Jump to content
ANDREASP

10.000 χιλ.χωρις φιλτρο αερα

Recommended Posts

Το πιο ωραιο ειναι να το πας στον Πραβη στα κεντρικα της yamaha , και οταν σου πει δεν εχει φιλτρο δeιχνεις την αποδειξη και που εκανες service και μετα :bruce_h4h: .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

πες τώρα πως το παραδεχτούν ότι δεν βάλανε το φίλτρο... και τι θα βγει??? τι θα σου κάνουν??? θα σου περάσουν ένα καινούργιο φίλτρο τζάμπα?? και λοιπόν... σημασία έχει ότι το μηχανάκι ψηλό ταλαιπωρηθεί...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε μου λυπαμαι που θα σε στεναχωρησω αλλα με 10.000χλμ. χωρις φιλτρο αερα τα χιτωνια και τα ελατηρια εχουν παθει σιγουρα ζημια.

Σκεψου μονο οτι ολος ο αερας που καταναλωσε ο κινητηρας σε αυτα τα 10.000χλμ. περασε μεσα στους θαλαμους καυσης αφιλτραριστος!!!Δηλ. ολη η σκονη εχει περασει μεσα στους θαλαμους και σιγουρα θα ειναι σαν να τους εχει τριψει καποιος με γυαλοχαρτο!!:_zeppelin:

Παρατηρισε αμα σου καιει λαδια.Αμα καιει καποιο μετρησιμο ποσο λαδια τοτε να το πας σε αυτους που ξεχασαν(μα τι βλαχοκαμποϊδες!!)να βαλουν φιλτρο και να τους πεις να σου αλλαξουν κεφαλη στον κηνητηρα και επι της ευκαιριας να πεις στον υπευθυνο για το φιλτρο μηχανικο να αλλαξει ο ιδιος εγκεφαλο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν ΑΠΛΑ! δεν αλλαχτηκε το φιλτρο, και ολα τα χιλιομετρα που εκανες ηταν σε καθαρο (σχετικα, ειν'αυτο) περιβαλλον, (οχι σκονες απο χωματα κπ) δεν τρεχει τπτ..

Αν, απο την αλλη, κυκλοφορεις μονιμα σε τετοιες καταστασεις, πρεπει να το αλλαζεις πολυ πιο συχνα απ'οτι λεει το service manual!

Με αλλα λογια, το θεμα που βαζεις ειναι τελειως σχετικο και εξαρταται απο την χρηση.. (Αυτο που λενε οι εταιρειες, αφορα τον "χρυσο μεσο ορο" που τις περισσοτερες φορες δεν ισχυει γιατι εξαρταται απο τη χρηση..)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οχι ρε φιλε.. μηλας τωρα για το FJR?

Αν ειναι δυνατον ρε γμτ..

το φιλτροκουτι πως το ειδες καθαρο;

αλλα τι ροταω ρε γμτ.. μετα απο τοσα χιλιομετρα τι ψαχνουμε να βρουμε..

οποιαδηποτε σκονη η κατι αλλο εχει μπει μεσα για τα καλα στο μοτερ, εχει προχωρησει παντου δε παιζει..

μια αλλαγη λαδιων, καθαρισμα φιλτροκουτι, μπεκ, και οτιδηποτε αλλο καθαριζεται,

το θεμα ειναι να στα κανουν τζαμπα αλλα πως θα γινει αυτο; :surrender:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε μου λυπαμαι που θα σε στεναχωρησω αλλα με 10.000χλμ. χωρις φιλτρο αερα τα χιτωνια και τα ελατηρια εχουν παθει σιγουρα ζημια.

Σκεψου μονο οτι ολος ο αερας που καταναλωσε ο κινητηρας σε αυτα τα 10.000χλμ. περασε μεσα στους θαλαμους καυσης αφιλτραριστος!!!Δηλ. ολη η σκονη εχει περασει μεσα στους θαλαμους και σιγουρα θα ειναι σαν να τους εχει τριψει καποιος με γυαλοχαρτο!!:_zeppelin:

Παρατηρισε αμα σου καιει λαδια.Αμα καιει καποιο μετρησιμο ποσο λαδια τοτε να το πας σε αυτους που ξεχασαν(μα τι βλαχοκαμποϊδες!!)να βαλουν φιλτρο και να τους πεις να σου αλλαξουν κεφαλη στον κηνητηρα και επι της ευκαιριας να πεις στον υπευθυνο για το φιλτρο μηχανικο να αλλαξει ο ιδιος εγκεφαλο!

Δυστυχώς ο Κώστας έχει ένα δίκιο. Δεν ήθελα να το πω χτες που είδα το θέμα είναι η αλήθεια. 10000χιλ είναι πολλά... πάρα πολλά για χωρίς φίλτρο σε όσο καθαρό περιβάλλον κι αν κινούταν η μοτοσυκλέτα. Εδώ τα άφτερ μάρκετ φίλτρα λένε πως αν δεν βάλεις το ειδικό λάδι πάνω στο φίλτρο τους, δεν είναι υπεύθυνοι για ότι συμβεί στον κινητήρα! Και μιλάμε ΜΕ φίλτρο. Πόσο μάλλον χωρίς καθόλου φίλτρο! Ακόμα και η παραμικρή σκόνη, ή ένα πετραδάκι να πέρασε μέσα έχει κάνει ζημιά που ίσως δεν φαίνεται ακόμα. :(

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το θέμα είναι κατά πόσο θα το παραδεχτούν...γιατί άνετα μπορούν να πουν ότι κοίτα να δείς φιλαράκι...εσύ το έβγαλες...

Η κεφαλή δεν έχει θέμα. Κυλινδροπίστονα - ελατήρια αν θα έχουν επιρρεαστεί

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χωρίς να διαφωνώ με όλους σας, σας βρίσκω λιγάκι υπερβολικούς...

Σίγουρα τα χιλιόμετρα είναι πάρα πολλά αλλά η καταστροφή ελατηρίων και χιτωνίου είναι μάλλον υπερβολική κατάσταση...

Όπως πολύ σωστά είχε πει κάποιος κάποτε εδώ, "Το manual της μοτοσυκλέτας γράφεται από δικηγόρους." και συμπληρώνω εγώ, όλα τα manual!

Δε θα ρισκάρει κάποια εταιρία τις συνέπειες της μη προειδοποίησης των πελατών....

Δε βρίσκω νόημα να σου καθαρίσουν το injection αφού ούτε καν εμπλέκεται με τον αέρα και μάλλον θα είναι λάθος ακόμα και να το ζητήσεις....

Σε τόσο σημαντική φθορά (αν μπορέσεις να αποδείξεις κάτι) θα έπρεπε να έχουν πολύ μεγάλες κυρώσεις αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να βγάλεις άκρη....

Είναι πολύ σημαντικό επίσης να ξέρεις εξαρχής πόσο έχεις σκοπό να το τραβήξεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν είναι μόνο τα πιστόνια/ελατήρια/κύλινδρος που θα την ακούσουν αλλά και οι βαλβίδες εισαγωγής οι οποίες 'αμμοβολούνται' από το μίγμα το οποίο περιέχει σωματίδια.

Και ο αέρας στην πόλη κάθε άλλο παρά καθαρός είναι σε μία μεσογειακή πρωτεύουσα στην οποία βρέχει μία στις τόσες. Ας θυμηθούμε πόσες φορές μας επισκέφτηκε η σκόνη από την Σαχάρα, πόσες φορές συναντάμε οικοδομικά έργα πάσης φύσεως, πόσες φορές φυσάει και σηκώνεται η σκόνη στην ατμόσφαιρα. 10.000 χλμ. χωρίς φίλτρο είναι πάρα πολλά και οποιοσδήποτε από εμάς θα ήταν πολύ σκεπτικός εάν του συνέβαινε.

Πολύ μεγάλη χοντράδα και δύστυχώς ο μόνος τρόπος για να επιλυθεί είναι άνοιγμα, επιθεώρηση και άλλαγμα οποιουδήποτε εξαρτήματος έχει σημάδια φθοράς από σωματίδια. Στο χιτώνιο αυτά θα είναι κάθετες λεπτές γραμμές, στις βαλβίδες θα είναι αφύσικα μεγάλα διάκενα λόγω ομοιόμορφης φθοράς. Δεν είναι όλες οι φθορές οι ίδιες η κάθε αιτία αφήνει μία υπογραφή την οποία ο σωστός μάστορας μπορεί να διαγνώσει. Το άσχημο είναι οτί εξαρτάσαι από τους ίδιους που προκάλεσαν την ζημιά.

Με το μαλακό και διπλωματία, το σημαντικό είναι σε πρώτη φάση να παραδεχθούν το λάθος τους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Tι να πω... Απο τη μια σκεφτομαι το σοκ και τη στεναχωρια που θα παθαινα αν συνεβαινε σε μενα αυτο το πραγμα, αλλα απο την αλλη θαυμαζω την εξαιρετικα ψυχραιμη και σωστη σταση του φιλου!

Ειλικρινα δεν ξερω αν εγω θα μπορουσα να ειμαι τοσο ψυχραιμος!

Παντως θελω να πιστευω οτι δεν επαθε τοσο μεγαλη ζημια απο αυτα τα χιλιομετρα... Συνηθως τα φιλτροκουτια εχουν ενα μικρο ανοιγμα για να τραβανε αερα και αυτο ειναι σε σημειο που δεν παιρνει ευκολα μεσα σκονες/βρωμα/νερα (πχ κατω απο το ντεποζιτο με πορεια προς τη σελα), οποτε αυτο λογικα θα τον εσωσε κιολας.

Ομως τελικα με κατι τετοια χανεις την εμπιστοσυνη σου στους μαστορες γμτ...

Και εγω θελω να κανω μερικα πραγματακια στη μηχανη και ψαχνω να βρω το χρονο για να ειμαι πανω απο το μηχανικο οταν θα την φτιαχνει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λογικά πάντως, πώς και δεν άκουσες το μηχανάκι διαφορετικά?

Θα το ακουσε,απλα νομιζε οτι μετα το σερβις το μηχανακι αγριεψε...... :victory:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μεγάλη μλκία τους! Πάντως μην μασάς! yamaha: δεν χαλάει δεν σπάει δεν στρίβει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλσπερα σε ολους.Τελικα παιδια τη βλακεια την ειχε κανει ενα γειτονικο συνεργειο που ειχα παει να αλλαξω λαδια στα 25.000χιλ.Δεν μου πηγε το μυαλο στην αρχη σ'αυτον το κοπανο γιατι του ειχα πει να μου αλλαξει μονο λαδια. Μου ζητησε βεβαια συγνωμη και προθυμοποιηθηκε να διορθωσει οποια ζημια τυχον εχει γινει Μαλιστα ειχε φυλαξει και το φιλτρο το οποιο ηταν και πεντακαθαρο.Πηγα βεβαια στο συνεργειο της ΥΑΜΑΗΑ να ρωτησω τι ζημια μπορει να εχει γινει. Με διαβεβαιωσαν οτι απ'την στιγμη που δεν εχω παει σε χωμα και η εποχη ειναι κυριως χειμωνας δεν εχω κανενα προβλημα. Ρωτησα και ενα φιλο μου μηχανικο που παλια δουλευε στην ΥΑΜΑΗΑ,και μου ειπε και αυτος το ιδιο. Μαλιστα στο ΒΜW 1100 RT που εχει,μου ειπε οτι το κυκλοφορουσε 10 χρονια χωρις φιλτρο,χωρις προβλημα!Το καλο ειναι οτι τελικα εκανα μονο 5000.χιλ.χωρις φιλτρο και ελπιζω να εχουν δικιο οι μηχανικοι και να μην εχω κανενα προβλημα στο μελλον.Eυχαριστω ολους για τις συμβουλες σας.

Τροποποιήθηκε από τον ANDREASP

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τέλος καλό όλα καλά :thumbsup:

είδες που δεν πρέπει να πηγαίνουμε σε συνεργεία που δεν είναι εξουσιοδοτημένα...

πάλι άδικα κατηγορήσαμε τους yamahaκιανούς... :/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

να κανω μια ερωτηση; δλδ στις μηχανες που τις ''φταχνουν'' και για την εισοδο του αερα αντι για παπα εχουν μονο ενα χωνι (ουτε καν φιλτροχωανι) σαν αυτο που ειχαν τα κλαξον στα παλια αυτοκινητα (δεν ξερω πως λεγετε επισημα :P ) τι γινεται μετα απο καποια χλμ; πανε για ρεκτιφιε :doh: ;

Τροποποιήθηκε από τον krassas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όταν και καλά είσαι γ@μώ και δέρνω και το θέλεις για 500-1000 μέτρα, δεν σε νοιάζει τι ζημιά θα βγάλει σε 10.000 χιλιόμετρα...

όταν το κάνεις για να κινείσαι μέσα στην πόλη... μπορείς να δεις εδώ τι γίνεται... :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

να κανω μια ερωτηση; δλδ στις μηχανες που τις ''φταχνουν'' και για την εισοδο του αερα αντι για παπα εχουν μονο ενα χωνι (ουτε καν φιλτροχωανι) σαν αυτο που ειχαν τα κλαξον στα παλια αυτοκινητα (δεν ξερω πως λεγετε επισημα tongue.gif ) τι γινεται μετα απο καποια χλμ; πανε για ρεκτιφιε doh.gif ;

Χοάνη. Μπαίνει και ένα μεταλλικό πλέγμα σαν σίτα, στην περίμετρο της, που εμποδίζει την...τυχόν αναρρόφηση κάποιου αντικειμένου, απο χαλίκι στην πίστα εως κανα παξιμάδι που θα λυθεί!

Εκεί πλέον ο σκοπός της είναι, η πλήρης και ανεμπόδιστη είσοδος του αέρα.

Εξεζητημένη λύση + τελικό στάδιο βελτίωσης σε μοτοσυκλέτες με καρμπυρατέρ, για χρήση αποκλειστικά σε πίστα ! _thumbsup.gif

Ο κινητήρας έχει δεχθεί πλήθος ρυθμίσεων + βελτιώσεων, ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ γι'αυτό το σκοπό, και ο λόγος είναι το κυνηγητό με το....χρονόμετρο. whistling.gif

Όπως σωστα πόνταρες, ρεκτιφιέ δεν γίνεται, αλλά ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΟ ΛΥΣΙΜΟ του μοτέρ μετά τον αγώνα και επανατοποθέτηση σχεδόν όλων των εξαρτημάτων σε καινούργια μορφή.

Χωρίς όριο κόστους = εργοστασιακές ομάδες. _thumbsup.gif

''Οι αγώνες βελτιώνουν το είδος'', έτσι ήταν + θα είναι πάντα ! cheers.gif

Τροποποιήθηκε από τον innova 04

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

στο C-50 εγώ δεν έχω φιλτροκούτι ούτε χοάνη ούτε σήτα... ΤΙΠΟΤΑ δεν έχει... ( έχουν γίνει οι κατάλληλες ρυθμίσεις... ) αλλά το πιστόνι κάνει 25 ευρώ όχι 500 ευρώ που κάνουν τα δικά σας...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

500 ευρώ που κάνουν τα δικά σας...

μη το λες οχι και 500, φθηνα ειναι τα πιστονια.. πιος θα το κανει και πως ειναι το θεμα :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ρε φίλε είχα στο c-50 τότε φιλτροκούτι χωρίς φίλτρο μέσα και πήγε κάποιος μπ@στ@ρδος και έριξε ένα εισιτήριο διπλωμένο μέσα και μου στράβωσε τη βαλβίδα!! το ρούφηξε και επειδή ήταν μακρύ κόλλησε στη μέση... :_zeppelin:

Τι μου θύμισες τώρα....... :ranting:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

στο C-50 εγώ δεν έχω φιλτροκούτι ούτε χοάνη ούτε σήτα... ΤΙΠΟΤΑ δεν έχει... ( έχουν γίνει οι κατάλληλες ρυθμίσεις... ) αλλά το πιστόνι κάνει 25 ευρώ όχι 500 ευρώ που κάνουν τα δικά σας...

ασε το C.

Κάνε το ίδιο και στο Serrow με το Wiseco.

Ελα πάλι σε 1 χρόνο + ξαναπόσταρε.

whistling.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ασε το C.

Κάνε το ίδιο και στο Serrow με το Wiseco.

Ελα πάλι σε 1 χρόνο + ξαναπόσταρε.

whistling.gif

δεν θέλω να ξανά δίνω 270άρια ευρώ...

ενώ για 40 ευρώ ούτε καν το συζητάμε...

αφού με το C-50 την ίδια μέρα ( μετά από 5 λεπτά που πήρε πρώτη φορά μπρος ) το άνοιξα να δω πόσα χιλιόμετρα βγάζει :)

αλλά το πιστόνι κάνει 25 ευρώ + φλάντζες 5 ευρώ + 10 ευρώ λάδια = 40 ευρώ... για 40 ευρώ τον χρόνο ούτε καν το συζητάω για στρώσιμο ή για να το ζεσταίνω πριν πάω βόλτα ή για φίλτρο αέρα...

ρε φίλε είχα στο c-50 τότε φιλτροκούτι χωρίς φίλτρο μέσα και πήγε κάποιος μπ@στ@ρδος και έριξε ένα εισιτήριο διπλωμένο μέσα και μου στράβωσε τη βαλβίδα!! το ρούφηξε και επειδή ήταν μακρύ κόλλησε στη μέση... :_zeppelin:

Τι μου θύμισες τώρα....... :ranting:

τι λες τώρα ρε φίλε !!! :lipssealed:

γι αυτό δεν φοράω φίλτρο. για να βλέπω αν έχει πέσει κανενός κανένα εισιτήριο :_shifty:

μη το λες οχι και 500, φθηνα ειναι τα πιστονια.. πιος θα το κανει και πως ειναι το θεμα :_thumbsup:

μια ερώτηση... στο Yamaha fjr 1300 πόσο κάνουν τα πιστόνια??? στο περίπου όχι ακριβώς ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα