Jump to content
troume

Kreidler (φλωρέτα)

Recommended Posts

Λοιπόν το θέμα είναι απλό.

Στο σπίτι των γονιών μου, υπάρχει μια φλωρέτα. Τελευταία φορά που λειτούργησε ήταν από ότι έχω μάθει το 1979 :shock:

Τώρα ρωτάω τα εξής:

Υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει ξανά?

Υπάρχουν μαγαζιά να υποστηρίξουν ανταλλακτικά κ.α.?

Όποιος έχει γνώσεις επί τέτοιων θεμάτων ας μου δώσει τα φώτα του και την καθοδήγησή του.

Πιθανόν το απόγευμα ή αύριο θα ποστάρω φωτογραφίες του οχήματος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Απιστευτο!!Τετοιο εργαλειο ειχε ο πατερας μου οταν εριξε την μανα μου σε καμακι...χαχαχα!!!Τωρα στο θεμα σου,υπαρχουν μερικα συνοικιακα συνεργεια με υπερηλικες μαστορες που ακομα δουλευουν και ισως θυμουνται πως γινονται τα σερβις...σιγουρα καινουργια ανταλλακτικα δεν θα βρεις,αλλα πολλα μεταχειρισμενα σε τετοια συνεγεια σιγουρα.Υπηρχε στην ιδιαιτερη μου πατριδα ενας τετοιος μαστορας(σαλαμινα),αλλα πλεον δεν υπαρχει...ισως κανεις μια αναζητηση και βρεις ιδιοκτητες να σε βοηθησουν!Καλη επιτυχια,γιατι τετοια εργαλεια δεν πρεπει να χανονται...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φίλε μου όλο και κάτι θα βρείς. Μέχρι και στο car.gr πουλούνται ακόμα φλορέτες. Μην ξεχνάς ότι είναι δίχρονες, άρα δε θα χρειαστείς και πολλά πραγματάκια όσο αφορά τα μηχανικά μέρη. Περιμένουμε φώτος!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν το θέμα είναι απλό.

Στο σπίτι των γονιών μου, υπάρχει μια φλωρέτα. Τελευταία φορά που λειτούργησε ήταν από ότι έχω μάθει το 1979 :shock:

Τώρα ρωτάω τα εξής:

Υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει ξανά?

Υπάρχουν μαγαζιά να υποστηρίξουν ανταλλακτικά κ.α.?

Όποιος έχει γνώσεις επί τέτοιων θεμάτων ας μου δώσει τα φώτα του και την καθοδήγησή του.

Πιθανόν το απόγευμα ή αύριο θα ποστάρω φωτογραφίες του οχήματος.

Φιλαράκι μην μασάς.Άμα έχεις όρεξη και χρήμα τα πάντα όλα έχει.Δες μόνο στο ebay τι έχει.

http://shop.ebay.co.uk/i.html?_nkw=Kreidler+florett&_sacat=0&LH_PrefLoc=2&_odkw=Kreidler+florette&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα σου συνηστουσα και εγω το γερμανικο E-bay

http://shop.ebay.de/?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=kreidler+florett&_sacat=See-All-Categories

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστώ πάιδες.

Μια ανασκόπηση που έκανα έτσι στην μνήμη μου είναι πως όταν ήμουν μικρός ανέβαινα, πάταγα μανιβέλα και μου άρεσε που γυρνούσε ο τροχός (από μικρός στο λούκι).

Αυτό σημαίνει, πως το σασμάν λειτουργεί (χειρός 3 ταχυτήτων).

Θυμάμαι πως έχει συμπίεση.

Επίσης το παρήγορο είναι πως δεν έμεινε στην αχρηστία λόγω κάποιου κολλήματος του κινητήρα, αλλά λόγω θανάτου του παππού,

Θα κάνω μια βόλτα σε λίγο να την δω, να την φωτογραφίσω και να κάνω κάποιους πρώτους ελέγχους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν εδώ η γριούλα μας.

dsc00837s.jpg

Ομολογουμένος αν και παρατημένη βαστάει καλά...

dsc00836rs.jpg

dsc00850u.jpg

dsc00849e.jpg

dsc00846c.jpg

dsc00840lm.jpg

Ο παππούς ως μελισσοκόμος που ήταν χρησιμοποιούσε το συγκεκριμένο όχημα για να επισκέπτεται τα σμήνη του ανά την Ελλάδα. Όλη η πίνδος, όλη η Εύβοια, η Χαλκιδική και πολλοί άλλοι δημοφιλής μελισσοκομικοί προορισμοί γνωρίζουν την παλαιά κυρία και ελπίζω στο μέλλον να μπορέσω να την πάω να δει τα μέρη εκείνα που περπάτησε στα νιάτα της. Έτσι λοιπόν τα 89776 km που γράφει το κοντέρ της δεν ξέρω αν είναι αυτά ή αν ο παππούς της έδωσε την ζάλη και κατάφερε να το μηδενίσει...

dsc00845yt.jpg

Αναγνώριση στοιχείων (ταυτότητα)

Έτος κατασκευής 1960

Κυβισμός 49 ccm

Μοντέλο Κ54

Έχω την εντύπωση ότι τα 225 κιλά είναι το οφέλημο φορτίο.

dsc00843m.jpg

Αυτές είναι πινακίδες. Λίγα λόγια περιεκτηκά και φυσικά μικρό μέγεθος και όχι αυτές οι ξεφτήλες οι γκουμούτσες...

dsc00847gk.jpg

Ακούω γνώμες. Αξίζει τι λέτε...?

Τροποποιήθηκε από τον troume

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ βλέπω 2 φωτογραφίες 1 κανονική και μία με το ταμπελάκι.''Μοδέλο'' 1960, τριτάχυτη λοιπόν.Θέλει πολύ δουλειά αλλά αξίζει100%.Στο τέλος θα έχεις ιστορικό όχημα.Προχώρα και μην κολλήσεις σε πιθανόν αναποδιές.Αυτές οι δουλειές θέλουν καλό ψάξιμο και υπομονή.Το "ταξίδι" μέχρι την ολοκλήρωση είναι το ίδιο σημαντικό με το αποτέλεσμα.Εγώ θα προχωρούσα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

για να καταλαβω μονος σου θα την αναπαλαιωσεις η θα την δωσεις σε μηχανικο;

το καλυτερο θα ηταν να την αναπαλαιωσεις μονος σουwinking.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχει ενα θεμα με σκουριτσες,αλλα δεν φαινετε σοβαρο.

Αν εχεις κομπρεσσερ,μπορεις να παρεις ενα πιστολι αμμοβολης και να βαρεσεις με σοδα τα παντα,μεταλλα και αλουμινια.

Μη φανταστεις τιποτα ακριβα πραγματα,το πιστολι κοστιζει κανενα 25αρι και εισαι ετοιμος.

Μετα θα περασεις το μεταλλο με ψυχρο γαλβανι και μετα ασταρωματα και χρωμα.

Ειναι λιγο χρονοβορο,αλλα η μοτο θα ζησει αλλα τοσα χρονια μεχρι να γινεις εσυ παππους.

Απο μοτερ φανταζωμε οι δισκοι θα ειναι καπουτ,αλλα τα υπολοιπα θα ειναι οκ.

Καλη τυχη στο προτζεκτ σου και οτι χρειαστεις απο χρωμα εδω ειμαι. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@ virus Μόνος μου εννοείτε. Θέλω να δώσω και χαρά στην γιαγιά που έμεινε χήρα στα 45 της χρόνια.

@ manosamos όταν λες για το γαλβάνι τι εννοείς? Ξέρω ότι στις γαλβανιζέ επιφάνειες το χρώμα δεν πιάνει. Το ξέρω λόγο επαγγέλματος που κάνω κάτι γλαβανιζέ κατασκευές και υπάρχει θέμα με το χρώμα στις λαμαρίνες. Εκτός αν είναι κάτι άλλο. Χρωματοπωλείο έχεις? Ευχαριστώ για την εμψύχωση παίδες.

Τέλος το πήρα απόφαση και θα την φτιάξω. Θα κάνω έναν χώρο στη βιοτεχνία μου και εκεί έχω τα πάντα. Εργαλειοθήκες, πιστόλια βαφής, τροχούς, ηλεκτροκολλήσεις (αν και από τον πρώτο έλεγχο δεν δείχνει να έχει σαπίσει κάπου).

Ανοίγω άλλο θέμα λοιπόν με μικρότερες φωτογραφίες και τίτλο KREIDLER FLORETT rebuild.

Για να δούμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειμαι εργοδηγος και βαφεας μεταλλικων επιφανειων στα πλοια.

Η εταιρια που δουλευω εχει παρει δουλειες στις κανονιοφορους του ΠΝ αλλα και τα υποβρυχια που γερνουν.

Ενταξει αυτο που γερνει επισημως ειναι ο Παπανικολης,ενω εμεις κατασκευασαμε τα ''Πιπινος'' και ''Ματρωζος''.

Λοιπον,το πρωτο χρωμα και στα υποβρυχια αλλα και στις κανονιοφορους ειναι αυτο που λεμε απλα τσιγκος(ψευδαργυρος).

Τα επομενα χρωματα ειναι τα εποξικα κλπ.

Υπαρχει στο εμποριο σπρει-υγρο γαλβανι.αλλα αν μπορεις να βρεις τον τσιγκο που σου λεω ειναι καλυτερα.

Το μυστικο ειναι να ΜΗΝ πιασει πολυ παχος στο βαψιμο και πριν το ασταρωμα θα τριψεις καλα ολο το μεταλλο που εχεις γαλβανισει(ή περασει τσιγκο)διαφορετικα δεν θα σου πιασει το επομενο χρωμα,ή θα σου το ξεφλουδισει αργοτερα(το επαθα στην εξωπορτα του σπιτιου μου)

Αν πιασει πολλυ παχος ο τσιγκος,υπαρχει κινδυνος να σου ''σκασει''αλλα και οπου σου κανει τρεξιμο θελει καλο τριψιμο.

Τροποποιήθηκε από τον manosamos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικά ξέρω ότι στις γαλβανιζέ επιφάνεις, θέλει εποξικό αστάρι ειδικό για γαλβανιζέ. Μήπως είναι υπερβολή να το κάνω αυτό. Αν θες πόσταρε στο άλλο τόπικ για να μην γίενται χαμός. εδώ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τα πάντα υπάρχουν._thumbsup.gif

μηπως ξέρεις που μπορώ να βρω ανταλλακτικα στην Αθήνα(oxi μέσω internet) για τη φλορεττα μου μοντέλο 1964;

ευχαριστω πολυ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλησπέρα σε όλους,

μηπως ξερει κανείς κανένα καταστημα με ανταλλακτικά φλορετας.Ενδιαφέρομαι για το μοντέλο 1964,και συγκεκριμένα για συρματόσχοινο κοντέρ,μασπιέ ποδιού, αμορτισερ πίσω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μηπως ξέρεις που μπορώ να βρω ανταλλακτικα στην Αθήνα(oxi μέσω internet) για τη φλορεττα μου μοντέλο 1964;

ευχαριστω πολυ.

Αθήνα ? Δύσκολα......:closedeyes:

μόνο ιντερνετικά, Γερμανία μεριά. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα