Jump to content
KaTeMas

Θα ζησει το ΚΤΜ γιατρε μου??

Recommended Posts

Καημένε κι εσύ, τι τραβάς... :tease:

Μήπως θες λαστιχάκια; :think:

Μήπως το μηχανάκι δουλεύει φτωχά και υπερθερμαίνεται; Εάν έχει αυξηθεί η ροή του μείγματος για οποιονδήποτε λόγο δεν είναι απίθανο.

Αν δεν πύρωναν οι λαιμοί με το προηγούμενο setup αυτή θα ήταν η καλύτερη υπόθεση μου.

Για τις φλόγες όπως έχει προειπωθεί υπάρχουν και άλλες εξηγήσεις πέραν του πλούσιου μείγματος.

Υπ΄ όψιν οτί με το κατέβασμα της κεφαλής αύξησες την συμπίεση ακόμα και αν τα πιστόνια δίνουν μαμίσια συμπίεση.

1)Ρε συ,εχω σπασει το κεφαλι μου μια βδομαδα τωρα με το κωλομηχανο να δω τι σκατα φταιει κ τα εχω παρει ασχημα στο κρανιο με το θεμα

2)Δεν βαζω λαστιχα με αυλακια.Δεν κανουν,ολα σαβουρες ειναι

3)Τελικα ρε παιδια δουλευει φτωχα η πλουσια??Ο Αλεξ λεει δουλευει πλουσια,εσυ μου λες φτωχα.Θα βγαλω καινουρια μαλλια

4)Οι λαιμοι τοσο ροδοκοκκινοι πρωτοι φορα εγιναν.Βασικα πρωτη φορα τους βλεπω απλα κοκκινους

Ωραιο πραγμα να πεταει φλογιδια το εργαλειο :vampire:

Μονο λεζαντα κ φιγουρα

τσέκαρε και κανά ζουάν μπας και παίρνει αέρα η εξάτμιση απο πουθενά, μήπως έχεις καμιά ρωγμή στο Υ...

Ρε συ,απο ατυχημα ειναι το μηχανακι.Ολοκαινουριες ειναι οι εξατμισεις,το υψιλον,οι λαιμοι.Τα παντα

Εγώ λέω ότι ευτυχώς "χάλασε" ο ΚαΤεΜας και ξενερώνει με τα καγκουριλίκια! :_thumbsup:

Κ η φαση ειναι οτι εχω ανακαλυψει ενα σουπερ-σουβλατζιδικο στο Κορδελιο κ δεν εχω χρονο να ασχοληθω με το κωλομηχανακι που εμπλεξα.Χαλασα γμτ.Πανε οι χρυσες εποχες που με Ζ-125 αλωνιζα ολη τη Τουμπα κ ξυπνουσα τους παντες με τη ΜΚ που φορουσε

@ katemas....

Γιωργαρα μην ανυσηχεις... :shades:

Και γω πιστευω οτι ειναι θεμα ρυθμισεων,μειγματα,ειναι και αστρωτο.

Αν πας στο μαστορα,θα τη βρεις την ακρη....

Και μετα... :shoot: ποιος σε κραταει... :rotfl:

Υ.Γ.

Αλλαξε και κανα λαστιχο...

Μια χαρα ειναι τα λαστιχα,δεν κανουν τα αλλα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

μεχρι να πας τσεκαρε τα μπουζι σου γιατι εμενα μου ακουγεται για υπερβολικα φτωχο το μειγμα ...

και αν ειναι οντως τοσο φτωχο οσο νομιζω , τοτε ισως να εχεις προβλημα αν περιμενεις να τελειωσεις το στρωσιμο...

τωρα οσον αφορα τα σλικ , ο καθεις εχει τν αποψη του

Οσο το μηχανακι ηταν κλεισμενο στο συνεργειο εκτος απο την επισκευη απο τη πτωση,εκτος απο το λυσιμο του μοτερ,καναμε κ ολο το service των 30,000 χλμ.Οποτε αλλαχτηκαν μπουζι.Ιριδιου NGK φοραγα,κ παλι αυτα φοραω.Τα καλυτερα που υπαρχουν

Το στρωσιμο δεν θα το περιμενω.Εχω υποχρεωση στη Πατρα μολις επιστρεψω Ελλαδα κ με το πανε-ελα εκει θα γινουν τα 1,000χλμ που απαιτουντε

Για τα slick βαρεθηκα να postαρω

Εσυ λες οτι ειναι φτωχο.Αλλος ειπε πιο πριν φτωχο,αλλος πιο πριν πλουσιο.Αντε βγαλε ακρη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εδώ σίγουρα πολλά θα ακούσεις...ρώτα τον μηχανικό σου ή κάποιον άλλο μηχανικό τελος πάντων.

Αφού η εξάτμιση δεν "μπάζει", το SAS το έχεις απενεργοποιήσει, (2 καλώδια έπρεπε να κόψεις, το πράσινο έπρεπε να το αφήσεις, είναι της νεκράς, περιοριστή έχει μόνο στη 2α και στην 3η), εμένα με παραξενεύει αυτή η μοίρα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή, δεν ξέρω ,το project της βελτίωσης οι κυριότερες αιτίες για τα φλογίδια:

Οταν ζεσταθεί καλά η εξάτμιση (χρωματισμός λαιμών) η ''τσάμπα'' βενζίνη γίνεται φλόγα..mellow.gif

Υπάρχουν ρυθμίσεις,για τα φλογίδια και για το πλούσιο πρόγραμμα μέσα από την χαρτογράφηση-(ρώτα τον μηχανικό σου)<< αυτό εξαρτάται,λόγω το ότι το δικό σου είναι καρπυρατεράτο και όχι ψεκαστό,αν δεν κάνω λάθος..>>think.gif

Ρύθμισμα στον χρονισμό των εκκεντροφόρων,( παραμένοντας πλέον δέοντος οι εξαγωγείς ανοικτές ) με μπουζί ιριδίου και αλλαγή πρόγράμματος.

Επίσης,η φωτιά μπορεί να σημαίνει,οτι οι βαλβιδες είναι ψιλοκαμμένες και δεν πατάνε καλά( η,αν δεν είναι,θα γίνουν) και ο χρονισμός τους λόγω των μοιρών των εκκεντροφόρων,να μην ειναι σωστός...plaf.gif

Μην το αφήσεις,θα καταστρέψεις το μοτέρ.... ( μέχρι και τρύπημα πιστονιών)blow.gif

_________________________________________________________________________________________

free-random-smileys-39.giftt5447028fltt.gif

ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συγνωμη ρε ΚαΤεΜα.....που στο διάολο περίμενες το μηχανάκι σου να μην σπινιάρει???εδω και 1 εβδομαδα με την υγρασία και την μπιχλα και μουχλα που εχει και με τα πόδια γλυστρας σ'αυτους τους δρόμους.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολλες φλογες-σκασιματα = φτωχο σε καυσιμο μιγμα . + -

Οι στατικες δοκιμες δε λενε τιποτα οπωτε μη περνεις υπ'οψειν τον πυρομενο λαιμο της εξατμισης κ.α

Απο το γκαζι στα 3/4+πανω αν το αφησεις κανει σκασιματα σαν αυτοματο που ριχνει κατα ριπας ή απλα και σκασιματα ?

Αν κανει σα πυροβολο που ριχνει κατα ριπας οταν κελινεις το γκαζι απο φουλ ανοιχτο = φτψχο μιγμα .

Στο φιλτροκουτι εχεις ευκολη προσβαση ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παιδιά... συγνώμη δηλαδή. Η φωτιά πως δημιουργείται? Δεν δημιουργείται από την ανάφλεξη καυσίμου μέσα στην εξάτμιση? Αν είναι φτωχό το μείγμα, θα υπήρχε περίσσια μείγματος στην εξαγωγή για να αναφλεχτεί?

Και πως αναφλέγεται ένα μείγμα στην εξάτμιση? Από την υψηλή θερμοκρασία της εξάτμισης. Στην περίπτωσή μας από τους πυρακτωμένους λαιμούς οι οποίοι πιθανότατα (δεν παίρνω όρκο) έχουν να κάνουν με την αύξηση της συμπίεσης λόγω του κατεβάσματος του καπακιού. (αυξημένη συμπίεση=μεγαλύτερες θερμοκρασίες καυσαερίων)

Υπάρχει βέβαια και ο αντίλογος που λέει ότι όσο πιο φτωχά δουλεύει ο κινητήρας, αναπτύσονται μεγαλύτερες θερμοκρασίες στη κεφαλή λόγω του ότι το φτωχό μείγμα δεν μπορεί να "ψύξει" το χώρο καύσεως όπως κάνει το πλούσιο.Κι αυτό παίζει για τους πυρακτωμένους λαιμούς, αλλά που διάολο βρίσκεται αυτή η περίσσια μείγματος για να αναφλεχτεί στην εξάτμιση αφού το μείγμα είναι φτωχό? Άρα Κατεμά μας μπέρδεψες με τις μετατροπές σου. Κάντες μία μία να μην μπερδευόμαστε :P

Bασικά όλο το μπέρδεμα είναι στο κατέβασμα της κεφαλής. Αν δεν υπήρχε αυτό, θα το βρίσκαμε εύκολα από προέρχονται τα φλογίδια.

Απ΄ ότι είδα όμως και στο βίντεο, τα φλογίδια και τα σκασίματα δεν είναι συνεχόμενα. Αλλά ένα και καλό σε κάθε δυνατή γκαζιά.

Τέτοιου είδους σκασίματα κάνει και το δικό μου όταν το έχω και δουλεύει πλούσια. Όταν δουλεύει νορμάλ δεν μου τα κάνει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεν έχει πειράξει καρμπυρατέρ η αναλογία του μίγματος δεν θα έχει αλλάξει.

Ο πυρωμένος λαιμός δεν είναι τίποτα γιατί το μηχανάκι είναι στάσιμο - άρα το παραβλέπουμε.

Ή και πριν την μετατροπή ήταν πλούσιο το μίγμα και δεν το είχες προσέξει (που καρμπυρατέρ και να μην πετάει άκαυστη λίγο δύσκολο) ή κάτι παίζει με τις βαλβίδες σου και την αλλαγή που κάνατε στους κεντροφόρους.

Αν είναι πλούσιο ή όχι το μείγμα μπορείς να το μάθεις σε ένα δυναμόμετρο με καυσαναλυτή. Αν έχει ο μάστοράς σου το λύνετε το πρόβλημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παιδιά... συγνώμη δηλαδή. Η φωτιά πως δημιουργείται? Δεν δημιουργείται από την ανάφλεξη καυσίμου μέσα στην εξάτμιση? Αν είναι φτωχό το μείγμα, θα υπήρχε περίσσια μείγματος στην εξαγωγή για να αναφλεχτεί?

Υποθέτω οτί αν για οποιοδήποτε λόγο υπάρχει άκαφτο μείγμα στην εξαγωγή θα αναφλεγεί είτε είναι φτωχό είτε πλούσιο σε βενζίνη.

Άρα Κατεμά μας μπέρδεψες με τις μετατροπές σου. Κάντες μία μία να μην μπερδευόμαστε :P

Συμφωνώ! :rolleyes:

Ο πυρωμένος λαιμός δεν είναι τίποτα γιατί το μηχανάκι είναι στάσιμο - άρα το παραβλέπουμε.

Εμένα αύτό θα με προβλημάτιζε πιο πολύ απ΄όλα γιατί υποδεικνύει υπερθέρμανση.

Θα προσπαθούσα να εξηγήσω την υπερθέρμανση πρώτα και μετά τα υπόλοιπα συμπτώματα.

Στο δικό σου που είναι σχεδόν το ίδιο μοτόρι πυρώνει έτσι άσχημα;

Ρε ΚαΤεΜα μήπως το 'ζεσταίνεις' έτσι το μοτόρι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παιδιά, αφού δεν ψύχεται από αέρα ο λαιμός...τι θα κάνει;; Φωτιά βγαίνει από τις εξαγωγές

Περί του λόγου το αληθές δες στο 0:55 περίπου:

Φτωχό μιγμα υπάρχει αναλογικα περισσότερος αέρας από ότι καύσιμο που σημαίνει ότι όλο το καύσιμο θα καεί και θα περισσέψει αέρας ο οποίος δεν θα έχει χρησιμοποιηθεί στην χημική αντίδραση της καύσης...

Τροποποιήθηκε από τον Ravendark

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και ο δικος μου λαιμος πυρωνει

και το δικο μου ειναι αριθμιστο..

ενα μαστορα της προκοπης ψανχω ο αμοιρος που να μην ειναι στου διαολου τη μανα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οσο το μηχανακι ηταν κλεισμενο στο συνεργειο εκτος απο την επισκευη απο τη πτωση,εκτος απο το λυσιμο του μοτερ,καναμε κ ολο το service των 30,000 χλμ.Οποτε αλλαχτηκαν μπουζι.Ιριδιου NGK φοραγα,κ παλι αυτα φοραω.Τα καλυτερα που υπαρχουν

δεν ειπα αλλαξε μπουζι...

ειπα ΚΟΙΤΑ μπουζι ...ωστε να δωσεις ενα μπουσουλα για το μειγμα σου

δεν υπαρχει αυτο που λες...και 4 ωρες να ειναι στασιμο το μηχανακι , οι λαιμοι δεν πυρακτωνουν τοσο ευκολα

Φτωχό μιγμα υπάρχει αναλογικα περισσότερος αέρας από ότι καύσιμο που σημαίνει ότι όλο το καύσιμο θα καεί και θα περισσέψει αέρας ο οποίος δεν θα έχει χρησιμοποιηθεί στην χημική αντίδραση της καύσης...

ακριβως ...περισσοτερος αερας = μεγαλυτερη παραγωγη θερμοτητας κατα την καυση ...

τα φτωχα μειγματα παντως ,ειναι υπαιτιας για αρκετες βλαβες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και τελςο μεγαλη ειναι και η πιθανοτητα του βραχυκυκλωματος η ακομα και λαθος μπουζι και να βαρας πυρακια και να κλαις τα πιστονια σου ...

Τροποποιήθηκε από τον nikolakiss

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συγνωμη ρε ΚαΤεΜα.....που στο διάολο περίμενες το μηχανάκι σου να μην σπινιάρει???εδω και 1 εβδομαδα με την υγρασία και την μπιχλα και μουχλα που εχει και με τα πόδια γλυστρας σ'αυτους τους δρόμους.....

Κωνσταντινουπολιτικα πηγα για να το δοκιμασω.Ανηφορες τρελες,κατηφορες,φρεσκια ασφαλτος,κ μια ανασα απο Τουμπα σε περιπτωση ετρωγα πεσιμο απο μπατσους.Δεν πηγα μεγαλη βολτα γιατι ηθελα να εχω κρυψωνα σε φαση κυνηγητου,κ τα στενακια της Τουμπας που μεγαλωσα ηταν λουκουμι

Ηταν πολυ γλιτζα αλλα ειχε φρεσκια ασφαλτο

Πολλες φλογες-σκασιματα = φτωχο σε καυσιμο μιγμα . + -

Οι στατικες δοκιμες δε λενε τιποτα οπωτε μη περνεις υπ'οψειν τον πυρομενο λαιμο της εξατμισης κ.α

Απο το γκαζι στα 3/4+πανω αν το αφησεις κανει σκασιματα σαν αυτοματο που ριχνει κατα ριπας ή απλα και σκασιματα ?

Αν κανει σα πυροβολο που ριχνει κατα ριπας οταν κελινεις το γκαζι απο φουλ ανοιχτο = φτψχο μιγμα .

Στο φιλτροκουτι εχεις ευκολη προσβαση ?

Πανευκολη προσβαση εχω στο φιλτροκουτι.Ολη μερα βαζω-βγαζω το ρεζερβουαρ για να ρυθμιζω τα καρμπυρατερ ουτως η αλλως.Κατω απο το ρεζερβουαρ ειναι.

Βασικα Smias εσυ μη μου λες τιποτα.Τον αλλο μηνα που θα βρεθουμε στην Αθηνα,το παιρνεις για μια καλη γυρα κ μετα τελειοποιουμε το set-up μαζι.Σου εχω εμπιστοσυνη εσενα

Και πως αναφλέγεται ένα μείγμα στην εξάτμιση? Από την υψηλή θερμοκρασία της εξάτμισης. Στην περίπτωσή μας από τους πυρακτωμένους λαιμούς οι οποίοι πιθανότατα (δεν παίρνω όρκο) έχουν να κάνουν με την αύξηση της συμπίεσης λόγω του κατεβάσματος του καπακιού. (αυξημένη συμπίεση=μεγαλύτερες θερμοκρασίες καυσαερίων)

Υπάρχει βέβαια και ο αντίλογος που λέει ότι όσο πιο φτωχά δουλεύει ο κινητήρας, αναπτύσονται μεγαλύτερες θερμοκρασίες στη κεφαλή λόγω του ότι το φτωχό μείγμα δεν μπορεί να "ψύξει" το χώρο καύσεως όπως κάνει το πλούσιο.Κι αυτό παίζει για τους πυρακτωμένους λαιμούς, αλλά που διάολο βρίσκεται αυτή η περίσσια μείγματος για να αναφλεχτεί στην εξάτμιση αφού το μείγμα είναι φτωχό? Άρα Κατεμά μας μπέρδεψες με τις μετατροπές σου. Κάντες μία μία να μην μπερδευόμαστε :P

Bασικά όλο το μπέρδεμα είναι στο κατέβασμα της κεφαλής. Αν δεν υπήρχε αυτό, θα το βρίσκαμε εύκολα από προέρχονται τα φλογίδια.

Απ΄ ότι είδα όμως και στο βίντεο, τα φλογίδια και τα σκασίματα δεν είναι συνεχόμενα. Αλλά ένα και καλό σε κάθε δυνατή γκαζιά.

Τέτοιου είδους σκασίματα κάνει και το δικό μου όταν το έχω και δουλεύει πλούσια. Όταν δουλεύει νορμάλ δεν μου τα κάνει.

Alex που επιστημονικα μου το ειπες κ επιτελους ξεπερδεψα το κεφαλι μου.Μια τετοια αναλυση ηθελα οταν ανοιξα το θεμα.Τις ευχαριστιες μου

Αν δεν έχει πειράξει καρμπυρατέρ η αναλογία του μίγματος δεν θα έχει αλλάξει.

Ή και πριν την μετατροπή ήταν πλούσιο το μίγμα και δεν το είχες προσέξει (που καρμπυρατέρ και να μην πετάει άκαυστη λίγο δύσκολο) ή κάτι παίζει με τις βαλβίδες σου και την αλλαγή που κάνατε στους κεντροφόρους.

Αν είναι πλούσιο ή όχι το μείγμα μπορείς να το μάθεις σε ένα δυναμόμετρο με καυσαναλυτή. Αν έχει ο μάστοράς σου το λύνετε το πρόβλημα.

Επιμενεις για τη γωνια των εκκεντροφορων κ με τρομαζεις.Δεν νομιζα οτι ειναι τοσο τεραστιο θεμα η αλλαγη γωνιας αλλα με εχεις αγχωσει να πω την αληθεια κ θα ψαχτω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αυτο που εκανες με τους εκκεντροφορους γινεται και στο δικο μου, σε μαμα κατασταση χωρις αλλαγη εκκεντροφορου απο yzf, αλλα και με αλλαγη εκκεντροφορου,

ενα δοντι πανω δηλαδη το χρονισμα κατι τετοιο εκανες ε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγώ ρώτησα τι έκανε ο μάστορας και σου είπε ότι σου άλλαξε την γωνία...

Αυτό δεν έχω καταλάβει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικα Smias εσυ μη μου λες τιποτα.Τον αλλο μηνα που θα βρεθουμε στην Αθηνα,το παιρνεις για μια καλη γυρα κ μετα τελειοποιουμε το set-up μαζι.Σου εχω εμπιστοσυνη εσενα

Α) Εγω δεν εχω σ'εμενα εμπιστοσυνη και..

Β) Εσυ δεν εχεις DRZ για να το ξερω το μηχανακι...! Αν ειχα κανει καποια χλμ σε ενα 950sm θα ειχα αποψη αν καβαλαγα το δικο σου για να συγκρινω αλλα δεν..!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν, μεσιέ Κατεμάς (και λοιποί συνομιλητές)

Αυτές οι μετατροπές δεν είναι απλές, κι όποιος τις κάνει πρέπει να ξέρει ΑΚΡΙΒΩΣ τι κάνει. Κάθισα και σκέφτηκα όλα αυτά που μας περιέγραψες στο αρχικό ποστ, όπως σκέφτηκα κι όλα αυτά που είπαν τα υπόλοιπα παιδιά.

Αρχικά και για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους, δεν μας ξεκαθάρισες ΤΙ ακριβώς πείραγμα έγινε στον εκκεντροφόρο. Όταν λες αλλάξαμε μία μοίρα τον εκκεντροφόρο, (στον τόρνο προφανώς) αυτό έγινε σε όλες τις βαλβίδες? (και εισαγωγής και εξαγωγής?)

Τι σημαίνει όμως αυτό? Αυτό σημαίνει ότι κάνατε πιο "γλυκιά" την καμπύλη των εκκεντροφόρων απ' ότι ήταν πριν (για αύξηση επιδόσεων), με αποτέλεσμα να κρατάει περισσότερη ώρα ανοιχτές τις βαλβίδες. Εδώ όμως μπορεί να έγινε και κάποιο λάθος! Αν οι βαλβίδες εξαγωγής μένουν περισσότερη από την πρέπων ώρα ανοιχτές, σημαίνει ότι έχεις καύση και εκτός θαλάμου καύσεως γι' αυτό και λαμπαδιάζουν οι λαιμοί σου ακόμα και εν στάση.

Από την άλλη, όταν μένουν περισσότερη ώρα οι βαλβίδες εισαγωγής ανοιχτές, φουλάρεις μείγμα τον κύλινδρο.

Επίσης, πρέπει να ξέρετε πως σε όλες τις μηχανές μετά την άνοδο του εμβόλου κατά την απαγωγή των καυσαερίων στο ΑΝΣ, για ελάχιστο χρόνο συνυπάρχουν ανοιχτές και οι βαλβίδες εισαγωγής και εξαγωγής. Αυτό γίνεται για να μπει στον κύλινδρο λίγος καθαρός αέρας (μείγμα) ώστε να διώξει εντελώς το καυσαέριο που δεν μπορεί να φύγει εντελώς από το σπρώξιμο του εμβόλου (αυτό το ελάχιστο που μένει στο θάλαμο καύσης.

Όταν συμβαίνει αυτό κι εσύ έχεις πειράξει τον εκκεντροφόρο και σου κρατάει τις βαλβίδες περισσότερη ώρα ανοιχτές, τότε θα περάσει μείγμα κατευθείαν από τις βαλβίδες εισαγωγής στις εξαγωγής και θα πάει στον καυτό λαιμό της εξάτμισης με αποτέλεσμα να... ΜΠΑΜΜΜΜ με φωτιά στην εξάτμιση (αν είναι ελευθέρας η εξάτμιση θα την δεις, αν όχι θα ακούσεις μόνο το μπαμ...)

Άρα δεν έχει να κάνει το μπαμ, μόνο με το μείγμα :winking:

Επίσης, όταν κατεβάζεις κεφαλή, αυξάνεις την συμπίεση. Όταν ανεβάσεις την συμπίεση και μικρύνεις και τον χώρο του κυλίνδρου, πρέπει να αλλάξεις και τον χρονισμό. Το κάνατε αυτό?

Δηλαδή για να καεί σωστά το μείγμα, πρέπει να του δώσεις την ανάλογη στιγμή την ανάφλεξη. Αφού μίκρυνε ο χώρος, μπαίνει λιγότερο μείγμα, άρα πρέπει να αργήσεις λίγο τον σπινθήρα. Αν τον αφήσεις όπως είναι έχεις προανάφλεξη.

Γάμησέ τα δηλαδή. Τα σκασίματα και οι φωτιές γενικώς, μπορεί να είναι από πολλά πράγματα. Δεν είναι απλά από ένα φτωχό ή από ένα πλούσιο μείγμα όπως γράφτηκε εδώ μέσα. Το σίγουρο είναι ότι για να γίνει μπαμ και να βγει φωτιά στην εξάτμιση, πρέπει να υπάρχει καύσιμο στην εξαγωγή. Αλλιώς τι να σκάσει... ο αέρας?

Με κάποιο τρόπο, περνάει περίσσεια μείγματος στην εξαγωγή κι εκεί γίνεται το μπαμ από την θερμοκρασία που έχουν οι λαιμοί.

Το φτωχό μείγμα ΔΕΝ αφήνει περίσσεια μείγματος όπως ειπώθηκε, αλλά σηκώνει μεγαλύτερες θερμοκρασίες στον θάλαμο καύσης. Είναι κακό πράγμα δηλαδή. Πως να αφήσει περίσσεια μείγματος όταν ήδη είναι πολύ φτωχό σε καύσιμο? Όσο καύσιμο υπήρχε, κάηκε. Το πλούσιο μείγμα είναι αυτό που μας αφήνει υπόλοιπα μόρια βενζίνης άκαυστα και περνάνε στην εξάτμιση από κακή καύση (επειδή είναι πολύ πλούσιο) από κακό χρονισμό που έχει αποτέλεσμα την κακή καύση, ή από αυτά που εξήγησα παραπάνω για τις βαλβίδες και το πέρασμα "ζωντανού" μείγματος κατευθείαν στους λαιμούς.

Οπότε Γιώργη, αν δεν τα διορθώσεις άμεσα αυτά τα προβλήματα, θα έχεις σοβαρές ζημιές στο μοτέρ. Δεν είναι όλα τόσο απλά. Το μοτέρ είναι σχεδιασμένα με μηδαμινές ανοχές σε αυτά τα πράγματα. Όταν αρχίζεις και παίζεις με εκκεντροφόρους κτλ, σκληραίνει το παιχνίδι και αυτός που το κάνει πρέπει να είναι πολύ γάτος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή το ξέχασα,... αφού ανέβασες συμπίεση, φαντάζομαι πια να χρησιμοποίησες 100άρα βενζίνη ε? Γιατί υψηλή συμπίεση και 95άρα, δεν πάνε μαζί. :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή το ξέχασα,... αφού ανέβασες συμπίεση, φαντάζομαι πια να χρησιμοποίησες 100άρα βενζίνη ε? Γιατί υψηλή συμπίεση και 95άρα, δεν πάνε μαζί. :winking:

A ναι ρε c, όντως...Θα έχεις προανάφλεξη σε σημείο πριν τη μέγιστη συμπίεση και δε θα γίνεται καλή καύση. Έτσι ένα κομμάτι από το μείγμα είναι δυνατόν να βγαίνει "άκαυστο" και να πηγαίνει κατευθείαν στην εξάτμιση, παράγοντας αυτές τις φλόγες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

από τη μάνα του έχει 11,5:1

Το δικό μου έχει 12,5:1 και τα πάει μια χαρά με την 95άρα...

Ας ξεκαθαρίσει τι του έκανε ο μάστορας με τους κεντροφόρους πρώτα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

από τη μάνα του έχει 11,5:1

Το δικό μου έχει 12,5:1 και τα πάει μια χαρά με την 95άρα...

Ας ξεκαθαρίσει τι του έκανε ο μάστορας με τους κεντροφόρους πρώτα

Nομίζεις! Με 12,5:1 θες απαραιτήτως 100άρα γιατί αλλιώς έχεις αυτανάφλεξη της βενζίνης. Τα "πυράκια" δεν είναι απαραίτητο ότι πρέπει να ακούγονται. Όταν ακούγονται, απλά γίνεται της Πόπης μέσα στο κινητήρα. Ρώτα κι εμένα που έχω boxer... Ξέρω καλά από πυράκια εγώ :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για 12,2 + 12,5 συμπιεση η 95άρα ειναι μια χαρα :_thumbsup:

Οχι οτι η 100άρα θα το χαλασει , ισα-ισα αν ειναι καλη θα δεις και μια μικρη διαφορα αλλα σχεδον ολα τα μηχανακια που τρεχουν σε κυπελα-προταθληματα κτλ ειναι γεμισμενα με απλη 95άρα που παιζουν με συμπιεσεις 12:1 + πανω .

Κι εμενα 12,2:1 εχει και του βαζω 95άρα χωρις να εχω δει κατι περιεργο .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα