Jump to content
Nevros

Απορία κυβικών

Recommended Posts

Γιατι να θελει μαζεματα ντε και καλα...αν το πας σε μηχανικο και σου πει οτι ειναι οκ, αν το παλικαρι εχει αλλαξει λαστιχα, εχει κανει Service κτλπ, γιατι τοτε να θελει μαζεματα...?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Γιατι να θελει μαζεματα ντε και καλα...αν το πας σε μηχανικο και σου πει οτι ειναι οκ, αν το παλικαρι εχει αλλαξει λαστιχα, εχει κανει Service κτλπ, γιατι τοτε να θελει μαζεματα...?

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν θα θέλει..

Η πρώτη μηχανη που παιρνω είναι.. Απλά εδω όλους όσους πήραν μεταχ τους

Ακούω να λένε ότι χρειάστηκαν μαζεματα

Μπορεί να λέω μ@λ@κιες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα μαζεματα δεν ειναι στανταρντ.Μπορει να βρεις τεφαρικι μηχανακι βρε αδερφε.Εκτος να εννοεις μαζεματα,τιποτα λαδια-φιλτρα,και κανα ζευγαρι λαστιχα.Αυτα ειναι πταισματα,και να την παρεις θα τα κανεις οπως και να ΄ναι.Βασικα σε βλεπω να αλλαζεις ομως κατηγοριες,και θα ελεγα να ψαχτεις τι θελεις πραγματικα,τι χρηση θα κανεις.Μετα....βρωμαει ο τοπος απο μηχανακια,και ειδικα τετοια εποχη εχει και καλες τιμες... :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μη πας σε SS600 ειναι too much οπως ειπαν και τοσοι αλλοι πιο πανω. Μια πολυ καλη εναλακτικη που θα σε καλυψει και σαν εμφανιση και σαν γκαζι δεν θα το βαρεθεις ευκολα αλλα ουτε θα σε τρομαξει ειναι το ER6F 6f20green.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πιστευω πως ειναι το ολο θεμα εγκειται στο πως θα το οδηγας . :rolleyes:

για μενα να παρεις οτι σου κανει γουστο ακομα και πολλα κυβικα .ειναι οι δυσκολοι καιροι για να πουλας και να αγοραζεις μηχανες θα χασεις λεφτα.

να βαλεις καλα στο μυαλο σου οτι δεν θα οδηγας σαν καγκουρας :bruce_h4h: , αλλα συνετα συμφωνα με τις δυνατοτητες σου , λαμβανοντας υποψην οτι δεν εχεις ξαναοδηγησει μεγαλη μηχανη :angel_not: .

το να το φοβασαι λιγο δεν ειναι κακο θα σου δωσει την ευκαιρια να εισαι πιο προσεκτικος .....τι εισαι δηλαδη αναπηρος ,,, :uglystupid2: . η μουρη των αλλων εδω μεσα ειναι καλλιτερη.

εχε υποψην σου οτι αν πας στα 250κεκ θα γλυκαθεις και συντομα θα θες πιο πολλα κυβικα ,,,,κατι αντιστοιχο συμβαινει με εμενα τωρα :whistling:

παρε τι μηχανη που σα αρεσει για μενα. :clapping:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ το έχω ξαναγράψει...αν δεν σε τρώει το χέρι σου πάρε και 1000αρα.Αν πάλι σε τρώει,ακόμα και 50αρακι να έχεις..την μαλακία σου θα την κάνεις.

Αλλά εγώ δεν προτείνω με τίποτα να πας σε 1000 ή ακόμα και σε 600cc ss.Έχουν πολύ βρομόγκαζο και σε ρίχνουν για πλάκα.

Η εμπειρία μου λέει,πρώτα μάθε να στρίβεις σε κανονική μηχανή και μετά πας σε ss.Άσε όλα τα άλλα (γκάζια-φρένα κλπ).

Και η δικιά μου μηχανή για αρχάριους προορίζεται.ΑΝ το μυαλό είναι μέσα στο κεφάλι :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλυτερα να πας σε κατι ποιο ενδιαμεσο...απο σκουτερ σε σσ ειναι τεραστια διαφορα...κοιτα αυτα που σου προτεινανε τα παιδια...γιατι οσο συνετος και να εισαι το γκαζι του gsxr θα σε προκαλει συνεχεια...και χωρις εμπειρια...ελπιζω να βρεις κατι που να το αγαπας!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πρώτα απ'ολα ο αριθμός των κυβικών δεν παίζει τοσο πολύ ρόλο οσο το πως δουλεύει ο κινητήρας και τα άλογα που πλαισιόνουν τα κυβικά.

ενα 600 ss ειναι αλλο πράγμα απο ενα μονοκύλινδρο η δικίλινδρο 650 κυβικών.

σημασία εχει εσύ πως θα το πας και αν θα γλυκαθείς πρώιμα απο το γκάζι του.

τουλάχιστον το gsxr δεν κάνει αυτό το απότομο άλμα στις ψηλές στροφές όπως τα αλλα 600αρια. εχει πιο ισομοιρασμένη την ροπή του σε όλο το φάσμα στροφών.

Τροποποιήθηκε από τον Athan

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η πρώτη μηχανή του πατέρα μου ήταν μια harley 1400cc 400 κιλά... αυτό που 8ελω να πω είναι ότι δεν λένε κάτι τα κυβικά..αν είσαι προσεκτικός η μηχανή δεν 8α σε προδώσει..και 8α σε πάει όπως την πας όπως λες και εσύ..8α σου πρότεινα ένα hornet 600αρι...που είναι απίστευτο..και χρηστικό.. τώρα η τελική απόφαση είναι δική σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οδηγας ενα σκουτερακι των 10 ιππων και θες να πας σε σουπερσπορτ των 100 ιππων.Αν μπορεις να το κανεις???

Ναι μπορεις στανταρ εν εχεις το χρημα να το παρεις και να το συντηρησεις.

Αν μπορεις να το οδηγησεις???

Το θεμα ειναι να το πας και οχι να σε παει.Θα το παρεις στην αρχη και θα το πας σαν κοτα.Μετα απο κανα 2μηνο θα ξεψαρωσεις και θα το ανοιξεις.Εκει ειναι το προβλημα οτι αν κατι παει στραβα δεν θα χεις την πειρα να το χειριστεις καταλληλα.Τωρα αν εισαι τοσο συνετος που θα το παρεις θα κανεις CSS για να μαθεις τοτε οκ αλλα προσεχε γιατι θα μαθεις να στριβεις και να φρεναρεις αλλα αυτα τα μηχανακια μαζευουν χλμ για πλακα και οι δρομοι στην Ελλαδα δεν ειναι πιστα.Κυκλοφορουν πολλοι π@π@ρες εξω και αλλο να πας με 120 και να γινει η στραβη και αλλο με 180.

Ξεχωρα απο ολα αυτα εχεις οδηγησει ποτε κανα σουπερσπορτ για λιγακι να δεις αν σε βολευει η θεση?Δεν οδηγουνται οπως τα αλλα μηχανακια και θα σε κουρασει αν δεν ξερεις τι και πως να κανεις.

Τι χρηση θα του κανεις?

αν το θες για μες στην πολη παρε κατι αλλο μην το παιδευεις το μηχανακι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αρχικά χαιρετούρες προς όλους, καθότι είμαι και εγώ καινούργιος στο φορούμ. :vv:

Η απάντηση στο ερώτημα του φίλου νομίζω οτι είναι λίγο υποκειμενική, όπως και η ερώτηση η ίδια δηλαδή.

Η πιο σωστή διατύπωση θα ήταν αν θα πρέπει να πάρει ένα μηχανάκι, το όποιο πέραν του κινδυνου της αγνοιάς,

δεν θα μπορεί να αξιοποιήσει σωστά για αρκετά μεγάλο διάστημα(εκτός και αν κάποιος είναι έμφυτο ταλέντο, σπανιότατο

όμως φαινόμενο ).

Αν κάποιος μεταθέσει την ίδια ερώτηση για κάτι που δεν είναι αντικείμενο πόθου, η απάντηση έρχεται πολύ πιο

εύκολα και συνήθως είναι και πιο αποκρυσταλλομένη.

Π.Χ Οταν διαθέτεις εναν υπολογιστή με περιορισμένες δυνατότητες και θές να εξελιχθείς σε κάτι καλύτερο, συνήθως δεν

πάς να αγοράσεις οτι πιο ακριβό κυκλοφορεί, με τους πιο καλούς επεξεργαστές και λειτουργικά προγράμματα , διοτι το

πιθανότερο είναι οτι δεν θα τα αξιοποιήσεις εκείνη την στιγμή στο έπακρο τους, και όταν κάποτε μάθεις τελοσπάντων

να τα λειτουργείς, μάλλον θα θεωρούνται και ξεπερασμένα κάπως.

Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με τις μοτοσυκλέτες, και είναι ολοφάνερο αν παρακάμψουμε τους ακραίους συναισθηματισμούς

για λίγο. Τα σουπερσπόρτ μηχανάκια, κατ'εξοχήν απευθύνονται για οδηγούς που βρίσκονται 'στην αίχμη του δόρατος' απο άποψη

ικανοτήτων και εμπείρίας, και όχι σε ερασιτέχνες που αναζητούν το κατι καλύτερο απο αυτό που διαθέτουν, ούτε είναι προιόν

μόδας (άσχετα αν έχουν καταντήσει έτσι) !! Την δεκαετιά του 90, μηχανάκια που ξεπερνούσαν τα 100 άλογα διέθεταν ελάχιστοι,

συνήθως περιθωριακοί, οπου συνήθως είχαν και την φήμη στις εκάστοτε γειτονίες για τα ' χέρια τους'-ικανότητες. Τυχαίο ??? :burn:

Αποψή μου : Ναι μεν καλό είναι αυτό που καβαλάμε να μας εξιτάρει αισθητικά και ψυχολογικά, ΑΛΛΑ να είναι πάντοτε σε ισσοροπία με

τις δυνατότητες μας. Θεωρώ τα supersport ως κατάληξη για έναν μοτοσυκλετιστή, όχι ως αφετηρία.

Σορρυ, αν στναχώρησα κάποιον -κάποιους,αλλά είναι ο τρόπος που αντιλαμβάνομαι τα πράματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πριν από δύο μήνες είχα την απορία να πάρω κατευθείαν μεγάλη μηχανή ή να ξεκινήσω με κάτι μικρό για να μάθω. Επειδή τη μηχανή τη βλέπω σαν μέσο διευκόλυνσης και όχι μαγκιάς και έχοντας και πλήρη επίγνωση του χαρακτήρα μου αλλά και της μηχανής, διάλεξα τη μεγάλη. Καμία σχέση θα μου πεις με αυτό που ζητάς. Στο λέω όμως για να λάβεις υπόψιν σου τον παράγοντα "εγώ".

Το καλοκαίρι ένας φίλος μου αγόρασε την GSX-R 750 για πρώτη του μηχανή. Δεν είχε όμως καμία επαφή πιο πριν (εγώ τουλάχιστον είχα οδηγήσει μερικές φορές το παπάκι και το scooter του κολλητού μου). Σκέψου ότι πρώτα πήρε τη μηχανή και μετά έβγαλε δίπλωμα :kaaaala:. Δόξα το Θεό, μια χαρά τα πάει, μια χαρά την τσουλάει αλλά μετά από 3 μήνες που την αγόρασε το βρήκα απίστευτα ηλίθιο να χαίρεται όταν μου έλεγε "ρε συ χθες έπιασα 275 km/h με τη μηχανή και ήταν και γαμώ". Εγώ, επειδή τον ξέρω καιρό, και γνωρίζοντας ότι είναι επιθετικός χαρακτήρας πολλές φορές, του πρότεινα να μην την πάρει κατευθείαν.

Εν ολίγοις, πιστεύω ότι το πρέπει να τα ζυγίσεις ΟΛΑ και στο τέλος να αποφασίσεις. Πάντα όρθιος ό,τι και να 'ναι!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα