Jump to content
hayabusas

Αντιστασεις για φλας τύπου led

Recommended Posts

Γιωργη... τι θα γινει με τα δικα μου led ? Τα εχω και καθονται σπιτι κατι μηνες :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Πολυ ωραιο αρθρο, καλογραμενο.

Παμε λιγο στο πρακτικο κομματι ομως.

ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΒΑΖΟΥΜΕ LED ΦΛΑΣ;

Για εξοικονομηση ενεργειας;

Παει περιπρατο αυτη η σκεψη καθως η αντισταση θα καταναλωνει ασκοπα ρευμα, για οσους δεν εχουν σχεση με τα ηλεκτρονικα, το ρευμα της μπαταριας μας θα γινεται κατι εντελως αχρηστο, θερμοτητα.

Μηπως βαζουμε για καλυτερη φωτεινοτητα;

Η αντισταση αυτη θα μειωσει την φωτεινοτητα των led φλας που μολις αγορασαμε.

Σαν συμπερασμα πιστευω οτι η ΜΟΝΗ ΣΩΣΤΗ ΛΥΣΗ ειναι η αντικατασταση του φλασερ, σαν κοστος ειναι περιπου το ιδιο με τις αντιστασεις και απο οσο εχω δει ειναι σχετικα κοινο εξαρτημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπραβο ρε Γιωργη ,διαβασε τα καλα να τα μαθεις να μου ενωσεις τους καθρεφτες να αναβουν κ αυτοι...Ευγε...ευγε :_thumbsup:

Ωραιος και αναλυτικοτατος για αλλη μια φορα ,ποντακι κ απο μενα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μηπως βαζουμε για καλυτερη φωτεινοτητα;

Η αντισταση αυτη θα μειωσει την φωτεινοτητα των led φλας που μολις αγορασαμε.

Δεν ισχυει αυτο για δυο λογους, θεωρητικο και πρακτικο. Ο θεωρητικος λεει οτι εφοσον ειναι σε παραλληλη συνδεση η αντισταση με τα φλας η ταση στα ακρα τους ειναι κοινη (κατι που βεβαια πρακτικα δεν ισχυει απολυτα αλλα ερχεται το επομενο) κι επισης η πτωση τασης που δημιουργει η αντισταση διορθωσης αντισταθμιζεται απο το γεγονος οτι ετσι κι αλλιως η ταση στο ηλεκτρικο κυκλωμα της μοτοσικλετας ειναι πανω απο 13.4volt, οταν λειτουργει ο κινητηρας. :_thumbsup:

Γιωργη... τι θα γινει με τα δικα μου led ? Τα εχω και καθονται σπιτι κατι μηνες :P

Θα σου πω πού να πας να σου τρυπησουν τα μασπιε Στεφο. :_thumbsup:

Μπραβο ρε Γιωργη ,διαβασε τα καλα να τα μαθεις να μου ενωσεις τους καθρεφτες να αναβουν κ αυτοι...Ευγε...ευγε :_thumbsup:

Ωραιος και αναλυτικοτατος για αλλη μια φορα ,ποντακι κ απο μενα

Χαχαχαχα, ωραιος εισαι εσυ! :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάρα πολύ ωραίο θέμα!!

Τα έγραψες θαυμάσια!!

+1 κι από εμένα!!!

resistors.jpg

Στο σημειο αυτο να πω οτι ειναι χρησιμο οι συνδεσεις να γινουν με τα καταλληλα φις-ακροδεκτες κι οχι με μονωτικες ταινιες κλπ. Στην εικονα με τις αντιστασεις αυτα τα κοκκινα ονομαζονται "κλεφτες" και χρησιμοποιουνται για να τραβηξεις ρευμα χωρις να κοψεις καλωδιο. Επειδη τα ηλεκτρολογικα στις μοτο ειναι περιεργα, αποφυγετε τις γυφτιες/κακοτεχνιες, κερδισμενοι θα βγειτε.

Εδώ να κάνω μία μικρή παρατήρηση. Οι ταχυσύνδεσμοι που δείχνεις στην φωτογραφία, είναι καλύτεροι από τις πρόχειρες ενώσεις αλλά έχουν ένα σημαντικό μειονέκτημα, μειώνουν τη διατομή του καλωδίου από όπου "κλέβουν" ρεύμα (αν δεις τη λάμα που έχουν, έχει μία μικρή εγκοπή που δεν κάνει για όλα τα πάχη καλωδίων.

Καλύτεροι, πιο σύγχρονοι σε σχεδιασμό, και πιο ευγενικοί με τα καλώδια σύνδεσμοι είναι οι παρακάτω:

Posi - Lock για σύνδεση καλωδίων

pl1416_12_12.jpg

Posi - Tap για "κλέψιμο" ρεύματος

positap1618_250.jpg

Υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη

posi_sizes.jpg

και σε αδιάβροχες εκδόσεις

wt1417.jpg

Τους συνδέσμους αυτούς τους βρίσκει κανείς σε εξειδικευμένα μαγαζιά ηλεκτρονικών ή στο internet.

Πηγή πληροφοριών: Eastern Beaver (Αυτό το μαγαζί έχει και όλα τα φις που μπορεί να χρειαστεί κανείς για μοτοσικλέτα αλλά δυστυχώς οι τιμές του είναι φωτιά!)

Περισσότερες πληροφορίες για την εγκατάστασή τους εδώ κι εδώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

..............

Ωραιος! :_thumbsup: Δεν τα ηξερα αυτα τα μπιμπλικια, +1!

Εχμ, ας διορθωσει καποιος γιατι αντι για "+" πατησα κατα λαθος το "-" :blush2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραιος! _thumbsup.gif Δεν τα ηξερα αυτα τα μπιμπλικια, +1!

Εχμ, ας διορθωσει καποιος γιατι αντι για "+" πατησα κατα λαθος το "-" blush2.gif

το εκανα εγω τζωρτζ_thumbsup.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Mην τα κανεις αυτα ρει.. παλι θα αρχισουν να λενε για συνομοσιες κλπ κλπ_thumbsup.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραιος! :_thumbsup: Δεν τα ηξερα αυτα τα μπιμπλικια, +1!

Εχμ, ας διορθωσει καποιος γιατι αντι για "+" πατησα κατα λαθος το "-" :blush2:

χαχά να σε πω, το κατσαβίδιασες κιόλας το σκούτερ ή ακόμα :P

πολύ καλή και η δική σου ανάλυση και του zoo

εγώ στο ηράκλειο δυσκολεύομαι ιδιαίτερα να βρω ακόμα και ασφαλειοθήκες απλού τύπου βρίσκω τελικά αλλά πέφτει πολύ ψάξιμο.

την έχουνε δει όλοι κυριλέ μαγαζάτορες...

(και χαζή ερώτηση οι dior αντιστάσεις στο σχέδιο σου είναι christian dior; :mB_kalo_e: )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

(και χαζή ερώτηση οι dior αντιστάσεις στο σχέδιο σου είναι christian dior; :mB_kalo_e: )

Χαχαχα, αυτο μου θυμισε τωρα μια ατακα σε ενα ενυδρειοφορουμ που λεω στον τυπο "ταιζε με φειδω τωρα που ειναι αρρωστα τα ψαρια σου" και μου απανταει "αυτη τη φειδω την πουλανε τα pet-shop?" :uglystupid2:

R_dior ειναι αντισταση διορθωσης. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κιεγώ που νόμιζα οτι η αντίσταση μετριέται σε ohm και όχι σε watt...

Ακολουθόντας τον πολύ όμορφα γραμμένο οδηγό, αγόρασα ένα ζευγάρι κινέζικα LED φλασάκια για να αντικαταστήσω αυτά που μου κλεψανε.

Τα original όπως λέει και το post, ήταν 21W. Τα κινέζικα, 1W.

Φυσικά όταν τα βάζω επάνω μόνα τους, αναβοσβήνουν γρήγορα, και μου βγάζει στο καντράν την ένδειξη καμμένου φλάς. Αναμενόμενο.

Παίρνω λοιπόν ένα ζευγάρι κινέζικες αντιστάσεις στα 25W και 6 ohm και τις συνδέω παράλληλα μία σε κάθε φλασάκι.

Αποτυχία. Δεν κάνει καμία απολύτως διαφορά. Αναβοσβήνει σα να έχει ταχυκαρδία και μου βγάζει νοτιφικέσιο για καμμένο φλάς.

Καμιά ιδέα?

Μήπως να πάρω λιγότερα watt και περισσότερα ohm αντιστάσεις?

Τροποποιήθηκε από τον sunblock

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η αντίσταση μετριέται ΠΑΝΤΑ σε Ohm. Τα Watt αναφέρονται στη μέγιστη ενέργεια που μπορούν να αποβάλλουν ως θερμική. Αν το υπερβείς αυτό καίγονται ή αν είναι οριακά φθείρονται γρήγορα.

Resistor Power Rating.

Αν κατάλαβα σωστά, έχεις εγκαταστήσει μόνο δύο LED (μπροστά ή πίσω) και έχεις αφήσει στα άλλα τους λαμπτήρες πυρακτώσεως. Δεν έπρεπε να έχεις πρόβλημα. Σίγουρα είναι εντάξει οι συνδέσεις; Περνάει ρεύμα από τις αντιστάσεις;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να ρωτησω εγω το εξης γιατι αυτην την μετατροπη σκευτομαι να την κανω. Τις αντηστασεις αρκει να τις συνδεσω παραληλα σε οποιοδηποτε σημειο του κυκλωματος η πρεπει να συνδεθουν στην γραμμη που φευγει απο το φλασερ για τον καθε κομβο; Και κατι τελευταιο η τιμες των αντιστασεων(Ωμ και Αμπερ) που αναφερονται στο αρθρο ειναι καθολικες για ολα τα μηχανακια η πρεπει να κατσω με κανα πολυμετρο και χαρτι+μολυβι να βρω τις καταληλες για την δικια μου?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξεκίνα μετρώντας πόσα watt είναι το φλασάκι σου. Στις περισσότερες μηχανές το κάθε φλασάκι είναι 21W.

Η δικιά μου είχε τα λαμπάκια-ψείρες στα 1,2W το καθένα, και 4 απο δαύτα σε κάθε φλασάκι, άρα 4,8W σε κάθε φλασάκι.

Εφαρμόζοντας το νόμο του ohm, R = 144 / 4,8 = 30 ohm αντίσταση.

Εδω τα πράγματα γίνονται πολύπλοκα και δε καταλαβαίνω τίποτα:

Το καινούριο φλασάκι είναι LED στο 1W. με το νόμο του ohm διαπιστώνουμε οτι φορτώνει το σύστημα με 144 ohm αντίσταση. Η μοτοσυκλέτα περιμένει 30 ohm. Πάω εγώ και του προσθέτω άλλα 27 ohm και ανεβάζω την αντίσταση στα 171 ohm.

Και δουλεύει! Μαγικό?

Όταν δοκίμασα με 6 ohm αντισταση, για συνολικό φορτίο 150 ohm σε κάθε φλασάκι δεν δουλεύαν. Με 171 ohm, δουλεύουν. Τι φάση?

Μήπως τελικά το flasher δεν είναι ευαίσθητο ως προς την αντίσταση, αλλά ώς προς τα watt?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα