Jump to content
μάθο...

Κοπή πλαστικου;Πώς;

Recommended Posts

τίς λύσεις στίς είπανε ...

(στο προηγούμενο μοτο πυρωμα βελόνα

και λεπίδα για να μπει το ...ολτρομετρακ :mB_kalo_e: )

πρόσθεσε και λίγο υπομονή :rolleyes:

α και να μην ξεχνιόμαστε, στα δύσκολα

....καντήλια .... :_zeppelin:

ωστε 3χ5 ε; μπορεις να μου το στείλεις

να το βάλω και να σου δείξω :spiteful:

σε ποιό κομμάτι στο μαυρο του διακόπτη;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά κοιτάξτε εδώ:

graphite.jpg

DT6802-DEWALT.jpg

Έτσι μόνο θα κάνεις σωστά τη δουλειά σου! :D

πλάκα κάνω ε;)

Πλάκα στην πλάκα, αν προσέξεις πολύ, μπορεί να είναι ο καλύτερος τρόπος:

Να πάρεις ένα καλέμι, η ακόμα καλύτερα μια σπάτουλα, και να την πατήσεις 2-3

με το σφυρί πάνω στο πλαστικό. Θα κοπεί τέλεια. Απλά αν μπορείς χάραξε λίγο με

το μαχαίρι από πριν το πλαστικό εκεί που θες να το κόψεις για να πατήσει μέσα στη

χαρακιά η σπάτουλα και να μην ξεφύγεις καθόλου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάνε μία δοκιμή πρώτα γιατί υπάρχουν πλαστικά τα οποία δεν λυώνουν με την θερμότητα και απλώς καταστρέφονται [τα λεγόμενα θερμοσκληρυνόμενα].

Αμα είναι τόσο ανθεκτικό στην εγχάραξη παίζει να είναι κανένα θερμοσκληρυνόμενο ενισχυμένο με νήματα [όπως είναι τα σύνθετα πολυεστέρα/υαλονημάτων πχ.].

Τρυπανάκι για αρχή και πριονάκι χειρός καλής ποιότητας θα δοκίμαζα εγώ με μπόλικη υπομονή σε αυτή την περίπτωση.

Αλλιώς η θερμή μέθοδος με προσοχή μπορεί να έχει πολύ καλά αποτελέσματα και με μία λίμα μετά να γίνει τέλειο άμα έχει ξεφύγει τίποτα.

Τροποποιήθηκε από τον tzoutz

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To πυρωμένο μαχαίρι δεν κάνει καθαρή δουλειά. Το λιώσιμο είναι λιώσιμο και οι άκρες θα είναι χάλια. Αν το κάνει έτσι πρέπει να το κόψει πιο μέσα από κει που θέλει και μετά να το λιμάρει στην σωστή διάσταση. Εκ πείρας μιλάω που δουλεύω τα πλέξι γκλας και τα κόβω και τα ράβω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το πυρωμένο μαχαίρι μπορεί εύκολα να προκαλέσει καμπύλες στο πλαστικό και μετά να μη "πατάει" καλά.

Εγώ συμφωνώ με τη λύση τρυπάνι για ξεκίνημα και μετά πριονάκι, αν δεν υπάρχει κάποιο dremel.

Έχε κατά νού ότι ακόμα και το dremel,το τρυπάνι και το πριόνι από την τριβή δημιουργεί θερμότητα με αποτέλεσμα μερικά πλαστικά να παραμορφώνονται/καίγονται στο σημείο κοπής. Για αυτό προτείνω να ξεκινήσεις από πιό μέσα το κόψιμο και να διορθώσεις/μεγαλώσεις την τρύπα μετά. Η μικρή τρύπα ανοίγει. Η μεγάλη όμως δε κλείνει. Οπότε καλύτερα να αργήσεις και να ταλαιπωρηθείς λίγο παρά να γίνει πατάτα.

Το φινίρισμα στις άκρες κάντο με μία λίμα.

Τροποποιήθηκε από τον kouladi

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν περνεις ενα στρογγυλο βολτομετρο και να τραβηξεις μια με ενα ποτηροτρυπανο?

Οχι,θα βαλω τής datel διοτι ειναι ΑΨΟΓΟ.Τριτη μοτο που το κραταω πανω...Γιαυτο λεω!

Θα ακολουθησω τις συμβουλες σας και αν δεν πετυχει.....καιω το μαχαιρι και αλοιμονο σε οποιον απο σας βρω μπροστα μου...:2funny::knife:

Θα τα πουμε λοιπον με την τοποθετηση.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩ!:ok:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οχι,θα βαλω τής datel διοτι ειναι ΑΨΟΓΟ.Τριτη μοτο που το κραταω πανω...Γιαυτο λεω!

Θα ακολουθησω τις συμβουλες σας και αν δεν πετυχει.....καιω το μαχαιρι και αλοιμονο σε οποιον απο σας βρω μπροστα μου...:2funny::knife:

Θα τα πουμε λοιπον με την τοποθετηση.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩ!:ok:

εγω δεν ξερω τιποτα ναουμε...tourist :2funny:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όταν ήμουν στη σχολή, μας έδιναν ένα κομμάτι χοντρή λάμα (της τάξεως των 4χιλ περίπου) , ένα πατρόν γερμανικού κλειδιού και μας έλεγαν φτιάξτε μας ένα γερμανικό κλειδί από την λάμα.

Βάζαμε κι εμείς λοιπόν το πατρόν πάνω στη λάμα και το ζωγραφίζαμε. Μετά, για να αφαιρέσουμε το γύρω υλικό, δεν υπήρχε άλλος τρόπος, εκτός από το τρυπάνι και την λίμα. Αυτά μας έδιναν να δουλέψουμε.

Κάναμε λοιπόν το παρακάτω...

kopi.gif

Το προς κοπή και αφαίρεση κομμάτι είναι αυτό που ορίζεται με τις διακεκομμένες γραμμές. (Εμείς τρυπούσαμε εξωτερικά των διακεκομμένων γραμμών γιατί θέλαμε το μέσα κομμάτι) με αναλόγου πάχους τρυπάνι, με την μία τρύπα ακριβώς δίπλα από την άλλη ώστε στο τέλος να μας μείνει το εσωτερικό κομμάτι. Μετά, με την λίμα κάναμε το φινίρισμα απομακρύνοντας τα "δόντια" του μετάλλου που είχαν μείνει από το τρύπημα.

Στο σχέδιο σου δείχνω πως θα κάναμε αν θέλαμε να αφαιρέσουμε το εσωτερικό κομμάτι σαν αυτό που θέλεις να κάνεις εσύ.

Αυτό βέβαια για πλαστικό είναι μάλλον υπερβολή και κούραση.

Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις μια τρύπα στην γωνία του μέρους που θα αφαιρέσεις (κίτρινο σημάδι) και μετά να περάσεις από κει την λάμα ενός πριονιού ξυλογλυπτικής και να κόψεις εσωτερικά το κομμάτι που θες. Aκόμα κι αν χρειαστεί να το αγοράσεις το πριονάκι, κοστίζει μόλις μερικά € και θα το έχεις και για μελλοντικές εργασίες. :)

Εφαρμοστης μηχανολογος σε ΤΕΛ και εσυ?

Σορυ για το :offtopic:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η μικρή τρύπα ανοίγει. Η μεγάλη όμως δε κλείνει.

Μία φιλοσοφική αρχή η οποία διέπει όχι μόνο τα μηχανολογικά... :smoke:

Και μην πάει αμέσως στο πονηρό το μυαλό σας γιατί εκεί ΔΕΝ ισχύει! :tooth:

Αντε αναμένουμε φωτό του κανιβαλισμού της μπέμπας [καλά της κάνεις].

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:yes:

Και οχι μονο εσεις. Και εγω για αλλου ξεκινησα (CNC φρεζες τορνοι κτλ κτλ) και αλλου κατεληξα!!!

:P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Tρυπανι και τσουκου-τσουκου με sega και υστερα λιμαρισμα για λειανση...

Σιγα μη βαλεις και PlayStation! :2funny:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με την sega δεν κόβεις... παίζεις... :D

:2funny::respekt:

Αφήστε το μάγκες... σας πρόκανα :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν δεν βγάλεις άκρη, στείλε πμ

διαθέτω πλήρη γκάμα εργαλείων και δη dremel

εκ πατρων ορμώμενος, άρα κοντά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν δεν βγάλεις άκρη, στείλε πμ

διαθέτω πλήρη γκάμα εργαλείων και δη dremel

εκ πατρων ορμώμενος, άρα κοντά

Να γιατί boxer :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

2o off topic αλλα δεν αντεχω.

Τι στο διαολο ειναι αυτο το dremmel ρε παιδια;

Τοσα εργαλεια εχω, αλλα τοσα περασαν κατα καιρους απο τα χερια μου, απεκτησα ενα ευρυ φασμα γνωσεων σε μαστορεματα ποικιλλης φυσεως αλλα αυτο το ρημαδι δεν το ξερω.

ΤΙ ΕΙΝΑΙ;

Ας μου πει καποιος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αφήστε το μάγκες... σας πρόκανα :lol:

Καλα ωρε Αλεξ, δε διαβασα ουτε την πρωτη σελιδα του θεματος, δε σου πηραμε τα credit! (Αν και το χεις, να τα αποζητας!!! :P :P )

Πέτρο το dremel φαντασου το σα ρουτερ σε μικρογραφια. Δες εδω το βιντεο για να καταλαβεις μια απο τις χρησεις του

Κι εδω μερικα απο τα "αξεσουαρ" που κυκλοφορουν για αυτο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Τι στο διαολο ειναι αυτο το dremmel ρε παιδια;

Για την ακρίβεια dremel είναι μάρκα εργαλείων και όχι ένα συγκεκριμένο εργαλείο.

π.χ. η dremel βγάζει και καλάι.

Απλά έχει επικρατήσει να λέμε dremel τα rotary tools καθώς η dremel έχει πολύ καλά εργαλεία σε αυτό τον τομέα.

Rotary tool είναι το περιστροφικό εργαλείο που βάλαν και στην φωτογραφεία και παίρνει διάφορες κεφαλές μπροστά για τριβή, λείανση, κοπή κλπ.

Τροποποιήθηκε από τον kouladi

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με την sega δεν κόβεις... παίζεις... :D

:2funny::respekt:

Παλιοχαρακτηρες φτου σας ρε!:boxing::rotfl: :rotfl: δεν προλαβαινει να κανει λαθος κανεις...πω πω πω...:crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επι του θεματος συνεχεια.Αλλαγη ρότας.Δεν θα κοψω τελικα κανενα πλαστικο.Κι αυτο διοτι λογω παχους του βολτομετρου,στη θεση που ηθελα να το τοποθετησω αρχικα,θα χρειαστει να κοψω δυο πλαστικα τμηματα.Ενα εξωτερικο και ενα πιο μεσα.Και δεν θελω να κανω τοση μανούρα.Αποφασισα λοιπον να αφησω αυτη τη λυση και να κοιταξω να το τοποθετησω σε αλλο σημειο.

Το προβλημα εδω ειναι το εξης.Το βολτομετρο ειναι AYTO .Eνω λοιπον πριν,αν εκοβα πλαστικα θα γινοταν τοποθετηση εσωτερικα με εκτεθειμενη μονο την οθονη ενδειξης,ετσι ωστε να μην ειχα προβλημα με στεγανοποιηση,τωρα που σκεφτομαι να το τοποθετησω κοντα στον πινακα οργανων του GS θα ειναι εκτεθειμενο σε καιρικες συνθηκες.Με ποιο τροπο λοιπον θα μπορω να το στεγανοποιησω; Ενω η datel υποσχεται αδιαβροχοτητα,λεει οτι στα σημεια που ενωνεις τα καλωδια παροχης ρευματος(+ και - )-στο πισω ακριβως μερος του πινακα ενδειξης ειναι-στο βολτομετρο,εκει πιθανολογω οτι θα φτανουν νερα...Ψαχνω λοιπον ή για καποιο περιβλημα να το βαλω μεσα ή για αλλο τροπο στεγανοποιησης...100% ομως για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα εχω "τσαφ"...

Για δωστε τα φωτα σας...:yeahright:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://img135.imageshack.us/i/07012011001.jpg/

http://img8.imageshack.us/i/07012011005v.jpg/

κάτι σαν αυτό θες να κάνης.

το βολτόμετρο είναι ακριβός το ίδιο.

Τροποποιήθηκε από τον vasilisxrv

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα