Jump to content
capt_Jo

yamaha xj6

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στην παρέα μας :bye:

Έχω την μηχανή σχεδόν 3 χρόνια,χωρίς abs..(πότε πέρασε ο καιρός εεε??)..

Σκόπευα να κάνω ένα μικρό review εδώ και καιρό,οπότε αφορμή μου δίνεις.Λοιπόν πάω για σεντόνι :_zeppelin:

Λοιπόν πάμε τώρα στα της μηχανής.Ας ξεκινήσουμε από εξωτερικά.Καλά για την εμφάνιση δεν κάνω λόγο,αφού θες να την πάρεις σημαίνει ότι σου αρέσει.

-Σέλα:Δεν είναι τίποτα το σπουδαίο,με την έννοια ότι έχω κάτσει και σε καλύτερες.Είναι κάπως,εγώ δεν κουμπώνω καλά..βέβαια είναι και θέμα ατόμου!!Ας πάμε στην σέλα του συνεπιβάτη δεν είναι ούτε μεγάλη αλλά ούτε και πολύ μικρή,αν σκέφτεσαι να πας βόλτα πολλά χιλιόμετρα με φίλους κάπως ''γομάρια'' ξέχνα το καλύτερα,αρκέσου στις κοντινές αποστάσεις.Αν πάλι βάλεις κοπέλα επάνω θα της είναι μια χαρούλα,εγώ βάζω την αδερφή μου που είναι 1.63 56kg.Όσες φορές έβαλα φίλους μου,άκουγα παράπονα.Ειδικά αν βάλεις και στο παιχνίδι τα αμορτισέρ,ίσως να έχεις θέμα.

Πάντως όσα ταξίδια έκανα Ηράκλειο-Κέρκυρα (και αντίστροφα) δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα..οκ είμαι και 22.

-Πλαστικά:Μιλάμε για το γυμνό,τι να λέμε τώρα...πάντως και χωρίς αυτά,είναι μάχιμη.

Ας πάμε και στο κοντέρ και γενικά τα ηλεκτρονικά της γιαμάχα,Δεν είναι καλά με την έννοια του "φτωχού" πακέτου.Εκεί θα βρεις αναλογικό στροφόμετρο,ψηφιακό μετρητή ταχύτητας και χιλιομέτρων,δείκτη βενζίνης,ρολόι...φλας-αλάρμ-κόρνα-μεγάλη σκάλα τα άκρως απαραίτητα δηλαδή,σε άλλους αρέσει διότι δεν βγάζει βλάβες και σε άλλους δεν...για τους ευνόητους λόγους.Πάντως σε αυτά τα 3 σχεδόν χρόνια,δεν μου έβγαλε καμιά ηλεκτρική βλάβη.Βασικά δεν μου έβγαλε καμιά βλάβη..και ας έχει φάει τόνους νερό!!

-Φωτισμός:Επαρκής,όχι όμως ικανοποιητικός.Άλλαξα λάμπα στον χρόνο (night breaker).Πίσω έβαλα το κωλοφάναρο με τα ενσωματωμένα φλάς..μετράει!!

Περνάμε και στην οδήγηση.Η γιαμάχα σχεδίασε την μηχανή να σου παρέχει γκάζι στης χαμηλό-μεσαίες στροφές,που σημαίνει ότι από χαμηλά έχεις άμεση ανταπόκριση γκαζιού,δεν θα το δεις να σου σβήνει εύκολα (κοινώς δεν σκορτσάρει) ακόμα και αν έχεις τετάρτη με λίγα χλμ..όσο ανεβαίνουν τα χλμ εκεί συναντάς μερικές δυσκολίες και εξηγούμε:

1.Και ίσως το πιο fail πράγμα για εμένα.Έτσι όπως είναι η μηχανή (σχεδιασμός) θα έχεις κάποιο πρόβλημα με τον αέρα από τα 75χλμ/ω,από εκεί και πάνω αρχίζεις να παλεύεις,κουράζεσαι αρκετά (δοκιμασμένο σε διαδρομή Κρήτη-Κέρκυρα).Το συζήταγα και με φίλους αυτό το πράγμα,γιατί και εμένα δεν μου φαινόταν φυσιολογικό.Αυτό που παρατήρησα είναι πως το φανάρι έχει κακό σχεδιασμό και έτσι όπως είναι το κοντέρ..σου φέρνει στο κράνος πολύ αέρα,με αποτέλεσμα να παλεύεις.

2.Όσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα παρατήρησα μια αστάθεια στο τιμόνι και συγκεκριμένα από τα 175 και μετά.Μια φορά το έκανα και μετά δεν ξαναπήγα για πολύ καιρό,καθώς δεν μου έμπνεε πλέον καμιά εμπιστοσύνη.Ίσως όσο πλησιάζεις την μηχανή στα όριά της να αντιδράει?..Μέχρι και σήμερα δεν ξέρω τι παίζει.

-Φρένα:Δεν έχω να πω πολλά,το πίσω είναι μέτριο προς χάλια αλλά το εμπρός είναι καλό.Ανταποκρίνονται σε όλες τις καταστάσεις (συνδυαστικά) με επιτυχία,σε κρύο-βροχή-ήλιο δεν θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα,σταματάνε την μηχανή όποτε το ζητήσεις!Με abs λογικά εκεί θα είναι ακόμα καλύτερα τα πράγματα.Μόνο να προσέξεις λίγο το μπροστινό γιατί σταματάει την μηχανή λες και είναι άγκυρα,ειδικά τον πρώτο καιρό μέχρι να το ''μαλακώσεις''.

-Αναρτήσεις:σε γενικές γραμμές είναι μέτριες,μπορείς να ρυθμίσεις μόνο την πίσω..αλλά και πάλι τίποτα το ιδιαίτερο...βέβαια είναι στην πιο σκληρή σκάλα..δεν θυμάμαι τώρα,νομίζω στην πέντε.

-Πιρούνι-Ψαλίδι:Εδώ έχω να πω ότι για την τιμή της μηχανής θα έπρεπε αν είχαν βάλει ένα μπροστινό ανεστραμμένο πιρούνι,καθώς και ένα καλύτερο ψαλίδι.Ήταν αμέτρητες οι φορές που έκλεινα το γκάζι και μου πέταγε κώλο,ειδικά τον πρώτο καιρό με πήγαινε πέντε-πέντε.Μετά το συνήθισα και μπορώ να σου πω,πως είναι και ευχάριστο.Αλλά για αρχάριους θέλει μεγάλη προσοχή.

Όσο αφορά το πιρούνι,χρειάστηκε να του βάλω σκληρότερο λάδι,γιατί απλά δεν την πάλευε.Το είχε πει ένα παλικάρι από εδώ μέσα,το έκανα και εγώ από 10αρι--->15αρι..και είχε καλά αποτελέσματα.Κοίτα το βύθισμα δεν θα το αποφύγεις,αλλά πλέον εμπιστεύομαι πολύ το μπροστινό μου.

-Λάστιχα:Όπως είναι βάφτα μπλε και στην θάλασσα.Εμένα μου έβγαλαν 6500χλμ,αλλά όταν έβαλα τα άλλα..απλά η μέρα,με την νύχτα.

-Βάρος:Παρόλο που είναι 220 κιλά,δεν τις φαίνεται σε καμιά περίπτωση,είναι εξαιρετικά ευέλικτη και διασκεδαστική..εεε μην φανταστείς ότι είναι και δούκας!Στις επι-τόπου μανούβρες θα τα βρεις λίγο δύσκολα,αλλά είναι θέμα συνήθειας.

-Κατανάλωση:Ένα μεγάλο μείον.Καίει τα κέρατά του,για 600cc..περίπου 6-6,5 Lt.Βέβαια εξαρτάται και από την χρήση που της κάνεις,συνήθως καίω περίπου 6 λίτρα/100 χλμ.

Έξτρα:

-Μανιτάρια της γιαμάχα,με έσωσαν σε μια χαζοπτώση από πολλά €.

-Power commander,αλλά θα ρουφάει ακόμα παραπάνω βενζίνη.

-Εξάτμιση fresco από λαιμούς,αλλά την έβγαλα αμέσως για δύο λόγους.Ο ένας ήταν ότι έκανε υπερβολική φασαρία και δεν την πάλευα.Ο δεύτερος μου έδινε την αίσθηση ότι η εξάτμιση ζέσταινε την δεξιά μεριά του ελαστικού παραπάνω..και μου φαγώθηκε πιο γρήγορα.

-Φώτα,είπα και παραπάνω κωλοφάναρο με ενσωματωμένα φλας και night breaker.

Και θα πει κάποιος τώρα (και με το δίκιο του)..ρε φίλε όλο αρνητικά έγραψες,η μηχανή δηλαδή είναι μάπα?......έλα ρε αυτός είναι χοντάκιας κλπ!

Η απάντηση είναι αφενός ΌΧΙ και αφετέρου ΌΧΙ!!!...Απλά οι χαρές που μου πρόσφερε αυτή η μηχανή είναι αμέτρητες και τις κρατάω για τον εαυτό μου...και φυσικά δεν μπορούν να γραφτούν από ένα πληκτρολόγιο.

Τώρα χωρίς πείρα..τι να πω.Είναι 1-2 σημεία (όπως έγραψα και παραπάνω) που πρέπει να δώσεις προσοχή.Είναι σχολείο,αρκεί να υπάρχει μυαλό!!

Κλείνοντας απλά θα σου πω ένα πράγμα (και όχι μόνο σε εσένα).Αγοράζουμε μια μηχανή ώστε να καλύψει τις ανάγκες μας..και όχι γιατί κάνει παπάδες.Εντάξει αν κάνει και παπάδες ακόμα καλύτερα...στο θέμα μας,αν θέλεις μια μηχανή για χαλαρές βολτούλες,για μέσα την πόλη,....μια all around τότε βρήκες το ταίρι σου.

Έχουν γράψει και τα παιδιά 2-3 review,οπότε έχεις καλό υλικό.

Δεν πιστεύω να ξέχασα τίποτα άλλο,αλλά για ότι θέλεις εδώ είμαι :_thumbsup:

Υ.Γ.Μπας και πρέπει να μεταφέρουμε τα review μας στο Βίος και Πολιτεία? :think:

τι λαστιχα εχεις βαλει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

καλησπερα και απο μενα. Ειμαι νεος οδηγος και προσφατος κατοχος ενς xj6N.. η αληθεια ειναι οτι ξεφτιλισα το βαλιου φορ μανι με την αγορα της μηχανης αυτης καθως πηρα μηχανη του '11 σε ΤΕΛΕΙΑ κατασταση στα 3900 (με ολοκαινουργιο κρανος δωρο), με 7500 χιλιομετρα..ναι καλα ακουσατε..7500..και με κανα 1000αρικο εξτρα πανω..ανατομικη σελα που καθεσαι καλυτερα απο πολυθρονα, φτερα, μανετες, γκριπ, καθρευτες, καινουργια λαστιχα, κλπ...

Για αρχη βεβαια παω σαν κοτα, για να ειμαι ειλικρινης - παρολο που δεν ειμαι ασχετος με μηχανες - και με περνανε μεχρι και τα λεωφορεια καποιες φορες απλα θελω να παρω ολα τα μποσικα απο το μηχανακι και να "μαθω" να κυκλοφορω γενικα πρωτα και μετα θα το ανοιξουμε (οταν πρεπει).

Ηθελα να ρωτησω και εγω σαν ασχετος..

α) ανακλυομενη πινακιδα απο που να αγορασω (και γενικα τι παιζει με την φαση αυτη)?

β) τακακια επισης απο που και ποια??

γ) τα μανιταρια της γιαμαχα ειναι καλυτερα απα τα puig pro που ειναι και ενα 50ρικο φθηνοτερα?

Ευχαριστω πολυ για την οποια απαντηση και φυσικα, καλως σας βρηκα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλησπερα και απο μενα. Ειμαι νεος οδηγος και προσφατος κατοχος ενς xj6N.. η αληθεια ειναι οτι ξεφτιλισα το βαλιου φορ μανι με την αγορα της μηχανης αυτης καθως πηρα μηχανη του '11 σε ΤΕΛΕΙΑ κατασταση στα 3900 (με ολοκαινουργιο κρανος δωρο), με 7500 χιλιομετρα..ναι καλα ακουσατε..7500..και με κανα 1000αρικο εξτρα πανω..ανατομικη σελα που καθεσαι καλυτερα απο πολυθρονα, φτερα, μανετες, γκριπ, καθρευτες, καινουργια λαστιχα, κλπ...

Για αρχη βεβαια παω σαν κοτα, για να ειμαι ειλικρινης - παρολο που δεν ειμαι ασχετος με μηχανες - και με περνανε μεχρι και τα λεωφορεια καποιες φορες απλα θελω να παρω ολα τα μποσικα απο το μηχανακι και να "μαθω" να κυκλοφορω γενικα πρωτα και μετα θα το ανοιξουμε (οταν πρεπει).

Ηθελα να ρωτησω και εγω σαν ασχετος..

α) ανακλυομενη πινακιδα απο που να αγορασω (και γενικα τι παιζει με την φαση αυτη)?

β) τακακια επισης απο που και ποια??

γ) τα μανιταρια της γιαμαχα ειναι καλυτερα απα τα puig pro που ειναι και ενα 50ρικο φθηνοτερα?

Ευχαριστω πολυ για την οποια απαντηση και φυσικα, καλως σας βρηκα!

καλησπερα φιλε,

εγω προσωπικά εχω βαλει καγκελα που πιστευω εχουν καλύτερη καλυψη.

οσο για τακακια οταν θα το πας στον αντιπροσωπο της yamaha θα σου βαλει τα γνησια και θα εισια μια χαρα.

οσο για την πινακιδα.... θα σε γελασω. δες λιτο το motoraid.eu

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα και από εμένα!

Κάτοχος xj6 diversion εδώ και 2 μήνες!  Τ πήρα μεταχειρισμένο σ καλή κατασταδη με 20000 χλμ και όλα τα σερβίς του αλλά έχω κάποια προβλήματακια και χρειάζομαι τις συμβουλές σας! Λοιπόν ξεκινάω

1) το πιο βασικό. Μήνας Φλεβάρης και δουλεύει το βεντιλατερ μέσα στην πόλη. Μετά από μια 10λεπτη βόλτα είμαι εκεί κοντά στους 82 βαθμους. Αν τ αφήσω ρελαντί στα επόμενα 3-4 λεπτά βαράει 100 και ξεκινάει το φουρφουρι να δουλεύει. Πέφτει 94 και ξανά το ίδιο, ανεβαίνει 100 και πάλι πέφτει. Έχω πάει σε 2 μάστορες και μου λένε ότι είναι νορμάλ. Σε ταξίδι βέβαια που του έκανα Θεσσαλονίκη-αθηνα ήταν σταθερό στους 75. Μέσα στην πόλη σ χαμηλές ταχύτητες και σταματημένος στο ρελαντί ανεβάζει. Είναι φυσιολογικό;;;

2) το κιβώτιο μου φαίνεται αρκετά τραχυ ειδικά από 1η σε 2α και όταν είν' κρύο (κάτω από 70 βαθμούς). Τα λάδια είν' καινούρια τα τσεκαρα αλλά είναι λίγο overfilled. 

3) όταν το ξεκινάω και δν έχει ζεσταθεί καλά με τ που πατάω συμπλέκτη να βάλω 2α κάποιες φορές μ σβήνει. Για να μην σβήσει πρέπει να τραβήξω λίγο γκάζι να στροφαρει ο κινητήρας και να βάλω 2α. Αυτό γίνεται μόνο κατά την πρώτη εκινηση.

Ρίξτε τα φώτα σας ρε παιδιά γιατί σκέφτομαι να το πάω συνεργείο για ένα γενικό check up..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα 1+2 μου φαίνονται φυσιολογικά, ειδικά αν φοράς 15-50 λάδια. Για το 3 η λύση θα ήταν να ξεκινάς με πρώτη εκτός αν ήθελες να γράψεις κάτι άλλο :laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ήμουν κάτοχος στο γυμνό...

1 & 2 είναι τελείως φυσιολογικό... έτσι είναι αυτή η μηχανή και δεν αλλαζει...

Το 3 μου ακούγετε λίγο ύποπτο όσα χρόνια και αν το είχα ποτέ δεν μου το έκανε. Θα έλεγα να πας να το δεις σε έναν μάστορα αλλά μόνο για αυτό τα αλλά είναι φυσιολογικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Τα 1+2 μου φαίνονται φυσιολογικά, ειδικά αν φοράς 15-50 λάδια. Για το 3 η λύση θα ήταν να ξεκινάς με πρώτη εκτός αν ήθελες να γράψεις κάτι άλλο :laugh:

Όντως ακούγεται λες και ξεκινάω με 2α. Χαχα όχι από πρώτη σε δευτέρα με το που πατάω συμπλέκτη μ σβήνει και αναγκάζομαι να ανεβάζω ελάχιστα τις στροφές τ κινητήρα την ώρα της αλλαγής. Ευχαριστώ για τα comment σας. Ανησυχούσα ιδιαίτερα γ την θερμοκρασία. Όλες οι μηχανές έτσι δουλεύουν δλδ; Γτ φίλος μ είπε αν ανάβει τρ τ βεντιλατερ τ καλοκαίρι θα ψήνεις λουκάνικα; Και δεν έχει κ άδικο εδώ που τα λέμε..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστυχώς ή ευτυχώς, γιατί θα κάνεις και οικονομία στον φούρνο ή στο γκαζάκι σου, όχι μόνο λουκάνικα, ολόκληρο μπάρμπεκιου θα κάνεις.. αυτό είναι ένα από τα ελαττώματα της μηχανής αυτής!

Τροποποιήθηκε από τον Mikri

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μολις το πηρα το μηχανακι πουλησα το freewind και κατοχος πλεον μιας xj6 naked λευκης 2010 μοντελο με abs

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άλλαξα σήμερα παραφλου είδα μια διαφορά αλλά όχι κάτι τρελό. Τελικά όντως έτσι δουλεύει η μηχανή τουλάχιστον για τώρα που έχει κρύα βοηθάει το καλοκαίρι βλέπουμε..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 ώρες, το μέλος Antreasss έγραψε:

μολις το πηρα το μηχανακι πουλησα το freewind και κατοχος πλεον μιας xj6 naked λευκης 2010 μοντελο με abs

Καλορίζικη φίλε !!! Τελικά το έδωσες , έτσι ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 λεπτά, το μέλος tre έγραψε:

Καλορίζικη φίλε !!! Τελικά το έδωσες , έτσι ?

ναι φιλε μου κατσε καλη τιμη το yamaha εδωσα το suzuki συπμληρωσα κ λιγα φραγκα κ τ πηρα...ευχαριστβ να σαι καλακ συ κ παντα ορθιος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φυσικά και κρατάνε (όπως και τα ημισυνθετικά) όμως θα κάνεις τον απαιτούμενο βάση μανιουαλ ελεγχο και συμπλήρωση αν απαιτηθεί  

Τροποποιήθηκε από τον doctoras9

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 ώρες, το μέλος doctoras9 έγραψε:

φυσικά και κρατάνε (όπως και τα ημισυνθετικά) όμως θα κάνεις τον απαιτούμενο βάση μανιουαλ ελεγχο και συμπλήρωση αν απαιτηθεί  

ποια προτινεις φιλε???αλλος λεει οχι συνθετικα στα συνεργεια μου λεν μονο συνθετικα δε ξερω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 λεπτά, το μέλος Antreasss έγραψε:

ποια προτινεις φιλε???αλλος λεει οχι συνθετικα στα συνεργεια μου λεν μονο συνθετικα δε ξερω

Εγω θα πηγαινα σε καποιον απο τους δημοφιλείς κατασκευαστες με την καλυτερη δυνατη προσφορά 

Χτυπα σκρουτζ και βαλε οτι σου αρέσει και οσο μπορεις να δώσεις

https://www.skroutz.gr/c/1228/Ladia-Autokinhtou/m/8405_8410_8415_10157/Mobil_or_Castrol_or_Motul_or_Liqui-Moly.html?keyphrase=λαδια+αυτοκινητου+10w-40

Παραδειγμα το castrol power 1 ειναι το πιο φθηνό δημοφιλή λαδι full synthetic κοστιζει απο 7/λιτρο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσωπικά εαν ηθελα να τα κρατήσω οπως λεει το μανουαλ θα εβαζα σιγουρα μονο φουλ συνθετικά, εαν δε συμπληρώσεις 10000 σε ενα χρονο ενδεχομένως να περασουν 2 χειμώνες τα φουλ συνθετικά λυπαινουν το κιβωτιο μου πιο γλυκά και πιο γρηγορα. Βεβαια αυτη ειναι η δικη μου εμπειρία, αλλοι μπορούν να σου πουν το αντίθετο η κατι άλλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σε ευχαριστω για τη γνωμη σου φιλε..απλα θελω να δω τι πραττουν οι κατοχοι //φυσικα ολες οι γνωμες σεβαστες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 ώρες, το μέλος Antreasss έγραψε:

σε ευχαριστω για τη γνωμη σου φιλε..απλα θελω να δω τι πραττουν οι κατοχοι //φυσικα ολες οι γνωμες σεβαστες

καλημερα Αντρεα,

πρωην κατοχος του yamaha και του εβαζα 10w40 castrol ή belray φουλ συνθετικο αλλαζοντας το καθε 5000 χιλ. 

βασικα στην αρχη ξεκινησα με τα castrol που ηταν πολυ καλα τουλαχιστον στην αρχη, μετα ομως βαρουσε το κιβωτιο και τα αλλαξα αρχιζοντας να βαζω τα belray που εμεινα πολυ ευχαριστημενος. Αρκετα ακριβοτερα βεβαια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

στο συνεργείο που την πάω 10w40 βάζει. νομίζω rockoil. σε εξουσιοδοτημενο της yamaha εννοείται 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν παιδιά έβαλα motorex top speed 10-40 συνθετικό λαδακι και το κιβώτιο είναι αλοιφή. Είχα yamalube και παρατηρησα τρομερή διάφορα. Κορυφαίο λάδι βαλτε το και θα με θυμηθείτε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα