Jump to content
SONY

Οι δεξιές στροφές...

Recommended Posts

Εμένα πάντως οι δεξιές με βολεύουν καλύτερα από τις αριστερές. Αισθάνομαι πολύ καλύτερα όταν στρίβω δεξιά. (Μπορεί κατά βάθος να είμαι ακροδεξιό στοιχείο)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό το πρόβλημα ίσως να το είχα πολύ παλιά (δεκαετία πριν και vale δηλαδή)

Τώρα πια (εδώ και αρκετά χρόνια δηλαδή) στρίβω και στις δεξιές και στις αριστερές χωρίς κανένα πρόβλημα. Μην σας πω ότι οι δεξιές μου αρέσουν περισσότερο, γιατί προσπερνάω πολύ πιο εύκολα αυτούς που τις φοβούνται :tooth: (και δεν κάνω πλάκα) Toυς περισσότερους επιλέγω να τους προσπερνάω πάνω σε δεξιά στροφή γιατί εκεί κόβουν λίγο περισσότερο απ' ότι στις αριστερές.

Το θέμα μου με τις αριστερές είχε ξεκινήσει όταν ήμουν πιτσιρικάς, κι είχα στο ποδήλατο την λεγόμενη "κόντρα" που πάντα την πατούσα με το δεξί πόδι. Έτσι είχα ελεύθερο το αριστερό πόδι να βγει και να σταθεροποιήσει το ποδήλατο κάνοντας μια κωλιά με την "κόντρα".

Όταν έχεις μάθει έτσι, το συνεχίζεις και στις μηχανές. Δεξιά το ποδόφρενο, άρα μεγαλύτερη εμπιστοσύνη όταν πλαγιάζεις την μοτό αριστερά. (καμία σχέση για μένα λοιπόν, με φόβους για αντίθετα ρεύματα κτλ που ειπώθηκαν)

Κάποια στιγμή (κι επειδή πάντα και σε κάθε βόλτα ψάχνομαι με το οδηγικό μου στυλ και προσπαθώ να το βελτιώνω κάθε φορά) με ενοχλούσε αφάνταστα το γεγονός ότι στις δεξιές φυλαγόμουν. Έτσι, ενώ ήμουν γρήγορος στις αριστερές, έχανα σε ταχύτητα στις δεξιές.

Κάθισα και το σκέφτηκα.... βρήκα αυτό που με έκανε να αισθάνομαι έτσι, και το δούλεψα σιγά σιγά. Το αποτέλεσμα ήταν θετικότατο. Από κει και μετά δεν με ένοιαζε τι στροφή είναι μπροστά μου γιατί και στις δύο έστριβα πια με άνεση και ταχύτατα. Κι όσο το δούλευα, τόσο καλύτερος γινόμουν.

Οι δεξιές είναι από την φύση τους πιο κλειστές και πιο δύσκολες αφού είμαστε χώρα που οδηγούμε από την δεξιά λωρίδα, αλλά παρόλα αυτά, δεν είναι τίποτα. Εκμάθηση χρειάζεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι δύσκολο να κρατηθείς στην εξωτερική ρε παίδες!

Πριν ακόμα στρίψω σε αριστερόστροφη φωνάζω "πάλι ρε γαμώτο"?

Και γω νιώθω άβολα!! :na_mB:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η σωστη απαντηση ειναι : Παιζουν ρολο τα δυο ημισφαιρια του εγκεφαλου μας !

• ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΗΜΙΣΦΑΙΡΙΟ

.Ελέγχει το δεξί ήμισυ του σώματος αισθητικά και κινητικά.Είναι υπεύθυνο για την αντίληψη του χρόνου,ομιλία,γραφή,αντίληψη του λόγου,συμβολισμό,λεκτική μνήμη, αναλυτική σκέψη (σκέψη βήμα βήμα με επαλληλία απο το μερικό στο ολικό),επικοινωνία με λέξεις κατά κυριολέξια,επεξεργασία ακουστικών ερεθισμάτων,επεξεργασία αφηρημένης πληροφορίας,αντίληψη λεπτομερειών,πρόκληση ελενχόμενης συμπεριφοράς,δευτερογενή ερμηνεία συμπεριφοράς,μαθηματικά γραμματική.

• ΔΕΞΙΟ ΗΜΙΣΦΑΙΡΙΟ

.Ελέγχει το αριστερό ήμισυ του σώματος αισθητικά και κινητικά.Είναι υπεύθυνο για την οπτική αντίληψη του χώρου,κατανόηση μεταφορικών ενοιών και χιούμορ,συσχέτιση,σύνθεση λεγομένων συναισθηματική φόρτιση και μελωδία λόγου,οπτική μνήμη,ολιστική-συνθετική σκέψη (απο το ολικό στο μερικό),επικοινωνία με τόνο φωνής,εκφράσεις προσώπου εξωλεκτική κινησιολογία,προσοχή,διάκριση πολύπλοκων ακουστικών τόνων,επεξεργασία ερεθισμάτων αφής,πρόκληση παρορμητικής συμπεριφοράς,αισθήματα ,συγκινήσεις,δημιουργικότητα,φαντασία,καλλιτεχνική έκφραση,ευαισθησία στα χρώματα.

Γι αυτο και ποτε δεν εχουμε την ιδια αισθηση οσον αφορα τις στροφες !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο μυαλό σου είναι :winking:

στις αριστερες εχεις καλυτερη ορατοτητα και νιωθεις μεγαλυτερη σιγουρια να πιεσεις

αυτο εχω καταλαβει εγω για μενα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ πάλι (που μου φαίνονται κι εμένα ευκολότερες οι αριστερές) πιστεύω το εξής.:

Στις στροφές μας ενδιαφέρει (υποσυνείδητα - ψυχολογικά) να ήμαστε ΕΝΤΟΣ πεδίου δράσης. Εντός δρόμου.

Όταν προσπαθούμε μια δεξιόστροφη φοβόμαστε περισσότερο επειδή είναι πολύ πιο κλειστή, πολύ πιο μικρή η ακτίνα στρέψης και επίσης είμαστε κοντά στο "εκτός". Εκτός δρόμου, δίπλα σε χαντάκι, δίπλα σε μπαριέρες, δίπλα σε πρανές η γκρεμό κλπ. Απέχουμε δηλαδή "λίγο" απο την αποτυχία.

Στην αριστερή στροφή τις περισσότερες περιπτώσεις παίζουμε σ όλο το φάρδος του δρόμου ανάλογα πως θα μπούμε. Ξέρουμε πως αν πέσουμε θα πέσουμε κάπου "μέσα" (άσχετα αν αυτό το μέσα είναι κλάσεις επικινδυνότερο απο το να καταλήξεις στα χορτάρια.) . Επίσης στις αριστερές έχουμε πιο απλουστευμένη την χρήση του ποδόφρενου, απ ότι όταν έχουμε πέσει δεξιά και το έχουμε απο κάτω. (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το χρησιμοποιούμε. απλά στο κεφάλι μας μέσα λέμε φρένο=επιβράδυνση=ευκολότερη αποφυγή απο εξτρίμ καταστάσεις).

Μόνο αυτή την λύση έχω δώσει εγώ, διαβάζοντας κάποια παλιά άρθρα του Motorrad.

Πάντως το ΙΔΙΟ πρόβλημα το έχουν πολλοί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επειδη οδηγουμε δεξια οι δεξιες συνηθως ειναι τυφλες.υποσεινηδητα τις φοβασαι παραπανω.Με εξασκηση και km θα βελτιωθει το θεμα σου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι δεξιές μου βγαίνουν καλύτερα, φαίνεται και από το λάστιχο. στο αυτοκίνητο μία από τα ίδια. γοτ δη φακ λέω..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κεί προτιμώ τις αριστερές γιατί μπορώ να έχω κάτω το αριστερό πόδι, να ελέγχω την τροχιά με το δεξί στο πίσω φρένο

O κυριος παραπανω με καλυψε απολυτως!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λένε ότι οι δεξιόχειρες είναι πιο άνετοι στις αριστερές και λιγότερο στις δεξιές

Στο μυαλό σου είναι :winking:

+675 στα παραπάνω!

Αν το δουλέψεις λιγάκι δε θα έχεις πρόβλημα.

:cheers::cheers::cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ωραίο θέμα, μπράβο παίδες! :_thumbsup:

θασ το σκεφτώ περισσότερο οταν παω σπίτι, παρόλ'αυτά έχω μια σύντομη άποψη περι αυτού

και εγώ εχω ενα σχετικό προβληματάκι με τις δεξιές, αλλα έχω ενα προαίσθημα ότι η "φοβία" προκαλείται απο απο τις θέσεις του γκαζιού και του ποδόφρενου. εννοώ ότι όταν στρίβω αριστερά έχω καλύτερη αίσθηση του γκαζιού καθώς το δεξί μου χέρι βρίσκεται σε πιο βολική θέση να ελένξει την μανέτα, ενω στις αριστερές ψιλοκρέμεται κάπως. το ίδιο έχω και με το ποδόφρενο καθώς εαν έστριβα αριστερά το νιώθω πιο ελεύθερο το αριστερο πόδι σε περίπτωση highside, ενω απο τα αριστερά δεν θα προλάβαινω να το τραβήξω λόγω φρένου.

ξερω ακουγεται λίγο παράξενο αλλα πιστεύω ειναι περισσότερο "εγκεφαλικό" το θεμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συμφωνω απολυτα με τον nicolas fmx,ειναι οπως οι τερματοφυλακες οι περισσοτεροι απογειωνοντε στην αριστερη πλευρα ενω απο δεξια εχουν προβλημα,ετσι ειναι κ στους οδηγους,την 1η φωρα που μπηκα στην πιστα στα μεγαρα ενω εξυνα απο την αριστερη απο δεξια αργησα να προσαρμοστω,ομως με την προπονηση εφτασα <σχεδον>στο ιδιο επιπεδο,στο ποδοσφαιρο το ιδιο τα τακλιν απο την αριστερη πλευρα ειναι ευκολοτερα,μην προβληματιζαστε λοιπον ειναι απολυτα φυσιολογικο!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι μοτοσυκλετες εχουν κατασκευαστει ετσι γιαυτο τον λογο,σκεπτειτε το γκαζι που βρισκετε το ποδοφρενο το σταντ,ολοι σχεδον ξεκαβαλαμε απο την αριστερη πλευρα τυχαιο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μαλλον πρεπει να πάρω μηχανάκι με BOXER :)

μαλλον πρεπει να πας σερρες να το δουλεψεις...ο πιο ευκολος και ασφαλής τροπος(ειναι και δεξιοστροφη...οτι πρεπει)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι μοτοσυκλετες εχουν κατασκευαστει ετσι γιαυτο τον λογο,σκεπτειτε το γκαζι που βρισκετε το ποδοφρενο το σταντ,ολοι σχεδον ξεκαβαλαμε απο την αριστερη πλευρα τυχαιο?

Aν ήταν το σταντ από την δεξιά μεριά, όλοι από δεξιά θα καβαλάγαμε/ξεκαβαλάγαμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δηλαδή όλοι μας κατα βάθος είμαστε "αριστεροί"?

...κατα βαθος ναι, στη πραξη ομως :uglystupid2: :uglystupid2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω ειμαι αριστεροχειρας καβαλαω παντα απο δεξια γιατι αν καβαλησω απο αριστερα εχω την εντυπωση πως θα φαω τα μουτρα μου..... Και απορω πως ολοι οι αλλοι καβαλανε απο αριστερα. Και στις δεξιες στροφες δεν εχω κανενα προβλημα. Στις αριστερες ομως καπου μεσα στην στροφη το χανω...... Τι εχω γιατρε μου ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατι πρεπει να παρεις κανα varadero :whistling::whistling:

Αδερφε δοκιμασε κατι απλο...ΟΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΑΣ..... :_thumbsup:

Τελειωνε με τις φωτο λεμε :knuppel2::knuppel2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μεγαλυτερο συντριπτικα ποσοστο οδηγων ειναι δεξιοχεροι-δεξιοποδαροι κ τους βολευει να κατεβαινουν απο οπουδιποτε στηριζοντας το σωμα τους στο αριστερο ποδι οπως πχ στο ποδοσφαιρο εισαι δεξιος αλλα πηδας κ στηριζεσαι με το αριστερο γιαυτο βαση στατιστικης το σταντ στις μηχανες ειναι απο αριστερα!!!!!αν ηταν απο δεξια οι περισσοτεροι θα ειχαν προβλημα ισοροπιας. τοσο απλα......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το παραπανω, παιζει σπουδαιο ρολο οσο αναφορα τον ψυχολογικο τομεα.

Ενδεχομενως να παιζει ρολο και το οτι "το δεξιό ημισφαίριο του εγκεφαλου, ελέγχει το αριστερό ήμισυ του σώματος αισθητικά και κινητικά και είναι υπεύθυνο για την οπτική αντίληψη του χώρου.." :winking:

( http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%B3%CE%BA%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC_%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B9%CE%B1 )

Η σωστη απαντηση ειναι : Παιζουν ρολο τα δυο ημισφαιρια του εγκεφαλου μας !

• ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΗΜΙΣΦΑΙΡΙΟ

.Ελέγχει το δεξί ήμισυ του σώματος αισθητικά και κινητικά.Είναι υπεύθυνο για την αντίληψη του χρόνου,ομιλία,γραφή,αντίληψη του λόγου,συμβολισμό,λεκτική μνήμη, αναλυτική σκέψη (σκέψη βήμα βήμα με επαλληλία απο το μερικό στο ολικό),επικοινωνία με λέξεις κατά κυριολέξια,επεξεργασία ακουστικών ερεθισμάτων,επεξεργασία αφηρημένης πληροφορίας,αντίληψη λεπτομερειών,πρόκληση ελενχόμενης συμπεριφοράς,δευτερογενή ερμηνεία συμπεριφοράς,μαθηματικά γραμματική.

• ΔΕΞΙΟ ΗΜΙΣΦΑΙΡΙΟ

.Ελέγχει το αριστερό ήμισυ του σώματος αισθητικά και κινητικά.Είναι υπεύθυνο για την οπτική αντίληψη του χώρου,κατανόηση μεταφορικών ενοιών και χιούμορ,συσχέτιση,σύνθεση λεγομένων συναισθηματική φόρτιση και μελωδία λόγου,οπτική μνήμη,ολιστική-συνθετική σκέψη (απο το ολικό στο μερικό),επικοινωνία με τόνο φωνής,εκφράσεις προσώπου εξωλεκτική κινησιολογία,προσοχή,διάκριση πολύπλοκων ακουστικών τόνων,επεξεργασία ερεθισμάτων αφής,πρόκληση παρορμητικής συμπεριφοράς,αισθήματα ,συγκινήσεις,δημιουργικότητα,φαντασία,καλλιτεχνική έκφραση,ευαισθησία στα χρώματα.

Γι αυτο και ποτε δεν εχουμε την ιδια αισθηση οσον αφορα τις στροφες !

Μηπως λεμε τα ιδια?? :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατί τις δεξιές στροφές τις παίρνουμε κλειστά ενώ τις αριστερές ανοιχτά.

τις τυφλες δεξιες ποιος τις παιρνει κλειστα και ζει ακομα? :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο γνώστης Keith Code λέει:

Το παλαιό μυστήριο με τους αναβάτες να προτιμούν είτε αριστερές είτε δεξιές στροφές είναι εύκολο να λυθεί:

Δεν αισθάνονται άνετα πάνω στη μηχανή τους για τον άλφα ή τον βήτα λόγο και σφίγκουν υπερβολικά το τιμόνι, όταν

παίρνουν την "άσχημη" για αυτούς στροφή.

The twist of the wrist ΙΙ ,σελ.43

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο γνώστης Keith Code λέει:

Το παλαιό μυστήριο με τους αναβάτες να προτιμούν είτε αριστερές είτε δεξιές στροφές είναι εύκολο να λυθεί:

Δεν αισθάνονται άνετα πάνω στη μηχανή τους για τον άλφα ή τον βήτα λόγο και σφίγκουν υπερβολικά το τιμόνι, όταν

παίρνουν την "άσχημη" για αυτούς στροφή.

The twist of the wrist ΙΙ ,σελ.43

Απλά τα πράγματα... :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα