Jump to content
amanda

Οι άνθρωποι ήταν πάντα τόσο αναίσθητοι .... ????

Recommended Posts

Αστυνομικος ειναι αυτος που σεβεται τη στολη του και δεν κανει καταχρηση της εξουσιας που του εχει δοθει μεσω αυτης.

Μπατσος ειναι αυτος που σεβεται τη στολη του επειδη του δινει εξουσια και ξεπερναει τα ορια (οποια και αν ειναι αυτα ειτε ορια που εχουν δοθει απο το Σωμα ειτε απο τη κοινωνια ειτε απο τον ιδιο τον αθρωπο) γνωριζοντας οτι δεν θα υπαρξουν συνεπειες η θα ειναι μιδαμινες .

ΜΙΛΑΣ απιστευτα σωστα !!!!

Και κατι τελευταιο και με συγχωρητε για το οφφ τοπικ Να σκεφτουμε και κατι για ολους που ειναι στο σωμα οκ?

Ερχονται καθε μερα αντιμετωποι με καταστασεις που εμεις επειδη τις βλεπουμε σε ταινιες (ναι παιζει και αυτο ρολο) τις περναμε στο ντουκου τουλαχιστον οι περισσοτεροι. Οι περισσοτεροι εχουν παιδια και οικογενεια πισω τους και ειτε ειναι με τη στολη στην υπηρεσια ειτε οχι παντα κινδυνευουν και αυτοι και οι οικογενειες τους . Υπαρχουν και αποβρασματα που δε δισταζουν να σκωτοσουν πολυ απλα γιατι ετσι τους τη βαρεσε.

Οποτε μη ξενχαμε οτι και αυτοι ειναι ανθρωποι και εχουν ορια.

Δεν δικαιολογω καταστασεις αλλα πολλες φορες μια αναρμοστη συμπεριφορα μπορει να ειναι θεμα ανθρωπινου παραγοντα ( πχ .. εχω τελειωσει την υπηρεσια μου μετα απο βραδινο πηγαινω για το σπιτι με πηρε η γυναικα μου τηλεφωνο ο μικρος ειναι αρρωστος να το παμε στο νοσοκομειο. Και βλεπω ενα ατυχημα ειμαι υποχρεωμενος να σταματησω να παρω τα στοιχεια και να τα δωσω στον επομενο που αναλαμβανει ΝΑ παρει ολα μαζι σημερα!~ κατι τετοιο ας πουμε καθαρη κουραση αγχος στρεςς στεναχωρια)

ΛΕΜΕ τωρα ετσι? ειναι καθαρο παραδειγμα δεν ξερω αν λειτουργει ετσι το σωμα δεν ειμαι αστυνομικος

Αν ειμαι εκτος τοπου και χρονου παρακαλω διορθωστε με να μαθαινουμε και τα πραγματα σωστα:_thumbsup:

θεωρώ πολύ σωστή την παρατήρηση σου...έχειμία παραπάνω ευθυνή από τον απλό πολίτη αλλά δε παύει να ναι άνθρωπος... με την ίδια όμως ελαστικότητα και επιείκια, να δικαιολογήσουμε και τον λεωφοριατζή που από τα νεύρα του εξαιτίας του άσχημου τηλέφωνου απο την γυναίκα του , παίρνει το τιμόνι και θερίζει 50 ζωές, και του αρχιτέκτονα που έκανα την γέφυρα λειψή γιατί η κόρη του του μίλησε άσχημα το πρωί και του πολιτικού που έδωσε λάθος γραμμή γιατί τον απατάει η γυναίκα... ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ και κάποια επαγγέλματα έχουν ευθύνες 10πλασιες άλλων... γι αυτό και ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ δεν αρμοζουν σε όλους και δεν θα πρέπει να παίρνουν τις θέσεις οι όποιοι να ναι.... Οι αστυνομικοί εκπαιδεύονται σε ένα ιδανικό κράτος να ΤΙΜΑΝ την στολή τους και να δίνουν το παράδειγμα....

Τέλος, θα ήθελα να επανέλθουμε στο αρχικό θέμα του τόπικ και να κλείσει το θέμα περι χαρακτηρισμών ατυνομίας εδώ...

motorbike, εννοείτε και θα ήθελα μια απάντηση σου αλλά πέραν αυτής ευχαρίστως συνεχίζουμε με ΠΜ την κουβέντα μας...

:kiss:

Τροποποιήθηκε από τον amanda

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αμαντα... keep on._thumbsup.gif

εχω και μια αλλη απορια... για ποιο λογο ο scandal ειχε πριν λιγο ενα -1;

αυτα που ειπε ηταν πολυ σωστα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βεβαιως και τα πιστευω αγαπητε! Για να τα γραφω ολα αυτα σημαινει και οτι τα πιστευω επειδη εχω δει.. Ο ορκος που κολλαει με ολα τα παραπανω μηπως εχεις διαβασει κατι και το καταλαβες διαφορετικα και βεβαια ειμαι υποχρεωμενος να σταθω διπλα σου οταν με χρειαστεις αλλα με το θεμα της γιαγιας που κολλαει αυτο; Μηπως ο αστυνομικος εγινε και διασωστης και δεν το γνωριζω εγω; Η χωρα γιατι ακριβως δεν εφτασε εως εδω ; Μηπως καποιος κοιταγε την παρτυ του πως να βγαλει τους δικους του και αυτων "απο την λασπη" , μηπως καποιοι ειδανε "πολλα λεφτα και τρελαθηκανε και ΣΚΕΦΤΗΚΑΝΕ την παρτυ τους " , λεω μηπως γιατι ολα κολλανε . Γιατι εδω εχει μαθει ο καθενας να κοιταει τον κ**ο του και στα παλια του τα παππουτσια για τον συνανθρωπο του. Κοιτα τι λενε στην Ευρωπη και μετα ξανασκεψου το. Δεν μπορω να καταλαβω που ζουνε ορισμενοι.

Γαργάρα μου την....έκανες ! whistling.gif

Ασε τας Ευρώπας και απάντα καθαρά. Κουβέντα κάνουμε, όχι κόντρα.

Ακούω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αμαντα... keep on._thumbsup.gif

εχω και μια αλλη απορια... για ποιο λογο ο scandal ειχε πριν λιγο ενα -1;

αυτα που ειπε ηταν πολυ σωστα

που ειναι καλέ το -1??!?!?! :_unsure:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

που ειναι καλέ το -1??!?!?! :_unsure:

το ειχε εχθες και οταν το ειδα το εσβησα γιατι πολυ απλα δεν διεκρινα κατι λαθος σε αυατ που ελεγε:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο οσο γνωριζω και μου ειχαν πει καποτε η λεξη Μπατσος αναφεροταν στους χωροφυλακες επι χουντας και αναφεροταν ως προσβολη στους χωροφυλακες - αστυνομικους που χωρις ιδιαιτερο λογο συλλαμβανανε και πλακωνανε στις μπατσες (εξου και το μπατσος) οποιον τολμουσε να αμφισβητησει την εξουσια τους... η απλα για να την επιδειξη αυτης (κανω οτι θελω και επειδη ειμαι εξουσια δεν θα βρω το μπελα μου) ενα τετοιο πραγμα

Αυτος ο χαρακτηρισμος εχει μεινει μεχρι και τις μερες μας οχι για τον ιδιο λογο αλλα παραπλησιο. Εγω κανω τον εξης διαχωρισμο τουλαχιστον προσωπικα..

Αστυνομικος ειναι αυτος που σεβεται τη στολη του και δεν κανει καταχρηση της εξουσιας που του εχει δοθει μεσω αυτης.

Μπατσος ειναι αυτος που σεβεται τη στολη του επειδη του δινει εξουσια και ξεπερναει τα ορια (οποια και αν ειναι αυτα ειτε ορια που εχουν δοθει απο το Σωμα ειτε απο τη κοινωνια ειτε απο τον ιδιο τον αθρωπο) γνωριζοντας οτι δεν θα υπαρξουν συνεπειες η θα ειναι μιδαμινες .

Και κατι τελευταιο και με συγχωρητε για το οφφ τοπικ Να σκεφτουμε και κατι για ολους που ειναι στο σωμα οκ?

Ερχονται καθε μερα αντιμετωποι με καταστασεις που εμεις επειδη τις βλεπουμε σε ταινιες (ναι παιζει και αυτο ρολο) τις περναμε στο ντουκου τουλαχιστον οι περισσοτεροι. Οι περισσοτεροι εχουν παιδια και οικογενεια πισω τους και ειτε ειναι με τη στολη στην υπηρεσια ειτε οχι παντα κινδυνευουν και αυτοι και οι οικογενειες τους . Υπαρχουν και αποβρασματα που δε δισταζουν να σκωτοσουν πολυ απλα γιατι ετσι τους τη βαρεσε.

Οποτε μη ξενχαμε οτι και αυτοι ειναι ανθρωποι και εχουν ορια.

Δεν δικαιολογω καταστασεις αλλα πολλες φορες μια αναρμοστη συμπεριφορα μπορει να ειναι θεμα ανθρωπινου παραγοντα ( πχ .. εχω τελειωσει την υπηρεσια μου μετα απο βραδινο πηγαινω για το σπιτι με πηρε η γυναικα μου τηλεφωνο ο μικρος ειναι αρρωστος να το παμε στο νοσοκομειο. Και βλεπω ενα ατυχημα ειμαι υποχρεωμενος να σταματησω να παρω τα στοιχεια και να τα δωσω στον επομενο που αναλαμβανει ΝΑ παρει ολα μαζι σημερα!~ κατι τετοιο ας πουμε καθαρη κουραση αγχος στρεςς στεναχωρια)

ΛΕΜΕ τωρα ετσι? ειναι καθαρο παραδειγμα δεν ξερω αν λειτουργει ετσι το σωμα δεν ειμαι αστυνομικος

Αν ειμαι εκτος τοπου και χρονου παρακαλω διορθωστε με να μαθαινουμε και τα πραγματα σωστα:_thumbsup:

Sadow φαινεται εισαι ο μονος που καταλαβαινει.. ;) Μπραβο φιλε μου !! Σου δινω το +1 !!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εδω μεσα εχουμε και αλλους αστυνομικους ξερεις, δεν εισαι ο μονος.

Εγω προσωπικα ξερω αλλους τρεις.

Αυτοι δεν βγηκαν ομως να παραπονεθουν για μια λεξη. Γιατι;;;;

Μηπως γιατι κατα βαθος αλλα πολυ βαθος στην καρδια θεωρεις οτι ισως καποιοι και να εχουν δικιο που σας αποκαλουν ετσι;

Και για να μην μπερδευτεις, οι αποψεις μου για το διλλημα αστυνομικος ή μπατσος ειναι γνωστες.

Οπως και αλλων 30 περιπου που απαντησαν σε αυτο το ΘΕΜΑ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αμάντα γειά σου, κατά τη γνώμη μου έχεις απόλυτο δίκιο και στις πράξεις αλλά και στις εκτιμήσεις και τους χαρακτηρισμούς.

Επιπλέον σίγουρα δεν είναι στις αρμοδιότητες του αστυνομικού να παίρνει κατάθεση από έναν άνθρωπο σε τέτοια κρίσιμα ιατρικά, κατάσταση, σε λίγο θα μας πουν να γυρίζουμε από τον άλλο κόσμο για να τελειώνουν με την τυπική γραφειοκρατία, μη τρελαθούμε, στις αρμοδιότητές τους ανήκει η διευκόλυνση της διεκπεραίωσης μιας τέτοιας κατάστασης, με ότι αυτό συνεπάγεται. Απομακρύνουμε τον κόσμο, καλούμε πρώτες βοήθειες, διευκολύνουμε την κυκλοφορία κ.λ.π. Για τον φίλο αστυνομικό, που θίχτηκε από τον χαρακτηρισμό του μπάτσου, θα έλεγα ότι σίγουρα δεν αποτελεί προκατάληψη, αλλά χαρακτηρισμός που απορρέει από χρόνια τακτική των οργάνων της τάξης αυτής της χώρας, και θα έλεγα ότι δεν αποτελεί την εξαίρεση αλλά τον κανόνα. Δυστυχώς αντί να καλυτερέψουν τα πράγματα χειροτερεύουν με την έλευση της νέας γενιάς, και αυτό είναι τόσο έκδηλο σε όλους μας που είναι αστείο και να το συζητάμε. Στο λέω εγώ που λόγω δουλειάς συνεργάζομαι και με υψηλόβαθμα και αξιόλογα στελέχη της αστυνομίας. Αν θέλουν λοιπόν οι αστυνομικοί να τους χαρακτηρίζουμε αλλιώς, ε ας πάψουν κι αυτοί να φέρονται σαν μπάτσοι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγώ πάντως δεν νομίζω να μπορούσα να φύγω έχοντας δει παρόμοιο σκηνικό χωρίς να γ@$^θώ στις τύψεις μετά

τώρα για να πας να βοηθήσεις τον τραυματία πρέπει να την έχεις μια γνώση κατά τη γνώμη μου, αλλιώς μπορείς να βοηθήσεις με άλλους τρόπους

τα άλλα για μπάτσους, ιστορίες και πολιτισμούς δεν τα σχολιάζω :offtopic:

Τροποποιήθηκε από τον warlock9_0

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εδω μεσα εχουμε και αλλους αστυνομικους ξερεις, δεν εισαι ο μονος.

Εγω προσωπικα ξερω αλλους τρεις.

Αυτοι δεν βγηκαν ομως να παραπονεθουν για μια λεξη. Γιατι;;;;

Μηπως γιατι κατα βαθος αλλα πολυ βαθος στην καρδια θεωρεις οτι ισως καποιοι και να εχουν δικιο που σας αποκαλουν ετσι;

Και για να μην μπερδευτεις, οι αποψεις μου για το διλλημα αστυνομικος ή μπατσος ειναι γνωστες.

Οπως και αλλων 30 περιπου που απαντησαν σε αυτο το ΘΕΜΑ

Εμενα με πειραξε τωρα τι εγινε; Και δεν με ενδιαφερει για τους "αλλους".. μπραβο σου που τους ξερεις με γεια σου και χαρα σου..

Τροποποιήθηκε από τον Motobiker

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

άμα σε πείραξε πάει να πει οτι κάπου μέσα σου το πιστεύεις και συ, αν ξέρεις οτι κάνεις καλά τη δουλειά σου δε μπορώ να καταλάβω γιατί να σε πειράζει μια λέξη :winking:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα