Jump to content
petrosducatisti

F1 αναμμένο (δεν σβήνει) σε 1100ΧΧ

Recommended Posts

sweatdrop.gifΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ΠΑΙΔΙΆ ΒΟΉΘΕΙΑ STO1100 ΧΧ 99 ΜΟΝΤΈΛΟ ΤΟ F1 ΜΈΝΕΙ ΑΝΑΜΈΝΩ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΕΛΕΧΟ ΣΤΑ ΒΎΣΜΑΤΑ ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΤΟ ΚΑΛΏΔΙΟ ΤΟΥ IMOBILIZER ΔΕΝ ΕΙΝΑ ΚΟΜΕΝΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΊΕΙ ; ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΗ ΕΝΑ ΚΛΕΙΔΊ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΟΎΛΕΥΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΎΜΕΝΟ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ 2 ΚΛΕΙΔΙΆ .

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΜΑΓΝΗΤΊΣΤΗΚΕ ΤΟ ΚΛΕΙΔΊ;AN ΦΤΑΙΗ ΤΟ IMOBILIZER Η ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΑΛΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΟΥ; SOS-SOS

sweatdrop.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Παιρνει μπροστα ο κινητηρας ή οχι?Αν παιρνει κανονικα μπροστα,δουλευει σωστα ή οχι?Για δωσε λιγες περισσοτερες πληροφοριες και ισως θα μπορεσω να σου πω 2-3 πραγματα να τσεκαρεις..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το λαμπακι του Fi μενει μονιμα αναμενο μολις γυρισεις το κλειδι ή αναβοσβηνει?

Μπορεις να βγαλεις αντικλειδι με το κλειδι που εχεις και φυσικα με την ταυτοτητα σου και την αδεια της μοτοσυκλετας μαζι... (για ΠΟΛΥ ευνοητους λογους)

Το εχω κανει και στοιχιζει 50 ευρω.

Απλως το κλειδι που θα φτιαξεις ειναι λιγο....μεγαλο για να το εχεις για "πρωτο"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βάλτο σε διαγνωστικό να δεις τι κωδικό βλάβης έχει αποθηκεύσει.

Μπορεί να τα έχει παίξει κανένας αισθητήρας και να μην έχει καμία σχέση με το immobilizer (FI=Fuel Injection, το λαμπάκι έχει σχέση με όλο το σύστημα του ψεκασμού).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε γειά και καλωσόρισες.

1. Θερμή παράκληση, γράφε με μικρά και κάνε και έναν κόπο να διαβάσεις τον κανονισμό λείτουργείας του Forum.

2. Αν έχει την ίδια τεχνολογία με το VFR, τότε το μηχανάκι σου έχει αυτοδιάγνωση. Δηλαδή, την ώρα που ανάβει (σταθερά) το λαμπάκι, σταματάς και ανοίγεις το πλαϊνό σταντ. Με το που θα ανοίξεις το πλαϊνό, το λαμπάκι θα αρχίσει να αναβοσβήνει. Μετράς πόσες φορές αναβόσβησε, ανατρέχεις στο βιβλίο συντήρησης και βλέπεις τί ακριβώς βλάβη έχεις. Εναλλακτικά το πάς σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο HONDA ή αντιπροσωπεία που να έχει το διαγνωστικό (προσοχή, δεν το έχουν όλοι), το συνδέουν στην φίσσα και τα "ομολογεί" όλα.

Και πάνε γρήγορα να φτιάξεις ένα κλειδί, γιατί αν κάτι συμβεί σε αυτό που έχεις, τότε πάς για χοντρό κουστούμι...........

Τροποποιήθηκε από τον Παναγιώτης Κ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπαρχει σοβαρη περιπτωση να εχει παρει νερα η φισσα της γειωσης.Στα μοντελα μεχρι και το 2000 η φισσα ειναι πανω απο την αλυσιδα με αποτελεσμα να εισερχονται νερα.Η μηχανη δουλευει κανονικα αλλα αναβει το FI.Χρειαζονται περισσοτερες και πιο ξεκαθαρες πληροφοριες απο τον ιδιοκτητη για να μπορεσουμε να βοηθησουμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

PetrosDucatisti,στην ουρα σου κατω απ την σελα εχει μια πλακετα στην οποια καταληγουν μια σειρα απο βυσματα ,βγαζεις τα βυσματα και μαζι με το κλειδι που εχεις τα στελνεις να σου τα προγραμματισουν ξανα. Ρωτα τον μηχανικο σου η' καποιον αντιπροσωπο Honda που να το στειλεις η' να το στειλουν αυτοι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το πιθανοτερο ειναι να ευθυνεται το κλειδι.Τσεκαρε τα καλωδια πισω στην ECM την μοναδα που ειναι στην ουρα,και ειδικα το ασπρο-κοκκινο,και το ασπρο-κιτρινο.Σε καθε περιπτωση πηγαινε σε μια honda,να δεις τι γινεται.Δεν ειμαι σιγουρος αν το 99αρι, μπαινει στο διαγνωστικο.Στην καλυτερη φταιει το κλειδι,αμεσως μετα ερχεται η ECM,και τελος η μοναδα immobilizer.Μην το σκαλισεις μονος καλυτερα.... :_unsure:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

συμφωνα με το βιβλιο εχουμε

blown fuse -main engine stop or fuel pump

faulty power supply to ECM

faulty engine stop releay

faulty engine stop switch/open circuit on switch earth -ground - wire

faulty ignition switch

faulty bank angle sensor

falulty ECM

Την ακριβη μεταφρασει την αφηνω σε αλλον συνφοριτη για να μην κανω καποιο λαθος .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επίσης δεν δουλεύει η αντλία βενζίνης αλλά ούτε έχει σπινθήρα σε καμια μπουζοπιπα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βάλτο σε διαγνωστικό να δεις τι κωδικό βλάβης έχει αποθηκεύσει.

Μπορεί να τα έχει παίξει κανένας αισθητήρας και να μην έχει καμία σχέση με το immobilizer (FI=Fuel Injection, το λαμπάκι έχει σχέση με όλο το σύστημα του ψεκασμού).

To 99άρι, δεν μπαίνει σε διαγνωστικό!

PetrosDucatisti,στην ουρα σου κατω απ την σελα εχει μια πλακετα στην οποια καταληγουν μια σειρα απο βυσματα ,βγαζεις τα βυσματα και μαζι με το κλειδι που εχεις τα στελνεις να σου τα προγραμματισουν ξανα. Ρωτα τον μηχανικο σου η' καποιον αντιπροσωπο Honda που να το στειλεις η' να το στειλουν αυτοι.

Ο προγραμματισμός γίνετε πάνω στη μοτοσικλέτα, έτσι είναι πιο δύσκολο!

Αν δεν δουλεύει η αντλία και αν δεν σβήνει το λαμπάκι του FI τότε το μηχανάκι δεν διαβάζει το κλειδί.

Φίλε μου, αν σου έχει συμβεί αυτό και αν δεν έχεις δεύτερο κλειδί, πρέπει να τσεκάρεις το kill switch, το ηλεκτρικό κομάτι της κεντρικής κλειδαριάς (τα 3 χοντρά καλώδια από κάτω από την κλειδαριά), τον αισθητήρα γωνίας κλίσης (πίσω από την μπαταρία) και την καλοδίωση από και προς την ECM. Αν όλο το σύστημα δουλεύει σωστά (κεντρικός διακόπτης, kill switch, καλοδίωση) τότε πρέπει να αλλάξεις ECM (εγκέφαλο)

Τροποποιήθηκε από τον pissaman

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ευχαριστώ ρε παιδιά μάλλον θα παη σε συνεργείο για πιο καλώ ψάξιμο και ελπίζω να μη μου βγει ο κούκος αηδόνι και ευτυχώς που η ιταλιδα μου δεν πουλήθηκε και με περιμενη. ευχαριστω παιδια καληνυχτα.

_thumbsup.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

.. ευτυχώς που η ιταλιδα μου δεν πουλήθηκε και με περιμενη...

_thumbsup.gif

Ειδες? Ευτυχως που υπαρχουν και τα Ιταλικα για τις στιγμες που "τελειωνουν" τα Japan!! :sopase:

:2funny: :2funny:

(Πλακιτσα! :P Ελπιζω να βρεις την ακρη!.. :_thumbsup: )

Τροποποιήθηκε από τον black_hawk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα