Jump to content
ziki

Τι μεγεθος Ειμαι (Κρανος)?

Recommended Posts

Με κορδελα μετρησα γυρω-γυρω απο το κεντρο του κουτελου, και βγαζω 58,5. Που σημαινει οτι ειμαι αναμεσα σε Medium και Large. Medium ειναι 57-58 και Large 59-60. Οποτε εγω διαλεγω μικροτερο η μεγαλυτερο? Παντως Medium που εχω δοκιμασει καποτε ηταν ιδιαιτερως σφικτο, Να παρω καλυτερα Large, "να εχω το κεφαλι μου ησυχο", να μην νιωθωθ οτι πιεζεται σαν καρπουζι απο το κρανος?

Παρεπιπτωντος παρα τα μεγεθη διαφορετικα μοντελα εχει και ξεχωριστες γραμμες οποτε μπορει και ενα Large να ειναι σφικτο ή ενα Medium χαλαρο, αυτο πως το ξερω αν δεν βρισκω το κρανος για δοκιμη? Σκεφτομαι να παρω απο το ιντερνετ για αυτο ρωταω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Με κορδελα μετρησα γυρω-γυρω απο το κεντρο του κουτελου, και βγαζω 58,5. Που σημαινει οτι ειμαι αναμεσα σε Medium και Large. Medium ειναι 57-58 και Large 59-60. Οποτε εγω διαλεγω μικροτερο η μεγαλυτερο? Παντως Medium που εχω δοκιμασει καποτε ηταν ιδιαιτερως σφικτο, Να παρω καλυτερα Large, "να εχω το κεφαλι μου ησυχο", να μην νιωθωθ οτι πιεζεται σαν καρπουζι απο το κρανος?

Παρεπιπτωντος παρα τα μεγεθη διαφορετικα μοντελα εχει και ξεχωριστες γραμμες οποτε μπορει και ενα Large να ειναι σφικτο ή ενα Medium χαλαρο, αυτο πως το ξερω αν δεν βρισκω το κρανος για δοκιμη? Σκεφτομαι να παρω απο το ιντερνετ για αυτο ρωταω...

Να το πάρει σφιχτό γιατί ανοίγει και θα σου πλέει αργότερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

+1, παρε το πιο μικρό. Και εγώ είμαι ανάμεσα σε small και medium, και τελικά έπειτα απο 3 κράνη και άπειρα άλλα που έχω δοκιμάσει, το small είναι αυτό που κάθεται σωστά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το καλυτερο ειναι να δοκιμασεις το συγκεκριμενο μοντελο που σε ενδιαφερει...Απο μαρκα σε μαρκα κι απο μοντελο σε μοντελο παιζουν διαφορες σε πολλα πραγματα και αναλογα με το σχημα του κεφαλιου σου μπορει να εχεις προβλημα! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φιλε ziki μαλλον δεν μπορω να βοηθησω γιατι και εγω εχω το ιδιο προβλημα πανω κατω!

ειχα πει να δω για το ρσρ2 της σαρκ, με μετρησε με την μεζουρα και για πολυ λιγο βγηκα στο large

παρολαυτα το medium που φορεσα το ενιωσα καλυτερο πανω μου, ουτε κοκκινιλες αφησε ουτε τιποτα!

καλυτερα το medium λετε? να παω με αυτο που ενιωσα καλυτερα και οχι με τη μεζουρα...? :bye: :bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα υπόλοιπα στα είπαν τα παιδιά..τώρα για την τελευταία πρόταση..δίλε δυστυχώς αν δεν βρείς κράνος να το φορέσεις..και να δεις το μέγεθός τότε μην πάρεις από το ίντερνετ...κατά 99% θα κάνεις λάθος.Δες και τις αγγελείες που έχουμε στα κράνη..θα δείς..ότι κάνουν πάρα πολλοί το λάθος στα νούμερα.

Οπότε αν δεν βρείς το αντίστοιχο μοντέλο για να το δοκιμάσεις...πας σε κάτι άλλο. :_thumbsup:

φιλε ziki μαλλον δεν μπορω να βοηθησω γιατι και εγω εχω το ιδιο προβλημα πανω κατω!

ειχα πει να δω για το ρσρ2 της σαρκ, με μετρησε με την μεζουρα και για πολυ λιγο βγηκα στο large

παρολαυτα το medium που φορεσα το ενιωσα καλυτερο πανω μου, ουτε κοκκινιλες αφησε ουτε τιποτα!

καλυτερα το medium λετε? να παω με αυτο που ενιωσα καλυτερα και οχι με τη μεζουρα...? :bye: :bye:

Η μεζούρα μπορεί να κάνει λάθος..ή να μην ξέρει ο άλλος να μετράει...τεσπα,εγώ έχω αλλάξει 2 κράνοι..και νεώ το μέγεθός μου είναι Μ..εμένα μου κάθεται καλύτερα το S...και τα 2 που αγόρασα ήταν S...και δεν έχω το παραμικρό παράπονο.

Μην ξεχνάτε ότι μετά από λίγο καιρό,τα κράνη παίρνουν το σχήμα του κεφαλιού μας :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω ας πουμε σε ενα προχειρο Pilot Που εχω τωρα σε large, εχει ανοιξει και παιζει πολυ οπως λετε. Αλλα με παλακλαβα και σωληνα, καλυπτνωντα τα κενα και σφιγγει πολυ. Σκεφτομαι αν το καινουριο το παρω medium οτι πιθανον να σφινωνει το χειμονα με μπαλακλαβα-σωληνα. Τι λετε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγώ χρησιμοποιώ μπαλακλάβα σε Small κράνη, και ας είμαι "πάνω" στην αλλαγή για Medium, και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Τώρα τελευταία το Shark που έχω, αν και Small, έχει ανοίξει αρκετά, όχι όμως λόγω μπαλακλάβας, αλλά λόγω χρήσης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν νιώθεις πολυ ενοχλητικό το medium σε μια εταιρια και το large μεγάλο,δοκίμασε να πάρεις το medium σε άλλο κράνος. Ενα κράνος "λιγο κατώτερης" κατηγορίας με τέλεια εφαρμογή είναι πολύ πιο σωστό από ενα κράνος "εξαιρετικής κατηγορίας,αστεριών" , κλπ , σε μεγαλύτερο μέγεθος γιατι εκεί που θα το χρειαστείς, ΔΕΝ θα κάνει τη δουλειά του !!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν θα βγαλεις ακρη με τις μεζουρες. Ακομα και 2 κρανη με το ιδιο μεγεθος της ιδιας εταιριας να πιασεις, εχουν διαφορετικο καλουπι. Δοκιμασα δυο κρανη της HJC , το ενα ειχε διαφορετικη εφαρμογη απο το αλλο σε βαθμο που θα ελεγες πως αλλο νουμερο χριαζομαι στο ενα αλλο στο αλλο. Οποτε καταλαβαινεις τι γινεται με το θεμα τις μεζουρας. Αλλοι εχουμε διαφορετικο σχημα κεφαλιου. Πχ οσο και να μου αρεσουν τα Shark δεν μου κανουν τα καλουπια τους, τετοιος κεφαλας που ειμαι. Οπως ειπαν ολα τα παιδια, να δοκιμασεις σε ενα καταστημα για το μεγεθος πρωτα, αλλιως θα κανεις γρηγορα την αλλαγη και παλι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η δοκιμη του κρανους ειναι μονοδρομος

εγω παντως που εχω περιφερεια κεφαλης 56,5 σε shoei το νουμερο μου ειναι 100% το small

υγ ειχα medium και το εδωσα για να παρω small

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο "επαγγελματιας" καμια φορα θελει να πουλησει το στοκ του και οχι να κοιταξει το καλυτερο για το κεφαλι του καθενος. :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ανάλογα το κράνος

και την μάρκα που θα πάρης

να κοιτάξεις να είναι σφικτό

να μην έχει κενό πάνω από το μέτωπο

να μην χωράνε τα δάχτυλα και

να φουσκώνουνε τα μαγουλα σου τα μαξιλάρια με των καιρό θα κάτσουνε

δοκίμασε διαφορα μοντέλα

και ότι σε κάτσει

:burn:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και κάποια test για κράνη

διαλέγεις την μάρκα και το μοντέλο

και κλικ find

και βλέπεις ποσα αστερια είναι το κράνος

http://sharp.direct.gov.uk/

:whistling:

:serenade:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δοκιμασα ενα Bell χθες που με ενδιαφερει σε medium, και ενω αριστερα-δεξια κουνιοταν, το παλικαρι μου ειπε οτι ηθελα το μεγαλυτερο, επειδη η αποσταση του κουτελου απο το ανω μερος της ζελατινας πρεπει να ειναι 1 δαχτυλο το πολυ, ενω εμενα ηταν τουλαιχστον 3.

Δεν το πολυκαταλαβα αυτο. Ποιος μπορει να το εξηγησει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να σου πω και εγω την γνωμη μου...

Βασικο, δεν εμπιστευομαστε 100% κανενα πωλητη, ο λογος γιατι μπορει να μην ξερει, και αν ξερει, δεν ξερει καλυτερα απο το κεφαλι μας και το πως αισθανομαστε εμεις φορωντας το.

Όπως σου ειπαν καποιοι πιο πανω η μεζουρα δεν ειναι παντα ο σωστος τροπος, απλος μας βοηθαει απο καπου να ξεκινησουμε.

Μην ξεχνας οτι παιζει ρολο και το σχημα του κεφαλιου μας, γι' αυτο καλο ειναι να μην κολλησουμε σε μια μαρκα και να κανουμε ερευνα αγορας προβαροντας και αλλα κρανη (μαρκα με μαρκα διαφερουν στην φορμα). Τωρα ως προς το μεγεθος, λες οτι εισαι 58,5 cm αρα medium (για την μεζουρα), καλο ειναι να δοκιμασεις και ενα μικροτερο για λιγο να δεις αν εχεις κοκκινιλες ή πονο οποτε το απορριπτεις, εγω π.χ ειμαι 55 cm δηλαδη S (για την μεζουρα) και φοραω XS, να ξερεις οτι παντα ανοιγουν και παιρνουν το σχημα του κεφαλιου μας και αυτος ειναι ενας σοβαρος λογος που δεν δανειζουμε σε κανεναν το κρανος μας οσο ειναι καινουργιο.

Και τα μεγεθη

2nia54k.png

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα