Jump to content
innova 04

Γεννήτρια ρεύματος για το σπίτι...

Recommended Posts

Με τις συχνές + απροειδοποίητες διακοπές ηλ. ρεύματος, πάντα χρειαζόμουν μια γεννήτρια.

Απο την άλλη, ουδέποτε προχώρησα σε βεβιασμένες αγορές...._thumbsup.gif

Κάνοντας μια έρευνα αγοράς, έχω καταλήξει εδώ..

http://www.honda.gr/honda/power/model_home.cfm?power_id=1

και εδώ !

http://www.honda.gr/honda/power/model_home2.cfm?power_id=1&model_id=2

Πούπουλο 13 κιλά, αξιόπιστη, σχεδόν δεν ακούγεται _rock-on.gif και πάει....παντού ! _rock-on.gif

Τα φορτία που θέλω να καλύψω είναι μικρά ( θέρμανση οικίας, ψυγείο, 4-5 λάμπες + πιεστικό νερού ) thumbsup.gif

Αν χρειαστεί ίσως πάω τελικά εδω. clapping2.gif

http://www.honda.gr/honda/power/model_home2.cfm?power_id=1&model_id=3

Τι γνώμη έχετε ?

Πόσοι ήδη έχετε γεννήτριες και ποιά είναι τα συνήθη προβλήματα / δυσλειτουργίες / κλπ ?

Άλλες προτάσεις ?

Γνώμες ή οτιδήποτε σχετικό ?

Δεν με ενδιαφέρει η....πετρελαιοκίνηση, ούτε η...μίζα ! whistling.gif Αυτά υπερβαίνουν το μπάτζετ !

Η μεταγωγή θα ήταν η καλύτερη λύση, αλλά είναι απαγορευτικές οι τιμές.... waycon1.gifwaycon1.gif

Επίσης η στάθμη θορύβου είναι σημαντικότατος παράγοντας, όπως και η κατανάλωση ! _thumbsup.gif

Η εγκατάσταση στον πίνακα είναι έτοιμη, με διακόπτη τριπλής επαφής και πρίζα ράγας. ( θα αλλαχτεί με...αρσενική)

P190111_1910.jpg

υγ.

Οι τιμές στην Honda έχουν πέσει. ΔΕΝ ισχύουν αυτες που υπάρχουν στην ιστοσελίδα.

Η μικρή απο 1.035 έχει πάει περίπου 800 ε .

Με τους πυλώνες το 2006, είχε γίνει πανικός, αλλά τότε δεν είχε χρειαστεί διότι ήμασταν απο τους ελάχιστους

που είχαμε μια 8ωρη διακοπή μόνο. Νερό απο στέρνα και θέρμανση με μαντεμένια σόμπα.

Πλέον όμως έφτασε ο καιρός που θα την....χρειαστώ ! winking.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Θανάση,αν και ζητάς γεννήτρια,σου υπενθυμίζω, το κάτωθι και αχρείαστο να είναι.

Δεν ξέρω πόσα Watt κατανάλωσης έχεις.biggrin.gif

Να ένα παράδειγμα:

Eστω, ότι έχεις συνολική κατανάλωση=800 Watt

Για να βρείς τα VA, ακολουθεις το κάτωθι:

VA x 0.6 = Watt <=> VA x 0.6 = 800 <=> VA = 800/0.6=1333

Οπότε ένα 1300 VA θα σε καλύψει με άνεση....smile.gif

Οποια γεννήτρια και να πάρεις να είναι επώνυμη , για αξιοπιστία και για μελλοντικά αναταλλακτικά.

Καλές αγορές, my friend...bye.gif

________________________________________________________________________________________

tt5447028fltt.gif

Τροποποιήθηκε από τον moto99

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξέρω πόσα Watt κατανάλωσης έχεις.biggrin.gif

Να ένα παράδειγμα:

Eστω, ότι έχεις συνολική κατανάλωση=800 Watt

Για να βρείς τα VA, ακολουθεις το κάτωθι:

VA x 0.6 = Watt <=> VA x 0.6 = 800 <=> VA = 800/0.6=1333

Οπότε ένα 1300 VA θα σε καλύψει με άνεση....smile.gif

Οποια γεννήτρια και να πάρεις να είναι επώνυμη , για αξιοπιστία και για μελλοντικά αναταλλακτικά.

Καλές αγορές, my friend...bye.gif _______________________________________________________________________________

ε, κάπου εκεί παίζει το φορτίο.... καλύπτεται εύκολα ! 1-1,5 KVA.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι οι γνώμες άλλων ήδη δοκιμασμένων γεννητριών απο...κατόχους ! _thumbsup.gif

Αν και απ'οτι βλέπω , οι Honda είναι μονόδρομος..rolleyes.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το πιεστικό τη κατανάλωση έχει;

Σημαντική παράμετρος γιατι έχει ηλεκτροκινητήρα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

λοιπόν κεφαλονίτη θα με κάνεις να γράφω βραδυάτικα.. :D

καταρχην αυτά που έβαλες είναι τσικρίκια,μέχρι 1,5 kva .

όταν λες την θέλεις για θέρμανση στο σπίτι τι εννοείς?

κατα δεύτερον τα πλυστικά ξεκινούν απο τα 400-500 w και αν δουλεύεις και κάτι άλλο μαζί π.χ λάμπες θα την γονατίζεις.

στις γεννήτριες να υπολογίζεις ότι πρέπει να τις δουλεύεις στο χαλαρό και το πολύ μέχρι την μέση της απόδοσης και να περνάς τα όρια όχι για πολύ,γιατί μετά θα έχεις και υψηλή κατανάλωση αλλά και κινδυνεύει και ο σταθεροποιητής τάσης και άμα τα τινάξει αυτός,πάπαλα.

για ντίζελ δεν είσαι,αφού θα την έχεις ουσιαστικά για ανάγκη και οι ντίζελ θέλουν ανα 50-80 ώρες εκίνηση,οπότε πας σε βενζίνα.

μια καλή γεννήτρια για σπίτι,που θα μπορείς να την δουλεύεις άνετα χαλαρά και χωρίς πολύ κατανάλωση είναι στα 4,5 kva

αν απαιτηθεί μπορείς να τις φορτώσεις ψυγείο-καταψύκτη και φώτα και να δουλεψει ακούραστα.

εγώ έχω μια της kawasaki με ιταλικό δρομέα 4,5.βρομάει ο τόπος απο δαύτες και ο κινητήρας είναι πολύ διαδεδομένος 250κε. και θα τον βρεις παντού.την έχω 8 χρόνια και τα πρώτα 5 την έχω λιώσει στην ηλεκτροκόληση.δεν έχει πάθει τίποτα ο σκύλος και σκάει με την μία και ας έχω να την βάλω μπρος 2-3 μήνες.με τον ίδιο κινητήρα βγαίνουν και αντλίες νερού :_thumbsup:

επέλεξα την kawasaki και όχι την χόντα γιατί βάζεις πολύ εύκολα χέρι στον κινητήρα και τα βλέπεις όλα μπροστά.αν βρω φωτό στο ίντερνετ θα σου βάλω.

αν πάρεις ανοιχτού τύπου,θα έχεις λίγο θόρυβο,αλλά θα την πάρεις πολύ φθηνά και δεν θα πάθει τίποτα.

για την ιστορία,

δουλεύω μόνο με γεννήτριες στην δουλειά και έχω και μια στα 45 kva diesel deytzκαι 180kva diesel perkins

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

180kva diesel perkins

Αυτό δεν το λένε γεννήτρια βοσκέ, υποσταθμό το λένε! :tooth:

Δεν έχω την εμπειρία του βοσκού, απλώς μία 4,5ΚVA diesel Kubota είχαμε για πολλά χρόνια στο εξοχικό μας, αλλά συμφωνώ στο ότι πρέπει να λειτουργεί μέχρι τη μέση περίπου του μέγιστου φορτίου της, αλλιώς μπορεί να πάρεις και συσκευές στο χέρι... Επίσης δώσε μεγάλη προσοχή σε ηλεκτροκινητήρες που έχεις, μπορεί να έχουν κάποια watt (και άρα κάποια αμπέρ) λειτουργίας αλλά όταν ξεκινούν (τα κλάσματα δευτερολέπτου μέχρι να αρχίσουν να παίρνουν στροφές) τραβάνε απίστευτα πολύ ρεύμα!...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό δεν το λένε γεννήτρια βοσκέ, υποσταθμό το λένε! :tooth:

Δεν έχω την εμπειρία του βοσκού, απλώς μία 4,5ΚVA diesel Kubota είχαμε για πολλά χρόνια στο εξοχικό μας, αλλά συμφωνώ στο ότι πρέπει να λειτουργεί μέχρι τη μέση περίπου του μέγιστου φορτίου της, αλλιώς μπορεί να πάρεις και συσκευές στο χέρι... Επίσης δώσε μεγάλη προσοχή σε ηλεκτροκινητήρες που έχεις, μπορεί να έχουν κάποια watt (και άρα κάποια αμπέρ) λειτουργίας αλλά όταν ξεκινούν (τα κλάσματα δευτερολέπτου μέχρι να αρχίσουν να παίρνουν στροφές) τραβάνε απίστευτα πολύ ρεύμα!...

η kubota diesel είναι θεός αλλά...ακριβός θεός :tooth:

ναι zoo ξέχασα να το γράψω αυτό για τα ηλεκτρικά μοτέρ που στην αρχή και για κλάσματα δευτερολέπτου ρουφάνε τον άπατο

που να δεις στο τριφασικό!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

λοιπόν κεφαλονίτη θα με κάνεις να γράφω βραδυάτικα.. biggrin.gif

καταρχην αυτά που έβαλες είναι τσικρίκια,μέχρι 1,5 kva .

όταν λες την θέλεις για θέρμανση στο σπίτι τι εννοείς?

Καυστήρας / κυκλοφορητής / αυτά είναι τα πιο βασικά που θα καλύψει η γεννήτρια.

κατα δεύτερον τα πλυστικά ξεκινούν απο τα 400-500 w και αν δουλεύεις και κάτι άλλο μαζί π.χ λάμπες θα την γονατίζεις.

Πιεστικό με αντλία + φούσκα για...στέρνα. Μικρό είναι, θα το σηκώσει η γεννήτρια. Ύστατη λύση....υπάρχει και ο κουβάς! Ο σίκλος που λέμε εδεπά ! tease.gif

στις γεννήτριες να υπολογίζεις ότι πρέπει να τις δουλεύεις στο χαλαρό και το πολύ μέχρι την μέση της απόδοσης και να περνάς τα όρια όχι για πολύ,γιατί μετά θα έχεις και υψηλή κατανάλωση αλλά και κινδυνεύει και ο σταθεροποιητής τάσης και άμα τα τινάξει αυτός,πάπαλα.

Ναι, αυτό ισχύει και ΔΕΝ το υπερβαίνω. Οι συγκεκριμένες πάντως είναι εξοπλισμένες με inverter και τις έχω δεί

να δουλεύουν υπερωρίες απροβλημάτιστα. Ψημένος είμαι...crazy.gif

Αυτό δεν το λένε γεννήτρια βοσκέ, υποσταθμό το λένε! tooth.gif

Το ψυγείο ας πούμε τραβάει στιγμιαία 2-2,5 KW μόλις πάρει ο συμπιεστής. Είναι θέμα αυτό....

Έχω ήδη δουλέψει μια 4 KVA φίλου + σήκωνε άνετα το....σπίτι.

Φασαρία όμως....

Αυτό που γυρεύω είναι μια λύση αθόρυβη. Τα φορτία έτσι κι αλλιώς θα τα ρυθμίζουμε, κατεβάζοντας αρκετούς

ασφαλειοδιακόπτες στον πίνακα, αποφεύγοντας την καταπόνηση της γεννήτριας και τυχόν καταστροφή κάποιας συσκευής.

Καταναλώσεις μεγάλες δεν υπάρχουν, το πιο βασικό είναι να λειτουργεί το κύκλωμα θέρμανσης και μερικές λάμπες για φωτισμό στο σπίτι. Το ψυγείο βαστάει αρκετές ώρες, αν όμως χρειαστεί θα πάρει κι αυτό το...μερτικό του σε ρεύμα. Η τηλεόραση το ίδιο.

Το θέμα που ανακύπτει με τις βενζινοκίνητες είναι το...καύσιμο. Όπως και στα μοτό, αν παραμείνει μέσα κάνα 2μηνο, θέλει πέταμα + φρέσκο. Θέλει και 1 φορά το μήνα δούλεμα.mellow.gif

Επίσης η ευκολία εκκίνησης ΟΤΑΝ χρειαστεί είναι ΑΡΧΙΚΗ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ.

Ίσως εγω να μην είμαι εκεί -το πιο πιθανό - και να πρέπει να την εκκινήσει ο φάδερ που δεν σκαμπάζει..... _boredom.gif

Γι' αυτό το ψάχνω ! _thumbsup.gif

Βοσκέ με 180 KVA, πάμε για εκστρατεία !! worthy.gifworthy.gifshoot.gifshoot.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

την 180 την έχω για να ποτίζει τον κάμπο!της έχω κοτσαρισμένες δύο ηλεκτρικές τριφασικές αντλίες στα 60.000 wat η κάθε μια

στο θέμα μας..μέσες - άκρες συμφωνούμε ότι χρειάζεσαι 4,5 kva

η βενζινοκίνητη ΔΕΝ χρειάζεται να παίρνει μπροστά 1 φορά τον μήνα.

την βαζεις μπροστά όποτε θέλεις!

η κλειστού τύπου (αθόρυβη) είναι πάντα πιο ακριβή και πάντα ζεσταίνεται με τις όποιες συνέποιες.

αν έχεις πρόβλημα με τον θόρυβο,μπορείς να την στήσεις μακριά (ίσως σε μια αποθήκη) και να τις κάνεις κουτί ηχομονωτικό με άνοιγμα απο την πλευρά της εξάτμισης που θα είναι στην αντίθετη θέση απο το σπίτι.μπορείς μάλιστα να κάνεις πατέντα όπως έχει κάνει φίλος με παλιές ...αυγοθήκες! τις κολάς γύρω γύρω και κάνεις στούντιο και άμα τις βάψεις κιόλας,θα είναι έργο τέχνης!

(να τον ακούς σε αυτά τα θέματα τον τσομπάνη!έχει κάψει πολλά εργαλεία,γνωστός και σαν σιδεροφαγας!χαχχα)

ξέχασα το κυριότερο...κατανάλωση

για την 1,5 kva υπολόγιζε γύρω στα 1,5 λίτρα την ώρα με φορτίο στα 1.000 w (φούλ)

για την 4,5 kva 2,0 λίτρα την ώρα με φορτίο στα 2.000w (χαλαρά)

(αν και εγώ με το ντεπόζιτο των 5 λίτρων έχω βγάλει πάνω απο 3,5 ώρες)

Τροποποιήθηκε από τον βοσκος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θαναση συμφωνω με το Βοσκω-στα.

Πριν προχωρησεις σε αγορα, αν θες στειλε μου ενα πμ να βρουμε κι εναλλακτικες. Εχω πολυ καλες προσβασεις σε τετοιου ειδους μπιμπλικια. Απο 1KVA μεχρι περιπου 400KVA... :whistling:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επίσης η ευκολία εκκίνησης ΟΤΑΝ χρειαστεί είναι ΑΡΧΙΚΗ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ.

η βενζινοκίνητη ΔΕΝ χρειάζεται να παίρνει μπροστά 1 φορά τον μήνα.

την βαζεις μπροστά όποτε θέλεις!

στεκομαι στο θεμα ευκολια εκκινησης. γιατι οταν χρειαστει να την χρησιμοποιησεις τοτε ειναι που δεν θα δουλεψει.

κωστα διαφωνω με αυτο που λες οτι την βενζινη την βαζεις μπροστα οποτε θες. το πετρελαιο εχει ευκολια εκκινησης. μονο οτι ειναι βρωμικο γενικως.

εμπειρια με αντλιες νερου εχω και με πετρελαιο ησυχασα. τωρα βεβαια τις πεταξα τις αντλιες αφου ηρθε δικτυο νερου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

στεκομαι στο θεμα ευκολια εκκινησης. γιατι οταν χρειαστει να την χρησιμοποιησεις τοτε ειναι που δεν θα δουλεψει.

κωστα διαφωνω με αυτο που λες οτι την βενζινη την βαζεις μπροστα οποτε θες. το πετρελαιο εχει ευκολια εκκινησης. μονο οτι ειναι βρωμικο γενικως.

εμπειρια με αντλιες νερου εχω και με πετρελαιο ησυχασα. τωρα βεβαια τις πεταξα τις αντλιες αφου ηρθε δικτυο νερου.

2 πετρελαιομηχανες ποτιστηκες που εχουμε λειτουργουν μονο καθε καλοκαιρι. με λιγα λογια καθονται σχεδον 10μηνες και περνουν παντα με το πρωτο τραβηγμα... (και φανταστειται ειναι μεγαλυτερες σε ηλικια απο εμενα! :waycon1: )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάντως, κι εμείς την Kubota Diesel την βάζαμε μπροστά όποτε πηγαίναμε στο εξοχικό, οπότε μπορεί να καθόταν και για κανένα δίμηνο +, και ποτέ δεν αρνήθηκε να προσφέρει τις υπηρεσίες της. ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

βεβαια ο θανασης το απεκλεισε το πετρελαιο για τους λογους του απλα ηθελα να επισημανω την διαφορα μεταξυ πετρελαιου και βενζινης_thumbsup.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάντως, κι εμείς την Kubota Diesel την βάζαμε μπροστά όποτε πηγαίναμε στο εξοχικό, οπότε μπορεί να καθόταν και για κανένα δίμηνο +, και ποτέ δεν αρνήθηκε να προσφέρει τις υπηρεσίες της. ;)

είπαμε...την kubota δεν την πιάνει κανένας :D ή μάλλον την πιάνει,αλλά σε ποιο μεγάλα εργαλεία η περκινς.

το ότι παίρνει εύκολα ένας βενζινοκινητήρας δεν σημαίνει ότι δεν παίρνει εύκολα η πετρελαίου.

απλά όταν δεν πάρουν (και οι δύο)τότε είναι πιο δύσκολα για το ντίζελ.

αν για παράδειγμα είναι χειμώνας και δεν υπάρχει προθέρμανση στον κινητήρα,δύσκολα να πάρει.

αν μείνεις απο πετρέλαιο στο ντεπόζιτο θα χρειαστείς εξαέρωση

αν κάνει παγωνιά,μπορεί να σου παγώσουν τα πετρέλαια,θα χρειαστείς αιθέρα κ.λ.π

άσε που θα μπεις στο τριπ και θα του βάλεις κοκινέλι(θέρμανσης) να κάψει, με τα φίλτρα να βαράνε υπερωρίες

ενώ με τον βενζινοκινητήρα το πολύ πολύ να καθαρίσεις κανένα μπουζί!

και η βενζίνα δεν θα ξεθυμάνει τόσο εύκολα.έχουν και αυτές πλέον στεγανά καπάκια

σε γενικές γραμμές πάντως δεν είμαι υπέρ της βενζίνας.αντιθέτως θα έλεγα του πετρελαίου.

αλλά όταν μιλάμε για ερασιτεχνική χρήση προτιμώ την βενζίνα.εκτός και αν επενδύσω σε μια μικρή kubota diesel με τα διπλάσια λευτά

περί ορέξεως λοιπόν κολοκυθόπιτα! :_hi:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

[off topic]

Πάντως βοσκέ έχεις δίκιο για το κόστος της Kubota. Εμείς τη γεννήτρια την είχαμε φτιάξει με τον πατέρα μου στο μηχανουργείο ενός φίλου και μας είχε βγει τα μισά λεφτά. Πήραμε έναν κινητήρα Kubota, πήραμε και τη γεννήτρια (την ίδια που είχε από το εργοστάσιο) και κάναμε πλαίσιο, κόπλερ, τεπόζιτο κλπ μόνοι μας και την προσαρμόσαμε. Ενώ κόστιζε (τότε) περίπου 1,5 εκατομμύριο δρχ, αν θυμάμαι καλά, εμάς μας βγήκε τα μισά (και μπόλικο χρόνο ενασχόλησης αλλά και τη χαρά της δημιουργίας! ;) )

Κάνει φασαρία αλλά την βάλαμε σε μηχανοστάσιο που χτίσαμε με τσιμεντόλιθους γεμάτους άμμο. Κάναμε πατέντα για να βγάλουμε έξω το ψυγείο (υγρόψυκτος ο κινητήρας) με ηλεκτρικό βεντιλατέρ από Audi 100 και κάναμε και δύο θυρίδες αερισμού στο μηχανοστάσιο με εναλλάξ διαφράγματα σαν των εξατμίσεων για να παίρνει αέρα, να ψύχεται αλλά να μην ακούγεται. Με κλειστή πόρτα στο μηχανοστάσιο δεν άκουγες τίποτε. ;)

[off topic]

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εμένα η 45άρα παίρνει μπρος 3 φορές την ημέρα και δουλεύει περίπου 6 ώρες.

η αλήθεια είναι ότι βαράει θόρυβος αρκετός τον οποίο αν συνδιάσεις με 2 κομπρεσέρ αέρα που χρειάζονται για την δουλειά και βαράνε αδιάκοπα (ταίζουν πνευματικά τον καρπό στα ζώα) και ένα μεγάλο κομπρεσέρ υποπίεσης κάνουν μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα! :lol:

η λύση για να αποφύγω τον θόρυβο ακούει στο όνομα sony 300w. με ένα sticκάκι γεμάτο τραγούδια είμαι κομπλέ!στην τσίτα όλα λέμε!! :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

(ταίζουν πνευματικά τον καρπό στα ζώα)

αερομεταφορά ?

Σιλό, φράκτες τροφοδοσίας, κοχλίες και δεν συμμαζεύεται ? rolleyes.gifspiteful.gifspiteful.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αερομεταφορά ?

Σιλό, φράκτες τροφοδοσίας, κοχλίες και δεν συμμαζεύεται ? rolleyes.gifspiteful.gifspiteful.gif

περίπου κεφαλονίτη! παγίδα εγκλωβισμού για άρμεγμα και τάισμα ανα 100 γρμ, σε αυλούς μεταφορά τροφών και γέμισμα δεξαμενών ποσίμου κ.λ.π

σιλό ακόμη δεν έχω βάλει.πολλά τα λεφτά φίλε :thumbsdown:

για 2 σιλό συνολικά 100 τόνων θέλουν 35.000ευρώ!

όσο δηλαδή το gs adv και ένα ktm adv μαζί!!! :_zeppelin:

ναι θα τα δώσω ουυυυυυ :surrender:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν, επιστροφή στο θέμα μας. angel_not.gif

Δε μου λές ? Σχάρα να.....αντέχει τα κοψίδια έχεις ή να φέρω όταν έρθω ? sopase.gifsopase.gif2funny.gif2funny.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

\Δε μου λές ? Σχάρα να.....αντέχει τα κοψίδια έχεις ή να φέρω όταν έρθω ? sopase.gifsopase.gif2funny.gif2funny.gif

με προσβάλεις φίλε μου...στην δυναμομέτρηση πέρισυ στο χολιστερίνη πάρτυ έπιασε τα 20κιλά/ανα ώρα :2funny::sopase:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

με προσβάλεις φίλε μου...στην δυναμομέτρηση πέρισυ στο χολιστερίνη πάρτυ έπιασε τα 20κιλά/ανα ώρα :2funny::sopase:

:whistling: τι μου θυμίζεις τώρα..................................... :whistling:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"Μαμά" ή πειραγμένη;;;; :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"Μαμά" ή πειραγμένη;;;; :mB_kalo_e:

όχι πειραγμένη ....πειραγμένες! πληθυντικός

κάνει δεν μπορεί να ψήσει μόνο σε μια..δεν μπορεί να αντισταθεί! :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλησπερα παιδια απο τις συζητησεις σας καταλαβαινω οτι γνωριζεται απο γεννητριες.Θα ηθελα να με βοηθησετε...εχω αγορασει μια βενζινοκινητη γεννητρια με τα εξης χαρακτηριστηκα ....

15 λιτρα για συνεχη λειτουργια 11 ωρων

4χρονος βενζιν/ρας μεγιστη ισχυ 5,1 kw (7PS)

μεγιστη ισχυς 2800w

ισχυς λειτουργιας 2600w

κυβισμος 208 cm3

καταναλωση σε φορτιο 213

περ.1.36 λιτρα/ωρα

ταση λειτουργιας 230v=50hz

θα ηθελα λοιπον να μου εξηγησετε τι μπορει να σηκωσει???

την θελω για ενα μικρο εξωχικο που εχω αλλα δεν ξερω τι μπορει να σηκωσει,εχει 2 θεσεις για πριζα και συνηθως βαζω μια λαμπα και καποιο εργαλειο,αλλα γενικα δεν γνωριζω τις δυνατοτητες της.μπορειτε να βοηθησετε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα