Jump to content
Maggellanos

Mια φωτογραφια-Μια ιστορια

Recommended Posts

620365_3977973441647_1511516708_o.jpg

Ιούλιος 2012, Σκούπα Άρτας. Το ήθελα πολύ αυτό το ταξίδι. Μπορεί να ήταν πολύ κουραστικό λόγω Μ.Ω.Τ. 90-100 χλμ, λόγω μονοκύλινδρου που δούλευε συνέχεια 7Κ rpm, λόγω σέλας που ταίριαζε πιο καλά σε ράχη γαϊδάρου, αλλά μόλις είδα την πινακίδα του χωριού μου, με φόντο τα Τζουμέρκα, οι ψυχικές αυτές πληγές έκλεισαν. Βέβαια μόλις είδα το πιάτο με τις κεφτέδες (κεφτέδα, η) ξέχασα και το όνομά μου.

Ευχαριστώ μπαρμπα-soichiro που έφτιαξες ενα μηχανάκι να αντέχει την μούρλα μου...

Και σε ευχαριστώ Ιωάννα που δεν πήρες το ΚΤΕΛ για Αθήνα... :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Φεβρουαριος του 2012 με το ΧΤ..

Το πρωτο μου ταξιδακι (απτα υπερελαχιστα που εχω κανει με δικια μου μηχανη).

Η εκδρομη ηταν με φιλους και ξεκινησαμε απο αθηνα για αυλωνα να δουμε ενα φιλαρακι που ειχε μπει φανταρος, μετα καφεδακι στην χαλκιδα και τελος αγ. αποστολους στον καλαμο να κανουμε μια επισκεψη απτους γονεις μου και να φαμε!

(Η φωτο ειναι στην παραλια στον καλαμο)

1003296z.jpg

Τροποποιήθηκε από τον anotherface

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι κανονες:

1.Διαλεξτε MIA φωτογραφια σας που να σας αρεσει.Οχι περισσοτερες,ουτε λιγοτερες...ακριβως MIA.

2.Πειτε μας μια συντομη ιστορια που να συνοδευει την συγκεκριμενη φωτογραφια.Αυτη η ιστορια θα μπορουσε να ειναι για παραδειγμα πως βρεθηκατε εκει,η ισως κατι ιδιαιτερο που εχει το μερος που εισασταν,η μπορει να ειναι η πρωτη φωτογραφια σας εκτος συνορων,γενικα οποιαδηποτε αναμνηση που σας ερχεται στο μυαλο βλεποντας την,και θελετε να μας την πειτε.

3.Δεν θα μπορουμε να ποσταρουμε δυο συνεχομενες φορες.Δηλαδη θα πρεπει να μεσολαβησει η φωτογραφια και η ιστορια ενος αλλου χρηστη για να μπορεσω πχ να ξαναποσταρω εγω που εβαλα την πρωτη φωτογραφια με την ιστορια της.

4.Τωρα το πιο σημαντικο:Δεν μπορει ΚΑΝΕΙΣ να ποσταρει σχολιο σε αυτο το θρεντ εαν πρωτα δεν εχει βαλει μια φωτογραφια μαζι με την ιστορια της.

Δηλαδη εαν καποιος θελει να κανει ενα σχολιο στο ποστ καποιου θα πρεπει πρωτα να εχει κανει ο ιδιος ενα δικο του ποστ στο οποιο θα μας δειχνει την δικια του φωτογραφια,και θα μας λεει την δικια του ιστορια.

Συνοψιζοντας λοιπον,τα πραγματα ειναι απλα:

Ποσταρισε μια φωτογραφια,πες μια ιστορια,και μετα περιμενε να μεσολαβησει η φωτογραφια/ιστορια καποιου αλλου για να ποσταρεις την επομενη.

Ας κανουμε αυτο το θρεντ ενα συνεχες ποσταρισμα φωτογραφια-ιστορια,και ας προσπαθησουμε να κρατησουμε το spam στο ελαχιστο.Εννοειται βεβαια πως τα σχολια ειναι δεκτα.

Καλο ειναι οι φωτογραφιες που θα βαζουμε να ειναι 800Χ600 για να υπαρχει μια συμμετρια

Παιδια,που και που θα κανω ενα up στο αρχικο ποστ,για να το βλεπουν και καποιοι που δεν εχουν διαβασει τα πρωτα μηνυματα..Θα παρακαλουσα επισης σε καθε ποσταρισμα να υπαρχει ΜΙΑ μονο φωτογραφια!!

Τροποποιήθηκε από τον Maggellanos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρώτη βόλτα με το Σούπερ Δούκα. :wub:

Πρωί τηλέφωνο από ΚΤΜ:

"Εντάξει είναι έτοιμο με πινακίδες, μπορείς να περάσεις να το πάρεις".

Χαρά που δεν περιγράφεται με λέξεις, κανονίζω που να παρατήσω το αμάξι ώστε να πάω με ταξί στην αντιπροσωπεία για να την προλάβω ανοιχτή και να κάνω και την πρώτη βόλτα!! :vv:

Φτάνω στην αντιπροσωπεία στην Λ.Κύμης (δεν υπάρχει πλέον), το βλέπω έξω και περιμένει.

"Έτοιμο;" φωνάζω

"Ναι μπορείς να το πάρεις"

..το καβαλάω...πω πω...τέλεια αίσθηση...

"που είναι το κλειδί" ξαναφωνάζω

"Καλά, μεγάλε έχεις κ@υλώσει τόσο, που δεν καταλαβαίνεις, έχεις να υπογράψεις κάτι χαρτιά"

....μετά από κανά τέταρτο...ΔΡΟΜΟ...

...πάω σπίτι (μου έσβησε 2-3 φορές στον δρόμο!!), αλλάζω και... έξω...Παραλιακή-Σούνιο και πίσω το βραδάκι.

DSC00763.jpg

Στην διαδρομή όλα είναι τέλεια...έχω "κουμπώσει" καλά στην μηχανή και έχω τρελαθεί από την χαρά μου...

...βέβαια τα χιλιόμετρα είναι λίγα γιατί έχουμε και στρώσιμο...αλλά δεν με πειράζει καθόλου...άλλωστε για τις στροφές το θέλω όχι για τελική!

Μετά το μαύρο λιθάρι αρχίζουν οι καλές στροφές...

....αστάθεια...κάτι δεν δένει...

....νόμιζα ότι ήταν στριφτερό μηχανάκι αλλά...

....δεν νιώθω καμία σταθερότητα πλαγιάζοντας για να μπω στην στροφή...

νομίζω ότι θα φύγω κάτω...

μήπως είναι το μυαλό μου...

...μετά μήπωςι έφταιγε το στρώσιμο και οι στροφές ήταν χαμηλά για τις στροφές...

...αυξάνω λίγο τις στροφές του κινητήρα για να έχω καλύτερο κράτημα...

μπά...κάτι άλλο είναι...αυτό "πλέει ολόκληρο" :unsure:

...έπειτα σταματάω στο πρώτο βενζινάδικο που βρίσκω...έχω αρχίσει να σκέφτομαι διάφορα... τσεκάρω τις πιέσεις ελαστικών και βλέπω το παρακάτω νούμερα:

Μπροστά: 21, Πίσω: 24!!! :_w00t:

Διορθώνω και όλα καλα!! Βρέθηκε η καρδιά μου στην θέση της

Ναι, δεν το είχαν τσεκάρει από την αντιπροσωπεία...αλλά και ο μακάκας ο οδηγός δεν πάει πίσω σε μακακία εδώ που τα λέμε. :fool:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

DSC06791_zpsedaed605.jpg

Τα πρώτα σύνορα (Ιταλία-Ελβετία) που πέρασα ποτέ μου με μηχανή, μιας και Ιταλία έφτασα με το βαπόρι. Απίστευτο συναίσθημα που δεν θα ξεχάσω ποτέ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ως οινοποιός κατά οικογενειακή παράδοση και σπουδές γευσιγνωσίας έπειτα, ήταν φυσικό επακόλουθο να γίνω φανατικός του Μαμαλάκη και της εκπομπής ''Μπουκιά και Συχώριο''...Έτσι λοιπόν σε μία εκπομπή παρουσίασε τα Άγραφα και κάτι μέσα μου σκίρτησε...Λίγο η τοπική μαγειρική , λίγο το δύσβατο της περιοχής , λίγο ( ΠΟΛΥ ) τα τοπία δεν ήθελα πολύ...Σφηνώθηκε μέσα στο μυαλό και πολλές φορές επιχείρησα να φύγω με προορισμό τα Άγραφα...Ποτέ δεν έφτανα όμως....

Φέτος λοιπόν το καλοκαίρι ένα Σάββατο μετά την δουλειά . πάω σπίτι , δίνω το σακίδιο πλάτης στην υπέροχη κοπέλα μου και της λέω πεταχτά ''Πράγματα για 2 μέρες , δεν ξέρω που πάμε ''....

Το ετοιμάζει και σε 4 ώρες και κάτι , είμαστε Καρπενήσι ( από Χαλκίδα ) για διανυκτέρευση και εκτίμηση των ντόπιων εριφίων ala sharese-karvounese...

Κυριακή πρωί καφεδάκι και ξεκινάμε πορεία προς το άγνωστο...

Πάλι Προυσσό? Μπα !!!

Λίμνη Κρεμαστών ? Μπα !!!

Δεν κινάμε προς Λίμνη Κρεμαστών και βλέπουμε....και τσουπ...Να'μαι από το πουθενά προς Άγραφα...χωρίς χάρτη χωρίς τίποτα...

Αλλά η επιθυμία και η ένταση της ολοκλήρωσης του ονείρου απερίγραπτη...

Μόλις είδα την πολυπόθητη ταμπέλα φώναζα περιχαρής μέσα από το κράνος , και αν δεν είχα πάρει το Άφρικα κανά μήνα στα χέρια μου μετά από ολοκληρωτική ανακατασκευή , μπορεί και να το παράταγα κατάχαμα από την τρέλα μου....

Ευτυχώς όμως το τίμησα που με κουβάλησε εκεί πάνω , και εμένα και την κοπέλα μου αγόγγυστα...

Η παρακάτω φώτο ειναι κανά τέταρτο μετά από την άφιξη αφού έχω ξεπεράσει κάθα είδους αγριοκάτσικο εξερευνώντας το τοπίο γύρω - τριγύρω και έχω μαζευτεί πίσω !!!

dyq1.jpg

Τα καλύτερα έπονται...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δύο φίλοι, δύο Γιαννάδες (J.T.R και JOHN THE SON) ,δύο Αφρικα... α ναι και δύο πολυκαταγματίες από τροχαίο (εμβολισμός μηχανής από αυτοκίνητο) με διαφορά το ένα από το άλλο περίπου τρεις μήνες...

Μαζέψαμε λοιπόν, μετά από 8 μήνες ,τις λάμες μας και τις βίδες μας και ανηφορίσαμε στις κορυφές των Αγράφων.

Εδώ είμαστε στο πέρασμα της Νιάλας.

3o94.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλοκαίρι του 1994... ταξιδι με τη γυναικα μου στη Ρουμανια . Η φωτο ειναι στην περιοχη της Μπουκοβινα .

Με το τρανσαλπ 600 και τις βαλιτσες GIVI . Τα ρουχα ηταν Uvex ...σαν τσουβαλι ηταν το μπουφαν.

Ειχαμε σαν βαση το Κλουζ ,οπου εχουμε και σπιτι και απο κει καναμε εξορμησεις. Εκεινες τις μερες τριγυρνουσαμε στα μοναστηρια και στους δρυμους της περιοχης. Διαμονη σε σκηνη, μοναστηρια και σε σπιτια που νοικιαζανε δωματιο με πολυ μικρο αντιτιμο.

Μπουκοβινα και Μολδοβα (οχι Μολδαβια,γινεται παρανοηση πολλες φορες) ,περιοχες που αξιζει καποιος να επισκεφθει (πρασινο στο φουλ)

xlxu.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δύο φίλοι, δύο Γιαννάδες (J.T.R και JOHN THE SON) ,δύο Αφρικα... α ναι και δύο πολυκαταγματίες από τροχαίο (εμβολισμός μηχανής από αυτοκίνητο) με διαφορά το ένα από το άλλο περίπου τρεις μήνες...

Μαζέψαμε λοιπόν, μετά από 8 μήνες ,τις λάμες μας και τις βίδες μας και ανηφορίσαμε στις κορυφές των Αγράφων.

Εδώ είμαστε στο πέρασμα της Νιάλας.

3o94.jpg

Γεια σου ρε Γιαννη!!

Ευχαριστω και παλι για την ξεναγηση σε εκεινα τα κακασχημα μερη :cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλοκαίρι του 1994... ταξιδι με τη γυναικα μου στη Ρουμανια . Η φωτο ειναι στην περιοχη της Μπουκοβινα .

Με το τρανσαλπ 600 και τις βαλιτσες GIVI . Τα ρουχα ηταν Uvex ...σαν τσουβαλι ηταν το μπουφαν.

Ειχαμε σαν βαση το Κλουζ ,οπου εχουμε και σπιτι και απο κει καναμε εξορμησεις. Εκεινες τις μερες τριγυρνουσαμε στα μοναστηρια και στους δρυμους της περιοχης. Διαμονη σε σκηνη, μοναστηρια και σε σπιτια που νοικιαζανε δωματιο με πολυ μικρο αντιτιμο.

Μπουκοβινα και Μολδοβα (οχι Μολδαβια,γινεται παρανοηση πολλες φορες) ,περιοχες που αξιζει καποιος να επισκεφθει (πρασινο στο φουλ)

xlxu.jpg

:cheers: :cheers: :cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ηighlands,Scotland

Aυγουστος 2013

Χρειαστηκε να περασουν αρκετα ταξιδιωτικα χρονια,να επισκεφτω,(μεχρι τοτε τουλαχιστον), 31 χωρες,και για πρωτη φορα να νιωσω οτι ειμαι πραγματικα ''μακρια'' απο την χωρα μου...Απο εκεινη την χρονια μεσολαβησε ακομα ενα ταξιδι,επισης μακρινο,ισως και πιο περα...Ποτε δεν θα ξεχασω ομως,το πως ενιωσα τοτε...εκει.Απολυτη ελευθερια...Ηταν σαν να ζουσα απο την αρχη ολοκληρη την ζωη μου.Ιστοριες που ακουγα πιτσιρικι απο πολυ μεγαλυτερους,ιστοριες στις ταινιες που εβλεπα στην τηλεοραση παιδακι ακομα...Τι να πω ρε παιδια...Τελικα ισχυει...Το ταξιδι τελειωνει οταν επιστρεφεις,η φλυαρια ομως για αυτο,μπορει να κραταει και μια αιωνιοτητα...

11Sif6.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προλαβα στα 32 μου να κανω κατι που οταν ημουν δεν ημουν ακομα πρωτη Δημοτικου ουτε μπορουσα να το εχω φανταστει.

Μου πηρε το πρωτο μου ποδηλατο.

Με εμαθε να καβαλαω μηχανακι ,ενα Honda Chally τριταχυτο στα 9 μου.

Ποιος να μου ελεγε οτι θα ερχοταν μια μερα που θα πηγαιναμε παρεα βολτα με μεγαλες μοτοσυκλετες οι δυο μας.

Εχουμε ξαναβγει απο τοτε, οπως ειχαμε βγει και πιο πριν, αλλα οχι ο καθενας με την δικια του.

Βλεπεται δεν ηταν μονο η χαρα οτι πηγα με τον πατερα μου βολτα.

Αλλα οτι επιτελους καταφερε και εχει και αυτος μια δικια του.

Τοσα χρονια μηχανοβιος χωρις μηχανη ............. τι μαρτυριο.

Απο οτι λεει δεν την στερηθηκε, δεν του ελειψε ιδιαιτερα γιατι ειχε απο απο τα 24 του εμενα και πριν τα 26 τον αδερφο μου.

Ομως οταν εβγαλα αυτη την φωτογραφια η χαρα και ικανοποιηση που πηρα και εγω δεν περιγραφεται.

Πρωτη μερα με την καινουργια του μεγαλη μηχανη.

IMG_4096_zps3f574239.jpg

Τροποποιήθηκε από τον peterpan

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα