Jump to content
μάθο...

Με το "ζορι" παραβάτης!ΔΙΟΔΙΑ!

Recommended Posts

μολις του ειπα αλλα ειναι στη δουλεια και τελειωνει πολυ αργα το βραδυ-πρωι.οποτε λογικα αυριο θα σας τα παι ο ιδιος απο πρωτο χερι.ο naftilos,θανος,kyko τον εχουν γνωρισει στο γαλαξιδι :whistling:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Γιατι δεν του λες να κανει εγγραφή στο myBike να μας πει δυο κουβεντες που θα ειναι χρησιμοτατες;:_thumbsup:

ναι οντως .... με ενδιαφερει και μενα....αν και σπανια περναω τα διοδια...αλλα ειναιθεμα αντιληψης και αντιδρασης ..

welldone mathosalas!:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ουτε ενα ευρω σε κανενα διοδιο.

Κωστα πολυ σωστα επραξες.

Αλλα θελει και συμμετοχη ρε παιδια. Συμμετοχη.

Πριν απο δυο εβδομαδες στις 4 Δεκεμβριου το επιμελητηριο Θεσσαλονικης, το επιμελητηριο Πιεριας και η εθελοντικη ομαδα δρασης νομου Πιεριας και αλλοι 38 φορεις οργανωσεις κτλ κτλ ανοιξαμε τα διοδια των Μαλγαρων για 4 ωρες απο τις 11 εως τις 3 το μεσημερι. Και ποσοι ειμαστε συνολικα; 80 ατομα με τις πλεον αισιοδοξες μετρησεις.

Ενταξει δεν λεω ειχε παγωνια αλλα μην κοιταμε μονο τη βολεψη μας.

Αυριο μεθαυριο τα παιδια μας θα την πληρωσουν.

(αν περασε κανεις, στην τελευταια δεξια λωριδα στο ρευμα προς Κατερινη ημουν και εδιωχνα τα οχηματα, ενας υπερβολικα ενισχυμενος τυπος με φωσφοριζε γιλεκακι)

2010121307.jpg

Διαβάζεις τα παιδιά, τα πηγαίνεις στο κολυμβητήριο, στο χορευτικό, στο φροντιστήριο, στη μουσική. Τρέχεις καθημερινά σαν τρελός/τρελή για να μεγαλώσεις, να τα σπουδάσεις, να τα αποκαταστήσεις . Κάνεις το αίμα σου νερό και στερείσαι πολλά για να αποκτήσουν τα σωστά εφόδια.

Για τα διόδια τα μίλησες ποτέ; Τα είπες ότι μέχρι τα 50 τους θα πληρώνουν 6 Ευρώ για να πάνε για ένα μπάνιο στην παραλία; Τα είπες ότι, με το καλό, αύριο, όταν θα βρουν δουλειά και θα πηγαινοέρχονται στη Θεσσαλονίκη, θα πρέπει να δίνουν ενάμιση μισθό από το ετήσιο εισόδημά τους (1.344 €) μόνο για τα διόδια των Μαλγάρων;

Φίλη/Φίλε,

• Να τους το πεις, πριν είναι αργά.
  • Να τους το πεις, πριν το καταλάβουν μόνα τους.
  • Να τους το πεις, γιατί τα βολέματα τελείωσαν και τα παιδιά μας, αύριο, μπορεί κι αυτά να βρεθούν άνεργα στο δρόμο.
  • Να τους το πεις, γιατί τότε δεν θα σε πιστέψουν, ότι δεν ήξερες, πάντα είχες δουλειές και ποτέ το χρόνο για να αντιδράσεις.

Τροποποιήθηκε από τον FOURNARIS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με αυτοκινητο...λιγο δυσκολο ομως ε;:shades:

πανευκολο...κοιτα στο youtube αλλα παιζει να ακουσεις κανα μπαμ πισς αριστερα.δυο φορες εχει σκασει η μπαρα στον ουρανο επειδη δεν εφυγα γρηγορα αλλα ουτε χρωμα ουτε γρατζουνια ουτε τιποτα δεν επαθε

Τροποποιήθηκε από τον dim_gal

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

+++++ σε fournari....

το εχω ξαναγραψει κ θα το ξαναγραψω....γινονται τοσες κ τοσες συνελευσεις σε παααρα πολλες πολεις πλεον της ελλαδας...

κ παρ'ολα αυτα βλεπω πολλους να ρωτανε ακομη τι κ πως...βρε παιδια τραβατε σε μια συνελευση να δειτε τι γινεται...

σε μια πηγα κ πλεον δεν χρειαζεται να ρωτησω κατι παραπανω....οτι θα χρειαστει να μαθω ειτε θα το μαθω μεσα απο το blog που εχουν οι επιτροπες ειτε απο κοντα σε καποια συνελευση....λεμε κ λεμε κ ξαναλεμε οτι πρεπει να ξεκουνησουμε απο τον καναπε αλλα τιιιιιποτα...ολα να μας τα φερουν ετοιμα στο πιατο....αμ δεν ειναι ετσι....συγνωμη για το αυστηρο υφος αλλα με φερνεται στο αμην ωρες ωρες :blush2:

υγ:κ στην πατρα θα εχουν γινει αναλογες συνελευσεις matho...το να σου πει καποιος 5 πραγματα εδω μεσα δεν ειναι τπτ...

πηγαινε σε μια συνελευση κ τα παιδια που ειναι στην εκαστοτε επιτροπη θα σε διαφωτισουν πληρως :bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλα ορισμενοι στα διοδια(υπαλληλους εννοω)ειναι μεγαλα λαμογια λεμε ετσι....

σου μιλανε μ'ενα υφακι :mB_faskelo: ,και το μονο που σκεφτεσαι ειναι να κατεβεις κατω και να αρχισεις τα μπουκετα....

Το μονο που με κραταει εμενα προσωπικα ειναι οτι θα καθυστερησω στη δουλεια,οχι τιποτ'αλλο,

Matho συμφωνω μαζι σου,δν αξιζει να πληρωνει κανεις ουτε 1 euro,για τους κωλοδρομους που εχουμε.

Συνεχεια βλεπεις εργα,κωνους,ξανα εργα,......

Ρε ΣΑΛΤΑ ΓΑΜ@@@@ΤΕ που θελετε και τα λεφτα του κοσμακη ρε............ :mB_faskelo::mB_faskelo::mB_faskelo:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

υγ:κ στην πατρα θα εχουν γινει αναλογες συνελευσεις matho...το να σου πει καποιος 5 πραγματα εδω μεσα δεν ειναι τπτ...πηγαινε σε μια συνελευση κ τα παιδια που ειναι στην εκαστοτε επιτροπη θα σε διαφωτισουν πληρως :bye:

Το σκεφτομαι σοβαρα λεμε.Θα παω,ηδη παρακολουθω και το site που δωσατε εδω μεσα και με βλεπω για συνελευσεις:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κι εγώ έχω πάαααρα πολύ καιρό Κώστα να πληρώσω στα κομμάτια όπου ο δρόμος είναι σαν τα μούτρα τους.

Με τη μηχανή ΔΕΝ σταματάω καν. Από δεξιά της μπάρας και........ Αλέκος.

Σιγά μην τους δείχνω και την πινακίδα μου. Άμα θέλουν τίποτις άλλο.... :lipssealed::blush: :P

ΟΥΣΤ ΛΑΜΟΓΙΑΑΑΑΑΑ. :kill:

Η ΣΥΛΛΟΓΙΚΟΤΗΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. ΘΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ ΠΙΣΤΕΥΩ. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλα κανεις και δεν πληρωνεις!ειδικα στην εθνικη κορινθου-πατρων :_thumbsup: ειμαι απο εκει και κατι ξερω κ εγω :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλα κανεις και δεν πληρωνεις!ειδικα στην εθνικη κορινθου-πατρων :_thumbsup: ειμαι απο εκει και κατι ξερω κ εγω :_thumbsup:

Και πραγματικα μού κανει τρομερη εντυπωση πώς τοσα χρονια στο υπολοιπο κομματια απο την αλλη μερια,δηλαδη Πατρα-Πυργο ΔΕΝ εχουν βαλει διοδια.Ενω ο δρομος ειναι το ιδιο μπ@υρδελο κι εκει και μαλιστα ισως και φονικοτερος στην Ευρωπη...Ισως η εξηγηση ειναι οτι οι δρομοι γυρω απο την Αθηνα προς διαφορες κατευθυνσεις εχουν "ψωμι" αφου συνεχως χρησιμοποιουνται απο ανθρωπους που φευγουν απο τας Αθηνας...Σου λεει το γ@μωκρατος εδω θα εισπραττουμε συνεχεια,μην το αφησουμε ανεκμεταλλευτο...

Ισως ρε παιδια ειναι καιρος να ξυπνησουν ολοι και να μην πληρωνει ΚΑΝΕΝΑΣ.Μια μαζικη ΑΠΟΛΥΤΗ αντιδραση ισως ειναι η μοναδικη λυση για κατι καλυτερο σε αυτη την κατασταση!:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραίος ο.......γέροντας ! sopase.gif

Μιααααααααααα χαρά τους ξηγήθηκες, κι έτσι θέλουν !

The first cut is the deepest που λέει κι ο καμμένος Rod. sp_ike.gif Απο 'κεί και πέρα είναι...παιχνιδάκι. crazy.gif

υγ. χρήσιμες φωτό...όσο πάει και μου θυμίζει PLAYMOBIL η Εθνική ! rotfl.gifrotfl.gifrotfl.gifrotfl.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΕΜΑΣ......Ετσι πρεπει να κανουμε ολοι ειδικα τωρα αυτες τις ημερες οσοι θα κινηθουμε σε εθνικα δικτυα, απο εδω και περα δεν προκειτε να τους αφησω ουτε ενα σεντς..μπραβο κωστα.._thumbsup.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χρησιμοποιώ τον συγκεκριμένο δρόμο, που μόνο κατ όνομα είναι εθνική οδό, πάνω από 18 χρόνια

πάντα πλήρωνα το αντίτιμο και με χαμόγελο

κάποιος βρέθηκε να μου ανοίξει τα μάτια οτι σε εργοτάξιο-γιατί περί αυτού ο λόγος πρόκειται- δεν υποχρεούμαι να πληρώσω αντίτιμο για να διέλθω και πως κακώς όλα τα προηγούμενα χρόνια πλήρωνα καθώς δεν πληρούνται οι προυποθέσεις για εθνική οδό

εδώ και 3, κοντά, χρόνια δεν πληρώνω το αντίτιμο διοδίων στους σταθμούς ρίου και ζευγολατιού, ούτε με μαγκιές ή τσαμπουκάδες προς τους υπαλλήλους, γιατί κι αυτοί την δουλειά τους κάνουν και αν δεν ανέφεραν όσα αναφέρουν, θα ήσαν υπόλογοι στην εργοδοσία τους

οι της τροχαίας όντως δεν έχουν καμία αρμοδιότητα να κυρώσουν παράβαση για την μη καταβολή αντιτίμου, εκτός του να σου ζητήσουν τα στοιχεία σου και μόνο, αν διέλθεις σαν κλεφτοκοτάς, με κρυφτούλι πίσω από νταλίκες ή αυτοκίνητα, εκτός και αν πρόκειται για το αυτονόητο, για οποιαδήποτε τροχαία παράβαση σύμφωνα με τον κοκ

η παραχωρησιούχος εταιρεία κάνει έργο, επεμβάσεις επί του ασφαλτοτάπητα γίνονται συνεχώς, κατά πάζλ, εδώ κι εκεί, διαγραμμίσεις, διαπλάτυνση της οδού, κώνους και νερουλιέρες, κανένας δεν το αρνείται

κάποιος μπορεί να υποστηρίξει οτι αργούν, αλλά αν προσπαθήσει να δει το έργο με κριτικό και αντικειμενικό ματι, θα δει οτι δεν είναι μικρό και υπάρχουν πολλές και αντικειμενικές δυσκολίες

η εταιρεία σύμφωνα με αυτά που έχουν υπογραφεί στην σύμβαση είναι σύννομη, κάνει ό,τι είναι υποχρεωμένη να κάνει

συμφώνησε να πάρει την εργολαβία του έργου, να εισπράττει διόδια, μέρος των οποίων να το χρησιμοποιεί για την συντήρηση των αναγκών της εθνικής οδού και των λειτουργικών της αναγκών, ενα άλλο μέρος θα ναι το κέρδος της και ένα άλλο κομμάτι θα χρησιμοποιείται για να αυτοχρηματοδοτείται το έργο

τι σημαίνει αυτό κατ εμέ: κάποια σαινια προδότες, με όνομα, επώνυμο και δυνατότητα υπογραφών, ξεπούλησαν κοψοχρονιάς μια πλουτοπαραγωγική επιχείρηση, γιατί οι οδικές μεταφορές και οι συγκοινωνίες δεν σταματάνε, παραδεχόμενοι την ανικανότητά τους να φτιάξουν κάτι από το να ξεκκοκκαλίζουν και το σημαντικότερο; για να βολέψουν τον ιδιώτη, την παραχωρησιούχο εταιρεία, που βάζει τα κεφάλαιά της, είπαν να την ελαφρύνουν κατά μερικές δεκάδες χιλιάδες ευρώ ημερισίως, με το πρόσχημα της αυτοχρηματοδότησής του έργου

το λογικό θα ήταν να αναρτούσαν μια ταμπέλα, "εισέρχεστε με δική σας ευθύνη, προσοχή εργοτάξιο", για να μην κινδυνεύει να κανείς να σκοτωθεί, παρά να του ζητούν να πληρώνει διόδια σαν να είναι το έργο παραδομένο

η εταιρεία μπορέι να έχει στα χέρια της την σύμβαση υπογεγραμμένη, αλλά ξέρει οτι μπάζει, γι αυτό και δεν ξεκινά την επίθεση

τα ασφαλιστικά μέτρα που εκδικάστηκαν, νομίζω τον προηγούμενο οκτώβρη λένε πως το δίκιο είναι κάπου στη μέση, δηλαδή πως οι οδηγοί δεν είναι υποχρεωμένοι να πληρώνουν, πριν την ολοκλήρωση του έργου, μα από την άλλη, λόγω της σπουδαιότητας του έργου για την περιοχή και τον κίνδυνο υπαναχώρησης της εταιρειας μπρός στα νέα δεδομένα, δεν τα καταργούν

παλιά υπέγραφα το έντυπό τους, που αναγράφεται σαν αδυναμία καταβολής διοδιων, με την δική μου επισήμασνη στη θέση της υπογραφής,ΑΡΝΗΣΗ, ενώ για μεγάλο διάστημα τους έδινα ένα δικό μου έντυπο να το επισυννάψουν με το δικό τους εξηγώντας τους λόγους άρνησης και τις θέσεις μου

πλέον , φτάνοντας στο γκισέ, αναφέρω άρνηση κατβολής διοδίων, μου κρατάνε τον αριθμό κυκλοφορίας, περιμένω, σηκώνουν την μπάρα, μου ζητούν να περάσω στα δεξιά, απαντώ πως δεν θα το πράξω και κατόπιν χαιρετισμού αποχωρώτο κίνημα

το "αρνηση καταβολής διοδίων" στον συγκεκριμένο οδικό άξονα, έχει να κάνει με το ότι οι προυποθέσεις δεν πληρούνται. όταν κι εφόσον αυτές ικανοποιηθούν, δεν θα έχω πρόβλημα να πληρώσω, αν και τότε μπορεί να επιλέγω την παρακαμπτήρια οδό

σημείωση: η επικινδυνότητα αυτού του δρόμου είναι τέτοια που σε μερικά σημεία, για να μην ρισκάρω την σωματική μου ακαιρεότητα και των συνεπιβατών μου, επιλέγω αναγκαστικά την παλιά εθνική οδό, που τουλάχιστον παρέχει, την κακώς εννοούμενη ευκολία της ΛΕΑ, που είναι ανύπαρκτη στην υποκατασκευή εθνική οδό-και μόνο κατ όνομα

καλό θα ήταν να διάβαζε κανείς την σύμβαση, τους όρους, τις προυποθέσεις, τις υπογραφές στο τέλος, για να ξέρει ποιούς να φτύσει όταν κάποια στιγμή τους συναντήσει ή με το καλό να τους κρεμάσει στην πλατεία του χωριού όταν η επανάσταση ξεκινήσει

η εταιρεία είναι καλό πράμα

η σύμβαση είναι ξεβράκωμα, όπως ό,τι συμφωνήθηκε, παραχωρήθηκε, υπογράφηκε τα τελευταία χρόνια ανάμεσα σε ιδιώτες και δημόσιο

οι πολίτες την πληρώνουν ρισκάροντας ή πληρώνοντας με την ζωή τους

τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις και θέσεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω παιδια κατεβαινα απο θεσσαλονικη με αμαξι...Και ρωτουσαμε

<μπορειτε να μας ανοιξετε>?

<οχι> (μονιμη απαντηση)

<ε θα ανοιξουμε μονοι μας,δεν πιστευουμε να υπαρχει προβλημα> χεχεχεχε

ε και κατεβαιναμε και ανοιγαμε τη μπαρα :P

Αλλα ρε παιδια,1-2 διοδια πριν την αθνα μας ειπε μια "στριγκλα" με υΦΑΑΑΡΑ οτι ερχετε κληση απο την εφορια στο σπιτι :S και κατι τετεια...Δεν πιστευω να ελεγε αληθεια.......e? :katana:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω παιδια κατεβαινα απο θεσσαλονικη με αμαξι...Και ρωτουσαμε

<μπορειτε να μας ανοιξετε>?

<οχι> (μονιμη απαντηση)

<ε θα ανοιξουμε μονοι μας,δεν πιστευουμε να υπαρχει προβλημα> χεχεχεχε

ε και κατεβαιναμε και ανοιγαμε τη μπαρα :P

Αλλα ρε παιδια,1-2 διοδια πριν την αθνα μας ειπε μια "στριγκλα" με υΦΑΑΑΡΑ οτι ερχετε κληση απο την εφορια στο σπιτι :S και κατι τετεια...Δεν πιστευω να ελεγε αληθεια.......e? :katana:

ναι ρε αληθεια ειναι! θα σας κλασουν μια μαντρα τσουρεκια :thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ουτε εγω πληρωνω, εκτος απο αττικη οδο. Ολα τα υπολοιπα ειτε ειμαι πισω απο αμαξι η κοιταζω αν χωραω να περασω, οπως πχ στα διοδια στην εξοδο Θηβας για εθνικη. Εκει δεν χριαζεται καν σταση. Περνας με 30χλμ απο το κενο.

Τον πρωτο καιρο πληρωνα. Τωρα αναλογα τα κεφια, οπως ειπα η καθομαι πισω απο αμαξι, η σβηνω την μηχανη, βγαζω γαντια και κανω για 2-3 λεπτα πως ψαχνω κερματα. και τους λεω "Δεν εχω χρηματα πανω μου" :_zeppelin: Ξεκινανε οι κορνες απο πισω, και αφου αγανακτα ο ταμιας , μου ανοιγει. :angel_not:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα