Jump to content
Sign in to follow this  
μάθο...

Οι δρομοι της Ελλαδας και οι πιστες της!

Αν ηθελες μια μοτοσυκλετα για πιστα αλλά και για ασφαλτο άλα Γκρικ...  

97 ψήφοι

1. 1. Θα επελεγες;

• Sport Touring
      32
    • Super Sport
      14
    • Super Motard
      38
    • Δεν με ενδιαφερει καθολου αυτος ο συνδιασμος πιστα-Ελληνικη ασφαλτος
      9

Recommended Posts

Τα ss ειναι απλα...κ@υλα...αλλα για τους δρομους μας,δεν θα επαιρνα.για μενα δεν αξιζει...τωρα για να μπαινεις μια στα τοσα πιστα... :meeting:

και απο μενα λοιπον sport touring που ειναι και αυτα πανεμορφα,αντεχουν παραπανω στους δρομους μας(ο θεος να τους κανει :_innocent: )μπαινεις και πιστα αλλα δεν κυνηγας χρονους ss... :whistling:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ss ειναι απλα...κ@υλα...αλλα για τους δρομους μας,δεν θα επαιρνα.για μενα δεν αξιζει...τωρα για να μπαινεις μια στα τοσα πιστα... :meeting:

και απο μενα λοιπον sport touring που ειναι και αυτα πανεμορφα,αντεχουν παραπανω στους δρομους μας(ο θεος να τους κανει :_innocent: )μπαινεις και πιστα αλλα δεν κυνηγας χρονους ss... :whistling:

Γιατι εγω πιστευεις πως οταν ειμαι πιστα κυνηγαω χρονους SS ? :mB_kalo_e: ΚΟΥΛΑΔΙ !!!!!!!!!!!! :2funny:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

νομιζω δεν ειναι θεμα χωρας ,ειναι θεμα αναβατη(τι θελει στην οδηγηση) και χρησης

εγω ας ποουμε ενα st δεν θα μπορουσα να εχω

θα προτιμουσα ενα mega motard η ενα ss

για μενα τα καλυτερα μηχανακια για Ελλαδα γενικα ειναι tiger ,smt ,multi

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ST AN ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΙΛ.ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ .

ΟΠΟΤΕ

ΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΟΥΛΤΙ 1200

ΝΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙΓΡΑΚΙ

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΛΙΓΙΣΙΑ ΤΟY SMT .

ΤΕΛΟΣ

FOR ME

Τροποποιήθηκε από τον ΑΛΛΟΣ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

λαθος ξεκινησε το τοπικα γιτι η ελλαδα δεν εχει δρομους....ψηφισα ss σαν κατοχος αλλα ενα για ολα ειναι δυσκολο...ισος κανα multi,ή κατεμας roules

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ για Ελλάδα βρίσκω ιδανικότατο το μεγάλο on off. Βέβαια το ζητούμενο είναι και η πίστα και ένα οποιοδήποτε μεγάλο on off δεν μπορεί να συγκινήσει (πολύ) εντός πίστας εκτός κάποιων που θέλουν να λέγονται και off αλλά δεν είναι.

Για μένα λοιπόν... το SM δεν κάνει με τίποτα. Καλό για την πίστα αλλά κι εκεί τελειώνει γρήγορα σε σχέση με τα 2κυλινδρα-3κύλινδρα-4κύλινδρα, ενώ για έξω δεν κάνει πάλι λόγω δύναμης, τελικής, μουαγιέν, ανεμοκάλυψης.

Τα SS είναι μόνο για πίστα. Τέλος! Όσοι παλεύουν με αυτά και σε ταξίδια, τους αξίζουν συγχαρητήρια για το κουράγιο τους!

Τα ST είναι ότι πιο κοντά στα SS στρην πίστα και στον δρόμο κάνουν τα πάντα. Ίσως ο πιο ιδανικός συνδυασμός αλλά με μεγάλο κόστος χρήσης.

Αυτή τη στιγμή η πιο σωστή λύση φαντάζει το Multi μόνο που κοστίζει ένα σκασμό λεφτά. Με τόσα αγοράζεις δύο μηχανάκια. Ένα καθαρά για πίστα κι ένα για βόλτες/ταξίδια (όχι απαραίτητα καινούρια)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

βρε βρε κάτι κρυφοκαψούρες που βγαίνουν στην επιφάνεια... :whistling:

Αν το είπες για μένα :D καμία κρυφοκαψούρα! Την αλήθεια λέω για την Duc... Είναι το μόνο που μπορεί να τα συνδυάσει όλα αυτά μαζί και τόσο καλά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Leopard σε έκδοση Motard έβγαλαν οι Γερμανοί?

Το έβγαλαν οι Αυστριακοί...

990 SMT :angel_not:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Sm....τα street είναι άχρηστα κατά την γνώμη μου στο ελληνικό οδόστρωμα...πλην από μερικούς δρόμους που έχεις καλή πρόσφυση για να σου βγάλουν την δύναμη (αλλά είναι ευθείες...στροφή γιοκ) δεν παίζει κάτι αξιόλογο.

Και συν της άλλης και ιδιαίτερα για τους κάτοικους μεγαλουπόλεων η κίνηση στο δρόμο το καθιστά σχεδόν αδύνατο να ανοίξεις το μηχανάκι...

Στον κλασικό ελληνικό καρόδρομο πας με την ψυχή στο στόμα....

Όπότε Sm και τα μυαλά στα μπλέντερ....γλιστράει που γλιστράει...ας το χαρουμε και λίγο.....!

Ακριβως αυτο!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προσωπικα επειδη δεν ειμαι και τοσο τρελλαμενος με πιστα,αν ηταν να διαλεξω μια για αυτη τη δουλεια θα ηταν ενα VFR800Vtec... Αρα ST για μενα :_thumbsup:

Και πολύ καλά θα έκανες..!! :P

Εγώ με αυτά ακριβώς τα κριτήρια την επέλεξα. Δεν είμαι θιασωτής της πίστας, αλλά θέλω να διασκεδάσω και λίγο όταν μου δοθεί η ευκαιρία, είτε στην πίστα, είτε (πιο συνετά) σε ένα ορεινό στροφιλίκι. Κατά τ' άλλα θέλω την άνεσή μου, θέλω το φόρτωμά μου, θέλω τις ταξιδάρες μου. Γι αυτή τη δουλειά, το VFR ήταν από τις καλύτερες επιλογές που μπορούσα να κάνω. :winking:

Επέλεξα λοιπόν ST βάση των κριτηρίων που αναφέραμε.

Αν μοναδικό κριτήριο είναι οι ελληνικοί δρόμοι, τότε θα έλεγα κι εγώ on-off, αδιαμφισβήτητα.

τα ST ειναι για ταξιδι αλλα εντος πιστας η σε στενο στροφιλικι δειχνουν το βαρος τους

Πίστεψέ με, δεν είναι έτσι.

Δεν είναι SS, αλλά ξέρει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ καλά να κρύβει το βάρος της... κι όσο καλύτερο το στήσιμο και τα λάστιχα, τόσο πιο πολύ το κάνει.

Το βάρος του ST θα το καταλάβεις μόνο στην πόλη. Προσωπικά δεν το παίρνω ποτέ μέσα στην πόλη. :winking:

Τα ST είναι ότι πιο κοντά στα SS στρην πίστα και στον δρόμο κάνουν τα πάντα. Ίσως ο πιο ιδανικός συνδυασμός αλλά με μεγάλο κόστος χρήσης.

Μεγάλος μύθος.

Ειδικά αν ψάχνεσαι λίγο και δεν ψωνίζεις από κανέναν Σαρακάκη που βαράει, ειδικά αν πιάνουν και λίγο τα χέρια σου, ίσα για τα βασικά, το κόστος χρήσης είναι φυσιολογικότατο (αν όχι μικρό).

Όσο για τη βενζίνη, σε συζήτηση που είχα πρόσφατα με κάτοχο 1200GS, το BMW καταλήξαμε πως καίει μάλλον τα ίδια, σίγουρα και περισσότερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μεγάλος μύθος.

Ειδικά αν ψάχνεσαι λίγο και δεν ψωνίζεις από κανέναν Σαρακάκη που βαράει, ειδικά αν πιάνουν και λίγο τα χέρια σου, ίσα για τα βασικά, το κόστος χρήσης είναι φυσιολογικότατο (αν όχι μικρό).

Όσο για τη βενζίνη, σε συζήτηση που είχα πρόσφατα με κάτοχο 1200GS, το BMW καταλήξαμε πως καίει μάλλον τα ίδια, σίγουρα και περισσότερα.

Όταν είπα ST είχα στο μυαλό μου XX busa K1200S ZZR1400 κτλ, κι όχι 800άρια και 600άρια. Έχει μια διαφορά νομίζω να συντηρείς τα θηρία των 150+ ίππων με άλλα των 100-120. Μόνο την "κατανάλωση" σε λάστιχα να βάλεις, φτάνει!

Τα mega on off έχουν σαφέστατα μικρότερο κόστος χρήσης και συντήρησης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όταν είπα ST είχα στο μυαλό μου XX busa K1200S ZZR1400 κτλ, κι όχι 800άρια και 600άρια. Έχει μια διαφορά νομίζω να συντηρείς τα θηρία των 150+ ίππων με άλλα των 100-120. Μόνο την "κατανάλωση" σε λάστιχα να βάλεις, φτάνει!

Τα mega on off έχουν σαφέστατα μικρότερο κόστος χρήσης και συντήρησης.

Χωρίς να ξέρω από πρώτο χέρι, φαντάζομαι πως κάπως έτσι θα είναι. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To θέμα δεν λέει το τι μας αρέσει ρε παιδιά. Το θέμα λέει ότι θες ένα μηχανάκι και για ΔΡΟΜΟ (ελληνικό σαπούνάτο) και για ΠΙΣΤΑ και αναζητάς την ιδανικότερη κατηγορία, δεν λέει να διαλέξεις ή δρόμο ή πίστα....

Η κατάλαβα λάθος?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"Δεν με ενδιαφερει καθολου αυτος ο συνδιασμος πιστα-Ελληνικη ασφαλτος".. :closedeyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πίστεψέ με, δεν είναι έτσι.

Δεν είναι SS, αλλά ξέρει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ καλά να κρύβει το βάρος της... κι όσο καλύτερο το στήσιμο και τα λάστιχα, τόσο πιο πολύ το κάνει.

Το βάρος του ST θα το καταλάβεις μόνο στην πόλη. Προσωπικά δεν το παίρνω ποτέ μέσα στην πόλη. :winking:

πιστεψε με στα 25000 χλμ που εγραψα με vfr 800 vtec περιλαμβανομενων και μαθηματων του 0-300 στα Μεγαρα το μηχανακι εδειχνε απιστευτα τα κιλα του.Επισης και με αλλο τερας st ειχα την ιδια εμπειρια Δεν θα πιστευεις πως ειναι τα μηχανακια διπλης χρησης αν καβαλησεις μουλτιστραντα 1200.Ειναι απιστευτο.Πιστεψε με.. :surrender:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα δωσε πόνο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τriumph Tiger 1050 ο καλυτερος συνδιασμος και σε λογικη τιμη.

Ενα βασικος παραγοντας που πεζει λογο στην επιλογη ειναι και η ηλικια 'παλιογεροι' , γιατι στα εικοσι τα κανεις ολα με ενα SS και δεν περνεις χαμπαρη τιποτα :yahoo:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κανένα από τα 3!

Για ελλάδα μόνο MX ή Enduro!

Θα το ευχαριστιθείς και στα άπειρα ορεινά μονοπάτια/διαδρομές αλλά και στις πολλές πίστες/πιστάκια.

Ένα και το αυτό!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To θέμα δεν λέει το τι μας αρέσει ρε παιδιά. Το θέμα λέει ότι θες ένα μηχανάκι και για ΔΡΟΜΟ (ελληνικό σαπούνάτο) και για ΠΙΣΤΑ και αναζητάς την ιδανικότερη κατηγορία, δεν λέει να διαλέξεις ή δρόμο ή πίστα....

Η κατάλαβα λάθος?

Oχι δεν καταλαβες καθολου λαθος...:_thumbsup:Αλλά ξερεις πώς πανε τα Τοπι.πες κι αυτο πες και το αλλο πες και λιγο πιο περα...να χανει η μανα το παιδι και το παιδι να πεταει γαρυφαλα στις πιστες...:_zeppelin::thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα