Jump to content
Anubis

Δεν πληρωνουμε εισητηριο στα ΜΜΜ

Recommended Posts

κατι δεν θα εκανε σωστα απο τα παραπανω βηματα. :sweatdrop:

Όταν τον ελεγκτή τον συνοδεύουν περιμπατσικά (και 4 μάλιστα....+ άλλα 4 στην έξοδο του σταθμού...) πίστεψε με....πάιρνεις την κλησούλα σου....την βάζεις στον πάτο σου και μετα λες....

ΔΕΝ ΠΟΝΑΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ ΜΜΜ......

Στο κομμάτι αυτό αν το συνεχίσουν έτσι θα χεστούν στο χρήμα....και ειλικρινά το μόνο που θα μπορείς να κάνεις έιναι είτε να παίξεις μπάτσες με τους μπάτσους και τους ελεγκτές, είτε να μην την πληρώσεις και να σου έρθει μετά στην εφορία 569 φορές παραπάνω το ποσό.

2001 χωρίς εισητήριο σε Τρόλευ 45-50δρχ είχε τότε? Μού ήρθε πέρσυ στην εφορία 413 ευρώ.

Με τις υγείες μας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

"Ποιος θέλει να πληρώνει φόρους; Βρες μου έναν. Και μιας και ψάχνεις, βρες μου και κάποιον που δεν εκνευρίζεται όταν βλέπει τα γράμματα «Ε», «Ρ» και «Τ» όταν κοιτάζει ένα λογαριασμό της ΔΕΗ. Ή κάποιον που χαίρεται να πληρώνει λογαριασμούς γενικότερα.

Κανένα δεν θα βρεις.

Γιατί είμαστε άνθρωποι, και τα λεφτά είναι το μέσο που χρησιμοποιούμε για να αγοράζουμε φαγητό, μπειμπιλίνο, iPad και άλλα απαραίτητα για την επιβίωση, και έτσι νιώθουμε κάπως κτητικά απέναντί τους.

Οπότε αν το δεις από αυτή τη σκοπιά, και μόνο από αυτή, και προς στιγμήν ξεχάσεις ότι υπάρχει οποιαδήποτε άλλη σκοπιά, οποιαδήποτε λογική και οτιδήποτε άλλο στο σύμπαν γενικότερα, μπορεί να σου φανεί φυσιολογική και υγιής η ύπαρξη του κινήματος «Δεν Πληρώνω».

Σε κάθε άλλη περίπτωση, η υπόθεση αυτή, που ξεκίνησε από την ιστορία με τα διόδια στις Αφίδνες και πλέον έχει επεκταθεί, κομματικοποιηθεί και μεταλλαχθεί σε κάτι το ασαφές και πολύ περισσότερο βλακώδες, δείχνει γλαφυρά την ηθική κατάρρευση της Ελληνικής κοινωνίας, την πολύ χαλαρή επαφή μας με τη λογική και, όπως γίνεται συνήθως με τις μαζικές Ελληνικές εκδηλώσεις, την αισθητική μας. Εκτός από αυτά τα βαρύγδουπα, όμως, δείχνει και κάτι άλλο: Ότι το σοκ του Μαρτίου του ʼ10, το ότι μπήκαμε στο μηχανισμό στήριξης και έκτοτε ζούμε με τη μηχανική υποστήριξη του ΔΝΤ και της ΕΕ, δεν μας άλλαξε μυαλά. Δεν αλλάξαμε νοοτροπίες. Τις ίδιες που μας οδήγησαν στον πάτο έχουμε, κι αυτές εκδηλώνουμε, καθώς σκάβουμε προς τα κάτω.

Θυμάμαι πέρυσι τέτοιον καιρό που λέγαμε ότι η κρίση αποτελεί ευκαιρία, και ότι μέσα από την κρίση θα βγούμε δυνατότεροι, και άλλες τέτοιες μπούρδες. Η Ελληνική πτώχευση είναι το προϊόν της δουλειάς, της νοοτροπίας και της δραστηριότητας των Ελλήνων τις τελευταίες τρεις δεκαετίες, κατά τις οποίες μαζί καταπατήσαμε, μαζί φοροδιαφύγαμε, μαζί σπαταλήσαμε και, φυσικά, μαζί τα φάγαμε. Το κίνημα «Δεν Πληρώνω» είναι η αφασική εκδήλωση της άγνοιας αυτού του πράγματος, η αποτύπωση της πλήρους απουσίας αυτογνωσίας .

Το πρόβλημα και στις δύο περιπτώσεις δεν είναι οικονομικό –είναι ηθικό. Φαίνεται κάθε μέρα πιο έντονα: Εμείς οι Έλληνες δεν είμαστε κοινωνία. Είμαστε δέκα εκατομμύρια μεμονωμένα αφεντικά, ο καθένας μόνος του, με μόνο κοινό πάθος να προασπίσουμε ο καθένας το απόλυτα ατομικό του συμφέρον. Τι σημαίνει «δεν πληρώνω»; Κι αν δεν πληρώσεις εσύ, ποιος θα πληρώσει; Γιατί κάποιος πρέπει να πληρώσει για να φτιαχτούν δρόμοι και να τσουλήσει το τρένο. Δε σε νοιάζει. Δε σε αφορά. Από τη στιγμή που τα λεφτά δεν βγαίνουν απευθείας από τη δική σου τσέπη, δεν σε απασχολεί. Αυτή η νηπιακή λογική, βεβαίως, μόνο αλυσιδωτά μπορεί να λειτουργήσει, και αναπόφευκτα να οδηγήσει στη στάση πληρωμών των πάντων (ήδη έχουν αρχίσει να μην πληρώνονται κοινόχρηστα, να καθυστερούν νοίκια, τα βλέπεις γύρω σου συνέχεια), και αναπόφευκτα στην ισοπέδωση της οικονομίας, με το να μη πληρώνει κανένας για τίποτα.

Εμείς, όμως, χρειαζόμαστε ακριβώς το αντίθετο.

Για να σωθούμε και να μην πτωχεύσουμε, πρέπει να παράξουμε. Πρέπει (ως κράτος, ως κοινωνία) να αρχίσουμε να γεννάμε λεφτά. Κάποια στιγμή πρέπει να αρχίσει να πληρώνει φόρο αυτό το 60% της κοινωνίας που δεν πλήρωνε τίποτα, αυτοί οι επιχειρηματίες με τα ετήσια έσοδα των 3.000 ευρώ, οι μαγαζάτορες και οι γιατροί και οι μαφιόζοι της νύχτας. Και για να πληρώσουν αυτοί πρέπει να πληρώσεις εσύ τον καφέ στο μαγαζί τους. Και για να πληρώσεις εσύ τον καφέ πρέπει να σε πληρώσει ο εργοδότης σου. Και για να σε πληρώσει ο εργοδότης σου πρέπει να τον πληρώσει ο προμηθευτής του, και ούτω καθʼ εξής. Αυτό που χρειαζόμαστε, με άλλα λόγια, τώρα πιο πολύ από ποτέ, δεν είναι το «Δεν Πληρώνω». Είναι ακριβώς το αντίθετο. Γιατί τόσα χρόνια δανειζόμασταν, κλέβαμε, τρώγαμε.

Κάποια στιγμή πρέπει να αρχίσουμε κι εμείς να πληρώνουμε."

πηγή: georgakopoulos.org

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι λέει ο σκατάς ρε?

Ο συγγραφέας όχι ο συμφορουμίτης. Τα τελευταία 30 χρόνια πληρώνουμε ε? Και εγώ που είμαι 27 γιατί να μην έχω μέλλον? Επειδή μαζί τα φάγατε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι λέει ο σκατάς ρε?

Ο συγγραφέας όχι ο συμφορουμίτης. Τα τελευταία 30 χρόνια πληρώνουμε ε? Και εγώ που είμαι 27 γιατί να μην έχω μέλλον? Επειδή μαζί τα φάγατε?

Ε, αυτοί λέμε. Μαζί τα φάγανε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχει ένα δίκιο ο συγγραφέας:

Είμαστε δέκα εκατομμύρια μεμονωμένα αφεντικά, ο καθένας μόνος του, με μόνο κοινό πάθος να προασπίσουμε ο καθένας το απόλυτα ατομικό του συμφέρον.

Αλλά πως να μην είναι έτσι όταν είμαστε ένας λαός χωρίς παιδεία.

Και αντί να φωνάζουμε γιαυτό...ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΚΛΑΙΓΟΜΑΣΤΕ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ...

ΤΟΣΟ ΚΟΒΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ!!

Τροποποιήθηκε από τον Ravendark

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γιατι ρε συ raven?

πληρωνεις φορους...παντου...πληρωνεις τελη ταδε για το ενα τελη ταδε για το αλλο...

πληρωνεις τοοοοσα χρονια τους 300 με επιδοματα κ απολαβες μηνιατικες που για μερικους ειναι απολαβες ετησιες....

κ εξακολουθεις να μην θες να ειναι δωρεαν οι συγκοινωνιες,η υγεια...?κ αυτο γιατι ετσι σου ειχαν μαθει τοσα χρονια...?

σωστα ετσι μας εμαθαν να σκεφτομαστε

και να θεωρουμε αυτονοητο οτι θα πληρωνουμε ξεχωριστα καποια πραγματα

[και πολλες φορες και γενικα και ξεχωριστα το καθενα] οπως εισητηρια στα μμμ, χρηση δρομων,

νοσοκομεια.

στην αρχη το κοστος διοδιων το θεωρησα υπερβολικο και ηθελα μειωση τους, μετα μαθαινοντας ομως και εχοντας ενημερωση για το τι παιζει..[οτι δε θα χρηματοδοτηθουν ιδιωτικα αλλα μονο στο 10%, οτι τα ασφαλιστρα εχουν τ.ε.ο , και τοσα αλλα] αλλαξα γνωμη και μου μοιαζει λογικο

να ειναι δωρεαν η χρηση και των εθνικων οδων..αφου τις πληρωνουμε με τελη κυκλοφοριας κλπ κλπ

στην αρχη και εγω το θεωρησα υπερβολικο να ζητειται καταργηση εισητηριων στα νοσοκομεια

και τις συγκοινωνιες...επειδη ετσι ειχα συνηθισει οτι τοσα χρονια πληρωναμε, επειδη ετσι ειχα μαθει να σκεφτομαι και να το θεωρω αυτονοητο.

μετα ομως σκαλιζοντας το ενα θεμα..σκαλιζεις και τα υπολοιπα..και λες ...ναι γιατι;

και η παιδεια δεν ηταν δημοσια παντοτε...τι παει να πει αυτο;

θεμα συνηθειας ειναι λοιπον και θεμα ενημερωσης

επισης που ειναι η αντιδραση;

τοσα ατομα στο φορουμ μονο οι Αθηναιοι κανονιζουν να πανε στα διοδια;

οι υπολοιποι; οι Θεσσαλονικεις; τοσα ατομα ειστε..κανονιστε για την Κυριακη

ΑΦΙΔΝΕΣ 4 μμ, ΘΗΒΑ 3 μμ - (ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΕΥΒΟΙΑΣ 2.15 μμ απο τον ΒΟΥΡΚΟ) ΜΑΛΓΑΡΑ- ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 3 μμ (ΠΡΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΤΟ ΑΓΑΛΜΑ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ΣΤΙΣ 2 μμ), ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ ΜΩΛΟΥ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ 3 μμ, ΚΟΡΙΝΘΟΣ- ΙΣΘΜΟΣ 11 πμ, ΔΙΟΔΙΑ ΑΣΕΑΣ (ΜΑΝΑΡΗ) ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ 3 μμ (ΠΡΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ 13.00 ΣΤΗ ΣΦΑΙΡΑ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ- ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 14.00 ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ) ΘΕΣΣΑΛΙΑ 3 μμ (προσυγκέντρωση Δημαρχείο Βόλου στις 2.20 μμ)

http://www.epitropesdiodiastop.blogspot.com/

καλες οι συζητησεις μεταξυ μας..αλλα μη μενουμε μονο σ αυτες

για αθηνα εδω

http://www.mybike.gr/topic/41313-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%B4%CE%B9%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%B7-133/page__pid__858738__st__30#entry858738

Τροποποιήθηκε από τον yamahito

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@yamahito & kyko

Σέβομαι αυτό που κάνετε αλλά περιμένω μια απάντηση στην ερώτηση που έκανα στον kyko. Από τη στιγμή που πολεμάτε για αυτό το σκοπό, πάει να πει ότι ο σκοπός αυτός στέκει...

Όχι απλά προσπαθώ να σου δειξω ότι η λογική σου ειναι ουτοπική.

Ξέρεις εσύ, το έχεις μελετήσει το θέμα και έχεις βγάλει πόρισμα, ότι οι συγκοινωνίες, η παιδεία, η υγεία και πάει λέγοντας, ότι μπορούν να λειτουργούν με έσοδα μόνο από την φορολογία;

Δώσε μου ένα-δυο επιχειρήματα για να μιλήσουμε με την δική σου λογική

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@yamahito & kyko

Σέβομαι αυτό που κάνετε αλλά περιμένω μια απάντηση στην ερώτηση που έκανα στον kyko. Από τη στιγμή που πολεμάτε για αυτό το σκοπό, πάει να πει ότι ο σκοπός αυτός στέκει...

μα δεν εχουν εσοδα μονο απο τη φορολογια αυτο λεμε

για τα νοσοκομεια εχεις πληρωσει και ικα/τεβε

και τα φαρμακα παραδειγμα το νοσοκομειο τα αγοραζει υπερκοστολογημενα.

σωστη και τιμια διαχειριση χρειαζεται και φτανουν τα χρηματα

οχι να κοστιζουν οι δρομοι πεντε δεκα φορες παραπανω απο το εξωτερικο

ή ενας σταθμος του μετρο να ξεπερνα το αρχικο προβλεπομενο κοστος πεντε φορες.

για αμαξι...

καποιος παιρνει αμαξι και θελει να το κυκλοφορει στους δρομους

-πληρωνει φορο στο εισοδημα

-φορο αγορας αμαξιου,

-τελη ταξινομησης

-μετα τελη κυκλοφοριας καθε χρονο

-φορο 75% στη βενζινη

-τ.ε.ο στα ασφαλιστρα

-διοδια

για ενα πραγμα οπως χρηση αμαξιου, δρομων

πληρωνει τοσες φορες..

ε ποσες φορες να πληρωνεις για το ιδιο πραγμα δηλαδη;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@yamahito & kyko

ας παρουμε παραδειγμα εμενα....καθε 3μηνο πληρωνω πανω κατω 150-250€ φπα...ας παρουμε τον μεσο ορο κ ας πουμε 200€...

το χρονο δλδ μας κανει 800€....αυτο για μενα που εχω ενα μικρο μαγαζι με τζιρο γυρω στα 12-15000€ το χρονο...

θα υπαρχουν αλλα μαγαζια πιο μεγαλα με μεγαλυτερο τζιρο κ αρα μεγαλυτερο φπα....super market....εισπραττει κ απο κει το κρατος...καυσιμα εισπραττει κ απο κει...ποτα εισπραττει κ απο κει...παντου φοροι..φοροι...φοροι...

τωρα κατι πιο εξειδικευμενο δεν μπορω να σου απαντησω...δεν εχω γνωσεις...για τριχες αν θες να σου απαντησω....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ravendark κοιτα αυτο το αρθρο ,ενα απο τα πολλα αρθρα που μπορεις να βρεις.

http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=248403

δυο παραδειγματα μονο απο αυτα που αναφερει

αν δεν πειστεις ουτε απο αυτα...δε μπορω να σε πεισω

ΜΕΤΡΟ Αλλά και στα κλασικά δημόσια έργα οι εργολάβοι δεν χάνουν. Ενδεικτική είναι η περίπτωση του βασικού έργου του Μετρό, των γραμμών Εθνική Αμυνα-Σύνταγμα και Σύνταγμα-Δάφνη, που εγκαινιάστηκαν τον Ιανουάριο του 2000. Το αρχικό κόστος ήταν 185 δισ. δραχμές που το 1994 με τις συμπληρωματικές συμβάσεις... εκτροχιάστηκαν στα 506,5 δισ. για να καλυφθούν τα κενά της σύμβασης-κουρελού, όπως έλεγε η τότε κυβέρνηση, ενώ η Ν.Δ. έκανε λόγο για «καύσιμα στον μετροπόντικα». Στη συνέχεια ήρθαν τα... απρόβλεπτα που διαμόρφωσαν το κόστος στα 711 δισ. δραχμές.

12 ΦΟΡΕΣ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟΙ ΔΡΟΜΟΙ

Πληρώνουμε μέχρι 65 εκατ. € το χιλιόμετρο όταν η Ισπανία με ίδιο γεωγραφικό ανάγλυφο πληρώνει 12 φορές λιγότερο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μα δεν εχουν εσοδα μονο απο τη φορολογια αυτο λεμε

για τα νοσοκομεια εχεις πληρωσει και ικα/τεβε

και τα φαρμακα παραδειγμα το νοσοκομειο τα αγοραζει υπερκοστολογημενα.

σωστη και τιμια διαχειριση χρειαζεται και φτανουν τα χρηματα

οχι να κοστιζουν οι δρομοι πεντε δεκα φορες παραπανω απο το εξωτερικο

ή ενας σταθμος του μετρο να ξεπερνα το αρχικο προβλεπομενο κοστος πεντε φορες.

για αμαξι...

καποιος παιρνει αμαξι και θελει να το κυκλοφορει στους δρομους

-πληρωνει φορο στο εισοδημα

-φορο αγορας αμαξιου,

-τελη ταξινομησης

-μετα τελη κυκλοφοριας καθε χρονο

-φορο 75% στη βενζινη

-τ.ε.ο στα ασφαλιστρα

-διοδια

για ενα πραγμα οπως χρηση αμαξιου, δρομων

πληρωνει τοσες φορες..

ε ποσες φορες να πληρωνεις για το ιδιο πραγμα δηλαδη;

Δεν νομίζω οτι είναι σωστά τεκμηριωμένα όσα λες. Πχ πληρώνεις 19% ΦΠΑ για αυτοκίνητο ενω στη Δανία πληρώνουν 200%...λίγο benchmarking με άλλες ευρωπαικές χώρες θα βοηθούσε πιστεύω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι σχέση έχει το κόστος αυτό με το "δεν πληρώνω εισητήριο";

Με το δεν πληρώνω στο νοσοκομείο;

Με το δεν πληρώνω στο σχολείο;

Με το "τα θέλω όλα δωρεάν";

Και εγώ ρώτησα αν γνωρίζετε το θέμα, αν αυτό που υποστηρίζετε είναι εφικτό, από την φορολογία και τα υπόλοιπα τέλη που μου λες (πάλι φόρους δλδ), τα συνολικά έσοδα τέλος πάντων φτάνουν για να είναι όλα ΤΖΑΜΠΑ!

Από τον kyko πήρα την απάντησή μου...με 800 ευρώ φπα θέλει να έχει ένα χρόνο τσάμπα μετακινήσεις, τσάμπα σχολείο πανεπιστήμιο τσάμπα εμβόλια και τα συναφή...

Από σένα ακούω ένα "σωστη και τιμια διαχειριση χρειαζεται και φτανουν τα χρηματα".

Στην διαχείρηση συμφωνώ...ΈΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΕΤΕ ΓΙΑΥΤΟ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι σχέση έχει το κόστος αυτό με το "δεν πληρώνω εισητήριο";

Με το δεν πληρώνω στο νοσοκομείο;

Με το δεν πληρώνω στο σχολείο;

Με το "τα θέλω όλα δωρεάν";

Και εγώ ρώτησα αν γνωρίζετε το θέμα, αν αυτό που υποστηρίζετε είναι εφικτό, από την φορολογία και τα υπόλοιπα τέλη που μου λες (πάλι φόρους δλδ), τα συνολικά έσοδα τέλος πάντων φτάνουν για να είναι όλα ΤΖΑΜΠΑ!

Από τον kyko πήρα την απάντησή μου...με 800 ευρώ φπα θέλει να έχει ένα χρόνο τσάμπα μετακινήσεις, τσάμπα σχολείο πανεπιστήμιο τσάμπα εμβόλια και τα συναφή...

Από σένα ακούω ένα "σωστη και τιμια διαχειριση χρειαζεται και φτανουν τα χρηματα".

παραπανω ειπες

Το μέλος Ravendark είπε την 11 March 2011 - 10:16:

Όχι απλά προσπαθώ να σου δειξω ότι η λογική σου ειναι ουτοπική.

Ξέρεις εσύ, το έχεις μελετήσει το θέμα και έχεις βγάλει πόρισμα, ότι οι συγκοινωνίες, η παιδεία, η υγεία και πάει λέγοντας, ότι μπορούν να λειτουργούν με έσοδα μόνο από την φορολογία;

Δώσε μου ένα-δυο επιχειρήματα για να μιλήσουμε με την δική σου λογική

και σου απαντησα πως φτανουν... οταν τα διαχειριζεσαι.

και δεκαπλασιους φορους να πληρωσεις παλι τα ιδια νοσοκομεια , δρομους θα εχεις

γιατι θα σκορπισουν τα χρηματα.

δεν πληρωνουμε την κριση τους, να τα πληρωσουν αυτοι που τα εφαγαν κλπ κλπ

δωρεαν τα κοινωνικα αγαθα

οχι ολα δωρεαν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

να στο πω διαφορετικά μπας και το καταλάβεις...

αν δεν γνωρίζω τι μισθό βγάζεις και δεν γνωρίζω τι έξοδα έχεις κάθε μήνα...μπορώ να πω ότι σου φτάνουν αν κάνεις καλή διαχείριση;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

με 800€ φπα το χρονο κ 3700€ το χρονο στο τεβε ναι ρε φιλε θελω να μου κανουν κ π*πα αμα λαχει....δεν χρειαζεται να το φιλοσοφησουμε αλλο...εχεις αλλη αποψη εχω αλλη αποψη τελος....

καλο μεσημερι

:_hi:

Τροποποιήθηκε από τον kyko

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορεί πράγματι να μην "βγαίνουν" τα ΜΜΜ χωρίς εισητήριο. Το σίγουρο είναι πως δεν θα μάθουμε ποτέ πόσο πρέπει να κοστίζει το εισητήριο όσο οι εργολάβοι υπερτιμούν τα έργα κατά 100%, 200% κλπ.

Κατ'εμέ, εκεί είναι η ουσία. Να δωθεί ένα μήνυμα πως αρκετά μας κοροϊδέψανε, αρκετά κράτησε το γλέντι.

Φερθείτε τίμια για να είμαστε όλοι εντάξει. Όσο φέρεστε σαν φεουδάρχες θα αντιμετωπίζετε την αντίδραση του κόσμου. Όσο σφίγγουν οι κώλοι και εντείνονται οι αντιπαραθέσεις, τόσο οι αντιδράσεις θα κινούνται προς τα άκρα.

Raven, για να κινηθεί η οικονομία πρέπει να έχει λεφτά ο κόσμος. 10.000 ευρώ μοιρασμένα σε 1000 άτομα θα βοηθήσουν πολύ περισσότερο την οικονομία από 10.000 ευρώ που θα δωθούν σε μια εταιρία.

Τέλος, απλά ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ το "ε είμαστε σε κρίση, βάλτε ένα χεράκι" τη στιγμή που το κράτος χαρίζει δις (πρόστιμα κλπ) σε εργολάβους και εταιρίες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

με 800€ φπα το χρονο κ 3700€ το χρονο στο τεβε ναι ρε φιλε θελω να μου κανουν κ π*πα αμα λαχει....δεν χρειαζεται να το φιλοσοφησουμε αλλο...εχεις αλλη αποψη εχω αλλη αποψη τελος....

καλο μεσημερι

:_hi:

Έτσι θα πάμε μπροστά...με αυτές τις ιδέες

Και μην τσαντίζεσαι αν κάποιος σου λέει τα πράγματα όπως έιναι...μεγάλο παιδί είσαι. Αλλά αυτά που λέμε να γνωρίζουμε για ποιό λόγο τα λέμε και να γνωρίζουμε το κατά πόσο είναι εφικτά... :)

Τώρα για την π*πα...πήγαινε και πες τους ότι σου πονάει μπας και στο κάνουν μάκια να περάσει!

Και γω δίνω 4000 το χρόνο σε βενζίνες + ΙΚΑ ΜΙΚΑ ΣΥΚΑ... πρέπει να κλαίω από το πρωί μέχρι το βράδυ;

Ή να ζητώ ότι μου κατέβει απο το κεφάλι;

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε...

Μπορεί πράγματι να μην "βγαίνουν" τα ΜΜΜ χωρίς εισητήριο. Το σίγουρο είναι πως δεν θα μάθουμε ποτέ πόσο πρέπει να κοστίζει το εισητήριο όσο οι εργολάβοι υπερτιμούν τα έργα κατά 100%, 200% κλπ.

Raven, για να κινηθεί η οικονομία πρέπει να έχει λεφτά ο κόσμος. 10.000 ευρώ μοιρασμένα σε 1000 άτομα θα βοηθήσουν πολύ περισσότερο την οικονομία από 10.000 ευρώ που θα δωθούν σε μια εταιρία.

Συμφωνώ φίλε μου, αλλα η λύση δεν είναι το δεν πληρώνω, η λύση είναι να κόψεις το κακό απο τη ρίζα του...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συμφωνώ φίλε μου, αλλα η λύση δεν είναι το δεν πληρώνω, η λύση είναι να κόψεις το κακό απο τη ρίζα του...

Ωραία, δηλαδή ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στην ελληνική πραγματικότητα όλα αυτά θα φανούν ουτοπικά...

Παιδεία για να μπορέσουν οι επόμενες γενιές να αλλάξουν την κατάσταση.

Αλλαγή πολιτικού σκηνικού, τέλος στη νοοτροπία του βολέματος αλλά ψηφίζω όχι αυτόν που θα βάλει τον γιο μου στο δήμο αλλά αυτόν που θα κάνει καλό στον τόπο μου...

Παύση της σπατάλης...διαχείριση οικονομικών όπως λένε τα παιδιά...

τι άλλο να πω...

Αλλά πάνω από όλα παιδεία...απο εκεί θα αρχίσουν όλα.

Και να πάρουμε χαμπάρι ότι αυτή η κατάσταση δεν θα αλλάξει από την μια στιγμή στην άλλη...

Θα περάσουν πολλά χρόνια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στην ελληνική πραγματικότητα όλα αυτά θα φανούν ουτοπικά...

Παιδεία για να μπορέσουν οι επόμενες γενιές να αλλάξουν την κατάσταση.

Αλλαγή πολιτικού σκηνικού, τέλος στη νοοτροπία του βολέματος αλλά ψηφίζω όχι αυτόν που θα βάλει τον γιο μου στο δήμο αλλά αυτόν που θα κάνει καλό στον τόπο μου...

Παύση της σπατάλης...διαχείριση οικονομικών όπως λένε τα παιδιά...

τι άλλο να πω...

Αλλά πάνω από όλα παιδεία...απο εκεί θα αρχίσουν όλα.

Και να πάρουμε χαμπάρι ότι αυτή η κατάσταση δεν θα αλλάξει από την μια στιγμή στην άλλη...

Θα περάσουν πολλά χρόνια...

Αυτά είναι στόχοι, το ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ είναι μέσο. Συζητάμε διαφορετικά πράγματα.

ΠΩΣ θα τους πιέσεις για να προκύψει η "παύση της σπατάλης" ?

Αυτό με την παιδεία, σωστότατο μεν, αλλά καθαρά ακαδημαϊκό. Και εγώ λάβαρο το είχα μέχρι που κατάλαβα πως είναι απλά μια παπαριά που πετάμε ώστε να μετακινήσουμε την λύση στο μέλλον. Εάν περιμένεις 50-60-70-80% των Ελλήνων να αποκτήσουν "μορφωμένα" μυαλά και συνείδηση, ειδικά σε μια περίοδο που και η παιδεία τρώει σφαλιάρα, καλό κουράγιο. Δεν θα συμβεί στην ζωή σου.

Αυτά τα "πολλά χρόνια" που αναφέρεις προϋποθέτουν πως ΚΑΤΙ συμβαίνει όλα αυτά τα χρόνια. Μάχες, παραχωρήσεις, υποχωρήσεις, δράσεις, αντιδράσεις, απεργείες, πορείες, ξύλο, αιτήσεις, ψηφοφορίες κ.ο.κ. Δεν ξυπνάει μια ωραία πρωΐα ο πολίτης (ούτε ο πολιτικός, ούτε ο βιομήχανος) και λέει "ΟΚ, από σήμερα θα είμαι κύριος". Αυτά ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.

Ένα παράδειγμα.

Συζητούσε το κράτος με τους εργολάβους για μείωση των διοδίων, για να "πολεμήσει" το ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ. Πιστεύεις πως υπήρχε περίπτωση αυτό να συζητηθεί ΚΑΝ χωρίς το κίνημα ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

-Ποιος να πληρώσει;

-Όχι εγώ!

-Γιατί φοροδιαφεύγεις;

-Γιατί κλέβει ο μεγαλοεργολάβος και το κράτος!

Δεν πληρώνω για να πιέσω να πληρώνουν αυτοί που πρέπει

Άμα δεν πληρώνει κανείς το κράτος θα βάλει μυαλό και θα ξεκινήσουν όλα να δουλεύουν και εμεις φυσικά θα σταματήσουμε να μην πληρώνουμε.

Οι κλοπές δεν συμψηφίζονται. Είναι και οι δύο κλοπές. Προσπαθώ να φανταστώ επίσης αν πιάσετε κάναν κλέφτη να σας κάνει μήνυση για παράνομη παρακράτηση.

Τροποποιήθηκε από τον nexxon

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ένα παράδειγμα.

Συζητούσε το κράτος με τους εργολάβους για μείωση των διοδίων, για να "πολεμήσει" το ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ. Πιστεύεις πως υπήρχε περίπτωση αυτό να συζητηθεί ΚΑΝ χωρίς το κίνημα ?

Όσο βλέπεις την μείωση εσύ άλλο τόσο την βλέπω και γω...Μέχρι στιγμής το μόνο που έγινε (ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ, άλλωστε και γω δεν πληρώνω) είναι η προσθήκη νέου άρθρου στον ΚΟΚ...αλλά για μένα άλλο το δεν πληρώνω διόδια και άλλο το δεν πληρώνω εισητήρια

Τώρα αν δεν πληρώσω εγώ, εσύ ο άλλος, άντε να φτάσουμε στο σημείο να πει η κυβέρνηση οκ, από 1.40 θα το ξαναπάω 1 ευρώ...Ντάξει σταματήστε να φωνάζετε...ορίστε σας έκανα το χατήρι...ειναι όπως πριν τα πράγματα! Μετά τι θα πεις; εξακολουθώ να μην πληρώνω για να φτιάξετε τα οικονομικά σας; Επειδή κάνετε σπατάλη;;

Δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα...

Για να αλλάξει η κατάσταση είτε θα γίνει σε βάθος χρόνου με τον "ακαδημαϊκό" τρόπο όπως χαρακτήρισες τα λεγόμενά μου, είτε θα γίνει ριζοσπαστικά το οποίο το απεύχομαι μεν...αλλά...

Αυτά, καλό μεσημέρι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

-Ποιος να πληρώσει;

-Όχι εγώ!

-Γιατί φοροδιαφεύγεις;

-Γιατί κλέβει ο μεγαλοεργολάβος και το κράτος!

Δεν πληρώνω για να πιέσω να πληρώνουν αυτοί που πρέπει

Άμα δεν πληρώνει κανείς το κράτος θα βάλει μυαλό και θα ξεκινήσουν όλα να δουλεύουν και εμεις φυσικά θα σταματήσουμε να μην πληρώνουμε.

Οι κλοπές δεν συμψηφίζονται. Είναι και οι δύο κλοπές. Προσπαθώ να φανταστώ επίσης αν πιάσετε κάναν κλέφτη να σας κάνει μήνυση για παράνομη παρακράτηση.

Αυτά δεν είναι επιχειρήματα.

Κατ'αρχάς υποθέτεις πως όλοι είμαστε απατεώνες και η αρνηση πληρωμής είναι άλλη μια έκφανση αυτού.

Δεύτερον, αγνοείς το ότι το παράδειγμα του κράτους εξυψώνει ή απαξιώνει τους νόμους του. Από την στιγμή που παρανομεί το κράτος το ίδιο, πως να εμπιστεύεται τους νόμους ο πολίτης ? Από την στιγμή που φοροδιαφεύγει (με τις ευλογίες κράτους και δικαστηρίων) κάποιος για να πάρει την 5η Lamborghini, πως να μην φοροδιαφεύγει κάποιος για να μπορεί να πληρώσει το πετρέλαιο θέρμανσης ?

Δεν πληρώνω ως μέσο. Δεν πληρώνω ως απειλή. Δεν πληρώνω επειδή μας δείχνουν πως αυτός είναι ο μόνος τρόπος να μας ακούσουν.

- Ποιός να πληρώσει ?

- Λάθος ερώτηση. Να μην δίνονται εθνικά έργα σε εταιρίες με μαλακισμένες συμβάσεις. Οι συμβάσεις να διαρκούν όσο είναι λογικό και ηθικό, όχι να παρετείνονται επ άπειρον με νομικές και λογιστικές κωλοτούμπες. Να ελέγχονται οι αυξήσεις των διοδίων για όσο διαρκούν οι συμβάσεις. Να διαχειρίζονται τα έργα αποτελεσματικά και όχι για να γεμίσουν οι τσέπες 5-10 λαμογιών. Όταν γίνουν όλα αυτά, που ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ σε σύγχρονο κράτος, θα μπορέσουμε να δούμε εάν πράγματι αρκούν οι φόροι μας κλπ για την συντήρηση των δρόμων και να δούμε τι μπορεί να γίνει.

Τέλος, άρνηση πληρωμής δεν είναι κλοπή, αυτό μόνο ως συκοφαντία ή άγνοια μπορώ να το χαρακτηρίσω. Η κλοπή προϋποθέτει πως αφαιρώ κάτι το οποίο ο νόμιμος ιδιοκτήτης του δεν έχει, ούτε μπορεί πια να χρησιμοποιήσει.

Όσο βλέπεις την μείωση εσύ άλλο τόσο την βλέπω και γω...Μέχρι στιγμής το μόνο που έγινε (ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ, άλλωστε και γω δεν πληρώνω) είναι η προσθήκη νέου άρθρου στον ΚΟΚ..

Δεν απάντησες την ερώτηση. Κανείς δεν θέλει απλές μειώσεις. Αλλά φαίνεται πως το κίνημα είχε ΚΑΠΟΙΑ επίδραση.

Πιστεύεις πως αυτό θα είχε συζητηθεί καν χωρίς το ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΔΙΟΔΙΑ ?

αλλά για μένα άλλο το δεν πληρώνω διόδια και άλλο το δεν πληρώνω εισητήρια

Γιατί δεν πληρώνεις διόδια ? Εάν οι ίδιοι λόγοι (κατασπατάληση, παραχώρηση σε ιδιωτικούς φορείς που βγάζουν τρελά κέρδη, ανεξέλεγκτες αυξήσεις πέραν του κόστους λειτουργίας) ισχύουν και για τα ΜΜΜ, ποιά η διαφορά ?

Αυτό που λες "δεν γίνεται να είναι τζάμπα" θα μπορούσε κάποιος να στο πει κάλλιστα για τα διόδια. Γιατί συμφωνείς με το μεν αλλά όχι με το δε? Έχεις στοιχεία για τα ΜΜΜ που δείχνουν πως οι τιμές τους είναι οι άκρως απαραίτητες για την λειτουργία τους και τα έσοδα διαχειρίζονται σωστά ? Εάν ναι, στείλε link επειδή και εγώ "ψάχνομαι" στο ζήτημα ΜΜΜ.

Τώρα αν δεν πληρώσω εγώ, εσύ ο άλλος, άντε να φτάσουμε στο σημείο να πει η κυβέρνηση οκ, από 1.40 θα το ξαναπάω 1 ευρώ...Ντάξει σταματήστε να φωνάζετε...ορίστε σας έκανα το χατήρι...ειναι όπως πριν τα πράγματα! Μετά τι θα πεις; εξακολουθώ να μην πληρώνω για να φτιάξετε τα οικονομικά σας; Επειδή κάνετε σπατάλη;;

Δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα...

Κανείς δεν ζητάει μειώσεις. Ζητάνε(/με) αυτά που γράφω παραπάνω. Εάν θέλω ψωμί και μου πεις, "καλά οκ, πάρε 1γρ σουσάμι τώρα και σκάσε επειδή τρώω" προφανώς και δεν είμαι ικανοποιημένος. Ζητάμε δωρεάν μετακίνηση, ή τουλάχιστον κάτι που να ανταποκρίνεται στα διεθνή δεδομένα. Τι στο διάολο, είμαστε η χώρα με το υψηλότερο κόστος ανά χλμ επειδή...τι ? Χρειαζόμαστε περισσότερα για συντήρηση από τους άλλους ? Τι τρέχει ? Γιατί δίνουμε σε εταιρίες τους δρόμους μας με συμβάσεις που διεθνώς έχουν χαρακτηριστεί απαράδεκτες ?

Για να αλλάξει η κατάσταση είτε θα γίνει σε βάθος χρόνου με τον "ακαδημαϊκό" τρόπο όπως χαρακτήρισες τα λεγόμενά μου, είτε θα γίνει ριζοσπαστικά το οποίο το απεύχομαι μεν...αλλά...

Αυτά, καλό μεσημέρι

ΟΚ τότε καλή αναμονή.

Προσωπικά, αν και καταλαβαίνω πως θα μπορούσα να πω "αααα, παιδεία και υπομονή χρειάζεται" για ΤΑ ΠΑΝΤΑ (ασφαλιστικό, εκπαιδευτικό, ΔΝΤ, αστυνομία, πυροσβεστική κ.ο.κ.) και να μην ξανασχοληθώ με πορείς, απεργίες κλπ. δεν το επιλέγω. Η παιδεία δεν εκφράζεται ως φωτοστέφανο, αλλά ως πράξεις.

Τροποποιήθηκε από τον Le Flwr

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα