Jump to content
Stomu Yamashta

Χριστούγεννα...Γιορτή για όλους ?

Recommended Posts

Μία από τα ίδια Σταύρο. Δεν θυμάμαι από πότε, αλλά τα τελευταία χρόνια δεν μου αρέσει όλη αυτή η χαζοδιάθεση που προσπαθούν να περάσουν στον κόσμο,ξοδεύοντας. Ξοδεύουν για να ικανοποιήσουν τί ? :closedeyes:

Οπως είπε και ο Άλεξ πιο πάνω, έχουν εμπορευματοποιήσει μια χριστιανική εορτή. :_thumbsup:

Τί είναι τα Χριστούγεννα ρε κόπανε ? Τί σχέση έχουν τα έξοδα που κάνεις ? Μήπως τα συσχέτισες με τα δώρα των 3 μάγων ? Παπάρια... Κλασσικά ο έλληνας ψάχνει μια δικαιολογία για τα πάντα.

Ετσι και το πάσχα όλοι τρεχουν να φάνε το αρνάκι και τα κοκορέτσια, λες και ψωμολυσάνε τον υπόλοιπο χρόνο. Πόσοι από αυτούς κάνουν νηστεία ? :lipssealed:

Πόσοι από όοολους αυτούς ξέρουν ότι νηστεία κάνουμε και τα Χριστούγεννα ? :whistling:

Όχι δεν κάνω νηστεία για διάφορους λόγους, ξέρω 5 πράγματα για τον χριστιανισμό και μένω εκεί.

Αρνούμαι να ακολουθήσω το κοπάδι και δεν κανω δώρα τα χριστούγεννα σε κανέναν. Αντίστοιχα, του αγίου βαλεντίνου κ.ο.κ.. :_rock-on:

Και τέλος, όσα χρόνια οδηγάω νόμιμα και μπορώ να κάνω βόλτες,μου την δίνει που δεν έχω όλη την μέρα μπροστά μου να γυρνάω από το ΠΡΩΙ μέχρι το ΒΡΑΔΥ κι όχι μέχρι το μεσημέρι.

:_hi:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Είστε καρμίριδες ρεεεεεεεεεεε, ουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ.

Χριστούγεννα για παντα!

http://www.youtube.com/watch?v=e92fGjd-Mjk&feature=player_embedded#!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ρε μην σας πέρνει απο κάτω...

και η φτώχεια θέλει καλοπέραση

(και στα μπο@ρδέλα αμα πας, πας για να περάσεις καλά, το ξέρεις ότι δεν ειναι ερωτευμενη η αλλη μαζι σου) :rolleyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και καλο και κακο μου κανουν,απλα μετα το στρατο καμια αισθηση οποιασδηποτε γιορτης.θελω να επιδιωξω ξανα νιωσω γιορτες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα συνηγορήσω υπέρ αυτών που σκάνε ένα χαμόγελο όταν έρχονται τα Χριστούγεννα, αλλά...

θα μείνω στα λεγόμενα του Stomu yamashita:

Κάθε που χριστουγεννιάζει, παντού στον κόσμο, το κοντέρ πιάνει κόκκινα σε δύο μεγέθη: Την κατάθλιψη και τις αυτοκτονίες.

Πριν τρία-τέσσερα χρόνια, όταν έσκασε το σκάνδαλο των υποκλοπών, με την αυτοκτονία του τεχνικού δικτύων της Vodafone, Τσαλικίδη, είχα επιβεβαιώσει αυτή την «τάση», μετρώντας 14 αυτοκτονίες στον ελλαδικό χώρο μέχρι την εορτή των Φώτων.

Αυτό συνέπεσε με ένα άρθρο που είχα διαβάσει τότε, σχετικό με την κατάθλιψη των Χριστουγέννων και τις αυτοκτονίες που επιφέρει. Στο καπάκι άρχισε να βρέχει... αυτοκτονίες.

Μία μάνα είχε πηδήξει από το μπαλκόνι με το μωρό της, δυο-τρεις ακόμη είχαν φουντάρει λόγω χρεών κλπ.

Στην Αμερική και στη βόρεια Ευρώπη οι αριθμοί κάνουν ρεκόρ.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.

Πού οφείλονται τώρα όλα αυτά; Κάποιοι παραπάνω τα ανέφεραν ως τις αφορμές για τις οποίες μισούν τα Χριστούγεννα. Εμπορευματοποίηση, σπατάλες, ψεύτικες χαρές, υποκριτικά λαμπιόνια...

Αν τα Χριστούγεννα δεν τα νοιώσεις γι' αυτό που ήταν εδώ και αιώνες (η γέννηση του Χριστού - για όσους την πιστεύουν, εξ ού και Χριστόγεννα σε κάποιες περιοχές της Ελλάδος) και τα συνδυάζεις με more fun, more money, more pleasure... more... more, απλώς χάνεις το νόημα και πέφτεις στην λούμπα της ξενόφερτης, δυτικής εμπορευματοποίησης.

Τελειώνουν τα Χριστούγεννα και λες, βρε πως πέρασαν... και τι κατάλαβα; Λίγη παραπάνω κραιπάλη, λίγα περισσότερα ξενύχτια και σώθηκαν κι οι παράδες...

:nono:

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ...

Η κατάθλιψη έρχεται μετά τα ψέμματα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμενα μ αρεσει να περναω καλα.

Τωρα εαν απο τις 365 μερες του χρονου οι 10 ειναι γιορτες το ιδιο μου κανει.Απλα στις γιορτες εκμεταλευομαι το free χρονο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάθε που χριστουγεννιάζει, παντού στον κόσμο, το κοντέρ πιάνει κόκκινα σε δύο μεγέθη: Την κατάθλιψη και τις αυτοκτονίες.

Πριν τρία-τέσσερα χρόνια, όταν έσκασε το σκάνδαλο των υποκλοπών, με την αυτοκτονία του τεχνικού δικτύων της Vodafone, Τσαλικίδη, είχα επιβεβαιώσει αυτή την «τάση»,

ασε...αυτον τον "αυτοκτονησ@ν" με το ζορι.... :yeahright:

Αυτό συνέπεσε με ένα άρθρο που είχα διαβάσει τότε, σχετικό με την κατάθλιψη των Χριστουγέννων και τις αυτοκτονίες που επιφέρει. Στο καπάκι άρχισε να βρέχει... αυτοκτονίες.

Μία μάνα είχε πηδήξει από το μπαλκόνι με το μωρό της, δυο-τρεις ακόμη είχαν φουντάρει λόγω χρεών κλπ.

Στην Αμερική και στη βόρεια Ευρώπη οι αριθμοί κάνουν ρεκόρ.

ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ τα Γιαπωνεζακια....!!!! :surrender:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μια εμπορικη εορτη ειναι παιδια..

χαλαρωστε..

και μενα δε μου πολυ αρεσει αυτη η φαση αλλα περναει γρηγορα...

οσον αφορα την μικρη μερα και την καταθλιψη που προκαλει.. ολα στο μυαλο μας ειναι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξέρω για τους περισσότερους απο πάνω μου, το πως νιώθετε, αλλά εμένα ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

με τρελλαίνουν - ξαναγίνομαι παιδί,biggrin.gif παρασύροντας και την οικογένεια μου στην ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ τρέλλα μου..bye.gif

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

________________________________________________________________________________

avatar_13079.gif tt5447028fltt.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και μενα δεν μ'αρεσουν τα Χριστουγεννα ουτε και το Πασχα γιατι ειναι κατασκευασματα αθλιων ανθρωπων προ αμνημονευτων ετων προκειμενουν να υποδουλωσουν την ανθρωποτητα και να κρατανε ολους τους πολιτες της οικουμενης αιχμαλωτους εντος των πλαισιων μια θεοκρατουμενης "κοινωνιας"

Τεσπα ξεφυγα. Η ουσια ειναι οτι τα Χριστουγεννα και το Πασχα ειναι αφορμη για τεμπελια παιδιων και καποιων επαγγελματικων ομαδων.

Ο Δεκεμβριος ομως ειναι ωραιος μηνας και ας εχει πολλες υποχρεωσεις μαζεμενες κυριως στο τελος του.

Και ξερετε γιατι;

Γιατι ο Δεκεμβριος ειναι ο τελευταιος μηνας του χρονου και ακολουθει η Πρωτοχρονια που τη θεωρω μεγιστη γιορτη.

Δεν ξερω το γιατι απλως ετσι η πρωτη μερα του ετους ειναι εκπληκτικα σημαντικη για μενα. Και παντα επιδιωκα οτι και αν εκανα (ακομα και στο στρατο) να ειμαι αυτη τη μερα στο σπιτι.

Ασε που τα Χριστουγεννα σε προιδεαζουν για μεγα φαγοποτι. Και ειδικα στο φαι ειμαι επιρρεπης ρε γαμωτο :wallbash:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν θυμάμαι από ποιά ηλικία και μετά άρχισε αυτή μου η απέχθεια για την συγκεκριμένη γιορτή.

Εδώ και πολλά πολλά χρόνια,όποτε έρχονται τα Χριστούγεννα είναι οι χειρότερες μέρες του χρόνου για μένα.Με ποιάνει κατάθλιψη,έχω νεύρα,άγχος,είμαι κακοδιάθετος,προσπαθώ να δείχνω χαρούμενος για τα δύο μου παιδιά και μόνο.

Με αφήνουν παγερά αδιάφορο οι στολισμοί στους δρόμους (ειδικά φέτος με τα οικονομικά προβλήματα και με τα σκουπίδια στους δρόμους,το βρίσκω σαν ένα κακόγουστο αστείο...),τα επίκαιρα τραγούδια,το κλίμα "της γέννησης του Χριστού" και οτιδήποτε έχει σχέση με την συγκεκριμένη γιορτή.

Αντίθετα το Πάσχα είναι μια γιορτή που δεν έχω πρόβλημα.

Δεν γράφω ότι μου αρέσει,απλά δεν έχω πρόβλημα.Σκεπτόμενος το γιατί,η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι η εποχή των Χριστουγέννων.Χειμώνας που ποτέ μου δεν συμπάθησα.Και αυτό λόγω της μικρής διάρκειας της μέρας.Ψυχολογικά πέφτω πολύ τον χειμώνα και η καλύτερή μου φάση είναι όταν την άνοιξη αλλάζει η ώρα και μεγαλώνει η μέρα.

Νοιώθω σαν να ξαναγεννιέμαι,άλλος άνθρωπος...

Μετράω μέρες να φύγει αυτή η γιορτή σαν φαντάρος για την απόλυσή του...

Μετράω άραγε μόνος ?..

μονος με την καμια ..εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα.Τσιμπα ενα ποντο να φτιαξεις κεφι σ,αυτην την ηλιθια καταναλωτικη ατμοσφαιρα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

kids_hate_santa.jpg

Τι λέγαμε για τα πιστσιρίκια? Έλεος τα σημερινά χριστούγεννα (εδώ και πολλά χρόνια βασικά) δημιούργιμα της Coca Cola και ένα μπαστάρδεμα απο διάφορες κουλτούρες είναι. Η μόνη γιορτί που έχει πλάκα είναι η τσικνοπέμπτη....:D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν θυμάμαι από ποιά ηλικία και μετά άρχισε αυτή μου η απέχθεια για την συγκεκριμένη γιορτή.

Εδώ και πολλά πολλά χρόνια,όποτε έρχονται τα Χριστούγεννα είναι οι χειρότερες μέρες του χρόνου για μένα.Με ποιάνει κατάθλιψη,έχω νεύρα,άγχος,είμαι κακοδιάθετος,προσπαθώ να δείχνω χαρούμενος για τα δύο μου παιδιά και μόνο.

Με αφήνουν παγερά αδιάφορο οι στολισμοί στους δρόμους (ειδικά φέτος με τα οικονομικά προβλήματα και με τα σκουπίδια στους δρόμους,το βρίσκω σαν ένα κακόγουστο αστείο...),τα επίκαιρα τραγούδια,το κλίμα "της γέννησης του Χριστού" και οτιδήποτε έχει σχέση με την συγκεκριμένη γιορτή.

Αντίθετα το Πάσχα είναι μια γιορτή που δεν έχω πρόβλημα.

Δεν γράφω ότι μου αρέσει,απλά δεν έχω πρόβλημα.Σκεπτόμενος το γιατί,η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι η εποχή των Χριστουγέννων.Χειμώνας που ποτέ μου δεν συμπάθησα.Και αυτό λόγω της μικρής διάρκειας της μέρας.Ψυχολογικά πέφτω πολύ τον χειμώνα και η καλύτερή μου φάση είναι όταν την άνοιξη αλλάζει η ώρα και μεγαλώνει η μέρα.

Νοιώθω σαν να ξαναγεννιέμαι,άλλος άνθρωπος...

Μετράω μέρες να φύγει αυτή η γιορτή σαν φαντάρος για την απόλυσή του...

Μετράω άραγε μόνος ?..

Απο τοτε που μου ειπαν οτι ο Αι Βασιλης δεν υπαρχει, η γιορτη αυτη εσβησε για μενα. :_zeppelin:

Περα απ'την πλακα, οσο μεγαλωνω οι γιορτες αυτες με αγγιζουν ολο και λιγοτερο. Σαν παιδι ειχα κατι να περιμενω, το χριστουγεννιατικο δωρο μου, τη λαμπαδα με το δωρακι μου κοκ. Τωρα πλεον ειναι απλως μια μερα σαν ολες τις αλλες, δυστυχως. :/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό ακριβώς,ΔΕΝ μπορώ να δω την θετική τους πλευρά αν και πολύ θα το ήθελα.

Γενικότερα είμαι αισιόδοξος και καλοδιάθετος,βλέπω πάντα το ποτήρι μισογεμάτο και όχι μισοάδειο...

Όχι όμως αυτές τις μέρες...

Παραξενο δεν ειναι; Εγω γενικα ειμαι μελαγχολικος απο τη φυση μου και αρκετες φορες κακοδιαθετος και απαισιοδοξος, και τα Χριστουγεννα μου αρεσουν παρα πολυ!

Το ακριβως αντιθετο! Δεν ξερω, ισως ειναι οτι μου αρεσει να πιστευω ακομα στη μαγεια που ειχε αυτη η γιορτη οταν ημουν πιτσιρικας και περιμενα το πρωι της Πρωτοχρονιας να ανοιξω τα δωρα του ...αγιου Βασιλη, να ερθουν οι φιλοι και συγγενεις στο σπιτι να φαμε ολοι χαμογελαστοι... Μερες (ομορφης) αργιας... Εμοιαζε σαν να πατουσε ο πλανητης ενα Pause στα προβληματα και τα καθημερινα βασανα και να προσπαθουσαν ολοι για μια μερα να ειναι κατι καλυτερο, κατι ομορφοτερο...

Και ακομα και τωρα μου αρεσει αυτη η (κιτς) ατμοσφαιρα των Χριστουγεννων... Να βγαινω το πρωι της πρωτοχρονιας βολτα στην ερημη και ησυχη πολη, η να περπαταω στο κεντρο τις γιορτινες μερες με τη φωτογραφικη μηχανη και να αποθανατιζω μικρες στιγμες των ανθρωπων γυρω μου...

Ισως ειναι χαζο, αλλα οσο κραταω ζωντανη τη μνημη της παλιας μαγειας κραταω ζωντανο και τον πιτσιρικα μεσα μου...

Χιονάκι..Τζάκι..Ζεστή σοκολατίτσα............

Μπά..Εγω Τρελαίνομαι

+1 ακομα. Χειμωνας, χιονι, τζακι, χριστουγεννα... Κλισε εικονα; Μπορει αλλα μΕ αρεσει!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν σημαίνει ότι επειδή τα χριστούγενα ειναι κατασκευασμα μας για να χαιρόμαστε, δεν χρειάζεται να χαιρόμαστε κιόλας γι αυτό.

αδράξτε την εστω και μηθευμένη ευκαιρία να περάσετε καλά, κυκλοφορήστε λίγο παραπάνω, οτιδήποτε.

αφορμές να βρίσκουμε...

Ο Γιαννης τα ειπε ολα για μενα!

Τα χριστουγεννα ΔΕΝ κανω ποτε (μπλιαχ!) "ρεβεγιον", ΔΕΝ παω σε γιορτες, ΔΕΝ παιζω χαρτια (ουτε για "το καλο του χρονου" :thumbsdown: ) και γενικα ΔΕΝ ξοδευω λεφτα.

Αν κανω καποιο δωρο σε καποιο δικο μου ανθρωπο θα ειναι κατι που εφτιαξα ο ιδιος, που μπορει να εχει ευτελη υλικη αξια αλλα ειναι χαρισμενο με αγαπη και νοημα.

Αφορμη να βρεθουμε, να βγουμε απο τους εαυτους μας, να χαμογελασουμε ειναι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξέρω για τους περισσότερους απο πάνω μου, το πως νιώθετε, αλλά εμένα ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

με τρελλαίνουν - ξαναγίνομαι παιδί,biggrin.gif παρασύροντας και την οικογένεια μου στην ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ τρέλλα μου..bye.gif

________________________________________________________________________________

avatar_13079.gif tt5447028fltt.gif

Έτσιιιιιιιιιιιιιιιιιι :clapping2: :clapping2: :clapping2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μια απο τα ιδια κι εγω.

πως το ξεπερναω; με καλη ρακιτσα σε σπιτι με φιλους καλους και διαθεση για μπλα μπλα ανεμων κι υδατων.

επισης μου την σπαει που βγαινουν οοοοοολοι οι ασχετοι στους δρομους και πηχτρα στην κινηση τα παντα. και μιλαω για κατι κουτακηδες που οδηγανε 10 μερες το χρονο και οι υπολοιποι που μιλανε στο κινητο και δεν προσεχουν.

τετοιες μερες χαιρομαι που εχω το πρα πρα μου. και να προσεχετε ολοι σας τετοιες μερες τους κουτακηδες.

cheers.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστυχώς και εγώ τα τελευταία χρόνια νιώθω ότι παρα έχουν εμπορευματοποιήσει αυτή την γιορτή και ότι όλα γίνονται πια για την κατανάλωση και για να δουλέψουν τα μαγαζιά και για να πουλήσουν μούρη κάποιοι.

Δεν αισθάνομαι πια αυτό που αισθανόμουν για τα Χριστούγεννα κάποια χρόνια πρίν, ίσως παίζει βέβαια ρόλο ότι τώρα έχω πιο πολλά προβλήματα και σκοτούρες, ίσως ότι οι άνθρωποι έχουν αλλάξει τόσο πολύ.

Δεν ξέρω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

How-the-Grinch-Stole-Christmas.jpg

Τσιπουρα,ουζα και μεζεδες.Ξενυχτια με φιλους χωρις να εχεις να πας δουλεια την επομενη.Φαγητο με την οικογενεια η με καλη παρεα.

Δεν εχει κατι καλυτερο.Αρα πιο ο λογος να μελαγχωλουμε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επί της ουσίας για όσους από εμάς πιστεύουν στον Χριστιανισμό, τα Χριστούγεννα είναι μία από τις μεγαλύτερες γιορτές και δεν έχει καμία σχέση με όλα τα παραπάνω (έξοδα, ψώνια, δήθεν χαρά κλπ).

Επίσης γνώμη μου είναι πως αν κάποιος δεν θέλει να συμμετέχει στα έξοδα, τα ψώνια και όσα αναφέρατε, μπορεί απλά να απέχει. Δεν χρειάζεται με διάφορους τρόπους να προσπαθεί να αποδείξει ότι είναι υπεράνω θρησκειών ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο προσβάλλοντας με διάφορους τρόπους αυτούς που πιστεύουν.

Αν δεν πιστεύεις απλά πες το. Μην προσπαθείς να ανοίξεις αντιπαράθεση με κάποιους άλλους βρίζοντας αυτά που πιστεύουν... :thumbsdown:

Επίσης η θρησκεία μας, δεν λέει πουθενά για Άγιους Βασίληδες και ιπτάμενους τάρανδους. Ο Άγιος Βασίλης υπήρξε αλλά όχι όπως τον κάνουμε να φαντάζει στα όνειρα των μικρών παιδιών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μετράω άραγε μόνος ?..

..είναι shit.gifπραμα ο χειμώνας.

Και το να υπάρχει ΚΑΙ γιορτή γίνεται ανυπόφορο.

Η οικογένεια + η εργασία είναι τα τελευταια μας προπύργια. Νιώθω τι εννοείς Stomu...

Απο την άλλη έχεις 2 σοβαρούς λόγους. Τα παιδιά. smile.gif

Για μένα πάντως μόνο η Πρωτοχρονιά μετράει.

Μετά, πάντα πήγαινα μια νυχτερινή βολτίτσα στην Πεντέλη ok.gif να δώ την Αθήνα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και πάνω που ετοιμαζόμουνα να συμφωνήσω με όλους, έρχεται κι ο Νικόλας και ποστάρει...... clapping.gif

Ααααα, ολα κι ολα Σταυρο μου, εγω τρελλαινομαι για τα Χριστουγεννα ! merrychristmas08mma.jpg

wub.gifwub.gifwub.gif

ρε μην σας πέρνει απο κάτω...

και η φτώχεια θέλει καλοπέραση

(και στα μπο@ρδέλα αμα πας, πας για να περάσεις καλά, το ξέρεις ότι δεν ειναι ερωτευμενη η αλλη μαζι σου) rolleyes.gif

Απίστευτο παράδειγμα! 2funny.gif

με τρελλαίνουν - ξαναγίνομαι παιδί, biggrin.gif παρασύροντας και την οικογένεια μου στην ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ τρέλλα μου..bye.gif

Αυτό λέγεται παλιμπαιδισμός baby.gif Πορνόγερε. tooth.gif

Άσε ρε παππούλη. Πάνε πιες κανά τσαγάκι να ζεσταθείς. sopase.gif

tongue.gif Είσαι λατρεία. respekt.gif

.............................

Ασε που τα Χριστουγεννα σε προιδεαζουν για μεγα φαγοποτι. Και ειδικα στο φαι ειμαι επιρρεπης ρε γαμωτο wallbash.gif

Αυτό είναι το καλύτερο. clapping2.gif Πόσο σε νοιώθω Πέτρο, ξέρεις εσύ. spiteful.gif

Μόνο που τον τελευταίο καιρό αυτή η ρημαδοζυγαριά μού 'δειξε πρώτο ψηφίο το 8 και ούρλιαξα. _scare.gifstunned.gif

Επανήλθα γρήγορα στο 7 και κοιτάω να το ρίξω στα πρώτα 7...κάτι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νομίζω εδώ ταιριάζει απόλυτα η συγκεκριμένη κάρτα....... tooth.gif

8922467e.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα