Η Φ1 δείνει μία εντύπωση του πιο δύσκολου σημείου. Οσο πιο γρήγορα τόσο πιο εύκολα αφού το μηχανάκι πετάει πάνω από το τερέν. Οσο πιο αργά τόσο μεγαλύτερο το κοπάνημα.

ΓΔ: Κατηφορικό βατό, κατά τόπους με πολύ χαλίκι και κροκάλα και κακή πρόσφυση. Ωραία διαδρομή με αρκετές στροφές που εγκυμονούν όμως κινδύνους λόγω σαθρού εδάφους. Η Φ2 μαρκάρει το οικοπεδάκι μου με την θαυμάσια θέα.

ΔΕ: Στενός χωματόδρομος με ακόμα περισσότερο χαλίκι και ενίοτε φυτευτές πέτρες. Μπορεί να παρακαμφθεί από άσφαλτο αλλά είναι πολύ όμορφη διαδρομή, χωμένη μέσα στο βουνό. Φ3 και Φ4 από κακοτράχαλα σημεία της.

P6055431_800.jpg

Φ1

P6235517.jpg

Φ2

DSCN0886.jpg

Φ3

DSCN0869.jpg

Φ4

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
.

Εν πάση περιπτώση, η dirty_girl κάνει πόρτα...

χαχχααχαχαχαα ναι αμέ πώς ^_^

Πιστεύω πως αυτή η βόλτα, εν αντιθέσει με της Πεντέλης, μπορεί να έχει συμμετοχές από ονοφφ μηχανές, μικρές και μεγάλες καθώς η διαδρομή είναι κάπως πιο φαρδιά και έτσι υπάρχουν μεγαλύτερες δυνατότητες όχι μόνο ελιγμών αλλά και επιτόπου στροφής - αν χρειαστεί, για τέτοιες μηχανές.

Επίσης, τα μοταρντοειδή που επιθυμούν να συμμετάσχουν, καλό θα ήταν να έχουν υπόψιν τους Α. τις ζάντες τους, που μπορεί να στραβώσουν,μπορεί και όχι, Β. τα λάστιχά τους, που αν είναι σλικ, θα βγούνε με τακούνια και μαλλιά από τις πέτρες και Γ. τα πόδια τους, που καλό θα ήταν να φοράνε οτι μποτοειδές έχουν, μιας και ενδέχεται να γλιστράει λίγο.

Απ'όσο την θυμάμαι την διαδρομή, είναι περισσότερο φιλική από αυτή της Πεντέλης, αλλά περιμένουμε ΣΚ ΤΖΟΥΤΖ ΡΗΠΟΡΤ για περισσότερα :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σημερα στις τρεις σχολαω...δεν τρωω,δεν κοιμαμαι... παω Πορτο Ραφτη να δω σε τι κατασταση ειναι τα "εργαλεια" και τι εξοπλησμο εχουμε και αναλογος πραττω.. α, να οργανοσω και την ομαδα μου!

χαμός θα γίνει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Διαδρομάρα επέλεξες Ευγένιε!!! Απ'οτι βλεπω ειναι μέσα και ο δρόμος με τις φυτευτές πέτρες που κάναμε αλματάκια τις προαλες :whistling:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα