Jump to content
ALX™

Συμβουλες περι κρανους για να μην το...μετανοιωσετε! ©

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα...μόλις αυριο παραλαμβανω το μηχανακι μου (καινουριο) ενα Daytona dy110 και τωρα σκέφτομαι για κράνος...η μητέρα μου μου προτεινε να διαθεσω γυρω στα 400ευρω αλλα δεν θελω να μπω σε μεγαλα εξοδα και περιορησα το μπατζετ καπου γυρω από τα 200ευρώ...εν ολίγης εντυπωση μου εκανε το Nolan N85 special σε μαύρο ματ χρώμα...δεν γνωρίζω αν είναι καλο ή όχι απλα εμπιστευομαι το ονομα της εταιρειας καθώς και τον πατέρα μου που φοραει πανω απο 10 χρόνια Nolan...μάλλον εχω καταλήξει σε αυτο το κράνος καθως κοστιζει κατι λιγοτερο απο 200ευρώ απλα ο ενδοιασμός μου τώρα ειναι αν κανει να του βαλω και φιμε ζελατίνα γιατί μου αρέσει πάρα πολυ το πως δείχνει, αλλά από την άλλη σκέφτομαι την οδήγηση το βραδυ δεν ξέρω πως θα ειναι με την μαυρη ζελατινα...σιγουρα καποιος απο εσάς θα γνωριζει από πρώτο χέρι για αυτο αν εχετε την καλοσύνη πειτε μου την γνωμη σας γιατι απο βδομαδα θα προβώ σε αγορά...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

δες και για το X-Lite X-602, το οποιο ειναι καλυτερο, εξισου ιταλικο και ισως το βρεις σε καμια τιμη εφαμιλη ή λιιιγο υψηλοτερη απο το Ν85.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ σωστές οι επισυμάνσεις σου φίλε!

Σωστά τεκμηριωμένο το post αλλά το Α και το Ω είναι το εξής:

Αγορά ενός επώνυμου κράνους χωρίς ημερομηνία λήξεως (ασχέτως του ότι πρέπει μετά από κάποια χρόνια πρέπει να αντικαθίσταται) γιατί όπως είπε και ο ALEX ακόμα και τα καπέλα-κράνη ποδηλάτου "λένε" ότι έχουν τις σωστές προδιαγραφές!

Και δεύτερον και ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ από όλα ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ που όπως όλοι ξέρουμε βγαίνει από το περιφέρεια του κεφαλιού μας με τη μεζούρα.

Τώρα όπως είπε κάποιος παραπάνω ότι είναι μεταξύ S και M καλό είναι να αγοράσει το S γιατί ανοίγει λίγο με το καιρό. Βέβαια αν πονάει το κεφάλι αφόρητα στην περιφέρεια του κεφαλιού, στο μέτωπο καλό είναι εφ' όσον είναι μεταξύ των 2 μεγεθών να πάρει το μεγαλύτερο.

Είναι κρίμα να βλέπω αναβάτες, φίλους και γνωστούς να έχουν καλό κράνος και να έχουν και 2 μεγέθη μεγαλύτερο κράνος γιατί όπως λένε είναι άνετο! μπορεί να είναι άνετο αλλά είναι άχρηστο έως επικίνδυνο για το κεφάλι τους!

Οι πόνοι δε στο σαγόνι και ιδικότερα στα μάγουλα λόγω ότι το καινούργιο κράνος έχει καινούργια μαξιλαράκια όσο "ανυπόφοροι" και αν είναι δεν πρέπει να τους λαβαίνουμε για κριτήριο για μεγαλύτερο κράνος γιατί τα μαξιλαράκια ανοίγουν.

Τουτέστιν: Το κράνος δεν είναι ΚΑΠΕΛΟ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για το θέμα της μαύρης ζελατίνας δεν εχει κανεις να μου προτείνει τι να κανω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ πάντως ψήνομαι πολύ για SHARKyes.gifok.gif

να πάρεις άφοβα!

Για το θέμα της μαύρης ζελατίνας δεν εχει κανεις να μου προτείνει τι να κανω?

αν κυκλοφορείς και βράδυ μην την βάλεις,

ειδικά τώρα που είναι χειμώνας γιατί

1) νυχτώνει από νωρίς

2) έτσι και αλλιώς δεν έχει και τον τρελό ήλιο κατά την διάρκεια της ημέρας να σε ενοχλεί ώστε να βάλεις φιμέ, και

3) το βράδυ αν δεν βλέπεις και αναγκάζεσαι να την ανοίγεις θα παγώνεις

αν αγόραζες shoei που έχει και ημιφιμε θα σου έλεγα ok,

αλλα αν αγοράσεις κράνος που βγάζει μονο την κλασική σκούρα, καλύτερα όχι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

hjc-rpha-10-plus-aquilo-mc-5.jpgτι γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο κράνος ; με σπάνια θέση οδήγησης ss ? μηχανή Yamaha tracer

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενα fiberglass κρανος τι διαρκεια ζωης εχει;

Στην τεχνολογια AIM της SHOEI,εκτος απο τα στρωματα fiberglass ξερει να μας παει καποιος τα υπολοιπα στρωματα απο fiber που γραφουν στο site απο τι υλικο ειναι;Polycarbonate ή carbon;http://www.shoei-helmets.com/technology/active-safety.html

Τροποποιήθηκε από τον sotoskon

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 11 ώρες, το μέλος sotoskon έγραψε:

Δεν γνωριζει κανεις να απαντησει;

πριν 1 ώρα, το μέλος giorgos200 έγραψε:

καλησπερα παιδια μου ειπαν πως τα κρανη ληγουν αληθευει? και αν ναι ποτε?

http://www.motomag.gr/news/axesoyar-anavati/ligoyn-ta-krani-kai-pote

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γεια σας! Δεν ξερω αν το ανεφερε καποιος ηδη (συγνωμη για την επαναληψη, αν εχει απαντηθει). Το κρανος πρεπει να αλλαζεται ανα καποια χρονια. Αυτη η αντικατασταση πρεπει να γινεται ανεξαρτητα της συχνοτητας χρησης του κρανους (ειτε το εχεις ΄λιωσει΄΄ , ειτε οχι) ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 16 λεπτά, το μέλος Ireneaprilia έγραψε:

Γεια σας! Δεν ξερω αν το ανεφερε καποιος ηδη (συγνωμη για την επαναληψη, αν εχει απαντηθει). Το κρανος πρεπει να αλλαζεται ανα καποια χρονια. Αυτη η αντικατασταση πρεπει να γινεται ανεξαρτητα της συχνοτητας χρησης του κρανους (ειτε το εχεις ΄λιωσει΄΄ , ειτε οχι) ;

@koulerαυτο ισχυει και για τα βρακια που φοραμε. Μην κανεις τον Κινεζο:laugh::laugh::laugh:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 53 λεπτά, το μέλος Ireneaprilia έγραψε:

Έχει απαντηθεί. Αλλά δε βαριέσαι....

Και να μην είχε απαντηθεί όμως, με την κοινή λογική το βρήσκεις: Αν δεν έχει φθορά το κράνος, γιατί να το αλλάξεις; Φθορά είναι όλα, π.χ. με τον καιρό πατιώνται και συμπιέζονται τα φελιζόλ, και κάποια στιγμή εκεί που καινούριο σου ερχόταν καλά στο κεφάλι, έχει φτάσει να περισσεύει χώρος και το κεφάλι πλέει. Το κράνος σε αυτήν την περίπτωση έπρεπε ήδη να έχει αλλαχθεί. Όπως και αν έχει χτυπήματα απέξω ή φθαρμένα εξαρτήματα ή είναι βιολογικά μολυσμένο από τα χρόνια χρήσης ή μας ενοχλεί ,γενικά ότι χαλάσει και μας δημιουργεί πρόβλημα, ΑΛΛΑΓΗ.

Το κράνος αλλάζεται όταν λόγω φθοράς, ορατής ή εσωτερικής, δεν εκπληρώνει σωστά πια τον σκοπό του. Δεν έχει ημερομηνία λήξεως, δεν είναι ψωμί να χαλάει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 34 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Έχει απαντηθεί. Αλλά δε βαριέσαι....

Και να μην είχε απαντηθεί όμως, με την κοινή λογική το βρήσκεις: Αν δεν έχει φθορά το κράνος, γιατί να το αλλάξεις; Φθορά είναι όλα, π.χ. με τον καιρό πατιώνται και συμπιέζονται τα φελιζόλ, και κάποια στιγμή εκεί που καινούριο σου ερχόταν καλά στο κεφάλι, έχει φτάσει να περισσεύει χώρος και το κεφάλι πλέει. Το κράνος σε αυτήν την περίπτωση έπρεπε ήδη να έχει αλλαχθεί. Όπως και αν έχει χτυπήματα απέξω ή φθαρμένα εξαρτήματα ή είναι βιολογικά μολυσμένο από τα χρόνια χρήσης ή μας ενοχλεί ,γενικά ότι χαλάσει και μας δημιουργεί πρόβλημα, ΑΛΛΑΓΗ.

Το κράνος αλλάζεται όταν λόγω φθοράς, ορατής ή εσωτερικής, δεν εκπληρώνει σωστά πια τον σκοπό του. Δεν έχει ημερομηνία λήξεως, δεν είναι ψωμί να χαλάει.

Καταλαβα , ευχαριστω πολυ για τη διευκρινηση!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και ναι και οχι.Σε γενικες γραμμες ειναι σωστα αυτα που λεει ο

ιπταμενος,παραλειπωντας ομως 1στοιχειο.Το ειδος φελιζολ που υπαρχει

μεσα απ το κελυφος εχει σκοπο να αποροφησει το χτυπημα.Γι αυτο τον λογο

λενε οτι αν τρακαρεις κ χτυπησει καπου το κρανος αρκετα,θελει αλλαγη ακομη κι

αν εξωτερικα το κελυφος φαινεται οκ.Γιατι αν ξαναχτυπησει σ εκεινο το σημειο δεν

θα αποροφησει την κρουση.

Αυτο το υλικο λοιπον,εκτος απο χτυπημα,και με τα χρονια σκληραινει κ χανει

την ιδιοτητα του να αποροφαει τυχον κρουση.Οι εταιρειες λενε χοντρικα μια 7τια για

να ναι καλυμμενες.Κι εδω παιζει πολυ σημαντικο ρολο η χρηση,αν εχει μεινει 

πολυ εκτεθειμενο στον ηλιο,σε πολυ ζεστη,πολυ κρυο κλπ.Οσο πιο εκτεθειμενο

τοσο πιο συντομα χανουν τις ιδιοτητες τους κ τα υλικα.Οποτε δεν υπαρχει στανταρ απαντηση

ως προς το ποτε πρεπει να αλλαχτει,κρινει ο καθενας μονος του για το κεφαλι του...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χοντρικά , είναι 5ετία εφόσον χρησιμοποιείται τακτικά και 7ετία εφόσον δεν χρησιμοποιείται.

Τουλάχιστον τόσο γράφει η Bell στο manual της.

Τα ανωτέρω για θερμοπλαστικό. Για carbon , έχουν σαφώς περισσότερο (θεωρητικά για πάντα).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα και απο μένα, αν και παρακολουθώ το φόρουμ δεν είχα ποτέ μηχανάκι μέχρι και σήμερα, διάβασα πολλά θέματα και άρθρα για επιλογή κράνους και πιστεύω πως τα περισσότερα τα καλύπτω αλλά έχω μια μεγάλη απορία.

Μετρήσαμε στο κατάστημα το κεφάλι μου και ήταν 56, το μέτρησα και γω στο σπίτι μου με το ίδιο ακριβώς νούμερο, αυτομάτως μιλάμε για κράνος σε S σωστά;

Ε, εγώ δεν μπόρεσα να μπώ ούτε σε M και κατέληξα σε HJC μέγεθος L, το κεφάλι είναι μια χαρά άνετο, δαγκώνω μάγουλα και μπορώ να πω είναι πολύ πιεσμένα και στο μέτωπο το δάχτυλο μου δεν χωράει, κάνω κινήσεις τα πάντα και είναι βδέλλα πάνω στο κεφάλι  και όταν το κουνάω με τα χέρια μου βλέπω να κουνιέται το δέρμα του κεφαλιού μου και οχι το κράνος, άρα μιλάμε για σωστή επιλογή μεγέθους σωστά;

Πως όμως εξηγείται να έχω κεφάλι 56 και να μου κάνει μόνο το L σε HJC όπως και σε AGV; Σε Shoei δεν κατέβαινε καν.

Η αλήθεια είναι πως με άγχωσαν όσα διάβασα για τα μεγέθη και ακόμα και τώρα έχω το άγχος μήπως είναι μεγαλύτερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οπως τα λες, εφαρμόζει τέλεια , αρα μη σ απασχολούν τα νούμερα. Πιθανο να είσαι reptilian και να έχεις λίγο διαφορετικό σχήμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπέροχα, ευχαριστώ για την απάντηση. 

Κάτι ακόμα, μια ελαφριά γραμμή που αφήνει το κράνος στο μέτωπο το θεωρούμε φυσιολογικό ή το ψάχνουμε ξανά; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν εφαρμόζει καλά, θα αφήσει και γραμμή. Γενικά πρέπει να είναι τόσο σφιχτό ώστε να μην σου έρχεται πονικέφαλος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα