Jump to content
ALX™

Το τίμημα του να κρατάς μια μοτοσυκλέτα για πολλά χρόνια και πολλά χιλιιόμετρα

Recommended Posts

Παντως ΕΔΩ βλεπω την 243 σαν μπλε... καλα δε λεω?

bravo-009.gif μεσιέ patarie.Σωστά..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Το τίμημα είναι υψηλό, αναλόγως την σκοπιά που το βλέπεις..._thumbsup.gif

Η ''γριά'' σου θα αρχίσει να...σκιρτάει μόλις πλησιάσεις κοντά της με τους καινούργιους δίσκους ! clapping2.gif

'Οσο υψηλό κι αν είναι το κόστος απόκτησης/συντήρησης , whistling.gifΤΙΠΟΤΕ δεν ξεπληρώνει την πρώτη μιζιά που θα ρίξεις μετά την..αλλαγή ! spiteful.gif

Καλο....φάγωτες + οι καινούργιες ! _rock-on.gif

Η κόλλα σου είναι medium strength.

http://cgi.ebay.com/LOCTITE-243-LOCK-N-SEAL-NUTS-BOLTS-SCREWS-3ml-/330443425643?pt=UK_Cars_Parts_Vehicles_Other_Vehicle_Parts_Accessories_ET&hash=item4ceff6876b

δες κι εδω το 1ο που βγάζει, έχει αναλυτική περιγραφή εφαρμογής + ιδιοτήτων !

http://www.google.gr/#hl=el&source=hp&biw=1020&bih=552&q=loctite+243&aq=f&aqi=g3&aql=&oq=&fp=290bd8c0c65450d9

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπράβο... πολύ καλά! :_thumbsup: Αλλά είναι Πειραιά γμτο. Που να τρέχεις εκεί κάτω? Δεν μπορεί θα έχει κι Αθήνα κάπου.

Πάντως οι πληροφορίες του pdf πολύ καλές!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορει να εξηγησεις καποιος σε τι ακριβως χρειαζεται η loctite?Στην αλλαγη δισκων η στην αλλαγη τακακιων και αν τα παραπανω γινονται και χωρις αυτη?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορει να εξηγησεις καποιος σε τι ακριβως χρειαζεται η loctite?Στην αλλαγη δισκων η στην αλλαγη τακακιων και αν τα παραπανω γινονται και χωρις αυτη?

Για τις βιδες των δισκων.Χωρις αυτην μπορει απο κραδασμους να χασεις καμια βιδα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια μπλε Loctite σπειρωμάτων έχω κι εγώ, αλλά αυτή είναι? Πάντως η δικιά μου δεν γράφει κάποιο νούμερο!

Εγώ έχω την εντύπωση πως η Loctite βγάζει κόλλες σπειρωμάτων με διαφορετική αντοχή την κάθε μία.

Mπλε, ειναι η "μεσαίας" δυναμης συγκολλησης (αυτη που προτιμουν οι περισσοτεροι.. Αρκετα δυνατη μεν, αλλα που ξεβιδωνεται μετα, χωρις τα χιλια ζορια! :P

Any way, με γειες! ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ "ΠΗΓΗ"! :_thumbsup:

Τροποποιήθηκε από τον black_hawk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τασούλης

(Τα πάντα όλα brembo)

Μπροστινές 110€ Χ 2 = 220€

Πίσω 102€

Μπροστινά τακάκια 40€ Χ 2 = 80€

Πισινά τακάκια 37€

439€ σύνολο - 5% έκπτωση (επειδή ήμουν εγώ :P ) = 417€

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΒΜW

Μπροστινές 287€ Χ 2 = 574€

Πίσω 252€

Μπροστινά τακάκια 80€ Χ 2 = 160€

Πισινά τακάκια 65€

1051€ σύνολο - 10% έκπτωση (επειδή θα ήμουν εγώ :P ) = 946€ (τζάμπα λέμε!) :hunter:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τασούλης

(Τα πάντα όλα brembo)

Πίσω 102€

Πισινά τακάκια 37€

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΒΜW

Πίσω 252€

Πισινά τακάκια 65€

1051€ σύνολο - 10% έκπτωση (επειδή θα ήμουν εγώ :P ) = 946€ (τζάμπα λέμε!) :hunter:

XΡΗΣΙΜΟΤΑΤΟΣ!:_thumbsup: :_thumbsup:

(Αν και, εγω βλεπω να αργω να τα χρησιμοποιω τετοια ανταλλακτικα! :P (Περυσι που αλλαξα υγρα φρενων στο ΤΕΤΡΑΠΛΟ συστημα και μπηκε στον "εγκεφαλο" που μετρουσε και τις ωρες πεδησης, ειδαμε οτι οι ωρες χρησης των φρενων ειναι "μηδαμινη", σε σχεση με τα χιλιομετρα και τον μεσο ορο..)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ όταν θα τις αλλάξω, θα γίνει ολική ανανέωση στα φρένα.

Δισκόπλακες μπρος-πίσω

Τακάκια μπρος-πίσω

Υγρά φρένων μπρος-πίσω

...και ίσως αν χρειαστεί (θα το δω κατά το λύσιμο των δαγκανών) θα αλλάξω και τσιμουχάκια εμβόλων. Θα γίνουν εντελώς καινούρια τα φρένα λέμε!!! :thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Alx,τοτε κανε και το καλο να βαλεις και καινουργες βιδες στους δισκους.

Ξερω οτι ειναι αλμυρες οι τιμες αλλα αν ειναι για τα φρενα τοτε χαλαλι...:meeting:

Καλοφορετες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Mε την βοήθεια του Manolito,και τον ευχαριστώ πάρα πολύ, (τι βοήθεια δηλαδή?... πήγε την αγόρασε από τον Πειραιά και μου την έφερε στο σπίτι λέμε!~) έφτασε κι η κόλλα σπειρωμάτων Loctite 243 κι έτσι τώρα είμαι έτοιμος για τη αλλαγή.

loctite_243_10ml_large-1.JPG

Δεν με επείγει βέβαια, κι έτσι θα το κάνω αργότερα καθώς είναι κρίμα να πετάξω τώρα τα τακάκια μου. Κρατάνε ακόμα και θα κρατάνε για πολύ μάλιστα. Σκέφτομαι να τις αλλάξω κατά το τέλος Μαρτίου-αρχές Απριλίου για να προλάβουν να στρώσουν κιόλας ενόψει 36ώρου που είναι στις αρχές Μαΐου (πω πω... Θάνο θα μου στοιχίσει πολύ φέτος το 36ωρο... σέρβις-λάστιχα-δισκόπλακες-τακάκια-συμμετοχή :D )

Nα στρώσει λίγο κι ο καιρός, γιατί μες τον ψόφο δεν είναι να κάνεις τέτοιες δουλειές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τασούλης

(Τα πάντα όλα brembo)

Πίσω 102€

Πισινά τακάκια 37€

ΒΜW

Πίσω 252€

Πισινά τακάκια 65€

500 EURO Διαφορα ?

τα μανισια τι μαρκα ειναι ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν δοκιμάσεις να αλλάξεις τις δισκόπλακες, εξασφάλισε οτι έχεις θερμοπίστολο , για να κοκκινίσεις τις βίδες, αλλιώς δεν βγαίνουν χωρίς να τις χαλάσεις. όχι απλώς να τις ζεστάνεις, να τις κοκκινίσεις πρέπει

πολύ θα βοηθούσε ένα αερόκλειδο ή δυναμοκατσάβιδο, παράλληλα, για να έσπαγε το προηγούμενο ασφαλιστικό σπειρωμάτων ευκολότερα

το ασφαλιστικό σπειρωμάτων δεν είναι μοναδική πατέντα της loctite, μπορούσες να βρείς κάτι αντίστοιχο στο γειτονικό σου σιδεράδικο-βιδάδικο και πιο φθηνό μάλιστα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλή αγορά και συμφέρουσα Αλέξανδρε.Σε παρακαλώ στείλε ενα site απο το κατάστημα που τις πήρες γιατί μέχρι το καλοκαίρι είμαι και εγώ για αλλαγή :surrender:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:yes:

Ώπα ρε συ :D... Πόοοοσες φορές το χρόνο λιώνουν δισκόπλακες οι μΠισταίοι :D

ε σύγουρα πιο νωρίς από ένα onoff μιχανάκι και πιο πολές φορές τις αλλάζουν για καλύτερα φρένα ούτως η άλλος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

500 EURO Διαφορα ?

τα μανισια τι μαρκα ειναι ?

BREMBO

Tελικα Αλεξανδρε ειναι μπλε αυτη?

Δεν την άνοιξα αλλά νομίζω ναι. Είναι μέτριας δύναμης όπως την χαρακτηρίζει η Loctite

πριν δοκιμάσεις να αλλάξεις τις δισκόπλακες, εξασφάλισε οτι έχεις θερμοπίστολο , για να κοκκινίσεις τις βίδες, αλλιώς δεν βγαίνουν χωρίς να τις χαλάσεις. όχι απλώς να τις ζεστάνεις, να τις κοκκινίσεις πρέπει

πολύ θα βοηθούσε ένα αερόκλειδο ή δυναμοκατσάβιδο, παράλληλα, για να έσπαγε το προηγούμενο ασφαλιστικό σπειρωμάτων ευκολότερα

το ασφαλιστικό σπειρωμάτων δεν είναι μοναδική πατέντα της loctite, μπορούσες να βρείς κάτι αντίστοιχο στο γειτονικό σου σιδεράδικο-βιδάδικο και πιο φθηνό μάλιστα

Είσαι σίγουρος ρε συ? Στο factory μάνουαλ δεν λέει πουθενά για ζέσταμα... Και μου κάνει εντύπωση αυτό που λες, διότι το συγκεκριμένο μάνουαλ, όπυς χρειάζεται θέρμανση για να αφαιρεθεί κάτι, το λέει.

Θα έχω πάντως ένα μαζί μου καλού κακού. Ίσως να λύσουν πιο εύκολα οι βίδες λόγω του ότι θα μαλακώσει η παλιά σπειρώκολλα. Βλέποντας και κάνοντας λοιπόν. Ευχαριστώ πάντως για την συμβουλή.

Όσο για τα σιδεράδικα, πήγα στην 243 όπως έλεγε το μάνουαλ για να είμαι σίγουρος ότι βάζω την σωστής δύναμης σπειρώκολλα.

Καλή αγορά και συμφέρουσα Αλέξανδρε.Σε παρακαλώ στείλε ενα site απο το κατάστημα που τις πήρες γιατί μέχρι το καλοκαίρι είμαι και εγώ για αλλαγή :surrender:

http://www.extraproducts.gr/eshop/index.php

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κατ' αρχην καλοφορετες,

ειχα αλλαξει παλιοτερα στο δικο μου και οι βιδες δεν ξεσφιγγαν με τιποτα, και τελικα τις πυρωσα και παγωσα, για να τα καταφερω,

βεβαια αν το κανεις αυτο θα πρεπει να παρεις καινουριες βιδες, που στην suzuki, ειχαν επανω το σφαλιστικο σπειρωματων. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μονο 1 ευρω η βιδα στην bmw, εισαι σιγουρος, γιατι και εγω παραπανω ειχα δωσει.

Ειπαμε δεν θα εχουν την σφραγιδα της bmw :uglystupid2: ...αυτο σημαινει κατω απτην μιση τιμη :_thumbsup:

5 ευρω (περιπου) η μια εχουν του tiger :mB_faskelo:

Τροποποιήθηκε από τον patapios

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα