Jump to content
Αήρ

Nembo: τρικύλινδρη και «ανάποδη»!

Recommended Posts

και το κρατάς ακόμα; :rotfl:

Είναι πολύ γρήγορο στις στροφές, γι'αυτό το κρατάω. :spiteful:

Και λέω εγώ τώρα, μήπως δεν έχει λάδι για τη "λίπανση"; Μήπως "λιπένεται" με κάποιον άλλο τρόπο;;;

Μπορεί! Με βαζελίνη ίσως :tooth: (η μοτό του βάζελου :2funny: )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

vaseline.jpg ????????????????????

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Αληταρα ALX με προλαβες!!!! :boxing: :boxing: :boxing:

Τροποποιήθηκε από τον yamahakias666

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγώ δεν μπορώ να καταλάβω που θα μπεί το μπροστά γραναζι της αλυσίδας :think:

ειναι και το ψαλίδι που εμποδίζει ενω αν ήταν μονόμπρατσο το βολεύαν εύκολα.

πάντως τα 250 άλογα και γυμνό.....

...άστα να πανε :knife:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

όχι.

Αυτό σου είπα, αέρια με τρελή πίεση δεν περνάνε (στην εκτόνωση) και θα περάσει υγρό μόνο και μόνο με τη δύναμη του βάρους τους;

Μην ξεχναμε οτι τα ελατηρια δεν ειναι κλειστος κυκλος αλλα ενα μικρο μερος λειπει ωστε να μπορουν να ανοιγουν και να περνανε απο το πιστονι ,οποτε το λαδι θα περασει σιγα σιγα απο το 1ο ελατηριο ,απο το 2ο κ απο το 3ο...

βεβαια προφανως για να εμφτιαξε ολοκληρο τετοιο μοτερ καποιο κολπο θα εχει κανει δεν μπορει ,μαλλον δεν θα βασταει το λαδι στα καρτερ αλλα σε ξεχωριστο δοχειο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πλακα πλακα αυτό που λεμε για την συγκέντρωση μαζών ψηλά, ίσως και να είναι ευεγερτικό στις στροφές αφου τα φορτία του βάρους να κατανέμονται σε μεγαλύτερο μοχλοβραχίωνα (πηρούνια, πλαίσιο) προς το οδόστρωμα όπου γίνεται η κύλιση.

δεν μπορώ να το απεικονίσω σχεδιαστικά αλλα σαν κατι να μου λέει ότι ειναι πιο λογικό έτσι.

ούτως η άλλως, όταν μιλάνε κάποιοι για συγκέντρωση των μαζών αναφέρονται περισσότερο στον οριζόντιο άξονα, δηλαδή στην μέση του μήκους της μοτοσυκλέτας, παρά (και σπανίως) στον κατακόρυφο άξονα.

edit: μπα, αναθεωρώ. τώρα που το σκέφτομαι, μεγαλύτερος μοχλοβραχίωνας σημαίνει και μεγαλύτερη ελαστικότητα, δηλαδή όχι ακαμψία που επιθυμούν στους αγώνες.

ξεχάστε ότι μ@λ@κίες έγραψα! :tooth: δεν ειμαι φυσικός

Τροποποιήθηκε από τον Athan

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τότε γιατί στους κινητήρες boxer λένε ΟΧΙ στο πλαϊνό στάντ για πολύ ώρα (ειδικά όταν η μοτοσυκλέτα είναι ζεστή? )

Το έχω διαπιστώει και μόνος μου. Όταν την βάλεις ζεστή στο πλαϊνό στάντ, τότε το λάδι που έχει απομείνει πίσω από το πιστόνι του αριστερού κυλίνδρου δεν επιστρέφει λόγω κλίσης στο κάρτερ αλλά σιγά σιγά περνάει στο χώρο καύσεως. Αποτέλεσμα αυτού είναι όταν ξαναβάλεις μπροστά να πετάξει από την εξάτμιση για πολύ λίγο ένα ντουμάνι καπνού που είναι από το καμένο λάδι που είχε περάσει στο χώρο καύσης. :)

Δεν το ήξερα αυτό! Πολύ ωραίως Alex. Άσε που στην ανάποδη διάταξη, όταν ένας κύλινδρος θα βρίσκεται τέρμα πάνω (δε χρησιμοποιώ τους όρους άνω και κάτω νεκρό σημείο, γιατί είναι ανεστραμμένη η διάταξη και δε θα καταλάβει κανείς τι θελω να πω) δε θα πέφτει λάδι από τα τοιχώματα του κυλίνδρου λόγω βαρύτητας μέσα στο θάλαμο κάυσης? Στην κανονική διάταξη δε συμβαίνει αυτό, γιατί η βαρύτητα "τραβάει" το λάδι προς την αντίθετη κατεύθυνση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

είναι τρελοί οι Ιταλοί!

καλά ο ήχος των τρικύλινδρων δεν παίζεται, και σε συνδυασμό με τα 2.000cc... :wub:

οργασμός!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα