Jump to content
HLIAS

Ο διχρονος κινητηρας (2Τ) μπορει να γινει οικονομικοτερος

Recommended Posts

ωραιο αρθρακι, ποντακι απο εμενα...Να διορθωσω μονο οτι τα διχρονα περασαν στην ιστορια (εν μερει εστω) επειδη δε τα γουσταριζε η μαμα Χοντα και η οποια εκανε οτι περνουσε απο το χερι τηε για να τα εξαφανισει...Τα υπολοιπα για ρυπους κλπ ειναι απλες προφασεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

μακάρι να βρει εφαρμογή και να ανακτήσει την παλιά του δόξα! (πάρε και ένα ποντάκι)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ ακόμα θέλω να πιστεύω οτι τα επόμενα δύο χρονάκια η μαμά yamaha θα βγάλει τα RD 350/400 γυμνά, φτηνά και με δίχρονους εξελιγμένους κινητήρες. :_innocent: Σαν ψωμάκια θα πουλάνε στους πιτσιρικάδες.

Yamaha_RD_350_01-e1265364287210.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πράγματι, μακάρι να αντιγράψουν την έτοιμη τεχνολογία άμεσου ψεκασμού των δίχρονων εξωλέμβιων κινητήτρων που πληρούν τις αυστηρότατες προδιαγραφές ρύπων ακόμα και των "κλειστών" περιβαλλοντικών συστημάτων όπως οι λίμνες.

Να πω ότι η Honda πρώτη εγκατέλειψε τους δίχρονους στις εξωλέμβιες και πρόσφατα τον ίδιο δρόμο ακολούθησε και η Yamaha... :uglystupid2:

Μόνο οι Αμερικάνοι έχουν μείνει στο χώρο των δίχρονων με την Envinrude (BRP-Bombardier) και ένας Γιαπωνέζος κατασκευαστής μικρής εμβέλειας αλλά με καλό όνομα (Τοhatsu).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ ακόμα θέλω να πιστεύω οτι τα επόμενα δύο χρονάκια η μαμά yamaha θα βγάλει τα RD 350/400 γυμνά, φτηνά και με δίχρονους εξελιγμένους κινητήρες. :_innocent: Σαν ψωμάκια θα πουλάνε στους πιτσιρικάδες.

αμα ομως οι 'εξελιγμενοι' διχρονοι με τον ψεκασμο δεν πανε οπως οι παλιοι,δεν θα προχωρησουν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αμα ομως οι 'εξελιγμενοι' διχρονοι με τον ψεκασμο δεν πανε οπως οι παλιοι,δεν θα προχωρησουν

Λογικα κοφτες και διαφορες μα**κιουλες θα τους κοβουν..οποτε ξωλωμα και βουρρρρ :P :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά 400ρια δίχρονα θα βγάζουν σήμερα κάνα 100ρι άλογα. Σκοτώστρες θα είναι αν τα ελευθερώσεις...Τί πιτσιρίκια και μλκίες? :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά 400ρια δίχρονα θα βγάζουν σήμερα κάνα 100ρι άλογα. Σκοτώστρες θα είναι αν τα ελευθερώσεις...Τί πιτσιρίκια και μλκίες? :)

μου αρεσει! θελω διχρονο 400αρι rd, πως ειναι το r6.. καπως ετσι αλλα διχρονο γουσταρωωωωωωω :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απαπαπαπαπααααααααααααααααααααααα!!!!

Ερωταςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ευχαριστουμε Ηλια πολυ ενδιαφερον περιμενουμε λοιπον ,η ιδεα να παρω ενα διχρονο ακομα δεν με χαλαει καθολου,απο οτι βλεπω και αλλοι "πιτσιρικαδες" ενδιαφερονται :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σας ευχαριστω για τα καλα λογια_hi.gif

Παιδιά 400ρια δίχρονα θα βγάζουν σήμερα κάνα 100ρι άλογα. Σκοτώστρες θα είναι αν τα ελευθερώσεις...Τί πιτσιρίκια και μλκίες? smile.gif

+1 απο εμενα και εγω αυτο σκεφτικα, αν βγουνε, μαλλον θα πρεπει να τα παρουν οσοι εχουν ανεξαρτητου κυβισμου διπλωμα και οχι οι πιτσιρικαδες

αλλωστε τα διχρονα δεν εβγαιναν παλια μονο για τους μικρουςwinking.gif

Θέλει δουλειά ακόμα το "θέμα" δεν είναι έτσι απλό, αλλά οχι ακατόρθωτο... closedeyes.gif

Σιγουρα θελει δουλεια και ισως και να εχουν εξελιχθει πολυ σε αυτον τον τομεα.. απλα δεν τα εχουν βγαλει στην παραγωγη ακομα

ενημερωτικα να πω πως αυτο το αρθρο ειναι του 2004 αυτον τον Δ.Χοϊδα_thumbsup.gif

ασχετα αν εγω το ποσταρα το 2010biggrin.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Thanks dude! :cheers:

Εχοντας την τύχη να έχω κάνει τα πρώτα μου βήματα καβάλα σε έναν καθαρόαιμο 250 νοσταλγώ σφοδρά το παρελθόν... :wub:

Να υποθέσω οτί οι δίχρονοι με απευθείας ψεκασμό δεν έχουν ανάγκη από εισαγωγή στον στροφαλοθάλαμο; Και αν αυτό ισχύει τότε ο στροφαλοθάλαμος λιπαίνεται από κανονικό λάδι και όχι από το μείγμα; Κάτι τέτοιο θα σήμαινε μεγαλύτερη αξιοπιστία και διάρκεια ζωής....

Αναρωτιέμαι τι μπορεί να γίνει με την διχρονίλα, ιδίως για τους ψηλόφτερους με τις ψηλά τοποθετημένες εξατμίσεις! Μυρίζομαι κοινωνικό αποκλεισμό... :vava:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να υποθέσω οτί οι δίχρονοι με απευθείας ψεκασμό δεν έχουν ανάγκη από εισαγωγή στον στροφαλοθάλαμο; Και αν αυτό ισχύει τότε ο στροφαλοθάλαμος λιπαίνεται από κανονικό λάδι και όχι από το μείγμα; Κάτι τέτοιο θα σήμαινε μεγαλύτερη αξιοπιστία και διάρκεια ζωής....

think.gif τι να πω... δεν ξερω μαλλον ομως καπως ετσι θα γινει οπως το περιγραφεις... μακαρι να το δουμε συντομα... βασικα θα παρουμε μια γευση απο την καινουρια vespa οπου οταν και αν βγει τελικα θα μπορουμε να εχουμε μια πρωτη ιδεα και γνωμηscooter.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Thanks dude! :cheers:

Αναρωτιέμαι τι μπορεί να γίνει με την διχρονίλα, ιδίως για τους ψηλόφτερους με τις ψηλά τοποθετημένες εξατμίσεις! Μυρίζομαι κοινωνικό αποκλεισμό... :vava:

μολις την κυριακη στο νησι μου,καθως ειχα παει να ψηφισω(μην κραζετε,βολτα ηθελα να κανω!!),ετυχε να εχω μπροστα μου ενα παλιο διχρονο,αλλα απο το πολυ ντουμανι δεν καταφερα να δω τι ηταν,αν και υποψιαζομαι RD 125???,τον ειχα μπροστα για ενα χιλιομετρο περιπου σε αποσταση 50-100 μετρων!μετα χρειαστηκα 3 μπανια στη σειρα για να ξεβρωμισω....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κάτι είχε πάει να γίνει με τούτο, αλλά... _unsure.gif

http://www.motorcycle.com/manufacturer/honda/honda-exp2-14293.html

πάντως ότι δεν ''δουλεύει'' στο...Αμέρικα, δύσκολα θα βγεί παγκόσμια ! sopase.gif

Καλό Ηλία !

Πάντα τα δίχρονα ήταν τα καλύτερα απο

άποψη συντήρησης,

κάλυψη μικρών αποστάσεων πόλης,

απόδοσης ίππων/λίτρο,

βάρους + κινούμενων μερών,

απλότητα λειτουργίας

μικρότερο κόστος ανταλλακτικών.

Απο την άλλη οι ρύποι τους - άκαυστοι υδρογονάνθρακες - που πολλαπλασιάζονταν εκθετικά στα...ασυντήρητα, τα έκανε δακτυλοδεικτούμενα ! hunter.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστυχως δεν θα υπαρχει διχρονιλα αφου το λαδι δεν θα καιγεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστυχως δεν θα υπαρχει διχρονιλα αφου το λαδι δεν θα καιγεται.

μου φαίνεται ότι θα αγοράζουμε νέας γενιάς δίχρονα και θα τα μετατρέπουμε σε παλιά δίχρονα...

έτσι όπως κάνουμε το Crypton X καρμπιρατέρ, έτσι θα κάνουμε και στα καινούρια δίχρονα... :bruce_h4h:

Τροποποιήθηκε από τον nikosm1993

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

...συμφωνω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραιο το αρθρο Λιακο! :_thumbsup:

Μακαρι να επιστρεψουν τα διχρονα ρε παιδια....μακαρι... :wub: :wub:

+1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λετε οτι θελετε διχρονα κλπ κλπ τον πλανητη τον σκεφτηκε κανεις ή οτι τα αποθεματα βενζινης εκτιμαται οτι θα εχουν τελειωσει περιπου το 2050?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα