Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα και χαιρετώ την παρέα,

Νέος με το gixxer και ήρθε η ώρα να αλλάξω τα πατούμενα του γιατί τα έχουν δει ολα (από τον προηγούμενο). Τα λάστιχα ήταν τα Qualifier RR που σημειωτέον δεν βλέπω να βγαίνουν πλέον.

Το μηχανάκι θα το έχω για περισσότερο βολτάδικη χρήση και που και που (καιρού και χρόνου επιτρέποντος) για κανά στροφιλίκι ήρεμο σε καμιά Εύβοια ή Κορινθία. Πίστα προς το παρόν και μέχρι να αποκτήσω την οικειότητα που πρέπει (σίγουρα θα έχω αλλάξει αυτά που λεω να βάλω τώρα) δεν την σκέφτομαι καν, αν και θα μου άρεσε πολύ να μπω κάποια στιγμή μόνο και μόνο έχοντας σαν γνώμονα τις απίστευτες εμπειρίες μου μέσα σε αυτή με το αμάξι...

Τι προτείνετε για αυτή την στιγμή;

Είμαι μεταξύ:

Metzeler M5

Dunlop SportMax SportSmart

Bridgestone BT016

Michelen δεν ξέρω αν θα έβαζα γιατί, αν κρίνω σωστά απο τα αμάξια, είναι πανάκριβα και θέλω να δώσω περίπου 300 ευρώ +-

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και απο δω και στο εξής θα τα λέμε και πιο συχνά.

Πάρις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ta bt-16 ειναι αυτα που φοραει απτη μανα του και σιγουρα ειναι πολυ καλα, αλλα δεν ειναι βολταδικα οπως τα λες, ειναι λαστιχα για γρηγορες βολτες και γιατι οχι πιστα με αποτελεσμα η διαρκεια τους να μην ειναι και πολυ μεγαλη.

Επειδη κανω παρομοια χρηση με σενα στο μηχανακι και μετα απο καμποσο ψαξιμο πηγα στα bt-023 που ειναι τα sport-touring τησ bridgestone. Αποψη δεν εχω γιατι δεν μπορεσα να τα οδηγησω ακομα. (Ενας αλλος προτεινομενος συνδυασμος ειναι bt-23 πισω kai bt-16 μπροστα που ειναι the best of borth worlds)

Τροποποιήθηκε από τον Panos1313

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λογικά (αν δεν αλλάξω τελευταία στιγμή γνώμη) παω για M5 από τον Μπούκη με 295 περασμένα. Για να δούμε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

continental sport attack.....

δεν βλεπω να τα προτιμαει/προτεινει κανεις κ απορω πραγματικα γιατι......φιλος απο ροδο που εχει αλλαξει στο gixxer του

οοοολα τα sport ελαστικα(rr,bt,corsa3,m3) μου ειπε οτι ειναι μακραν καλυτερο ολων....γρηγορη κορωνα,αποδοση αψογη μεχρι το τελος τους κ διαρκεια στα χλμ.....τα εχω αγορασμενα εδω κ 1μιση μηνα αλλα λογω κρισης δεν αξιωθηκα να βγαλω 20€ να παω να τα περασω.....230€ απο γερμανικο e-bay με ημερ/νιες τελη του 2010 το ενα μεσα του 2010 το αλλο....

γεια σας

:bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι καλυτερες επιλογες με τυχαια σειρα

Μ3 Πολυ καλο λαστιχο κανει τα παντα και συμφερει

Μ5 Μια απ τα ιδια

Qualifier RR Εξαιρετικο

Corsa 3 Εξαιρετικο

Sport Attack Πολυ καλο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Corsa 3 Εξαιρετικο

messer,

το ακουω κ το ξανακουω αυτο κ πραγματικα δεν ξερω τι κ ποιον να πιστεψω....πριν το βαλω μου ελεγαν ολοι "κορυφαιο κρατημα,μπολικα χλμ σε διαρκεια"....παρ'ολα αυτα εγω δεν ειδα τπτ απο αυτα...μετα τα 3-3500χλμ αρχισε γλιστρηματα κ σε καποιες περιπτωσεις οδοστρωματος αρκετα επικινδυνα.....επισης απο χλμ με το ζορι 6000χλμ...προσωπικα οταν ακουω καποιον να μιλαει για corsa3 του λεω "μακρια".....κ εχω δοκιμασει τα παντα που λεει κ η διαφημιση....

rr,bt,m3,corsa3,dragon supercorsa κ τωρα περιμενω να βαλω τα conti να δω τι λενε κ αυτα.....

-m3 πολυ καλο κρατημα κ μπολικα χλμ σε αποδοση

-rr φοβερο κρατημα αλλα σε διαρκεια μου εβγαλε μολις 5000χλμ

-bt δεν μου αρεσε καθολου κ σε κρατημα κ σε διαρκεια...

-corsa3 ΜΑΚΡΙΑ....

-dragon supercorsa οτι καλυτερο εχω βαλει στο fz σε κρατημα....σε διαρκεια 7000χλμ...οχι κ ασχημα για τετοιου ειδους ελαστικο....αυταααα......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

messer,

το ακουω κ το ξανακουω αυτο κ πραγματικα δεν ξερω τι κ ποιον να πιστεψω....πριν το βαλω μου ελεγαν ολοι "κορυφαιο κρατημα,μπολικα χλμ σε διαρκεια"....παρ'ολα αυτα εγω δεν ειδα τπτ απο αυτα...μετα τα 3-3500χλμ αρχισε γλιστρηματα κ σε καποιες περιπτωσεις οδοστρωματος αρκετα επικινδυνα.....επισης απο χλμ με το ζορι 6000χλμ...προσωπικα οταν ακουω καποιον να μιλαει για corsa3 του λεω "μακρια".....κ εχω δοκιμασει τα παντα που λεει κ η διαφημιση....

rr,bt,m3,corsa3,dragon supercorsa κ τωρα περιμενω να βαλω τα conti να δω τι λενε κ αυτα.....

-m3 πολυ καλο κρατημα κ μπολικα χλμ σε αποδοση

-rr φοβερο κρατημα αλλα σε διαρκεια μου εβγαλε μολις 5000χλμ

-bt δεν μου αρεσε καθολου κ σε κρατημα κ σε διαρκεια...

-corsa3 ΜΑΚΡΙΑ....

-dragon supercorsa οτι καλυτερο εχω βαλει στο fz σε κρατημα....σε διαρκεια 7000χλμ...οχι κ ασχημα για τετοιου ειδους ελαστικο....αυταααα......

Φιλε kyko εν μερει εχεις δικιο, και θα σου πω γιατι. Ολα τα λαστιχα δεν κανουν για ολες τις μηχανες (βαρος, στησιμο, κατανομη βαρους κλπ). Και φυσικα για μενα κριτιριο ειναι ενας στανταρ δρομος με σχετικα καλη ασφαλτο, γιατι στην ασφαλτο σαπουναδα δεν μπορω να βγαλω ακρη. Σ συγκεκριμενο λοιπον δρομο δοκιμαζω οτι ελαστικο φοραω.

Το Μ3 λοιπον δεν εκανε κιχ, ειναι οπως τα λες

Το rr ακομη και σημερα που τα εχω πανω με ελαχιστο ζεσταμα δε κανουν κιχ, αρα ειναι οπως τα λες αν και εχω μια διαφωνια στα χιλιομετρα (ειμαι ηδη στα 7 και μολις τωρα αρχισαν να γλιστρουν ΜΕΣΑ στην πολη)

Για τα bt συμφωνω απολυτα

Για τα corsa3 τι να πω. Στη δικια μου περιπτωση εδειξαν πολυ καλο προσωπο, για να πω την αληθεια παντως δε θα τα ξαναεβαζα

Για τα supercorsa δε ξερω, δεν εβαλα ποτε (αν και ψηνομαι), αλλα καλοι μου φιλοι ειναι ετοιμοι να σε μαχαιρωσουν αν πεις κακη κουβεντα για αυτα

Για δοκιμασε και τα κοντι να δουμε και μιας και παω και γω για αλλαγη σε κανα 2μηνο θα παω ή για τα racetec k3 ή για τα race attack street

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο λάστιχα έχω φορέσει τα michelen pilot power, τα dunlop qualifier RR και τα continental race attack street.

Τα continental μέχρι να ζεσταθούν ήταν η χαρά του drift και όταν ζεσταίνονταν είχαν το κράτημα που έχουν τα dunlop κρύα. Ζεσταίνονταν εύκολα, αλλά, κρύωναν και εύκολα laugh.gif οπώτε αν πήγαινα πολεμική βόλτα και έβρισκα λίγη κίνηση που μου έκοβε τον ρυθμό για, κρύωναν και άρχιζαν να γράφουν πάλι στις επιταχύνσεις.

Με 1000 ίσως να είναι καλύτερα. Απο πιέσεις τα είχα για αρχή στα 36-36 (δεν) μετά 34 - 34 (εκεί ήταν οκ όταν ψιλοζεσταίνονταν αλλά άν συνέχιζα χάνανε σε κράτημα) και τέλος 33 μπροστά 32 πίσω ήταν εντάξι σε απόδοση.

Απλά εντάξι. Τουλάχιστον όταν φεύγανε , ήταν πλήρως ελενχόμενο το γλύστρημα. Το μπροστινό σε στροφές δεν μου έκανε πολλά πολλά αλλά γενικώς στο φρενάρισμα μπλόκαρε εύκολα, για έντο το ξεχνάς αν δεν είναι ντουκόχαρτο κάτω ο δρόμος. Απο χιλιόμετρα πρέπει να μου έβγαλαν περίπου 6.500 (και είχε και λίγο ακόμα αλλά αφού είχα την οικονομική ευχαίρεια ξαναέβαλα dunlop για να μήν μαζέψω καμία ξόφαλτση και κλαίω)

Τα michelen pilot power είχαν πολύ μαλακή γόμα, μιλάμε για πάρα πολυ μαλακή γόμα, αλλά είχαν και μαλακό σκελετό, οπώτε ήθελαν πίεση μέσα για να κρατάει το σωστό σχήμα το λάστιχο. Με 36 36 ήταν οκ , απο ζέσταμα λίγο πολύ ίδια ήταν και ήταν τα μόνα λάστιχα που δεν είχαν διαφορά αν πάταγες σε λευκή λωρίδα ή όχι. Στα γλυστρήματα τους επειδή η κορώνα είναι απο τις πιο γρήγορες , το μηχανάκι αντιδρούσε γρήγορα γενικώς (ακόμα και όταν γλύστραγε / μάζευε, μεγάλο μείον για χρήση στον δρόμο) και το μπροστινό μου είχε φύγει κάμποσες φορές σε διάφορες στροφές , επίσεις αν ήταν μισοπλαγιασμένο είχε λιγότερο κράτημα απο ότι αν το ξάπλωνες, όλα η τίποτα λοιπόν και δέν ψήνομαι. Απο διάρκεια 6000 χλμ το πίσω και έβλεπα λινά, και το κράτημα τους μετά τα 3.000 χλμ έπεφτε κατακόρυφα, όταν ήταν καινούρια είχαν πολύ καλό κράτημα.

Και τέλος τα dunlop. Τι να πώ για αυτά τα λάστιχα. Κορώνα ήπεια , με κράτημα παντού. Είτε λίγο είτε πολύ το πλαγιάσεις έχεις ομοιόμορφη αίσθηση. Αν τα κάνεις να φύγουν (για να φύγουν χωρίς να το θές πρέπει να το ζορίσεις το θέμα) το γλύστρημα είναι ελενχόμενο, χωρίς παρατράγουδα. Το μπροστινό έχει πολύ καλό κράτημα , ακόμα και σε μέτρια άσφαλτο μπορείς να φρενάρεις αξιοπρεπέστατα. Όταν είναι κρύα η διαφορά είναι εμφανής σε σχέση με ζεστά , αλλά παρ'όλα αυτά , κράτημα υπάρχει, ακόμα και κρύα. Δεν μιλάω για γόνατα κάτω, αλλά, δέν χρειάζεται να έχεις συνέχεια στο μυαλό σου καρφωμένο οτι είναι κρύα και οτι πρέπει να προσέχεις πολύ παραπάνω.

Απο χιλιόμετρα το πρώτο ζευγάρι που είχα βάλει μου έβγαλε 8.000χλμ με 10 σέσσιον στην πίστα (200 λεπτά).

Αυτά είναι καθαρά η δικειά μου εμπειρία με αυτά τα λάστιχα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
oops.gif διπλοποσταρε Τροποποιήθηκε από τον anothercbrowner

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγώ είμαι για αλλαγή άμεσα για το 7άρι μου.

Έχω ακούσει από όλους τα καλύτερα λόγια για τα Supercorsa.Πραγματικά δεν έχω ακούσει κάτι κακό για αυτά και όλοι λένε για κορυφαίο κράτημα.Φίλος που πήγε Ιταλία με κ9 1000 έλεγε ότι έκανε απελπισμένες προσπάθειες να γλυστρίσει με φουλ γκάζι και τα λάστιχα ήταν πιο πολύ βεντούζα από ότι στις Σέρρες με σλικ. :0

Επίσης πολύ καλά λόγια ακούγονται και για το Rosso Corsa το καινούριο της Pirelli με κράτημα από Supercorsa και κορώνα 2 φορές πιο γρήγορη και από Corsa 3.

Τα Rosso Corsa παίζουν γύρω στα 300 περασμένα και τα Supercorsa γύρω στα 250.

Δοκίμασε από αυτά και πες μου και εμένα μετά :P :tooth: γτ με ενδιαφέρει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγώ είμαι για αλλαγή άμεσα για το 7άρι μου.

Έχω ακούσει από όλους τα καλύτερα λόγια για τα Supercorsa.Πραγματικά δεν έχω ακούσει κάτι κακό για αυτά και όλοι λένε για κορυφαίο κράτημα.Φίλος που πήγε Ιταλία με κ9 1000 έλεγε ότι έκανε απελπισμένες προσπάθειες να γλυστρίσει με φουλ γκάζι και τα λάστιχα ήταν πιο πολύ βεντούζα από ότι στις Σέρρες με σλικ. :0

Επίσης πολύ καλά λόγια ακούγονται και για το Rosso Corsa το καινούριο της Pirelli με κράτημα από Supercorsa και κορώνα 2 φορές πιο γρήγορη και από Corsa 3.

Τα Rosso Corsa παίζουν γύρω στα 300 περασμένα και τα Supercorsa γύρω στα 250.

Δοκίμασε από αυτά και πες μου και εμένα μετά :P :tooth: γτ με ενδιαφέρει

Καλα στην Ιταλια και με τις ζαντες να πας δε γλιστρας :2funny:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επειδη βλεπω οτι μπαινουμε σε λεπτομερειες με πιεσεις,με endo κτλ.....

ΑΛΛΟ Η ΠΙΣΤΑ Κ ΑΛΛΟ Ο ΔΡΟΜΟΣ.....

μιλαμε κ προτεινουμε για ελαστικα που θα δουλεψουν οσο γινεται τα μεγιστα στον δρομο....

οσον αφορα πιεσεις που εγραψε ο αλβερτος 33 ή 34 δεν θυμαμαι καλα το καλυτερο ειναι να συμβουλευομαστε το manual

της μηχανης ΠΡΩΤΑ.....βαση αυτου βαζουμε πιεσεις στα ελαστικα οσον αφορα ΤΟ ΔΡΟΜΟ.....

για πιστα μπαινουμε σε αλλα χωραφια....

υγ:καποιος που ρωτησε για supercorsa εαν μιλαει για τα dragon supercorsa street του δινω το πρασινο φως...

το ανεφερα κ πιο πανω....ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΚΡΑΤΗΜΑ απο την αρχη μεχρι το τελος τους....ειτε κρυα ειτε πολυ περισσοτερο ζεστα....

απο κορωνα τι να πω....γρηγορη οσο δεν παει.....κ απο διαρκεια σε χλμ πααααρα πολυ καλη για το συγκεκριμενο ειδος ελαστικου.....

:bye: :bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για δρόμο μιλάω biggrin.gif, τα 200 λεπτά πίστας τα έβαλα μιας και τα 8000 χλμ τα έβγαλαν τα dunlop μέ πίστα στο μενού, που όπως όλοι ξέρουμε ξεφτυλίζει τα λάστιχα.

Σχετικά με τις πιέσεις, το μάνιουαλ λέει 36-42, σε δρόμο, για να είναι καλυμένος σε περίπτωση που είσαι δικάβαλος και πάς πορεία με 240 για ώρα , ωστέ να μην σου σκάσει το λάστιχο απο την θερμοκρασία και το ζόρι.

Και πραγματικά απορώ γιατί ξεχωρίζετε τόσο πολύ την πίστα και τον δρόμο, λές και έχει τεράστιες διαφορές. Άσφαλτος η μία, άσφαλτος και η άλλη (ειδικά στα μέγαρα οι διαφορές με κάποιον επαρχειακό δρόμο είναι ελάχιστες)

Τι αλλάζει στην πίστα; Απανωτές στροφές και οι πιέσεις! Γιατί ρίχνουμε τις πιέσεις; Για να μπορεί να έρθει σε θερμοκρασία λειτουργείας το λάστιχο και να έχει συνχρόνως ένα ιδανικό πάτημα.

Τι μειονεκτήματα έχει αυτό και γιατί αποφεύγουμε να τις χαμηλώσουμε τόσο πολύ στον δρόμο; Γρηγορότερη φθορά του ελλαστικού, αυξημένη κατανάλωση, κίνδυνος υπερθέρμανσης αν πάμε για πολύ ώρα με πολλά χιλιόμετρα / δικάβαλος.

Ε σε πληροφορώ οτι προτιμάω να τρώω τα λάστιχα πιο γρήγορα και να έχω κράτημα , παρά να είναι μπαλωνιασμένα και όταν να χρειαστώ να μου πούνε άντε γειά.

Η αλήθεια είναι οτι ήταν βλακεία μου που πόσταρα, μιας και το παιδί ζητάει να του προτείνουμε κάτι , και όχι τις εμπειρίες μας, οπώτε τα πόστ μου είναι όφ τόπικ.

oops.gif

Και επειδή ήξερα οτι θα υπάρξει ένα τέτοιο είδος απάντησης στα γραφώμενα μου, όπως είδες δεν πρότεινα κανένα λάστιχο, απλά είπα τι εμπειρία είχα με το κάθε ένα bye.gifbye.gif

Τροποποιήθηκε από τον anothercbrowner

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

άντε πάλι διπλοπόστ, κάτι έχει το mouse δεν παίζει _zeppelin.gif

Τροποποιήθηκε από τον anothercbrowner

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά φοράω τα Μ3 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος αν και έχω 10.000 χλμ

Σε λίγο καιρό θα αλλάξω και θα βάλω τα Μ5.

Μου έχουν προτείνει τα Rosso Corsa αλλά δεν ξέρω ακόμα μιας και φίλος με 4.000 χλμ και ελαφριά βροχή δεν μάζευε το κώλο του pegasou.

Αν πιάνουν μόνο για 5.000 δεν έχω λεφτά στο τέλος του καλοκαιριού να ξανά αλλάξω λάστιχα...

Αλλά το βασικό είναι να βάλεις το λάστιχο που σου ταιριάζει στο στυλ οδηγήσεις σου και στους δρόμους που έχεις..όχι ότι αρέσει στον καθένα από μας. Δες τις ανάγκες σου πρώτα και μετά επέλεξε το λάστιχο σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αλβερτος,

το manual λεει τις πιεσεις που λεει οχι για να ειναι καλυμμενη η εταιρεια σε περιπτωση που πας με πολλα

αλλα κ επειδη προφανως εχει δοκιμασει τη μηχανη με διαφορες πιεσεις κ εχει καταληξει οτι για τη συγκεκριμενη μηχανη

της "ταιριαζουν" οι πιεσεις που προτεινει ειτε μονος ειτε διπλος+φορτωμενος....

το fz1 ας πουμε εχει πιεσεις ιδιες κ για μονος κ για 2πλος/φορτωμενος....36-42 κ στις 2 περιπτωσεις....οπως επισης κ για γρηγορη οδηγηση το ιδιο....κ η διαφορα της πιστας με τον δρομο δεν ειναι στο θεμα της ποιοτητας μονο(καλα τα μεγαρα οντως ειναι σαν ενας επαρχιακος δρομος)...η διαφορα για μενα ειναι οτι στην πιστα αισθανεσαι ασφαλης....δεν περιμενεις να σου ερθει απο το απεναντι ρευμα καποιος αλλος....μπορεις να τα χωσεις....κ αν βγεις εκτος δρομου δεν πας 100 μετρα στον πατο του γκρεμου...τεσπα,ας μην μακρυγορησω γιατι παει αλλου το θεμα..... :bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αλβερτος,

το manual λεει τις πιεσεις που λεει οχι για να ειναι καλυμμενη η εταιρεια σε περιπτωση που πας με πολλα

αλλα κ επειδη προφανως εχει δοκιμασει τη μηχανη με διαφορες πιεσεις κ εχει καταληξει οτι για τη συγκεκριμενη μηχανη

της "ταιριαζουν" οι πιεσεις που προτεινει ειτε μονος ειτε διπλος+φορτωμενος....

το fz1 ας πουμε εχει πιεσεις ιδιες κ για μονος κ για 2πλος/φορτωμενος....36-42 κ στις 2 περιπτωσεις....οπως επισης κ για γρηγορη οδηγηση το ιδιο....κ η διαφορα της πιστας με τον δρομο δεν ειναι στο θεμα της ποιοτητας μονο(καλα τα μεγαρα οντως ειναι σαν ενας επαρχιακος δρομος)...η διαφορα για μενα ειναι οτι στην πιστα αισθανεσαι ασφαλης....δεν περιμενεις να σου ερθει απο το απεναντι ρευμα καποιος αλλος....μπορεις να τα χωσεις....κ αν βγεις εκτος δρομου δεν πας 100 μετρα στον πατο του γκρεμου...τεσπα,ας μην μακρυγορησω γιατι παει αλλου το θεμα..... :bye:

kyko μιας και το κατέχεις κοίταγα για supercorsa μεταχειρισμένα και βρήκα 3-4 διαφορετικούς κωδικούς.Ποια είναι για δρόμο??

Συγκεκριμένα υπάρχουν

1 Diablo Supercorsa BSB

2 Diablo Supercorsa SC

3 Diablo Supercorsa SP

4 Dragon Supercorsa

5 Dragon Supercorsa Pro

6 Dragon Supercorsa Pro SC

Τροποποιήθηκε από τον theo_desmo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Dragon Supercorsa Pro

αν κ απο οτι ειδα μολις στο site της pirelli τα εχει καταργησει πλεον....

παντως ψαξε e-bay αλλα κ ελλαδα....σιγουρα θα βρεις...ειναι απο τα ελαστικα που εχουν πολυφορεθει απο οσους θελουν κρατημα αντιστοιχο ενος slick κ χλμετρικη διαρκεια αντιστοιχη ενος sport ελαστικου :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Dunlop SportMax SportSmart αυτά έβαλα εγώ και είμαι υπερικανοπιημένος και σε καλή τιμή 300 ευρώ. Και θεωρητικά βγάζουν και πολλά χλμ βέβαια αυτό θα δείξει. Πάντως λίγο που έχω διαβάσει σε reviews υπάρχουν πάρα πολύ καλές κριτικές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

savah Mην ξεχασεις να παρεις πληροφοριες για τα Metzeler Rennsport...με 200ευρ.Στην αρχη που μου τα ειχαν προτεινει, ειχα τις αμφιβολιες μου αλλα μετα που τα κυκλοφορισα ολα ξεκαθαρισαν!.Την επομενη φορα αν υπαρχουν, παλι αυτα θα βαλω.Αυτο που με χει εντυπωσιασει πιο πολυ ειναι το ΑΚΑΡΙΑΙΟ ζεσταμα με νορμαλ οδηγηση.

'Υπόψη ότι τα έχω δοκιμάσει ήδη αφού τα φορούσα πριν τα corsa III.Ακαριαίο ζέσταμα,απίστευτο κράτημα πολύ ανώτερο αυτού των corsa III που ήθελαν το ζεσταματάκι τους..

Τα άλλαξα μετά από 6000 χλμ σε ταξίδια και 500 χλμ σκληρής χρήσης στην πίστα των Σερρών.Θεωρώ ότι αξίζει η αγορά τους μιας και προσφέρουν το απόλυτο κράτημα σε στεγνό δρόμο(ΔΕΝ τα έχω δοκιμάσει σε βρεγμένο όπως ΔΕΝ δοκιμάζω γενικά κανένα λάστιχο στο βρεγμένο), τα πρόσεχα λίγο στην εθνική για να μη τετραγωνίσουν αλλά μάλλον άδικα αφού δεν είχαν τέτοιο πρόβλημα.Προτείνω την αγορά τους άφοβα, αν δεις το κράτημα τους σε δρόμο που πριν χαζοκουνούσε θα με θυμηθείς.

Υπόψη ότι και με τα 6500 χλμ που έβγαλαν αλλάχτηκαν προληπτικά γιατί η δεξιά τους πλευρά είχε φαγωθεί πολύ λόγω πίστας.Κατα τ'άλλα είχαν αρκετό ψωμί ακόμα.Θεωρώ ότι μόνο με χρήση δρόμου πρέπει να βγάζουν τουλάχιστο 9000χλμ.

Εντυπωσεις απο αλλον.

Τροποποιήθηκε από τον Peiraiwths

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μεταξυ των Metzeler M5, Diablo Rosso Corsa και Conti Sport Attack? Κανεις γνώμες; Το δυσκολο ειναι οτι ο Μπούκης δεν βλέπω να έχει τα Conti. Τα Μ5 είναι στα 295 ενώ τα pirelli στα 325. Τι λέτε;

Dunlop Qualifier RR δεν βάζω γιατί δεν τα βρίσκω και εκτός αυτού από την στιγμή που τα έχει αποσύρει η dunlop κάποιος λόγος θα υπάρχει (προφανώς καλύτερα λάστιχα από τεχνογνωσία).

Τροποποιήθηκε από τον savah

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω φοραω τα pireli dragon supercorsa pro (road) ,παρα πολυ καλο κρατημα ,γρηγορο ζεσταμα ,γρηγορη κορωνα (μολις πλαγιαζεις αρχιζει το κρατημα...) και απο χιλιομετρικη αποδοση μια χαρα ,εχω 4500 χλμ και ακομα ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση σχεδον σαν καινουρια ,την ακουσαν μονο απο το ταξιδι Αθηνα -Λαρισα αλλα και παλι ελαχιστα...βεβαια το μηχανακι μου δεν ειναι και πολυ λαστιχοφαγο λοφω μικρης δυναμης

το μονο αρνητικο ειναι οτι ειδα πιο αποτομες αντιδρασεις αφου αρχισει το γλυστρημα απο τα angel st που ειχε πανω το μηχανακι οταν το πηρα (λογικο βεβαια)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οκ είμαι μεταξύ M5 και diablo rosso corsa . Θα παω απο τον μπούκη και οτι μου πει και οποιο μου χτυπησει στο ματι καλυτερα.

Μεταξυ μας στα καλα λαστιχα, της ιδιας κατηγοριας φυσικα, απο τους μεγαλους κατασκευαστες (pirelli,michelin,metzeler,bridgestone,dunlop κτλ) οι διαφορες ειναι μιδαμηνες (ολα ξεκινανε απο το 95/100) και ουσιαστικα διυληζουμε τον κωνωπα νομιζω για διαφορες μικροτερες του 5%.

Για την χρηση που θα τους κανω και το 95% με καλυπτει πιστευω! Ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες!!!!! Σουπερ το φορουμ !!!:clapping2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οκ είμαι μεταξύ M5 και diablo rosso corsa . Θα παω απο τον μπούκη και οτι μου πει και οποιο μου χτυπησει στο ματι καλυτερα.

Μεταξυ μας στα καλα λαστιχα, της ιδιας κατηγοριας φυσικα, απο τους μεγαλους κατασκευαστες (pirelli,michelin,metzeler,bridgestone,dunlop κτλ) οι διαφορες ειναι μιδαμηνες (ολα ξεκινανε απο το 95/100) και ουσιαστικα διυληζουμε τον κωνωπα νομιζω για διαφορες μικροτερες του 5%.

Για την χρηση που θα τους κανω και το 95% με καλυπτει πιστευω! Ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες!!!!! Σουπερ το φορουμ !!!:clapping2:

Eκτος απτο 5% που λες ειναι κ πως θα δουλεψει ενα λαστιχο πανω σε συγκεκριμενο μηχανακι.

Μπορει το ιδιο λαστιχο να το βαλεις σε 2 ss διαφορετικα κ αυτο το 5-10 % να το χασεις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τελικά ψήφισα κάτι τελείως διαφορετικό και έβαλα Diablo Rosso II μιας και τα χιλιόμετρα μέχρι την επόμενη αλλαγή θα είναι σε δρόμο. Εντυπώσεις μόλις στρωθούν και μόλις δοκιμαστούν (όσο μπορώ βέβαια) :winking::punk:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα