Jump to content
KaTeMas

Θα ζησει το ΚΤΜ γιατρε μου??

Recommended Posts

Τη καλημερα μου.

Βαριεμαι απιστευτα να γραφω σεντονι.Ειμαι σε φαση που ξεκιναω διακοπες σε λιγες ωρες κ δεν εχω διαθεση για πολυ μπλα-μπλα

Εχω φαει τρελο προβληματισμο.Μετα το ατυχημα που ειχα στο ΚΤΜ λυσαμε μοτερ κ βαλαμ,ε χερι εντοσθια.

Πιστονια Wiseco 100mm για την ιδια συμπιεση.

Αλλαγη 1 μοιρα τη γωνια των εκκεντροφορων

Κατεβασμα 1mm τις κεφαλες

Το αποτελεσμα ειναι εμφανως περισσοτερη δυναμη,λιγη ακομη δυναμη.Αλλα οχι αξιοποιησιμη δυναμη.Δεν οδηγιεται πλεον κ μου την σπαει.Σπινιαρει σαν χαζο με το παραμικρο

Το εβγαλα χθες μια αρκετη γρηγορη βολτα κ δεν πηρα αυτο το χαμογελο που περιμενα.Ανοιγα τριτη κ η σουζαρε η σπιναρε.

Αλλο με προβληματιζει ομως

Δεν μου αρεσουν αυτες οι φωτιες

Κ επισης img00199201012200057.jpg

Δεν μου αρεσει αυτος ο πυρακτωμενος λαιμος.

Το μηχανακι ειναι αστρωτο ακομη.Αλλα μηπως δεν δουλευει κατι καλα??Πολυ φωτια ρε παιδι μου?Ειναι σοβαρο??

Θα παω αυριο στον μηχανικο μου.Παραξενα πραγματα.

Τροποποιήθηκε από τον KaTeMas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Να σου απαντησω εγω, μιας και εκτος του οτι ειμαι ασχετος, μολις ετοιμασα πραγματα-φευγω και εγω αυριο. Τα φλογιδια εως ενα βαθμο το κανουν ολα τα μηχανακια απλα δε φαινεται λογο εξατμισης. Εσυ ειχες την ιδια εξατμιση και πιο πριν που δεν ειχες τετοια πραγματα του διαβολου. Οποτε, μπορει να περνει απο καπου αερα η αξατμα και να εχουμε αναυλεξη μερος ακαυτων αεριων με φρεσκο οξυγονο (βλ. καμια τρυπουλα) στην καυτη εξατμιση. Και αυτο δε νομιζω να ειναι μιας και ειναι καινουρια. Τελος και πιο πιθανο ειναι να χρειαζεται καλυτερη ρυθμιση το μιγμα σου με τις καινουριες αλλαγες που εγιναν... Οπως και η πυρακτωμενη εξατμιση ειναι κατι φυσιολογικο, αλλα αμα δεν το ειχες πιο πριν, κοιτα το, μπορει και παλι να ευθυνεται το μιγμα.

Με αλλα λογια... Σωθηκες. Πηγαινε το στο μαστορα να το κοιταξει, γιατι εγω γραφω ασυναρτησιες τετοια ωρα. Το μονο παρηγορο ειναι οτι μαλλον δεν ειναι κατι σοβαρο. Να το χαιρεσαι το καινουριο σου μοτορι Γιωργαρα και παντα ορθιος αυτη τη φορα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να σου απαντησω εγω, μιας και εκτος του οτι ειμαι ασχετος, μολις ετοιμασα πραγματα-φευγω και εγω αυριο. Τα φλογιδια εως ενα βαθμο το κανουν ολα τα μηχανακια απλα δε φαινεται λογο εξατμισης. Εσυ ειχες την ιδια εξατμιση και πιο πριν που δεν ειχες τετοια πραγματα του διαβολου. Οποτε, μπορει να περνει απο καπου αερα η αξατμα και να εχουμε αναυλεξη μερος ακαυτων αεριων με φρεσκο οξυγονο (βλ. καμια τρυπουλα) στην καυτη εξατμιση. Και αυτο δε νομιζω να ειναι μιας και ειναι καινουρια. Τελος και πιο πιθανο ειναι να χρειαζεται καλυτερη ρυθμιση το μιγμα σου με τις καινουριες αλλαγες που εγιναν... Οπως και η πυρακτωμενη εξατμιση ειναι κατι φυσιολογικο, αλλα αμα δεν το ειχες πιο πριν, κοιτα το, μπορει και παλι να ευθυνεται το μιγμα.

Με αλλα λογια... Σωθηκες. Πηγαινε το στο μαστορα να το κοιταξει, γιατι εγω γραφω ασυναρτησιες τετοια ωρα. Το μονο παρηγορο ειναι οτι μαλλον δεν ειναι κατι σοβαρο. Να το χαιρεσαι το καινουριο σου μοτορι Γιωργαρα και παντα ορθιος αυτη τη φορα...

Τα καρμπυρατερ τα φτιαχνουμε μωρε,ουτως η αλλως δεν εδωσα λεφτα.Κερασα τους 2 φιλους που με βοηθησαν απο 2 πιτα γυρο κ μια coca (cola) 500 ml κ την εβγαλα με 14,20 μονο!

Για τα αλλα εριξα πολυ χρημα ομως και φοβαμαι μην τα κλαιω

Γ... τα μιγματα μου

Τροποποιήθηκε από τον KaTeMas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έπρεπε να σου το αφήσω το θέμα στη παπιοκατηγορία που πήγες και το έβαλες :tooth:

Τέσπα...

Τα φλογίδια, δεν είναι καλό πράμα, αλλά αν έχεις επέμβει σε συμπιέσεις, μείγματα κτλ, κάποιες φορές είναι αναπόφευκτα και πρέπει να δουλέψεις πολύ με τις ρυθμίσεις για να τα μειώσεις (να τα μειώσεις λέω, όχι να τα εξαλείψεις!)

Αυτό συμβαίνει γιατί έχεις υπερβολικά πλούσιο μείγμα Γιωργάκημ' σε συνδυασμό με υψηλότερη συμπίεση και αγρίεμα γενικώς του μοτέρ.

Κακά πράγματα για ΚΤΜ αυτά. Εδώ εργοστασιακά...απείραχτα... είναι και τα τινάζουν τα πέταλα... όχι να είναι και πειραγμένα! :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μην ακούς τον μπεμβεδάκια από πάνω! :P

Ρύθμισε το να βγάζει ατελείωτες φλόγες στο ρελαντί! Άμα μπορείς κάντο να φτύνει και λίγη βενζίνη να σκάει στον δρόμο και να ζωγραφίζει γραμμές με φλόγες!!! Θέλω να σε ακούω από τον Λευκό όταν έρχεσαι! Είπαμε τα γούστα πληρώνονται!

:D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σκέψου τον Κατεμά να κάνει σούζα (αραιά και πού, ξέρεις) και το ΚαΤέΜι να φτύνει μια γραμμή φλεγόμενης βενζίνης από κάθε ακράπα!!!

Κόλαση!!! :punk:

(Κάτσε μην του δίνω ιδέες... :secret: )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

KTM = Kαίγεται Το Μ*&?% μας !!!

(Μπουρί) :crazy:

Τροποποιήθηκε από τον maxxdopa

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρύθμισε το να βγάζει ατελείωτες φλόγες στο ρελαντί! Άμα μπορείς κάντο να φτύνει και λίγη βενζίνη να σκάει στον δρόμο και να ζωγραφίζει γραμμές με φλόγες!!! Θέλω να σε ακούω από τον Λευκό όταν έρχεσαι! Είπαμε τα γούστα πληρώνονται!

biggrin.gif

...φωτιές που βάνεις ! Ghostrider θα γίνει ο Γιώργος ? whistling.gif

ον τόπικ, ΚΑΤΕΜΑ ολοκλήρωσε το στρώσιμο ευλαβικά και σύμφωνα με τις υποδείξεις του μηχ/κού σου.

Τέτοιες εργασίες σε μοτέρ ΔΕΝ ολοκληρώνονται με τη μία, έχει ακόμη διάφορα να ρυθμιστούν/ελεγχτούν.

Κατόπιν στρωσίματος...._thumbsup.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

SAS (secondary air system) έχει το δικό σου; (Επειδή είναι καρμπυρατεράτο)

950-se-build-011.jpg

Αν ναι, και δεν το έχεις μπλοκάρει μιας και έχεις ακράπες πάνω, αυτό είναι υπεύθυνο για τις φωτιές...

Τώρα για τον πυρωμένο λαιμό, λογικό είναι αφού το έχεις στάσιμο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ώπα...

τώρα το πρόσεξα...

Τι εννοείς αλλάξατε την γωνία των κεντροφόρων κατα μία μοίρα;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το αποτελεσμα ειναι εμφανως περισσοτερη δυναμη,λιγη ακομη δυναμη.Αλλα οχι αξιοποιησιμη δυναμη.Δεν οδηγιεται πλεον κ μου την σπαει.Σπινιαρει σαν χαζο με το παραμικρο

Το εβγαλα χθες μια αρκετη γρηγορη βολτα κ δεν πηρα αυτο το χαμογελο που περιμενα.Ανοιγα τριτη κ η σουζαρε η σπιναρε.

Καημένε κι εσύ, τι τραβάς... :tease:

Μήπως θες λαστιχάκια; :think:

Μήπως το μηχανάκι δουλεύει φτωχά και υπερθερμαίνεται; Εάν έχει αυξηθεί η ροή του μείγματος για οποιονδήποτε λόγο δεν είναι απίθανο.

Αν δεν πύρωναν οι λαιμοί με το προηγούμενο setup αυτή θα ήταν η καλύτερη υπόθεση μου.

Για τις φλόγες όπως έχει προειπωθεί υπάρχουν και άλλες εξηγήσεις πέραν του πλούσιου μείγματος.

Υπ΄ όψιν οτί με το κατέβασμα της κεφαλής αύξησες την συμπίεση ακόμα και αν τα πιστόνια δίνουν μαμίσια συμπίεση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τσέκαρε και κανά ζουάν μπας και παίρνει αέρα η εξάτμιση απο πουθενά, μήπως έχεις καμιά ρωγμή στο Υ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@ katemas....

Γιωργαρα μην ανυσηχεις... :shades:

Και γω πιστευω οτι ειναι θεμα ρυθμισεων,μειγματα,ειναι και αστρωτο.

Αν πας στο μαστορα,θα τη βρεις την ακρη....

Και μετα... :shoot: ποιος σε κραταει... :rotfl:

Υ.Γ.

Αλλαξε και κανα λαστιχο... :tooth::smoke:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@ katemas....

Γιωργαρα μην ανυσηχεις... :shades:

Και γω πιστευω οτι ειναι θεμα ρυθμισεων,μειγματα,ειναι και αστρωτο.

Αν πας στο μαστορα,θα τη βρεις την ακρη....

Και μετα... :shoot: ποιος σε κραταει... :rotfl:

Υ.Γ.

Αλλαξε και κανα λαστιχο... :tooth::smoke:

παλι slick θα γινει :2funny:

Κατεμας.εγγυηση :respekt:

οπως ειπαμε μανομετρο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μανομετρο να τσεκαρεις το μιγμα...τα αλλα δεν ειναι τιποτα

Πώς ακριβώς θα τσεκάρει το μείγμα με το μανόμετρο? :blink:

Μήπως θες να του πεις να κάνει συγχρονισμό κυλίνδρων? (ισόποση αναρρόφηση των κυλίνδρων)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πώς ακριβώς θα τσεκάρει το μείγμα με το μανόμετρο? :blink:

Μήπως θες να του πεις να κάνει συγχρονισμό κυλίνδρων? (ισόποση αναρρόφηση των κυλίνδρων)

ακριβως αλλα δεν πρεπει να τσεκαρεις τα καυσαερια με μανομετρο για να δεις την αναλογια καυσιμου αερα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Tα μανόμετρα μετράνε πίεση. Με αυτά μπορείς να δεις την υποπίεση στα injection (ή στα καρμπυρατέρ αν δεν είναι με ψεκασμό), ή να μετρήσεις την συμπίεση, ή οτιδήποτε τέλος πάντων έχει πίεση.

Τα καυσαέρια τα τσεκάρεις με αναλυτή καυσαερίων (σαν αυτόν που έχουν στα ΚΤΕΟ αλλά και στα συνεργεία που εκδίδουν κάρτα καυσαερίων για τα αυτοκίνητα) και αναλόγως αυτών που βλέπεις, καταλαβαίνεις τι μείγμα έχεις (αν είναι πλούσιο, φτωχό κτλ) Στην περίπτωση του Γιώργου είναι Κροίσος το μείγμα :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Tα μανόμετρα μετράνε πίεση. Με αυτά μπορείς να δεις την υποπίεση στα injection (ή στα καρμπυρατέρ αν δεν είναι με ψεκασμό), ή να μετρήσεις την συμπίεση, ή οτιδήποτε τέλος πάντων έχει πίεση.

Τα καυσαέρια τα τσεκάρεις με αναλυτή καυσαερίων (σαν αυτόν που έχουν στα ΚΤΕΟ αλλά και στα συνεργεία που εκδίδουν κάρτα καυσαερίων για τα αυτοκίνητα) και αναλόγως αυτών που βλέπεις, καταλαβαίνεις τι μείγμα έχεις (αν είναι πλούσιο, φτωχό κτλ) Στην περίπτωση του Γιώργου είναι Κροίσος το μείγμα :tooth:

σε ευχαριστω!τα ειχα μπερδεψει λιγο...ενταξει μωρε μαθαινω ακομα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Tη καλημερα μου.Πριν 10 λεπτα ξυπνησα κ παω στη δουλεια τωρα για αυτο δεν απανταω.

Τα πσιτονια ειναι παλι 100mm δηλαδη ιδια διαμετρο με τα μαμα για την ιδια συμπιεση

Οι εκκεντροφοροι αλλαξαν γωνια 1 μοιρα

Και οι κεφαλες κατεβηκαν 1 mm.

To μηχανακι δουλευει πολυ ομορφα,παρα πολυ ομορφα.Ο προβληματισμος μου δεν εχει να κανει με το δουλεμα αλλα με τις φωτιες που πεταει η εξατμιση κ τον πυρακτωμενο λαιμο αυτης.

Σαν δουλεμα τωρα,εμφανως ειναι πιο δυνατο.Ειναι αισθητη η διαφορα οτι πηρα αλογα.116,9 ημουν ροδα,τωρα λογικα μολις στρωσει θα ειμαι 125-130.

Raven,τα καπακια SAS τα βαλαμε σχεδον μολις το αγορασα οταν εβαλα τις Acrapes.Λυσαμε με τον Prodigy υα μηχανακια κ τα βαλαμε.Κ επισης κοψαμε 3 καλωδια απο την πλεξουδα απο τους περιοριστες στις 3 πρωτες ταχυτητες.Αντι να βαλουμε αντικοφτες,κοψαμε τα καλωδια κ τελος.Ειχε διαβαζει περι αυτου ο Prodigy σε ενα αγγλικο forum KTM

Ωραιες οι φωτιες αλλα πλεον δεν με εξιταρουν.Προτιμω ουσια

Ωραια κ τα κοντα 130 αλογα που εφτασε αλλα παλι δεν με εξιταρουν.Δεν οδηγιεται το μηχανακι ομορφα.Το εβγαλα μια γρηγοραδα χθες κ η αφηνα μεχρι κ τη 4η κατω στα γλιστερα,η σουζερνε ατσαλα με το παραμικρο.Μη αξιοποιησιμα αλογα για motard.

Δεν παταει με τιποτα το μηχανακι κατω για να φυγει καρφι στην ευθεια

Οσον αφορα τα λαστιχα ΔΕΝ προκειται να βαλω λαστιχα με αυλακια ποτε ξανα στο ΚΤΜ κ τελος.Ειμαι καθετος σε αυτο.-

Μια βοηθεια ζητησα γιατι τοση φωτια κ λαβρα.Δεν ειναι το θεμα μας τα Slicks.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μεχρι να πας τσεκαρε τα μπουζι σου γιατι εμενα μου ακουγεται για υπερβολικα φτωχο το μειγμα ...

και αν ειναι οντως τοσο φτωχο οσο νομιζω , τοτε ισως να εχεις προβλημα αν περιμενεις να τελειωσεις το στρωσιμο...

τωρα οσον αφορα τα σλικ , ο καθεις εχει τν αποψη του

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έπρεπε να σου το αφήσω το θέμα στη παπιοκατηγορία που πήγες και το έβαλες :tooth:

Τέσπα...

Τα φλογίδια, δεν είναι καλό πράμα, αλλά αν έχεις επέμβει σε συμπιέσεις, μείγματα κτλ, κάποιες φορές είναι αναπόφευκτα και πρέπει να δουλέψεις πολύ με τις ρυθμίσεις για να τα μειώσεις (να τα μειώσεις λέω, όχι να τα εξαλείψεις!)

Αυτό συμβαίνει γιατί έχεις υπερβολικά πλούσιο μείγμα Γιωργάκημ' σε συνδυασμό με υψηλότερη συμπίεση και αγρίεμα γενικώς του μοτέρ.

Κακά πράγματα για ΚΤΜ αυτά. Εδώ εργοστασιακά...απείραχτα... είναι και τα τινάζουν τα πέταλα... όχι να είναι και πειραγμένα! :lol:

Kαταρχην Αλεξ επιτηδες το εβαλα σε λαθος κατηγορια.Πηγα να σπαμαρω τα παπακια να βριστουμε κ λιγο

Τα φλογιδια το ξερω οτι δεν ειναι καλο πραγμα.Ειναι ακρως εντυπωσιακα αλλα δεν ειναι ουσιωδη.Μου αρεσει να κλεινω το γκαζι απο τον κοφτη κ να πεταω φωτιες στον BMWδακια πισω στα μουτρα του,αλλα δεν ειναι καλο για τη μακροζωια του μοτερ μου

Ρε γμτ,θα με τρελανετε.Οι μισοι που ρωτησα μου λενε οτι εχω τερμα πλουσιο μιγμα κ οι αλλοι μισοι τερμα φτωχο.Απο το πρωι εχω ρωτησει τη μιση Τουμπα,ολους τους φιλους,οποιον εβλεπα στον δρομο,μονο τη ψιλικατζου της γειτονιας δεν ρωτησα.

Θελω να φυγουν τελειως οι φωτιες,οχι να μειωθουν.Καινουριες Acrapes εβαλα κ απο τη πρωτη βδομαδα αμφιβαλλω αν δεν καηκαν οι πετροβαμβακες

Οσον αφορα τις μλκ που λες για τα ΚΤΜ δεν ειναι της στιγμης.Θα σε περιποιηθω αλλη φορα παλιοχαμουρα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μην ακούς τον μπεμβεδάκια από πάνω! :P

:D

Τζαναμπετη βλεπω 7:53 το πρωι postαρες.Bρωμα η δουλεια,πρεπει να καπνισες τιποτα που δεν επρεπε το βραδυ.

Θα ερθω το πρωι απο το μαγαζι για γκαφε!!

Σκέψου τον Κατεμά να κάνει σούζα (αραιά και πού, ξέρεις) και το ΚαΤέΜι να φτύνει μια γραμμή φλεγόμενης βενζίνης από κάθε ακράπα!!!

Κόλαση!!! :punk:

(Κάτσε μην του δίνω ιδέες... :secret: )

Στη γρηγοραδα παντως που το εβγαλα εδω στα περιξ της Τουμπας,οποτε πατουσε κ σουζερνε,η κουραδα απο τον φοβο μου εφτανε μεχρι τη καλτσα.Βρηκα κ micro-κουραδακι στο παπουτσι μεσα.

Οσο κ αν δεν το πιστευεις εχω φοβηθει τις σουζες μετα απο αυτο που επαθα.Εκλεινα γκαζι απο ενστικτο χθες στη βολτα.Κ το ενστικτο δεν μπορεις να το νικησεις.

Καπακι με τοσα χλμ εφαγα,δεν ειναι κ λιγο πραγμα

Κατεμας ευνουχισμενος

...φωτιές που βάνεις ! Ghostrider θα γίνει ο Γιώργος ? whistling.gif

ον τόπικ, ΚΑΤΕΜΑ ολοκλήρωσε το στρώσιμο ευλαβικά και σύμφωνα με τις υποδείξεις του μηχ/κού σου.

Τέτοιες εργασίες σε μοτέρ ΔΕΝ ολοκληρώνονται με τη μία, έχει ακόμη διάφορα να ρυθμιστούν/ελεγχτούν.

Κατόπιν στρωσίματος...._thumbsup.gif

Σιγα μην κατσω να ξημεροβραδιαζομαι με το κωλομηχανο.Εχει 7 μερες τωρα που προσπαθουμε να στησουμε τα καρμπυρατερ.Δουλευω κιολας,δεν προλαβαινω.Οταν γυρισω απο διακοπες θα το τελειωσω.Θα κανω κ ενα πανε ελα Σαλονικη-Πατρα που πρεπει να κανω και με την ευκαιρια θα στρωθει κιολας.Βαρεθηκα,ξενερωσα τη ζωη μου να ασχολουμαι πρωι-βραδυ με το μπουρδελομηχανο

SAS (secondary air system) έχει το δικό σου; (Επειδή είναι καρμπυρατεράτο)

950-se-build-011.jpg

Αν ναι, και δεν το έχεις μπλοκάρει μιας και έχεις ακράπες πάνω, αυτό είναι υπεύθυνο για τις φωτιές...

Τώρα για τον πυρωμένο λαιμό, λογικό είναι αφού το έχεις στάσιμο

Στασιμο ρε αγορι το εχω γιατι δουλευω σαν τον μαυρο για να ρεφαρω.Οικονομικα ειμαι σκατα

Οσον αφορα τα καπακια SAS οταν το πρωτοπηρα κ εβαλα τις acrapes τα ειχαμε βαλει.Με βοηθησε ο prodigy πολυ σε αυτο το θεμα

ώπα...

τώρα το πρόσεξα...

Τι εννοείς αλλάξατε την γωνία των κεντροφόρων κατα μία μοίρα;;

Θα ρωτησω τον Μεγα Μαστορα κ θα σου πω.Εκεινος ανελαβε το project

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα