Jump to content
hayabusas

Αγορα μοτοσικλετας με παρακρατηση κυριοτητας

Recommended Posts

Λοιπον συμφορουμιτες το θεμα εχει ως εξης: εχει ο Α το μηχανακι το οποιο το πηρε με χρηματοδοτηση, οχι μεσω τραπεζης αλλα μεσω της ελληνικης αντιπροσωπειας της μοτας. Ο Β τωρα θελει να αγορασει το μηχανακι απο τον Α αλλα για να γινει η μεταβιβαση πρεπει να γινει αποπληρωμη του δανειου. Ο Α ομως δεν εχει τα χρηματα να τα δωσει ο ιδιος και λεει στον Β δωστα μου εσυ να κανω την αποπληρωμη του δανειου και να προχωρησουμε στη μεταβιβαση και φυσικα τα χρηματα αυτα θα αφαιρεθουν απο την τιμη πωλησης.

Το ερωτημα που τιθεται ειναι πως ο Β εξασφαλιζεται? Πώς μπορει να ειναι σίγουρος οτι ο Α θα κανει αυτα που πρεπει κι οτι δε θα του φαει απλα τα χρηματα? Ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθηθει ετσι ωστε να γινει η μεταβιβαση χωρις κινδυνο εξαπατησης?

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Ετικέτες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

νομιζω με μια υπευθηνη δηλωση του τυπου ο hayas μου εδωσε Χ φραγκα για τη μοτο και οταν μου δωσει αλλα Ψ θα του μεταβιβασω τη μοτο.

ετσι τον κρατας στο χερι εκτος ποια αν αποφασησει να εξαφανιστει κοιτα να ειναι επικυρωμενη σε ενα ΚΕΠ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμενα,γιατι δεν μου φαινεται τοσο απλο??? :think: Υποχρεωση μεταβιβασης κυριοτητας,με μια απλη δηλωση??? Μηπως να ρωτησεις καποιον δικηγορο καλυτερα??? :think:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιωργο μπορει να ειναι απο το πιο απλο πραγμα μεχρι το πιο ρισκο.

Δηλαδη:Απλα ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ (επικυρωμενη)ΣΕ ΣΕΝΑ οτι θα μεταβιβασεις το ταδε οχημα αντι αυτου μπορειτε να πατε μαζι στην τραπεζα να ξεχρεωσετε τη μηχανη.Μετα πατε στην εταιρεια και δινετε ενα αντιγραφο της εξοφλησης και περιμενετε συνηθως κανα δυο μερες να ερθει η αρση παρακρατησης απο την εταιρεια ή στη διευθυνση σου ή στην εταιρεια στον τοπο σου(οπου θελεις εσυ...).

Με αυτο το χαρτι και

2)Παραβολο μεταβιβασης απο συμβεβλημενη τραπεζα(μαθε ποια απο το Υπουργ.μεταφορων)που το αγοραζεις εσυ

3)Ταυτοτητα σου και ταυτοτητα πωλητη(απλη οχι επικυρωμενη)

4)Εξουσιοδοτηση μεταβιβασης που εχεις(ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΗ για γνησιο Υπογραφης!!!!!!)

5)Τελη κυκλοφοριας(αποδειξη πληρωμης)

6)Αδεια κυκλοφοριας

πας εσυ σε ενα ΚΕΠ(ή για πιο γρηγορα και αμεσα στο Υπουργειο μεταφορων-τμημα μεταβιβασεων)και κινεις διαδικασια μεταβιβασης :)Εδω Πατρα περιμενεις επι τοπου και παιρνεις την Αδεια στο Ονομα σου και με γειες.Αλλου ισως θελει μια-δυο μερες.

Ομως υπαρχει και η αλλη πλευρα.Δηλαδη να ξεχρεωσει ο αλλος την τραπεζα και μην τον ειδατε...ΔΥΣΚΟΛΟ αλλά οχι αδυνατο γιαυτο χρειαζεται ΠΡΟΣΟΧΗ εκ μερους σου στο ποση εμπιστοσυνη θα δειξεις! :_thumbsup:

Τροποποιήθηκε από τον mAthosalas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια σχολή οδηγών ίσως βοηθήσει καλύτερα.

(Μήπως να κάνει καμμιά συναλλαγματική το ποσό που του δίνει;)+υπ.δήλωση?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ομως υπαρχει και η αλλη πλευρα.Δηλαδη να ξεχρεωσει ο αλλος την τραπεζα και μην τον ειδατε...ΔΥΣΚΟΛΟ αλλά οχι αδυνατο γιαυτο χρειαζεται ΠΡΟΣΟΧΗ εκ μερους σου στο ποση εμπιστοσυνη θα δειξεις! :_thumbsup:

Κωστα ακριβως επειδη σημερα δεν εχουμε εμπιστοσυνη ουτε στον κ^&λο μας για αυτο ρωτω κι εσας (αλλωστε διαβαζουν δικηγοροι κλπ φιλοι και ξερουν κατι παραπανω) ποια ειναι η καλυτερη λυση ωστε να μη βρεθει κανεις προ εκπληξεων. Ζορικη περιπτωση παντως... :closedeyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όταν αποφάσισα να πουλήσω ένα husqvarna που είχα το χρωστούσα ακόμα στην τράπεζα.

Φυσικά υπήρχε παρακράτηση.

Είπα λοιπόν στο παιδί που θα το αγόραζε πως έχουν τα πράγματα και κάναμε το εξής:

Μου έδωσε όλα τα χρήματα και κάναμε ένα χαρτί που έλεγε ότι πήρα τα χρήματα και η

μηχανή είναι πλέον δικιά του.

Μαζί πήγαμε στην τράπεζα και με τα χρήματα του κλείσαμε το δάνειο και πήραμε το χαρτί

της παρακράτησης.

Κατόπιν κάναμε μεταβίβαση.

Θα μπορούσε να μην το δεχτεί ο αγοραστής.Έπαιξε ρόλο ότι κατάλαβε τι μέρος του λόγου

είμαι.Παίζει μεγάλη σημασία να τον κερδίσεις με το χαρακτήρα σου.

Όπως λέει και η Τζούλια το θέμα είναι εμού και του ιδίου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν θυμαμαι καλα πρεπει να δειτε τους ορους παρακράτησης και να δειτε αν μπορει να γινει η μεταβιβαση απο τον Β που εχει την παρακράτηση κατευθειαν σε εσενα. Αλλιως οτι εγραψα ο μαθοσαλας παραπανω...

Στην εξεταστική για την παρακράτηση κυριότητας εγραφα... :lipssealed:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε πες μας τωρα ποιο μηχανακι θα παρεις και αστα αυτα :2funny:

Το λοιπον, παρακρατηση την σημερον ημερα ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ακουω, αυτα τα ειχαν κοψει οι τραπεζες..

εμενα δεν μου ειχαν καμια παρακρατηση...παλια γινοντουσαν αυτα...για ψαξτο λιγο καλυτερα Γιωργο...

ρωτα και σε καμια τραπεζα εαν υπαρχουν ακομη...

εαν ισχυει, στην θεση σου θα φοβομουν να εμπιστευτω να δωσω τα χρηματα μου ετσι...εαν θα εχεις νομικη

καλθψη πρωτα τοτε εχει καλως...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω ρε παιδια ενα δεν καταλαβα...:yeahright:Ποιος ειναι ο Α και ποιος ο Β;....:shades:Γιατι το "Γιωργος" δεν αρχιζει απο Β αλλά απο Γ...Ρε μπας και εχει και Γ το σεναριο;....Αν ειναι ετσι Γ@ματα!!!:mB_kalo_e:

Κωστα ακριβως επειδη σημερα δεν εχουμε εμπιστοσυνη ουτε στον κ^&λο μας για αυτο ρωτω κι εσας (αλλωστε διαβαζουν δικηγοροι κλπ φιλοι και ξερουν κατι παραπανω) ποια ειναι η καλυτερη λυση ωστε να μη βρεθει κανεις προ εκπληξεων. Ζορικη περιπτωση παντως... :closedeyes:

Ναι συμφωνουμε φιλε.Ομως κι απο την αλλη δεν αξιζει να χασεις μια μοτοσυκλετα που καραγουσταρεις λογω "καχυποψιας"...Διαβασε πιο πανω τι γραφω και βουρ...καλα ντε οχι εσυ ...ο "Β"...σταδιαλα πια...:_innocent:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το λοιπον, παρακρατηση την σημερον ημερα ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ακουω, αυτα τα ειχαν κοψει οι τραπεζες..

εμενα δεν μου ειχαν καμια παρακρατηση...παλια γινοντουσαν αυτα...για ψαξτο λιγο καλυτερα Γιωργο...

ρωτα και σε καμια τραπεζα εαν υπαρχουν ακομη...

εαν ισχυει, στην θεση σου θα φοβομουν να εμπιστευτω να δωσω τα χρηματα μου ετσι...εαν θα εχεις νομικη

καλθψη πρωτα τοτε εχει καλως...

Και εγώ συμφωνώ με τον Θάνο.

Τώρα ως καθαρά λογιστής...ξέρω ότι αυτά έχουν κοπεί εδώ και μια 5ετια.Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι ο Α έχει χαμηλό εισόδημα για αυτό του έκαναν και παρακράτηση ή να χρωστάει κανένα δάνειο.

Βασικά είσαι σίγουρος ότι υπάρχει παρακράτηση?μου φαίνεται αρκετά περίεργο...μπορείς να το κοιτάξεις στην άδεια του άλλου...απλά κοιτάς στις παρατηρήσεις,αν δεν γράφει τίποτα...σημαίνει ότι δεν υπάρχει παρακράτηση και αυτός σε δουλεύει :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ok το δέχομαι,αλλά αν όντως έχει παρακράτηση θα το λέει και στην άδεια :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τώρα με την Αμφίπολη είναι της μόδας οι ανασκαφές.... :lol:

anaskafes_533_355.jpg

Λοιπον συμφορουμιτες το θεμα εχει ως εξης: εχει ο Α το μηχανακι το οποιο το πηρε με χρηματοδοτηση, οχι μεσω τραπεζης αλλα μεσω της ελληνικης αντιπροσωπειας της μοτας. Ο Β τωρα θελει να αγορασει το μηχανακι απο τον Α αλλα για να γινει η μεταβιβαση πρεπει να γινει αποπληρωμη του δανειου. Ο Α ομως δεν εχει τα χρηματα να τα δωσει ο ιδιος και λεει στον Β δωστα μου εσυ να κανω την αποπληρωμη του δανειου και να προχωρησουμε στη μεταβιβαση και φυσικα τα χρηματα αυτα θα αφαιρεθουν απο την τιμη πωλησης.

Το ερωτημα που τιθεται ειναι πως ο Β εξασφαλιζεται? Πώς μπορει να ειναι σίγουρος οτι ο Α θα κανει αυτα που πρεπει κι οτι δε θα του φαει απλα τα χρηματα? Ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθηθει ετσι ωστε να γινει η μεταβιβαση χωρις κινδυνο εξαπατησης?

Διαβάζοντας αυτή την ομολογουμένως δύσκολη περίπτωση και προσπαθώντας να βρω μια λύση που να εξασφαλίζει ΚΑΙ τον υποψήφιο αγοραστή ΚΑΙ τον πωλητή, νομίζω ότι τη βρήκα!!! :vv: :yahoo: (δε μου πήρε παρά ελάχιστα δεύτερα να ομολογήσω....) :blush2:

Δεδομένου κιόλας ότι συχνά δεν συμπίπτει η συμφωνηθείσα τιμή αγοραπωλησίας και του ανεξόφλητου δανείου λόγω του οποίου υπάρχει η παρακράτηση, η λύση που σκέφτηκα περιλαμβάνει τις εξής ενέργειες:

Αφού εννοείται συμφωνηθεί πρώτα το τίμημα αγοραπωλησίας,

- Ο πωλητής προχωράει σε σύναψη άλλου δανείου με μόνο σκοπό την εξόφληση του παλιού. Αν το κάνει και στην ίδια Τράπεζα μάλιστα εξηγώντας τους λόγους, ακόμα καλύτερα, αφού θα υπάρχει η συνεννόηση και τα έγγραφα (λήψης του νέου και εξόφλησης του παλαιού) μπορούν να γίνουν ταυτόχρονα...... εκτός του ότι έτσι η Τράπεζα δεν θα έχει και ενδοιασμούς για το 2ο. :winking:

- Ο πωλητής, με τα λεφτά του νέου δανείου εξοφλεί τυπικά την οφειλή απ' το αρχικό δάνειο και κάνει άρση της παρακράτησης κυριότητας.

- Μετά, με ελεύθερο πλέον το όχημα μπορεί να προχωρήσει με τον αγοραστή στις διαδικασίες μεταβίβασης.

- Ο αγοραστής έτσι, αγοράζει και πληρώνει αφού πρώτα έχει αρθεί η παρακράτηση και δεν κινδυνεύει να του φάει τα λεφτά κανείς. Αγοράζει με "καθαρή" κυριότητα.

- Ο πωλητής, με τα λεφτά του δεύτερου δανείου πάει και εξοφλεί και αυτό και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Γιατί λέω ότι είναι ο μόνος σίγουρος τρόπος και για τους δύο, χωρίς κινδύνους και κυρίως δίκαιος.

- Αν ο πωλητής κάτι δεν κάνει σωστά ή πάει να κάνει ματσακονιά, απλά δεν θα έχει απελευθερώσει το όχημά του απ' την παρακράτηση και ο αγοραστής θα γίνει (με το δίκιο του και χωρίς να μπορεί κάποιος να του πει κάτι) μπουχός.

- Αν ο αγοραστής μετανοιώσει αφού ληφθεί το νέο δάνειο απ' τον πωλητή, κλάϊν μάϊν, μικρή έως ανύπαρκτη η ζημιά γι' αυτόν.

Προχωράει μόνος του σε άρση της παρακράτησης και αφού απελευθερώσει το όχημα το πουλάει "καθαρό" όπου γουστάρει. Το έχει έτοιμο πλέον για πώληση και ξεχρεώνει αμέσως μετά το 2ο δάνειο. Έτσι κι αλλιώς θα αναγκαστεί εκ των πραγμάτων να το κάνει άρση κυριότητας για να το πουλήσει.

Εννοείται ότι το νέο δάνειο θα είναι ύψους ακριβώς όσο χρειάζεται για την εξόφληση του παλαιού και αυτό διευκολύνει την κατάσταση ασχέτως του ποσού πώλησης που έχει συμφωνηθεί. Ο πωλητής ας κάνει τα κουμάντα του μετά αν δεν εισπράξει απ' την πώληση όσο χρειαζόταν για την εξόφληση. Θα μαζέψει και το μικρό υπόλοιπο μόνος του και όποτε γουστάρει το εξοφλεί. Ο αγοραστής δεν εμπλέκεται με αυτό και επομένως μηδέν κίνδυνος.

Πώς σας φάνηκε?

Εφικτότατο, δίκαιο και χωρίς κινδύνους για τα 2 μέρη. :winking:

Ούτε καρδιοχτύπια, ούτε τυφλή εμπιστοσύνη, ούτε τίποτα. :_rock-on:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα