Jump to content
μάθο...

Η πιο παλια μοτοφωτογραφια που εχεις τραβηξει!

Recommended Posts

xj-vt.jpg

Aπο εκδρομη το 1989 στο Πλατανιτσι Σιθωνιας,εγω με το παλιο μου XJ550Seca και η παρεα με VT250 και GLX50.

Απίστευτες φοτογραφίες πραγματικά είναι για άλμπουμ εμείς οι νέοι που αυτά τα βλέπαμε μόνο σε καλτ και ρετρό ταινίες μέσα από τις φότο σας παίρνουν ζωή και λέμε για δες πως ήταν τότε οι μηχανές τα μέρη και γενικά ο τρόπος ζωής. Από την μία νιώθω ότι μιλάω στον πατέρα μου και από την άλλη σε παιδία που τώρα πια μοιάζουν μεγάλοι.

Και εδώ μου έκανε εντύπωση το μέρος καθώς τα τελευταία τέσσερα χρόνια πάμε με την παρέα πλατανίτσι και οι 2 είναι της μηχανής και απο τον μάρτη που θα μαι και εγώ στο club έχω βάλει ώς στόχο η πρώτη εκδρομούλα να είναι στο πλατανίτσι και το γύρο του 3 ποδιού. Οι καιροί αλλάζουν αλλά μάλλον οι γενιές δεν αλλάζουν τα θέλω τους και τον τρόπο σκέψης.

Συνεχίστε με αυτές τις ωραίες φότο. Υπέροχο thread +1.

OFF topic τώρα στο πλατανίτσι για να δεις καφέ χρώμα στο χώμα θέλει να σκάψεις ένα μέτρο (μαυρίλα παντού) άργησε το Εuro 3 και τα μοτόρια σας μας το κάναν το κάμπινγ μές την κάπνα και την καρβουνίλα. :uglystupid2: Και για να βρείς τέτοια άπλα πρέπει να πας Ιανουάριο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Μανο σου βγαζω το καπελο.Οντως στο κοντερ τον ειχε,και ο αντικοφτης ερχοταν απο Αγγλια.Ζητησαν αν θυμαμαι καλα 100.000 δρχ με αμφιβολα αποτελεσματα,

Οντως ο κοφτης ηταν στο κοντερ......Τo FZR 400RR που εχω στην υπογραφη μου το ιδιο εκανε στα 190 ρεταριζε τρελες διακοπες και αναγκαστικα να βαλω αντικοφτη αν θυμαμε με πιο λιγα χρηματα απο 100.000 δρχ...

Τροποποιήθηκε από τον vagelis-

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οντως ο κοφτης ηταν στο κοντερ......Τo FZR 400RR που εχω στην υπογραφη μου το ιδιο εκανε στα 190 ρεταριζε τρελες διακοπες και αναγκαστικα να βαλω αντικοφτη αν θυμαμε με πιο λιγα χρηματα απο 100.000 δρχ...

Βαγγελη πανεμορφο το FZR σου :wub: .Τα 400αρια αφησαν εποχη, μας εμαθαν να οδηγαμε,και ηταν ενας ασφαλης κρικος στη μεταβαση απο τα μικρα στα μεγαλα κυβικα. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γυρω στο 1991-92

MTX 50 R

Το πρωτο μου χωματινο.... Ατελειωτα χλμ και αναμνησεις

pa251364.jpg

ΝR 750

To NR του ΜΟΤΟ ειχε ερθει Χανια για διαφημιστικους λογους και ηταν σε μαγαζι φιλου!

pa251362.jpg

Και η ασπρη καλτσα MUST!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μανο σου βγαζω το καπελο.Οντως στο κοντερ τον ειχε,και ο αντικοφτης ερχοταν απο Αγγλια.Ζητησαν αν θυμαμαι καλα 100.000 δρχ με αμφιβολα αποτελεσματα,

Ειχε τον κοφτη στο κοντερ? δηλαδη ?? θα μας το εξηγησετε παρρακαλω να μαθαινουμε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

226702_1705467238959_4860541_n.jpg

στα 5 μου!

Mιας και σβηστηκε

again

226702_1705467238959_4860541_n.jpg

Τροποποιήθηκε από τον kosmas2111

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Bρήκα αλλες δυο φωτο που ειναι ενα χρονο παλαιότερες,απο αυτες που ποσταρα με το xj550 στο Πλατανίτσι.Είναι 1988 και αντι για το xj550 ειμαι με το παλαιότερο CM250T.

1988CM250T.jpg

στην δευτερη ειμαι στην Σκόπελο στο λιμάνι του Αγνώντα περιμένοντας να μπουκάρουμε στο καράβι.Προσέξτε τα enduro εποχής,και τα townmate,(ακυρο,τα δυο παπακια πoυ φενονται ειναι τα πρωτα C50 και το αλλο πρεπει να ειναι το πρωτο sogun)να κάνουν και ταξιδακια,scouterροειδη τότε,αν εξεραισει κανεις το spacy της honda και την beluga της Yamaha απλα δεν εβλεπες.

Agammanu3CE0nutaualphasigmaf1988.jpg

Τροποποιήθηκε από τον itom32

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παλιότερο το θέμα που θα απαντήσω, αλλά χρήζει απάντησης μια και αναφέρθηκαν VFR - RVF.

RVF1000 είναι επιστημονική φαντασία. Δεν υπήρξε ποτέ, δεν ξέρω τι εννοούσε όποιος το έγραψε.

VFR400 και RVF400 τα έχω γράψει εδώ, ποιό ήταν πιο και τι. http://www.mybike.gr...-4-ειδη-vfr400/

Κόφτης στο VFR400NC30 ήταν μια πλακετούλα με φωτοκύταρο. Μόλις η βελόνα πήγαινε στο 190 κοντερίσιο, έμπαινε ένα μεταλάκι μπροστά στο φωτοκύταρο και καταλάβαινε η πλακέτα ότι μπήκε στην ''απαγιορευμένη'' περιοχή. Τότε έστελνε ένα σήμα 0 Volt στην ηλεκτρονική και η ηλεκτρονική το έπαιρνε αυτό ως εντολή ''κόψε''. Μόλις η ταχύτητα γινόταν κάτω από 190 το σήμα ξαναγινόταν 12 Volt και η ηλεκτρονική έδινε και πάλι ανάφλεξη.

Ο αντικόφτης ήταν μια ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΡΟΙΔΙΑ. Στην πραγματικότητα ΤΟ ΜΟΝΟ που έκανε, ήταν να ενώνει το σήμα προς την ηλεκτρονική με μια μόνιμη παροχή 12Volt, οπότε ότι και να έστελνε η πλακετούλα στο κοντέρ, η ηλεκτρονική δεν έκοβε ποτέ και ο κόφτης είχε καταργηθεί. Φυσικά το να βάλει κανείς το καλώδιο του σήματος (πορτοκαλί με μπλέ ρίγα) σε μια παροχή 12 Volt (μαύρο με λευκή ρίγα) ήταν κάτι που μπορούσε να κάνει κάποιος και χωρίς να πάρει αντικόφτη, με κόστος..μηδέν για αυτό και λέω ''κοροιδία'' πριν.

Αν κάποιος αφαιρούσε τα όργανα τελείως, τότε πήγαινε προφανώς μόνιμα 0 Volt σήμα, οπότε η ανάφλεξη απλά δεν δούλευε ΠΟΤΕ πάνω από 5000rpm.

Στο RVF αντί για πλακετούλα με φωτοκύταρο, είχε απλή επαφή μέσα στο κοντέρ και μια ωμική αντίσταση, με την ίδια πάλι λογική όμως.

Οι διαφορές VFVR400NC30 και RVF400NC30 δεν ήταν απλά ένα USD μπροστά στο RVF, αλλά ένα ... χάος.

Μπορείτε να διαβάσετε για τις διαφορές που είχε το RVF μοτέρ που τοποθέτησα στο VFR μου, εδώ >>> http://www.mybike.gr...ew-vfr-project/ . Ομοίως και στα υπόλοιπα πράγματα, VFR και RVF ήταν άλλο πλαίσιο, άλλα κάρμπς, άλλο ψαλίδι, άλλος τροχός, άλλη ανάρτηση, άλλη σέλα, άλλο ντεπόζιτο, άλλο υποπλαίσιο, άλλη ηλεκτρονική, άλλα φρένα, άλλα fairings....κ.ο.κ.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1988... με το παλαιότερο CM250T.

1988CM250T.jpg

Τα ρεστα μου!!!ΑΚΡΩΣ εποχιακη φωτο...μαλλι εποχης,μπουφανακι μηχανοβιο,καλτσουλα must στυλακι Γαρδελης ματοσακο "μεσα εισαι'...αψογος!!! :detective:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1991 στην Κώ

scan_0007.jpg

DT125R του πατέρα μου.

:_rock-on:

Την ίδια μπλούζα είχα....1992 Γενάρης, πρωτοετής φοιτητής..

20111030194248.jpg

Άντε και μία του 94

20111030194408.jpg

Τροποποιήθηκε από τον DimitrisK72

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Xωρις ασπρες καλτσες και φρεσκια σχετικα με τις δικες σας μιας και ειμαι πιτσιρικι αλλα απτις πρωτες φωτο που ειχα με μηχανη.

Δεν εχω πολλες ρε γαμωτο μιας και μικρος μου την σπαγανε οι φωτο... (δεν εχω ουτε μιση φωτο απτο πρωτο μου μηχανακι)

Πριν 4-5 χρονια λοιπον με το ΚΤΜ ενος φιλου!

szpt.jpg

Τροποποιήθηκε από τον anotherface

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

υπεροχο θεμα ολοι μαλητες ειστε μετα διαφορποιηθηκατε... :shades:

καποι περισσοτερο καποιοι λιγοτερο...

δεν εχω φωτο μονο προσφατες μιας και ειμαι νεος ομορφος και γοητευτικος...

:grin:

Υ.Γ

ωραιο αρχειο να μπει καννα παιδι σας σε καμια 7αρια χρονια-8 και να γελασει το σκυλι... :rotfl:

Τροποποιήθηκε από τον PanosDenzo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αλλα χρονια ωμορφοπαιδα μαλι γυαλι και παντελονι λη :shades: :shades: :shades: :shades:

λευκαδα 1982

sigmakappaalphanu11_zps6989c654.jpg

αγρινιο 1989

sigmakappaalphanu4_zpsbfa289ae.jpg[/url

μεσολογγι 1993

sigmakappaalphanu3_zps44de627d.jpg

καπου 1997

sigmakappaalphanu6_zps2367120d.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξενιαστα χρονια, ανεμελιά ομορφες στιγμες πολλες αναμνήσεις και κατά την γνωμη μου καλυτεροι ανθρωποι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα