Jump to content
ALX™

Έπαθα σοκ!!!

Recommended Posts

Επειδή πάντως έτυχε και ήμουν σήμερα στο Β' Αυτόφωρο που τα έφεραν τα παιδιά, έχω να δηλώσω πως δυστυχώς έπεσαν και σε κακή (τι καή δηλαδή, Κ Α Κ Ι Σ Τ Η) έδρα..Έκοβε κουστουμάκια η Εισαγγελέας και έραβε η Πρόεδρος.

Παιδιά, σας είδα, σας κατάλαβα και πόνεσε η ψυχή μου απο την πίκρα σας. Πάντως δεν είχατε και τίποτα καλύτερο να περιμένετε απο την σημερινή έδρα. Αλλά και σε άλλη σύνθεση να πέφτατε δεν είμαι και τόσο σίγουρος οτι θα γλυτώνατε και πολλα..Ίσως να σας έκοβαν τίποτα πάντως.

Υ.Γ. Μ' άρεσε που ρωτούσε η Εισαγγελέας και τι μηχανές έχετε και τι κυβικά..Χαχαχαχα..ένα "αθώος" δεν πρότεινε όλη την ημέρα και πήγατε κι εσείς και της..φτιάξατε τη μέρα!

Οι γκομενες ηταν απιστευτα σκυλες φιλε,δεν ειχαμε ελπιδα...μες την ειρωνια,αφου ουτε καν τον δικηγορο δεν αφησε να μιλησει....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Κουράγιο φίλε.

Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθον βαλέτω!

Οι μπάτσοι τότε είναι οι τελευταίοι που θα πρεπε να πετάξουν τον λίθο. Αρκετοί εδώ ηδονίστηκαν με το πρόστιμο που φάγατε φίλε Denis έχοντας την εντύπωση ότι θα συνειδητοποιήσετε πως οι δρόμοι δεν είναι για ταρζανιές, πληρώνοντας 5000 έκαστος και φορτώνοντας το ποινικό μητρώο. Πιθανόν θα χετε κάνει κι πιο επικίνδυνα πράγματα στην οδήγηση κι η αλήθεια είναι πως έτσι, διακινδυνεύετε κι εσείς οι ίδιοι κι οι γύρω σας. Αν σας αρέσουν τα όρια (όπως στο 70% τουλάχιστον εδώ μέσα) αρχίστε να σκέφτεστε την πίστα.

Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι δίκαιο αυτό που σας επέβαλαν οι σερίφηδες της πόλης.

Δεν θα αναλωθώ στην επεξήγηση του ρόλου και της συμπεριφοράς των μπάτσων μιας κι υπάρχει thread για μπάτσους που κάνουν σούζες...\

Παιδιά κουράγιο και καλή δύναμη. Προσπαθείστε να εξαντλήσετε ότι νομικό δικαίωμα έχετε γιατί όσο να ναι το 5χιλιαρο είναι υπερβολή.

Υ.Γ.: μην δίνεις βορά στις κακεντρέχειες μερικών "σοφών κριτών" εδώ μέσα και μην τους δίνεις σημασία. Όταν καίγεται του διπλανού το σπίτι μας ενοχλεί η μυρωδιά όχι η φωτιά.

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι γκομενες ηταν απιστευτα σκυλες φιλε,δεν ειχαμε ελπιδα...μες την ειρωνια,αφου ουτε καν τον δικηγορο δεν αφησε να μιλησει....

Αφου σου λέω εκεί ήμουν και μάλιστα στα έδρανα περίμενα κι εγώ την..σειρά μου να δικάσω και ΕΥΤΥΧΩΣ ανέβαλλα..γιατί με τέτοια έδρα θα έφευγε και η δικιά μου η ψυχή

Τροποποιήθηκε από τον pause

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν εχετε δικαιωμα εφεσης?Πως μπορειτε να κινηθειτε απο δω και περα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή πάντως έτυχε και ήμουν σήμερα στο Β' Αυτόφωρο που τα έφεραν τα παιδιά, έχω να δηλώσω πως δυστυχώς έπεσαν και σε κακή (τι καή δηλαδή, Κ Α Κ Ι Σ Τ Η) έδρα..Έκοβε κουστουμάκια η Εισαγγελέας και έραβε η Πρόεδρος.

Παιδιά, σας είδα, σας κατάλαβα και πόνεσε η ψυχή μου απο την πίκρα σας. Πάντως δεν είχατε και τίποτα καλύτερο να περιμένετε απο την σημερινή έδρα. Αλλά και σε άλλη σύνθεση να πέφτατε δεν είμαι και τόσο σίγουρος οτι θα γλυτώνατε και πολλα..Ίσως να σας έκοβαν τίποτα πάντως.

Υ.Γ. Μ' άρεσε που ρωτούσε η Εισαγγελέας και τι μηχανές έχετε και τι κυβικά..Χαχαχαχα..ένα "αθώος" δεν πρότεινε όλη την ημέρα και πήγατε κι εσείς και της..φτιάξατε τη μέρα!

Αγαπητέ μου φίλε δεν έτυχε να είναι κάκιστη η έδρα. Οι ποινές στα δικαστήρια πέφτουν... βροχή!!!

Πρέπει όλοι να περάσουν-σαν ακροατές βέβαια-για να καταλάβουν τι σημαίνει δικαστήριο. Πρωτόδικα δικαστές και εισαγγελείς δεν αστειεύονται. Ρίχνουν τους μήνες και τα χρόνια με τη σέσουλα. Μόνο όταν παρακολουθήσει κανένας διαδικασία θα καταλάβει, που και πόσο μπορεί να μπλέξει κάποιος για μια απερισκεψία, για μια παρόρμηση της στιγμής, για ένα κέφι.

ΠΡΟΣΟΧΗ, λοιπόν παιδιά. Αρκετά προβλήματα και σκοτούρες έχει ο καθένας μας. Δεν χρειάζονται... ενισχύσεις :scooter:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αγαπητέ wolfering εγώ δεν πάω στα δικαστήρια σαν ακροατής αν καταλαβαίνεις τι εννοώ..και πάω καθημερινά..οπότε έχω και ασφαλές μέτρο σύγκρισης και ευθυκρισία για να λέω αυτό που λέω. Η έδρα η συγκεκριμένη ήταν παραπάνω απο αυστηρή. Διαπίστωση επιβεβαιωμένη και απο τη πείρα αλλά και απο συζητήσεις με συναδέλφους σήμερα.

Όχι βέβαια ξαναλέω πως αυτό αλλάζει/επηρρεάζει σε κάτι τόσο την ουσία όσο και το αποτέλεσμα της δίκης.

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξερω ποιον να πρωτοκανω quote,εχετε πολυ πλακα.....

Ειστε υποκριτες....

Τα πραματα εγιναν ακριβως οπως τα περιεγραψα και η ειρωνια σου φιλε Κατεμα δε ξερω που αποσκοπει....

Τελος παντων, τα μηχανακια εγιναν κατασχεση , τα προστιματα παραμενουν ως εχουν γιατι πηγαμε στο διοικητη και δεν εκοψε τιποτα , το διπλωμα θα το παρω σε 6 μηνες και σημερα φαγαμε 6 μηνες φυλακη με αναστολη.

Πιστευω να ειστε ολοι ικανοποιημενοι.

Υ.Γ. Το ντορσο τα γαμησε τα ΚΤΜ

Συγγνώμη για να καταλάβω... Κόκκινα δεν περάσατε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι δικαστές είναι οι μεγαλύτεροι εχθροί της μοτοσυκλέτας. Στο μυαλό τους ο κάθε μοτοσυκλετιστής είναι "μηχανόβιος αλήτης". Ελάχιστες είναι οι εξαιρέσεις και επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Παλιό περιστατικό, στο οποίο ήμουν μπροστά (πριν από χρόνια βέβαια): δικάζεται υπόθεση τροχαίου ατυχήματος, αστική, δηλαδή αγωγή του οδηγού της μοτοσυκλέτας (που είχε τραυματιστεί και έτρεχε στα νοσοκομεία) εναντίον του οδηγού του αυτοκινήτου και της ασφαλιστικής του εταιρίας. Ήταν ξεκάθαρο μάλιστα ότι έφταιγε αυτός με το αυτοκίνητο (άλλωστε αυτός δεν είχε κάνει αγωγή). Ρωτάει η δικαστίνα - καρακάξα τον δικηγόρο του μοτοσυκλετιστή: "πόσων χρόνων είναι ο ενάγων"; - απαντάει ο άλλος "τριανταπέντε" και λέει η κάργια "και δεν έχει απαλλαγεί ακόμα από το σύνδρομο της μοτοσυκλέτας";!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτή είναι η κατάσταση στη "δικαιοσύνη". Και όχι μόνο σε σχέση με τις μοτοσυκλέτες. Μακάρι να ήταν μόνο αυτό το πρόβλημα...

Εννοείται επίσης ότι δεν είναι όλες οι συνθέσεις ίδιες, ισχύει αυτό που λέει ο φίλος από πάνω για "κακή έδρα". Είναι να μη σου τύχει.

Τέλος, εννοείται ότι ό,τι και να έκαναν οι συγκεκριμένοι για τους οποίους συζητάμε, την πλήρωσαν όχι στο μέτρο που έπρεπε, αλλά πολύ περισσότερο απ' όσο έπρεπε - και για όλους όσους δεν έχει καταφέρει να συλλάβει η κομπλεξική μπατσοανομία... ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΧΑΙΡΕΚΑΚΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΑΥΤΩΝ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΟΝΤΡΕΣ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΗΡΗΣΗ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ ΚΛΠ.

Τροποποιήθηκε από τον TKM
  • Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι δικαστές είναι οι μεγαλύτεροι εχθροί της μοτοσυκλέτας. Στο μυαλό τους ο κάθε μοτοσυκλετιστής είναι "μηχανόβιος αλήτης". Ελάχιστες είναι οι εξαιρέσεις και επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Παλιό περιστατικό, στο οποίο ήμουν μπροστά (πριν από χρόνια βέβαια): δικάζεται υπόθεση τροχαίου ατυχήματος, αστική, δηλαδή αγωγή του οδηγού της μοτοσυκλέτας (που είχε τραυματιστεί και έτρεχε στα νοσοκομεία) εναντίον του οδηγού του αυτοκινήτου και της ασφαλιστικής του εταιρίας. Ήταν ξεκάθαρο μάλιστα ότι έφταιγε αυτός με το αυτοκίνητο (άλλωστε αυτός δεν είχε κάνει αγωγή). Ρωτάει η δικαστίνα - καρακάξα τον δικηγόρο του μοτοσυκλετιστή: "πόσων χρόνων είναι ο ενάγων"; - απαντάει ο άλλος "τριανταπέντε" και λέει η κάργια "και δεν έχει απαλλαγεί ακόμα από το σύνδρομο της μοτοσυκλέτας";!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτή είναι η κατάσταση στη "δικαιοσύνη". Και όχι μόνο σε σχέση με τις μοτοσυκλέτες. Μακάρι να ήταν μόνο αυτό το πρόβλημα...

Εννοείται επίσης ότι δεν είναι όλες οι συνθέσεις ίδιες, ισχύει αυτό που λέει ο φίλος από πάνω για "κακή έδρα". Είναι να μη σου τύχει.

Τέλος, εννοείται ότι ό,τι και να έκαναν οι συγκεκριμένοι για τους οποίους συζητάμε, την πλήρωσαν όχι στο μέτρο που έπρεπε, αλλά πολύ περισσότερο απ' όσο έπρεπε - και για όλους όσους δεν έχει καταφέρει να συλλάβει η κομπλεξική μπατσοανομία... ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΧΑΙΡΕΚΑΚΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΑΥΤΩΝ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΟΝΤΡΕΣ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΗΡΗΣΗ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ ΚΛΠ.

Δεν είναι θέμα χαιρεκακίας φίλε μου. ΑΝ ισχύουν αυτά που γράφει ο αστυνομικός (που κατά την γνώμη μου ισχύουν) το να περνάνε κόκκινα κάνοντας κόντρες και να κάνουν αναστροφές κλπ είναι ε-γ-κ-λ-η-μ-α-τ-ι-κ-ό!!! όπως και να το δεις! άλλο το να ανοίξεις λίγο παραπάνω το γκάζι, άλλο να κάνεις καμιά μπάντα άντε και καμιά κοντρίτσα για το ποιος θα φύγει πρώτος στο φανάρι και άλλο να δείχνεις παντελή έλλειψη επικινδυνότητας για σένα και τους γύρω σου απλά για την γκ@υλα!

όλοι θέλουμε να νιώσουμε την αδρεναλίνη! γι'αυτό και πάμε κάθε τόσο στην πίστα! εκεί είναι να έρθεις στα όριά σου όσο θες! όχι στους δρόμους που κυκλοφορούν οι μάνες μας και τα παιδιά μας!

• Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Mαααλιστααα..

Τρεις σελιδες η συζητηση στους "Απριλιανους", 14 εμεις!! :uglystupid2: :uglystupid2:

Τελος παντων..

Για το ατυχημα δεν θα πω πολλα..

Σαφως παραβιασαν τον μισο ΚΟΚ (και μαλιστα στις επικινδυνες (προς τους αλλους) συμπεριφορες, αλλα εχουμε "ακουσει" μονο την μια πλευρα.. (Φανταζομαι να διαβαζαμε και την εκθεση στην τροχαια!! :_zeppelin: )

Τελος παντων, αλλου θα σταθω..

..στη Γερμανια το 100% φορανε κρανος ...ενω το προστιμο για κρανος ειναι 30 ευρω ...λετε να φοβουνται το προστιμο!

..στην Αγγλία (που ξέρω), αν (υποθετικά πάντα) τολμήσεις να πάς απο το σπίτι μέχρι το μαγαζί σου χωρίς κράνος, θα μαζέψεις καμιά δεκαριά κλήσεις........ 30 x 10 = 300Ε το σύνολο. Και το αναφέρω όχι για να καταδείξω το ποσόν, αλλα για να καταλάβουμε πως εκεί ο Νόμος εφαρμόζεται, πάντα, συνεχώς και αδιαλείπτως.

Αρκετες φορες στο παρελθον (ειδικα με τον νεο, πιο αυστηρο ΚΟΚ, ειχα γραψει, οχι μονον εγω, οτι τα υψηλα προστιμα δειχνουν ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΚΡΑΤΟΥΣ!

Εξηγιεμαι..

Με βαση τον νομο των πιθανοτητων (απο τον οποιο προκυπτουν και οι κανονες των τυχερων "παιγνιων") αξιζει να "ρισκαρεις" μια ποινη 1000 (ας πουμε) ευρω, αν ξερεις οτι οι πιθανοτητες ειναι 1/1000!

Αν ομως ηταν μια ποινη 30 ευρω, αλλα οι πιθανοτητες ηταν 1/2, θα "επαιζες"?? :whistling:

Προφανως και οχι!! Γιατι θα ηξερες, οτι καθε μερα, πηγαινοντας στη δουλεια σου ('η τη βολτα σου), θα ρισκαριζες το μεροκαματο της ημερας!!

Επειδη λοιπον η επαναληψη ειναι "μητηρ πασης μαθησεως, γιατι δεν το κανουν και εδω??

Μηπως υπαρχει λειψανδρια στα σωματα ασφαλειας? (Κυριως γιατι, το 1/3 "φυλαει" "επωνυμους", το αλλο 1/3 μπορει και κρατιεται πισω απο τα γραφεια και το αλλο 1/3 τρεχει να βγαλει τη "λατζα"??

Μηπως επειδη ειναι (χωρις να φταινε αυτοι βεβαια) ανεκπαιδευτοι, ανοργανωτοι και χωρις τον καταλληλο εξοπλισμο?

Μηπως, τελος, επειδη και αυτοι, τελικα, ειναι "Ελληνες" μαθημενοι στη "λουφα" και στον "ωχαδερφισμο" και γιατι η πολιτικη εξουσια, που αν και η πλεον αρμοδια, βολευεται μ'αυτην τη κατασταση, την αναπαραγει και δεν κανει τπτ??

Μια ακομα σημειωση..

Επειδη εχει τυχει και εχω ταξιδεψει αρκετα "εξω", (πολλα παιδια εχουν αναλογες εμπειριες) δεν εχω δει ΠΟΤΕ! ξεκρανωτο αναβατη, σε Ιταλια και Γερμανια.. (Διοτι εκει, ΚΑΙ! "κwλους" κοβουν (ΣΥΝΕΧΩΣ!) και "οδηγικη παιδεια" εχουν , απο μικροι (προσοχη στο δευτερο..)

Γιατι λοιπον, οι Ιταλοι και οι Γερμανοι αναβατες, οταν ερχονται Ελλαδα (μιλαω για Κερκυρα--Παξους που βλεπω καθε χρονο) κυκλοφορουν με τις "μπαντανες" στο κεφαλι??? :lipssealed: :lipssealed:

Απλα, διοτι αμεσως αναγνωριζουν οτι βρισκονται στη χωρα της "ΧΑΡΑΣ"! (Και πανε και οι.. "οδηγικες παιδειες" και τα συναφη..)

Μην μπλεξει κανεις με τουτο το ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ τελικα...

Τροποποιήθηκε από τον black_hawk
  • Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To κρατος χεστηκε εαν ψοφησουμε.

Εαν ηθελε να ηταν σωστο ΔΕΝ θα εβαζε ΦΠΑ στα κρανη.

Θα αλλαζε τις μπαριερες και δεν θα αφηνε τα ξυραφια.

Οτι ποινες εριξαν στα παιδια τις εριξαν μονο και μονο για τα φραγκα.

Δεν θα μπω στην διαδικασια να πω οτι οι μπατσοι ειναι γουρουνια.

Οσο για καποιους που λετε "καλα να παθετε" οκ,χαλαρωστε λιγο.Ολοι κανουμε μαλακιες και κοντρες.Δεχομαι την ποινη και την τιμωρια αλλα οχι να εξαντλουμε τις ποινες και να ριχνουμε τα μεγιστα.Υπαρχουν αλλοι που κανουν πολυ χειροτερα πραγματα και δεν τους αγγιζουν ουτε μια κwlοτριχα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι να λέμε για τις έδρες των δικαστηρίων που είναι 3-5 άνθρωποι (συνήθως χωρίς σφαιρική γνώση της πραγματικότητας των υποθέσεων που εκδικάζουν) και να περιμένουμε κάτι απο εκεί;

Εδώ μέσα εγώ βλέπω μεγαλύτερο δικαστήριο (και εν δυνάμει αυστηρότερο), που αν ήταν στο χέρι του η επιδίκαση των ποινών, έπαιζε να είναι και μεγαλύτερες.

14 σελίδες σε ένα θέμα που δεν σήκωσε κάποιος απο τους πρωταγωνιστες του σκηνικού εδώ, ούτε για να ζητήσει γνώμη ούτε για να πει τον πόνο του, αλλά μεταφέρθηκε απο ένα φόρουμ στο οποίο σήκωσαν το νημα γιατί ένιωθαν άνετα να συνομιλήσουν με τα εκεί μέλη. Παρόλα αυτά το λαικό δικαστήριο στήθηκε...

Είναι και η Ελλάδα μας δεν λέω...αλλά είμαστε και εμείς...

Υ.Γ Για το γεγονός αυτό καθαυτό δεν παίρνω θέση. Δεν ξέρω τι παίχτηκε και δεν με απασχολεί κιόλας. Υπάρχουν νομοι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To κρατος χεστηκε εαν ψοφησουμε.

Το αναφερω γιατι, κατ'εμε, ΚΥΡΙΩΣ "το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι"!

(Τουτεστιν, αν κοιταμε τις -αναμφισβητητες- προσωπικες μας ευθυνες, με πρωτη απ'ολες την ΨΗΦΟ μας, χανουμε το "δασος" -πολιτικο συστημα, διαρθρωση, δομη και λειτουργια του, που ειναι Ο ΒΑΣΙΚΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ! γι'αυτο το χαλι..)

..Υπάρχουν νομοι

Ουουουφφφφ!!! ΗΣΥΧΑΣΑ!! :rotfl:

:_zeppelin: :_zeppelin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατι λοιπον, οι Ιταλοι και οι Γερμανοι αναβατες, οταν ερχονται Ελλαδα (μιλαω για Κερκυρα--Παξους που βλεπω καθε χρονο) κυκλοφορουν με τις "μπαντανες" στο κεφαλι??? :lipssealed: :lipssealed:

Απλα, διοτι αμεσως αναγνωριζουν οτι βρισκονται στη χωρα της "ΧΑΡΑΣ"! (Και πανε και οι.. "οδηγικες παιδειες" και τα συναφη..)

Μην μπλεξει κανεις με τουτο το ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ τελικα...

+1000 :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παίδες, περαστικά. Καλό κουράγιο τι να πώ.

Πάντως πρέπει πολλοί από εμάς να καταλάβουμε, ότι η εφαρμογή των νόμων του τόπου δεν είναι απλά ένα ασπρόμαυρο τοπίο. Θεωρώ άδικη την επιβολή τέτοιων ποινών, την στιγμή που πριν από λίγο γύρισα σπίτι μου μπάντα-σούζα από την μια άκρη της πόλης ως την άλλη, χωρίς να με ενοχλήσει κανείς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

.. πριν από λίγο γύρισα σπίτι μου μπάντα-σούζα από την μια άκρη της πόλης ως την άλλη, χωρίς να με ενοχλήσει κανείς.

ΑΥΤΟ! λεμε ρε Βασιλη..

Αν το προστιμο ηταν ΜΟΝΟ! 30-40 ευρω, αλλα ηξερες οτι θα σε βρει 1-2 φορες σ'αυτη τη διαδρομη, ΘΑ ΤΟ'ΚΑΝΕΣ??? :winking: :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν κτλβαινω μερικούς που λένε ότι έφτασε 14 σελίδες το συγκεκριμένο θέμα και χαλιούνται για αυτόν τον λόγο. Είναι κακό να είναι ενεργό το mybike.gr και να υπάρχει διάλογος, αντιπαράθεση απόψεων κλπ :yeahright:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μα...τι αντιπαράθεση; Ποιων απόψεων;

Δεν υπάρχει κάτι δεδομένο πάνω στο οποίο μπορούν να ανταλλαχθούν απόψεις.

Είναι ένα γεγονός που συνέβη , και κανένας απο εμάς δεν γνωρίζει τις λεπτομέρειες.

Αν είναι να γίνει γενικώς η κουβέντα για το αν πρέπει να γίνονται κοντρες ή να περναμε με κοκκινο ή αν τα δικαστήρια πρέπει να είναι πιο ελαστικά ή αυστηρά, ας γενικευθεί το θέμα και ας φτάσει τις 100 σελίδες. Εδώ μιλάμε για ένα φορουμικό δικαστήριο που στήθηκε όμως και κάθε δύο ποστ λέει στους πρωταγωνιστές του σκηνικου οτι καλά πάθανε, οτι πήγαιναν γυρεύοντας, οτι λίγα τους έκαναν κλπ.

Είναι αυτό ανταλλαγή απόψεων;

• Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι ένα γεγονός που συνέβη , και κανένας απο εμάς δεν γνωρίζει τις λεπτομέρειες.

Αν είναι να γίνει γενικώς η κουβέντα για το αν πρέπει να γίνονται κοντρες ή να περναμε με κοκκινο ή αν τα δικαστήρια πρέπει να είναι πιο ελαστικά ή αυστηρά, ας γενικευθεί το θέμα και ας φτάσει τις 100 σελίδες. Εδώ μιλάμε για ένα φορουμικό δικαστήριο που στήθηκε όμως και κάθε δύο ποστ λέει στους πρωταγωνιστές του σκηνικου οτι καλά πάθανε, οτι πήγαιναν γυρεύοντας, οτι λίγα τους έκαναν κλπ.

Η ποινή τους είναι κάτι δεδομένο όπως επίσης και η ανομία μερικών.

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΑΥΤΟ! λεμε ρε Βασιλη..

Αν το προστιμο ηταν ΜΟΝΟ! 30-40 ευρω, αλλα ηξερες οτι θα σε βρει 1-2 φορες σ'αυτη τη διαδρομη, ΘΑ ΤΟ'ΚΑΝΕΣ??? :winking: :winking:

Είναι αυτό που λένε έξω πως δεν είναι η αυστηρότητα της ποινής που αποτρέπει αλλά η βεβαιότητα της ποινής! Με την οποία άποψη συμφωνώ και εγώ.

Αλλά σε κάποιες συμπεριφορές εγκληματικά επικίνδυνες τότε είμαι υπέρ της εξοντωτικής τιμωρίας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

.....................................

Γιατι άραγε, πίνουν κάνα φίλτρο αντιμοτοσυκλετισμού; Τους κάνουν πλύση εγκεφάλου στη σχολή;

Το ότι τέτοιου είδους συμπεριφορές επιβεβαιώνουν στο μυαλό τους αυτή την άποψη το έχετε σκεφτεί, Το ότι όλοι "πληρώνουμε"¨αυτή την άποψη το έχετε σκεφτεί;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν κτλβαινω μερικούς που λένε ότι έφτασε 14 σελίδες το συγκεκριμένο θέμα και χαλιούνται για αυτόν τον λόγο. Είναι κακό να είναι ενεργό το mybike.gr και να υπάρχει διάλογος, αντιπαράθεση απόψεων κλπ :yeahright:

Δεν υπάρχει περίπτωση σε ξένο φόρουμ να στήνανε "ανάλογο λαϊκό δικαστήριο" γιατί απλά δεν υπήρχε περίπτωση να συζητάν τα αυτονόητα. Εμείς το συζητάμε διότι μια στο τόσο πέφτουν τέτοια πρόστιμα και αυτό γιατί το κράτος είναι ανύπαρκτο σε θέματα αστυνόμευσης. Καθημερινά βλέπω γύφτους,ρομ, αθίγγανους να κυκλοφορούν άνευ πινακίδας, άδειας οδήγησης, ασφαλιστήριο με φορτηγάκια και τρικυκλα χωρίς φώτα κλπ. σπάνια βλέπεις να τους σταματάν και αυτό γιατί δεν υπάρχει αστυνόμευση.

Πιτσιρικάς έφαγα 1 κλήση για κράνος, πόνεσε πολύ, 25.000δρχ, για το πενιχρό χαρτζιλίκι που έπαιρνα ήταν "βαρύ" ποσό. Σιγά σιγά όμως για να μην το ξαναφάω άρχισα να βάζω κράνος και να μην δίνω σημασία στο αν χαλάσει η κόμη, με τον καιρό τελικά το συνήθισα το κράνος και ένα βράδυ σε μια στροφή έφυγα... ευτυχώς φορούσα κράνος.

Σήμερα δεν αισθάνομαι άνετα και δεν ανεβαίνω μηχανή αν δεν φοράω κράνος, γι'αυτό λέω κάθε εμπόδιο για καλό, μπορεί αυτή η τιμωρία των παιδιών να τους γλιτώσει από κάτι που θα συνέβαινε μελλοντικά, πολλές φορές κάποια πράγματα συμβαίνουν για κάποιο λόγο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προπερσι εφαγα 2 κλησεις για κρανος μεσα στον ιδιο μηνα. Περυσι αλλη μια για τον ιδιο λογο. Τωρα πια το κρανος δε βγαινει απο το κεφαλι μου.Αν τα στερεοτυπα που εχει ο κοσμος για τους μοτοσυκλετιστες νομιζετε οτι θα αλλαξουν απο τη μια μερα στη αλλη πλανιεστε οικτρα. Τα στερεοτυπα αυτα δε θα αλλαξουν ΠΟΤΕ, γιατι ιστορικα η μοτοσυκλετα ειναι συνιφασμενη με την ελευθερια και τον αντικομφορμισμο. Θελετε μεσα απο ταινιες, απο εποχες με κοντρες και κυνηγητα με τις αστυνομιες, θελετε απο την επιθετικη εμφανιση των περισσοτερων μοτοσυκλετων, θελετε απο τα γραφικα των κρανων μας, θελετε απο τις σφηνες που κανουμε, απο τα παντηλικια που δε γινετε να μην κανουμε μια στο τοσο... Οι μοτοσυκλετιστες παντα θα ειμαστε στην μπουκα των δικαστων ειτε φταιμε ειτε οχι, παντα τα μαυρα προβατα θα ειμαστε για την κοινωνια. Αν οχι για ολους τουλαχιστον για την μεγαλη πλειοψηφια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Επισκέπτης
Το θέμα δεν δέχεται άλλες απαντήσεις.

• Create New...